PDA

View Full Version : Sidi adventure gore-tex..


kostasx
19-05-2011, 14:40
Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω μποτούλες για χώμα..:D
Έχει δοκιμάσει κανείς τις παραπάνω ή κάποιες παρόμοιες ?
Είναι κατά βάση τουρινκ μπότες με έξτρα ενισχύσες, αλλά
δεν είναι σαν τις "γύψινες"..
Οποιαδήποτε πρόταση εννοείται ευπρόσδεκτη..:)

bogart
19-05-2011, 15:22
αυτές οι μποτες είναι ντεμί...
αν θες για χρήση στο χώμα αποκλειστικά πάρε χωμάτινες και απέφυγε τις ενδιάμεσες λύσεις (γνώμη μου)...

kostasx
19-05-2011, 15:45
αυτές οι μποτες είναι ντεμί...
αν θες για χρήση στο χώμα αποκλειστικά πάρε χωμάτινες και απέφυγε τις ενδιάμεσες λύσεις (γνώμη μου)...

Ψάχνω κάτι για μέτρια χρήση σε χώμα και όχι κάτι τρομερό..
Οι άλλες που προτείνεις είναι πολύ σκληρές :(
Εκτός αν υπάρχουν κάποιες χωμάτινες αρκετά #######..

xurxes
19-05-2011, 17:18
Τις φοραω τρεις μήνες, έχουν αψογη εφαρμογή πλέον, κάνουν αβλεπει για τις endurαδες που κάνουμε με τα μοτορια μας, απίστευτα αδιαβροχες, μπήκα σε νερολακουβα 40 εκ. Για να τραβηξω τον Καλφα που κολλησε στον πυλο με τα παιδιά κ δεν κατάλαβα τιπτα!!!

Οπως επίσης σε μια βουτα, τραβήχτηκα αλλά έπεσε ο πίσω μαρσπιε επάνω στον αστραγαλο μου, και οι Καλφας,element,Κωνσταντινος δεν πίστευαν πως δεν έπαθα το παραμικρό.....

Η καλύτερη αγορά που έκανα μετά την αγορά τις μπεμπας.....
All in one κ μόνο 250,00€ απο Ελλάδα

παρτες και θα με θυμηθης!!!!

nibo
19-05-2011, 17:54
Κορυφαια μποτα. Στην προτεινω για την χρηση που την θελεις
Η συγκεκριμενη μποτα ειναι μια κατηγορια μονη της.
Δεν θα την προτεινα για εντουρο, αλλα για travel εντουρο ειναι μια χαρα.

Απο προστασια:
Σε σχεση με τις ντεμι μποτες ειναι μακραν η καλυτερη.
Σε σχεση με τις καθαρα εντουραδικες, η διαφορα τους ειναι μονο στην σολα. Η σολα στις εντουραδικες ειναι ακαμπτη, ενω η σολα της adventure μπορει και λυγιζει ανετα. Και οτι εχει 2 κλιπς αντι για 4 κλιπς που εχουν οι εντουραδικες.
Απο προστασια στο επανω μερος της μποτας δεν εχει καμια διαφορα απο τις εντουραδικες, ειναι τοσο τουμπανο απο πλαστικο που για να μπορεσει να λυγισει τις εχουν βαλει αρθρωση, οπως εχουν και οι καλες εντουραδικες μποτες.
Και πλεονεκτημα της σε σχεση με τις εντουραδικες ειναι το gore tex. Ειναι 100% αδιαβροχες, ενω στην εντουραδικη μποτα θα πρεπει να βαλεις αδιαβροχη καλτσα απο μεσα τον χειμωνα

Τις συγκεκριμενες μποτες τις εχω φορεσει σε αρκετους αγωνες trail ride με το BMW, και ειμαι ευχαριστημενος και απο προστασια και απο την αδιαβροχοτητα τους.
Δεν θα τις φοραγα ομως σε εντουρο και μονοπαταδες με μικρο μηχανακι, εκει προτεινω εντουραδικη μποτα.

Και για καλυτερη προστασια στο χωμα και για να 'δουλεψουν' καλυτερα οι μποτες πρεπει οι επιγονατιδες να μπενουν μεσα απο την μποτα. Να φοραμε δηλαδη εντουραδικες επιγονατιδες, και να μην κανουμε χωμα με τις εσωτερικες επιγονατιδες των παντελονιων

Arkas
19-05-2011, 18:02
Η σόλα αντέχει πάνω στα μεταλλικά πατάκια της μηχανής; :Απορία:

xurxes
19-05-2011, 18:42
Η σόλα αντέχει πάνω στα μεταλλικά πατάκια της μηχανής; :Απορία:

Τι εννοείς;;;

ntinopoulos
19-05-2011, 18:47
αυτές οι μποτες είναι ντεμί...
αν θες για χρήση στο χώμα αποκλειστικά πάρε χωμάτινες και απέφυγε τις ενδιάμεσες λύσεις (γνώμη μου)...
θα συμφωνησω...
παρε με κανα 100ευρω εντουραδικες να τις σκισεις...
το μηχανακι σου προσφερεται για παιχνιδι αλλωστε...:)
εχε υποψη σου και την απορια του αρκα...;)

nibo
19-05-2011, 18:48
Η σόλα αντέχει πάνω στα μεταλλικά πατάκια της μηχανής; :Απορία:

Δημητρη εμενα μετα απο ενα χρονο χρηση φουλ χωμα, εχει φαγωθει λιγο κατω απο την αριστερη μποτα στο σημειο του μασπιε, λογω της ορθιας οδηγησης.

Τις πηγα σε εναν εξειδικευμενο τσαγκαρη στο Μαρουσι, και μου ειπε οτι οταν φαγωθουν τελειως απο κατω στα σημεια των μασπιε λογο τις ορθιας οδηγησης, μπορει να μου βαλει καινουριες σολες vibram ειδικες για μποτες μοτο. Δεν θα γινει πιο σκληρη η μποτα με τις vibram σολες, αλλα θα ειναι πολυ πιο ανθεκτικες απο τις μαμα σολες. Οι vibram για οσους δεν ξερουν είναι οι καλυτερες σολες στον κοσμο.

Τωρα το αν βολευουν οι συγκεκριμενες μποτες στην ορθια οδηγηση είναι υποκειμενικο, και μπορει να εξαρτατε και απο τα κιλα του αναβατη. Εμενα π.χ. που ειμαι 80 κιλα με βολευουν μια χαρα. Ενα φιλο ομως και συμφορουμιτη που ειχε τις ιδιες μποτες και ειναι πιο πολλα κιλα απο μενα, δεν τον βολεψαν στο χωμα, και αγορασε εντουραδικες που εχουν πιο σκληρη σολα, και τον βολεψαν περισσοτερο

Arkas
19-05-2011, 19:21
θα συμφωνησω...
παρε με κανα 100ευρω εντουραδικες να τις σκισεις...
το μηχανακι σου προσφερεται για παιχνιδι αλλωστε...:)
εχε υποψη σου και την απορια του αρκα...;)
Πέρα από τα παιχνίδια στο χώμα,
κάποια στιγμή θα χρειαστεί να περπατήσεις,
ή να τις φοράς μια ολόκληρη ημέρα!

Από αυτή την άποψη, μήπως είναι καλύτερη μια
μικτής χρήσης σαν αυτή που συζητάμε...

Arkas
19-05-2011, 19:23
Ενα φιλο ομως και συμφορουμιτη που ειχε τις ιδιες μποτες και ειναι πιο πολλα κιλα απο μενα, δεν τον βολεψαν στο χωμα, και αγορασε εντουραδικες που εχουν πιο σκληρη σολα, και τον βολεψαν περισσοτερο
Πολύ χρήσιμη πληροφορία Νικόλα!

Πού ακριβώς δεν βόλεψαν το φιλαράκι;

ntinopoulos
19-05-2011, 19:28
Πέρα από τα παιχνίδια στο χώμα,
κάποια στιγμή θα χρειαστεί να περπατήσεις,
ή να τις φοράς μια ολόκληρη ημέρα!

Από αυτή την άποψη, μήπως είναι καλύτερη μια
μικτής χρήσης σαν αυτή που συζητάμε...

ακομη και τις σκληρες τις συνηθιζεις πανευκολα...;)
μη σου πω πιο ευκολα κι απ τις αλλες λογω του οτι το ποδι δε το σφιγγουν επειδη δεν "παραμορφωνονται"!;)

nibo
19-05-2011, 19:50
Πολύ χρήσιμη πληροφορία Νικόλα!

Πού ακριβώς δεν βόλεψαν το φιλαράκι;



Δημητρη δεν μου ειπε λεπτομερειες, μου ειπε γενικα οτι πηρε εντουραδικες μποτες γιατι δεν τον βολεψαν οι adventure στο χωμα.
Υποθετω ομως οτι πιθανως δεν τον βολεψαν, επειδη ειναι αρκετα βαρυτερος και οι μποτες αυτες δεν εχουν τελειως ακαμπτη σολα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα στην ορθια οδηγηση και με τους κραδασμους να λυγιζει με το βαρος του την σολα αναποδα ελαφρος και αυτο να τον κουραζει στο σημειο των μασπιε στην πολυωρη ορθια οδηγηση. Στην καθιστη οδηγηση δεν υπαρχει προβλημα.
Βεβαια εκεινη την περιοδο ειχε και πιο στενα μασπιε στην μοτο, και οταν πηρε τις εντουραδικες μποτες αλλαξε και τα μασπιε με πιο φαρδια, οποτε μπορει να αδικισε και λιγο τις μποτες εξαιτιας των μασπιε.
Παντως μια και το εθεσες οταν τον ξαναδω θα τον ρωτησω απο περιεργεια, αλλα νομιζω οτι θα μου πει το ιδιο.

kostasx
20-05-2011, 09:29
θα συμφωνησω...
παρε με κανα 100ευρω εντουραδικες να τις σκισεις...
το μηχανακι σου προσφερεται για παιχνιδι αλλωστε...:)
εχε υποψη σου και την απορια του αρκα...;)

Κωστή..οι εντουράδικες μου φένονται πολύ κουτσουρα και βλέπω να τις παρατάω στην ντουλάπα σχεδόν αφόρετες..:(
Δεν έχω βρεί εντουράδικες ####### και με πολλές αρθρώσεις γι αυτό ψάχνω κάτι σαν τις παραπάνω και βλέπω ότι κάποιοι τις έχουν και είναι ευχαριστημένοι;)
..κυρίως είχα ενδιασμούς για την ασφάλεια που προσφέρουν,αλλά είδα ότι κάποιος φίλος γλύτωσε από της χοντρής τα δόντια:p:D
Τις συγκεκριμένες από μαγαζί στην Καλλοιρόης τις βρήκα στα 330€:(

xurxes
20-05-2011, 09:40
Κωστή..οι εντουράδικες μου φένονται πολύ κουτσουρα και βλέπω να τις παρατάω στην ντουλάπα σχεδόν αφόρετες..:(
Δεν έχω βρεί εντουράδικες ####### και με πολλές αρθρώσεις γι αυτό ψάχνω κάτι σαν τις παραπάνω και βλέπω ότι κάποιοι τις έχουν και είναι ευχαριστημένοι;)
..κυρίως είχα ενδιασμούς για την ασφάλεια που προσφέρουν,αλλά είδα ότι κάποιος φίλος γλύτωσε από της χοντρής τα δόντια:p:D
Τις συγκεκριμένες από μαγαζί στην Καλλοιρόης τις βρήκα στα 330€:(


θα ρωτήσω το μαγαζί που της αγόρασα εδώ στην Αιγαίου στο stock Dainese,
τα παιδιά είναι απο Αθήνα και από οτι ξέρω έχουν το πρώτο τους μαγαζί εκει...

με απόδειξη 250,00 € σου λεω!!!!!!!!!!:)

kostasx
20-05-2011, 09:51
θα ρωτήσω το μαγαζί που της αγόρασα εδώ στην Αιγαίου στο stock Dainese,
τα παιδιά είναι απο Αθήνα και από οτι ξέρω έχουν το πρώτο τους μαγαζί εκει...

με απόδειξη 250,00 € σου λεω!!!!!!!!!!:)

Ρώτα..ρώτα..:sm2:

LEADER
21-05-2011, 02:28
Για κοιτα και αυτες http://www.colori.net/gr/details.asp?id=892 κανενα 250 εχουν,εγω που τις εχω με εχουν βγαλει παλικαρι αρκετες φορες σε δυσκολες στιγμες.

Κοιτα και εδω αν δεν πουληθηκαν Moto Forum - Mποτες Tcx Infinity (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=79514)

Ο Κακός ο Λύκος
21-05-2011, 20:35
Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω μποτούλες για χώμα..:D
Έχει δοκιμάσει κανείς τις παραπάνω ή κάποιες παρόμοιες ?
Είναι κατά βάση τουρινκ μπότες με έξτρα ενισχύσες, αλλά
δεν είναι σαν τις "γύψινες"..
Οποιαδήποτε πρόταση εννοείται ευπρόσδεκτη..:)

Φίλε Κώστα, χρόνια πολλά...

οι μπότες που αναφέρεις, είναι πολύ καλές γιά μεικτή, ήπια χρήση εντούρο, πολύ καλή αδιαβροχοποίηση, πολύ καλή προστασία γιά το είδος της, όχι για εξτρίμ πράγματα..., θα αντέξουν αλλά η διάρκειά τους θα είναι μικρή.

Η μαλακή σόλα, ξεπερνιέται με φαρδύ μαρσπιέ, που ούτως ή άλλως τον χρειάζεσαι σε μακρινές εντουράδες, είναι ευεργετική γιά ταξείδι όν-οφ ή και άσφαλτο, - δεν κάνουν γιά αγωνιστική χρήση - καθώς δέν μπορείς να αποφύγεις την καταπόνηση του πέλματος, του ταρσού και της φτέρνας άν χρειαστεί να "πατήσεις" δυνατά...

Επίσης, για να τις διατηρήσεις καλύτερα, θέλουν πολύ καλή περιποίηση μετά από κάθε χρήση...., 300 € έδωσα και εγώ..

Διερωτήσου, πόσο συχνά κάνεις αγωνιστικού επιπέδου εξόρμηση, - άν είναι παραπάνω από μία φορά την εβδομάδα, πάρε άλλη μπότα,- αλλιώς θα τις ευχαριστηθείς και στό χώμα, στό ταξείδι, ακόμα και στη πόλη με τζίν....

Προσωπικά, άν και έχω άλλες για τούς αγώνες, τις συγκεκριμένες, τις ευχαριστιέμαι εδώ και δέκα μήνες....