PDA

View Full Version : News247.gr ΕλλάδαΜετά την Ισπανία σειρά έχει η Ελλάδα


gsmaniac
22-05-2011, 01:22
Την ίδια ώρα που στην Ισπανία θεριεύει το κίνημα των "εξοργισμένων" και τα κόμματα δείχνουν αμήχανα αλλά και ανίκανα να διαχειριστούν το εις βάρος τους κύμα οργής, στην Αθήνα Ισπανοί έφεραν λίγο χρώμα από Μαδρίτη και Καταλονία (Pics)
14 σχόλια (http://news247.gr/ellada/mathhmata_dhmokratias_kai_eygeneias_apo_toys_ispanoys.868726.html#commentsList)| Σχολιάστε (http://news247.gr/ellada/mathhmata_dhmokratias_kai_eygeneias_apo_toys_ispanoys.868726.html#commentsList)

http://1.1.1.1/bmi/news247.gr/ellada/article868739.ece/ALTERNATES/w620/DSCF22592.jpg
Στέλιος Μπαμιατζής Δημοσιεύτηκε: Μάϊος 21 2011 17:59 Ενημερώθηκε: Μάϊος 21 2011 18:10

Παρασκευή βράδυ και οι Ισπανοί της Αθήνας συγκεντρώνονται έξω από την πρεσβεία τους, στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου.
Χωρίς φωνές, χωρίς ουρλιαχτά, με ευγένεια και πολιτισμό, παρέδωσαν μαθήματα Δημοκρατίας, σεβασμού και αλληλεγγύης.

http://1.1.1.2/bmi/news247.gr/mostcommented/article868733.ece/ALTERNATES/w460/DSCF2274.jpg

Το ίδιο θα συμβεί και το Σαββατοκύριακο.
Μία ειρηνική διαμαρτυρία χωρίς ίχνος βίας, φέρνει πιο κοντά τις πλατείες της Ισπανίας με την Ελλάδα.

http://1.1.1.4/bmi/news247.gr/ellada/article868730.ece/ALTERNATES/w460/DSCF2338.jpg

Αξίζει και πρέπει να σημειωθεί πως διμοιρία αστυνομικών έσπευσε στο σημείο, αποχώρησε όμως λίγο μετά. Δεν υπήρχε λόγος να παραμείνει. Άλλωστε μαθήματα πολιτισμού και κοινωνικότητας δίνονταν.

http://1.1.1.2/bmi/news247.gr/ellada/article868732.ece/ALTERNATES/w460/DSCF2298.jpg


Κεντρικό σύνθημα της διαμαρτυρίας στην Ισπανία είναι το "Πραγματική Δημοκρατία Τώρα" και από εκεί έχει πάρει το όνομά του το κίνημα στο διαδίκτυο ή αλλιώς κίνημα της 15ης Μαΐου, τη μέρα που ξεκίνησαν οι διαμαρτυρίες.
Τι λένε όμως οι ίδιοι;
Στο μανιφέστο που έχει πλέον δημοσιοποιηθεί κάνουν λόγο για τη συμμετοχική δημοκρατία.
"Είμαστε μια ομάδα πολιτών, διαφορετικών ηλικιών και κοινωνικής προέλευσης, που νιώθουμε οργισμένοι επειδή δεν εκπροσωπούμαστε επαρκώς από τα κόμματα και νιώθουμε ότι μας έχουν προδώσει στο όνομα της δημοκρατίας....Νομίζω ότι μπορώ να το αλλάξουμε. Νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω. Ξέρω ότι μαζί μπορούμε. Παρέα με εμάς. Είναι δικαίωμά σας"

Arkas
22-05-2011, 11:03
"Πραγματική δημοκρατία τώρα".......

μεγάλη κουβέντα! :(:(:(

ortho
22-05-2011, 16:22
Μωρέ ας κατέβουμε κι εμείς στο δρόμο,
κι ας το κάνουμε λιγότερο ήσυχα!

GeorgeP
22-05-2011, 16:35
Μωρέ ας κατέβουμε κι εμείς στο δρόμο,
κι ας το κάνουμε λιγότερο ήσυχα!


Μονο που στην ισπανια δεν κατεβαινουν στον δρομο αλλα στις πλατειες χωρις να κλινουνε τους δρομους!!!;)
Διοτι εκει, οι ανεργοι και αυτοι που θιγονται απο τα μετρα δεν θελουν να θιξουν τους άλλους που εργαζονται π,χ, ελευθερους επαγγελματιες!!!

εκει υπαρχει πολιτισμος παρολο που κι εκει κοπηκαν μισθοι-συνταξεις-επιδοματα και αυξηθηκε η φορολογια!!!!

Επισης, εκει δεν υπαρχουν ρεμαλια αναρχικοι για να αμαυρωνουν τις συγκεντρωσεις στις πλατειες και οχι στους δρομους επαναλαμβανω!!

Αν γινοταν ετσι και στο Ελλαντα ισως να κατεβαιναν πιο πολλοι ανθρωποι στους δρομους!!!

Xarleas
22-05-2011, 18:55
Ότι κι αν λέτε οι (κότες) δεν σηκώνονται απο τους καναπέδες... Έχουν φάει το παραμυθάκι ότι δεν γίνεται αλλιώς και ρίχνουν τα βάρη ο ένας στον άλλον σαν ΒΟΛΕΜΈΝΟΙ και μη.... Αυτός είναι ο Έλληνας δυστυχώς. Την πάρτυ του κοιτά και μόνο....ΝεύραΝεύραΝεύρα

geolag
22-05-2011, 19:18
Ότι κι αν λέτε οι (κότες) δεν σηκώνονται απο τους καναπέδες... Έχουν φάει το παραμυθάκι ότι δεν γίνεται αλλιώς και ρίχνουν τα βάρη ο ένας στον άλλον σαν ΒΟΛΕΜΈΝΟΙ και μη.... Αυτός είναι ο Έλληνας δυστυχώς. Την πάρτυ του κοιτά και μόνο....ΝεύραΝεύραΝεύρα
Περίμενε λίγο να τελειώσουν τα λεφτά και θα βγουν και άλλοι έξω.

ortho
22-05-2011, 19:32
Μονο που στην ισπανια δεν κατεβαινουν στον δρομο αλλα στις πλατειες χωρις να κλινουνε τους δρομους!!!;)
Διοτι εκει, οι ανεργοι και αυτοι που θιγονται απο τα μετρα δεν θελουν να θιξουν τους άλλους που εργαζονται π,χ, ελευθερους επαγγελματιες!!!

εκει υπαρχει πολιτισμος παρολο που κι εκει κοπηκαν μισθοι-συνταξεις-επιδοματα και αυξηθηκε η φορολογια!!!!

Επισης, εκει δεν υπαρχουν ρεμαλια αναρχικοι για να αμαυρωνουν τις συγκεντρωσεις στις πλατειες και οχι στους δρομους επαναλαμβανω!!

Αν γινοταν ετσι και στο Ελλαντα ισως να κατεβαιναν πιο πολλοι ανθρωποι στους δρομους!!!


Δε μου λες Γιώργη;! θα συνεχίσεις για πολύ αυτό το βιολί;!

Κάτσε στο σπιτάκι σου κι όταν σου τελειώσει το κομπόδεμα τα ξαναλέμε!

Xarleas
22-05-2011, 20:48
Περίμενε λίγο να τελειώσουν τα λεφτά και θα βγουν και άλλοι έξω.

Ναι ναι.... Αυτά τα ακούω απο το Σεπτέμβρη του 10, ότι και καλά θα γινόταν (πόλεμος).... Σιγά μην σκίσουμε(με) κανα καλτσόν.... Και το ξέρουν... Μια τα βάζουμε με τους Φορτηγατζήδες, μια με τους Δικηγόρους, μια με τους Αναρχικούς και δεν βλέπουμε την καμπούρα μας ΌΛΟΙ.... Απιαστε Έλληνα...

GeorgeP
22-05-2011, 21:44
Δε μου λες Γιώργη;! θα συνεχίσεις για πολύ αυτό το βιολί;!

Κάτσε στο σπιτάκι σου κι όταν σου τελειώσει το κομπόδεμα τα ξαναλέμε!


Δεν μπορεις να φανταστεις πόσο μπορει να διαρκεσει το παιξιμο αυτου του βιολιου αλλα και η διαρκεια του κομποδεματος!!!!

Δεν με ξερεις τοσο καλα για να ξερεις το back up μου!!!

Γιαυτο ας συνεχισουμε να διαξηφιζουμε τα πιστευω μας πολιτικα και μη και ας αφησουμε τις μεταξυ μας προσβολες κατα μερους!!!!

Γραφεις.....απαντω, γραφω.....απαντας, μας διαβαζουνε και κρινουνε αναλογως!!!
Μπορεις να αντιμετωπισεις τα γραφομενα μου...καντο, δεν μπορεις...μην γραφεις!! Το ιδιο κανω κι εγω άλλωστε προς ολους!

Fuji
22-05-2011, 21:55
Περίμενε λίγο να τελειώσουν τα λεφτά και θα βγουν και άλλοι έξω.


Μπα ... λεφτά υπάρχουν! :rolleyes:

Fuji
22-05-2011, 21:59
Ότι κι αν λέτε οι (κότες) δεν σηκώνονται απο τους καναπέδες... Έχουν φάει το παραμυθάκι ότι δεν γίνεται αλλιώς και ρίχνουν τα βάρη ο ένας στον άλλον σαν ΒΟΛΕΜΈΝΟΙ και μη.... Αυτός είναι ο Έλληνας δυστυχώς. Την πάρτυ του κοιτά και μόνο....ΝεύραΝεύραΝεύρα

Μπα, μη το λες. Αφού ξεσηκώθηκαν επί τουρκοκρατίας, παρά την ευημερία, την αρμονική συνύπαρξη και την ανεξιθρησκεία που απολάμβαναν, υπάρχει ελπίδα για το προεσεχές μέλλον ...

ortho
22-05-2011, 22:30
Δεν μπορεις να φανταστεις πόσο μπορει να διαρκεσει το παιξιμο αυτου του βιολιου αλλα και η διαρκεια του κομποδεματος!!!!

Δεν με ξερεις τοσο καλα για να ξερεις το back up μου!!!

Γιαυτο ας συνεχισουμε να διαξηφιζουμε τα πιστευω μας πολιτικα και μη και ας αφησουμε τις μεταξυ μας προσβολες κατα μερους!!!!

Γραφεις.....απαντω, γραφω.....απαντας, μας διαβαζουνε και κρινουνε αναλογως!!!
Μπορεις να αντιμετωπισεις τα γραφομενα μου...καντο, δεν μπορεις...μην γραφεις!! Το ιδιο κανω κι εγω άλλωστε προς ολους!


και σου εύχομαι να μη σου τελειώσει ποτέ το κομπόδεμα. Οσο
για το βιολί.... επιμένω ότι εθελοτυφλείς,
οι εξελίξεις κάνουν οτιδήποτε άλλο από το να σε δικαιώνουν.

Ο κόσμος δεν κατεβαίνει μαζικά στο δρόμο γιατί τον έπεισε η κυβερνητική προπαγάνδα ότι φταίει.

Και κυκλοφορεί πολύ μαύρο χρήμα ακόμη. Οπως έχεις γράψει,
έχεις διαχειριστεί και ξοδέψει κι εσύ πολύ μαύρο χρήμα. Εγώ όχι φίλε μου, οπότε δικαιούμαι να είμαι θυμωμένος. Εσύ έχεις βολευτεί και δε βλέπεις το λόγο που φωνάζω. Χαζός σίγουρα δεν είσαι!

gsmaniac
22-05-2011, 23:20
και σου εύχομαι να μη σου τελειώσει ποτέ το κομπόδεμα. Οσο
για το βιολί.... επιμένω ότι εθελοτυφλείς,
οι εξελίξεις κάνουν οτιδήποτε άλλο από το να σε δικαιώνουν.

Ο κόσμος δεν κατεβαίνει μαζικά στο δρόμο γιατί τον έπεισε η κυβερνητική προπαγάνδα ότι φταίει.

Και κυκλοφορεί πολύ μαύρο χρήμα ακόμη. Οπως έχεις γράψει,
έχεις διαχειριστεί και ξοδέψει κι εσύ πολύ μαύρο χρήμα. Εγώ όχι φίλε μου, οπότε δικαιούμαι να είμαι θυμωμένος. Εσύ έχεις βολευτεί και δε βλέπεις το λόγο που φωνάζω. Χαζός σίγουρα δεν είσαι!



αυτη δυστυχως ειναι η καινουργια ταξη πραγματων.......η γενια των πρασινοφρουρων,που ουρλιαζε για προοδο και συντροφικοτητα,καταντησε η πιο συντηρητικη γενια που εβγαλε ο τοπος μας....:cool:μονο αυτοι και τα παιδια τους να περνουν καλα και οι υπολοιποι να πανε να μαμηθουν..:rolleyes:
ευτυχως που οι περισσοτεροι το παραδεχονται και δεν το παιζουν δημοκρατες...;)

GeorgeP
22-05-2011, 23:56
και σου εύχομαι να μη σου τελειώσει ποτέ το κομπόδεμα. Οσο
για το βιολί.... επιμένω ότι εθελοτυφλείς,
οι εξελίξεις κάνουν οτιδήποτε άλλο από το να σε δικαιώνουν.

Ο κόσμος δεν κατεβαίνει μαζικά στο δρόμο γιατί τον έπεισε η κυβερνητική προπαγάνδα ότι φταίει.

Και κυκλοφορεί πολύ μαύρο χρήμα ακόμη. Οπως έχεις γράψει,
έχεις διαχειριστεί και ξοδέψει κι εσύ πολύ μαύρο χρήμα. Εγώ όχι φίλε μου, οπότε δικαιούμαι να είμαι θυμωμένος. Εσύ έχεις βολευτεί και δε βλέπεις το λόγο που φωνάζω. Χαζός σίγουρα δεν είσαι!


Ενταξει, συμφωνοι σε ολα!!

Αλλα επειδη εγω, σιγουρα χαζος δεν ειμαι, κι επειδη δεν βλέπω ποιος, ανεξαρτητου χρωματος θα ητο ο καλυτερος μηπως εσυ μπορεις να βοηθησεις υποδεικνυοντας καποιον που κατα την γνωμη σου θα ητο καλυτερος σημερα σε αυτην την συγκυρια?????

Διοτι το να λεω εγω οτι ο ταδε ειναι μακακας χωρις να δινω λυση ειτε στην μακακια του ειτε στην αντικατασταση του δεν διαφερω και ο ιδιος απο αυτον!!

GeorgeP
23-05-2011, 00:00
αυτη δυστυχως ειναι η καινουργια ταξη πραγματων.......η γενια των πρασινοφρουρων,που ουρλιαζε για προοδο και συντροφικοτητα,καταντησε η πιο συντηρητικη γενια που εβγαλε ο τοπος μας....:cool:μονο αυτοι και τα παιδια τους να περνουν καλα και οι υπολοιποι να πανε να μαμηθουν..:rolleyes:
ευτυχως που οι περισσοτεροι το παραδεχονται και δεν το παιζουν δημοκρατες...;)

Και τα GS μεχρι το 2000 πανω απο 80 ιππους δνε ειχαν ανεβει!!!! Ξαφνικα εγιναν 100, 105, 110.....!!
Ολοκληρη BMW δεν ειχε τιποτα πανω απο 100 ιππους! Ξαφνικα εφτασε τους 180!!!!!!

Οι καταστασεις και οι συγκυριες βλέπεις αλλαζουν ανθρωπους, μηχανηματα και....πολιτικες εταιρειων αλλα και κομμάτων!!

ltsiorak
23-05-2011, 00:06
Ενταξει, συμφωνοι σε ολα!!

Αλλα επειδη εγω, σιγουρα χαζος δεν ειμαι, κι επειδη δεν βλέπω ποιος, ανεξαρτητου χρωματος θα ητο ο καλυτερος μηπως εσυ μπορεις να βοηθησεις υποδεικνυοντας καποιον που κατα την γνωμη σου θα ητο καλυτερος σημερα σε αυτην την συγκυρια?????

Διοτι το να λεω εγω οτι ο ταδε ειναι μακακας χωρις να δινω λυση ειτε στην μακακια του ειτε στην αντικατασταση του δεν διαφερω και ο ιδιος απο αυτον!!


Γιώργο,
Σιγουρα κανενας απο τη σημερινη η τις τελευταιες 20 βουλες δεν ειναι ικανος.

Δεν δεχομαι οτι ικανος ειναι ο αεργος (οχι ανεργος) τεμπελχανας ...

Πιστευω οτι ο περιπτερας, ο μηχανικος, ο αγροτης ειναι σαφεστατ καταλληλοτερος απο τους λεχριτες

πιστευω οτι ο μονος που μπορει να αναλάβει την τυχη του εθνους ειναι ο Βασιλιας, ασχετα που ΔΕΝ τον γουσταρω. Ο λογος ειναι οτι το πολιτευμα μας κατερευσε, πρεπει να ερθει κατι αλλο, μονο η μοναρχια ειναι ικανει για μεγαλες και διαθρωτηκες αλλα και αμεσες αλλαγες.

Αλλα επιμενω και να το προσεξετε.. και ο θεος να ερθει ο ιδιος, αν δεν κλεισει μεσα κανεναν τοτε θα γινουμε ολοι δωδεκαθειστες....

ο κοσμος ζητα να μπουνε μεσα καποιοι, αν τους βαλει ο γιωργακης (μιας και ο κωστακεης δεν τυος εβαλε) θα εινια κυβερνηση 1000 χρονια.

ortho
23-05-2011, 00:20
Είπα ότι κατά τη γνώμη μου πρέπει να αλλάξει το πολίτευμα,
δε συμφωνώ βέβαια με ελέω θεού βασιλεία,
αλλά με πρόεδρο δημοκρατίας εκλεγμένο από το λαό,
κι όχι διακοσμητικό στοιχείο και μαριονέττα όπως τον έκανε ο ΑΓΠ.

από κει και πέρα άμεσα εκλογές κι ότι εκλέξει ο λαός.
αν η πλειοψηφία εκλέξει ξανά ΓΑΠ, δε θα ξαναμιλήσω.
όσο όμως έχουμε κυβέρνηση που κέρδισε εκλογές με ψέμμα σε πρώτη φάση,
και προσπάθησε με εκβιασμό να αποκτήσει νομιμοποίηση ( δημοτικές εκλογές), τότε θα φωνάζω ότι μας κυβερνούν στην ουσία προδότες.

Το ΠΑΣΟΚ, ακόμη κι αν μπορούσα να δεχτώ ότι είχε καλή πρόθεση, απέτυχε. Οι εξελίξεις μιλάνε. Αν λοιπόν έχει καλή πρόθεση, οφείλει να πάει σε εκλογές. Κι ότι βγει, τα είπα πιό πάνω

jimm
23-05-2011, 09:30
Μπα, μη το λες. Αφού ξεσηκώθηκαν επί τουρκοκρατίας, παρά την ευημερία, την αρμονική συνύπαρξη και την ανεξιθρησκεία που απολάμβαναν, υπάρχει ελπίδα για το προεσεχές μέλλον ...



:sm7:

GeorgeP
23-05-2011, 15:37
Είπα ότι κατά τη γνώμη μου πρέπει να αλλάξει το πολίτευμα,
δε συμφωνώ βέβαια με ελέω θεού βασιλεία,
αλλά με πρόεδρο δημοκρατίας εκλεγμένο από το λαό,
κι όχι διακοσμητικό στοιχείο και μαριονέττα όπως τον έκανε ο ΑΓΠ.

από κει και πέρα άμεσα εκλογές κι ότι εκλέξει ο λαός.
αν η πλειοψηφία εκλέξει ξανά ΓΑΠ, δε θα ξαναμιλήσω.
όσο όμως έχουμε κυβέρνηση που κέρδισε εκλογές με ψέμμα σε πρώτη φάση,
και προσπάθησε με εκβιασμό να αποκτήσει νομιμοποίηση ( δημοτικές εκλογές), τότε θα φωνάζω ότι μας κυβερνούν στην ουσία προδότες.

Το ΠΑΣΟΚ, ακόμη κι αν μπορούσα να δεχτώ ότι είχε καλή πρόθεση, απέτυχε. Οι εξελίξεις μιλάνε. Αν λοιπόν έχει καλή πρόθεση, οφείλει να πάει σε εκλογές. Κι ότι βγει, τα είπα πιό πάνω


ναι, αλλα δεν μας λες ποιος κατα την γνωμη σου ειναι ο καταλληλοτερο...., μετα την αλλαγη του πολιτευματος! φανταζομαι οτι ''αλλαγη πολιτευματος'' εννοεις ο Προεδρος της Δημοκρατιας να εχει τις εξουσιες που ειχε πριν το 1985. Ετσι δεν ειναι?

GeorgeP
23-05-2011, 15:41
Γιώργο,
Σιγουρα κανενας απο τη σημερινη η τις τελευταιες 20 βουλες δεν ειναι ικανος.

Δεν δεχομαι οτι ικανος ειναι ο αεργος (οχι ανεργος) τεμπελχανας ...

Πιστευω οτι ο περιπτερας, ο μηχανικος, ο αγροτης ειναι σαφεστατ καταλληλοτερος απο τους λεχριτες

πιστευω οτι ο μονος που μπορει να αναλάβει την τυχη του εθνους ειναι ο Βασιλιας, ασχετα που ΔΕΝ τον γουσταρω. Ο λογος ειναι οτι το πολιτευμα μας κατερευσε, πρεπει να ερθει κατι αλλο, μονο η μοναρχια ειναι ικανει για μεγαλες και διαθρωτηκες αλλα και αμεσες αλλαγες.

Αλλα επιμενω και να το προσεξετε.. και ο θεος να ερθει ο ιδιος, αν δεν κλεισει μεσα κανεναν τοτε θα γινουμε ολοι δωδεκαθειστες....

ο κοσμος ζητα να μπουνε μεσα καποιοι, αν τους βαλει ο γιωργακης (μιας και ο κωστακεης δεν τυος εβαλε) θα εινια κυβερνηση 1000 χρονια.

Κοιτα πισω την Ιστορια της βασιλευομενης δημοκρατιας στην ελλαδα, θα δεις οτι ουδεις βασιλευς ητο ελληνας, ολοι ηταν εγκαθετοι Γερμανοι!!!
Πληρωσαμε πολλα αυτα τα 140 χρονια βασιλευομενης Δημοκρατιας διοτι οι Γερμανοβαλτοι βασιλιαδες θέλανε άλλα πραγματα (γερμανικα συμφεροντα) και άλλα οι ελληνες Πρωθυπουργοι!!! ενα απο αυτα ηταν και η Μικρασιατικη καταστροφη!!!!

οσο για την τελευταια σου παραγραφο ....κι εγω αλλα και ολοι οι ελληνες μαζι σου!!

ortho
23-05-2011, 17:35
ναι, αλλα δεν μας λες ποιος κατα την γνωμη σου ειναι ο καταλληλοτερο...., μετα την αλλαγη του πολιτευματος! φανταζομαι οτι ''αλλαγη πολιτευματος'' εννοεις ο Προεδρος της Δημοκρατιας να εχει τις εξουσιες που ειχε πριν το 1985. Ετσι δεν ειναι?


Ακριβώς. Θέλω στην ουσία δύο πυλώνες εξουσίας, με τον πρόεδρο να ελέγχει κι όπου διαπιστώνει λάθος να το τρίβει στη μούρη της κυβέρνησης. Οσο για καταλληλότερο; ανάθεμα κι αν ξέρω...αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να ανέχομαι τον υφιστάμενο. Ειδες;! έχω καλή διάθεση και δεν έβαλα χαρακτηρισμό στον ΓΑΠ! :)

Αν οπωσδήποτε θες όνομα, τότε πρέπει να δοκιμάσει ο Σαμαράς. Το Ζάππειο Ι στην ουσία ήταν σωστό. Το ΙΙ λόγω γεννήσεως του μπέμπη δεν έχω προλάβει να το διαβάσω. Κι όταν είμαι στο νετ, ασχολούμαι κυρίως μαζί σου, οι έρωτες δεν κρύβονται καλέ μου!:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
23-05-2011, 17:57
Ακριβώς. Θέλω στην ουσία δύο πυλώνες εξουσίας, με τον πρόεδρο να ελέγχει κι όπου διαπιστώνει λάθος να το τρίβει στη μούρη της κυβέρνησης. Οσο για καταλληλότερο; ανάθεμα κι αν ξέρω...αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να ανέχομαι τον υφιστάμενο. Ειδες;! έχω καλή διάθεση και δεν έβαλα χαρακτηρισμό στον ΓΑΠ! :)

Αν οπωσδήποτε θες όνομα, τότε πρέπει να δοκιμάσει ο Σαμαράς. Το Ζάππειο Ι στην ουσία ήταν σωστό. Το ΙΙ λόγω γεννήσεως του μπέμπη δεν έχω προλάβει να το διαβάσω. Κι όταν είμαι στο νετ, ασχολούμαι κυρίως μαζί σου, οι έρωτες δεν κρύβονται καλέ μου!:sm7::sm7::sm7:
αυτο που θελεις,απαιτει πολιτικη ωριμοτητα απο τον λαο μας.....:cool:
οταν το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ κυβερνα με τοσο μεγαλο ποσοστο,θα μας πηδανε χωρις σαλιο....;)
οταν ξυπνησουμε και ξεφυγουμε απο τα πρωσοπικα μας παρε-δωσε με τους πολιτικους,ισως γινουν αυτα που λες,τα οποια με βρισκουν απολυτα συμφωνω...:)

Xarleas
23-05-2011, 18:33
Δεν κατάλαβα ΤΙ σας χαλάει να τους δοκιμάσουμε ΌΛΟΥΣ με τη σειρα????? Τι περιμένουμε 35 χρόνια με τους ίδιους;; Να ΜΆΘΟΥΝ να γίνουν καλύτεροι;;;; Μαλακίες συζητάμε τώρα;;; Ε εντάξει περιμένετε να καλυτερέψουν!!!ΝεύραΝεύραΝεύρα

GeorgeP
23-05-2011, 22:14
ΤΩρα μιλαμε!!!!!!!
Χωρις ειρωνιες και λογια που πληγωνουν κι εκνευριζουν αναμεσα μας και χωρις υβρεις για τον οποιοδηποτε Πρωθυπουργο!!!

Παμε λοιπον μια μια πραγραφο να την αναλυσουμε.


Ακριβώς. Θέλω στην ουσία δύο πυλώνες εξουσίας, με τον πρόεδρο να ελέγχει κι όπου διαπιστώνει λάθος να το τρίβει στη μούρη της κυβέρνησης. Οσο για καταλληλότερο; ανάθεμα κι αν ξέρω...αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να ανέχομαι τον υφιστάμενο. Ειδες;! έχω καλή διάθεση και δεν έβαλα χαρακτηρισμό στον ΓΑΠ! :)
Αυτο ακριβως ηθελα, θελω και θα θελω σε ολη μου την ζωη!!! Ειναι ενα απο τα θεματα που με εβγαλαν (σιγα-σιγα) εκτος κομματος.
Θα ηθελα μια κυβερνηση τεχνοκρατων οπου κυριο μελημα τους θαν ηταν Η ΧΩΡΑ και οχι οι εαυτοι τους!!!!
Ολοι αυτοι θα ελεγχονται απο εναν αμεροληπτο και παντοδυναμο Προεδρο Δημοκρατιας!!
Ομως υπαρχει ενα βασικο σημειο, ερωτημα αν θες. Ποσο ακομματοποιητος θα ητο αυτος ο Προεδρος και ποσο ανεξαρτητος απο το ενδιαφερον του για επανεκλογη του.
Ακομα υπαρχει το προβλημα άλλα να αποφασιζει η Βουλη κι άλλα να θελει αυτος ο Προεδρος!! Το αλαθητο δεν μπορει να το εχει κανεις!! Η Βουλη μπορει να νομοθετει σωστα και ο Προεδρος, για ιδιον οφελος, να μην υπογραφει!!!
Σκεψου τι εγινε πριν την Μικρασιατικη καταστροφη οπου τον ρολο του παντοδυναμου Προεδρου τον ειχε ο Βασιλευς Κωνσταντινος Α΄και ο οποιος ηρθε σε πληρη ρηξη με τον Βενιζελο λιγο πριν τον Α' Παγκοσμιο Πολεμο!! Ο Κωνσταντινος Α' (οικογενεια Γλυξπουργκ-Γερμανοφιλος) ηθελε την Ελλαδα με την Γερμανια και ο Πρωθυπουργος Βενιζελος ηθελε την Ελλαδα στο πλευρο της Ανταντ (Συμμαχοι). αποτελεσμα αυτης της διαφωνιας ηταν η ''προσωρινη κυβερνηση Εθνικης Αμυνας που συνεστηθη στην απελευθερωμενη Θεσσαλονικη τον Σεπτεμβριο του 1916!!!
Γιατι στα λεω αυτα??? τα λεω γιατι, αν και το θελω παρα πολυ, αυτο το ονειρο της διακυβερνησης που θελουμε ειναι δυσκολο αν οχι αδυνατο να εφαρμοσθει στην ελλαδα. Τουλαχιστον μεχρι τωρα!!!!

Και αν παμε στο σημερα θα δουμε οτι μεχρι να αφαιρεθουν οι εξουσιες απο τον προεδρο της Δημοκρατιας το 1985 αν θυμαμαι καλα πολλα προβληματα παρουσιαζοντουσαν απο τον Κ.Καραμανλη προς την τοτε κυβερνηση Παπανδρεου μονον και μονο διοτι ο ενας ητο ιδρυτης της αντιπολυτευσης (Ν.Δ).
Ειναι η καταρα του Ελληνα Γιαννη φιλε μου, η διχονοια και οι εγωισμοι απλα και μονον διοτι ο ενας ειναι μπλε και ο άλλος πρασινος!!

Αν οπωσδήποτε θες όνομα, τότε πρέπει να δοκιμάσει ο Σαμαράς. Το Ζάππειο Ι στην ουσία ήταν σωστό. Το ΙΙ λόγω γεννήσεως του μπέμπη δεν έχω προλάβει να το διαβάσω. Κι όταν είμαι στο νετ, ασχολούμαι κυρίως μαζί σου, οι έρωτες δεν κρύβονται καλέ μου!:sm7::sm7::sm7:
Το Ζαππειο 2 φιλε μου Γιαννη (παντα εισαι φιλος και ας διαφερουμε σε πολιτικα ζητηματα) αν το διαβασεις μιλαει για αναπτυξη με χρηματα που ΘΑ εξοικονομηθουν μεχρι το 2013!! Ομως το 2013 ειναι μακρια και τα χρηματα χρειαζονται ΤΩΡΑ-ΣΗΜΕΡΑ-ΑΥΡΙΟ το πολυ, ουτως ωστε να παρουμε την 5η δοση και να αποφυγουμε την χρεωκοπια!!
Τα υπολοιπα μερη του Ζαππειου 2 κινουνται στην σφαιρα της φαντασιας αφου υποσχεται παροχες(!!!) λεγοντας μεταξυ άλλων οτι θα αυξήσει, εάν κερδίσει τις επόμενες εκλογές, το επίδοµα που θα λαµβάνουν οι χαμηλοσυνταξιούχοι αντί του 13ου και του 14ου µισθού. Προσεξε, δεν θα επαναφερει τον 13η-14η συνταξη αλλα θα την αυξησει!! Δεν λεει ποσο!!! διοτι και το 5% αυξηση ειναι!!
Ακομη ειπε οτι θα χαμηλωσει τους φορους στις επιχειρησεις αλλα και τις εργοδοτικες εισφορες(!!!)
Ολα αυτα ακουγονται ευχαριστα αλλα δεν διευκρινησε ΠΟΤΕ θα τα κανει ολα αυτα, ΜΕΤΑ την κριση ¨η τωρα??? Και αν τα κανει τωρα που θα βρεθουν λεφτα για αποπληρωμη των δανειων αφου θεωρειται τετελεσμενο γεγονος η διακοπη των δοσεων!!!!!!

Ακρατος λαικισμος για μενα μονον και μονον για να ερθει η ΝΔ στην εξουσια!!!

ortho
23-05-2011, 22:59
Εριξα μιά ματιά μόνο στο Ζάππειο ΙΙ. Οι προτάσεις του μου φαίνονται καλές. Στο μόνο που λέει ότι θα καθυστερήσει είναι στη μείωση των φόρων κατανάλωσης στα καύσιμα.
Το πιό σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι η πρόθεση της απλοποίησης του φορολογικού συστήματος. Οπως κι οι μειώσεις φορολογικών συντελεστών.

Σήμερα βγήκαν στη δημοσιότητα οι προβλέψεις του μεσοπρόθεσμου προγράμματος. Βλέπεις κάτι σε αυτό που θα βγάλει την οικονομία από το τέλμα; Κατά τη γνώμη μου θα στραγγίσει ακόμη πιό πλού την αγορά.
Εχουμε φτάσει οι έκτακτες εισφορές να είναι ο κανόνας.

Εχει χαθεί ένας ολόκληρος χρόνος Γιώργη, συνεχίζεται η αφαίμαξη χωρίς να πλήττονται τα "παιδιά" του συστήματος. Εχουν περάσει εννέα μήνες από τις κινητοποιήσεις των φορτηγατζήδων κι ακόμη δεν ξέρουμε οριστικά ποιά επαγγέλματα ανοίγουν και ποιοί περιορισμοί αίρονται.

Γενικά η κυβέρνηση εξακολουθεί να κολυμπά σε ρηχά νερά, δεν τολμά.

Θα επαναλάβω κάτι που είχα πει πριν καιρό σε μιά από τις κόντρες μας. Αν ο ΓΑΠ καταφέρει να σώσει τη χώρα, θα ξυρίσω το μούσι μου :)

Δυστυχώς όμως με τα μέτρα που πάρθηκαν κι αυτά που έρχονται δεν το βλέπω να γίνεται. Σχεδιάζουν πάλι αυξήσεις του ΦΠΑ, εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο κι ένα σωρό εισπρακτικών μέτρων. Η αγελάδα όμως για να κατεβάσει γάλα πρέπει να ταϊστεί.

Πραγματικά προβλιματίζομαι πως θα θερμαίνω του χρόνου το χειμώνα το σπίτι μου για τον μπέμπη. Κι όσο συνεχίζουν να μειώνουν το εισόδημα των εργαζομένων και συνταξιούχων, δε βλέπω πως θα αυξηθεί το δικό μου για να ανταπεξέλθω....

Θες κάτι άλλο; Προσπάθησαν να βάλουν φόρο διαφήμισης στα ΜΜΕ και τον πήραν αμέσως πίσω. Τι θέλω να πω... Αν δε σπάσεις αυγά ομελέττα δε φτιάχνεις... Το λεν συνέχεια αλλά δεν το κάνουν. Οι μειώσεις μισθών και συντάξεων είναι σχετικά αναίμακτες για την όποια κυβέρνηση, δε μπορεί κανείς να κάνει πολλά πράγματα.
Αν προσπαθήσει να σπάσει κατεστημένα εκεί θα δείξει τι "φρύδια" έχει. Δεν το κάνει όμως....

Τι να πω;! Οσο συνεχίζει με αυτό τον τρόπο, δεν έχει σωτηρία η χώρα. Θα γίνει ξεπούλημα χωρίς ουσιαστικό κέρδος για τη χώρα.

Οταν ο Σαμαράς μιλάει για διαφορετικό μείγμα πολιτικής και μέτρων έχει δίκιο. Και δεν είμαι δεξιός αν αναρωτιέσαι....:):)

Arkas
23-05-2011, 23:19
.....................................................
Εχει χαθεί ένας ολόκληρος χρόνος Γιώργη .................................

Δυστυχώς, αυτή είναι η τραγική πραγματικότητα...

Xarleas
25-05-2011, 03:54
Πάντως εγω ΑΚΟΜΑ περιμένω τις εξηγήσεις του φίλου (και το εννοώ) theo71 που ΜΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ (σαν οικονομολόγος) ότι με τα μέτρα που πάρθηκαν πέρισυ σε 1 χρόνο τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα...... Πέρασε 1,5 χρόνος και ακόμα περιμένω την εξήγηση των ειδικών που υποστήρηζαν την αποψή του..... ΓΙΑΤΙ???ΝεύραΝεύραΝεύρα

ltsiorak
25-05-2011, 08:43
Κοιτα πισω την Ιστορια της βασιλευομενης δημοκρατιας στην ελλαδα, θα δεις οτι ουδεις βασιλευς ητο ελληνας, ολοι ηταν εγκαθετοι Γερμανοι!!!
Πληρωσαμε πολλα αυτα τα 140 χρονια βασιλευομενης Δημοκρατιας διοτι οι Γερμανοβαλτοι βασιλιαδες θέλανε άλλα πραγματα (γερμανικα συμφεροντα) και άλλα οι ελληνες Πρωθυπουργοι!!! ενα απο αυτα ηταν και η Μικρασιατικη καταστροφη!!!!

οσο για την τελευταια σου παραγραφο ....κι εγω αλλα και ολοι οι ελληνες μαζι σου!!

το θεμα της μικρασιατικης καταστροφης ειναι αρκετα σκοτεινο για να το αναλυσουμε, σιγουρα παντως και ο Βενιζελος επαιζε το παιχνιδοι των αγγλων αφεντικών του, οι οποιοι μας εστειλαν στρατο στην οδυσσο για να χτυπησουμε τους μπολτσιβικους.... και το πληρωσαμε πικρα με την μικρασιατική καταστροφη οπου οι Ρωσοι η ταν η πρωτη φορα που ΔΕΝ μας βοηθησαν.....

αρα ολοι επαιζαν καποιου παιχνιδι.....

οσο αφορα το θεμα γερμανων βασιλιαδω... και εδω θα με λατρεψεις...

ειανι δυνατων εμεις πυο βγαλαμε τον αλεξανδρο, τον πελοπιδα, τον λυκουργο, τον θεμιστοκλη, τον φιλιππο, τον λεωνιδα ... να εχουμε ρε φουστη μου γερμανο βασιλια ???? ρε την τυχη μου μεσα ..... δεν εχουμε εναν ικανο να τον βαλουμε εκι μπαστακα?????

οταν μιλαω για βασιλια ( και λαθος μου που δεν το διευκρίνησα...) μιλαω για ενα κοπριτη που θα εκλεγει αμεσα απο εμας... αμεσα... και θα ελεγχει τα ρεμαλια της κυβερνησης....

αλλα κυριοι, εδω πρεπει να υπαρχει και ενα συνταγματικο δικαστηριο... αμερολοιπτο. το οποιο θα λεει... διοδια... οχι κυριε ρεππα λαμογιο... μεσα ολοι...

παρεπιπτοντως προχθες ημουν στο ισραηλ για δουλειες. ξερετε οτι στο ισραηλ αν 1000 ατομα καταθεσουν μομφη κατα της κυβερνησης τοτε η κυβερνηση περναει απο δικαστηριο ????