PDA

View Full Version : Επιστραγαλίδα.


N4pSt3R
24-05-2011, 15:32
Επιδή έχω ένα θέμα με τον αστράγαλο και επιδή δεν ξέρω τι να κάνω με τις μπότες θα ηθελα αν έχεις κάποιος κάποια γνώμη η αν έχει γνώση να μου πει κάποια επιστραγαλίδα για να φοράω μέσα από την μπότα!!!Ευχαριστώ!!!

z_atomic
24-05-2011, 16:21
Επιδή έχω ένα θέμα με τον αστράγαλο και επιδή δεν ξέρω τι να κάνω με τις μπότες θα ηθελα αν έχεις κάποιος κάποια γνώμη η αν έχει γνώση να μου πει κάποια επιστραγαλίδα για να φοράω μέσα από την μπότα!!!Ευχαριστώ!!!

Εχει σημασία να μας πεις τι θέμα έχεις όπως επίσης έχει περισσότερη σημασία να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό. Και σου το λέω διότι εγώ που έχω αντίστοιχο θέμα με τον αστράγγαλο μου, η συμβουλή του φυσιοθεραπευτή είναι ενδυνάμωση -ενδυνάμωση -ενδυνάμωση. Η επισαστραγαλίδα είναι αν θες να παίξεις πχ μπάσκετ για μια - δύο ώρες και υπάρχει μεγάλη πθανότητα να γυρίσει το πόδι σου περισσότερο επειδή θα πατήσεις πάνω σε άλλο πόδι και όχι λόγω αστάθειας ποδιού. Αν φορέσεις για πολλές ώρες έστω και στο σπίτι την επιαστραγαλίδα τότε θα καταλάβεις πόσο αδύναμο θα αισθάνεσαι το πόδι σου μετά (αν δεν σου έχει κοπεί το αίμαι πιο πριν από το σφίξιμο).
Θα έλεγα καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό.

spirossam
25-05-2011, 09:55
Επιδή έχω ένα θέμα με τον αστράγαλο και επιδή δεν ξέρω τι να κάνω με τις μπότες θα ηθελα αν έχεις κάποιος κάποια γνώμη η αν έχει γνώση να μου πει κάποια επιστραγαλίδα για να φοράω μέσα από την μπότα!!!Ευχαριστώ!!!

Φίλε μου καλημέρα.
ΔΕΝ χρειάζεται να φορέσεις καμία επιστραγαλίδα ειδικά μέσα από την μπότα.
Στο λέω,1ον γιατί παίζω μπάσκετ,2ον έχω πάθει καμιά 15αρια διαστρέμματα και στα 2 πόδια με αποτέλεσμα ένα από τα τελευταία πριν 3 χρόνια να με στείλει χειρουργείο για αρθροσκόπηση (καθαρισμό από οστεόφυτα)...

Η μπότα είναι από μόνη της σταθερή και ήδη πολύ βαριά,ώστε να επιβαρύνεις παραπάνω τον αστραγαλό σου και με επιστραγαλίδα...

Η ενδυνάμωση είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις.Υπάρχουν ασκήσεις με λάστιχα ειδικά και κάποιες άλλες απλές κινήσεις που βοηθούν να ενδυναμώσεις γαστροκνήμιο

Ό,τι άλλο θέλεις είμαι στη διαθεσή σου,μην διαστάσεις να στείλεις π.μ. ή οτιδήποτε ;)

N4pSt3R
25-05-2011, 10:49
Σας ευχαριστώ και τους 2!!!Περιμένω τώρα το ραντεβού με το γιατρό.

z_atomic
25-05-2011, 12:54
Σας ευχαριστώ και τους 2!!!Περιμένω τώρα το ραντεβού με το γιατρό.

Πηγαινε στο γιατρό αλλά επειδή είχα ατύχημα πρόσφατα ένα θα σου πω....μόνο ο φυσιοθεραπευτής με έψαξε τόσο και βρήκε ακριβώς τι είχα. Πήγαινε σε ένα καλό φυσιοθεραπευτή και θα βρεις την υγεία σου. Αν θέλεις να σου συστήσω τον δικό μου στείλε μου pm. Εγω επανήλθα πλήρως μετά το ατύχημα και διόρθωσα και άλλα κακώς κείμενα σε πόδια χέρια πλάτη.