PDA

View Full Version : ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ


MIKEVIII
14-04-2009, 19:20
καλησπέρα παιδιά! ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος έχει υπόψιν του κάποιο τρόπο να καθαρίσω τους λαιμούς στο R1150GS μου...τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί αυτή η μαύρη οξείδωση και θα ήθελα να βρω τρόπο να το συνεφέρω :rolleyes:

Arkas
14-04-2009, 19:49
Ένα καλό πλυντήριο μοτό θα κάνει κάποια δουλειά.
Όχι όμως σπουδαία πράγματα...

syan
14-04-2009, 20:51
Μιχάλη πάρε μια αλοιφή Autosol και ένα Black & Decker με βουρτσάκι μπροστά και σε λιγότερο απο μισή ώρα θα γίνουν τέλειες.!

arisxios
14-04-2009, 21:04
Έχει και η bmw μια αλοιφή και κάνει πολύ καλή δουλεία !!!!!!

xvitos
14-04-2009, 21:18
Έχει και η bmw μια αλοιφή και κάνει πολύ καλή δουλεία !!!!!!



πως τη ζητάμε φίλε ;;;;;:Απορία:

arisxios
14-04-2009, 21:57
πως τη ζητάμε φίλε ;;;;;:Απορία:

Αν θα πας στον diler της bmw και την ζητήσεις θα σου πει , εγώ δεν την θυμάμαι πως την λένε :hmmm:

gbmw
14-04-2009, 22:52
Δεν θυμάσαι εεεεε ;;;;;
Τεσπα, και πως γίνεται ;;;γιατί αν την κάνουμε όπως λέει ο φίλος με το Β&D και βουρτσάκι την πάτησες.θα γίνει ΟΛΟ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΈΣ και θα κλαιμε :yzΚαι μετά δεν διορθώνεται με τίποτα.

arisxios
14-04-2009, 23:00
Δεν θυμάσαι εεεεε ;;;;;
Τεσπα, και πως γίνεται ;;;γιατί αν την κάνουμε όπως λέει ο φίλος με το Β&D και βουρτσάκι την πάτησες.θα γίνει ΟΛΟ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΈΣ και θα κλαιμε :yzΚαι μετά δεν διορθώνεται με τίποτα.

Με πανάκι και ατελείωτο χάδι !!!!!!!!!!!

gbmw
14-04-2009, 23:08
Με πανάκι και ατελείωτο χάδι !!!!!!!!!!!



Μπράβο έτσι το φαντάζομαι και γω :sm8:
χάδι και αγάπη :sm7:

syan
15-04-2009, 00:47
Δεν θυμάσαι εεεεε ;;;;;
Τεσπα, και πως γίνεται ;;;γιατί αν την κάνουμε όπως λέει ο φίλος με το Β&D και βουρτσάκι την πάτησες.θα γίνει ΟΛΟ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΈΣ και θα κλαιμε :yzΚαι μετά δεν διορθώνεται με τίποτα.
Μάλλον δεν γνωρίζετε, γιαυτό παράκληση μη παρασύρετε και άλλους. Αυτά που αναφέρω εγώ είναι δοκιμασμένα και πιστοποιημένα.

kostas_366
15-04-2009, 00:59
Και φυσικά στο B&D δεν βάζεις συρματόβουρτσα, αλλά κάτι πιο μαλακό φαντάζομαι.

MIKEVIII
15-04-2009, 01:30
σας ευχαριστώ πολύ όλους ! μάλλον θα δοκιμάσω την λύση του Στρατού...καθώς έψαξα λίγο στο google με το όνομα τις κρέμας και είδα πως μάλλον είναι αυτό που χρειάζομαι :) Στρατό αν δεν είναι κόπος και θυμάσαι στείλε μου ένα PM από που να το πάρω στην Αθηνα γιατί βρίσκω ένα μαγαζί επαρχία.

boxer-1200
15-04-2009, 01:39
Αν και η λύση της bmw μου φαίνεται πιο αξιόπιστη, ας γράψει Ο Στράτος που θα βρούμε την αλοιφή του.

syan
15-04-2009, 02:01
Solvol Autosol. Κρέμα-σωληνάριο.Την εχει και ο Παναγιωτοπουλος..περι τα 4 Ευρω
http://forum.motoguzziclub.gr/download/file.php?id=712&sid=96b037aa4ca7e1198233ef2a556d8477

wet & dirty
15-04-2009, 09:51
Solvol Autosol. Κρέμα-σωληνάριο.Την εχει και ο Παναγιωτοπουλος..περι τα 4 Ευρω
http://forum.motoguzziclub.gr/download/file.php?id=712&sid=96b037aa4ca7e1198233ef2a556d8477


αυτή ειναι που δίνει και η μαμα και ειναι πολυ καλή.την έχω παρει και εγώ!!!

μπράβο Στράτο!!!

boxer-1200
15-04-2009, 10:23
Αν και η λύση της bmw μου φαίνεται πιο αξιόπιστη, ας γράψει Ο Στράτος που θα βρούμε την αλοιφή του.

Solvol Autosol. Κρέμα-σωληνάριο.Την εχει και ο Παναγιωτοπουλος..περι τα 4 Ευρω



Λύση 2 σε 1 !!!!Εεεεε τότε τρέχω να την αγοράσω ....

vtheo
15-04-2009, 10:57
Δεν θυμάσαι εεεεε ;;;;;
Τεσπα, και πως γίνεται ;;;γιατί αν την κάνουμε όπως λέει ο φίλος με το Β&D και βουρτσάκι την πάτησες.θα γίνει ΟΛΟ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΈΣ και θα κλαιμε :yzΚαι μετά δεν διορθώνεται με τίποτα.

Λέγοντας βουρτσάκι δεν εννoούμε συρματόβουρτσα.Υπάρχει για το black & Decker βουρτσάκι το οποίο μπροστά έχει πανί, πιτσιρικάδες εμείς το λέγαμε πανόβουρτσα και μετατρέπαμε τον κινητήρα του παπιού σε κινητήρα Harley από την λάμψη.Με το χέρι θα βαρεθείς να τρίβεις και σίγουρα το αποτέλεσμα δεν θα είναι το ίδιο,ενώ με το black & decker - πανόβουρτσα...και με την αλοιφή το αποτέλεσμα θα είναι ...:cool:

kostas_366
15-04-2009, 11:19
αυτή ειναι που δίνει και η μαμα και ειναι πολυ καλή.την έχω παρει και εγώ!!!

μπράβο Στράτο!!!
Τάκη, αν είναι, καθάρισε και μια την πινακίδα μου...
Θα την βλέπεις καλύτερα ετσι :p:p:p:p:p:p:p:p

Gazi
15-04-2009, 21:14
Θα το δοκιμάσω λίαν συντόμως το καθάρισμα με το B&D......Πάντως μου ακούγεται πολύ καλό...

arisxios
15-04-2009, 23:27
Solvol Autosol. Κρέμα-σωληνάριο.Την εχει και ο Παναγιωτοπουλος..περι τα 4 Ευρω
http://forum.motoguzziclub.gr/download/file.php?id=712&sid=96b037aa4ca7e1198233ef2a556d8477



Άρα λοιπόν για την ίδια κρέμα μιλάγαμε και δεν το ξέραμε :sm3::sm3:

mjtir
16-04-2009, 09:15
Στρατο απο οτι πηρε το ματι μου χθες ανανεωσες τις προμηθειες σου και απο οτι πηρε το αυτι μου ετοιμαζεσαι και για ευρωπαικο tour. Εχω την αισθηση οτι θα εχεις την πιο γυαλιστερη εξατμιση πανευρωπαικα .:D:D:D

syan
16-04-2009, 12:44
Γιάννη, απο μάτι και αυτί μας έδωσες δείγμα...!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-04-2009, 23:44
Μιχάλη πάρε μια αλοιφή Autosol και ένα Black & Decker με βουρτσάκι μπροστά και σε λιγότερο απο μισή ώρα θα γίνουν τέλειες.!


γιατί αν την κάνουμε όπως λέει ο φίλος με το Β&D και βουρτσάκι την πάτησες.θα γίνει ΟΛΟ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΈΣ και θα κλαιμε :yzΚαι μετά δεν διορθώνεται με τίποτα.



...εντάξει, όχι βουρτσάκι .....

....μιλάμε για το κυλινδρικό εξάρτημα που προσαρμόζεται στο δράπανο (B&D, BOSCH, MAKITA Κ.Λ.Π)...

Ονομάζεται "κετσές"

κ είναι κατασκευασμένο από πολλά φύλλα υφάσματος - ραμμένα μεταξύ τους - κ βγαίνει σε διάφορες διαμέτρους.

Από 8 - 20 cm. Το πιο βολικό είναι γύρω στα 15 cm,

γιατί κ το δράπανο δεν κουράζεται αλλά κ η δουλειά "βγαίνει" γρήγορα.

Απλώνουμε μια ποσότητα αλοιφής πάνω στην επιφάνεια που θέλουμε να γυαλίσουμε

κ την τρίβουμε λίγο μέχρι ν' απλωθεί παντού.

Μετά με το δράπανο, κ τον κετσέ προσαρμοσμένο, στις υψηλές στροφές,

"τρίβουμε" την επιφάνεια. Η πίεση πρέπει να είναι μέτρια.

Αφού στεγνώσει η αλοιφή μετά το τρίψιμο, κάνουμε ένα σκούπισμα με καθαρό πανί.

Προσωπικά στο τέλος, χρησιμοποιώ κ μια πολύ λεπτή αλοιφή

η οποία με το τελικό τρίψιμο, παίρνει τις τελευταίες γρατζουνιές

κ παρουσιάζει ένα τέλειο τελικό φινίρισμα ....



Όλα τα παραπάνω, τα έχω εφαρμόσει στα ανοξείδωτα εξαρτήματα του σκάφους μου, αλλά πιστεύω ότι,

δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά στο τρίψιμο των εξατμίσεων ...



Καλό κουράγιο κ καλή επιτυχία σε όσους το αποτολμήσουν ....;)






.

syan
17-04-2009, 00:40
καλησπέρα παιδιά! ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος έχει υπόψιν του κάποιο τρόπο να καθαρίσω τους λαιμούς στο R1150GS μου...τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί αυτή η μαύρη οξείδωση και θα ήθελα να βρω τρόπο να το συνεφέρω :rolleyes:
Αν υπάρχει οξείδωση θέλει πρώτα ψιλό σύρμα κουζίνας...!

gbmw
17-04-2009, 00:56
...εντάξει, όχι βουρτσάκι .....

....μιλάμε για το κυλινδρικό εξάρτημα που προσαρμόζεται στο δράπανο (B&D, BOSCH, MAKITA Κ.Λ.Π)...

Ονομάζεται "κετσές"

κ είναι κατασκευασμένο από πολλά φύλλα υφάσματος - ραμμένα μεταξύ τους - κ βγαίνει σε διάφορες διαμέτρους.

Από 8 - 20 cm. Το πιο βολικό είναι γύρω στα 15 cm,

γιατί κ το δράπανο δεν κουράζεται αλλά κ η δουλειά "βγαίνει" γρήγορα.

Απλώνουμε μια ποσότητα αλοιφής πάνω στην επιφάνεια που θέλουμε να γυαλίσουμε

κ την τρίβουμε λίγο μέχρι ν' απλωθεί παντού.

Μετά με το δράπανο, κ τον κετσέ προσαρμοσμένο, στις υψηλές στροφές,

"τρίβουμε" την επιφάνεια. Η πίεση πρέπει να είναι μέτρια.

Αφού στεγνώσει η αλοιφή μετά το τρίψιμο, κάνουμε ένα σκούπισμα με καθαρό πανί.

Προσωπικά στο τέλος, χρησιμοποιώ κ μια πολύ λεπτή αλοιφή

η οποία με το τελικό τρίψιμο, παίρνει τις τελευταίες γρατζουνιές

κ παρουσιάζει ένα τέλειο τελικό φινίρισμα ....



Όλα τα παραπάνω, τα έχω εφαρμόσει στα ανοξείδωτα εξαρτήματα του σκάφους μου, αλλά πιστεύω ότι,

δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά στο τρίψιμο των εξατμίσεων ...



Καλό κουράγιο κ καλή επιτυχία σε όσους το αποτολμήσουν ....;)






.



όχι οτι έχω μεγαλο πρόβλημα αλλά για το τέλειο αυριο ή μεθάυριο πλακώνομαι στο τρίψιμο:sm7:Θα σας πω εντυπώσεις

riko46
17-04-2009, 18:09
Nα γράψω και εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα μαύρισμα λαιμών!!!
Βγάλε τις εξατμίσεις και κάνε μια ανοδίωση και τέλος με το πρόβλημα για πάντα εγώ έχω κάνει 55000 χιλιόμετρα κ' είναι καινούργιες…………….:cool:

dkouk
03-06-2009, 16:22
Aν ρωτησης στην bmw θα σου πουνε.Εχουν προιοντα για ολα, και πολυ καλα μαλιστα,απλως κοστιζουν λιγο παραπανω,οπως και οι μηχανες μας αλλωστε:D!!!!!:sm7:

GANTZA
06-06-2009, 00:46
Aυτο με την οξειδωση το εκανα και μετρησε!!!!!!!!!!
Τhanks στρατος!!!!;);););)

ALX
23-07-2009, 21:02
Kι εδώ υπάρχει τρελή λύση. Πέσατε στη περίπτωση.

Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα μου... >>> http://clubs.pathfinder.gr/aprilianos/1324992

Αυτά τα προϊόντα τα κάναμε ομαδική παραγγελία (στο mybike.gr) από Αμερική (μόνο εκεί υπάρχουν)
Aυτή τη στιγμή, τα φέρνω εγώ κατόπιν πρότασης του Αμερικάνου για τις παραγγελίες της Ελλάδας. Υπάρχουν σχετικά θέματα σε mybike, moto.gr , motoguzziforum.gr κτλ.

Δείτε στη σελίδα μου και θα καταλάβετε γιατί πράγματα μιλάμε ;)

mjtir
24-07-2009, 09:37
Εντυπωσιακα αποτελεσματα πραγματικα. Ειδικα για το αλουμινιο δεν εχω ξαναδει τετοια αποτελεσματα....

EOD-K9
24-07-2009, 10:04
όντως φαίνεται ότι κάνει καλή δουλειά !!

Και τιμή ??

vtheo
24-07-2009, 10:31
Όντως πολύ καλή δουλειά.Εγώ μία φορά το κάνα με αλοιφή πάνινο βουρτσάκι στο ηλεκτρικό τρυπάνι και τρίψιμο καλό το αποτέλεσμα αλλά θέλει πολύ δουλειά.Και το κορυφαίο πριν περίπου 1 μήνα πήγα τη μοτό σε ένα απίστευτο πλυντήριο και ο τύπος πέρασε τους λαιμούς με σφουγγάρι και ένα υγρό και η όλη μαυρίλα και ότι άλλο είχε κολλήσει στους λαιμούς έφευγαν αστραπιαία.Έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα και το κυριότερο χωρίς να κάθεσαι να παιδεύεσαι!

ALX
24-07-2009, 10:39
όντως φαίνεται ότι κάνει καλή δουλειά !!

Και τιμή ??
Αν μιλάς σε μένα είναι 15€ (η τιμή περιέχει μεταφορικά από Αμερική και έξοδα τελωνείο). Και τα δύο προϊόντα (Purple και Deoxidizer) κοστίζουν το ίδιο.

pepax66
24-07-2009, 13:53
Αν μιλάς σε μένα είναι 15€ (η τιμή περιέχει μεταφορικά από Αμερική και έξοδα τελωνείο). Και τα δύο προϊόντα (Purple και Deoxidizer) κοστίζουν το ίδιο.

Εχεις να προτείνεις κάποιο τρόπο παραγγελίας πως σε βρίσκουμε?

ALX
24-07-2009, 14:26
Εχεις να προτείνεις κάποιο τρόπο παραγγελίας πως σε βρίσκουμε?

Aπλά, μου λέτε με pm ή με email τι θέλετε και αν μένετε Αθήνα σας τα δίνω χέρι με χέρι, αν είστε επαρχία τα στέλνω με ΕΛΤΑ. :)
Πάντως αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμα μόνο τα purple (κι όχι πολλά ακόμα μιας και φεύγουν γρήγορα). Deoxidizer μετά τον 15Αύγουστο

FANISGS
24-07-2009, 15:42
μην ακους τιπιτα φιλε μου.αυτα ειναι διαφημιστικα τρικ για αλοιφες!ολοι τους παιρνουν ποσοστα!Νεύρα:sm7:Νεύρα:sm7:.εγω θα σου πω τη λυση!:Dπλακωσε τη στα χιλιομετρα και στα ταξιδια και οι λαιμοι θα γινουν πεντακαθαροι!εγω την εχω ακριβως 1 χρονο,της εχω κανει 17000 χιλιομετρα παθιασμενα,:sm8::sm2: και οι λαιμοι εχουν ενα ωραιο μπλε χρωματακι!

gsmaniac
24-07-2009, 15:54
μην ακους τιπιτα φιλε μου.αυτα ειναι διαφημιστικα τρικ για αλοιφες!ολοι τους παιρνουν ποσοστα!Νεύρα:sm7:Νεύρα:sm7:.εγω θα σου πω τη λυση!:Dπλακωσε τη στα χιλιομετρα και στα ταξιδια και οι λαιμοι θα γινουν πεντακαθαροι!εγω την εχω ακριβως 1 χρονο,της εχω κανει 17000 χιλιομετρα παθιασμενα,:sm8::sm2: και οι λαιμοι εχουν ενα ωραιο μπλε χρωματακι!:sm1::sm1::sm1:

pepax66
24-07-2009, 16:42
πλακωσε τη στα χιλιομετρα και στα ταξιδια................... και οι λαιμοι εχουν ενα ωραιο μπλε χρωματακι!

Το κακό είναι ότι μετά το μπλε έρχεται το καφετί και δεν είναι και τόσο ωραίο........! http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=13&pictureid=308

wet & dirty
24-07-2009, 16:46
μην ακους τιπιτα φιλε μου.αυτα ειναι διαφημιστικα τρικ για αλοιφες!ολοι τους παιρνουν ποσοστα!Νεύρα:sm7:Νεύρα:sm7:.εγω θα σου πω τη λυση!:Dπλακωσε τη στα χιλιομετρα και στα ταξιδια και οι λαιμοι θα γινουν πεντακαθαροι!εγω την εχω ακριβως 1 χρονο,της εχω κανει 17000 χιλιομετρα παθιασμενα,:sm8::sm2: και οι λαιμοι εχουν ενα ωραιο μπλε χρωματακι!


και εγω φιλε σε ενα χρονο εχω κανει 29.000χιλ σε ταξιδια αλλα ειναι μάυρες!!!!:hmmm:

Arkas
25-07-2009, 15:54
Αλέξανδρε, σε ευχαριστούμε.
Να δούμε μήπως από το Σεπτέμβριο, να είμαστε καλά, μας βοηθήσεις να οργανώσουμε ομαδική!;)

EOD-K9
25-07-2009, 17:29
Αλέξανδρε, σε ευχαριστούμε.
Να δούμε μήπως από το Σεπτέμβριο, να είμαστε καλά, μας βοηθήσεις να οργανώσουμε ομαδική!;)


Απο ΟΚΤΩΒΡΗ Απο ΟΚΤΩΒΡΗ

τον Σεπτέμβρη τον φάγαμε !!!:D

riko46
25-07-2009, 17:52
Nα γράψω και εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα μαύρισμα λαιμών!!!
Βγάλε τις εξατμίσεις και κάνε μια ανοδίωση και τέλος με το πρόβλημα για πάντα εγώ έχω κάνει 55000 χιλιόμετρα κ' είναι καινούργιες…………….:cool:


Επιμένω μπορεί να κοστίζει λίγο αλλά είναι μια για πάντα
...........:cool:

pepax66
27-07-2009, 11:59
Nα γράψω και εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα μαύρισμα λαιμών!!!
Βγάλε τις εξατμίσεις και κάνε μια ανοδίωση και τέλος με το πρόβλημα για πάντα εγώ έχω κάνει 55000 χιλιόμετρα κ' είναι καινούργιες…………….:cool:

Επιμένω μπορεί να κοστίζει λίγο αλλά είναι μια για πάντα
...........:cool:


Εγώ θα κάνω μια προσπάθεια και θα φωτογραφίσω το πριν και μετά της Μπουμπους μου με το προιόν του Αλέξη αλλά θα ήθελα και μια πληροφορία για το πως, που αλλά και πόσο για τα περι ανοδίωσης.;)

Fuji
11-08-2009, 23:29
Επιμένω μπορεί να κοστίζει λίγο αλλά είναι μια για πάντα
...........:cool:

Για λε, για λε ... πως, πόσο, που;

Mexicanos
02-04-2010, 23:51
Πάγωσε το θέμα ή έχουμε τίποτα νεώτερο???

kostasx
07-04-2010, 09:12
Πάγωσε το θέμα ή έχουμε τίποτα νεώτερο???

Μάλλον πάγωσε..έστειλα mail στον φίλο μας ότι ενδιαφέρομαι και γω,αλλά δεν απάντησε ακόμα!:yz

John1150
07-04-2010, 10:53
Κοντα στο Παιδων λιγο πριν το Γρηγορη στην ανηφορα στο δεξι σου χερι ,πλυντηριο μοτο "WASH & GO" μονο για λαιμους 5€ τ ρ ο μ ε ρ η δουλεια.Εκει πηγαινω εγω.Το κανεις μια φορα και κραταει πολυ καιρο.

kostasx
07-04-2010, 11:33
Κοντα στο Παιδων λιγο πριν το Γρηγορη στην ανηφορα στο δεξι σου χερι ,πλυντηριο μοτο "WASH & GO" μονο για λαιμους 5€ τ ρ ο μ ε ρ η δουλεια.Εκει πηγαινω εγω.Το κανεις μια φορα και κραταει πολυ καιρο.

Thanks..Θα το έχω στα υπόψιν..αλλά έψαχνα και για κανένα "καθαριστικό" για να ασχολιθώ προσωπικά.:):)

Arkas
07-04-2010, 11:45
Κοντα στο Παιδων λιγο πριν το Γρηγορη στην ανηφορα στο δεξι σου χερι ,πλυντηριο μοτο "WASH & GO" μονο για λαιμους 5€ τ ρ ο μ ε ρ η δουλεια.Εκει πηγαινω εγω.Το κανεις μια φορα και κραταει πολυ καιρο.
Μάλλον μιλάς για τον Κώστα Σμπρίνη!
Σοβαρός επαγγελματίας,
δίνει και δωρεάν πλυσίματα
σαν δώρα για τις πίττες μας!:)

ace_gln
07-04-2010, 12:39
εγω οταν το διαβασα αγορασα divinol και ενα σβουρακι για τριψιμο για ανοξειδωτα ... και εγιναν απιθανοι μετα απο 15' τριψιμο . αυτο εγινε 3 μηνες πριν και τωρα αρχισαν να κοκκινιζουν .

GAGARIN
07-04-2010, 20:22
δεν ανοιγουμε ενα νεο θεμα με τα προιοντα απο το αμερικα να δουμε ποσοι τελικα ενδιαφερομαστε και αν ειμαστε αρκετοι μιλαμε με τον ΑΛΞ και πιστευω θα μας βοηθησει αφου εχει τα κονε .................

καποιος μοντ ας ανεβασει μια δημοσκοπηση μετα προιοντα και να δουμε ποσα θελει ο καθενας ..........φυσιακ η ποσοτητα θα καθορισει και την τιμη..............

GAGARIN
08-04-2010, 08:00
σε συνεχεια του παραπανω ποστ....ολες οι πληροφοριες που χρειαζονται για την δημοσκοπηση βρησκονται στο ποστ #29 αυτου του θεματος οπου ο ΑΛΧ εχει ανεβασει ενα λινκ απο την προσωπικη του σελιδα με τις πληροφοριες των προιοντων................και επειδη δεν ειναι εμπορος ας εκδηλωσουμε εμεις ενδιαφερον για την ποσοτητα και με καποιο τροπο θα μας βοηθησει στην παραγγελια (ειτε δινοντας μας το σαιτ του αμερικανου, ειτε μιλοντας μαζι του για να πετυχουμε καλυτερη τιμη)

abalerno
09-04-2010, 21:24
Με ενδιαφέρει και εμένα!! ALX σου έστειλα mail!

Dionisis
10-04-2010, 00:34
Μάλλον μιλάς για τον Κώστα Σμπρίνη!
Σοβαρός επαγγελματίας,
δίνει και δωρεάν πλυσίματα
σαν δώρα για τις πίττες μας!:)καποια διευθηνση φιλαρακια η καποιο τηλ?????

Epsime
18-05-2010, 21:34
Μάλλον δεν γνωρίζετε, γιαυτό παράκληση μη παρασύρετε και άλλους. Αυτά που αναφέρω εγώ είναι δοκιμασμένα και πιστοποιημένα.

Συμφωνώ!!! :sm8::sm8:

Capitain
18-05-2010, 23:26
Ας καταθέσω κι εγώ την λύση που εφήρμοσα στο δικό μου..Όταν το πήρα, το μηχανάκι είχε 26000 χιλιομετρα,αστέρι το μηχανάκι,εκτός απο τους λαιμούς που ήταν εντελώς αταίριαστοι με το όλο σύνολο...Το Fazer που έδωσα ανταλλαγή είχε 65000 και οι λαιμοί του αστράφτανε, με την απαραίτητη φροντίδα από μένα βέβαια...
Λοιπόν, μιας και βρέθηκα στο Πέραμα πριν κανα μήνα και όντας μέσα στα πιο χωμένα συνεργεία, έβγαλα τους λαιμούς και τους έδωσα σε έναν άνθρωπο που κάνει μόνο αυτη τη δουλειά, ΓΥΑΛΙΣΜΑ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΩΝ, με target group κυρίως τα κότερα...
Είχα προσπαθήσει κι εγώ πριν αλλά ήθελε ΠΟΛΛΗ δουλειά μιας και είχαν και pitting οι λαιμοί,(λακκουβίτσες οξείδωσης) με Black & Decker και πανόβουρτσες..
Μέγκενη δεν εχω να τους βάλω πάνω και αστα, ταλαιπώρια..
50 ευρωπουλάκια και έγιναν ΑΣΤΕΡΙ...
Βέβαια ξαναμαύρισαν αλλά όχι όπως τότε..Έχω καταλήξει στο ότι είναι κακό το κράμμα που έχουν χρησιμοποιήσει..
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/dinos31696/1150%20GS/IMG_0461.jpg
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/dinos31696/Fazer/XR031190.jpg

Η δεύτερη φώτο είναι το Fazer 1000 που είχα όταν του γυάλισα τα καπάκια με τις πανόβουρτσες και τις αλοιφές που προανέφερα..Πριν ήταν ασημί βαμμένο, όπως τα κοντινά κομμάτια.Θέλει περιποίηση όμως μετά, μαυρίζουν σχετικά γρήγορα.

abalerno
20-05-2010, 16:25
Captain έκανε όντως πολύ καλή δουλειά! Είναι απλά τέλειοι! Όσο για το κράμα που λες, μάλλον δεν είναι και το καλύτερο! Έχεις δίκιο...

loulou1100gs
20-05-2010, 20:03
Δεν φταίνε τα μέταλλα, οι θερμοκρασίες, η σκόνη της ατμόσφαιρας και η υγρασία επόμενο είναι να δημιουργούν μάκα.Γυαλισμένες εξατμίσεις έχουν μόνο οι ακίνητες μοτό...:DΤο "μπλέδισμα" είναι δείγμα φυσιολογικής λειτουργίας(επόμενο με τόσους βαθμούς στο σημείο αυτό, ακόμη και το full τιτάνιο αποχρωματίζεται, μην τρελλαθούμε κιόλας).
Κολπάκι: μια στο τόσο, λύνουμε ολόκληρη την εξάτμιση (από τους λαιμούς), ρίχνουμε μέσα βαμβάκι ποτσιμένο με φωτιστικό πετρέλαιο, βάζουμε φωτιά για να φύγουν τα κατάλοιπα της καύσης και όταν κρυώσει τρίβουμε απ' έξω με λεπτό συρματάκι κουζίνας βουτηγμένο στο πετρέλαιο.Αν βαριόμαστε, συχαινόμαστε, φοβόμαστε ή δεν ξέρουμε, τότε, είτε τα σκάμε ή αγοράζουμε τις αλοιφές της autosol (τις φέρνει το motoraid.eu) και κάνουμε τη δουλειά μας.

nivam
20-05-2010, 20:56
Εγώ τελικά χρησιμοποίησα αυτό BLUE JOB CHROME POLISH REMOVES MOTORCYCLE EXHAUST BLUES on eBay (end time 01-Jun-10 21:12:44 BST) (http://cgi.ebay.co.uk/BLUE-JOB-CHROME-POLISH-REMOVES-MOTORCYCLE-EXHAUST-BLUES-/370374750322?cmd=ViewItem&pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item563c0e3072) , αποτελεσματικό αλλά πολύ ακριβό για μόλις 14 γραμμάρια πούδρας και αρκετά κοπιαστικό στην εφαρμογή.Το αποτέλεσμα όμως με δικαίωσε

Capitain
20-05-2010, 22:35
Εγώ τελικά χρησιμοποίησα αυτό BLUE JOB CHROME POLISH REMOVES MOTORCYCLE EXHAUST BLUES on eBay (end time 01-Jun-10 21:12:44 BST) (http://cgi.ebay.co.uk/BLUE-JOB-CHROME-POLISH-REMOVES-MOTORCYCLE-EXHAUST-BLUES-/370374750322?cmd=ViewItem&pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item563c0e3072) , αποτελεσματικό αλλά πολύ ακριβό για μόλις 14 γραμμάρια πούδρας και αρκετά κοπιαστικό στην εφαρμογή.Το αποτέλεσμα όμως με δικαίωσε
Μιλαμε για διαφορετικη ανανεωση, εμενα το κατεβασε και καποια δεκατα του χιλιοστου ωστε να εξαφανιστει και το pitting αν μπορεις να καταλαβεις περι τινος μιλαω..
Οχι για απλο γυαλισμα παντως...
Αν θέλεις να μιλήσουμε για απλό γυαλισμα πάντως, εγω προτείνω μια αλοιφη για ανοξείδωτα της Wichard, μια γαλλική εταιρια που παράγει τα καλύτερα ανοξείδωτα για εφαρμογή σε σκάφη(Θαλασσα)....
Σε ένα άσπρο σωληνάριο είναι σαν οδοντόκρεμας.

taksidiotis
21-05-2010, 12:19
πολυ καλο κι αυτο Καθαριστικό ατσάλινων μερών - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2996)

kostasx
21-05-2010, 15:18
πολυ καλο κι αυτο Καθαριστικό ατσάλινων μερών - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2996)

Το έχεις δοκιμάσει?

Capitain
21-05-2010, 18:36
Μιλάω για αυτήν ακριβώς την αλοιφή:
Kotero.gr (http://www.kotero.gr/index.asp?category=65.&sub1=1711&ref=pathfinder)

taksidiotis
23-05-2010, 11:56
Το έχεις δοκιμάσει?
το χω δοκιμασει και ειναι καλο,τριψιμο βεβαια δεν το γλυτωνεις.προσοχη θελει να μην πεσει σε κανα πλαστικο,κανει ζημια.

staikosn1
17-06-2011, 12:41
Εχει δοκιμασει καποιος αυτο το προιον??

SONAX Chrome & alupaste :: Chrome :: Exterior, Paintwork and Chrome :: Products :: Car Care - SONAX - cleaning and polishing like a professional (http://www.sonax.com/Car-Care/Products/Exterior-Paintwork-and-Chrome/Chrome/%28so%29/0/%28node%29/12893/308000-SONAX-Chrome-alupaste)

taksidiotis
17-06-2011, 18:13
παντως για να γινει καλη δουλεια θελει οπωσδηποτε σβουρακι με ειδικη πανοβουρτσα και venol.
το αποτελεσμα ειναι φοβερο μιας και επανεφεροντε στην αρχικη σχεδον κατασταση,το προβλημα ειναι οτι ευκολα μελανιαζουν και παλι οι λαιμοι με αποτελεσμα την τζαμπα κουραση μας.

staikosn1
17-06-2011, 18:47
Σιγουρα, αλλα στο 1100 η εξατμιση ειναι ενιαια και μετα απο τοσα χρονια πρεπει να φυγει η οποιαδηποτε λασπη, μικρες σκουριες κτλ!! Ας ειναι μπλε αρκει να ειναι καθαρη!

Translatoras
17-06-2011, 19:00
Ένα παληκάρι Αυστραλός στο ADV Rider έχει κάνει κεραμική επίστρωση στους λαιμούς...

http://img856.imageshack.us/img856/5242/00035669222.jpg

Ξέρει κανένας κάτι παραπάνω διότι ο τύπος με παραπέμπει απλά σε ένα συνεργείο της χώρας των κοάλα και τη φτηνής μπύρας;;;

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=435007&page=436

Ακιs
17-06-2011, 19:22
Δες εδω Εξατμισεις - PA090234 (http://www.artofcolours.gr/gallery1.html?gid=29)

Σε λιγες μερες θα τον επισκευθω,και θα εχω νεοτερα.....;)

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
17-06-2011, 19:26
http://img856.imageshack.us/img856/5242/00035669222.jpg





Η ζελατίνα πώς του ξέφυγε και δεν είναι φιμέ;

Translatoras
17-06-2011, 19:31
Δες εδω Εξατμισεις - PA090234 (http://www.artofcolours.gr/gallery1.html?gid=29)

Σε λιγες μερες θα τον επισκευθω,και θα εχω νεοτερα.....;)

Αναμένω εναγωνίως.

Translatoras
17-06-2011, 19:33
Η ζελατίνα πώς του ξέφυγε και δεν είναι φιμέ;

Απλά έτυχε η διάφανη σε αυτήν τη φωτό.

Γενικά το παληκάρι έχει κάνει διάφορες αισθητικές και τεχνικές παρεμβάσεις.

Μπορείς να τις δεις από την υπογραφή του στο λινκ του ποσταρίσματός μου!!

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
17-06-2011, 19:42
Αν η αισθητική παρέμβαση προηγήθηκε της έλευσης του triple black, το άτομο είναι πολύ μπροστά. Αυτόν θα πρέπει να ρωτήσουμε για την έλευση του νέου gs!

nanoshophellas
29-06-2011, 17:55
Αναμένω εναγωνίως.
Aπο δευτερα θα παω να κανω μαυρο ματ τις δικιες μου και θα σας πω.......Εχω πει στον ανθρωπο να μπει και εδω και να μας γραψει 2 λογια για την δουλεια που κανει,πως το κανει και να μας δωσει και τιμες

staikosn1
30-06-2011, 21:18
Πολυ καλη ιδεα να μας πει 2 πραγματακια για το τι κανει ακριβως!
Ελπιζω να μην ειναι δαπανηρη αισθητικη παρεμβαση!

nanoshophellas
04-07-2011, 15:34
Πολυ καλη ιδεα να μας πει 2 πραγματακια για το τι κανει ακριβως!
Ελπιζω να μην ειναι δαπανηρη αισθητικη παρεμβαση!
H τιμη που μου εδωσε ειναι 100 euro για αμμοβολη-ασταρι και βαψημο σε μαυρο ματ......νομιζω οτι ειναι πολυ οκ

taksidiotis
05-07-2011, 08:40
http://img856.imageshack.us/img856/5242/00035669222.jpg





Η ζελατίνα πώς του ξέφυγε και δεν είναι φιμέ;

εμενα παλι γιατι δεν μου αρεσει καθολου....:hmmm:

squad
05-07-2011, 20:57
επειδη η γνωμες και οι ιδεες ειναι πολλες,και υπαρρχουν διαφορα αποτελεσματα απο την δουλεια του καθενα.μπορει καποιος να πεις ποιος απο ολους τους τροπους κραταει περισσοτερο!

renovatio
08-07-2011, 00:29
Νομίζω πως τα καθαριστικά δεν κάνουν τόσο τη διαφορα αλλά το τρίψιμο και αν δεν θέλετε να κάνετε μπράτσα από το τρίβε τότε Black & Decker και πανόβουρτα, βέβαια δεν μπορείς παντού αλλά κάνει καλη δουλειά. Καλό είναι να το κάνουμε κατα διαστήματα γιατί αν τους αφήσουμε να μαυρίσουνε είναι πιο μπελάς.

sliv
08-07-2011, 14:51
Νομίζω πως τα καθαριστικά δεν κάνουν τόσο τη διαφορα αλλά το τρίψιμο και αν δεν θέλετε να κάνετε μπράτσα από το τρίβε τότε Black & Decker και πανόβουρτα, βέβαια δεν μπορείς παντού αλλά κάνει καλη δουλειά. Καλό είναι να το κάνουμε κατα διαστήματα γιατί αν τους αφήσουμε να μαυρίσουνε είναι πιο μπελάς.

πανόβουρτα...... που μπορουμε να αγορασουμε?

renovatio
08-07-2011, 16:25
Εγώ την πηρα από το Praktiker αλλα υποθετω ότι υπαρχει σε χρωματοπωλεία επισης.

staikosn1
09-07-2011, 01:37
Λεγεται κετσες αν δεν κανω λαθος!

sliv
09-07-2011, 09:45
thanks ...παιδια θα παω praktiker...

Dimitris pa
26-07-2011, 02:42
πηρα κ εγω ayto sol απο τη motoraid και εμεινα πολυ ευχαριστημενος παιδια

taksidiotis
26-07-2011, 23:59
Το μπουκαλακι που ειναι υγρό φάνταζομαι πηρες

leandros
27-07-2011, 00:11
το σπρέυ του Motoraid κάνει δουλειά Ταξιδιώτη ή θέλει κι αυτό τρίψιμο?

kostas_366
29-07-2011, 01:45
Εχει δοκιμασει καποιος αυτο το προιον??

SONAX Chrome & alupaste :: Chrome :: Exterior, Paintwork and Chrome :: Products :: Car Care - SONAX - cleaning and polishing like a professional (http://www.sonax.com/Car-Care/Products/Exterior-Paintwork-and-Chrome/Chrome/%28so%29/0/%28node%29/12893/308000-SONAX-Chrome-alupaste)
To δοκιμασε κάποιος?
Το πήρα και εγώ, έτσι να υπάρχει...

staikosn1
29-07-2011, 10:10
Ναι η παστουλα κανει δουλεια καλη αλλα θελει αρκετο τριψιμο!!
:yz:yz

taksidiotis
30-07-2011, 06:34
το σπρέυ του Motoraid κάνει δουλειά Ταξιδιώτη ή θέλει κι αυτό τρίψιμο?

Θελει κι αυτο

Ακιs
30-07-2011, 13:01
Παλαιοτερα ειχα βγαλει για γυαλισμα τις akrapovic απο το varadero μου.....χρησιμοποιησα την αλοιφη της φωτογραφιας,πολυ τριψιμο με γυαλοχαρτο 1000 νερου και γυαλισμα με πανινο βουρτσακι black n decker....το αποτελεσμα ηταν εξεραιτικο....;)

http://img20.imageshack.us/img20/7040/002fwr.jpg

http://img62.imageshack.us/img62/409/003xo.jpg

http://img842.imageshack.us/img842/6357/004wuh.jpg

http://img813.imageshack.us/img813/4682/005qgv.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/1332/006wgm.jpg

NLS
30-07-2011, 14:51
ωραία δουλειά...

κάποτε πρέπει να την κάνω :(

WhiTeRaN
30-07-2011, 16:13
ωραία δουλειά...

κάποτε πρέπει να την κάνω :(


Τι λες για αυτή την αλοιφή (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=215_255&products_id=6889&osCsid=cd8777b20dfca801501475df028a842e).... ?

δες το video.... αν είναι αλήθεια νομίζω είναι η λύση του προβλήματος...

kostas_366
30-07-2011, 20:43
Εχει δοκιμασει καποιος αυτο το προιον??

SONAX Chrome & alupaste :: Chrome :: Exterior, Paintwork and Chrome :: Products :: Car Care - SONAX - cleaning and polishing like a professional (http://www.sonax.com/Car-Care/Products/Exterior-Paintwork-and-Chrome/Chrome/%28so%29/0/%28node%29/12893/308000-SONAX-Chrome-alupaste)
Έκανα μια μικρή δοκιμή. Δεν είχα βούρτσα αλλά τύλιξα στο τρυπάνι ένα κοτον πανί και το έτρυψα λίγο.
Δεν είδα πολλά πράγματα όμως.
Μπορεί να χρειάζεται βούρτσα. Αν και οι εξατμίσεις μου είναι ανοδιωμένες.

staikosn1
30-07-2011, 20:55
Εγω το εκανα με το σφουγγαρακι που πλενουμε τα πιατα,
αλλα με την πλευρα την πρασινη!!
Κανει δουλεια αλλα θελει πολυ τριψιμο!

kostas_366
30-07-2011, 21:32
Εγω το εκανα με το σφουγγαρακι που πλενουμε τα πιατα,
αλλα με την πλευρα την πρασινη!!
Κανει δουλεια αλλα θελει πολυ τριψιμο!
Tην sonax έβαλες.

staikosn1
30-07-2011, 22:09
Ναι αυτο της Sonax...
Δεν ειναι τοσο το τριψιμο βασικα, αλλα ολη η δουλεια γινεται πιο ευκολη
αν βγουν οι λαιμοι απο την μηχανη και να δουλευεις ορθιος!!

kostas_366
30-07-2011, 23:07
Ναι αυτο της Sonax...
Δεν ειναι τοσο το τριψιμο βασικα, αλλα ολη η δουλεια γινεται πιο ευκολη
αν βγουν οι λαιμοι απο την μηχανη και να δουλευεις ορθιος!!
Για πες 'ολη την διαδικασία.

staikosn1
31-07-2011, 00:25
Εγω εκανα την βλακεια και καθομουν σκυφτος να κανω την δουλεια αυτη
και σαφως τα εφτυσα νωρις!!!:D:D
Το καλυτερο ειναι να βγουν οι εξατμισεις απο επανω να δουλευτουν σε εναν παγκο..
Αυτο που εκανα εγω ειναι στο σφουγγαρακι αλοιφη, τριψιμο και δωστου:D, αλλα ετσι απλα σκυφτος ειναι πολυ κουραστικο και στα 10' θα τα παρατησεις!
Ανακαλυψα εναν δικο μου ανθρωπο σε συνεργειο και μαλλον θα γινει
εκει η δουλεια απο εμενα, μονο που θα ειμαι σε μια γωνια του συνεργειου!
Θα προσπαθησω να ανεβασω και φοτο, το πριν και το μετα!!

ziumann
17-08-2011, 17:06
...εντάξει, όχι βουρτσάκι .....

....μιλάμε για το κυλινδρικό εξάρτημα που προσαρμόζεται στο δράπανο (B&D, BOSCH, MAKITA Κ.Λ.Π)...

Ονομάζεται "κετσές" 9058

κ είναι κατασκευασμένο από πολλά φύλλα υφάσματος - ραμμένα μεταξύ τους - κ βγαίνει σε διάφορες διαμέτρους.

Να κανω και μια ερωτηση?Με ποια μερια τριβουμε?:confused:

taksidiotis
19-08-2011, 17:22
παιδια προσωπικα σας προτεινω αυτο Αλοιφή καθαρισμού σωλήνων εξατμίσεων Autosol 125ml - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6889) δοκιμασμενο.εξαιρετικο.

yns
19-08-2011, 20:05
Αν χρησιμοποιήσετε βουρτσάκι ("κετσέ") μην ξεχάσετε να φορέσετε μάσκα και γυαλιά!!

squad
19-08-2011, 20:21
το μυστικο ειναι οταν η μηχανη ειναι καινουργια να παρεις μια κρεμα και να βαζεις 1-2 φορες τον μηνα,αυτο θα κανω εγω.

chiki-chiki
19-08-2011, 21:08
Καλησπέρα φίλε. Αν θες να γίνουν καινουριοι οι λαιμοί πλύντο στο WASH AND GO στο Γουδί,κατεύθυνση προς Ζωγράφου,πρίν το Παίδων ,πίσω από το παρκάκι στα δεξιά, δίπλα από το τζαμάδικο.Γίνονται τέλοιοι. Ούτε εγω το πίστευα μέχρι που το είδα.

WhiTeRaN
20-08-2011, 09:31
το μυστικο ειναι οταν η μηχανη ειναι καινουργια να παρεις μια κρεμα και να βαζεις 1-2 φορες τον μηνα,αυτο θα κανω εγω.

Τι κρέμα... για πες???

squad
21-08-2011, 13:06
Τι κρέμα... για πες???

π.χ αυτη εδω -->
Αλοιφή καθαρισμού σωλήνων εξατμίσεων Autosol 125ml - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6889)

sliv
24-08-2011, 00:26
Τι λες για αυτή την αλοιφή (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=215_255&products_id=6889&osCsid=cd8777b20dfca801501475df028a842e).... ?

δες το video.... αν είναι αλήθεια νομίζω είναι η λύση του προβλήματος...

Την παρήγγειλα …θα σας πω αν το video είναι αλήθεια ….. μόλις τη πάρω στα χεριά μου…:Μπερδεμέν

WhiTeRaN
24-08-2011, 09:26
Την παρήγγειλα …θα σας πω αν το video είναι αλήθεια ….. μόλις τη πάρω στα χεριά μου…:Μπερδεμέν

Περιμένουμε ανταπόκριση... (βάλε φώτο πριν και μετά αν μπορείς..) ;););)

ziumann
24-08-2011, 17:29
Ρε παιδια τις ετριψα κι εγω με αυτη την αλοιφη.Οκ καραγυαλισαν αλλα δεν εφυγε η οξυδωση.Υπαρχει κατι πιο δυνατο?
9142
9143
9145
9144

nivam
24-08-2011, 17:34
Εγώ τις μαυρίλες στο 650 τις έβγαζα με αυτό (http://www.blue-job.com/) και πολύ τρίψιμο;)

ziumann
24-08-2011, 17:38
Εγώ τις μαυρίλες στο 650 τις έβγαζα με αυτό (http://www.blue-job.com/) και πολύ τρίψιμο;)

Απο που το πηρες αδερφε?Και κανανε δουλεια αυτα τα μαντηλακια?

nivam
24-08-2011, 17:42
Δεν ήταν τόσο τα μαντηλάκια όσο η πούδρα κ η πίεση με τον αντίχειρα, δεν μπορείς να το κάνεις με κετσέ γιατί θα σκορπίσει αμέσως. Το χα πάρει απο ebay (http://www.ebay.co.uk/itm/BLUE-JOB-CHROME-POLISH-REMOVES-MOTORCYCLE-EXHAUST-BLUES-/370531413630?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item564564ae7e).:)

To 1200αρι το καθαρίζω με silvo, αυτό που θα καθάριζα τα ασημένια κηροπήγια της γιαγιάς, αν είχα γιαγιά κ αν είχε ασημένια κηροπήγια

sliv
24-08-2011, 17:56
To 1200αρι το καθαρίζω με silvo, αυτό που θα καθάριζα τα ασημένια κηροπήγια της γιαγιάς, αν είχα γιαγιά κ αν είχε ασημένια κηροπήγια

καλο.....

:sm7::sm7::sm7:

ziumann
24-08-2011, 18:10
Δεν ήταν τόσο τα μαντηλάκια όσο η πούδρα κ η πίεση με τον αντίχειρα, δεν μπορείς να το κάνεις με κετσέ γιατί θα σκορπίσει αμέσως. Το χα πάρει απο ebay (http://www.ebay.co.uk/itm/BLUE-JOB-CHROME-POLISH-REMOVES-MOTORCYCLE-EXHAUST-BLUES-/370531413630?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item564564ae7e).:)

To 1200αρι το καθαρίζω με silvo, αυτό που θα καθάριζα τα ασημένια κηροπήγια της γιαγιάς, αν είχα γιαγιά κ αν είχε ασημένια κηροπήγια


Θενκς!

sliv
26-08-2011, 19:58
Παιδιά ….
Τα νέα δεν είναι και άσχημα …..!!!!! δεν το λες τέλεια … αλλά τη δουλεία της … την έκανε η αλείφουλα …. Δεν της βάζεις 10’ ….. αλλά ένα 8-ρακι το παίρνει …..
Φώτο πριν και μετά από 20’ ακριβώς …δεν ασχολήθηκα και πολύ …. Ίσως με λίγο παραπάνω τρίψιμο και κάτι λίγο πιο σκληρό από το Vittex που χρησιμοποίησα να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα…..

nivam
26-08-2011, 20:26
Μια χαρά φαίνονται, σου έφτασε ένα σωληνάριο?

sliv
26-08-2011, 20:46
Μια χαρά φαίνονται, σου έφτασε ένα σωληνάριο?

Ναι ουτε το μισο δεν εχω χαλασει ...και αν ηξερα απο την αρχη πως δουλευει το πραγμα ...θα χαλαγα ακομη λιγοτερο .....

Απο την motoraid μου ειπαν να την απλωσω πανω και να περιμενω κανα 10λεπτο ..... η αλειφη ομως αυτη εινα αρκετα αραιωπιοημενη και δεν απλωνεται καλα ...πεφτει κατω ... ετσι αρχισα απο την αριστρη εξατμηση οπως μου ειπε αλλα απο την δεξια ..εβαλα λιγο στο Vittex και αρχισα να τριβω αμεσως ....το ιδιο αποτελεσμα ειχα....

adventure
27-08-2011, 07:30
Πολύ καλό το αποτέλεσμα δλδ η μέρα με τη νύχτα .

:sm8::sm8:

WhiTeRaN
27-08-2011, 13:10
Έχει τεράστια διαφορά....:):):)

kostas_366
27-08-2011, 16:09
Παιδιά ….
Τα νέα δεν είναι και άσχημα …..!!!!! δεν το λες τέλεια … αλλά τη δουλεία της … την έκανε η αλείφουλα …. Δεν της βάζεις 10’ ….. αλλά ένα 8-ρακι το παίρνει …..
Φώτο πριν και μετά από 20’ ακριβώς …δεν ασχολήθηκα και πολύ …. Ίσως με λίγο παραπάνω τρίψιμο και κάτι λίγο πιο σκληρό από το Vittex που χρησιμοποίησα να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα…..
Μια χαρά έγιναν.
Ποιο σωληνάρι έβαλες τελικά? μοτοραιντ?

sliv
27-08-2011, 16:14
Μια χαρά έγιναν.
Ποιο σωληνάρι έβαλες τελικά? μοτοραιντ?

Ναι ... 11 Euroλακια

kostasx
28-08-2011, 10:04
Μια χαρά έγιναν..σημαντική διαφορά
και από βαθμό όχι μόνο 8/10..:)

geopoumid
28-08-2011, 10:26
ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΕΙΚΙΜΕΝΟ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΔΑ ΔΙΤΑΝΘΡΑΚΙΚΗ Η ΣΟΔΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ........ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΙΒΑΖΩ ΤΗΝ AYTOSOL H VENOL EINAI ALOIFES ΣΚΛΗΡΕΣ ΔΕΝ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΖΗΜΕΙΑ ....ΜΟΝΟ ΣΕ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ..............................ΠΡΟΣΟΧΗ ...................................

kostas_366
28-08-2011, 14:37
ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΕΙΚΙΜΕΝΟ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΔΑ ΔΙΤΑΝΘΡΑΚΙΚΗ Η ΣΟΔΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ........ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΙΒΑΖΩ ΤΗΝ AYTOSOL H VENOL EINAI ALOIFES ΣΚΛΗΡΕΣ ΔΕΝ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΖΗΜΕΙΑ ....ΜΟΝΟ ΣΕ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ..............................ΠΡΟΣΟΧΗ ...................................
Και την σόδα, την τρίβεις όπως στα ασημικά?

geopoumid
28-08-2011, 16:13
Και την σόδα, την τρίβεις όπως στα ασημικά?
ναι με λιγο νερακι ισα ισα να κραταει στο πανακι σου .......και τριβεις

ziumann
28-08-2011, 21:49
Για ριξτε μια ματια εδω.Εχει και πανοβουρτσες και τα στελνει παντου.
Autosol Αλοιφή Γυαλίσματος Μετάλλων 75ml (http://www.raptopoulos.gr/Autosol/Autosol%20metal%20polish%2075ml)
Εμενα μου εφτασε ενα σωληναριο και για τις δυο εξατμισεις της μικρης μου και περισεψε για κανα μερεμετι.

manos bmw
29-08-2011, 14:02
Για ριξτε μια ματια εδω.Εχει και πανοβουρτσες και τα στελνει παντου.
Autosol Αλοιφή Γυαλίσματος Μετάλλων 75ml (http://www.raptopoulos.gr/Autosol/Autosol%20metal%20polish%2075ml)
Εμενα μου εφτασε ενα σωληναριο και για τις δυο εξατμισεις της μικρης μου και περισεψε για κανα μερεμετι.
Αυτήν την δίνει και η BMW επίσημα.

leandros
30-08-2011, 00:33
Αυτήν την δίνει και η BMW επίσημα.

ναι και δεν κάνει τίποτα, την έχω δοκιμάσει.
κάνει καλή δουλειά στα κάγκελα του Adventure που σκουριάζουν

sliv
30-08-2011, 10:46
Παιδία ...να ενημερώσω και για κάτι άλλο που παρατήρησα μετά από δύο μέρες περίπου ....η γυαλάδα δεν μένει ......μάλλον αυτή η αλοιφή είναι για να καθαρίζει και αυτή που λέει ο Ziumann για να γυαλίζει ....

....την είχα χρησιμοποιήσει στην αρχή που πηρα την μηχανή ...

squad
30-08-2011, 13:03
για να καταλαβουμε δηλαδη,πρωτα βαζουμε την δικια σου αλοιφη,και μετα αυτη που ποσταρε ο ziuman ?

sliv
30-08-2011, 13:59
Ναι.... κρίνοντας από το αποτέλεσμα της πρώτης και από το ότι την προτείνει και η MotoRAID έτσι πιστεύω ..δεν το έχω κάνει και εγώ ακόμα ... αλλά αυτή που λέει ο Ziumann την πουλάει και ο Παναγιωτοπουλος και την έχω βάλει παλιά όταν ακόμα δεν είχαν γίνει χάλια οι εξατμίσεις και είχαν όντως γυαλίσει....

ziumann
30-08-2011, 16:34
Οντως γυαλιζουν αλλα δεν φευγει η οξυδωση.Εχουμε καμια δραστικοτερη λυση?
9218

9219

9220

9221

renovatio
08-09-2011, 21:41
Το όλο θέμα είναι ένας αγώνας και μία μάχη με το χρόνο και την οξείδωση!

Θα έχεις την υπομονή να τις γυαλίζεις συνέχεια? Ή στο τέλος θα σου σπασουν τα νεύρα και θα πείς: Ρε δεν πα να...

Εγώ κρατάω σχεδον 2 χρόνια στον αγώνα με καινούρια μηχανή, αλλά αυτό είναι σχετικά εύκολο. Το παλούκι είναι αν είναι σκουριασμένη καιρό, ζόριααααααααα.:D:D:D

Αλλά μία μηχανή φαίνεται περιποιημένη μόνο αν ΚΑΙ οι λαιμοί της γυαλίζουν. Ρε με τι βάσανα μπλέξαμε. :yz

Tonys
07-11-2011, 15:19
Λοιπόν, μιας και βρέθηκα στο Πέραμα πριν κανα μήνα και όντας μέσα στα πιο χωμένα συνεργεία, έβγαλα τους λαιμούς και τους έδωσα σε έναν άνθρωπο που κάνει μόνο αυτη τη δουλειά, ΓΥΑΛΙΣΜΑ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΩΝ, με target group κυρίως τα κότερα...




Capitain καλησπέρα κι από εμένα,

Σου έχω στείλει κι ένα pm. Μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πού είναι το μαγαζί στο Πέραμα για να πάω και την δική μου να την γυαλίσω ? Επίσης μετά από τόσο καιρό σε τι κατάσταση είναι ? Παραμένει αυτό το γυάλισμα ? :confused:

Σε ευχαριστώ

squad
01-12-2011, 00:22
εβαλα σημερα το spray optiglanz στους λαιμους,αλλα δεν ειδα διαφορα καθολου,αφησε και στιγματα απο αυτο,μπορω να βαλω αλλη αλοιφη π.χ autosol μηπως και βγουν?η θα επιβαρυνθουν οι λαιμοι? ακουω γνωμες..

GO.
02-12-2011, 16:51
Οντως γυαλιζουν αλλα δεν φευγει η οξυδωση.Εχουμε καμια δραστικοτερη λυση?
9218

9219

9220

9221

εβαλα σημερα το spray optiglanz στους λαιμους,αλλα δεν ειδα διαφορα καθολου,αφησε και στιγματα απο αυτο,μπορω να βαλω αλλη αλοιφη π.χ autosol μηπως και βγουν?η θα επιβαρυνθουν οι λαιμοι? ακουω γνωμες..
Eχουμε κ λεμε με τις αλοιφες και με τα σπρευ καθαρισμου εξατμισεων μην περιμενετε κ πολλα πραγματα..Ναι μεν εντυπωσιαζει το πρωτο αποτελεσμα αλλα για πολυ λιγο,φευγει μονο η επιφανειακη βρωμια-σκουρια,και μενει η οξειδωση κ η μαυριλα..Για να γινει σωστη κ ολοκληρωμενη δουλεια ωστε να κρατησουν πολυ περισσοτερο κ να σας επιβραβευσει το αποτελεσμα,οι εξατμισεις πρεπει να βγουν,να τριφτουν καλα...
Εγω στις δικες μου εξατμισεις στο varadero τις εβγαλα τελειως σωληνες τελικα,μαμα σωληνες...Τις ετριψα καλα ωστε να φυγει ολη η σκουρια-βρωμια-οξειδωση τις περασα με αλοιφη τις αφησα περιπου στις 2 ωρες με μπολικη αλοιφη πανω τους,κ μετα αλοιφαδορο πανοβουρτσα κ ιδου το αποτελεσμα..
ΠΡΙΝ..
http://img404.imageshack.us/img404/3240/dsc07010j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/404/dsc07010j.jpg/)
ΜΕΤΑ..!
http://img443.imageshack.us/img443/5125/dsc07067g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/dsc07067g.jpg/)
http://img10.imageshack.us/img10/9835/dsc07045w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/10/dsc07045w.jpg/)
http://img210.imageshack.us/img210/6784/dsc07065d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/210/dsc07065d.jpg/)
http://img64.imageshack.us/img64/2696/dsc07069d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/64/dsc07069d.jpg/)

Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι:
-Γυαλοχαρτου ψιλο και χοντρο της 3Μ
-Πανοβουρτσα μικρη-μεγαλη
-Aλοιφαδορο
-Αλοιφη για μεταλλα GLANOL
-Πολυ μερακι..
-Πολυ επιμονη και υπομονη..
-Αρκετα πολλες ωρες να τριβω..

Ειναι αρκετα κουραστικο αλλα το αποτελεσματα ειναι αρκετα εντυπωσιακο..

Στα δια τα αυτα τωρα..
Μπηκαν στην μηχανη κ μετα απο 600 χλμ που εχω κανει περιπου εχουν "χρυσισει" ελαφρως αλλα παραμενουν γυαλισμενες και καθαρες..
Στο θεμα σκουριας -οξειδωσης μεγαλη ζημια κανουν τα νερα που πεφτουν στην εξατμιση οταν ειμαστε εν κινηση...Οι τρελες θερμοκρασιες που εχουν οι εξατμισεις κ το κρυο νερο εχουν σαν αποτελεσμα να ''γουσταρουν'' πολυ το ενα το αλλο κ να γινονται ενα σωμα..Αυτο το σωμα ειναι ειναι η βρωμια η σκουρια και η αηδια που βλεπουμε πανω στις εξατμισεις μας..
Εγω προσωπικα μετα απο ταξιδι με το που την σβηνω,ξεπλενω με πιεστικο και καυτο νερο το κατω μερος της μηχανης ωστε να μην κρυωσουν οι εξατμισεις με το νερο επανω κ γινουν ενα σωμα..Ετσι διατηρουνται οσο το δυνατον καθαροτερες..
Αυτα και Ελπιζω να βοηθησα..:)

squad
02-12-2011, 18:57
αν οι εξατμισεις ειναι καινουργιες και το κανεις 2 φορες το διμηνο θα εισαι μια χαρα.

Δήμος
03-12-2011, 01:28
Δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει να μπλεδίζει λιγάκι...το κάνει να φαίνεται πιο μάχημο βρε αδερφέ.

taksidiotis
03-12-2011, 21:39
Και να γυαλιστει παντως σε 1 βδομάδα αρχίζει και παλι να αλλάζει χρώμα,δυστυχως....
Καλη δουλεια βέβαια χωρις πανοβουρτσα και τρυπανι με χαμηλές στροφές δεν γίνεται.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

Δήμος
03-12-2011, 21:42
Ρε παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς με...οδοντόπαστα;;; Και μάλιστα με αυτή με τη σόδα; Νομίζω ότι δεν θα είναι κακή ιδέα.

Ακιs
03-12-2011, 21:47
Eχουμε κ λεμε με τις αλοιφες και με τα σπρευ καθαρισμου εξατμισεων μην περιμενετε κ πολλα πραγματα..Ναι μεν εντυπωσιαζει το πρωτο αποτελεσμα αλλα για πολυ λιγο,φευγει μονο η επιφανειακη βρωμια-σκουρια,και μενει η οξειδωση κ η μαυριλα..Για να γινει σωστη κ ολοκληρωμενη δουλεια ωστε να κρατησουν πολυ περισσοτερο κ να σας επιβραβευσει το αποτελεσμα,οι εξατμισεις πρεπει να βγουν,να τριφτουν καλα...
Εγω στις δικες μου εξατμισεις στο varadero τις εβγαλα τελειως σωληνες τελικα,μαμα σωληνες...Τις ετριψα καλα ωστε να φυγει ολη η σκουρια-βρωμια-οξειδωση τις περασα με αλοιφη τις αφησα περιπου στις 2 ωρες με μπολικη αλοιφη πανω τους,κ μετα αλοιφαδορο πανοβουρτσα κ ιδου το αποτελεσμα..
ΠΡΙΝ..
http://img404.imageshack.us/img404/3240/dsc07010j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/404/dsc07010j.jpg/)
ΜΕΤΑ..!
http://img443.imageshack.us/img443/5125/dsc07067g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/dsc07067g.jpg/)
http://img10.imageshack.us/img10/9835/dsc07045w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/10/dsc07045w.jpg/)
http://img210.imageshack.us/img210/6784/dsc07065d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/210/dsc07065d.jpg/)
http://img64.imageshack.us/img64/2696/dsc07069d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/64/dsc07069d.jpg/)

Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι:
-Γυαλοχαρτου ψιλο και χοντρο της 3Μ
-Πανοβουρτσα μικρη-μεγαλη
-Aλοιφαδορο
-Αλοιφη για μεταλλα GLANOL
-Πολυ μερακι..
-Πολυ επιμονη και υπομονη..
-Αρκετα πολλες ωρες να τριβω..

Ειναι αρκετα κουραστικο αλλα το αποτελεσματα ειναι αρκετα εντυπωσιακο..

Στα δια τα αυτα τωρα..
Μπηκαν στην μηχανη κ μετα απο 600 χλμ που εχω κανει περιπου εχουν "χρυσισει" ελαφρως αλλα παραμενουν γυαλισμενες και καθαρες..
Στο θεμα σκουριας -οξειδωσης μεγαλη ζημια κανουν τα νερα που πεφτουν στην εξατμιση οταν ειμαστε εν κινηση...Οι τρελες θερμοκρασιες που εχουν οι εξατμισεις κ το κρυο νερο εχουν σαν αποτελεσμα να ''γουσταρουν'' πολυ το ενα το αλλο κ να γινονται ενα σωμα..Αυτο το σωμα ειναι ειναι η βρωμια η σκουρια και η αηδια που βλεπουμε πανω στις εξατμισεις μας..
Εγω προσωπικα μετα απο ταξιδι με το που την σβηνω,ξεπλενω με πιεστικο και καυτο νερο το κατω μερος της μηχανης ωστε να μην κρυωσουν οι εξατμισεις με το νερο επανω κ γινουν ενα σωμα..Ετσι διατηρουνται οσο το δυνατον καθαροτερες..
Αυτα και Ελπιζω να βοηθησα..:)
Α ρε τι κανεις αμα εισαι νιατο.......:D:D:D

renovatio
05-12-2011, 00:12
Γυαλόχαρτο? Jesus! Φοβάμαι και που το ακούω.

mikochem
09-12-2011, 17:32
Παιδιά εγώ πήγα στο συνεργείο στο γουδί και όντως με ένα καθαριστικό που είχε μαζί με συρματάκι σαν αυτο που κάνουν κατσαρόλες έφυγε αρκετή μαυρίλα και σκουριά.

Βέβαια τώρα νομίζω ότι λόγω του τριψίματος έχουν γίνει πολύ μικρές γρατζουνιές με συνέπεια να είναι θαμπές.

Ίσως και να είναι η ιδέα μου αλλά συνιστώ προσοχή?

Αλήθεια εκείνο το θαυματουργό WD40 μήπως κάνει για εξατμίσεις, τουλάχιστον για να φύγει σκουρια πρώτα???

MIHALIS TZIMAS
10-12-2011, 00:24
Λοιπόν πήγαμε τρεισ 1150αρηδες στο chromegenesis με τους λαιμους στο χέρι και με 40€ ο ένας μας τους έκανε καινούριους !

black_hawk
10-12-2011, 13:44
Λοιπόν πήγαμε τρεισ 1150αρηδες στο chromegenesis με τους λαιμους στο χέρι και με 40€ ο ένας μας τους έκανε καινούριους !

Φωτο "πριν και μετα" υπαρχουν? :)

Και κατι αλλο.. Σας ειπαν τπτ εκει, σχετικα με την διαρκεια του αποτελεσματος?

lego
13-03-2012, 18:58
μια χαρα δουλια εκανε:ye02::ye02::ye02:

lego
13-03-2012, 19:02
Απο που το πηρες αδερφε?Και κανανε δουλεια αυτα τα μαντηλακια?

μια χαρα δουλια εκανε:ye02::ye02:

MIHALIS TZIMAS
13-03-2012, 21:16
Φωτο "πριν και μετα" υπαρχουν? :)

Και κατι αλλο.. Σας ειπαν τπτ εκει, σχετικα με την διαρκεια του αποτελεσματος?

Το αποτέλεσμα
http://img.tapatalk.com/2eb1ffc4-8df7-a203.jpg
http://img.tapatalk.com/2eb1ffc4-8e0f-2a65.jpg

black_hawk
14-03-2012, 12:04
Το αποτέλεσμα
http://img.tapatalk.com/2eb1ffc4-8df7-a203.jpg
http://img.tapatalk.com/2eb1ffc4-8e0f-2a65.jpg

To αποτελεσμα ειναι ωραιοτατο! :ye02: αλλα σ'αυτο παιζει ρολο και η αρχικη κατασταση (προφανως δεν τις ειχες φωτογραφησει, ε?)

Επεισης, οπως προανεφερα, ενδιαφερον εχει να δουμε και τη διαρκεια.. ;)

squad
14-03-2012, 14:06
ποσο καιρο θα ειναι ετσι σου ειπαν?

MIHALIS TZIMAS
14-03-2012, 20:08
Έτσι ήταν http://img.tapatalk.com/2eb1ffc4-cf7f-a6b3.jpg
http://img.tapatalk.com/2eb1ffc4-cf9c-f25f.jpg


Μετα απο 2.000χλμ είναι ακόμα έτσι μάλλον έχουν αρχίσει και μπλεδιζουν

gsmaniac
14-03-2012, 20:37
To αποτελεσμα ειναι ωραιοτατο! :ye02: αλλα σ'αυτο παιζει ρολο και η αρχικη κατασταση (προφανως δεν τις ειχες φωτογραφησει, ε?)

Επεισης, οπως προανεφερα, ενδιαφερον εχει να δουμε και τη διαρκεια.. ;)


δεν παιζει ρολο,η προηγουμενη κατασταση....
ο μιχαλης εκανε επιμμεταλωση και η συγκεκριμενη εργασια εφαρμοζεται σε ολα τα παλια μεταλλα....
το ποσο που εδωσε ειναι αστειο,γιατι η εργασια ειναι αρκετα δυσκολη...
γνωριζω απο επιμμεταλωσεις,γιατι ηταν το επαγγελμα του πατερα μου επι 40 χρονια.....και τα πρωτα μου επαγγελματικα βηματα

black_hawk
14-03-2012, 21:37
δεν παιζει ρολο,η προηγουμενη κατασταση....
ο μιχαλης εκανε επιμμεταλωση και η συγκεκριμενη εργασια εφαρμοζεται σε ολα τα παλια μεταλλα....

Α μαλιστα!.. (Δεν το κατεχω καθολου το θεμα.. :o )

Δλδ, για το μαυρο χάλι των δικων μου (σκουρια), γινεται τπτ? :confused:

http://i298.photobucket.com/albums/mm264/manesatika/SNC00155.jpg?t=1321711231

gsmaniac
15-03-2012, 00:47
Α μαλιστα!.. (Δεν το κατεχω καθολου το θεμα.. :o )

Δλδ, για το μαυρο χάλι των δικων μου (σκουρια), γινεται τπτ? :confused:

http://i298.photobucket.com/albums/mm264/manesatika/SNC00155.jpg?t=1321711231

Η με σκουριά το πας ή καθαρό,η διαδικασία και το αποτέλεσμα θα είναι ιδιο:ye33:

black_hawk
15-03-2012, 01:27
Mαααλιστα..

Αρα μιλαμε για γαλβανισμα, στην ουσια! (εδω) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B1)

Αλλα, αυτο, ποσο ανθεκτικο ειναι στις υψηλες θερμοκρασιες (+αλατια απο τους δρομους) και για ποσο χρονο?

(Μαλλον να μας απαντησει και/'η ο Μιχαλης?? :o )

gsmaniac
15-03-2012, 01:43
Mαααλιστα..

Αρα μιλαμε για γαλβανισμα, στην ουσια! (εδω) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B1)

Αλλα, αυτο, ποσο ανθεκτικο ειναι στις υψηλες θερμοκρασιες (+αλατια απο τους δρομους) και για ποσο χρονο?


(Μαλλον να μας απαντησει και/'η ο Μιχαλης?? :o )

Καμμια σχέση.....επιμμεταλωση γίνεται
Καθαριζεται η εξατμιση και με την μέθοδο της ηλεκτρολυσης,γίνεται επινικελωση και μετα επιχρωμιωση...
Αν γίνει καλη προεργασία και καλη δουλεια, η εξατμιση θα διατήρηση την γυαλάδα της,για πολυ καιρο...;)

black_hawk
15-03-2012, 02:03
Καμμια σχέση....

E, το'χω χασει λιγο το πραγμα, ως ασχετος επι του θεματος.. :confused:

Εσεις που ξερετε, πειτε μας (-ΜΟΥ! :p ) τι ακριβως να ζητησω! :D

(Εχω γνωστο Αγγλο, που ασχολειται επαγγελματικα και αποκλειστικα με τετοια θεματα, για σκαφη, αρα μαλλον με καλυπτει? :Απορία:

Τα παιδια απο τον ΝΑΟΚ λενε οτι ειναι super στη δουλεια του!..)

gsmaniac
15-03-2012, 07:56
E, το'χω χασει λιγο το πραγμα, ως ασχετος επι του θεματος.. :confused:

Εσεις που ξερετε, πειτε μας (-ΜΟΥ! :p ) τι ακριβως να ζητησω! :D

(Εχω γνωστο Αγγλο, που ασχολειται επαγγελματικα και αποκλειστικα με τετοια θεματα, για σκαφη, αρα μαλλον με καλυπτει? :Απορία:

Τα παιδια απο τον ΝΑΟΚ λενε οτι ειναι super στη δουλεια του!..)

Επιχρωμιωση.......;)
Αλλα το κόβω λιγάκι δύσκολο,να υπάρχει Νικελωτηριο στο νησί....

MIHALIS TZIMAS
15-03-2012, 09:23
Mαααλιστα..

Αρα μιλαμε για γαλβανισμα, στην ουσια! (εδω) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B1)

Αλλα, αυτο, ποσο ανθεκτικο ειναι στις υψηλες θερμοκρασιες (+αλατια απο τους δρομους) και για ποσο χρονο?

(Μαλλον να μας απαντησει και/'η ο Μιχαλης?? :o )



Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε.Απλα τον ρώτησα αν γυαλιζουν και τα υπόλοιπα τα άφησα σε αυτόν.
Λογικά θα γνωρίζει αφού έχει κι αυτός ένα 1100 και ένα R65.


Sent from my iPad using Tapatalk

Capitain
15-03-2012, 09:29
E, το'χω χασει λιγο το πραγμα, ως ασχετος επι του θεματος.. :confused:

Εσεις που ξερετε, πειτε μας (-ΜΟΥ! :p ) τι ακριβως να ζητησω! :D

(Εχω γνωστο Αγγλο, που ασχολειται επαγγελματικα και αποκλειστικα με τετοια θεματα, για σκαφη, αρα μαλλον με καλυπτει? :Απορία:

Τα παιδια απο τον ΝΑΟΚ λενε οτι ειναι super στη δουλεια του!..)
Αμα στο λέει ο Αντρέας να πας τροχάδην.... Θα σου το κάνει σαν τη δική μου... Δες σε προηγούμενη σελίδα το 1150 με τρίψιμο.. Δε νομίζω να κάνει επιχρωμίωση. Τα ανοξείδωτα τα αφήνουν στη φυσική τους κατάσταση στα σκάφη.. Αλλά πέφτει πολύ γυάλισμα, χειροποίητο...:sm7:

gsmaniac
15-03-2012, 13:32
παμε παλι .....διοτι διακρινω ενα μπερδεμα
τα ανοξειδωτα,ΔΕΝ παιρνουν επιμμεταλωση........και η γυαλαδα τους οφειλεται σε βουρτσισμα
νομιζω οτι η εξατμιση του gs,δεν ειναι ανοξειδωτη......και αυτος ειναι ο λογος που χρειαζεται επιμμεταλωση....
καπετανιε μου.... ο λογος που χρησιμοποιουνται ανοξειδωτα μεταλλα στην θαλασσα,ειναι οτι ΔΕΝ διαβρωνονται......;)

Capitain
15-03-2012, 22:26
νομιζω οτι η εξατμιση του gs,δεν ειναι ανοξειδωτη......και αυτος ειναι ο λογος που χρειαζεται επιμμεταλωση....
καπετανιε μου.... ο λογος που χρησιμοποιουνται ανοξειδωτα μεταλλα στην θαλασσα,ειναι οτι ΔΕΝ διαβρωνονται......;)



Καπετάνιε μου εγώ ΝΟΜΙΖΩ οτι είναι ανοξείδωτη.... Και ο λόγος που χρησιμοποιούνται στη θάλασσα είναι ένας αυτός.... Ο άλλος είναι ότι είναι γυαλιστερά, κι άλλος ότι είναι ακριβά..... Τα ιστιοπλοϊκάκια μια χαρά την βγάζουν με τα αλουμινένια ρελάκια τους, ούτε γυάλισμα ούτε κόστος, ούτε βάρος....Τεσπά... Περί ορέξεως...

black_hawk
15-03-2012, 22:33
Καπετάνιε μου εγώ ΝΟΜΙΖΩ οτι είναι ανοξείδωτη....
..Και τι "σόι" ανοξειδωτο ειν'αυτο που εχει γινει σαν τη δικιας μου (που εβαλα στη φωτο)??? :u55::u55:

black_hawk
17-03-2012, 20:26
....επιμμεταλωση γίνεται
Καθαριζεται η εξατμιση και με την μέθοδο της ηλεκτρολυσης,γίνεται επινικελωση και μετα επιχρωμιωση...
Αν γίνει καλη προεργασία και καλη δουλεια, η εξατμιση θα διατήρηση την γυαλάδα της,για πολυ καιρο...;)

Ok, μαλλον το'πιασα..

Δλδ η διαδικασια ειναι ΑΥΤΗ ΕΔΩ, (http://www.nickel.gr/epimetaloseis.html) ναι?

Gsspiros
17-03-2012, 21:01
Ok, μαλλον το'πιασα..

Δλδ η διαδικασια ειναι ΑΥΤΗ ΕΔΩ, (http://www.nickel.gr/epimetaloseis.html)ναι?

Ενδιαφέρον!!!:ye02::ye33:

gsmaniac
17-03-2012, 21:12
Ok, μαλλον το'πιασα..

Δλδ η διαδικασια ειναι ΑΥΤΗ ΕΔΩ, (http://www.nickel.gr/epimetaloseis.html) ναι?

Ναι....:ye33: