PDA

View Full Version : Υπουργείο Οικονομικών: «Δεν είναι τα οριστικά μέτρα»


ortho
24-05-2011, 23:30
Αθήνα To υπουργείο Οικονομικών εξέδωσε ανακοίνωση το μεσημέρι της Τρίτης στην οποία διευκρινίζει ότι το πακέτο των παρεμβάσεων που περιλαμβάνονταν στην παρουσίαση (Power Point) που δόθηκε στη δημοσιότητα, σχετικά με τις παρεμβάσεις του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής, δεν αφορά οριστικά μέτρα.

Επομένως διευκρινίζεται ότι κακώς δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το υπουργικό Συμβούλιο «ενέκρινε» τα μέτρα που παρουσίασε ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου.

Η επίσημη γραμμή της κυβέρνησης δια στόματος και του κυβερνητικού εκπροσώπου κ. Γ. Πεταλωτή είναι ότι το υπουργικό Συμβούλιο «ενημερώθηκε» για τα μέτρα αλλά δεν ενέκρινε, προς το παρόν τουλάχιστον το πακέτο, αφού όπως τονίζεται δεν έχει ακόμη οριστικοποιηθεί.

Εκκρεμούν μέτρα 1,6 δισ. ευρώ στα οποία πληροφορίες αναφέρουν ότι θα περιλαμβάνονται επώδυνες παρεμβάσεις όπως η επιβολή έκτακτης εισφοράς στα εισοδήματα άνω των 60.000 ευρώ, η επιβολή πλαφόν στους μισθούς των ΔΕΚΟ και η δραστική μείωση ή κατάργηση του αφορολογήτου ορίου.


Στη χθεσινή συνεδρίαση του υπουργικού Συμβουλίου, ο υπουργός Οικονομικών διευκρίνισε ότι οι παρεμβάσεις για το 2011, καθώς και αυτές που εντάσσονται στο Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Στρατηγικής, θα οριστικοποιηθούν με την ολοκλήρωση της αξιολόγησης του Προγράμματος Οικονομικής Πολιτικής από την ΕΕ, την ΕΚΤ και το ΔΝΤ και μετά το διάλογο με τα άλλα πολιτικά κόμματα.
Το υπουργείο αναφέρει ότι «σημερινά δημοσιεύματα στις εφημερίδες, που αναφέρονται σε συγκεκριμένες εξειδικεύσεις παρεμβάσεων, πέραν όσων παρουσιάστηκαν στο υπουργικό Συμβούλιο, αποτελούν απλές υποθέσεις και σενάρια και δεν αντιστοιχούν σε ειλημμένες αποφάσεις».


ΤΟ ΒΗΜΑ - Υπουργείο Οικονομικών: «Δεν είναι τα οριστικά μέτρα» - oικονομία (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=402509&h1=true)



Αυτό το φρύδι ο Παπακ. δεν έχει ευθιξία να παραιτηθεί;! Ολο αυτό είναι παραδοχή αποτυχίας.

ckk
24-05-2011, 23:40
Αθήνα To υπουργείο Οικονομικών εξέδωσε ανακοίνωση το μεσημέρι της Τρίτης στην οποία διευκρινίζει ότι το πακέτο των παρεμβάσεων που ...........................................................................................................
Αυτό το φρύδι ο Παπακ. δεν έχει ευθιξία να παραιτηθεί;! Ολο αυτό είναι παραδοχή αποτυχίας.



Αν εσύ ήσουν ορθοδοντικός (πολιτικός) και ερχόμασταν (ψηφίζαμε) από το forum (κοινωνία) και μας έκανες ένα στόμα μαντάρα (κατάσταση της χώρας) και μας έπαιρνες για κάθε μαντάρα στόμα €89,000 (€900 δις έλλειμμα και τεράστια δικιά τους κονόμα) και εμείς συνεχίζαμε να ερχόμαστε (ψηφίζουμε), θα έκανες σκέψεις να παραιτηθείς?

Ή μήπως κάθε φορά που θα μας έβλεπες να ξαναερχόμαστε (ψηφίζαμε), θα έλεγες: καλώς τους μαλακες (μαλακες) ?

ntinopoulos
24-05-2011, 23:40
δε πας να παιξεις με τον μπεμπη ρε φιλε?:rolleyes:
βαλτος εισαι?:mad::hmmm:

Jefe
24-05-2011, 23:51
:hmmm::hmmm::hmmm:
:(:(:(



Jefe

ortho
25-05-2011, 00:43
δε πας να παιξεις με τον μπεμπη ρε φιλε?:rolleyes:
βαλτος εισαι?:mad::hmmm:
εσύ είσαι βαλτός! ο μπέμπης έχει τις κακές του.

κι εγώ επίσης με όλα αυτά.

το είδα και χθες το φρύδι στον όμοιό του και μου ήρθε να σπάσω την τηλεόραση!

τελικά,όσοι πάνε στην πολιτική είναι ήδη χαλασμένοι ή

τους χαλάει η πολιτική;

ntinopoulos
25-05-2011, 00:53
εσύ είσαι βαλτός! ο μπέμπης έχει τις κακές του.

κι εγώ επίσης με όλα αυτά.

το είδα και χθες το φρύδι στον όμοιό του και μου ήρθε να σπάσω την τηλεόραση!

τελικά,όσοι πάνε στην πολιτική είναι ήδη χαλασμένοι ή

τους χαλάει η πολιτική;


9/10 ειναι καραχαλασμενοι και 1/10 ειναι ρομαντικος ο οποιος "χαλαει" απο τον ...προεκλογικο αγωνα κιολας!:rolleyes:

καλα κουραγια με τον μικρο!;)

ortho
25-05-2011, 00:56
9/10 ειναι καραχαλασμενοι και 1/10 ειναι ρομαντικος ο οποιος "χαλαει" απο τον ...προεκλογικο αγωνα κιολας!:rolleyes:

καλα κουραγια με τον μικρο!;)

Που θα μου πάει! κατάφερα να τον ηρεμήσω, ελπίζω να κοιμηθεί κανά δίωρο να ξεκουράσω κι εγώ την πλάτη μου :D:D

Θέλω να με κάνουν υπουργό να τα πηδήξω όλα τα λαμόγια....

adventure
25-05-2011, 06:39
Με όλο αυτό τοπ αρνητικό κλίμα ακόμα και τα παιδιά μας έχουν τις κακές τους .

:hmmm: :hmmm: :hmmm: