PDA

View Full Version : Πάνε πλατεία οι «αγανακτισμένοι»


MARK
25-05-2011, 11:43
Πάνε πλατεία οι «αγανακτισμένοι»

Ξεπέρασαν τις 20.000 οι νέοι άνθρωποι που επιβεβαίωσαν στο facebook τη συμμετοχή τους στη διαμαρτυρία «Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα». Καλούν σε ειρηνικές συγκεντρώσεις στην Αθήνα και άλλες μεγάλες πόλεις της χώρας.

«Πάμε πλατεία όπως Ισπανία»... Με συνθήματα τέτοιου τύπου χιλιάδες πολίτες κατέκλυσαν χθες τα γκρουπ του Facebook, που καλούσαν σε ειρηνικές διαμαρτυρίες σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Βόλο σήμερα το απόγευμα «κατά της κρίσης, κατά όλων αυτών που μας οδήγησαν σε αυτό το σημείο».

Ελληνες «Αγανακτισμένοι» στις πλατείες

Από τη συγκέντρωση χιλιάδων νέων Ισπανών στην πλατεία Αριάγα του Μπιλμπάο, στις 20 Μαϊου.
Σε μια σχεδόν πρωτοφανή διαδικτυακή κινητοποίηση, περισσότεροι από 9.000 άνθρωποι είχαν επιβεβαιώσει μέχρι χθες το απόγευμα την παρουσία τους στην εκδήλωση διαμαρτυρίας «Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα», που έχει οριστεί σήμερα μεταξύ 18.00-23.30 στην Πλ. Συντάγματος, ενώ περισσότεροι από 3.000 είχαν απαντήσει πως «μπορεί να παρευρεθούν».
«Αντίσκηνα»
Λίγο μετά τις 19.00 χθες το απόγευμα, η συγκεκριμένη ιστοσελίδα «έπεσε», αλλά νέοι ιστότοποι που εμφανίστηκαν στο Facebook ανέλαβαν να διαδώσουν το προσκλητήριο.
Ενδεικτικά του κλίματος που έχει δημιουργηθεί είναι τα σχόλια του τύπου «μην περιμένετε να γίνουμε Αργεντινή για να αντιδράσουμε», «ξυπνήστε και πάμε όλοι μαζί», «φέρτε σλίπινγκ μπαγκ και σκηνές στο Σύνταγμα», «χωρίς πλακάτ, χωρίς κομματικές ομπρέλες», «έπρεπε να το είχαμε κάνει εδώ και καιρό, ας ακολουθήσουμε το παράδειγμα των Ισπανών».
Την ίδια ακριβώς ώρα έχει δοθεί και το ραντεβού στη συμπρωτεύουσα - «Αγανακτισμένοι στον Λευκό Πύργο».
Εκεί μέχρι αργά χθες είχαν επιβεβαιώσει την παρουσία τους περισσότεροι από 10.000 άνθρωποι, ενώ άλλοι 3.500 δήλωναν πως «μπορεί να παρευρεθούν».

adventure
25-05-2011, 11:49
Και στη Ζάκυνθο Πλατεία Αγίου Μάρκου τις 18:00 μμ το απόγευμα .


;) :) :)

NLS
25-05-2011, 11:53
Εμένα φίλος μου ελ. επαγγελματίας (μεγάλος κλέφτης -σιδεράς- με το ζόρι βγάζει ένα χιλιάρικο το μήνα) με καμία σχέση με Internet το ήξερε και μου είπε να πάμε.

Jefe
25-05-2011, 11:54
Γιά να δούμε την συμμετοχή...:rolleyes:




Jefe

yns
25-05-2011, 11:55
Ηράκλειο στις 18:00 στα Λιοντάρια

erasel
25-05-2011, 21:15
Καλή κίνηση μου φαίνεται αλλά θέλει καλύτερη οργάνωση.:cool:
Μόλις σημερα το έμαθα!