PDA

View Full Version : Αγορά κράνους. Βοήθεια, γνώμες


linex
28-05-2011, 16:02
Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις γνώσεις σας.
Έχω αγοράσει μέχρι τώρα 2 κράνη ARAI (η ποιότητα και αξιοπιστία τους αναμφισβήτη) και τώρα θέλω να πάρω καινούργιο Και με τα δύο είχα πρόβλημα καθώς με πιέζανε στο κεφάλι και έπρεπε κάθε μία ώρα να τα βγάζω για ξεκούρασει. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να πάρω νέο.
Για το πρώτο σκέφτηκα ότι είχα κάνει λάθος στο μέγεθος.
Το δεύτερο ο πωλητης μου πρότεινε το μέγεθος σύμφωνα με τη διάμετρο του κεφαλιού μου (medium). Το είχα φορέσει και στο κατάστημα για κανένα εικοσάλεπτο και δεν είχα νιώσει τη παραμικρή ενόχληση. Στη μηχανή πάνω όμως και αυτό μετά από μία ώρα με "κτύπαγε".

Κάποιος γνωστός μου είπε ότι η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της καλούπια, και ότι η Ιαπωνέζικες τα σχεδιάζουν σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά των Ασιατών τα οποία είναι σίγουρα διαφορετικά τα Ευρωπαικά. Μου πρότεινε να ψαξω για κάποιο ευρωπαικό κράνος.

Είναι αλήθεια αυτό?
Γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικά?
Έχετε να προτείνεται κάτι??


Υ.Σ. Σκεφτηκα ότι φταίει το κεφάλι μου. Οι γνωστοί μου όμως λένε ότι δεν έχει σχήμα, ούτε ορθογώνιου παραλληλεπίπεδου, ούτε σκαλινού, ούτε ρόμβου. Για κανονικό μου λένε αλλά λίγο ξερό !!! ??? Κάποιοι αλλοι λένε κάτι σαν ότι δε γυρίζει, ότι είναι αγύριστο!!! Δε καταλαβαίνω τι θέλουν να πουν!! ???

NLS
28-05-2011, 16:15
Πάντως όταν χρησιμοποιούσα ARAI δεν είχα τέτοιο θέμα. Το ξέσκισα.
Όμως δεν ξαναπήρα ARAI, εκτός από την τιμή τους (που παραπάει) και γιατί είχαν αεροδυναμικούς θορύβους. ΟΚ χειροποίητα κλπ. αλλά ποτέ δεν έκαναν καμιά επαναστατική κίνηση.
Τώρα έχω ένα ανοιγόμενο SHOEI. Είναι λίγο καλύτερα σχεδιασμένο.
Περίεργο αφού δεν σε ενόχλησε στο κατάστημα (που το ντύσιμο του κράνους είναι ακόμα σφιχτό κλπ.) να σε ενόχλησε μετά πάντως.

nivo
28-05-2011, 18:47
καλο ειναι να κανεις μια βολτα σε μαγαζια ,και να δοκιμασεις διαφορες μαρκες αν λες οτι εχεις θεμα,ολα εχουν διαφορετικα καλουπια και καποιες μικρες διαφορες,παντως και εγω arai εχω δεν ειχα προβλημα,οταν πηρα και ενα shoei σε small που φοραω δεν με βολεψε ,πηγαινε και δοκιμασε αυτη ειναι η καλυτερη λυση

stelth1
29-05-2011, 00:29
Καλησπερα!Αrai-shoei-schuberth-uvex δες σε αυτα τα κορυφαια ποιο σου καθετε καλυτερα,τι προσφερει το καθενα κ την χρηση του καθημερινα.
Αν κατι σε πειραζει(θορυβος βαρος εφαρμογη πιεση) αφησε το!

yannis
29-05-2011, 11:19
Πάντως, είναι λογικό μετά από καμμιά ώρα να σε χτύπαγε, μέχρι να "πάρει" το σχήμα του κεφαλιού σου. Στο μαγαζί συνήθως είσαι ήρεμος, οπότε και λιγότερο πρησμένος. Επέμενε λίγο, γιατί αν πάρεις μεγαλύτερο, θα γυρνάει σαν κατσαρόλα στο κεφάλι σου στις ψηλές ταχύτητες.
Κατά την γνώμη μου, πάντα full face... ασφάλεια, αεροδυναμική, λιγότερος θόρυβος και λιγότερο βάρος. Νομίζω το καινούριο Shoei ίσως?!?!!?

ziumann
29-05-2011, 23:51
Εχω παρει αυτο Shoei XR-1100 Black - FC-Moto Shop (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shoei-XR-1100-Black/SubProducts/Shoei-XR-1100-Black-0001) και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

kostas_366
30-05-2011, 01:07
Που σε χτυπάει? Στο μέτωπο?

Geo888
13-08-2011, 16:36
Εγω θα προτεινα το Bell M4R Indy Full Carbon, εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος! Try iT!

nivam
13-08-2011, 16:56
Με τα carbon όμως ξεχνάς τη bluetooth επικοινωνιά:(

Geo888
13-08-2011, 17:56
Με τα carbon όμως ξεχνάς τη bluetooth επικοινωνιά:(

Ναι αλλα και το αυχενικο προβλημα! :):sm7:

klagenfurt
13-08-2011, 18:09
ενας δοκιμασμενος τροπος "ανοιγματος" κρανους,
ειναι να τοποθετεις μεσα μπαλα βολευ η ποδοσφαιρου ελαφρα ξεφουσκωτη,μετα την φουσκωνεις ελαφρα ωστε να πιεζει το κρανος,
οσο εσυ νομιζεις και την αφηνεις ετσι μια δυο μερες...
αν συνεχισει να σε πιεζει την επομενη μερα φουσκωσε την και αλλο λιγο...
το κακο ειναι οτι ολα γινονται με το ματι...

Leonidas__
13-08-2011, 22:33
Με τα carbon όμως ξεχνάς τη bluetooth επικοινωνιά:(

Δίχως να θέλω να χαλάσω το θέμα, αυτό γιατί συμβαίνει;