PDA

View Full Version : "Πιστοί" στο ραντεβού τους οι Αγανακτισμένοι για 4η μέρα


SenseiG
29-05-2011, 09:19
Οι Αγανακτισμένοι δε πτοούνται με τίποτα... Χιλιάδες πολίτες όλων των ηλικιών συνεχίζουν για 4η μέρα τον "αγώνα τους" στο Σύνταγμα έχοντας κύριο σύνθημα: "πάρτε το μνημόνιο και φύγετε απο δω".
http://static.fsport.gr/images/agaanakt 280511.jpg

) (http://www.gsforum.gr/News/Hellas/325507.html)
Μέχρι τα ξημερώματα της Κυριακής (29.05) παιδιά, νέοι, οικογενειάρχες και συνταξιούχοι βρισκόταν στην πλατεία συζητώντας, ανταλλάσσοντας απόψεις και φωνάζοντας συνθήματα δυναμικά και ρυθμικά. Το κίνημα που οργανώθηκε μέσω Facebook και Twitter έχει επηρεάσει τον κόσμο, αφού κατάφερε να τον “ενώσει” χωρίς πολιτικές σκοπιμότητες και αντιπαλότητες. Όλοι έχουν ένα κοινό στόχο και το "φωνάζουν" με τα πανό τους: “Ώρα να φύγουν”, εννοώντας τους πολιτικούς αυτής της χώρας...
H πανευρωπαϊκή κινητοποίηση που έχει οργανωθεί για την Κυριακή (29.05), είναι πολύ πιθανό να σπάσει ρεκόρ συμμετοχής των πολιτών, ενώ και αυτή του Σαββάτου (28.05) ήταν εξίσου μεγάλη, λόγω του ότι συμμετείχαν και όσοι εργάζονται τις καθημερινές.

gepol
29-05-2011, 09:22
Εχεις ένα θεματάκι με τα σχετικά σου λινκς

SenseiG
29-05-2011, 09:28
Εχεις ένα θεματάκι με τα σχετικά σου λινκς

Ευχαριστω Γιωργο!:)

ckk
29-05-2011, 09:32
Οι Αγανακτισμένοι δε πτοούνται με τίποτα... Χιλιάδες πολίτες όλων των ηλικιών συνεχίζουν για 4η μέρα τον "αγώνα τους" στο Σύνταγμα έχοντας κύριο σύνθημα: "πάρτε το μνημόνιο και φύγετε απο δω".


ΟΥΣΤ!!!
http://static.fsport.gr/images/agaanakt 280511.jpg

) (http://www.gsforum.gr/News/Hellas/325507.html)
.................................................................................................συμμετείχαν και όσοι εργάζονται τις καθημερινές.

:):):)

peterv
29-05-2011, 10:21
:sm8:

NLS
29-05-2011, 10:29
πάντως αν ξεθυμάνει αυτή τη βδομάδα (εγώ έχω πάει δυο φορές btw) θα ξεθυμάνει
αν κρατήσει τότε από την επόμενη θα αρχίσει να κλιμακώνεται νομίζω

yannis
29-05-2011, 10:51
πάντως αν ξεθυμάνει αυτή τη βδομάδα (εγώ έχω πάει δυο φορές btw) θα ξεθυμάνει
αν κρατήσει τότε από την επόμενη θα αρχίσει να κλιμακώνεται νομίζω

Χμμμμμ......
Εκείνη η Γένοβα και οι G8, τι να γίνονται άραγε;;; Είχε και θύματα...
Όχλος πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Το κοινωνικό πρόβλημα με τον φιλελευθερισμό (που παρεμπιπτόντως, πολλοί εκ των φωνασκούντων υποστήριζαν) δεν είναι καινούριο και μέσα από την ανάγκη, όπως πάντα θα έρθει και η εξέλιξη. Το θέμα είναι να γνωρίζεις τι θέλεις και να το επιδιώκεις καθημερινά. Διαφορετικά κάτσε με τη μάζα, περίμενε και τους "ηγέτες", εκτονώσου και μετά κάτσε να δεχτείς την κριτική από τους επόμενους... Το έργο χιλιοπαιγμένο, δεν αντέχεται ούτε με ποπ-κορν!!!!

ΥΓ. Να γίνω γραφικός και να ξαναθυμίσω κάτι σημειωσούλες ενός κάποιου Γκυστάβ Λε Μπον με τον τίτλο "Η ψυχολογία των μαζών";;;;
Μπαααα... χαμένος κόπος!!!

erasel
29-05-2011, 11:22
Χμμμμμ......
Εκείνη η Γένοβα και οι G8, τι να γίνονται άραγε;;; Είχε και θύματα...
Όχλος πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Το κοινωνικό πρόβλημα με τον φιλελευθερισμό (που παρεμπιπτόντως, πολλοί εκ των φωνασκούντων υποστήριζαν) δεν είναι καινούριο και μέσα από την ανάγκη, όπως πάντα θα έρθει και η εξέλιξη. Το θέμα είναι να γνωρίζεις τι θέλεις και να το επιδιώκεις καθημερινά. Διαφορετικά κάτσε με τη μάζα, περίμενε και τους "ηγέτες", εκτονώσου και μετά κάτσε να δεχτείς την κριτική από τους επόμενους... Το έργο χιλιοπαιγμένο, δεν αντέχεται ούτε με ποπ-κορν!!!!

ΥΓ. Να γίνω γραφικός και να ξαναθυμίσω κάτι σημειωσούλες ενός κάποιου Γκυστάβ Λε Μπον με τον τίτλο "Η ψυχολογία των μαζών";;;;
Μπαααα... χαμένος κόπος!!!

Φιλελευθερισμός είναι μια έννοια που δεν ξέρω τι έννοια πολιτική της έχουν δώσει!!

Δεν ξέρω καν αν θα έπρεπε σαν έννοια που απορρέει από την ίδια τη λέξη να ταυτίζεται με την πολιτική της σημασία, με την σημασία που έχει δωθεί από την πολιτική.

Τώρα φίλε όλα στην ψυχολογία της μάζας στηρίζονται.

Και μια σημερινή έννοια της πολιτικής που μου έρχεται τώρα είναι...
Πολιτική είναι ο έλεγχος της ψυχολογίας της μάζας, η καθοδήγηση της φαντασίας και της ροής των γεγονότων στη ζωή των ανθρώπων.

Και τι σημαίνει εξέλιξη κιόλας !!!???

Ολα στο παιχνίδι είναι ακόμα και συ !!!;)

yannis
29-05-2011, 11:30
Αν εννοείς πως είμαι κι εγώ μέρος του παιχνιδιού, σαν μέρος της φύσης των πραγμάτων... συμφωνώ. Αυτό δεν είναι κακό και φυσικά όλοι καταλαμβάνουμε αντίστοιχα τον χώρο μας. Μιας και αμπελοφιλοσοφούμε όμως εδώ μέσα, καλό είναι να γνωρίζουν οι όψιμοι επαναστάτες πως δεν κομίζουν γλαύκα εις τας Αθήνας, ούτε είναι κότες και βολεμένοι, όσοι δεν συναγελάζονται των απόψεων τους, τις οποίες ίσως κάποιοι να χαρακτήριζαν και παιδαριώδεις.

yannis
29-05-2011, 11:49
YouTube - ‪Η Θεοπούλα με τους Αγανακτισμένους Πολίτες‬‏ (http://www.youtube.com/watch?v=qtk4b3UEm0E&feature=player_detailpage#t=125s)

erasel
29-05-2011, 11:51
Μα δεν υπάρχουν όψιμοι επαναστάτες !

Αγωνίες για το μέλλον όμως όλοι έχουμε και αυτό είναι το κοινό η αγωνία για το μέλλον..

Γιατί όλοι φοβόμαστε , ελπίζουμε και δεν είμαστε ελέυθεροι !

yannis
29-05-2011, 12:11
Το "όψιμοι επαναστάτες" είναι σχόλιο "λίγο ειδικό"...:D
Αγωνία για το μέλλον ?!?!?!!? Ποιά από όλες;; Εγώ ας πούμε είμαι εκτός των άλλων και σεισμόπληκτος... με 3 παιδιά (φαντάρος, φροντιστήρια πανελλαδικών, φροντιστήρια συνήθη, και λοιπά έξοδα), στεγαστικό και κερασάκι στα υπόλοιπα (εμφανή και μη), την μάνα μου στο νοσοκομείο (έτσι για πλάκα και για αρχή 2 χιλιαρικάκια). Μια ζωή, κάθε τόσο ήμουν άνεργος (φύση της δουλειάς), ποτέ δεν είχα "κάποια σιγουριά" ούτε και τώρα... Για ποιά απ' όλες τις αγωνίες λες;;; Άσε που πάντα ήμουν "ιδιαίτερα διεκδικητικός" και μάλιστα σε άλλες εποχές και φυσικά πάντα εκτός κλίκας και "υπό διωγμό".
Αν είχα αγωνίες και "για πλάκα"... θα είχα πεθάνει από έκρηξη αδρεναλίνης, σαν το ποντίκι στο τούνελ του εργαστηρίου!!!!

erasel
29-05-2011, 14:29
Υπομονή φίλε μου !!

Τι να σου πω τώρα και γω που δεν έχω οικογένεια, δηλαδή να φροντίζω και άλλους!!:o

yannis
30-05-2011, 08:36
Ευχαριστώ για την... υπομονή!!!!!! Όλα καλά φίλε μου, ποτέ δεν σταματήσαμε να το παλεύουμε.

Στο συγκεκριμένο θέμα πάλι, όταν βρεις καιρό ρίξε μια ματιά στο κίνημα του Στρατιωτικού Συνδέσμου του 1909.
Στρατιωτικός Σύνδεσμος - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82)

Βέβαια, μην σταθείς στα γενικά της Βικιπαίδειας... συνέχισε και δες τι το προκάλεσε και παρ' όλο που ήταν το μοναδικό στρατιωτικό κίνημα με καθαρά πατριωτικό στόχο, δες πως εκφυλίστηκε και εξελίχθηκε. Αυτό είναι και μια απάντηση στους φίλους που πιστεύουν σε μια στρατιωτική λύση.
Λίγα ακόμη εδώ...
ΤΟ ΒΗΜΑ - 1909, Γουδί: Καταλύτης επαναστατικών αλλαγών - κοινωνία (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=248317)

Κάπου υπήρχε και ένα βιβλιαράκι με λεπτομέρειες... αν το βρω θα το γράψω... όμως ψάχνοντας, βρίσκεις!!!!!

boxerakias57
30-05-2011, 10:33
καθε μερα και περισσοτεροι και με παιδια και παπουδεσ και γιαγιαδες πρεπει να δουν την αντιθεση μας στα λεγομενα τους

Slane
30-05-2011, 17:11
"Άφησε τα καφενεία
Και κατέβα στην πλατεία
Άσε τη ζωή που κάνεις
Κοίτα τη ζωή που χάνεις"


Μακάρι να συνεχιστεί & να γιγαντωθεί όλο αυτό

Fuji
30-05-2011, 17:33
"Άφησε τα καφενεία
Και κατέβα στην πλατεία
Άσε τη ζωή που κάνεις
Κοίτα τη ζωή που χάνεις"


Μακάρι να συνεχιστεί & να γιγαντωθεί όλο αυτό

Ναι, και φυσικά να αναρτήσουμε πανό με ουσιώδη συνθήματα, "για τα οποία αξίζει κάποιος να κάνει θυσίες". Το "άντε ......... πάγκαλε" δεν είναι μεγάλη θυσία;;;