PDA

View Full Version : Όταν τους συνθλίβεις… κάτι βγαίνει.


ckk
30-05-2011, 19:28
Πρόταση Νόμου για τον επανέλεγχο του «πόθεν έσχες» από το 1974 έως το 2010 πρωθυπουργών, αρχηγών πολιτικών κομμάτων, υπουργών, υφυπουργών, κ.α. κατέθεσε στη Βουλή η Ν.Δ., όπως είχε προαναγγείλει εδώ και καιρό ο πρόεδρός της κ. Αντ. Σαμαράς για να εξεταστεί ο αδικαιολόγητος πλουτισμός πολιτικών προσώπων.

Σύμφωνα με τη «γαλάζια» πρόταση ο έλεγχος που θα γίνεται από πενταμελή ανεξάρτητη Ειδική Επιτροπή, που θα αποτελείται αποκλειστικά από ανώτατους δικαστικούς και εισαγγελικούς λειτουργούς, θα αφορά και τις δηλώσεις περιουσιακής κατάστασης των συζύγων και των ανήλικων τέκνων τους.

Εφόσον διαπιστωθεί ότι υπάρχει αδικαιολόγητη απόκτηση ή επαύξηση περιουσιακού στοιχείου από τον ελεγχόμενο, προβλέπεται έως και δήμευση της περιουσίας.

Η αξιωματική αντιπολίτευση στην αιτιολογική έκθεση της πρότασης, καλεί την κυβέρνηση και τα άλλα κόμματα του ελληνικού κοινοβουλίου να την υπερψηφίσουν, ώστε το ίδιο το πολιτικό σύστημα να αναδείξει και να αποβάλει όλους εκείνους που, πιθανώς, χρησιμοποίησαν δημόσια αξιώματα για να πλουτίσουν αδικαιολογήτως.



Από ότι μαθαίνω ήδη η κόρη Τσοχατζόπουλου είναι στα δικαστήρια, λόγω μη υποβολής πόθεν έσχες, για τα τρία τελευταία χρόνια.



ΟΨΟΜΕΘΑ… :):):)

Gazi
30-05-2011, 19:41
Και τους δικαστές ποιός θα τους κάνει έλεγχο????Η΄πιστευεις οτι και η επιτροπή δεν θα κάνει τα στραβά μάτια (με το αζημίωτο φυσικά)...
Στην Ελλάδα είμαστε !!!!

alx_k
30-05-2011, 19:45
Και τους δικαστές ποιός θα τους κάνει έλεγχο????Η΄πιστευεις οτι και η επιτροπή δεν θα κάνει τα στραβά μάτια (με το αζημίωτο φυσικά)...
Στην Ελλάδα είμαστε !!!!


:sm8:

vaska
30-05-2011, 21:03
1) Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει

2) Όμοιος ομοίω αεί πελάζει

κλπ

adventure
30-05-2011, 21:25
1) Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει

2) Όμοιος ομοίω αεί πελάζει

κλπ


Έτσι είναι δυστυχώς .

:hmmm: :hmmm:

Fuji
31-05-2011, 07:49
Κι έζησαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα ...

'Επαιζε μια γλαρόσουπα πριν λίγο καιρό, περίσσεψε τίποτις;;;;

MARK
31-05-2011, 08:09
Καλά θα ήταν αλλά για αλλό κράτος Χρήστο.Γιατί εμείς ΔΕΝ είμαστε κράτος :hmmm:

ltsiorak
31-05-2011, 08:20
Κι έζησαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα ...

'Επαιζε μια γλαρόσουπα πριν λίγο καιρό, περίσσεψε τίποτις;;;;

ερωτηση,,

Η γλαροσουπα ειανι σουπα με γλάρο ?????

δεν ηξερα οτι τρωγετε ο γλάρος.....

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση

βασικα ειναι το μονο που αξιζει σε αυτο το θεμα να μαθει κανεις......

CPretenteriS
31-05-2011, 08:30
ερωτηση,,

Η γλαροσουπα ειανι σουπα με γλάρο ?????

δεν ηξερα οτι τρωγετε ο γλάρος.....

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση

βασικα ειναι το μονο που αξιζει σε αυτο το θεμα να μαθει κανεις......

:sm8:

ckk
31-05-2011, 10:31
Στατιστικά αν δούμε το thread, θα δούμε ότι στα 9 posts τα 8 είναι πεσιμιστικά. Δεν διαφωνώ μαζί σας, αυτή είναι η τάση. Απογοητευμένοι πολίτες, που δεν έχουν κανένα ορίζοντα. Ότι κάτσει... ότι βρέξει ας κατεβάσει… το κράτος μας είναι #########… δεν υπάρχει κράτος…

Το έχω παρατηρήσει πάλι, σε άλλο ανάλογο thread. Είναι κρίμα όμως, που μας έχουν οδηγήσει εκεί. Σε νέους ανθρώπους δεν υπάρχει ούτε το χειρότερο εκ των κακών: η ελπίδα.

napgeo
31-05-2011, 10:43
Εάν χάσουμε την εμπιστοσύνη στους θεσμούς μας ,τότε δεν έχουμε λόγω ύπαρξης σαν κράτος και Έθνος...................

Fuji
01-06-2011, 02:19
Στατιστικά αν δούμε το thread, θα δούμε ότι στα 9 posts τα 8 είναι πεσιμιστικά. Δεν διαφωνώ μαζί σας, αυτή είναι η τάση. Απογοητευμένοι πολίτες, που δεν έχουν κανένα ορίζοντα. Ότι κάτσει... ότι βρέξει ας κατεβάσει… το κράτος μας είναι #########… δεν υπάρχει κράτος…

Το έχω παρατηρήσει πάλι, σε άλλο ανάλογο thread. Είναι κρίμα όμως, που μας έχουν οδηγήσει εκεί. Σε νέους ανθρώπους δεν υπάρχει ούτε το χειρότερο εκ των κακών: η ελπίδα.

Η ελπίδα Χρήστο, κρυφοκαίει σε όλους μας, αλλά δε μπορείς να την εναποθέσεις σε κάποιον από δαύτους που μας μοστράρουν. Μπορείς;

Όσο ζούμε θα ελπίζουμε, κι όσο ελπίζουμε θα ζούμε! ;)

pkiriakos
01-06-2011, 08:52
Άντε πάλι τα ίδια.Γιατί άραγε είμαι πάλι δύσπιστος??Στην δική μας πλάτη πάλι πολιτική θα κάνουν??Πρόκληση εντυπώσεων και καταστάσεις δήθεν.ΝεύραΝεύραΝεύρα

ckk
01-06-2011, 11:15
Εάν χάσουμε την εμπιστοσύνη στους θεσμούς μας ,τότε δεν έχουμε λόγω ύπαρξης σαν κράτος και Έθνος...................


Δεν έχει χαθεί ήδη ρε Νάπο? Στατιστικά, από το κοινωνικό σου περιβάλλον αλλά και από το forum, τι αίσθηση έχεις?


Η ελπίδα Χρήστο, κρυφοκαίει σε όλους μας, αλλά δε μπορείς να την εναποθέσεις σε κάποιον από δαύτους που μας μοστράρουν. Μπορείς;

Όσο ζούμε θα ελπίζουμε, κι όσο ελπίζουμε θα ζούμε! ;)


Νίκο η ελπίδα είναι κάτι σαν το κισμέτ, αφήνεσαι και ότι έρθει. Με την ελπίδα να έρθει κάτι καλό. Εγώ δεν ελπίζω, δεν παραιτούμαι. Το παλεύω για να το αλλάξω. Για εμένα και τα παιδιά μου.

Καταντώ αλήτης και τζαμπατζής παξιμαδοκλέφτης για να μπορέσω να τους αντιμετωπίσω στο ίδιο επίπεδο. Με ‘φτώχυναν’ όχι μόνο υλικά αλλά και ηθικά. Μαλακας δεν πρόκειται να καταντήσω και να πω ‘εγώ είμαι κύριος, δεν μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα’. Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Όσο μπορώ και λίγο υπεράνω των δυνάμεών μου.

Δεν πρόκειται να με κοιτάξω μια μέρα στον καθρέπτη και να πω ‘δεν προσπάθησες’.


Άντε πάλι τα ίδια.Γιατί άραγε είμαι πάλι δύσπιστος??Στην δική μας πλάτη πάλι πολιτική θα κάνουν??Πρόκληση εντυπώσεων και καταστάσεις δήθεν.ΝεύραΝεύραΝεύρα


Μα δεν το παραθέτω με την έννοια ότι μας έπεισαν ότι άλλαξαν. Όμως τους αναγκάζουμε και ομολογούν σιγά – σιγά.

Και ποιος ξέρει, ίσως ακούσουν αυτές τις ομολογίες και κάποιοι που προς το παρόν αρνούνται να τις ακούσουν. Συνάνθρωποί μας στην ελληνική κοινωνία. Σε μια κοινωνία, που μοιάζει αυτοκαταδικασμένη να κατεβαίνει σκαλοπάτι - σκαλοπάτι 'του κακού τη σκάλα', ώς τον πιο ντροπιαστικό πυθμένα. Kαι στον πυθμένα του αυτεξευτελισμού δεν υπάρχει σωτηρία. Το αμοραλιστικό πολιτικό μοντέλο καταλήγει νομοτελειακά στην επονείδιστη κοινωνική πλέον, και όχι μόνο οικονομική, χρεωκοπία.

Και δεν είμαι διατεθειμένος να τους ακολουθήσω εκεί.

ckk
03-06-2011, 01:23
Νομοσχέδιο για την εκδίκαση, με διαδικασίες εξπρές, εγκλημάτων υπουργών, υφυπουργών, γενικών και ειδικών γραμματέων, διοικητών δημοσίων οργανισμών κλπ θα καταθέσει σύντομα στη Βουλή ο υπουργός Δικαιοσύνης, Χ. Καστανίδης. :D

ckk
06-06-2011, 17:04
Την απόφαση του γενικού γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας - Θράκης με την οποία τίθεται σε προσωρινή αργία, παρέλαβε ο Παναγιώτης Ψωμιάδης.


Ωστόσο όπως διεμήνυσε, θα παραμείνει στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, χωρίς να έχει το τίτλο του περιφερειάρχη. :sm7: