PDA

View Full Version : «Κλειδώνει» η παραπομπή του Άκη


petgs
31-05-2011, 21:01
Σοβαρές ενδείξεις για την παραπομπή του κ. Άκη Τσοχατζόπουλου για την υπόθεση…
των υποβρυχίων έχει πια στα χέρια της η αρμόδια προανακριτική επιτροπή.

http://www.tromaktiko.info/goto/http://www.real.gr/Files/Articles/Photo/47569.jpg

Σύμφωνα με πληροφορίες, μάλιστα, το πόρισμα που θα κατατεθεί και θα ζητά την παραπομπή του πρώην Υπουργού θα είναι ομόφωνο και θα υπογράφεται από τα δύο μεγάλα κόμματα.

Ήδη οι βουλευτές που ερευνούν την υπόθεση θεωρούν ότι με τα στοιχεία που έχουν στα χέρια τους έχουν μία σαφή εικόνα για τον κύκλο διακίνησης της μίζας και θεωρούν ότι η διαδρομή που ακολουθήθηκε για να κρυφτούν τα ίχνη του μαύρου χρήματος είναι Αθήνα – Έσσεν – Ζυρίχη – Λευκωσία – Αθήνα.
Υπενθυμίζεται ότι το 1999 τρία εμβάσματα από ελβετική τράπεζα κατέληξαν σε λογαριασμό της κυπριακής Τορκάσο, ιδιοκτησίας του πρώτου ξάδελφου του κ. Τσοχατζόπουλου, από την οποία αγοράστηκε και το ακίνητο της Διον. Αεροπαγίτου. Την ίδια ακριβώς περίοδο, σύμφωνα με μαρτυρικές καταθέσεις, υπήρξε έμβασμα από τη γερμανική κατασκευάστρια εταιρεία των υποβρυχίων Ferostaal σε λογαριασμό της ίδιας τράπεζας με την κωδική ονομασία «KYROS».
Σύμφωνα με πληροφορίες, οι βουλευτές θεωρούν ότι ο «Κύρος» είναι υπαρκτό πρόσωπο που σχετίζεται με offshore στον Παναμά.
Τέλος, η επιτροπή ερευνά και μία σειρά από περίεργες συμπτώσεις που έχουν να κάνουν με τις αγορές μεγάλων εκτάσεων για την καλλιέργεια αμπελιών την περίοδο που διακινήθηκαν οι μίζες από πρόσωπα που εμπλέκονται με τα υποβρύχια.
Εκτός από τον επιχειρηματία κ. Αλέξανδρο Αβατάγγελο, ιδιοκτήτη της offshore εταιρείας Dolmarton μέσω της οποίας διακινήθηκαν οι «ωφέλιμες πληρωμές» για την προμήθεια των υποβρυχίων, ο οποίος διατηρεί τους Τηνιακούς Αμπελώνες, μέλη της επιτροπής που ερευνούν την υπόθεση βρήκαν νέο «πρόσωπο – κλειδί» που έχει προχωρήσει σε αγορά έκτασης αμπελώνων την ίδια ακριβώς περίοδο. Το στοιχείο αυτό μάλιστα αξιολογείται ως ιδιαίτερα σημαντικό από βουλευτές.
http://www.real.gr/Files/Articles/Photo/47569.jpg

napgeo
31-05-2011, 21:41
Στο χωριό μου λένε.
Θα βγάλουν τα φίδια απο την τρύπα η θα κιοτέψουν (δειλιάσουν)...Πάντως άς κρατάμε μικρό καλάθι για όλη την αλήθεια στην υπόθεση..............:hmmm::hmmm:

adventure
31-05-2011, 21:55
Στο χωριό μου λένε.
Θα βγάλουν τα φίδια απο την τρύπα η θα κιοτέψουν (δειλιάσουν)...Πάντως άς κρατάμε μικρό καλάθι για όλη την αλήθεια στην υπόθεση..............:hmmm::hmmm:

Το ίδιο λένε και στο δικό μου χωριό Νάπο .

:hmmm: :hmmm:

paschalis
31-05-2011, 21:59
Παρομοια ιστορια με τον Λουκυ Λουκ και τους Νταλτονς:D

Πιασανε τον Αβερελ;)

mabot
31-05-2011, 22:04
Παρομοια ιστορια με τον Λουκυ Λουκ και τους Νταλτονς:D

Πιασανε τον Αβερελ;)


:sm7::sm7::sm7:

napgeo
31-05-2011, 22:06
Το ίδιο λένε και στο δικό μου χωριό Νάπο .


:hmmm: :hmmm:



Ναι διότι είμαστε βορειοδυτικοί. Πολιτισμένοι και περήφανοι Άνθρωποι.

Πάμε τώρα στο θέμα. Αυτός είχε καεί από την αλαζονική του συμπεριφορά. Να μην ξεχνάμε όμως ότι ήταν Πάν-Καλος στην θέση του Χαλίφη για 20 χρόνια. Πολλά τα Λαμόγια σε όλη αυτή την φουρνιά των πολιτικών. Θα πέσει στα μαλακά κατά τη γνώμη μου διότι αλλιώς θα τα βγάλει όλα στη φόρα. Και θέλω να με πιστέψεις πως τους έχει πολλά μαζεμένα.
Είδες και την κόρη του δικηγόρου (Πελεκητή) που έχει σύζυγο πρώην υπουργό των θαλασσών μας. Με λίγες χιλιάδες Ευρώ ελεύθερη. Άρα η απειλή του μπαμπά της έπιασε. Όποιος τον αγγίξει τον Υπουργό θα έχει να κάνει μαζί μου.
Για το λόγω αυτό πια κρατάω μικρό καλάθι.
Καλό βράδυ να έχεις.

adventure
31-05-2011, 22:09
Ναι διότι είμαστε βορειοδυτικοί. Πολιτισμένοι και περήφανοι Άνθρωποι.

Πάμε τώρα στο θέμα. Αυτός είχε καεί από την αλαζονική του συμπεριφορά. Να μην ξεχνάμε όμως ότι ήταν Πάν-Καλος στην θέση του Χαλίφη για 20 χρόνια. Πολλά τα Λαμόγια σε όλη αυτή την φουρνιά των πολιτικών. Θα πέσει στα μαλακά κατά τη γνώμη μου διότι αλλιώς θα τα βγάλει όλα στη φόρα. Και θέλω να με πιστέψεις πως τους έχει πολλά μαζεμένα.
Είδες και την κόρη του δικηγόρου (Πελεκητή) που έχει σύζυγο πρώην υπουργό των θαλασσών μας. Με λίγες χιλιάδες Ευρώ ελεύθερη. Άρα η απειλή του μπαμπά της έπιασε. Όποιος τον αγγίξει τον Υπουργό θα έχει να κάνει μαζί μου.
Για το λόγω αυτό πια κρατάω μικρό καλάθι.
Καλό βράδυ να έχεις.


Αυτό είναι σίγουρο Νάπο σίγουρα δεν ήταν μόνος είχε αρκετούς σφουγκοκολάριους μαζί του που λένε και στο χωριό μου .

Καλό βράδυ και σε σένα .

:)

Jefe
31-05-2011, 22:18
Σιγά! Το θέμα θα λήξει κομψά κάποια στιγμή...

Γιατί? Με τον Μαντέλη που παραδέχτηκε ότι τα πήρε, τι έγινε?
Έγινε κάτι???:(





Jefe

freejohn
31-05-2011, 22:30
Να το δω και να μην το πιστέψω:(:cool::hmmm::mad:Νεύρα

Fuji
01-06-2011, 02:13
Μίζες, offshore εταιρείες, διακίνηση μαύρου χρήματος ... Α ρε, ανθρώπινη ματαιοδοξία, να μαζέψεις ότι μπορείς ... τι θα κερδίσετε βρε, οι νεκροφόρες δεν έχουν κοτσαδόρο!!!

MARK
01-06-2011, 08:16
Όπως και τους υπόλοιπους διαπλεκόμενους που δεν έγινε τίποτα έτσι και τώρα τίποτα δεν θα γίνει....:hmmm:

pkiriakos
01-06-2011, 08:38
Και το αποτέλεσμα ποιό θα είναι??Θα πάει φυλάκή??Θα κατασχεθεί ολη η περιουσία του (οπως έκαναν στην αρχαιότητα)??Θα πληρώσει κάποιο αστρονομικό πρόστιμο??Βαρέθηκα πιά να ακούω τις βλακείες τους.

Τίποτα δεν θα του συμβεί του κυρίου Ακη.Θα πέσουν οι μίζες και τα λαδώματα και η υπόθεση στα αζήτητα μέχρι να παραγραφεί.Και ο κύριος θα ζεί ζωή χαρισάμενη οπως και οι υπόλοιπες χιλιάδες (να μην πώ εκκατομύρια) ατιμώρητων ληστών και απατεώνων.

Ρε σείς κόρακας,κοράκου μάτι βγάζει??Και οι δικοί μας πενιχροί μισθοί θα υποβιβάζονται,και εκλογές θα έρθουν,και θα τους ξαναψηφίσουμε,και τον #### μας θα πουλήσουν.Και ζούν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.Την καλημέρα μου παιδιάαααααααα.


Υ.Γ ΑΑΑ και ποιοί θα κάνουν την έρευνα είπαμε??Οι βουλευτέεεεεεες??Και ποιός συμφώνησε??Τα δύο μεγάλα κόμματα??Επιτέλους πρέπει να σοβαρευτούμε όλοι μας σ αυτήν την καημένη την Ελλαδίτσα.

SenseiG
01-06-2011, 08:52
Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει.....;)