PDA

View Full Version : Πολύ επικίνδυνος ιός


Navigator_GS
01-06-2011, 08:39
Αγαπητοί συμφορουμιτες,

Κυκλοφορεί ένας νέος ιος , με ονομα " win 7 antivirus 2011" ή με αλλαγμένο το πρώτο γαι άλλα συστήματα. Στη πραγματικότητα είναι ένα worm το οποίο αλλά ζει σχεδόν όλες τις .exe λειτουργίες του pc. Αφού το αντιμετώπισα με υπομονή, αναγκάστηκα να κάνω και format, γιατί τα είχε "διαμελήσει" όλα...:mad::mad::mad::mad:

Προτείνω και κάνετε όλοι σας αναβάθμιση στα antivirus σας και να εγκαταστήσετε (εαν δεν έχετε) ένα anti-malware, γιατι το δικό μου anti-virus (nod32) δεν μπλόκαρε τίποτα...:mad::mad:

Ασφαλή σερφαρίσματα!

SenseiG
01-06-2011, 08:50
Ευχαριστουμε Λευθερη!! ;)

MARK
01-06-2011, 08:56
Thanks :cool:

adventure
01-06-2011, 08:59
Ευχαριστούμε Λευτέρη .

;) :) :)

erasel
01-06-2011, 09:06
Ευχαριστούμε !!! :)

kostasx
01-06-2011, 09:15
:sm8:

Albatros
01-06-2011, 18:27
Ευχαριστούμε για τη πληροφορία
:)

paschalis
01-06-2011, 20:06
:sm8:thanks!!

vaska
01-06-2011, 20:10
Λευτέρη το ΝΟD είναι επιεικώς απαράδεκτο, είναι γεμάτο τρύπες. Αποφάσισε να βάλεις το κορυφαίο Kaspersky Internet Security και δεν θα ξαναχρειαστείς τπτ άλλο.

Αγόρασέ το αξίζει τον κόπο 40 € το χρόνο σε γλιτώνουν από πολλά δεινά.

Navigator_GS
01-06-2011, 20:35
Λευτέρη το ΝΟD είναι επιεικώς απαράδεκτο, είναι γεμάτο τρύπες. Αποφάσισε να βάλεις το κορυφαίο Kaspersky Internet Security και δεν θα ξαναχρειαστείς τπτ άλλο.

Αγόρασέ το αξίζει τον κόπο 40 € το χρόνο σε γλιτώνουν από πολλά δεινά.

Ναι, πραγματικά απαράδεκτο. Έβαλα όμως το BitDefender Antivirus 2011, γιατί είναι ελαφρύ και έχει real-time anti-malware..

Θα δούμε όμως...

renovatio
01-06-2011, 21:41
Βάλτε ενα mac ρε παιδιά να μην ασχολείστε με τετοια θέματα.

vaska
01-06-2011, 21:49
Βάλτε ενα mac ρε παιδιά να μην ασχολείστε με τετοια θέματα.


Αν πιστεύεις (όπως οι περισσότεροι κάτοχοι) ότι τα Mac δεν προσβάλλονται από ιούς (ειδικά τώρα που παίζουν σε intel platform), πλανάσαι πλάνην οικτρά. Απλά παλιότερα με επεξεργαστές motorola, κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί τους. Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά, μπήκαν και τα Mac στην μεγάλη οικογένεια με ότι αυτό συνεπάγεται.

renovatio
01-06-2011, 22:14
Άλλο windows άλλο MAC OS X... Apple - Why You’ll Love a Mac - It has a better operating system. (http://www.apple.com/why-mac/better-os/#viruses)

Space
01-06-2011, 22:46
Άλλο windows άλλο MAC OS X... Apple - Why You’ll Love a Mac - It has a better operating system. (http://www.apple.com/why-mac/better-os/#viruses)


και τα BMW ειχαν ενα ονομα καποτε οτι δεν χαλανε αλλα...
καπως ετσι θα γινει και με τα μηλα :)

gandreas
01-06-2011, 23:23
Υπάρχει και μεγαλύτερη σαπίλα από τα μήλα αν το δεις σε βάθος χρόνου:cool:

gandreas
02-06-2011, 00:45
Ποιο φάρμακο προτείνετε για να προστατεύει τα πάντα?:hmmm:

vaska
02-06-2011, 01:16
Ποιο φάρμακο προτείνετε για να προστατεύει τα πάντα?:hmmm:

Χρησιμοποιώ Kaspesrky Internet Security πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Το τσεκάρω καθημερινά στα pc πελατών μου κι εκεί που τ' άλλα δεν βρίσκουν, ο Ρώσος βρίσκει και καθαρίζει.
Έχω επίσεις βάλει την corporate edition σε μεγάλες επιχειρήσεις με πολλά πισιά και web servers και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Navigator_GS
02-06-2011, 10:36
Χρησιμοποιώ Kaspesrky Internet Security πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Το τσεκάρω καθημερινά στα pc πελατών μου κι εκεί που τ' άλλα δεν βρίσκουν, ο Ρώσος βρίσκει και καθαρίζει.
Έχω επίσεις βάλει την corporate edition σε μεγάλες επιχειρήσεις με πολλά πισιά και web servers και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Vaska, εχω ακούσει από φίλους ότι είναι πολύ απαιτητικο πρόγραμμα και τραβάει πολύ μνήμη. Ειναι αλήθεια?

Jefe
02-06-2011, 10:59
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201F9.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={577E53E4-D534-433B-9AE7-7B3BD3306E01})





Jefe

vaska
02-06-2011, 11:33
Vaska, εχω ακούσει από φίλους ότι είναι πολύ απαιτητικο πρόγραμμα και τραβάει πολύ μνήμη. Ειναι αλήθεια?


Απαιτητικό δεν θα το έλεγα, μάλλον έξυπνο πρόγραμμα. Καθυστερεί την πρώτη φορά που ανοίγεις ένα exe. Μετά απλά ελέγχει τυχόν μεταβολές. είναι πλήρες πακέτο και με firewall, antispam κλπ. Τέλος να πω ότι η εμπειρία μου λέει "καλύτερα ένα pc λίγο πιο αργό αλλά καθαρό παρά γρήγορο (με αμφίβολης ποιότητας antivirus) και μετά να θέλεις μέρες για να το ξαναστήσεις μην υπολογίζοντας και τις απώλειες.

CPretenteriS
02-06-2011, 11:47
Λευτέρη το ΝΟD είναι επιεικώς απαράδεκτο, είναι γεμάτο τρύπες. Αποφάσισε να βάλεις το κορυφαίο Kaspersky Internet Security και δεν θα ξαναχρειαστείς τπτ άλλο.

Αγόρασέ το αξίζει τον κόπο 40 € το χρόνο σε γλιτώνουν από πολλά δεινά.

Εδώ και παρα πολλά χρόνια με "φυλάει" άψογα!!

Navigator_GS
03-06-2011, 10:27
και μετά να θέλεις μέρες για να το ξαναστήσεις μην υπολογίζοντας και τις απώλειες.

Αστα να πάνε, ακόμα δεν το έχω στήσει όπως πριν...

Θα το δοκιμάσω.. Ευχαριστώ για τα info

eolos
04-06-2011, 23:23
Απο τα δωρεάν, μετράει κανένα παιδιά ?

NNN
05-06-2011, 00:37
Αν πιστεύεις (όπως οι περισσότεροι κάτοχοι) ότι τα Mac δεν προσβάλλονται από ιούς (ειδικά τώρα που παίζουν σε intel platform), πλανάσαι πλάνην οικτρά. Απλά παλιότερα με επεξεργαστές motorola, κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί τους. Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά, μπήκαν και τα Mac στην μεγάλη οικογένεια με ότι αυτό συνεπάγεται.

Και τα Mac προσβάλονται από ιούς, Trojans, κλπ. Αλλά οι ιοί και "τρύπες" που υπάρχουν στα Mac είναι σαφώς πολύ λιγότερα σε απόλυτους αριθμούς από τα PC με Windows.

Το λειτουργικό σύστημα που "τρέχουν" οι Mac είναι ανώτερο από τα Windows. Το γιατί οι χρήστες των δεύτερων είναι περισσότεροι από τους πρώτους δεν έχει σχέση με την ανωτερότητα αλλά με άλλα πράγματα, τα οποία είναι γνωστά και δεν χρειάζεται να τα αναφέρω.

renovatio
07-06-2011, 00:28
Δεκαετίες στα mac δεν έχω κολλησει τίποτε και δεν ξέρω κανένα που να κόλλησε. Τυχαίο, δεν νομίζω.