PDA

View Full Version : Περι βενζινης, οκτανιων και θερμοκρασιων


marioman
05-06-2011, 11:35
Διαβαζα λοιπον το εγχειριδιο του R1200GS 2010 στην ενοτιτα "Καυσιμο". Εκει λεει η μαμα:
• Συνιστωμενη ποιοτητα καυσιμου: 98ROZ/RON Super PLus αμολυβδη
• Εναλλακτικη ποιοτητα καυσιμου: 95ROZ/RON Super αμολυβδη (ελαχιστοι περιορισμοι σε ισχυ κ καταναλωση)
• Με απλη βενζινη αμολυβδη: 91ROZ/RON Regular αμολυβδη (περιορισμοι σε ισχυ κ καταναλωση)

Δεν θα ρωτησω αν ισχυει το παραπανω αφου δεν εχω λογο να αμφυσβητισω την "μανα του παιδιου μου".....

Ομως, ξερεις/γνωριζει κανεις τι γινεται με τις θερμοκρασιες που αναπτυσονται αναλογα με την ποιοτητα του καυσιμου? ειδικα τωρα που μπαινουμε στο καλοκαιρι κ τα παντα θα καινε σε λιγο....εκτος απο τα ποδια μου:hmmm:

Ζοριζεται ο κινητηρας σε καταναλωση "κατοσταρας" μεσα στο ελληνικο κατακαλοκαιρο λογο θερμοκρασιων?
Ειναι προτιμοτερη η απλη βενζινη το καλοκαιρι κ ας χανουμε λιιιιγο απο αποδοση?

nivo
05-06-2011, 11:49
ισχυουν ολα,καιει τα παντα ...δεν ξερω για το νερο :D,αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο αν βαλεις 100αρα η απλη σε θεμα θερμοκρασιας,ειναι καθαρα θεμα αποδοσης.

Jefe
05-06-2011, 13:13
Μόνο οι ειδικοί μπορούν να μας απαντήσουν στην ερώτηση....:rolleyes:




Jefe

NLS
05-06-2011, 13:23
ισχύει

παίρνει και με μόλυβδο μάλιστα, αλλά θα χαλάσεις τον καταλύτη (εκτός αν τον είχες βγάλει)

GeorgeP
05-06-2011, 14:52
Διαβαζα λοιπον το εγχειριδιο του R1200GS 2010 στην ενοτιτα "Καυσιμο". Εκει λεει η μαμα:
• Συνιστωμενη ποιοτητα καυσιμου: 98ROZ/RON Super PLus αμολυβδη
• Εναλλακτικη ποιοτητα καυσιμου: 95ROZ/RON Super αμολυβδη (ελαχιστοι περιορισμοι σε ισχυ κ καταναλωση)
• Με απλη βενζινη αμολυβδη: 91ROZ/RON Regular αμολυβδη (περιορισμοι σε ισχυ κ καταναλωση)

Δεν θα ρωτησω αν ισχυει το παραπανω αφου δεν εχω λογο να αμφυσβητισω την "μανα του παιδιου μου".....

Ομως, ξερεις/γνωριζει κανεις τι γινεται με τις θερμοκρασιες που αναπτυσονται αναλογα με την ποιοτητα του καυσιμου? ειδικα τωρα που μπαινουμε στο καλοκαιρι κ τα παντα θα καινε σε λιγο....εκτος απο τα ποδια μου:hmmm:

Ζοριζεται ο κινητηρας σε καταναλωση "κατοσταρας" μεσα στο ελληνικο κατακαλοκαιρο λογο θερμοκρασιων?
Ειναι προτιμοτερη η απλη βενζινη το καλοκαιρι κ ας χανουμε λιιιιγο απο αποδοση?

το εχω γραψει πολλες φορες σε άλλα σχετικα νηματα, τα οκτανια ειναι απλα ενας αντικροτικος βαθμος!!! Τιποτε άλλο!!! Ουτε θερμοκρασιες ανεβαζει ουτε την ιπποδυναμη!!!!
Τα ψηλα οκτανια ειναι για μοτοσυκλετες με υψηλες σχεσεις συμπιεσης! Τα πολυ υψηλα οκτανια (100 ron) ειναι για κινητηρες με ΠΟΛΥ υψηλες σχεσεις συμπιεσης ¨η τουρμπο!!! Η υψηλη συμπιεση ανεβαζει την ιπποδυναμη και οχι η βενζινη που καιει! Φυσικα σε εναν κινητηρα με συμπιεση 15:1 ο οποιος ζηταει 100 οκτανια αν εσυ του βαλεις 95 ναι θα εχει πτωση ιπποδυναμης, θα κτυπαει πειρακια ΚΑΙ θα ανεβαζει την θερμοκρασια λογω των πειρακιων και της δυσλειτουργιας του.
Τα 100ron δεν θα προσφερουν τιποτε σε κανεναν κινητρα αν δεν ειναι σχεδιασμενος για αυτα!!!!!

Η GS εχει αντικροτικο αισθητηρα, αυτος -οταν το καυσιμο ειναι χαμηλων ron - δινει εντολη στην ηλεκτρονικη μοναδα (ECM) να μεταβαλει την πρωπορεια αναφλεξης ωστε να ταιριαξει με το ''κακο'' καυσιμο και να μην χτυπησει πειρακια!!!

Η 95αρα ειναι καταλληλοτατη για ολους τους κινητηρες που καινε αμολυβδη και δεν σημειωνεται στο βιβλιαρακι χρησης τους....... '' χρηση αποκλειστικα και μονον αμολυβδη 100ron''.

Στην Ελλαδα δεν εχουμε βενζινες 91ron παρα μονον 95,98 (σπανιως πια) και 100αρα η οποια σε κανενα πρατηριο, πουθενα στην Ελλαδα (απο ερευνες του Υπουργειου) δεν βρεθηκε να ειναι 100ron!! Μεταξυ 97 και 99 παιζει αφου ειναι σχεδον παντα νοθευμενη με αμολυβδη 95αρα!!

Η 95αρα θεωρω οτι ειναι μια χαρα για ολους!

pilot
05-06-2011, 16:26
το εχω γραψει πολλες φορες σε άλλα σχετικα νηματα, τα οκτανια ειναι απλα ενας αντικροτικος βαθμος!!! Τιποτε άλλο!!! Ουτε θερμοκρασιες ανεβαζει ουτε την ιπποδυναμη!!!!
Τα ψηλα οκτανια ειναι για μοτοσυκλετες με υψηλες σχεσεις συμπιεσης! Τα πολυ υψηλα οκτανια (100 ron) ειναι για κινητηρες με ΠΟΛΥ υψηλες σχεσεις συμπιεσης ¨η τουρμπο!!! Η υψηλη συμπιεση ανεβαζει την ιπποδυναμη και οχι η βενζινη που καιει! Φυσικα σε εναν κινητηρα με συμπιεση 15:1 ο οποιος ζηταει 100 οκτανια αν εσυ του βαλεις 95 ναι θα εχει πτωση ιπποδυναμης, θα κτυπαει πειρακια ΚΑΙ θα ανεβαζει την θερμοκρασια λογω των πειρακιων και της δυσλειτουργιας του.
Τα 100ron δεν θα προσφερουν τιποτε σε κανεναν κινητρα αν δεν ειναι σχεδιασμενος για αυτα!!!!!

Η GS εχει αντικροτικο αισθητηρα, αυτος -οταν το καυσιμο ειναι χαμηλων ron - δινει εντολη στην ηλεκτρονικη μοναδα (ECM) να μεταβαλει την πρωπορεια αναφλεξης ωστε να ταιριαξει με το ''κακο'' καυσιμο και να μην χτυπησει πειρακια!!!

Η 95αρα ειναι καταλληλοτατη για ολους τους κινητηρες που καινε αμολυβδη και δεν σημειωνεται στο βιβλιαρακι χρησης τους....... '' χρηση αποκλειστικα και μονον αμολυβδη 100ron''.

Στην Ελλαδα δεν εχουμε βενζινες 91ron παρα μονον 95,98 (σπανιως πια) και 100αρα η οποια σε κανενα πρατηριο, πουθενα στην Ελλαδα (απο ερευνες του Υπουργειου) δεν βρεθηκε να ειναι 100ron!! Μεταξυ 97 και 99 παιζει αφου ειναι σχεδον παντα νοθευμενη με αμολυβδη 95αρα!!

Η 95αρα θεωρω οτι ειναι μια χαρα για ολους!


:sm8::sm8::sm8:

adventure
05-06-2011, 21:59
Ευχαριστούμε Γιώργο (GeorgeP) .

;) :) :)

taksidiotis
08-06-2011, 15:54
παντα ενημερος ο Γιωργος,ευχαριστουμε.

vaska
08-06-2011, 16:17
το εχω γραψει πολλες φορες σε άλλα σχετικα νηματα, τα οκτανια ειναι απλα ενας αντικροτικος βαθμος!!! Τιποτε άλλο!!! Ουτε θερμοκρασιες ανεβαζει ουτε την ιπποδυναμη!!!!
Τα ψηλα οκτανια ειναι για μοτοσυκλετες με υψηλες σχεσεις συμπιεσης! Τα πολυ υψηλα οκτανια (100 ron) ειναι για κινητηρες με ΠΟΛΥ υψηλες σχεσεις συμπιεσης ¨η τουρμπο!!! Η υψηλη συμπιεση ανεβαζει την ιπποδυναμη και οχι η βενζινη που καιει! Φυσικα σε εναν κινητηρα με συμπιεση 15:1 ο οποιος ζηταει 100 οκτανια αν εσυ του βαλεις 95 ναι θα εχει πτωση ιπποδυναμης, θα κτυπαει πειρακια ΚΑΙ θα ανεβαζει την θερμοκρασια λογω των πειρακιων και της δυσλειτουργιας του.
Τα 100ron δεν θα προσφερουν τιποτε σε κανεναν κινητρα αν δεν ειναι σχεδιασμενος για αυτα!!!!!

Η GS εχει αντικροτικο αισθητηρα, αυτος -οταν το καυσιμο ειναι χαμηλων ron - δινει εντολη στην ηλεκτρονικη μοναδα (ECM) να μεταβαλει την πρωπορεια αναφλεξης ωστε να ταιριαξει με το ''κακο'' καυσιμο και να μην χτυπησει πειρακια!!!

Η 95αρα ειναι καταλληλοτατη για ολους τους κινητηρες που καινε αμολυβδη και δεν σημειωνεται στο βιβλιαρακι χρησης τους....... '' χρηση αποκλειστικα και μονον αμολυβδη 100ron''.

Στην Ελλαδα δεν εχουμε βενζινες 91ron παρα μονον 95,98 (σπανιως πια) και 100αρα η οποια σε κανενα πρατηριο, πουθενα στην Ελλαδα (απο ερευνες του Υπουργειου) δεν βρεθηκε να ειναι 100ron!! Μεταξυ 97 και 99 παιζει αφου ειναι σχεδον παντα νοθευμενη με αμολυβδη 95αρα!!

Η 95αρα θεωρω οτι ειναι μια χαρα για ολους!


Γενικότερα συμφωνώ με το όλο κείμενο, μόνο αν θες εξηγείς αυτό που μεγάλωσα - υπογράμμισα???

vpentza
08-06-2011, 16:27
Όταν ο κινητήρας δουλεύει σωστά, η ανάφλεξη του μίγματος γίνεται τη στιγμή που ενεργοποιείται το μπουζί και ξεκινάει γύρω από την ακίδα. Κατόπιν η φλόγα μεταδίδεται ομοιόμορφα σε όλο τον θάλαμο καύσης.
Όταν χτυπάει πειράκια σημαίνει ότι για κάποιους λόγους (αναφέρονται στο τέλος) η βενζίνη αυταναφλέγεται σε διάφορα σημεία του θαλάμου καύσης.
Τότε, από τις μικροεκρήξεις τα επιμέρους ωστικά κύματα συγκρούονται μεταξύ τους με τα τοιχώματα του κυλίνδρου, φυσικά και με το έμβολο το οποίο εκείνη τη στιγμή ακόμα ανεβαίνει.
Φυσικά η απόδοση πέφτει κατακόρυφα ενώ οι πολύ υψηλές πιέσεις και θερμοκρασίες που αναπτύσσονται τοπικά, καταπονούν τα μέταλλα και ειδικά την κορώνα του εμβόλου η οποία μπορεί ακόμα και να τρυπήσει.
Εμείς όλο αυτό το αντιλαμβανόμαστε σαν μεταλλικούς κρότους μέσα στον κινητήρα λόγω των ωστικών κυμάτων που συγκρούονται.
Το φαινόμενο αυτό προκαλείται από κακής ποιότητας βενζίνη, λάθος μείγμα, κακό χρονισμό ανάφλεξης, καπνισμένο κινητήρα κ.α
Εμφανίζεται κατά τη λειτουργία με υψηλό φορτίο (πολύ γκάζι) σε πολύ χαμηλές στροφές......

TEOSS
08-06-2011, 16:28
Γενικότερα συμφωνώ με το όλο κείμενο, μόνο αν θες εξηγείς αυτό που μεγάλωσα - υπογράμμισα???

<<Κτυπάει πειράκια>> είναι στην καθομιλουμένη η κρουστική καύση. Κατάσταση που δημιουργεί η προανάφλεξη του καυσίμου. Δηλαδή το καύσιμο αυταναναφλέγετε πριν δώσει σπινθήρα το μπουζί και καεί στο σωστό χρόνο.:)

vaska
08-06-2011, 19:55
Ναι αυτό ήξερα κι εγώ αλλά είναι "Πυράκια" από την Πυρά και όχι "πειράκια" από τον πέιρο.

kornlaz
08-06-2011, 20:02
το εχω γραψει πολλες φορες σε άλλα σχετικα νηματα, τα οκτανια ειναι απλα ενας αντικροτικος βαθμος!!! Τιποτε άλλο!!! Ουτε θερμοκρασιες ανεβαζει ουτε την ιπποδυναμη!!!!
Τα ψηλα οκτανια ειναι για μοτοσυκλετες με υψηλες σχεσεις συμπιεσης! Τα πολυ υψηλα οκτανια (100 ron) ειναι για κινητηρες με ΠΟΛΥ υψηλες σχεσεις συμπιεσης ¨η τουρμπο!!! Η υψηλη συμπιεση ανεβαζει την ιπποδυναμη και οχι η βενζινη που καιει! Φυσικα σε εναν κινητηρα με συμπιεση 15:1 ο οποιος ζηταει 100 οκτανια αν εσυ του βαλεις 95 ναι θα εχει πτωση ιπποδυναμης, θα κτυπαει πειρακια ΚΑΙ θα ανεβαζει την θερμοκρασια λογω των πειρακιων και της δυσλειτουργιας του.
Τα 100ron δεν θα προσφερουν τιποτε σε κανεναν κινητρα αν δεν ειναι σχεδιασμενος για αυτα!!!!!

Η GS εχει αντικροτικο αισθητηρα, αυτος -οταν το καυσιμο ειναι χαμηλων ron - δινει εντολη στην ηλεκτρονικη μοναδα (ECM) να μεταβαλει την πρωπορεια αναφλεξης ωστε να ταιριαξει με το ''κακο'' καυσιμο και να μην χτυπησει πειρακια!!!

Η 95αρα ειναι καταλληλοτατη για ολους τους κινητηρες που καινε αμολυβδη και δεν σημειωνεται στο βιβλιαρακι χρησης τους....... '' χρηση αποκλειστικα και μονον αμολυβδη 100ron''.

Στην Ελλαδα δεν εχουμε βενζινες 91ron παρα μονον 95,98 (σπανιως πια) και 100αρα η οποια σε κανενα πρατηριο, πουθενα στην Ελλαδα (απο ερευνες του Υπουργειου) δεν βρεθηκε να ειναι 100ron!! Μεταξυ 97 και 99 παιζει αφου ειναι σχεδον παντα νοθευμενη με αμολυβδη 95αρα!!

Η 95αρα θεωρω οτι ειναι μια χαρα για ολους!











(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

kornlaz
08-06-2011, 20:05
το εχω γραψει πολλες φορες σε άλλα σχετικα νηματα, τα οκτανια ειναι απλα ενας αντικροτικος βαθμος!!! Τιποτε άλλο!!! Ουτε θερμοκρασιες ανεβαζει ουτε την ιπποδυναμη!!!!
Τα ψηλα οκτανια ειναι για μοτοσυκλετες με υψηλες σχεσεις συμπιεσης! Τα πολυ υψηλα οκτανια (100 ron) ειναι για κινητηρες με ΠΟΛΥ υψηλες σχεσεις συμπιεσης ¨η τουρμπο!!! Η υψηλη συμπιεση ανεβαζει την ιπποδυναμη και οχι η βενζινη που καιει! Φυσικα σε εναν κινητηρα με συμπιεση 15:1 ο οποιος ζηταει 100 οκτανια αν εσυ του βαλεις 95 ναι θα εχει πτωση ιπποδυναμης, θα κτυπαει πειρακια ΚΑΙ θα ανεβαζει την θερμοκρασια λογω των πειρακιων και της δυσλειτουργιας του.
Τα 100ron δεν θα προσφερουν τιποτε σε κανεναν κινητρα αν δεν ειναι σχεδιασμενος για αυτα!!!!!

Η GS εχει αντικροτικο αισθητηρα, αυτος -οταν το καυσιμο ειναι χαμηλων ron - δινει εντολη στην ηλεκτρονικη μοναδα (ECM) να μεταβαλει την πρωπορεια αναφλεξης ωστε να ταιριαξει με το ''κακο'' καυσιμο και να μην χτυπησει πειρακια!!!

Η 95αρα ειναι καταλληλοτατη για ολους τους κινητηρες που καινε αμολυβδη και δεν σημειωνεται στο βιβλιαρακι χρησης τους....... '' χρηση αποκλειστικα και μονον αμολυβδη 100ron''.

Στην Ελλαδα δεν εχουμε βενζινες 91ron παρα μονον 95,98 (σπανιως πια) και 100αρα η οποια σε κανενα πρατηριο, πουθενα στην Ελλαδα (απο ερευνες του Υπουργειου) δεν βρεθηκε να ειναι 100ron!! Μεταξυ 97 και 99 παιζει αφου ειναι σχεδον παντα νοθευμενη με αμολυβδη 95αρα!!

Η 95αρα θεωρω οτι ειναι μια χαρα για ολους!



http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10) Σωστός!!!








(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

TEOSS
08-06-2011, 20:32
Ναι αυτό ήξερα κι εγώ αλλά είναι "Πυράκια" από την Πυρά και όχι "πειράκια" από τον πέιρο.

Σωστός!!! Και ορθογραφικός!!!:):):)

forester
12-06-2011, 12:12
@GeorgeP: σωστός! Με μία διαφορά. Οι κινητήρες με αισθητήρα προανάφλεξης, πάντα αποδίδουν καλύτερα με υψηλότερης αντικροτικότητας καύσιμο, όχι βέβαια λόγω της ποιότητας του καυσίμου, αλλά γιατί παραμετροποιούν την καύση του μίγματος σύμφωνα με τις -αυξημένες- δυνατότητες του καυσίμου;). Οπότε τα μοτόρια μας αποδίδουν καλύτερα με 100αρα, γιατί είναι κατασκευασμένα έτσι. Το θέμα είναι ποιος πληρώνει τα 2€/λίτρο πλέον....:mad::mad::mad:

GeorgeP
13-06-2011, 10:37
@GeorgeP: σωστός! Με μία διαφορά. Οι κινητήρες με αισθητήρα προανάφλεξης, πάντα αποδίδουν καλύτερα με υψηλότερης αντικροτικότητας καύσιμο, όχι βέβαια λόγω της ποιότητας του καυσίμου, αλλά γιατί παραμετροποιούν την καύση του μίγματος σύμφωνα με τις -αυξημένες- δυνατότητες του καυσίμου;). Οπότε τα μοτόρια μας αποδίδουν καλύτερα με 100αρα, γιατί είναι κατασκευασμένα έτσι. Το θέμα είναι ποιος πληρώνει τα 2€/λίτρο πλέον....:mad::mad::mad:

Kι εγω αγαπητε μου τα ιδια πιστευα μεχρι που διαβασα αυτο http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=25 (http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=25) και πολλα σαν κι αυτο σε σαιτ σε ολο τον κοσμο σε οχηματα που διαθετουν αισθητηρα προαναφλεξης!
Μια αναζητηση στο google θα σε πεισει τα μάλα!!

nikolas29
13-06-2011, 11:32
Καλημερα

Η 100αρα επωνυμων πρατηριων ειναι παντα 100 ron και σχεδον ποτε δεν νοθευεται. Το πιο συνηθες ειναι να μην την εχουν τα πρατηρια λογω υψηλου κοστους αποθηκευσης προιοντος. Ο ελεγχος γινεται εκτος απο τις εταιριες και απο τα ΚΕΔΑΚ τα οποια ελεγχουν ποιοτητα και προδιαγραφες καυσιμων που πουλαει το καθε πρατηριο. Αυτα βεβαια για πρατηρια με σημα συνηθως μεγαλων εταιριων, πρατηρια τυπου ΑΠ η πρατηρια με εντυπωσιακα χαμηλες τιμες καλυτερα να αποφευχονται γιατι εκει παιζει το ενδεχομενο μπερδεματος 95 με 100

Apirathos
13-06-2011, 12:27
Καλημερα

Η 100αρα επωνυμων πρατηριων ειναι παντα 100 ron και σχεδον ποτε δεν νοθευεται. Το πιο συνηθες ειναι να μην την εχουν τα πρατηρια λογω υψηλου κοστους αποθηκευσης προιοντος. Ο ελεγχος γινεται εκτος απο τις εταιριες και απο τα ΚΕΔΑΚ τα οποια ελεγχουν ποιοτητα και προδιαγραφες καυσιμων που πουλαει το καθε πρατηριο. Αυτα βεβαια για πρατηρια με σημα συνηθως μεγαλων εταιριων, πρατηρια τυπου ΑΠ η πρατηρια με εντυπωσιακα χαμηλες τιμες καλυτερα να αποφευχονται γιατι εκει παιζει το ενδεχομενο μπερδεματος 95 με 100
:sm8:
Πάντως, κάνοντας χρήση 100άρας στο δικό μου, παρατήρησα πως έχει πιο ξεκούραστη εκκίνηση από στάση, ο κινητήρας δουλεύει πιο γλυκά και έχω μεγαλύτερη αυτονομία - περίπου +30 χιλιόμετρα, όλ' αυτά με μεικτή χρήση (εντός-εκτός)...

forester
14-06-2011, 08:00
Kι εγω αγαπητε μου τα ιδια πιστευα μεχρι που διαβασα αυτο http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=25 (http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=25) και πολλα σαν κι αυτο σε σαιτ σε ολο τον κοσμο σε οχηματα που διαθετουν αισθητηρα προαναφλεξης!
Μια αναζητηση στο google θα σε πεισει τα μάλα!!

Δεν προλαβαίνω τώρα, θα το διαβάσω όμως. Πάντως σε Astra 1.8 και στο Forester που έχω, ατμοσφαιρικά πάντα, με ΒΡ και SHELL 100αρα, έβλεπα και βλέπω διαφορά. Μιλάω για τις ίδιες διαδρομές με, κατά το δυνατόν, ίδια οδήγηση- ταχύτητα (μωτ) η κατανάλωση έχει διαφορά, οπότε μιλάμε για καλύτερη απόδοση. Και αυτό όχι με το 1ο γέμισμα, αλλά με χρήση της "καλής" βενζίνης για 2-3 χιλιάδες χλμ. Επίσης μεγάλη διαφορά στην κατάσταση του φίλτρου βενζίνης, όταν έβαζα τέτοια καύσιμα σε σχέση με τώρα τελευταία που πήγαν οι τιμές στα ύψη.... Στο τουρμπάτο του αδερφού μου (Impreza STi) η διαφορές είναι χαοτικές υπέρ της 100αρας, ελέω τούρμπο, πιέσεων κλπ... Η λογική (μου) εξηγεί το γεγονός ένεκα των καλύτερων πρόσθετων που έχουν οι ακριβές βενζίνες και επιπλέον λόγω αλλαγής ρυθμίσεων από τον εγκέφαλο (προανάφλεξη κλπ), όταν ο αισθητήρας διαβάζει υψηλής αντικροτικότητας καύσιμο. Για αυτό και η BMW αναφέρει ελάχιστη ή αισθητή πτώση απόδοσης μεταξύ 98, 95 και 91 οκτανίων. Αλλάζουν οι παράμετροι λειτουργίας του κινητήρα. Πάντως θα το διαβάσω, τίποτα δεν είναι απόλυτο.

Giof
21-07-2012, 23:01
Παλιό θέμα αλλά δεν πειράζει, θα γράψω την εμπειρία μου.
Χθες σε ταξίδι που έκανα για Αθήνα δικάβαλος, από κάποιο σημείο της διαδρομής και μετά η μηχανή ανέβασε θερμοκρασία. Μια
γραμμή κάτω από το κόκκινο σταθερά για πολλά χιλιόμετρα. Σταματώ κλείνω διακόπτη, ξανανοίγω και μια γραμμή κάτω.
Μετά από κάνα χιλιόμετρο πάλι τα ίδια. Στην εθνική με σταθερό γκάζι και κτύπαγε πειράκια, δεν μιλάμε όταν άνοιγα γκάζι, εκεί βαράγανε τα
κανόνια του ναβαρόνε. Αφού ανέβασε λοιπόν και ο εγκέφαλος μου θερμοκρασία, σταμάτησα στα μέγαρα και έβαλα κατοστάρα
βενζίνη μπας και το φέρω στα ίσια του.
Μετά από 1 χιλιόμετρο , τέλος πειράκια, θερμοκρασία κανονικά.

Ωραίο και αυτό, στην εθνική ανεβάζει θερμοκρασία και μέσα στην Αθήνα τίποτα.

Δευτέρα αλλαγή μπουζί για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καλοκαιριάτικα.

Άμα πάω και τον γ......ω τον βενζινά θα φταίω?

NLS
22-07-2012, 12:11
όχι
αλλά κανείς μας δεν το κάνει και ΤΟ 90% ΤΟΥΣ (ΧΑΛΑΡΑ) "ασελγεί" ελεύθερα

εγώ (που πάντα βάζω με προχωρημένο λαμπάκι) έχω να δω κάποιον να μου βάζει κάτω από 20 λίτρα χρόνια - το λέω και μπροστά τους πια και κάνουν ότι δεν ακούνε

AlexisK
25-07-2012, 04:17
Να κάνω κι εγώ μια "χαζή" ερώτηση ;;;;

Εφόσον δεν υπάρχει ούτε ένα βενζινάδικο της προκοπής και επειδή κι εγώ ακούω "ήχους" κάποιες φορές. Αν αγοράσω από το βενζινάδικο "πρόσθετο" ( αλήθεια, τι είναι αυτό το πρόσθετο ;; )θα είναι καλό για τον κινητήρα ή ανώφελο ;; Δε μιλάω για έξτρα ιπποδύναμη, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη μηχανή μου όπως είναι. Μιλάω απλά για την προστασία του κινητήρα. Να καίει αυτό που πρέπει χωρίς "ήχους"