PDA

View Full Version : Απλοπιισι τισ ελινικισ γραφισ


tsatsos
07-06-2011, 13:47
Μηπως πρεπει να αρχισουμε και κανεναν στις κλοτσιες;:mad:
- (http://www.evdomi.gr/pub/starcms/repository/static/articles/ar_22719_1.asp)

CPretenteriS
07-06-2011, 14:03
:mad::mad::mad:

Προτιμώ να γυρίσουμε στο πολυτονικό... μη σου πω και στην καθαρεύουσα...

Αλλά ΟΧΙ σε αυτό το έκτρωμα!!!

ΕΛΕΟΣ !!!

commander
07-06-2011, 14:05
εγω γιατι δεν το βλεπω????

:Απορία:

tsatsos
07-06-2011, 14:06
εγω γιατι δεν το βλεπω????

:Απορία:

- (http://www.evdomi.gr/pub/starcms/repository/static/articles/ar_22719_1.asp)

renovatio
07-06-2011, 14:08
Εγώ θα πρότεινα να καταργηθούν όλα και να συννενοούμαστε με επιφωνήματα (να το πω και με τακτ..) όπως τα ζωάκια. Κύπριε στην βγήκα με κόκκινο! :sm7::sm7::sm7:

pipe22
07-06-2011, 14:11
Μια χαρά φαίνεται.

commander
07-06-2011, 14:14
εγω γιατι δεν το βλεπω????



:Απορία:


������ - ���������� ��� ��������� ������ ���������� � ������� ������������� ������ �������� (http://www.evdomi.gr/pub/starcms/repository/static/articles/ar_22719_1.asp)
ευχαριστω Γιωργο...!!!! ;)

yns
07-06-2011, 14:18
Εχμ... την ημερομηνία την είδες;

Παρασκευή, 18 Απριλίου 2008

Από τότε κυκλοφορεί αυτή η "είδηση"...

Markas
07-06-2011, 15:26
Opos leo se poles antistixes koubentes...
Min anisixite pedia!
Eseis stin katharebousa kai oli i nea genia ekpedebete afti ti stigmi ENTATIKA sta greeklish sto facebook
Alla pros theou!
Oloi oi gnisioi Ellines na minoun sta ka8ara elinika kai argotera na diamartiromaste pos de kseroun oi neoi na grafoun tipota. Etsi prepi na einai ta pragmata, etsi ta brikame kai emeis apo tous goneis mas!

:sm7:



:mad::mad::mad:

Προτιμώ να γυρίσουμε στο πολυτονικό... μη σου πω και στην καθαρεύουσα...

Αλλά ΟΧΙ σε αυτό το έκτρωμα!!!

ΕΛΕΟΣ !!!


Μου θύμισες το Δήμαρχο στο Κολοκοτρονίτσι. Εμπρός πίσω!

Με χιουμοριστική διάθεση το λέω, μην τσατιστείς, ειλικρινά, δε το θέλω.

CPretenteriS
07-06-2011, 15:27
Opos leo se poles antistixes koubentes...
Min anisixite pedia!
Eseis stin katharebousa kai oli i nea genia ekpedebete afti ti stigmi ENTATIKA sta greeklish sto facebook
Alla pros theou!
Oloi oi gnisioi Ellines na minoun sta ka8ara elinika kai argotera na diamartiromaste pos de kseroun oi neoi na grafoun tipota. Etsi prepi na einai ta pragmata!

:sm7:


Ελλήνικως... :o:rolleyes:

yannis
07-06-2011, 15:29
Συγνώμη, αλλά αυτά είναι βλακείες.
Δηλαδή θα μαθαίνουμε παπαγαλία και φωτογραφικά τις λέξεις?!!?!??!?
Δεν χρειάζεται να είσαι γλωσσολόγος για να αντιληφθείς ότι δεν θα μπορείς να συνδέσεις και να αιτιολογήσεις ετυμολογικά μια λέξη. Εκτός και φτιάξουμε καινούριες με άλλο αλφάβητο. Βέβαια τα τελευταία χρόνια με την πληροφορική, υπάρχει μια τέτοια τάση με τα φραγκολεβαντίνικα...

ortho
07-06-2011, 19:27
Τον έφαγε η αγγλική κουλτούρα το ######!
Η ελληνική είναι η μόνη γλώσσα που οι λέξεις της δίνουν το νόημα αυτού που περιγράφουν. Ολες οι υπόλοιπες είναι κατά συνθήκη.

και για μιά φορά θα συμφωνήσω με το yannis.

Sakis
07-06-2011, 19:36
Τι θα μείνει στο τέλος ήθελα να ήξερα...:cool:

paschalis
07-06-2011, 20:59
Τι θα μείνει στο τέλος ήθελα να ήξερα...:cool:


οι Τραπεζες και οι Εταιρειες..

Sakis
07-06-2011, 21:02
οι Τραπεζες και οι Εταιρειες..



Δε νομίζω...

erasel
07-06-2011, 21:06
:mad::mad::mad:

Προτιμώ να γυρίσουμε στο πολυτονικό... μη σου πω και στην καθαρεύουσα...

Αλλά ΟΧΙ σε αυτό το έκτρωμα!!!

ΕΛΕΟΣ !!!



:sm8:

pakags
07-06-2011, 21:26
Τις θέλει τις κλωτσιές τουΝεύρα

kosta12gs
07-06-2011, 21:26
Πριν απο ενα τετραμηνο περιπου ειχε γινει ενας χαμος στο φορουμ σχετικα με το θεμα της ορθογραφίας. Συζητώντας το θέμα με ενα φίλο , μου λεει το εξής. Οτι η απλοποίηση της γλώσσας κανει το λαο πιο αργο στη σκέψη.;)
Ειναι και αυτη νομιζω μια άποψη.

yannis
07-06-2011, 22:49
Τον έφαγε η αγγλική κουλτούρα το ######!
Η ελληνική είναι η μόνη γλώσσα που οι λέξεις της δίνουν το νόημα αυτού που περιγράφουν. Ολες οι υπόλοιπες είναι κατά συνθήκη.

και για μιά φορά θα συμφωνήσω με το yannis.



:sm7::sm7::sm7:
Εντάξει... μην ανησυχείς, δεν συμφωνούμε ακριβώς!!!!!
Η Ελληνική δεν είναι η μόνη γλώσσα που κάνει αυτό που λες, υπάρχουν κι άλλες στον πλανήτη.

Fuji
07-06-2011, 23:23
Τον έφαγε η αγγλική κουλτούρα το ######!
Η ελληνική είναι η μόνη γλώσσα που οι λέξεις της δίνουν το νόημα αυτού που περιγράφουν. Ολες οι υπόλοιπες είναι κατά συνθήκη.




;)

MARK
07-06-2011, 23:42
Να γράφουμε μόνο geeklish Νεύρα

REK
08-06-2011, 00:35
να το δω και αυτό...τι να πω όλα τελικά σε αυτην την χωρα,και δυστυχως η ευτυχως βαζω και την Κυπρο(για το συγκεκριμένο θεμα) μέσα,φθινουν και μας οδηγουν σε μια παιδεια χωρις ουσία και νοημα,μας κανουν να αισθανόμαστε οτι όλα εκεινα που ξερουμε και μάθαμε είναι λάθος και χωρις καμία "ρίζα"...:mad:Νεύρα:mad:Νεύρα
το ευχαριστο ειναι οτι αυτο το "πραγμα"κυκλοφορεί εδω και 3 χρονια χωρίς αποτελεσμα(προς το παρών):cool:

adventure
08-06-2011, 06:40
Με κάτι τέτοιους κυρίους με τις βλακώδες απόψεις τους πάνε να τα ισοπεδώσουν όλα .

:cool: :cool:

J.T.R
08-06-2011, 10:38
Εγώ λέω να γράφουμε όπως μιλάμε. :D

Για παράδειγμα εδώ στα μέρη μου... ένα φανταστικό μήνυμα στο forum ήταν...

Χιριτώ την μουτουσυκλυτιστική ουμήγυρη!
Βαγγέλ' τι φτιάν'ς αρέ? Ψες σι πήρη του μάτι μ' σια κατ' στου πουτάμ' μι κείνο του μηχανάκ' σαν κι αυτό που ουδηγάει κείνος ου ξισυλλουιαστός ου j.t.r ... Αρα ντιπ χαμιένο το 'χτε ρε? Ξαναματαπάλ' του ξιρό σας του κιφάλ' σκιέφκε να πάρ' τα βνα κι τσι χουματόδρομ'? Άιντε , Άιντε:sm7::sm7::sm7:

Vagelis Gar
08-06-2011, 10:51
Εγώ λέω να γράφουμε όπως μιλάμε. :D

Για παράδειγμα εδώ στα μέρη μου... ένα φανταστικό μήνυμα στο forum ήταν...

Χιριτώ την μουτουσυκλυτιστική ουμήγυρη!
Βαγγέλ' τι φτιάν'ς αρέ? Ψες σι πήρη του μάτι μ' σια κατ' στου πουτάμ' μι κείνο του μηχανάκ' σαν κι αυτό που ουδηγάει κείνος ου ξισυλλουιαστός ου j.t.r ... Αρα ντιπ χαμιένο το 'χτε ρε? Ξαναματαπάλ' του ξιρό σας του κιφάλ' σκιέφκε να πάρ' τα βνα κι τσι χουματόδρομ'? Άιντε , Άιντε:sm7::sm7::sm7:


Χαχαχαχα τι έχεις γράψει ρε :sm7::sm7:

Πάρτε και μια ιδέα για τον τρόπο που μιλάμε στην Θεσσαλία. https://www.facebook.com/group.php?gid=169654813181&v=app_2373072738

pkiriakos
08-06-2011, 11:07
ΟΥΓΚ???Ετσι να μιλάμε σε λίγο???ΕΛΕΟΣ.Ας αναστηθεί κάποιος αρχαίος Έλληνας να μας πάρει τα κεφάλια όλους για την κατάντια που επιλέξαμε να έχει η χώρα.Και μετά φωνάζουμε και βρίζουμε για την δημόσια περιουσία.Ούτε τον κ@λ@ μας δεν θα ορίζουμε σε λίγο.Συγνώμη αλλά συγχίζομαι με αυτά που περίτεχνα μας περνάνε τις τελευταίες δεκαετίες.

yannis
08-06-2011, 11:58
Ρε παιδιά δεν το έκαναν... απλά κάποιος πρότεινε μια "ευκολία"!!!!!!
Θα το έκαναν, αλλά υπήρχε η δυσκολία στην ερμηνεία.
Όταν τους λένε "κότες λιράτες" πως θα το ξεχώριζαν από:
α. Λειράτες (το σωστό, με λειρί)
β. Λυράτες (μουσικές)
γ. Λιράτες (φραγκάτες)
δ. Λοιράταις (μερικών... υπερπατριωτών του φόρουμ!!)

:p:p:p...:p

napgeo
08-06-2011, 12:08
Τι θα μείνει στο τέλος ήθελα να ήξερα...:cool:



Η Eurobank.

Και η Honda.


:sm7:

Hekima
08-06-2011, 12:22
Η ελληνική γραφή είναι η τελειότερη του κόσμου γιατί μόνο σ’ αυτή από τη μια υπάρχουν γράμματα για όλους τους φθόγγους και από την άλλη επινοήθηκαν και άλλα γράμματα και σημεία, που βοηθούν στο να καταγράφεται ο προφορικός λόγος φθογγικά, αλλά και και ετυμολογικά:
1) μικρά γράμματα: α, β, γ…
για να υποδεικνύουν στον αναγνώστη, σε συνάρτηση με τα κεφαλαία, ότι η λέξη που αρχίζει από τέτοιο γράμμα δεν εκφράζει κύριο πρόσωπο,
2) Τα ορθογραφικά σημεία: η απόστροφος, το τονικό σημάδι και τα διαλυτικά
για τις τονισμένες και άτονες συλλαβές, την προφορά τους,
3)Τα ομόφωνα γράμματα: Ο(ο) & Ω(Ω), Ε(ε) & ΑΙ(αι), Η(η) & Υ(υ) & Ι(Ι)…

Στην ιστορία της ελληνικής γραφής είναι σημαντικό γεγονός η επινόηση αυτών όπως και η επινόηση των κανόνων ορθογραφίας.

Σαφώς οι κανόνες με τους οποίους μπαίνουν στη γραφή τα ορθογραφικά σημεία και τα ομόφωνα γράμματα στις λέξεις (το να γράφουμε π.χ. τα θηλυκά με –η, τα ουδέτερα με –ι,ο, τα ρήματα με –ω,ει…) είναι και αυτό κάτι το πολύ σημαντικό, γιατί, αν αυτά έμπαιναν στην τύχη, τότε η ελληνική γραφή θα γινόταν πάρα πολύ δύσκολη και χρονοβόρα στην εκμάθησή της.

Με τη βοήθεια των ομόφωνων γραμμάτων, καθώς και των κεφαλαίων και μικρών γραμμάτων.στην ελληνική γραφή αποκλείεται να γίνει παρανόηση ομόηχων λέξεων γιατί με αυτήν καταγράφουμε όχι μόνο ό,τι λέμε φθογγικά, αλλά και ό,τι εννοούμε ετυμολογικά (σε μέρος λόγου, τύπο κ.τ.λ.) διακρίνουμε δηλαδή οπτικά και γρήγορα τις ομόηχες λέξεις, καταλαβαίνουμε για το αν μιλούμε για ρήμα, ουσιαστικό ή επίθετο κ.τ.λ. ή αρσενικό, θηλυκό ή κύριο ή κοινό όνομα κ.τ.λ
Κάποια παραδείγματα: Αγαθή & αγαθή & αγαθοί, ποία & ποια & πια, κουτί & κουτοί & κουτή, κλίση & κλήση & κλείσει & κλίσει

Πιο απλά με τα ομόφωνα γράμματα: Ο(ο) & Ω(ω), Η(η) & Υ(υ) & Ι(ι)… υποδεικνύουμε στην κατάληξη το μέρος του λόγου ή τον τύπο του σημαινομένου που φανερώνει η λέξη
Παράδειγμα: Η παραγωγή της Κρήτης, Οι παραγωγοί της Κρήτης,
και στην κατανόηση των λέξεων και διάκριση των ομοήχων,
Παράδειγμα: κουτί & κουτή & κουτοί, λύρα & λίρα, ψιλή και ψιλοί, λύπη και λείπει και λίπη.

Ακόμη και ο σχηματισμός των ελληνικών γραμμάτων δείχνει πόσο εξαιρετική είναι η γλώσσα μας, χωρίς εικόνες, περίπλοκα σχήματα, να δυσκολεύουν την καταγραφή της αλλά απλός και σταθερός σχηματισμός άρα πολύ εύκολη καταγραφή και ευδιάκριτη ανάγνωσή τους.
:):)

J.T.R
08-06-2011, 12:34
ΟΥΓΚ???Ετσι να μιλάμε σε λίγο???ΕΛΕΟΣ.Ας αναστηθεί κάποιος αρχαίος Έλληνας να μας πάρει τα κεφάλια όλους για την κατάντια που επιλέξαμε να έχει η χώρα.Και μετά φωνάζουμε και βρίζουμε για την δημόσια περιουσία.Ούτε τον κ@λ@ μας δεν θα ορίζουμε σε λίγο.Συγνώμη αλλά συγχίζομαι με αυτά που περίτεχνα μας περνάνε τις τελευταίες δεκαετίες.

Το κείμενο που δημοσίευσα παραπάνω, είναι καθαρά χιούμορ;):)

Και όμως ετσι μιλάμε εδώ στη Θεσσαλία. Όπως και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας που η προφορά της γλώσσας διαφέρει(Κρήτη, Ιόνια νησιά, Πελοπόνησσος, νησιά του Αιγαίου κ.τ.λ):):)

Οπότε μη θυμώνεις:):)

Hekima
08-06-2011, 12:41
Το κείμενο που δημοσίευσα παραπάνω, είναι καθαρά χιούμορ;):)

Και όμως ετσι μιλάμε εδώ στη Θεσσαλία. Όπως και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας που η προφορά της γλώσσας διαφέρει(Κρήτη, Ιόνια νησιά, Πελοπόνησσος, νησιά του Αιγαίου κ.τ.λ):):)

Οπότε μη θυμώνεις:):)


Δεν νομίζω να αφορούσε εσένα το ποστ του Κυριάκου αλλά μάλλον το αρχικό του Κύπριου.:)
Έτσι μιλάνε όλοι; Τα μικρά παιδιά στο σχολείο; Οι δάσκαλοι; Ή απλώς κάνετε πλάκα όπως εμείς με τα σε και τα με

J.T.R
08-06-2011, 13:19
Δεν νομίζω να αφορούσε εσένα το ποστ του Κυριάκου αλλά μάλλον το αρχικό του Κύπριου.:)
Έτσι μιλάνε όλοι; Τα μικρά παιδιά στο σχολείο; Οι δάσκαλοι; Ή απλώς κάνετε πλάκα όπως εμείς με τα σε και τα με

Πλάκα κάνουμε:sm7::sm7::):) Βέβαια η προφορά μας είναι διαφορετική, όχι όμως τόσο πολύ όπως και στο κείμενο:):)

pkiriakos
08-06-2011, 13:48
Δεν νομίζω να αφορούσε εσένα το ποστ του Κυριάκου αλλά μάλλον το αρχικό του Κύπριου.:)
Έτσι μιλάνε όλοι; Τα μικρά παιδιά στο σχολείο; Οι δάσκαλοι; Ή απλώς κάνετε πλάκα όπως εμείς με τα σε και τα με
Φυσικά και αφορούσε το αρχικό πόστ.

γιαγια αρκουδα
08-06-2011, 14:21
ρε δεν μας λεει γιατι στης ..
25 μαρτιου
28 οκτωμβριου
στην κυπρο απαγορευεται η ελληνικη σημαια να αναρτηθει στα μπαλκονια?
μπορει να μην ειναι κυπραιηκη γιορτη αλλα γιατι να απαγορευεται να βαλουν σημαια οσοι θελουν?

ας μαθει πρωτα την ιστορια της ελλαδας και μετα να ασχοληθη με την ελληνικη γλωσσα ο παπαρας....

NLS
08-06-2011, 14:47
Δυστυχώς (και έχουμε λίγους Κύπριους εδώ να μας επιβεβαιώσουν ή διαψεύσουν), μεγάλο ποσοστό Κυπρίων θα ήθελαν να είναι απλώς Βρετανοί (μέλη της Κοινοπολιτείας) και όχι Έλληνες. Είναι καλοί επιχειρηματίες αλλά πάσχουν πολλοί από αυτούς από ένα νεοπλουτίστικο κόμπλεξ, μια βλαχουριά (αμ αυτά τα Αγγλικά τους;...) κλπ. Όχι όλοι φυσικά. Δεν θα ξεχάσω όταν μου έλεγε μια γνωστή μου Κύπρια (μεγαλύτερης ηλικίας) πως τους είχαν στείλει πράγματα κάποιοι Ελλαδίτες (το 74) μαζί με ένα γράμμα από ένα κοριτσάκι που μετά γνωρίστηκαν μεγάλες γυναίκες.

Αυτή τη στιγμή η Κύπρος εξάγει "ίδρυση εταιριών" (με τον τόνο) και καλές ευκαιρίες για Ρώσους αμφίβολου background (στην Λεμεσό πινακίδα παρά πινακίδα είναι στα Ρώσικα - οι άλλες στα αγγλικά).

Εγώ τους θεωρώ (γιατί είναι) αδέλφια (εξάλλου και εμείς δεν είμαστε οι καλύτεροι άνθρωποι στον πλανήτη), αλλά εκείνοι εμάς όχι (πολλοί τουλάχιστον).

Μου τη δίνει επίσης η ευκολία που μπαίνουν εκείνη Ελλάδα αλλά όχι το ανάποδο (η συμπεριφορά εκείνων προς εμάς ως "aliens" - με την κανονική του έννοια, όχι εξωγήινοι :)) ...ειδικά το τελευταίο κάποια στιγμή το ένιωσα στο πετσί μου με αυστηρότητα μεγαλύτερη από το JFK πχ. στην Νέα Υόρκη.
(οκ δεν ξεπέρασαν το Ben Gurion πάλι καλά)

yannis
08-06-2011, 15:19
Εγώ πάντως που πήγα διακοπές στην Κύπρο το καλοκαίρι δεν είχα πρόβλημα, σε αντίθεση με την τυπολατρία και ευθυνοφοβία του αντίστοιχου Έλληνα αστυνομικού.
Παρ' όλο που ανακαλύψαμε πως ο ένας μου γυιός είχε χάσει την ταυτότητά του, ταξιδέψαμε με το βιβλιάριο ασθενείας και μάλιστα έτσι περάσαμε και στα κατεχόμενα!!!

NLS
08-06-2011, 15:24
Δεν ήρθα σε επαφή με την Κυπριακή αστυνομία ποτέ μέχρι τώρα. Μπορεί να είναι τέλεια.
Είδα την αντιμετώπιση μου "αεροδρομιακά" (δεν εννοώ αγένεια και τέτοια φυσικά - σε αυτά ήταν όλα οκ)... ένοιωσα κάτι σαν μετανάστης από το Ζαΐρ ειδικά με το θέμα κάποιων εγγράφων που εδώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και το ξέρω, θα κάναμε ότι δεν τα είδαμε...

yannis
08-06-2011, 15:33
Δεν ήρθα σε επαφή με την Κυπριακή αστυνομία ποτέ μέχρι τώρα. Μπορεί να είναι τέλεια.
Είδα την αντιμετώπιση μου "αεροδρομιακά" (δεν εννοώ αγένεια και τέτοια φυσικά - σε αυτά ήταν όλα οκ)... ένοιωσα κάτι σαν μετανάστης από το Ζαΐρ ειδικά με το θέμα κάποιων εγγράφων που εδώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και το ξέρω, θα κάναμε ότι δεν τα είδαμε...

Μα αυτό ακριβώς σου λέω πως έγινε ανάποδα!!!!! Στο αεροδρόμιο με τον έλεγχο ταξιδιωτικων εγγράφων.
Προφανώς λοιπόν, όπως και παντού, παίζει ο παράγοντας "άνθρωπος". Το παντού το εννοώ και έχω πάμπολλα παραδείγματα από πάμπολλες χώρες.

NLS
08-06-2011, 15:45
Μπορεί να έχεις δίκιο.
Και μακάρι δηλαδή.

(εμένα πάντως δυο φορές μου έτυχε)

yannis
08-06-2011, 16:14
Μπορεί να έχεις δίκιο.
Και μακάρι δηλαδή.

(εμένα πάντως δυο φορές μου έτυχε)


Η μόνη λύση είναι να βρούμε μια ευκαιρία να ξαναπάμε!!!!!!:sm7::sm7:

NLS
08-06-2011, 16:15
δεν με χαλάει :)

EOD-K9
08-06-2011, 22:28
βαρέθηκα να ακούω και να διαβάζω μλκς

δεν είμαι ορθογράφος όταν γράφω σε ενα κείμενο και ακόμα χειρότερα όταν το γράφω στον υπολογιστή
Σε νεαρή ηλικία ίσως να πανηγύριζα γιαυτό το θέμα όπως πανηγύρισα όταν φύγαν οι τόνοι και καθιέρωσα το ατονικό

Τώρα όμως που γερνώντας φιλοσοφούμε τα πράγματα αυτο ειναι το λιγότερο άλλος ΕΝΑΣ βιασμός της Ελληνικής γλώσσας και εκμηδένιση της
Ας μας πει ο "κύριος" πως θα ξεχωρίσουμε κάποιες από τις παρακάτω λέξεις

ακόλλητος -ακώλυτος
για -γεια
πιο - ποιο
άλλος -άλλως
γλύφω -γλείφω
δείγμα -δήγμα
δύστυχο - δίστιχο
δύνη -δίνει
άλλος -άλλως
θαλάμη -θαλάμι
Θ ήρα - θήρα -θύρα
κόμη - κώμη - κόμμι
λίμα - λύμα - λήμμα
κλίση -κλήση
κρητικός -κριτικός
λίπη - λύπη
μέλλει-μέλει-μέλι -μέλη
νοίκι -νίκη
πάλη -πάλι
σύγκληση -σύγκλειση -σύγκλυση
τύχη -τείχη -τοίχοι
ψηλός -ψιλός
πολλοί -πολύ πολύ
μη- μι
ίσως -ίσως
ώμος -όμως
ατή -ατοί
χοίρος -χήρος
χωρικός-χορικός
τόννος -τόνος
τίνος -Τήνος
σορός -σωρός

και πολλά άλλα που βαριέμαι να τα γράψω και να μην αναφερθώ σε αυτά που είναι ομόηχα σε διαφορετικούς χρόνους

και μην βάλουμε και το ατονικό σύστημα γιατί εκεί θα χάσουμε την μπάλα

tattoopanther
09-06-2011, 10:50
.,.ουτε λέω να γράφουμε greeklis ute me dasies ke perispomenes.,.,.,η δικιά μου η άποψη είναι ότι όλα εξελίσσονται.,

.,., γλώσσες και ., γραφές.,.,

το θέμα είναι τι μας βοηθά να πάμε μπροστά και τι πίσω.,.,


http://img838.imageshack.us/img838/3184/65001078448689233146674.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/838/65001078448689233146674.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us:sm7::sm7::sm7::sm7: (http://imageshack.us)

264George
09-06-2011, 11:12
μόλις αλλάξουμε ΚΑΙ γραφή
μπορούμε μετά να αλλάξουμε
και στέγη?

εγώ, εδώ . .

napgeo
09-06-2011, 11:17
Είναι μια άποψη. Εκτός τόπου και χρόνου βέβαια. Τόσα ξέρει τόσα λέει.....

Arkas
09-06-2011, 13:11
...............................................Τώρα όμως που γερνώντας φιλοσοφούμε τα πράγματα αυτο ειναι το λιγότερο άλλος ΕΝΑΣ βιασμός της Ελληνικής γλώσσας και εκμηδένιση της
Ας μας πει ο "κύριος" πως θα ξεχωρίσουμε κάποιες από τις παρακάτω λέξεις

ακόλλητος -ακώλυτος
για -γεια
πιο - ποιο
άλλος -άλλως
γλύφω -γλείφω
δείγμα -δήγμα
δύστυχο - δίστιχο
δύνη -δίνει
άλλος -άλλως
θαλάμη -θαλάμι
Θ ήρα - θήρα -θύρα
κόμη - κώμη - κόμμι
λίμα - λύμα - λήμμα
κλίση -κλήση
κρητικός -κριτικός
λίπη - λύπη
μέλλει-μέλει-μέλι -μέλη
νοίκι -νίκη
πάλη -πάλι
σύγκληση -σύγκλειση -σύγκλυση
τύχη -τείχη -τοίχοι
ψηλός -ψιλός
πολλοί -πολύ πολύ
μη- μι
ίσως -ίσως
ώμος -όμως
ατή -ατοί
χοίρος -χήρος
χωρικός-χορικός
τόννος -τόνος
τίνος -Τήνος
σορός -σωρός

................................................

Κυριάκο, έγραψες!

Uriah Heep
09-06-2011, 15:10
.,.η δικιά μου η άποψη είναι ότι όλα εξελίσσονται.,
.
.
.
το θέμα είναι τι μας βοηθά να πάμε μπροστά και τι πίσω.,.,


Οι όροι "εξελίσσομαι", "πάω μπροστά" κλπ κλπ στο Βαλκανοχώρι της καρπαζιάς, αποτελούν τα αυγά μιας αντιπνευματικής ομελέτας...

Όταν η ελληνική γλώσσα -κατά τον Ελύτη- αποτελεί την ανεμόσκαλα που συνδέει τον σύγχρονο Ελληνισμό με τον κόσμο του Ομήρου,
.
.
...κι εμείς θέλουμε να την καταστρέψουμε,
.
.
...τότε -κατά τον Uriah- θα πρέπει, μόλις πέσει λιγάκι η τιμή της αμόλυβδης, ν΄αγοράσουμε κανα μπετονάκι και ν' ...αυτοπυρποληθούμε!;)

paschalis
09-06-2011, 16:21
Οι όροι "εξελίσσομαι", "πάω μπροστά" κλπ κλπ στο Βαλκανοχώρι της καρπαζιάς, αποτελούν τα αυγά μιας αντιπνευματικής ομελέτας...

Όταν η ελληνική γλώσσα -κατά τον Ελύτη- αποτελεί την ανεμόσκαλα που συνδέει τον σύγχρονο Ελληνισμό με τον κόσμο του Ομήρου,
.
.
...κι εμείς θέλουμε να την καταστρέψουμε,
.
.
...τότε -κατά τον Uriah- θα πρέπει, μόλις πέσει λιγάκι η τιμή της αμόλυβδης, ν΄αγοράσουμε κανα μπετονάκι και ν' ...αυτοπυρποληθούμε!;)


Βασιλη ειμαι πολυ χαρουμενος που σε ξερω:)
οπως θα ελεγες κι εσυ...+1200!!!

CPretenteriS
09-06-2011, 16:41
βαρέθηκα να ακούω και να διαβάζω μλκς

δεν είμαι ορθογράφος όταν γράφω σε ενα κείμενο και ακόμα χειρότερα όταν το γράφω στον υπολογιστή
Σε νεαρή ηλικία ίσως να πανηγύριζα γιαυτό το θέμα όπως πανηγύρισα όταν φύγαν οι τόνοι και καθιέρωσα το ατονικό

Τώρα όμως που γερνώντας φιλοσοφούμε τα πράγματα αυτο ειναι το λιγότερο άλλος ΕΝΑΣ βιασμός της Ελληνικής γλώσσας και εκμηδένιση της
Ας μας πει ο "κύριος" πως θα ξεχωρίσουμε κάποιες από τις παρακάτω λέξεις

ακόλλητος -ακώλυτος
για -γεια
πιο - ποιο
άλλος -άλλως
γλύφω -γλείφω
δείγμα -δήγμα
δύστυχο - δίστιχο
δύνη -δίνει
άλλος -άλλως
θαλάμη -θαλάμι
Θ ήρα - θήρα -θύρα
κόμη - κώμη - κόμμι
λίμα - λύμα - λήμμα
κλίση -κλήση
κρητικός -κριτικός
λίπη - λύπη
μέλλει-μέλει-μέλι -μέλη
νοίκι -νίκη
πάλη -πάλι
σύγκληση -σύγκλειση -σύγκλυση
τύχη -τείχη -τοίχοι
ψηλός -ψιλός
πολλοί -πολύ πολύ
μη- μι
ίσως -ίσως
ώμος -όμως
ατή -ατοί
χοίρος -χήρος
χωρικός-χορικός
τόννος -τόνος
τίνος -Τήνος
σορός -σωρός

και πολλά άλλα που βαριέμαι να τα γράψω και να μην αναφερθώ σε αυτά που είναι ομόηχα σε διαφορετικούς χρόνους

και μην βάλουμε και το ατονικό σύστημα γιατί εκεί θα χάσουμε την μπάλα


:sm8::sm8::sm8:

tattoopanther
09-06-2011, 17:37
Είναι μια άποψη. Εκτός τόπου και χρόνου βέβαια. Τόσα ξέρει τόσα λέει.....


.,.,πως φαίνονται οι μορφωμένοι.,.,.:D


[QUOTE=Uriah Heep;398631]Οι όροι "εξελίσσομαι", "πάω μπροστά" κ.,.,.,,
.
.
...κι εμείς θέλουμε να την καταστρέψουμε,

.,.,.δεν μίλησα για καταστροφή .,.,.,.
άλλα μια που το φερε ο λόγος το μπετονάκι με την βενζίνη χρειάζεται σε πολλά πράγματα.,.,

Markas
09-06-2011, 22:29
Το κακό (ή καλό, η ιστορία θα δείξει) είναι πως δεν εξαρτάτε από εμάς το αν θα μείνει έτσι η γλώσσα ή όχι. Η νέα γενιά έχει τεράστιο πρόβλημα λειτουργικού αναλφαβητισμού. Όχι μόνο στην Ελλάδα. Παίρνουν απολυτήριο και δεν μπορούνε να καταλάβουνε τι γράφει ένα άρθρο σε μία εφημερίδα. Σε αυτούς η απλοποίηση της γλώσσας είναι πολύ θετικό μέτρο. Αλλά και αν δεν απλοποιηθεί αυτοί πάλι θα στέλνουνε greeklish και όλα καλά. Και εγώ, για να είμαι ειλικρινής, όταν δεν έχω αυτόματο διορθωτή προτιμώ να γράφω greeklish παρά να ξεφτιλιστώ με τα (δυστυχώς αρκετά) ορθογραφικά μου λάθη. Και εδώ σε αυτό το φόρουμ έχουν κοροϊδέψει ουκ ολίγες φορές μέλη που γράφουν ελεεινά αναλφάβητα κείμενα.

Arkas
10-06-2011, 21:08
Το κακό (ή καλό, η ιστορία θα δείξει) είναι πως δεν εξαρτάτε από εμάς το αν θα μείνει έτσι η γλώσσα ή όχι. Η νέα γενιά έχει τεράστιο πρόβλημα λειτουργικού αναλφαβητισμού. Όχι μόνο στην Ελλάδα. Παίρνουν απολυτήριο και δεν μπορούνε να καταλάβουνε τι γράφει ένα άρθρο σε μία εφημερίδα. Σε αυτούς η απλοποίηση της γλώσσας είναι πολύ θετικό μέτρο. Αλλά και αν δεν απλοποιηθεί αυτοί πάλι θα στέλνουνε greeklish και όλα καλά. Και εγώ, για να είμαι ειλικρινής, όταν δεν έχω αυτόματο διορθωτή προτιμώ να γράφω greeklish παρά να ξεφτιλιστώ με τα (δυστυχώς αρκετά) ορθογραφικά μου λάθη. Και εδώ σε αυτό το φόρουμ έχουν κοροϊδέψει ουκ ολίγες φορές μέλη που γράφουν ελεεινά αναλφάβητα κείμενα.
Νικόλα, στα μέχρι σήμερα 2,5 χρόνια λειτουργίας του φόρουμ
και μετά από 400.000 (τετρακόσιες χιλιάδες) περίπου μηνύματα,
σχολιασμός για την ορθογραφία μελών από άλλα μέλη,
ζήτημα να έχει γίνει 4 με 5 φορές. ;)

EOD-K9
11-06-2011, 00:30
ΟΤΙ ειπε ο Αρκας !!

αν και δεν θυμάμαι ποιοι ήταν που έκραξαν κάποιον σε παρακαλώ αν πέσει στην αντίληψη σου κάτι παρόμοιο στείλε ενα ΠΜ
και μετά θα δεις ποιος είναι ορθογράφος και ποίος οχι .

Το να σου στείλει ένα πμ για να το διορθώσεις είναι θεμιτό το να σε κράξει είναι ελεεινό

Μπορεί να είμαι ανορθόγραφος όταν γράφω αλλά όταν δω ένα κείμενο αναγνωρίζω κάποια λάθη
Αρκετοί εδώ χρησιμοποιούν ορθογράφο και αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ !!!

Κράξιμο λιπών εδώ μέσα δεν λέει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΛΛΑ κράξιμο στα Χανιώτικα Νέα το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές :D

Markas
24-06-2011, 16:55
Νικόλα, στα μέχρι σήμερα 2,5 χρόνια λειτουργίας του φόρουμ
και μετά από 400.000 (τετρακόσιες χιλιάδες) περίπου μηνύματα,
σχολιασμός για την ορθογραφία μελών από άλλα μέλη,
ζήτημα να έχει γίνει 4 με 5 φορές. ;)

Έτυχε να δω 1 (ίσως 2) τέτοια περιστατικά, γιαυτό το έγραψα.
Χερομε που κανισ δαιν κρεινοι των άλων απώ τιν ωρθωγραφοια του :sm7:
Χαχα, ούτε εγώ δε μπορώ να διαβάσω αυτά που έγραψα...

Arkas
24-06-2011, 17:00
Έτυχε να δω 1 (ίσως 2) τέτοια περιστατικά, γιαυτό το έγραψα.
Χερομε που κανισ δαιν κρεινοι των άλων απώ τιν ωρθωγραφοια του :sm7:
Χαχα, ούτε εγώ δε μπορώ να διαβάσω αυτά που έγραψα...
Σοστώωως!!! :D:D:D

pirate
24-06-2011, 17:04
Χερομε που κανισ δαιν κρεινοι των άλων απώ τιν ωρθωγραφοια του :sm7:
Χαχα, ούτε εγώ δε μπορώ να διαβάσω αυτά που έγραψα...

ευτυχώς που είσαι μαθηματικός και όχι φιλόλογος ...... :sm7::sm7::sm7:

yannis
28-06-2011, 14:51
ΟΤΙ ειπε ο Αρκας !!

αν και δεν θυμάμαι ποιοι ήταν που έκραξαν κάποιον σε παρακαλώ αν πέσει στην αντίληψη σου κάτι παρόμοιο στείλε ενα ΠΜ
και μετά θα δεις ποιος είναι ορθογράφος και ποίος οχι .

Το να σου στείλει ένα πμ για να το διορθώσεις είναι θεμιτό το να σε κράξει είναι ελεεινό

Μπορεί να είμαι ανορθόγραφος όταν γράφω αλλά όταν δω ένα κείμενο αναγνωρίζω κάποια λάθη
Αρκετοί εδώ χρησιμοποιούν ορθογράφο και αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ !!!

Κράξιμο λιπών εδώ μέσα δεν λέει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΛΛΑ κράξιμο στα Χανιώτικα Νέα το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές :D






Giati vre Kyriako??????
Tha mas kaneis nta?!?!??!!?!?!?:p

EOD-K9
28-06-2011, 16:12
Giati vre Kyriako??????
Tha mas kaneis nta?!?!??!!?!?!?:p
Exo kairo na grapso agglika Kai den ksero an me katalabis alla poios
Milise Gia nta !?!?!?!?!?!?!

Afou me jereis oti den eimai tetoios xaraktiras !!!!


Allo eixa sto noumou :D

'...................................... (http://www.google.com/search?hl=el&client=safari&q=μαστιγωμα&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=981&bih=661&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

yannis
04-07-2011, 17:45
Exo kairo na grapso agglika Kai den ksero an me katalabis alla poios
Milise Gia nta !?!?!?!?!?!?!

Afou me jereis oti den eimai tetoios xaraktiras !!!!


Allo eixa sto noumou :D

'...................................... (http://www.google.com/search?hl=el&client=safari&q=μαστιγωμα&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=981&bih=661&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


:sm7::sm7:
Καλά, άμα είναι έτσι!!!!
Δεν χρειαζόταν να γράψεις αγγλικά... εγώ δεν μπορούσα να γράψω Ελληνικά.;)