PDA

View Full Version : Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών


Hekima
09-06-2011, 15:10
Ένορκη διοικητική εξέταση για το περιστατικό φίμωσης μαθητών δημοτικού σχολείου της Λάρισας από τη δασκάλα τους διενεργεί η διεύθυνση του σχολείου, έπειτα από εντολή του αρμόδιου γραφείου πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Το περιστατικό κατήγγειλαν γονείς των μαθητών στον διευθυντή του σχολείου, μετά τις περιγραφές των παιδιών, σύμφωνα με τις οποίες η δασκάλα έκλεισε τα στόματα δύο μαθητών με αυτοκόλλητη ταινία, επειδή μιλούσαν κατά την ώρα του μαθήματος και δεν συμμορφώνονταν στις υποδείξεις της.

Ο διευθυντής μετέφερε το περιστατικό στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Λάρισας και η δασκάλα απομακρύνθηκε άμεσα.

«Πρόκειται για αντικαταστάτρια της κανονικής δασκάλας της δευτέρας τάξης του εν λόγω δημοτικού σχολείου, η οποία έπρεπε να απουσιάσει για λόγους υγείας» ανέφερε ο προϊστάμενος του πρώτου γραφείου, Χρήστος Κίτσιος, και πρόσθεσε ότι η ίδια αναγνώρισε το λάθος της, ενώ αναμένεται το πόρισμα της ΕΔΕ.
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

erasel
09-06-2011, 15:18
:hmmm::hmmm::(

ckalfas
09-06-2011, 15:18
Κρίμα... "αναστατώθηκε" ο εσωτερικός κόσμος αυτών των παιδιών!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-06-2011, 15:19
Φαντάσου σε τι σημείο την έφεραν τα παλιόπαιδα ... :cool:

Ήταν κ αντικαταστάτρια ... την είχαν γραμμένη στο "αρχείο" τους ...

NLS
09-06-2011, 15:28
Τους έκανε τέτοιο έγκλημα;

:sm7:

Sakis
09-06-2011, 16:04
...με όποιον δάσκαλο θα κάτσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις...

λέει ο σοφός λαός:(:(

MARK
09-06-2011, 16:05
:hmmm::hmmm::hmmm:

SenseiG
09-06-2011, 16:12
:hmmm::hmmm:

Jefe
09-06-2011, 16:14
:hmmm::hmmm::hmmm:



Jefe

yns
09-06-2011, 16:30
Κι εμένα μια φορά μου είχε τραβήξει το αυτί η δασκάλα στην 2α και είχε ματώσει.. Κι ο δάσκαλος στην 6η μου είχε κάνει το χέρι σαν τον #### της μαϊμούς κόκκινο με τη βέργα γιατί μας είχε βρει φαγουρόσκονη και αμπούλες βρώμας στις τσάντες που είχε ψάξει (χωρίς εισαγγελική διαταγή). Και όταν γύρισα σπίτι τα άκουσα κι απ'τους γονείς μου..

Σε καμιά περίπτωση δεν επικροτώ την βία σαν μέθοδο διαπαιδαγώγησης. Αλλά οι γονείς των 7χρονων θα πρέπει να διερωτηθούν γιατί τα καμάρια τους δεν σέβονται τους παιδαγωγούς τους...

http://img860.imageshack.us/img860/2082/school.jpg

NLS
09-06-2011, 16:34
ακριβώς όπως τα είπες

και το comic strip χαρακτηριστικό...

αν και θα μπορούσε να έχει άλλο έτος (μην πάμε 69 και παραπέμψουν στην Χούντα)... και το 66 έτσι θα ήταν και το 75 έτσι ήταν (όπως το αριστερό)

CPretenteriS
09-06-2011, 16:43
:eek::hmmm::eek::hmmm::eek:

Hekima
09-06-2011, 19:23
Προς απάντηση όλων των ειρωνικών σχoλίων από τους κυρίους που δεν έχουν παιδάκια... θα τα πούμε σε λίγα χρόνια πως θα ξανααπαντήσετε.

Εμένα με μάθανε πως τον σεβασμό δεν τον επιβάλλεις αλλά τον κερδίζεις....
Επίσης τέτοιου είδους πράξεις 7χρονων παιδιών δεν διακατέχονται από το συνειδητό αλλά από το ασυνείδητο κι αυτό το γνωρίζει ο παιδαγωγός...

Φαντάσου τον 7χρονο γιο σου να λέει στον διπλανό του κάτι πολύ ενδιαφέρον που του συνέβησε και που του φαίνεται τεράστιο και ξαφνικά να του φιμώσεις το στόμα μ΄αυτό τον τρόπο η τάξη όλη να γελάει κάποιοι να κοροϊδεύουν στο διάλειμμα το ξέρει όλο το σχολείο κι ο γιος σου έγινε περίγελος...απλά πράγματα
Η δασκάλα όμως έχει το βλέμμα του θριάμβου και την βαθιά ικανοποίηση ότι τα έβαλε με έναν 7χρονο και κέρδισε...την μονιμότητα που δεν έρχεται την αύξηση που ποθεί αλλά δεν παίρνει...κι ο γιός σου στον εγγονό σου αναπαράγει το καλό που έμαθε.
:(

bokis
09-06-2011, 19:51
Προς απάντηση όλων των ειρωνικών σχoλίων από τους κυρίους που δεν έχουν παιδάκια... θα τα πούμε σε λίγα χρόνια πως θα ξανααπαντήσετε.

Εμένα με μάθανε πως τον σεβασμό δεν τον επιβάλλεις αλλά τον κερδίζεις....
Επίσης τέτοιου είδους πράξεις 7χρονων παιδιών δεν διακατέχονται από το συνειδητό αλλά από το ασυνείδητο κι αυτό το γνωρίζει ο παιδαγωγός...

Φαντάσου τον 7χρονο γιο σου να λέει στον διπλανό του κάτι πολύ ενδιαφέρον που του συνέβησε και που του φαίνεται τεράστιο και ξαφνικά να του φιμώσεις το στόμα μ΄αυτό τον τρόπο η τάξη όλη να γελάει κάποιοι να κοροϊδεύουν στο διάλειμμα το ξέρει όλο το σχολείο κι ο γιος σου έγινε περίγελος...απλά πράγματα
Η δασκάλα όμως έχει το βλέμμα του θριάμβου και την βαθιά ικανοποίηση ότι τα έβαλε με έναν 7χρονο και κέρδισε...την μονιμότητα που δεν έρχεται την αύξηση που ποθεί αλλά δεν παίρνει...κι ο γιός σου στον εγγονό σου αναπαράγει το καλό που έμαθε.
:(

Δεν έχεις άδικο αλλά βλέπεις τα πράγματα μονόπλευρα.Κάθε τέτοιου είδους συμπεριφοράς είναι κατακριτέα. Αλλά σκέψου και την άλλη πλευρά ένας Δάσκαλός να προσπαθεί να επιβληθεί σε μία τάξη με 22-30 παιδιά ,με το κάθε ένα να έχει άλλου είδους οικογενειακής κουλτούρας, χωρίς κανένα (όπλο ) αντιμετώπισής των καταστάσεων;
ΥΓ Έχω παιδιά.
ΥΓ1 φαντάζομαι πόσες φορές σε έχουν βγάλει έξω από τα ρούχα σου τα δικά σου παιδιά, (όπως και εμένα τα δικά μου) σκέψου να είναι και καμιά 30αρία όχι δικά σου και για κάνα 8ώρο να δεις πόσο δύσκολο είναι

Hekima
09-06-2011, 20:04
Δεν έχεις άδικο αλλά βλέπεις τα πράγματα μονόπλευρα.Κάθε τέτοιου είδους συμπεριφοράς είναι κατακριτέα. Αλλά σκέψου και την άλλη πλευρά ένας Δάσκαλός να προσπαθεί να επιβληθεί σε μία τάξη με 22-30 παιδιά ,με το κάθε ένα να έχει άλλου είδους οικογενειακής κουλτούρας, χωρίς κανένα (όπλο ) αντιμετώπισής των καταστάσεων;
ΥΓ Έχω παιδιά.
ΥΓ1 φαντάζομαι πόσες φορές σε έχουν βγάλει έξω από τα ρούχα σου τα δικά σου παιδιά, (όπως και εμένα τα δικά μου) σκέψου να είναι και καμιά 30αρία όχι δικά σου και για κάνα 8ώρο να δεις πόσο δύσκολο είναι

Αν δεν μπορεί αγαπητέ μου φίλε να επιβληθεί με διαφορετικό τρόπο στα παιδιά παρά μόνο μ΄αυτόν καήκαμε.
Όπλα αντιμετώπισης δεν χρειαζόταν δεν είχε να κάνει με τη Μοσάντ με ένα μικρό άνθρωπο τα έβαλε και δεν τα κατάφερε.
Αλλά που να της κόψει της παιδαγωγού δεν ακούει φίμωτρο στα πιτσιρίκια.

Λάθος επάγγελμα διάλεξε αλλά ποιο άλλο έχει 5 μήνες διακοπές και 3 ώρες ωράριο καθημερινά

bokis
09-06-2011, 20:16
Αν δεν μπορεί αγαπητέ μου φίλε να επιβληθεί με διαφορετικό τρόπο στα παιδιά παρά μόνο μ΄αυτόν καήκαμε.
Όπλα αντιμετώπισης δεν χρειαζόταν δεν είχε να κάνει με τη Μοσάντ με ένα μικρό άνθρωπο τα έβαλε και δεν τα κατάφερε.
Αλλά που να της κόψει της παιδαγωγού δεν ακούει φίμωτρο στα πιτσιρίκια.

Λάθος επάγγελμα διάλεξε αλλά ποιο άλλο έχει 5 μήνες διακοπές και 3 ώρες ωράριο καθημερινά

Καταρχήν είπα ότι η πράξη της είναι κατακριτέα! Τα όπλα που ανέφερα είναι σε εισαγωγικά εννοώ τρόπους αντιμετώπισής.
Και δεν μπορεί να λες ότι από την μία πόσο σοβαρό είναι το συγκεκριμένο επάγγελμα ( Λάθος επάγγελμα ) και από την άλλη να το χλευάζεις και να υπερβάλεις λέγοντας ( έχει 5 μήνες διακοπές και 3 ώρες ωράριο καθημερινά )
Και σε παρακαλώ μην με βάζεις να κάνω τον υπερασπιστεί τις συγκεκριμένης ( εκπαιδευτικού ) εγώ αναφέρομαι στο λειτούργημα του επαγγέλματος

NLS
09-06-2011, 20:36
Δυο στα δυο λάθος έκανες. Και εγώ έχω παιδί.

Προσωπικά δεν έπαθα τίποτα (νομίζω και κανείς συμμαθητής μου) από μάλλον αρκετά χειρότερες συμπεριφορές από τους δασκάλους μου.

Φυσικά τα πράγματα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πάνε μπροστά. Όμως όπως είπα το cartoon strip παραπάνω λέει μια μεγάλη αλήθεια. Οι δάσκαλοι έχουν πια κατά μεγάλο βαθμό κομμένα τα πόδια. Οι "κανακάρηδες" δεν αγγίζονται με αποτέλεσμα να γίνονται κακομαθημένα ####παιδα και να είναι και "in" αυτό.
Ωραίες οι φράσεις περί σεβασμού. Πιασάρικες.
Φυσικά ο δάσκαλος πρέπει να είναι πρώτα ΚΑΛΟΣ ψυχολόγος. Πρέπει επίσης να έχει ευχέρεια να διαχειρίζεται πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες αλλά εν τέλει η δουλειά του είναι να κρατάει και την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ισορροπία. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα παιδάκια των κοινών θνητών δεν έχουν 1-to-1 εκπαίδευση με τον δάσκαλο να κάθεται πάνω από το ΕΝΑ παιδί και να διαμορφώνει ΟΛΗ την εκπαίδευση και τη συμπεριφορά του επάνω του.
Προσωπικά; ΕΥΤΥΧΩΣ. Ας τα αφήσουμε αυτά για τα παιδιά της (νυν) πριγκίπισσας Κάθριν που και κομπλεξικά να βγουν δεν πειράζει, θα ζήσουν σε μια γυάλα όλη τους τη ζωή.

Ούτε εγώ επικροτώ υποχρεωτικά τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ συμπεριφορά της συγκεκριμένης γυναίκας. Δεν μου φαίνεται τόσο τρομακτική πάντως.
Θα δεχόμουν πολύ εύκολα μια επίπληξη της σε ένα γραφείο διευθυντού (και όχι δημόσια όπως έγινε λες και έκανε δεν ξέρω τι) αλλά ταυτόχρονα την επίπληξη των δυο μαθητών για την συμπεριφορά τους (επίσης όχι δημόσια). Αμφιβάλλω ότι της ήρθε η κίνηση που έκανε ουρανοκατέβατη.

yns
09-06-2011, 21:32
Όλοι μας μεγαλώσαμε σε μια εποχή που οι δάσκαλοι είχαν τον σεβασμό μας (και τον φόβο μας) ενώ τα παιδιά (σας) μεγαλώνουν σε μια εποχή που υπάρχει πλήρης απαξίωση σε όλα και σε όλους. Πάντως παρά τους αμφιλεγόμενους (πλέον) τρόπους διαπαιδαγώγησης μια χαρά επιζήσαμε και δεν μας έμειναν και κουσούρια (όχι πολλά τουλάχιστον).

Και κάτι σχετικό για να νευριάσει η Σοφία... :D

Ο Νίκος Καζαντζάκης θυμάται την πρώτη του επίσκεψη στο δημοτικό σχολείο:
Ήμουν σαν ένα μικρό καταστολισμένο σφαγάρι κι ένιωθα μέσα μου περφάνια και φόβο. Μα το χέρι μου ήταν σφηνωμένο βαθιά μέσα στη φούχτα του πατέρα μου κι αντρειευόμουν. Μπήκαμε σ’ ένα παλιό χτίρι, με μια φαρδιά αυλή κι ένα κατασκονισμένο πλατάνι στη μέση. Κοντοστάθηκα, δείλιασα. Το χέρι μου άρχισε να τρέμει μέσα στη μεγάλη ζεστή φούχτα.
Ο πατέρας μου έσκυψε, άγγιξε τα μαλλιά μου, με χάιδεψε. Τινάχτηκα. Ποτέ δε θυμόμουν να μ’ έχει χαϊδέψει. Σήκωσα τα μάτια και τον κοίταξα τρομαγμένος. Είδε πως τρόμαξα, τράβηξε πίσω το χέρι του:
-Εδώ θα μάθεις γράμματα, είπε, να γίνεις άνθρωπος. Κάμε το σταυρό σου.
Ο δάσκαλος πρόβαλε στο κατώφλι. Κρατούσε μια μακριά βίτσα και μου φάνηκε άγριος, με μεγάλα δόντια, και κάρφωσα τα μάτια μου στην κορφή του κεφαλιού του να δω αν έχει κέρατα, μα δεν είδα, γιατί φορούσε καπέλο.
-Ετούτος είναι ο γιος μου, του ‘πε ο πατέρας μου
-Ξέμπλεξε το χέρι μου από τη φούχτα του και με παράδωκε στο δάσκαλο.
-Το κρέας δικό σου του ‘πε, τα κόκαλα δικά μου. Μη τον λυπάσαι, δέρνε τον, κάνε τον άνθρωπο.
-Έγνοια σου, καπετάν Μιχάλη. Έχω εδώ το εργαλείο που κάνει τους ανθρώπους, είπε ο δάσκαλος κι έδειξε τη βίτσα.

ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ “ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΚΟ”
Το παραπάνω εννοείται προς χάριν ευθυμίας... Ξαναλέω πως είμαι ΚΑΘΕΤΑ ενάντιος στη βία ως τρόπο διαπαιδαγώγησης και συμφωνώ 100% με την Σοφία σε αυτά που έλεγε σε σχετικό πρόσφατο ποστ ότι από το σπίτι ξεκινάνε όλα, το αν το παιδί θα σεβαστεί τον παιδαγωγό και τον ίδιο τον γονιό του.
Α, και εννοείται, δεν συμφωνώ με το φίμωμα!

Markas
09-06-2011, 21:57
Αν δεν μπορεί αγαπητέ μου φίλε να επιβληθεί με διαφορετικό τρόπο στα παιδιά παρά μόνο μ΄αυτόν καήκαμε.
Όπλα αντιμετώπισης δεν χρειαζόταν δεν είχε να κάνει με τη Μοσάντ με ένα μικρό άνθρωπο τα έβαλε και δεν τα κατάφερε.
Αλλά που να της κόψει της παιδαγωγού δεν ακούει φίμωτρο στα πιτσιρίκια.

Λάθος επάγγελμα διάλεξε αλλά ποιο άλλο έχει 5 μήνες διακοπές και 3 ώρες ωράριο καθημερινά

5 ; Μα που ζεις; 11 μήνες διακοπές από 1 ώρα την ημέρα όταν δουλεύουνε ωράριο...
Λάθος στα είπανε...
(Α, και στη μία ώρα κάνουν συνήθως στάση εργασίας)


Απαράδεκτο πάντως το φίμωτρο. Από όλες τις απόψεις κάτι δε πάει καλά με τη συγκεκριμένη δασκάλα.
Και στα δικά μου παιδιά έχω δώσει μερικές ελαφριές στο ####, ταινία στο στόμα δε διανοήθηκα ποτέ να βάλω...

frits
09-06-2011, 22:19
Ως πρώην εκπαιδευτικός θα πω ότι είναι απαράδεκτο ακόμα και το γεγονός ότι το συζητάμε αν πρέπει να την δικαιολογήσουμε ή όχι.

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι η γυναίκα δεν κάνει για εκπαιδευτικός, αν η ίδια έβλεπε την δουλειά της ως λειτούργημα δεν θα έφτανε ποτέ σε αυτό το σημείο.

Είναι απλά απαράδεκτο ένας δάσκαλος σε δημοτικό σχολείο να μην ελέγχει τα νεύρα του. Όπως είναι επίσης δικό του θέμα να μπορεί να "επιβληθεί" σε μιά τάξη ειδικά Β' δημοτικού.

Θα συμφωνήσω επίσης με το kartoon ( ό ίδιος έχω πει αλλά και έχω ζήσει ότι όταν εμείς είμασταν σχολείο ο δάσκαλος μας έλεγε αύριο έλα με τους γονείς σου....ενώ σήμερα λέει ο μαθητής που θα τον "ζορίσεις" αύριο θα έρθω με τον πατέρα μου.....) αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δικαιολογήσει την πράξη της δασκάλας.

Markas
09-06-2011, 22:34
Ως πρώην εκπαιδευτικός θα πω ότι είναι απαράδεκτο ακόμα και το γεγονός ότι το συζητάμε αν πρέπει να την δικαιολογήσουμε ή όχι.

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι η γυναίκα δεν κάνει για εκπαιδευτικός, αν η ίδια έβλεπε την δουλειά της ως λειτούργημα δεν θα έφτανε ποτέ σε αυτό το σημείο.

Είναι απλά απαράδεκτο ένας δάσκαλος σε δημοτικό σχολείο να μην ελέγχει τα νεύρα του. Όπως είναι επίσης δικό του θέμα να μπορεί να "επιβληθεί" σε μιά τάξη ειδικά Β' δημοτικού.

Θα συμφωνήσω επίσης με το kartoon ( ό ίδιος έχω πει αλλά και έχω ζήσει ότι όταν εμείς είμασταν σχολείο ο δάσκαλος μας έλεγε αύριο έλα με τους γονείς σου....ενώ σήμερα λέει ο μαθητής που θα τον "ζορίσεις" αύριο θα έρθω με τον πατέρα μου.....) αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δικαιολογήσει την πράξη της δασκάλας.

Στο δημοτικό φίλε επιβάλλεσαι ίσως πιο δύσκολα άμα σου τύχει κανένα παιδί δύσκολο. Στο Λύκειο -Γυμνάσιο μπορείς τουλάχιστο να το διώξεις με αποβολή. Στο δημοτικό;
Αλλά νομίζω πως η κουβέντα σε φόρουμ για τέτοιο θέμα δεν έχει νόημα. Είναι τεράστιο θέμα.
Πάντως κακώς έπραξε έτσι η δασκάλα, τέλος.

ckalfas
09-06-2011, 22:39
Εγώ όντως, δεν έχω ακόμη παιδιά, αλλά υπήρξα παιδί, και θυμάμαι επίσης την στάση των γονιών μου σε κάθε επίπληξη.

Στο άρθρο όμως, δεν αναφέρει τι έκαναν τα παιδιά, τι προηγήθηκε, μήπως το διασκέδαζαν κιόλας όταν η δασκάλα έκανε ότι έκανε κσι μετά πήρε "παράλογες" διαστάσεις; Λέω εγώ τώρα...

Τέλος, καλά θα ήταν όταν αναφέρουμε κάποια τέτοια θέματα, θα πρέπει επίσης να αναφέρουμε και τα οφέλη της οποιασδήποτε πειθαρχείας κάτι το οποίο τα σημερινά παιδιά δεν το γνωρίζουν ως έννοια και ως λέξη, ούτε από το σπίτι, ούτε από το σχολείο γιατί κατάντησε συνώνυμη λέξη με τον φασισμό!

Υ.Γ δεν επαινώ την στάση της δασκάλας...

griv_gs
09-06-2011, 23:22
Φυσικά και είναι κατακριτέα η δασκάλα. Σπούδασε και είναι η δουλειά της η διαπαιδαγώγηση.

Από την άλλη όλο και περισότερα παιδιά ακούω να φωνάζουν τον πατέρα τους όχι μπαμπά , αλλά μ@λ@κ@.
Αλλά από την κατάπτωση όλων των αξιών της κοινωνίας μας θα γλίτωνε αυτό?

adventure
09-06-2011, 23:49
Ότι και να έκαναν τα παιδιά θα μπορούσε να καλέσει τους γονείς και να πάνε όλοι μαζί στον διευθυντή του σχολείου και να τους γίνει κάποιου είδους σύσταση η ότι άλλο γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και όχι να τα φιμώσει .

Για εμένα κατακριτέα .

:cool: :cool: :cool:

napgeo
10-06-2011, 00:18
Δεν συμφωνώ με το περιστατικό.
Πόσες φορές εμείς με τα δικά μας δεν φτάσαμε στα άκρα......

NLS
10-06-2011, 00:22
Φυσικά και είναι κατακριτέα η δασκάλα. Σπούδασε και είναι η δουλειά της η διαπαιδαγώγηση.

Από την άλλη όλο και περισότερα παιδιά ακούω να φωνάζουν τον πατέρα τους όχι μπαμπά , αλλά μ@λ@κ@.
Αλλά από την κατάπτωση όλων των αξιών της κοινωνίας μας θα γλίτωνε αυτό?

Δυστυχώς έχω ακούσει και εγώ γιο προς μάνα έτσι και χειρότερα (σε άλλο σπίτι με φωνές).
Σε σχέση με ότι ήξερα εγώ αυτό μου φαντάζει πιο σοκαριστικό από το να έβλεπα να μαχαιρώνουν άνθρωπο μπροστά μου.
Είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ από ότι περίμενα να δω.

Αισθάνομαι ότι αν το παιδί μου το πει αυτό μπορεί να είναι ο μοναδικός λόγος που θα αυτοκτονούσα (για να μην τον σκοτώσω).

Δεν ξέρω. Είναι απόλυτα ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ στο μυαλό μου.

myrtos
10-06-2011, 00:46
Εντάξει κύριοι, ας λιθοβολήσουμε την δασκάλα. Αλλά μην ακούσω καμιά μάνα από αυτές που παραπάνω κόπτονται υπέρ του μαθητή, να φωνάξει ή να τιμωρήσει το παιδί της.Ή ακόμη και να το δείρει, γιατί τότε θα βγω και θα την κάνω ρόμπα.
Όλα τα παραπάνω στην φαντασία βέβαια και για χάρη του παραδείγματος.Γιατί ποιός γονιός δεν φώναξε στο παιδί του;;;; Και ποιός γονιός δεν το μάλωσε και δεν το τιμώρησε;;;;Αυτός λοιπόν το έκανε που είναι παιδί του και το αγαπάει.Σκέψου ο ίδιος γονιός να έχει 30 παιδιά στην ίδια ηλικία ξεσαλωμένα.Τι θα κάνει;;;; Δεν θα τα μαλώσει όταν ξεφύγει η κατάσταση;;;;
Και τα άλλα περί του οτι αυτή είναι η δουλειά της και για αυτό πληρώνεται και είναι η επιστήμη της, είναι για εσωτερική κατανάλωση.Κουβέντα να γίνεται.

NLS
10-06-2011, 09:14
Εγώ δεν διαφωνώ μαζί σου πάντως.

Hekima
10-06-2011, 09:43
Καταρχήν είπα ότι η πράξη της είναι κατακριτέα! Τα όπλα που ανέφερα είναι σε εισαγωγικά εννοώ τρόπους αντιμετώπισής.
Και δεν μπορεί να λες ότι από την μία πόσο σοβαρό είναι το συγκεκριμένο επάγγελμα ( Λάθος επάγγελμα ) και από την άλλη να το χλευάζεις και να υπερβάλεις λέγοντας ( έχει 5 μήνες διακοπές και 3 ώρες ωράριο καθημερινά )
Και σε παρακαλώ μην με βάζεις να κάνω τον υπερασπιστεί τις συγκεκριμένης ( εκπαιδευτικού ) εγώ αναφέρομαι στο λειτούργημα του επαγγέλματος


Μάλλον μπερδεύτηκες, φυσικά και είναι σοβαρό το επάγγελμα ΄
το ότι το διάλεξε η κυρία αφού δεν της ταίριαζε εννοούσα.
Απορώ που είδες το χλευασμό την πραγματικότητα παράθεσα αν είναι υπερβολή τότε μαζί μου είσαι.
Μη σε παρακαλώ κάνεις τον υπερασπιστή της συγκεκριμένης κι εγώ στο λειτούργημα αναφέρθηκα που δεν το υπερασπίστηκε... τα ίδια λέμε.

Hekima
10-06-2011, 09:58
Εντάξει κύριοι, ας λιθοβολήσουμε την δασκάλα. Αλλά μην ακούσω καμιά μάνα από αυτές που παραπάνω κόπτονται υπέρ του μαθητή, να φωνάξει ή να τιμωρήσει το παιδί της.Ή ακόμη και να το δείρει, γιατί τότε θα βγω και θα την κάνω ρόμπα.
Όλα τα παραπάνω στην φαντασία βέβαια και για χάρη του παραδείγματος.Γιατί ποιός γονιός δεν φώναξε στο παιδί του;;;; Και ποιός γονιός δεν το μάλωσε και δεν το τιμώρησε;;;;Αυτός λοιπόν το έκανε που είναι παιδί του και το αγαπάει.Σκέψου ο ίδιος γονιός να έχει 30 παιδιά στην ίδια ηλικία ξεσαλωμένα.Τι θα κάνει;;;; Δεν θα τα μαλώσει όταν ξεφύγει η κατάσταση;;;;
Και τα άλλα περί του οτι αυτή είναι η δουλειά της και για αυτό πληρώνεται και είναι η επιστήμη της, είναι για εσωτερική κατανάλωση.Κουβέντα να γίνεται.

Δεν χρειάζεται να γίνεις βίαιος για τη μάνα που κόπτεται υπέρ του μαθητή ούτε καν στη φαντασία σου, δεν υπάρχει λόγος.
Έχεις τις απόψεις σου και καλά κάνεις. Τι κάνεις στα δικά σου παιδιά δικαίωμα σου ,πως θα αντιδράσεις εσύ αν βιώσεις μια τέτοια περίπτωση κι αυτό δικό σου θέμα είναι.
Σε κάθε άλλη περίπτωση σεβάσου το ότι κόπτομαι και δεν είμαι αδιάφορη.

Hekima
10-06-2011, 10:03
Δυο στα δυο λάθος έκανες. Και εγώ έχω παιδί.

Προσωπικά δεν έπαθα τίποτα (νομίζω και κανείς συμμαθητής μου) από μάλλον αρκετά χειρότερες συμπεριφορές από τους δασκάλους μου.

Φυσικά τα πράγματα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πάνε μπροστά. Όμως όπως είπα το cartoon strip παραπάνω λέει μια μεγάλη αλήθεια. Οι δάσκαλοι έχουν πια κατά μεγάλο βαθμό κομμένα τα πόδια. Οι "κανακάρηδες" δεν αγγίζονται με αποτέλεσμα να γίνονται κακομαθημένα ####παιδα και να είναι και "in" αυτό.
Ωραίες οι φράσεις περί σεβασμού. Πιασάρικες.
Φυσικά ο δάσκαλος πρέπει να είναι πρώτα ΚΑΛΟΣ ψυχολόγος. Πρέπει επίσης να έχει ευχέρεια να διαχειρίζεται πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες αλλά εν τέλει η δουλειά του είναι να κρατάει και την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ισορροπία. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα παιδάκια των κοινών θνητών δεν έχουν 1-to-1 εκπαίδευση με τον δάσκαλο να κάθεται πάνω από το ΕΝΑ παιδί και να διαμορφώνει ΟΛΗ την εκπαίδευση και τη συμπεριφορά του επάνω του.
Προσωπικά; ΕΥΤΥΧΩΣ. Ας τα αφήσουμε αυτά για τα παιδιά της (νυν) πριγκίπισσας Κάθριν που και κομπλεξικά να βγουν δεν πειράζει, θα ζήσουν σε μια γυάλα όλη τους τη ζωή.

Ούτε εγώ επικροτώ υποχρεωτικά τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ συμπεριφορά της συγκεκριμένης γυναίκας. Δεν μου φαίνεται τόσο τρομακτική πάντως.
Θα δεχόμουν πολύ εύκολα μια επίπληξη της σε ένα γραφείο διευθυντού (και όχι δημόσια όπως έγινε λες και έκανε δεν ξέρω τι) αλλά ταυτόχρονα την επίπληξη των δυο μαθητών για την συμπεριφορά τους (επίσης όχι δημόσια). Αμφιβάλλω ότι της ήρθε η κίνηση που έκανε ουρανοκατέβατη.

Όχι λάθος δεν έκανα, αφού λοιπόν έχεις παιδάκια μάλλον δεν σε αφορούσε το ποστ προς τους κυρίους που δεν έχουν.

kostasx
10-06-2011, 10:27
Ότι και να έκαναν τα παιδιά θα μπορούσε να καλέσει τους γονείς και να πάνε όλοι μαζί στον διευθυντή του σχολείου και να τους γίνει κάποιου είδους σύσταση η ότι άλλο γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και όχι να τα φιμώσει .

Για εμένα κατακριτέα .

:cool: :cool: :cool:



Συμφωνώ απόλυτα
Δεν δικαιολογείται τέτοια αντίδραση
Και μείς κάναμε τα χίλια μύρια..φάγαμε τις τιμωρίες μας και κατεβάσαμε τα μούτρα..αλλά όχι και ταινία στο στόμα:(

Hekima
10-06-2011, 10:41
Όλοι μας μεγαλώσαμε σε μια εποχή που οι δάσκαλοι είχαν τον σεβασμό μας (και τον φόβο μας) ενώ τα παιδιά (σας) μεγαλώνουν σε μια εποχή που υπάρχει πλήρης απαξίωση σε όλα και σε όλους. Πάντως παρά τους αμφιλεγόμενους (πλέον) τρόπους διαπαιδαγώγησης μια χαρά επιζήσαμε και δεν μας έμειναν και κουσούρια (όχι πολλά τουλάχιστον).

Και κάτι σχετικό για να νευριάσει η Σοφία... :D

Ο Νίκος Καζαντζάκης θυμάται την πρώτη του επίσκεψη στο δημοτικό σχολείο:
Το παραπάνω εννοείται προς χάριν ευθυμίας... Ξαναλέω πως είμαι ΚΑΘΕΤΑ ενάντιος στη βία ως τρόπο διαπαιδαγώγησης και συμφωνώ 100% με την Σοφία σε αυτά που έλεγε σε σχετικό πρόσφατο ποστ ότι από το σπίτι ξεκινάνε όλα, το αν το παιδί θα σεβαστεί τον παιδαγωγό και τον ίδιο τον γονιό του.
Α, και εννοείται, δεν συμφωνώ με το φίμωμα!


Γιάννη μου καλέ μου Γιάννη είμαι σίγουρη πως όταν κάνεις παιδάκια θα γίνεις ένας γλυκύτατος πατέρας.
Δεν είναι κακό να είμαστε ευαίσθητοι ούτε να υποστηρίζουμε τα παιδιά μας το έχουν ανάγκη ο κόσμος είναι ούτως ή άλλως δύσκολος γι΄αυτά.
Εννοείται πως σε ακραίες συμπεριφορές των παιδιών δεν συμφωνούμε ο τρόπος αντιμετώπισης αλλάζει όμως.
Το ότι εγώ παρέθεσα ένα γεγονός που συνέβησε στην πραγματικότητα κι εσείς αρχίσατε να αναλύεται την ψυχολογία της δασκάλας, το σοβαρό της επάγγελμα και το ότι 30 παιδιά είναι δύσκολο να τα διαχειριστείς για την μάνα που κόπτεται και θα την δείρετε και ότι άλλο γράφτηκε νομίζω πως ξέφυγε το θέμα και χάσαμε το γεγονός επειδή χαθήκαμε στις λεπτομέρειες, σαν τα παράθυρα στα κανάλια που όλοι μιλάνε κανείς δεν καταλαβαίνει στο τέλος κλείνουν οι μισοί την τηλεόραση οι άλλοι μισοί αλλάζουν κανάλι. Το γεγονός παραμένει το ίδιο και η επόμενη μέρα αυτού του παιδιού θα είναι δύσκολη. Κανείς δεν έγραψε για τα παιδιά ένα καλό λόγο ήταν σίγουρο πως αυτά τα παιδιά μόνο προβλήματα δημιουργούσαν κι όπως γράψατε αυτό που έκανε η δασκάλα το κατακρίνατε αλλά, αλλά,....
Σας έστειλα το άρθρο απλώς και μόνο για να σας πω ότι η κοινωνία μας από πολύ μικρά μας φιμώνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, μας καταδυναστεύει, μας ταμπελώνει, μας τσακίζει τα φτερά και ίσως και τον τσαμπουκά και πολλά άλλα και σχεδόν πάντα η οικογένεια βοηθάει σ΄αυτό, σχεδόν πάντα λέει, ε και τι έγινε δεν έπαθε και τίποτα. Ίσως επειδή δεν πάθαμε οι ίδιοι υπό χειρότερες συνθήκες θεωρούμε ότι έτσι θα συμβεί και στα παιδιά μας, ίσως, ίσως,....
Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν στο θέμα αποχωρώ από τη συζήτηση δε υπάρχει λόγος να αναγκάσω τους υπόλοιπους συμφορουμίτες να κουραστούν και να αλλάξουν κανάλι.

diomiles
10-06-2011, 10:45
Ταινία στο στόμα?..Και καθόμαστε και το συζητάμε?
Απαράδεκτη και επικίνδυνη εκπαιδευτικός..Το επόμενο βήμα της είναι τιμωρία σε σκοτεινό μπουντρούμι..Νεύρα

boxmac
10-06-2011, 10:54
Γιάννη μου καλέ μου Γιάννη είμαι σίγουρη πως όταν κάνεις παιδάκια θα γίνεις ένας γλυκύτατος πατέρας.
Δεν είναι κακό να είμαστε ευαίσθητοι ούτε να υποστηρίζουμε τα παιδιά μας το έχουν ανάγκη ο κόσμος είναι ούτως ή άλλως δύσκολος γι΄αυτά.
Εννοείται πως σε ακραίες συμπεριφορές των παιδιών δεν συμφωνούμε ο τρόπος αντιμετώπισης αλλάζει όμως.
Το ότι εγώ παρέθεσα ένα γεγονός που συνέβησε στην πραγματικότητα κι εσείς αρχίσατε να αναλύεται την ψυχολογία της δασκάλας, το σοβαρό της επάγγελμα και το ότι 30 παιδιά είναι δύσκολο να τα διαχειριστείς για την μάνα που κόπτεται και θα την δείρετε και ότι άλλο γράφτηκε νομίζω πως ξέφυγε το θέμα και χάσαμε το γεγονός επειδή χαθήκαμε στις λεπτομέρειες, σαν τα παράθυρα στα κανάλια που όλοι μιλάνε κανείς δεν καταλαβαίνει στο τέλος κλείνουν οι μισοί την τηλεόραση οι άλλοι μισοί αλλάζουν κανάλι. Το γεγονός παραμένει το ίδιο και η επόμενη μέρα αυτού του παιδιού θα είναι δύσκολη. Κανείς δεν έγραψε για τα παιδιά ένα καλό λόγο ήταν σίγουρο πως αυτά τα παιδιά μόνο προβλήματα δημιουργούσαν κι όπως γράψατε αυτό που έκανε η δασκάλα το κατακρίνατε αλλά, αλλά,....
Σας έστειλα το άρθρο απλώς και μόνο για να σας πω ότι η κοινωνία μας από πολύ μικρά μας φιμώνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, μας καταδυναστεύει, μας ταμπελώνει, μας τσακίζει τα φτερά και ίσως και τον τσαμπουκά και πολλά άλλα και σχεδόν πάντα η οικογένεια βοηθάει σ΄αυτό, σχεδόν πάντα λέει, ε και τι έγινε δεν έπαθε και τίποτα. Ίσως επειδή δεν πάθαμε οι ίδιοι υπό χειρότερες συνθήκες θεωρούμε ότι έτσι θα συμβεί και στα παιδιά μας, ίσως, ίσως,....
Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν στο θέμα αποχωρώ από τη συζήτηση δε υπάρχει λόγος να αναγκάσω τους υπόλοιπους συμφορουμίτες να κουραστούν και να αλλάξουν κανάλι.


Τώρα άρχισες να τα λες σωστά. Γιατί πιστεύω οτι το θέμα της ταινίας δεν το συζητάει κανείς γιατί είναι δεδομένο.ΚΑΚΟ.Όλοι οι υπόλοιποι προσπάθησαν (συμφωνώ και εγώ) να το ανοίξουν το θέμα και να το συζητήσουν.Με όλες τις προεκτάσεις του. Όσο για την δασκάλα, εγώ της δίνω ελαφρυντικά.Άνθρωπος είναι.Κάποια φορά, όλοι μας παρεκτρεπόμαστε.
Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟ ΒΑΛΛΕΤΩ !!!

daflos
10-06-2011, 13:27
Ταινία στο στόμα?..Και καθόμαστε και το συζητάμε?
Απαράδεκτη και επικίνδυνη εκπαιδευτικός..Το επόμενο βήμα της είναι τιμωρία σε σκοτεινό μπουντρούμι..Νεύρα

Εντάξει ρε παιδιά.Χαλαρώστε.Δεν ξέρουμε τι έγινε, πως έγινε κ.τ.λ.Πολλές φορές οι δημοσιογράφοι, χάριν δημοσιότητας προβάλουν αποσπασματικά τα πράγματα.Μπορεί να του την έβαλε για αστείο(λίγο υπερβολικό αστείο).
Αν δεν είσαι μπροστά, ποτέ δεν ξέρεις όλη την αλήθεια.

tsatsos
10-06-2011, 14:12
Εγω νομιζω οτι χασαμε το μετρο και οι γονεις και οι εκπαιδευτικοι.Δεν λεω οτι ηταν σωστη η αντιμετωπιση στα μαθητικα μου χρονια αλλα τωρα απο το ενα ακρο φτασαμε στο αλλο.Εχουν γινει μοδα οι παιδοψυχολογοι και οι μοντερνες ιδεες τους και εχουν χασει τα παιδια την παιδικη τους ταυτοτητα.Τα παιδια μου πηγαν στο δημοτικο σε ενα απο τα ποιο γνωστα σχολεια της Αθηνας και κοντεψα να φριξω απο την συμπεριφορα των γονιων.Δεν τολμουσε δασκαλος οχι να τραβηξει αυτι αλλα ουτε και να φωναξει σε παιδι.Πλακωνοντουσαν παιδια στο διαλειμα οπως κανουν ολα τα φυσιολογικα παιδια του κοσμου και παιρναν τους αλλους γονεις να διαμαρτυρηθουν μηπως ο κανακαρης τους αποκτησει ψυχολογικα προβληματα.Αφηστε τα παιδια να παιξουν,να τσακωθουν,να ματωσουν τα γονατα τους και αφηστε τους ειδικους και τους παιδοψυχολογους.Δεν παθαμε τιποτε εμεις που και τιμωριες φαγαμε και καμια σφαλιαρα απο τους δασκαλους μας και απο τους γονεις μας.Δεν μιλαω για ακραιες καταστασεις οπως η παραπανω αλλα εχουμε χασει το μετρο.Θυμαμαι γονιος που εφερε τα καναλια σε σχολειο και διαμαρτυροτανε γιατι βιοπραγησε λεει ο καθηγητης στον κανακαρη του αλλα δεν ειπε οτι μαζι με ενα αλλο παιδι κρεμασανε ενα χαρτι στην καθαριστρια του σχολειου που ηταν και ατομο με ειδικες αναγκες και της βαλανε φωτια...

hontakias
10-06-2011, 14:47
Εγω νομιζω οτι χασαμε το μετρο και οι γονεις και οι εκπαιδευτικοι.Δεν λεω οτι ηταν σωστη η αντιμετωπιση στα μαθητικα μου χρονια αλλα τωρα απο το ενα ακρο φτασαμε στο αλλο.Εχουν γινει μοδα οι παιδοψυχολογοι και οι μοντερνες ιδεες τους και εχουν χασει τα παιδια την παιδικη τους ταυτοτητα.Τα παιδια μου πηγαν στο δημοτικο σε ενα απο τα ποιο γνωστα σχολεια της Αθηνας και κοντεψα να φριξω απο την συμπεριφορα των γονιων.Δεν τολμουσε δασκαλος οχι να τραβηξει αυτι αλλα ουτε και να φωναξει σε παιδι.Πλακωνοντουσαν παιδια στο διαλειμα οπως κανουν ολα τα φυσιολογικα παιδια του κοσμου και παιρναν τους αλλους γονεις να διαμαρτυρηθουν μηπως ο κανακαρης τους αποκτησει ψυχολογικα προβληματα.Αφηστε τα παιδια να παιξουν,να τσακωθουν,να ματωσουν τα γονατα τους και αφηστε τους ειδικους και τους παιδοψυχολογους.Δεν παθαμε τιποτε εμεις που και τιμωριες φαγαμε και καμια σφαλιαρα απο τους δασκαλους μας και απο τους γονεις μας.Δεν μιλαω για ακραιες καταστασεις οπως η παραπανω αλλα εχουμε χασει το μετρο.Θυμαμαι γονιος που εφερε τα καναλια σε σχολειο και διαμαρτυροτανε γιατι βιοπραγησε λεει ο καθηγητης στον κανακαρη του αλλα δεν ειπε οτι μαζι με ενα αλλο παιδι κρεμασανε ενα χαρτι στην καθαριστρια του σχολειου που ηταν και ατομο με ειδικες αναγκες και της βαλανε φωτια...


Οπισθοδρομικέ,παλιομοδίτη, χουντικέ, φασίστα, χιτλερικέ, χρυσαυγήτη, σαδιστή και τύρανε ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα



:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:
:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

NLS
10-06-2011, 14:47
Α μπράβο...

Arkas
10-06-2011, 14:59
Nαι στο φίμωτρο στο στόμα,
ναι στο ξύλο,
ναι στην διαπόμπευση,

αλλά όχι στα παιδιά,

αλλά στους αδιάφορους,
ανεπαρκείς
και
εγκληματικούς
γονείς!!!

ΝεύραΝεύραΝεύρα

.

bokis
10-06-2011, 15:26
Nαι στο φίμωτρο στο στόμα,
ναι στο ξύλο,
ναι στην διαπόμπευση,

αλλά όχι στα παιδιά,

αλλά στους αδιάφορους,
ανεπαρκείς
και
εγκληματικούς
γονείς!!!

ΝεύραΝεύραΝεύρα

.



Έχεις δίκαιο :sm8:

thanper
10-06-2011, 15:51
Εγω νομιζω οτι χασαμε το μετρο και οι γονεις και οι εκπαιδευτικοι.Δεν λεω οτι ηταν σωστη η αντιμετωπιση στα μαθητικα μου χρονια αλλα τωρα απο το ενα ακρο φτασαμε στο αλλο.Εχουν γινει μοδα οι παιδοψυχολογοι και οι μοντερνες ιδεες τους και εχουν χασει τα παιδια την παιδικη τους ταυτοτητα.Τα παιδια μου πηγαν στο δημοτικο σε ενα απο τα ποιο γνωστα σχολεια της Αθηνας και κοντεψα να φριξω απο την συμπεριφορα των γονιων.Δεν τολμουσε δασκαλος οχι να τραβηξει αυτι αλλα ουτε και να φωναξει σε παιδι.Πλακωνοντουσαν παιδια στο διαλειμα οπως κανουν ολα τα φυσιολογικα παιδια του κοσμου και παιρναν τους αλλους γονεις να διαμαρτυρηθουν μηπως ο κανακαρης τους αποκτησει ψυχολογικα προβληματα.Αφηστε τα παιδια να παιξουν,να τσακωθουν,να ματωσουν τα γονατα τους και αφηστε τους ειδικους και τους παιδοψυχολογους.Δεν παθαμε τιποτε εμεις που και τιμωριες φαγαμε και καμια σφαλιαρα απο τους δασκαλους μας και απο τους γονεις μας.Δεν μιλαω για ακραιες καταστασεις οπως η παραπανω αλλα εχουμε χασει το μετρο.Θυμαμαι γονιος που εφερε τα καναλια σε σχολειο και διαμαρτυροτανε γιατι βιοπραγησε λεει ο καθηγητης στον κανακαρη του αλλα δεν ειπε οτι μαζι με ενα αλλο παιδι κρεμασανε ενα χαρτι στην καθαριστρια του σχολειου που ηταν και ατομο με ειδικες αναγκες και της βαλανε φωτια...


+1200