PDA

View Full Version : Προγραμματισμός Εκδρομής Αθήνα-Ορμένιο-Πτολεμαίδα


Kosttis
09-06-2011, 16:29
Και μιας και έχω απασχολήσει το forum περισσότερο με τεχνικά προβληματάκια, ας σας απασχολήσω και λίγο με ταξιδιωτικά σχέδια;)

Σχεδιάζουμε λοιπόν με το κορίτσι να ταξιδέψουμε φέτος με τη μηχανή για βόρεια Ελλάδα.
Έχουμε στη διάθεσή μας καμμια δεκαπενταρία μέρες και κάποια (λίγα) δεδομένα που οφείλουμε να ακολουθήσουμε.

Αφετηρία του ταξιδιού η Αθήνα 15 ή 16/8, υποχρεωτική στάση Καβάλα (βλέπε συγγενείς), Ορμένιο (συνοριακός σταθμός), 4-5 μέρες Σαμοθράκη για ξεκούραση και στην επιστροφή πρέπει να είμαστε Πτολεμαίδα στις 26/8. Έχουμε εκεί κοινωνική υποχρέωση στις 27-08.
Από Πτολεμαίδα επιστροφή Αθήνα!


Το βασικό μου πρόβλημα σε αυτό το σχεδιασμό είναι σε ποια σημεία αξίζει να κάνω στάση για διανυκτέρευση μοιράζοντας σωστά τις αποστάσεις και και από που να περάσω για να δώ ό,τι καλύτερο μπορούν να μου προσφέρουν οι περιοχές που θα διασχίσω. Προφανώς δεν θέλω να μείνω σε μεγάλες πόλεις πλην Καβάλας και δεν θέλω να είμαι όλη την ώρα επάνω στη μηχανή.

Μια πρώτη σκέψη είναι η εξής:
1η μέρα Αθήνα Πλαταμώνας, 400χλμ 4:30 ώρες
2η μέρα Πλαταμώνας Καβάλα, 250χλμ 2:30 ώρες
3η μέρα διαμονή Καβάλα
4η μέρα Καβάλα -Ορμένιο, 300χλμ 3:30ώρες
Διαμονή κάπου εκεί ή σε βουλγαρικό ξενοδοχείο περνώντας τα σύνορα.
5η μέρα Ορμένιο - Μεταξάδες - Αλεξανδρούπολη 160 χλμ 2:30 ώρες και αμέσως αναχώρηση με το καραβάκι για Σαμοθράκη.
9η ή 10η μέρα αναχώρηση από Σαμοθράκη για Καβάλα και από εκεί για Πτολεμαίδα, 290χλμ 3 ώρες.

Κάθε συμβουλή δεκτή
Ευχαριστώ
Κωστής

Kosttis
09-06-2011, 16:33
και μια εικόνα της διαδρομής

N4pSt3R
09-06-2011, 18:46
Πρώτα απ όλα οταν θα είσαι Ορεστιάδα (35χλμ) από το Ορμένιο θα πάρεις για καφέ!!!:sm7::sm7:
Τώρα καλό είναι από Καβάλα και μετά αν θες να αποφύγεις την εγνατία!Θα πάρεις τον παλιό δρόμο για Ξάνθη και απο κει Πόρτο λάγος και φτάνεις Κομοτηνή.Από Από Κομοτηνή πέρνεις δρόμο για Αρειανά και και μετά για Μέγα Δέρειο και έρχεσαι από τα βουνά μέσα με μια όμορφη διαδρομή.Όταν θα είσαι Ορεστιάδα σου δείχνουμε 2-3 καλά μέρη για κατασκηνώσεις αν θες ή αν δεν θές έχει όμορφους ξενώνες.

babisadve
09-06-2011, 19:22
Πρώτα απ όλα οταν θα είσαι Ορεστιάδα (35χλμ) από το Ορμένιο θα πάρεις για καφέ!!!:sm7::sm7:
Τώρα καλό είναι από Καβάλα και μετά αν θες να αποφύγεις την εγνατία!Θα πάρεις τον παλιό δρόμο για Ξάνθη και απο κει Πόρτο λάγος και φτάνεις Κομοτηνή.Από Από Κομοτηνή πέρνεις δρόμο για Αρειανά και και μετά για Μέγα Δέρειο και έρχεσαι από τα βουνά μέσα με μια όμορφη διαδρομή.Όταν θα είσαι Ορεστιάδα σου δείχνουμε 2-3 καλά μέρη για κατασκηνώσεις αν θες ή αν δεν θές έχει όμορφους ξενώνες.

Κομοτηνή, Ελλάς προς Ορεστιάδα, Ελλάς - Χάρτες Google (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AE,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CF%82&daddr=%CE%9C%CE%AD%CE%B3%CE%B1+%CE%94%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF,+%CE%9F%CF%81%CF%86%CE%AD%CE%B1,+%CE%88%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%82,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CF%82+to:%CE%9F%CF%81%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B1,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CF%82&hl=el&geocode=FZZscwIdWKiDASlfTn7cLe2tFDFQsLniLL0ABA%3BFUUudQIdCxqNASmH5fsYnmeyFDEwKe9btE4BCg%3BFYZYeQIdzdaUASn1GWPxOh6zFDEwr7niLL0ABA&mra=ls&sll=41.14199,25.715105&sspn=0.386788,1.007996&ie=UTF8&ll=41.281935,25.878296&spn=0.771927,3.065186&z=9)

Μόνο να φοράς μπότες... (αν και δεν θα 'χουν πολύ νερό τα ρέματα!!)


... και για ύπνο αν δεν είσαι της σκηνής, εδώ :
Ευρωθήραμα (http://www.eurothirama.gr/)

Kosttis
10-06-2011, 08:05
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Μελετάω και επανέρχομαι :)

.....και εννοείται πως θα πιούμε καφέ....

Kosttis
14-06-2011, 19:16
Νέο Πρόγραμμα μετά και τη βοήθειά σας:

1η μέρα Αθήνα - Καβάλα. Μακρύ ταξίδι, αλλά να τελιώνουμε με τα βαρετά :sm7:
2η μέρα Καβάλα και περιήγηση στο Δέλτα του Νέστου, τη Λίμνη Βιστωνίδα και μπανάκι στη Κεραμωτή.

3η μέρα Καβάλα και μονοήμερη βόλτα στη Θάσο (με ερωτηματικό ανάλογα την όρεξη και τη κούραση)

4η μέρα Καβάλα και μέσω παλιάς εθνικής και ορεινής διαδρομής Ορεστιάδα (όπως με συμβουλέψατε) ;). Καφεδάκι, φαγητό και αναχώρηση για Ορμένιο για διανυκτέρευση σε κάποιο ξενώνα της περιοχής.

5η μέρα Μέσω Δέλτα Έβρου επιστροφή Αλεξανδρούπολη για άμεση αναχώρηση προς Σαμοθράκη.
Εδώ υπάρχει ένα μικρό ζήτημα γιατί ακόμα δεν έχουν βγεί τα δρομολόγια πλοίου για Σαμοθράκη. Οπότε δεν ξέρω τι ώρα πρέπει να φύγω απο ψηλά για να κατέβω Αλεξανδρούπολη. Αυτή η "λεπτομέρεια" μπορεί να μου αλλάξει και το σημείο διανυκτέρευσης της προηγούμενης μέρας.

Έχει πάει κανείς Σαμοθράκη? μήπως έχετε υπόψη κάποιο ενοικιαζόμενο της προκοπής?

Ευχαριστώ!

egefalikos
14-06-2011, 21:11
Κωστή με το καλό να'ρθεις στα μέρη μας και να πιούμε καφεδάκι-τσιπουράκι! Μόλις έχω νεότερα για τα δρομολόγια του πλοίου θα σε ενημερώσω, γιατί εκείνη την περίοδο βγαίνουν έξτρα δρομολόγια λόγω Δεκαπενταύγουστου!
Κατάγομαι από Σαμοθράκη, γι'αυτό πες μου την ημερομηνία που θες να είσαι εκεί και μέχρι πότε, για να βρούμε δωμάτιο!
ΥΓ. Μπες σε διατροφή γιατί στο νησί θα την χαλάσεις!!! ;):)

Kosttis
15-06-2011, 10:16
Καλημέρα...Σχεδιάζω να είμαι Σαμοθράκη από 20 ή 21 Αυγούστου και για 5 διανυκτερεύσεις. Δεν μπορώ ακόμα όμως να πώ με βεβαιότητα :(
Έχει πάρει το αυτί μου για τα κατσικάκια και δεν κρατιέμαι!!!
Μήπως οι 5 μέρες είναι πολλές για Σαμοθράκη?

Για τα δρομολόγια πήρα και εγώ τηλέφωνο αλλά δεν έχουν βγει ακόμα! μέχρι τέλη ιουνίου ήξεραν! Από την άλλη εβδομάδα τα νεώτερα.

Ευχαριστώ πολύ!

akistaxi
15-06-2011, 21:34
:sm8::sm8::sm8:

STRATOS-GS
16-06-2011, 10:28
Καλημέρα!Είχα κάνει ένα ταξίδι στην περιοχή του Έβρου το 2008,πολύ όμορφα μέρη!Μάλλον οι καλύτερες στιγμές του ήταν αυτές στις Καστανιές,να δροσίζομαι μέσα στον ποταμό Άρδα,με το παντελόνι ανεβασμένο μέχρι τα γόνατα..μην το χάσεις!

Kosttis
16-06-2011, 14:07
Καλημέρα!Είχα κάνει ένα ταξίδι στην περιοχή του Έβρου το 2008,πολύ όμορφα μέρη!Μάλλον οι καλύτερες στιγμές του ήταν αυτές στις Καστανιές,να δροσίζομαι μέσα στον ποταμό Άρδα,με το παντελόνι ανεβασμένο μέχρι τα γόνατα..μην το χάσεις!


καλό!!! σε ευχαριστώ πολύ!
Αν και φοβάμαι την συνεπιβάτιδα σε κάτι τέτοια ρε γμτ

nikos-x
16-06-2011, 14:21
Αν είμαι Πτολεμαΐδα εκείνο το Σαββατοκύριακο, κερνάμε καφέ στον Μ.Ο.Π. :)

ilias vara
16-06-2011, 15:35
5 μερες ειναι πολλες για σαμοθρακη εκτος αν θελεις να βαλεις πολλα πολλα κιλα γιατι και σαν τοπια ειναι πανεμορφα αλλα και αυτα τα κατσικακια.....μμμμμμμ
τελοσ παντων εχει πολλη ωραια μερη η διαδρομη που θα κανεις και μην σπαταλησεις 5 μερες σε ενα σημειο..(προσωπικη αποψη)και οσο για την συνοδηγο αν τις αρεσει λιγο το βουνο μην φοβασαι τιποτα θα μαγευτει απο το τοπιο....καλο δρομο να εχεις φιλε !!!!!!!!!

Kosttis
16-06-2011, 17:17
@Νικο ...μακάρι να είσαι επάνω να γνωριστούμε και να πιούμε καφέ!

@Ηλία ..Έχω μπει από χτες στη σκέψη πως είναι πολλές 5 μέρες για Σαμοθράκη.
την είδα και στο χάρτη και μου παραφάνηκε μικρή!
Σκέφτομαι να τις κάνω 3 τις μέρες εκεί ώστε να γυρίσω περισσότερο σε Έβρο και Ροδόπη. Καλά τα κατσικάκια αλλά οι διαδρομές μένουν...:sm7:

N4pSt3R
16-06-2011, 18:45
Θα σε κρατίσουμε εμείς εδ'ω 2μέρες σίγουρα!!Αν είσαι και τις εξοχής και είσαι για camping θα πάθεις πλάκα με τα μέρη που μπορείς να κατασκηνώσεις!!

Έλα με το καλό και βλέπεις!!!

Kosttis
16-06-2011, 23:03
Πώς να κουβαλήσω εξοπλισμό camping ειναι το πρόβλημά μου!
Κατά τα λοιπά είμαι και παρά είμαι της εξοχής!

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, από Καβάλα Θα έρθω τότε κατευθείαν ορεστιάδα για να σας δω από κοντά, και να με κατευθύνετε!
Έτσι ή αλλιώς αποφάσισα να μην κλείσω πουθενά (με μια εξαιρεση ίσως για Σαμοθράκη) ώστε να είμαι ευέλικτος και να μείνω όπου κολλήσω!

adventure
16-06-2011, 23:30
Με το καλό Κώστα όσες μέρες αποφασίσεις τελικά να το κάνεις αυτό το ταξίδι σημασία έχει ο προορισμός και φυσικά η καλή παρέα .

;) :) :)

N4pSt3R
17-06-2011, 00:17
Πώς να κουβαλήσω εξοπλισμό camping ειναι το πρόβλημά μου!
Κατά τα λοιπά είμαι και παρά είμαι της εξοχής!

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, από Καβάλα Θα έρθω τότε κατευθείαν ορεστιάδα για να σας δω από κοντά, και να με κατευθύνετε!
Έτσι ή αλλιώς αποφάσισα να μην κλείσω πουθενά (με μια εξαιρεση ίσως για Σαμοθράκη) ώστε να είμαι ευέλικτος και να μείνω όπου κολλήσω!


Υπάρχουν τα πάντα!!!!Δεν έπρεπε καν να το πεις αυτό!!!!Σκηνή έχουμε, μπύρες θα πάρουμε, φωτιά θα ανάψουμε και παρέα καλή θα κάνουμε!!!

Kosttis
17-06-2011, 15:43
Έτσι αλλάζει κατά πολύ και ομορφαίνει το πράγμα!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Θα το οργανώσουμε λοιπόν....! Θα ενημερώσω για το προγμαμματισμό των ημερών και και θά λάβουμε τα μέτρα μας!!!!

Και μιας και μιλάμε για προγραμματισμό να φανταστώ ότι το καλύτερο (προκειμένου να σας πετύχω ευκαιρους) θα είναι να είμαι Ορεστιάδα (ή στην ευρύτερη ζώνη) ΠΣΚ?

Ευχαριστώ και πάλι!!!!

kwstas
17-06-2011, 21:39
θα σου προτεινα επισκεψη-καφε στο Ορμενιο αφου θα πας ως εκει και διαμονη Ορεστιαδα ή Διδ/χο για να δεις κατι, βραδυ εκει μονο κουνουπια θα εχει!

Σαμοθρακη εχεις πολλες επιλογες μιας και κατω στο λιμανι ειναι ολα, εχει πολλα ενοικιαζομενα δωματια και 2-3 ξενοδοχεια που ειναι σε κοντινη αποσταση και θα βρεις σιγουρα, με μια αναζητηση στον επαγγελματικο οδηγο εδω θα βρεις σιγουρα!

e-evros.gr \\ v 0.4 - Ο Έβρος ηλεκτρονικά - Αλεξανδρούπολη - Σουφλί - Διδυμότειχο - Ορεστιάδα (http://e-evros.gr/)

οπωσδηποτε να πας στον φονια (θελει 3-4 χλμ περπατημα ακομα και μεσα απο το νερο) , να δοκιμασεις χταποδοκεφτεδες σε ταβερνακι στην πλατεια της Χωρας και εννοειτε στον Προφητη Ηλια στη μια και μοναδικη ταβερνα ΒΡΑΧΟΣ με υπεροχη θεα θα φας καταπληκτικο κατσικακι....

θα χαρω να βρεθουμε και απο κοντα οταν ανεβεις μαζι με τα παιδια

tsompanis
17-06-2011, 22:57
αφού τελικά δεν θέλεις να μείνεις πολλές μέρες σαμοθράκη...για δεν μπαίνεις και λίγο μέσα Βουλγαρία για κανένα διήμερο?
ο εγκεφαλικός και τα άλλα παιδιά,σίγουρα θα ξέρουν ωραία μέρη και απο εκεί;):D

Kosttis
18-06-2011, 00:11
θα σου προτεινα επισκεψη-καφε στο Ορμενιο αφου θα πας ως εκει και διαμονη Ορεστιαδα ή Διδ/χο για να δεις κατι, βραδυ εκει μονο κουνουπια θα εχει!

Σαμοθρακη εχεις πολλες επιλογες μιας και κατω στο λιμανι ειναι ολα, εχει πολλα ενοικιαζομενα δωματια και 2-3 ξενοδοχεια που ειναι σε κοντινη αποσταση και θα βρεις σιγουρα, με μια αναζητηση στον επαγγελματικο οδηγο εδω θα βρεις σιγουρα!

e-evros.gr \\ v 0.4 - Ο Έβρος ηλεκτρονικά - Αλεξανδρούπολη - Σουφλί - Διδυμότειχο - Ορεστιάδα (http://e-evros.gr/)

οπωσδηποτε να πας στον φονια (θελει 3-4 χλμ περπατημα ακομα και μεσα απο το νερο) , να δοκιμασεις χταποδοκεφτεδες σε ταβερνακι στην πλατεια της Χωρας και εννοειτε στον Προφητη Ηλια στη μια και μοναδικη ταβερνα ΒΡΑΧΟΣ με υπεροχη θεα θα φας καταπληκτικο κατσικακι....

θα χαρω να βρεθουμε και απο κοντα οταν ανεβεις μαζι με τα παιδια

Και εγώ θα χαρώ πολύ να βρεθούμε!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

αφού τελικά δεν θέλεις να μείνεις πολλές μέρες σαμοθράκη...για δεν μπαίνεις και λίγο μέσα Βουλγαρία για κανένα διήμερο?
ο εγκεφαλικός και τα άλλα παιδιά,σίγουρα θα ξέρουν ωραία μέρη και απο εκεί;):D
Είχα σκεφτεί στην αρχή του προγραμματισμού τη Βουλγαρία ,αλλά μιας και θα ήμουν μόνος με το κορίτσι είπα να μην "μπλέξω". Κατά τα άλλα είναι πολύ καλή ιδέα!

kwstas
18-06-2011, 08:31
καλα ειναι να μπεις και εκει, εχεις πολλες επιλογες αλλα μια βολτα πιστευω θα ηταν αρκετη...αν ησουν μονος η νυχτα ειναι ΜΕΓΑΛΗ εκει (με πιανεις φανταζομαι)!!:)

Μια επιλογη ειναι να μπεις Βουλγαρια απο Ορμενιο, να πας SVILENGRAD που ειναι η πρωτη πολη και να περασεις Τουρκια απο εκει (ουτε 5χλμ το τελωνειο) να πας στην Ανδριανουπολη (ΕDIRNE) και να μπεις Ελλαδα απο Καστανιες που ειναι 20χλμ απο Ορεστιαδα.
Ειναι καλη βολτα και δεν την εχω κανει ακομα, ισως την κανουμε μαζι αν ειναι Π.Σ.Κ γιατι τις αλλες μερες ειναι δυσκολο για την γυναικα μου λογω δουλειας...

Kosttis
18-06-2011, 12:28
καλα ειναι να μπεις και εκει, εχεις πολλες επιλογες αλλα μια βολτα πιστευω θα ηταν αρκετη...αν ησουν μονος η νυχτα ειναι ΜΕΓΑΛΗ εκει (με πιανεις φανταζομαι)!!:)
:yz Το νού σας ο εχθρός παραμονεύει :sm7::sm7::sm7:
Μια επιλογη ειναι να μπεις Βουλγαρια απο Ορμενιο, να πας SVILENGRAD που ειναι η πρωτη πολη και να περασεις Τουρκια απο εκει (ουτε 5χλμ το τελωνειο) να πας στην Ανδριανουπολη (ΕDIRNE) και να μπεις Ελλαδα απο Καστανιες που ειναι 20χλμ απο Ορεστιαδα.
Ειναι καλη βολτα και δεν την εχω κανει ακομα, ισως την κανουμε μαζι αν ειναι Π.Σ.Κ γιατι τις αλλες μερες ειναι δυσκολο για την γυναικα μου λογω δουλειας...


Πολύ ωραία ιδέα!!! Βέβαια να συνταξιδέψουμε!!!
Νομίζω πως σίγουρα θα είμαι Ορεστιάδα Παρασκευή μεσημέρι - απόγευμα ώστε σε κάθε περίπτωση να έχω- έχουμε το ΠΣΚ ελεύθερο και να βολέψει και εσάς.
Οπότε θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος 19/8 παρασκευή θα είμαι Ορεστιάδα! Είναι άλλωστε το μοναδικό ΠΣΚ που θα μπορούσα να είμαι εκεί γιατί τα υπόλοιπα απλά δεν βγαίνουν!

klis
18-06-2011, 12:44
Επισης θα σου προτεινα να κανεις και λιγη οικονομια καθως 17 σεπτεμβρη μαλον πρεπει να βαφτισεις τον μικρο....μην ξεχνιομαστε!!


Α ρε τυχερε...Εσυ εκδρομουλα και ο κουμπαρος σου να λιωνει στην χαλκιδα με μπιμπερο και κουνιες...
Πρεπει παντως να ειναι τελεια διαδρομη :)

Kosttis
18-06-2011, 13:16
Δεν ξεχνώ....:sm7::sm7::sm7::sm7:

Άλλωστε και να μην φτάσουν τα λεφτά το παιδί θα δείξει κατανόηση!
Έχει και αυτό πατέρα μηχανόβιο:sm7::sm7:

Η εκδρομή αυτή θα είναι πραγματικά μαμάτη!!!! Καινούργια μέρη και καινούργιοι φίλοι!

kwstas
18-06-2011, 18:24
μια χαρα...και εμεις μετα απο τον 15Αυγουστο λογικα θα ειμαστε εδω, καλυτερα θα το δουμε εκεινες τις μερες, θα ανταλλαξουμε και τηλεφωνα για καλυτερη επικοινωνια..

Kosttis
20-06-2011, 13:28
μια χαρα...και εμεις μετα απο τον 15Αυγουστο λογικα θα ειμαστε εδω, καλυτερα θα το δουμε εκεινες τις μερες, θα ανταλλαξουμε και τηλεφωνα για καλυτερη επικοινωνια..

:sm8::sm8::sm8:

Kosttis
07-07-2011, 00:24
Και για να μην ξεχνιόμαστε .....το πρόγραμμα βγήκε:):):)
Ιδού λοιπόν:
16-8 Αναχώρηση από Αθήνα για Καβάλα.
3 διανυκτερεύσεις Καβάλα με εκδρομούλες στα χωριά της Ξάνθης, της Δράμας και στο Δέλτα του Νέστου.
19-8 Παρασκευή, Άφιξη Ορεστιάδα. ΠΣΚ στα μέρη του Έβρου ελπίζοντας και στη παρέα των συμφορουμιτών από εκεί ;)
21-8 Κυριακή, Αναχώρηση από Έβρο για Σαμοθράκη.
4 διανυκτερεύσεις Σαμοθράκη και αναχώρηση 25-8 για Καβάλα.
26-8 και όλο το ΠΣΚ Πτολεμαίδα.
28-8 επιστροφή Αθήνα!

Προσπάθησα να βάλω την Ορεστιάδα στο ΠΣΚ με τη σκέψη ότι θα διευκολύνονταν οι φίλοι στα μέρη εκείνα για να βρεθούμε, ακόμα και να βολτάρουμε μαζί!

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!

kwstas
07-07-2011, 01:27
εγω εκτος απροοπτου θα ειμαι εδω οπως σου ειπα και τις μερες του 15 Αυγουστου θα ειμαι στο camping της Ηρακλειτσας, εχει φανταστικες παραλιες εκει οποτε ισως βρεθουμε κ εκει!

Kosttis
07-07-2011, 10:29
Οκ λοιπόν!
Η Ηρακλείτσα ειναι κοντά στη Καβάλα, ή κάνω λάθος?

kwstas
07-07-2011, 11:17
Οκ λοιπόν!
Η Ηρακλείτσα ειναι κοντά στη Καβάλα, ή κάνω λάθος?

Αν εχεις προγραμματισει και κανενα μπανακι οσο θα εισαι Καβαλα ειναι μολις 12-15χλμ και σιγουρα η καλυτερη επιλογη που εχεις!

tziv
07-07-2011, 16:57
Κωστή καλησπέρα,έκανα το ταξίδι πέρυσι,λίγο μεγαλύτερο καθώς έφτασα στο Ορμένιο και γύρισα Αθήνα απο Λευκάδα ;-)
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ομολογώ οτι η Θάσος δεν μου είπε τίποτα,οπότε και οι 5 μέρες στην Σαμοθράκη θα μπορούσαν να γίνουν και 6!

kwstas
07-07-2011, 18:21
Κωστή καλησπέρα,έκανα το ταξίδι πέρυσι,λίγο μεγαλύτερο καθώς έφτασα στο Ορμένιο και γύρισα Αθήνα απο Λευκάδα ;-)
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ομολογώ οτι η Θάσος δεν μου είπε τίποτα,οπότε και οι 5 μέρες στην Σαμοθράκη θα μπορούσαν να γίνουν και 6!
εχεις παει Σαμοθρακη?Οχι οτι το συγκρινω με κυκλαδε, δωδεκανισα κτλ, αλλα αν δεν σου ειπε τιποτα η Θασος, τι να πει η Σαμοθρακη που εχει μονο μια παραλια που αξιζει 3 χωρια και ενα Φαραγκι, εγω θα λεγα πως 2-3 μερες ειναι αρκετες εκει!

Kosttis
07-07-2011, 20:52
Κωστή καλησπέρα,έκανα το ταξίδι πέρυσι,λίγο μεγαλύτερο καθώς έφτασα στο Ορμένιο και γύρισα Αθήνα απο Λευκάδα ;-)
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ομολογώ οτι η Θάσος δεν μου είπε τίποτα,οπότε και οι 5 μέρες στην Σαμοθράκη θα μπορούσαν να γίνουν και 6!

Αξίζει λοιπόν εεε;
Και εγώ θα φτάσω Ορμένιο:) και σκέφτομαι να γυρίσω από Γιάννενα, Πάτρα κλπ στην Αθήνα!! αυτό το τελευταίο δεν είναι σίγουρο.

Όσον αφορά τα 2 νησιά αποφασίσαμε με το κορίτσι να πάμε Σαμοθράκη, μιας και Θάσο θα έχουμε κι άλλες ευκαιρίες αργότερα (βλέπε συγγενείς στη Καβάλα). Άλλωστε είναι έστω και λίγο πιο κοντά, οπότε προτιμήθηκε το μακρινό μιάς και θα φτάσουμε Αλεξανδρούπολη.

Kosttis
07-07-2011, 20:57
Αν εχεις προγραμματισει και κανενα μπανακι οσο θα εισαι Καβαλα ειναι μολις 12-15χλμ και σιγουρα η καλυτερη επιλογη που εχεις!

Ναι το μπανάκι είναι στο πρόγραμμα, οπότε εύκολα μπορούμε να τα πούμε εκεί!

egefalikos
08-07-2011, 15:58
Κωστή γράψε λίγο το mail σου, για να σου στείλω το πρόγραμμα των πλοίων για Σαμοθράκη!

akistaxi
24-07-2011, 15:15
:sm3::sm3::sm3:αντε βαλε το τελικο προγραμμα ,αντε να δω ποσες πολεις θα προσθεσης ακομα!

Kosttis
25-07-2011, 00:55
Υπομονή Βαγγέλη!!!
Εις αύριον τα νεότερα :)

Kosttis
27-07-2011, 21:53
Και πέρασε ο καιρός….. και ολοκληρώνεται ή μάλλον ολοκληρώθηκε σιγά-σιγά ο προγραμματισμός! Ιδού λοιπόν και αν έχετε όρεξη και άποψη δώστε καμιά ιδέα για extra must see σημεία στις περιοχές που θα βρεθώ!


Επίσης όποιος έχει όρεξη κάποιες διαδρομές μπορούμε να τις κάνουμε παρέα! Μια μηχανή και δυο αναβάτες θα χαρούν πολύ!



Νέα αφετηρία ταξιδιού είναι πλέον η Ακράτα Αχαΐας.
Ημερομηνία αναχώρησης η 11-08-2011 περί ώρα (πολύ) πρωινή!


Πρώτος σταθμός τα Τρίκαλα - 2 διανυκτερεύσεις.
Αναχώρηση από Ακράτα για Τρίκαλα μέσω γέφυρας Ρίου, βουνά Ναυπάκτου, Προυσού, Καρπενησίου και Καρδίτσας.
Must see: Ιερά μονή Προυσού και Μετέωρα


Δεύτερος σταθμός η Καβάλα - 5 διανυκτερεύσεις.
Αναχώρηση από Τρίκαλα 14/8 και άφιξη αυθημερόν Καβάλα μέσω Καλαμπάκας, υψηλής γέφυρας Σερβίων, Κοζάνης και Εγνατίας οδού.
Must see: Θάσος, Δέλτα Νέστου, Ξάνθη, βόλτα στα χωριά της Σταυρούπολης, οινοποιείο Λαζαρίδη (για να μην ξεχνιόμαστε).


Τρίτος Σταθμός ο Έβρος - 2 διανυκτερεύσεις.
Αναχώρηση από Καβάλα 19/8 και άφιξη στο νομό Έβρου μέσω παλιάς εθνικής οδού Καβάλας - Κομοτηνής, λίμνη Βιστωνίδα, Αρριανά, μεγάλο και μικρό Δέρειο, Μεταξάδες, Πεντάλοφος, Ορμένιο, συνοριακός σταθμός, Άρδας ποταμός, Ορεστιάδα.
Διανυκτέρευση όπου μας αρέσει ή όπου μας προτείνουν οι συμφορουμίτες από εκεί!
Must see: ?


Τέταρτος σταθμός η Σαμοθράκη - 4 διανυκτερεύσεις.
Αναχώρηση από Έβρο 21/8 για να προλάβουμε το πλοίο των 12 εφόσον έχουμε πιεί καφέ με τον φίλο Egefaliko στην Αλεξανδρούπολη.
Must see: κατσικάκι, κατσικάκι, μπάνιο, βάθρες, κατσικάκι!


Πέμπτος σταθμός η Πτολεμαΐδα – 2 διανυκτερεύσεις
Αναχώρηση από Σαμοθράκη 25/8, μια διανυκτέρευση στη Καβάλα, και 26/8 αναχώρηση για Πτολεμαΐδα.
Εκεί δεν έχει must see… Έχουμε γάμο….και αφού συνέλθουμε την Κυριακή 29/8 παίρνουμε τη κατηφόρα. Για επιστροφή δεν προγραμματίζω. Δεν βιάζομαι να γυρίσω και έτσι…… αναλόγως τις ορέξεις!

siraxanz
27-07-2011, 22:52
Καλό ταξίδι:)

foul pansion, garantie, frui jele, olala:Ωραίο ταξιδάκι:D

N4pSt3R
28-07-2011, 18:54
Άντε έλα με το καλό και θα δούμε τα must see!!!:sm7::sm7::sm7:Όποτε θέλεις στείλε να τα πούμε για διαμονή κτλ κτλ τι ακριβώς θέλεις!!!

N4pSt3R
21-08-2011, 15:40
Ένα πάρα πολύ όμορφο 2ήμερο με τα παιδιά τα οποία είναι και απίστευτοι χαρακτήρες!!!!Περάσαμε όμορφα και σήμερα το πρώι τους χαιρετίσαμε μαζί με τον eggefaliko για να περάσουνε Σαμοθράκη.

http://img42.imageshack.us/img42/8615/dsc0233jvj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/42/dsc0233jvj.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Kosttis
21-08-2011, 17:24
Στέφανε, Κώστα, Γιάννη εμείς ευχαριστούμε για το όμορφο διήμερο!!!
Πραγματικά χαιρόμαστε που κάναμε νέους φίλους τόσο μακριά από το σπίτι μας!
Θα ξαναρθούμε γιατί αφήσαμε εκκρεμότητες:)... Μέχρι τότε σας περιμένουμε στα νότια !!!
Και ότι φαίνεται......:

egefalikos
21-08-2011, 20:00
Καλά να περάσετε παιδιά και στο νησί των Καβείρων! :) Στην Χώρα να πάτε για κατσικάκι στην λαδόκολλα στου Σωτήρα!!! ;)

kwstas
22-08-2011, 15:52
Θα θελαμε να συμπληρωσουμε και εμεις (εγω και η Γεωργια) με τη σειρα μας πως χαρηκαμε για την γνωριμια και τις στιγμες που περασαμε μαζι!!! :)

Καναμε ενα καλο προγραμμα με το Στεφανο και πιστευω πως μεινατε ευχαριστημενοι και σε αυτο το θεμα!

Σιγουρα σας περιμενουμε να ξαναερθετε γιατι με αυτο που εγινε στο δωματιο δεν ειδατε καθολου την πολη μας...

Κωστα-Χριστινα καλη συνεχεια στο ταξιδι σας, θα τα πουμε σε λιγες μερες Αθηνα.


Υ.Γ. Γιαννη, θα ηθελα να γνωριστουμε απο κοντα αλλα το Σαββατο ειχαμε γάμο και επειδη ειχαμε αργησει δεν μπορεσαμε να κατσουμε για καφε, ελπιζω καποια αλλη φορα

Kosttis
22-08-2011, 16:57
Ικανοποιημένοι στο maximum Κώστα!!!
Μακάρι όλοι οι άνθρωποι που γνωρίζουμε να είναι σαν και εσάς!
....και εννοείται πως το πρόγραμμα ήταν άψογο! Είδαμε τα πάντα!
Κωστής - Χριστίνα

egefalikos
22-08-2011, 16:59
Καλή συνέχεια παιδιά, να περάσετε τέλεια! :)