PDA

View Full Version : ΜΑΓΙΟ - ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ-ΠΑΡΑΛΙΑ


TASOS GS
09-06-2011, 20:29
Καλοκαιριασε και παλι τα ιδια!
Λογο τις δουλειας μου (φορτηγατζης) ολη μερα ειμαι στο δρομο πανω-κατω.
Συνηθως στον αξονα Θεσσαλονικης-Μουδανιων,οπου γινεται ο χαμος τωρα το καλοκαιρι.
Κυκλοφορουν ολοι με ολα!
Κυκλοφορουν και κατι μηχανοβιοι ,με σαγιοναρα,αντηλιακο,βερμουδα,μπικινι οι κοπελες ,πετσετα,
και ορισμενοι ναι φορανε και κρανος .
Που πατε βρε αδερφια μονο το αντηλιακο δε φτανει.
Τι νοοτροπια ειναι αυτη δεν μπορω να την καταλαβω.:hmmm:

vasorfa
09-06-2011, 20:36
σωστοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!:(:(:(:(

kornlaz
09-06-2011, 20:39
Αυτό που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι πώς μπορούν και οδηγούν με την σαγιονάρα!!!Θα μας τρελάνουν!http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020459.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)






(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

264George
09-06-2011, 20:42
. . .

panagiotis.farmer
09-06-2011, 21:09
Χθες το απογευμα πηγαινοντας με το φορτηγο Κιατο Αθηνα
στην εισοδο της Κακιας σκαλας με περασε ενα gs 1150 παρεα
με ενα AUDI TT χωρις κρανος σαγιοναρα και μπλουζα
μεχρι τους ωμους . Και δεν ειναι μονο αυτο αλλα εκαναν
και κολπα μεσα στο δρομο ΝεύραΝεύραΝεύρα
Ελπιζω να μην ειναι καποιος του forum...

Jefe
09-06-2011, 22:09
:hmmm::hmmm::hmmm:



Jefe

yns
09-06-2011, 22:46
Ο τύπος στο link (http://www.motorcycle-usa.com/photogallerys/Jason-McVicar-salt-addiction-11.jpg) φόραγε και δερμάτινη φόρμα όταν έπεσε.. Αλλά με την θερμότητα λόγω τριβής έπαθε τα εγκαύματα. Η φωτογραφία είναι 2 βδομάδες μετά την πτώση του. Αν δεν φόραγε την φόρμα θα είχε αφήσει το κρέας εκεί που έπεσε.

Όταν ήμουν φοιτητής ήρθε μια φορά στα επείγοντα ένα παλικάρι που έκανε μια βουτιά πάνω από ένα ταξί που έκλεισε το δρόμο στη μηχανή του κι αυτός έσκασε στο δρόμο με τις παλάμες. Για τέσσερις εβδομάδες ερχόταν κάθε 2 μέρες στην εφημερία για αλλαγές. Δεν μπορούσε ούτε για κατούρημα να πάει μόνος του. Από τότε φοράω γάντια χειμώνα καλοκαίρι.

Μερικά πράγματα δεν σηκώνουν διαπραγματεύσεις ούτε συμβιβασμούς.

Strats
09-06-2011, 22:59
Πες τα Χρυσόστομε!!! Αυτή την κουβέντα είχα σήμερα με το φίλο μου τον Μάκη (makam), αν είναι δυνατόν να μην μπορούν να καταλάβουν τα τραγικά αποτελέσματα της πιο ελαφριάς πτώσης! Τα λυπάμαι τα παιδιά που τα βλέπω δίπλα μου, τα κοριτσάκια "γυμνά", α ρε καημένοι γονείς...

panagiotis.farmer
09-06-2011, 23:02
Πες τα Χρυσόστομε!!! Αυτή την κουβέντα είχα σήμερα με το φίλο μου τον Μάκη (makam), αν είναι δυνατόν να μην μπορούν να καταλάβουν τα τραγικά αποτελέσματα της πιο ελαφριάς πτώσης! Τα λυπάμαι τα παιδιά που τα βλέπω δίπλα μου, τα κοριτσάκια "γυμνά", α ρε καημένοι γονείς...
Δυστηχως στο τελος οι γονεις πληρωνουν το μαρμαρο..:hmmm:

Strats
09-06-2011, 23:11
Δυστηχως στο τελος οι γονεις πληρωνουν το μαρμαρο..:hmmm:

'Άσε Παναγιώτη, έχω γιο 8 χρονών και όποτε βλέπω στραβά, αμέσως σκέφτομαι τι/αν θα περάσω τέτοιες αγωνίες σε λίγα χρόνια. Ξέρουμε όλοι, κινδύνους έχει η ζωή και εγώ προσωπικά δεν είμαι από αυτούς που δε ρισκάρουν, αλλά βρε παιδί μου, το να πηγαίνεις γυρεύοντας, ε, είναι βλακεία!

adventure
09-06-2011, 23:54
:hmmm::hmmm::hmmm:

MARK
10-06-2011, 00:34
Καλά τα λές αλλά Νεύρα

Ακιs
10-06-2011, 00:57
Αυτό που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι πώς μπορούν και οδηγούν με την σαγιονάρα!!!Θα μας τρελάνουν!http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020459.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)






(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)
Αφηνουν μεγαλα νυχια στα ποδια,για να αλλαζουν ταχυτητες.....:D:D:D

forester
10-06-2011, 07:11
Αφηνουν μεγαλα νυχια στα ποδια,για να αλλαζουν ταχυτητες.....:D:D:D


:sm7::sm7::sm7:

kornlaz
10-06-2011, 09:40
Αφηνουν μεγαλα νυχια στα ποδια,για να αλλαζουν ταχυτητες.....:D:D:D




:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

kostasx
10-06-2011, 09:54
Χθές πηγαίνοντας Βούλα για μια δουλειά έφαγα στην μούρη όλη την παραλιακή..
Είχαν ξεχυθεί όλα τα πιτσιρίκια με τα παπιά..τρέχαν σαν τρελά..κρανός ούτε για αστείο..
παντοφλίτσα..μαγιό και η σχολική τσάντα με τα της παραλίας..
Έκανα την προσευχή μου μην πέσουν πουθενά..γιατί αν πέσουν θα κλάψουν
όλοι με μαύρο δάκρυ..:(

Navigator_GS
10-06-2011, 10:00
απαράδεκτο...
ΝεύραΝεύραΝεύρα

CPretenteriS
10-06-2011, 10:26
Αυτό που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι πώς μπορούν και οδηγούν με την σαγιονάρα!!!Θα μας τρελάνουν!http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020459.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)






(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Ψάχνω τη φωτο του Χατζηλία από τη Λευκάδα.......:D:D

moican
10-06-2011, 12:15
Ενδεχομενως οι δικοι τους γονεις να μην ειναι μοτοσυκλετιστες.Τουλαχιστον εμεις εχουμε την γνωση.Τωρα πως θα την περασουμε στα παιδια μας..,ιδου η ροδος,ιδου και το πηδημα!:hmmm:

evan400f
10-06-2011, 12:27
:hmmm::hmmm::hmmm:

g650gs-kesariani
12-06-2011, 04:00
ενταξει τι να μην φοραμε αλλα προτεινετε και τι να φοραμε:οπωσδηποτε για μενα:κρανος-μπουφαν καλοκαιρινο ή το χειμερινο (βγαζοντας την επενδυση)με προστατευτικα-και τουλαχιστον τζιν και αθλητικο παπουτσι.Και
προαιρετικα:γαντια,μποτακια,μπαλακλαβα για προστασια κρανους απο τον ιδρωτα και το αλατι.εκτος απο το τζιν εχετε να προτεινετε κατι αλλο για τα ποδια?

g650gs-kesariani
12-06-2011, 04:00
ενταξει τι να μην φοραμε αλλα προτεινετε και τι να φοραμε:οπωσδηποτε για μενα:κρανος-μπουφαν καλοκαιρινο ή το χειμερινο (βγαζοντας την επενδυση)με προστατευτικα-και τουλαχιστον τζιν και αθλητικο παπουτσι.Και
προαιρετικα:γαντια,μποτακια,μπαλακλαβα για προστασια κρανους απο τον ιδρωτα και το αλατι.εκτος απο το τζιν εχετε να προτεινετε κατι αλλο για τα ποδια?

Strats
12-06-2011, 08:30
Παιδιά, είμαι αυτή τη στιγμή στη Σίφνο. Εδώ όλοι νοικιάζουν βεσπάκια ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ!!! Μάλιστα, δε χρειάζεσαι κράνος για να νοικιάσεις μηχανή, απίστευτο; Όλοι είναι πάνω στα μηχανάκια με σαγιονάρα και βερμούδα, μιλάμε για φρίκη!!!

f1shf1nder33
12-06-2011, 12:48
:hmmm::hmmm::mad::mad:

staikosn1
12-06-2011, 13:42
Φιλε, ημουν Σιφνο περυσι τον Ιουλιο και τολμησα να ανεβω με την σαγιοναρα στην μηχανη και μαντεψε.... γλιστρησε το ποδι απο την σαγιοναρα και απλα επεσε η μηχανη!:D:D Σε σταση βρισκομουν και απλα προσπαθησα να την σηκωσω απο το σταντ για να φυγω και απλα δεν μπορεσα να κρατησω το βαρος της, και το μονο που εκανα ηταν να την ακουμπησω στα προστατευτικα της ( ευτυχως ηταν κατω απο μια ελια και ειχε χωμα )!!!!!!
Απο τοτε μονο παπουτσι και παντα στεγνος!!!

Ενταξει μην ειμαστε και υπερβολικοι με την προστασια μετα απο μπανακι και ειδικα αν δεν εχει ντουζιερα να φυγει το αλατι (δεν μιλαω για κρανος)! Ποσα να φορεσεις μετα απο θαλασσα και χαλαροτητα πληρη!!
Προσωπικα σιχαινομαι να φορεσω εστω και μπλουζα μετα απο μπανιο με ολο το αλατι! Αλλωστε σε ενα νησακι οσο να ναι και με 30 να πας φτανεις παντου!!

Υ.Γ. Φοβερη η Σιφνος, ειχαμε ξετρελαθει τοσο που μπορει να ξαναπαμε και φετος!! Συνδυαζει τα παντα, και κοσμοπολιτικη και οικογενειακη, πολυ καλες παραλιες, πολυ καλο φαγητο, οτι πρεπει για χαλαρωση!!!!!

kostasx
12-06-2011, 19:59
Ενταξει μην ειμαστε και υπερβολικοι με την προστασια μετα απο μπανακι και ειδικα αν δεν εχει ντουζιερα να φυγει το αλατι (δεν μιλαω για κρανος)! Ποσα να φορεσεις μετα απο θαλασσα και χαλαροτητα πληρη!!
Προσωπικα σιχαινομαι να φορεσω εστω και μπλουζα μετα απο μπανιο με ολο το αλατι! Αλλωστε σε ενα νησακι οσο να ναι και με 30 να πας φτανεις παντου!!

Υ.Γ. Φοβερη η Σιφνος

Κανείς δεν είπε να ντυνόμαστε σαν τον rossi!:)
Κράνος,καλοκαιρινό μπουφαν & γαντάκια νομίζω μπορούμε να φοράμε όλοι χωρίς να βράζουμε..και ας μας βλέπουν μερικοί "έξυπνοι" σαν εξωγήινους;)
Τα 30km είναι επίσης αρκετά για μεγάλη ζημιά σε περίπτωση πτώσης:(

Ωραία η Σίφνος αλλά πανάκριβη..8e για δύο τυρόπιτες όσο να ναι είναι πάρα πολλά:mad:

katsab
12-06-2011, 22:25
Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΦΥΤΗ ΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΜΙΜΗΣΗ.ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ. Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΤΥΠΑ.ΕΜΕΙΣ ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.

mitch
12-06-2011, 22:58
Δυστηχως στο τελος οι γονεις πληρωνουν το μαρμαρο..:hmmm:

Ενδεχομενως οι δικοι τους γονεις να μην ειναι μοτοσυκλετιστες.Τουλαχιστον εμεις εχουμε την γνωση.Τωρα πως θα την περασουμε στα παιδια μας..,ιδου η ροδος,ιδου και το πηδημα!:hmmm:

δυστηχος το προβλημα αυτο και η νοοτροπια πολες φορες ξεκινα απο τους γονεις!!!!
μια μερα πηγενα με το σκουτερ σε ενα δρομο στο περιστερι και απο τους καθρεπτες μου ειδα ενα τρανσαλπ να ερχετε αερα,εκανα ακρη γιατι κοντεψε να περασει απο πανω μου,ειχε μπροστα του ενα πιτσιρικι γυρο στα πεντε και στη πισο θεση ενα δεκαχρονο.δε φορουσε κανεις κρανος........
υπαρχει περιπτωση αυτα τα παιδια να βαλουν κρανος στα 18 τους???????

squad
13-06-2011, 01:12
στις μικρες αποστασεις δεν μπορουμε να φοραμε παντελονια με προστατευτικα,υπαρχει αλλη λυση εκτος απο τζιν:confused:

spirossam
13-06-2011, 15:49
στις μικρες αποστασεις δεν μπορουμε να φοραμε παντελονια με προστατευτικα,υπαρχει αλλη λυση εκτος απο τζιν:confused:

Επιγονατίδες-επιαγκωνίδες

π.χ.
Επιγονατίδες Dainese Knee-V by: Dainese - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3424)

και εδώ για αγκώνα κτλ

Μπαίνουν βγαίνουν εύκολα και γρήγορα.

Προστατευτικά - MotoRAID - Ταξιδιωτικός Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας ,Wunderlich , Kriega , Twalcom , Αξεσουάρ GIVI , Triboseat , RIZOMA , ZTechnik , SIXS , Rev IT , Dainese , Airoh , Gianni Falco , Romatech , Superbrace , KAOKO , KBC , Held , Kappa , AGV (http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=176_171_454)

katsab
13-06-2011, 19:04
Παιδιά βρήκα το παρακάτω site εξ Αμερικής.Πρόκειται για βιοτεχνία τζήν η οποία φτιάχνει ρούχα με επένδυση από ύφασμα kevlar.Αν δεν κάνω λάθος έχει αντιπρόσωπο στην Αγγλία.Είναι ιδανικά για τις μετακινήσεις εντός αφού σε γλυτώνουν από εκδορές και καψίματα από την επαφή με την άσφαλτο.Draggin' Jeans (http://www.dragginjeans.com/)

stelth1
14-06-2011, 12:33
Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΦΥΤΗ ΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΜΙΜΗΣΗ.ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ. Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΤΥΠΑ.ΕΜΕΙΣ ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.
Συμφωνω!!!Οταν εφτασα με μεταθεση Μυτιληνη,πριν απο 2 1/2 χρονια κ αρχισα να οδηγαω,φορουσα τα καλοκαιρινα γαντια-μπουφαν-κρανος κλπ με ρωταγαν τι τα φορας ολα αυτα?θες να δειξεις κατι? κλπ κ σας λεω για διαδρομη εκτος πολης πανω απο 1 ωρα.Σιγα σιγα βλεπω ομως να αλλαζουν μυαλα.Μου εκανε εντυπωση,οτι ειναι το μονο μερος στην Ελλαδα,που"επιτρεπετε"απο την Τροχαια να μην φορας κρανος μεσα στην πολη!!!

mrdaellis
14-06-2011, 14:15
[QUOTE=kostasx;400639]Κανείς δεν είπε να ντυνόμαστε σαν τον rossi!:)
Κράνος,καλοκαιρινό μπουφαν & γαντάκια νομίζω μπορούμε να φοράμε όλοι χωρίς να βράζουμε..και ας μας βλέπουν μερικοί "έξυπνοι" σαν εξωγήινους;)
Τα 30km είναι επίσης αρκετά για μεγάλη ζημιά σε περίπτωση πτώσης:(
[QUOTE]


Πεσ τα χρυσοστομε!!!!!!
:sm8::sm8:

Kimwnas
14-06-2011, 15:41
Ενδεχομενως οι δικοι τους γονεις να μην ειναι μοτοσυκλετιστες.Τουλαχιστον εμεις εχουμε την γνωση.Τωρα πως θα την περασουμε στα παιδια μας..,ιδου η ροδος,ιδου και το πηδημα!:hmmm:

Ακόμα θυμάμαι πέρσυσι στην Νάξο, ένα πιτσιρικά 5-6 χρονών που κάθε απόγευμα (στην παραλία του Λυώνα) έβγαινε με το baby KTM του, φούλ θώρακες, γάντια, μπότες, εντουράδικο κράνος και όργωνε....
Απ' ότι έμαθα ο πατέρας αγωνιζόμενος enduro...

Κάπως έτσι....

Skyhigh
27-07-2011, 17:00
6 διαφορετικά GS μέτρησα στο νησί των ανέμων αλλα ο πολύς αέρας φαίνεται τους πήρε τα κράνη απ τα κεφαλια....Το βραβείο παίρνει ο μελαχρινος 40αρης που είχε απο πίσω την 10χρονη κόρη του επίσης χωρίς κράνος σε ένα μέρος που κάθε τόσο βλέπεις ιπταμενους Ιταλούς να φεύγουν πάνω απο γουρουνες και σκουτερακια.... ΕΥΓΕ !!! Και είναι και νησί που δεν χρειάζεται να φοράς 1 αλλα 2 κράνη στα κεφαλια σου... ;)

griv_gs
28-07-2011, 10:59
Δεν κρίνω τους άλλους γιατί και εγώ γύρισα από μπάνιο στην Σίφνο, με το μαγιό, κοντομάνικο και σαγιονάρα και κράνος βέβαια.
Ωραίο θέαμα?
Αλλά δεν νομίζω ότι χαρακτηρισμοί όπως "φρίκη" ταιρί'αζουν για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχει κανένας μας που να μην έχει οδηγήσει ποτέ του χωρίς κράνος ή με βερμούδα.

Ή αν υπάρχει να μας το πει να τον φωτογραφίσουμε γιατί θα είναι και μοναδικός.

NLS
28-07-2011, 11:03
εγώ που πάλι είδα βερμούδα και όχι κράνος 1200GS χτες το απόγευμα στο ποτάμι;

(κανένας από εδώ;...)

για μένα έχει συγκεκριμένη λέξη που δεν μπορώ να γράψω αυτό το πράγμα

pkar
28-07-2011, 11:29
Το θεμα είναι πως και να τους πείς κάτι ή να κάνεις την ανόητη ερώτηση "Γιατί δεν φοράς τουλάχιστον το κράνος?" Θα σε βρίσουν και θα σου πούν εσένα τι σε νοιάζει ....
Σίγουρα ΚΑΙ εμένα και κάθε σύννομο πολίτη αυτής της χώρας τον νοιάζει, διότι άν χτυπήσει αυτός ο απερίσκεπτος (Άλλο θα ήθελα να πω αλλά σέβομαι τους φίλους εδώ...) εγώ θα τον πληρώνω ...
Αρα Δεν είναι οτι δεν σεβονται μονο τον εαυτό τους αλλά ουτε και τους υπόλοιπους απο εμάς !
Συμφωνώ επίσης με τον φίλο katsab οτι εμείς αποτελούμε το παράδειγμα για τα παιδιά μας...
Εγώ προσωπικά εχω 2 κόρες και ήδη η μεγάλη όποτε βλέπει κάποιον χωρίς κράνος μου μου τον δείχνει επικριτικά ....

kostasx
28-07-2011, 12:34
Αλλά δεν νομίζω ότι χαρακτηρισμοί όπως "φρίκη" ταιρί'αζουν για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχει κανένας μας που να μην έχει οδηγήσει ποτέ του χωρίς κράνος ή με βερμούδα.

Ή αν υπάρχει να μας το πει να τον φωτογραφίσουμε γιατί θα είναι και μοναδικός.

Το ότι κάποιοι(ίσως αρκετοί) από μας έχουν οδηγήσει χωρίς κράνος-μπουφάν και τα σχετικά δεν σημαίνει ότι παύει να μετράει σαν λάθος.Είναι ένα λάθος που έχουμε κάνει σχεδόν όλοι..δυστυχώς κάποιοι πρόλαβαν και το μετάνιωσαν:(

NLS
28-07-2011, 12:47
Ξέρεις είναι ακριβώς όπως μας τα λέει κάποιος εδώ στο forum (αντιγράφοντας αυτά που λένε οι δικοί του στην κυβέρνηση) ότι αν πχ. εσύ έφυγες από μαγαζί χωρίς απόδειξη "ξαφνικά μαγικά" χάνεις το δικαίωμα να κατακρίνεις αυτούς που έκλεψαν εκατομμύρια.

Είναι αντίστοιχο.

:)

Akyla
28-07-2011, 16:26
Το θεμα είναι πως και να τους πείς κάτι ή να κάνεις την ανόητη ερώτηση "Γιατί δεν φοράς τουλάχιστον το κράνος?" Θα σε βρίσουν και θα σου πούν εσένα τι σε νοιάζει ....
Σίγουρα ΚΑΙ εμένα και κάθε σύννομο πολίτη αυτής της χώρας τον νοιάζει, διότι άν χτυπήσει αυτός ο απερίσκεπτος (Άλλο θα ήθελα να πω αλλά σέβομαι τους φίλους εδώ...) εγώ θα τον πληρώνω ...
Αρα Δεν είναι οτι δεν σεβονται μονο τον εαυτό τους αλλά ουτε και τους υπόλοιπους απο εμάς !
Συμφωνώ επίσης με τον φίλο katsab οτι εμείς αποτελούμε το παράδειγμα για τα παιδιά μας...
Εγώ προσωπικά εχω 2 κόρες και ήδη η μεγάλη όποτε βλέπει κάποιον χωρίς κράνος μου μου τον δείχνει επικριτικά ....

Παράδειγμα επι τούτου....
Παρασκευή Βράδυ είμαι με την γυναίκα και ένα φιλικό ζευγάρι μεσα στο αυτοκίνητο,περιμένω να ανάψει το φανάρι και μόλις ανάβει ξεκινάω....απέναντι μου έρχεται GSA ξεκράνοτος 22 αρής maximum με την ανάλογη κοπέλα πίσω, ο οποίος και περνάει με κόκκινο
μοιραία, αν δεν σταματούσα θα τον εμβόλιζα!!!
Ευαισθητοποιημένος ως οδηγός δικύκλου τον ρωτάω με δυνατή φωνή αλλά ήρεμο ύφος και χωρίς βρησίες...
"Που πας ρε αδερφέ ξεκράνοτος και με κόκκινο?"
για να εισπράξω την αφοπλιστικότατη απάντηση...
"και τι σε νοιάζει ρε μπάρμπα??? Τροχονόμος είσαι? Για μ@λ@κ@ με περνάς? θα προλάβαινα να φύγω μηχανή έχω, ξύπνα καραγκίοζη!!!"

τα συμπεράσματα δικά σας....

NLS
28-07-2011, 16:38
πρέπει να γράφουμε καμιά πινακίδα για να μαρκάρονται οι καραγκιόζηδες τελικά

pkar
28-07-2011, 17:30
πρέπει να γράφουμε καμιά πινακίδα για να μαρκάρονται οι καραγκιόζηδες τελικά

Χαίρομαι που είμαι ένας τέτοιος καραγκιόζης......

kostasx
28-07-2011, 18:55
Χαίρομαι που είμαι ένας τέτοιος καραγκιόζης......

Δηλαδή καβαλάς την μοτό σαν να πας σε παραλία:Απορία::hmmm:

peterv
28-07-2011, 20:53
κάνω καθημερινά την διαδρομή Περιστέρι Βάρη από Κηφισό και παραλιακή από τό 1983, το τι ξεκράνωτους , με κοντό παντελονάκι βλέπω δεν λέγεται .......

Βλέπω όμως και την άλλη πλευρά για παράδειγμα κάτι γυναίκες με σκουτεράκια ή μικρές μηχανές ΟΛΕΣ ΠΙΑ με κράνος..... θέλω να περάσω διπλα τους και να πώ ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!
Παλιά όλες αυτές ήταν ξεκράνωτες με σαγιονάρα ή πέδιλα !!!! )μπρός στα κάλη τι ειναι ο πόνος !!!!!
Εχουν αλλάξει νοοτροπία ΠΙΑ προς το καλύτερο !!!!!!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με τα χρόνια όλο και περισσότεροι κυκλοφορούν με κράνη , εκτός των προκλητικών εξαιρέσεων ανόητων - ανεγκέφαλων προσεχών θυμάτων που δυστυχώς στους δρόμους μας πάντα θα υπάρχουν αλλά πιστεύω είναι μειοψηφία πιά !!!!!

Για ενδυμασία, ακόμα είναι λίγοι αυτοί που την φοράνε, ιδιαίτερα τις θερμές μέρες του καλοκαιριού (μέσα σε αυτούς και εγώ, γνωρίζοντας ότι κάνω λάθος) , όμως και σε αυτο το θέμα χρόνο με τον χρόνο όλο και περισσότεροι φοράνε εξοπλισμό και με αφορμή αυτό εδώ το θέμα θα είμαι και εγω προσεκτικότερος στην ενδυμασία μου.

Δυστυχώς η κουλτούρα και η συνήθειες αλλάζουν αργά σε αυτό τον τόπο.
Το σημαντικό όμως είναι να κοιτάμε μπροστά !!!!

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο !!!!!

Leonas
28-07-2011, 22:51
που να δειτε τι γινεται εδω στο Ηρακλειο...σαγιοναρα , βερμουδα κ το μπλουζακι δεν χρειαζεται κανει ζεστη...αυτες τις μερες το bros μου ειναι στον μαστορα κ περιμενω ανταλακτικα , οποτε εχω στα χερια μου το 50αρακι του πατερα,ακομα κ εκει ειμαι με το κρανος το καλοκαιρινο μπουφαν κ τα γαντια...οσοι περνανε απο διπλα μου γελανε :Απορία:

Ευχομαι να μην πεσουν ποτε γιατι εχω τετοια εμπειρια κ μαλιστα σε γωνια πεζοδρομιου κ απο τοτε μαλιστα ηταν που εκανα τα γαντια αναποσπαστο μερος του εξοπλισμου μου...

stelth1
28-07-2011, 23:40
Eλληνας οδηγος πηγε mugello για το motogp,πληρης εξοπλισμος,γνωριζει απο παρεα μια Ελληνιδα στην Φλωρεντια,την φορτωνει στη μοτο για ξενοδοχειο αλλα ξεκρανωτη,που να το βρει αλλωστε,τετοια ωρα τετοια λογια....τους σταματαει η αστυνομια,αποτελεσμα....παραβαση για κρανος κ ακινητοποιηση 3 μηνες η μοτ/τα.Ο οδηγος εβαλε 'βισμα'...στα επισημα δουλευε....αλλα τιποτα.Καλα τα ειπε ο ΔΩΝΗΣ!

pkar
29-07-2011, 09:31
Δηλαδή καβαλάς την μοτό σαν να πας σε παραλία:Απορία::hmmm:

Επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ, εννοώ οτι δεν πάω ουτε στο πιο κατω τετράγωνο (που λέει ο λόγος) χωρίς Μπουφάν - Γάντια - Κράνος !!!
Ακόμη και με 40 βαθμούς...
Δεν θα ξεχάσω όταν έπεσα απο Λ. Σχιστου προς Πέραμα με 40 βαθμούς γυρνώντας απο την δουλειά και αν δεν φοραγα το μπουφάν και τα γάντια θα ήμουν στο νοσοκομία με εγκαύματα .... ακόμη και με το τζιν που φόραγα ο πισινός μου ήταν μελανιασμένος για 20 μέρες....
:)

kostasx
29-07-2011, 12:18
Άρε φίλε μου δεν είσαι καραγκιόζης.
Ο NLS παραπάνω εννοούσε τους καραγκιόζηδες που κυκλοφορούν χύμα στο κύμα και όχι όσουν ντύνονται όπως πρέπει:)
Καλά κάνεις και τα φοράς..:)

tattoopanther
29-07-2011, 14:32
και μένα χθές στα φανάρια με είπε ένας .,.,

δε σκάς ρε φιλαράκι με όλα αυτά τα κλαμπατσίμπαλα.,.,

ενοούσε γάντια κράνος κτλ.,.,:sm7::sm7:

τι να τον πεις.,.,.,?????

πας για σκί χωρίς τα πέδιλα.,., κατάδυση χωρίς βάρη και μάσκα.,.

οτι καταλαβαίνει ο καθένας .,.,αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.,.,

griv_gs
29-07-2011, 14:42
Το θεμα είναι πως και να τους πείς κάτι ή να κάνεις την ανόητη ερώτηση "Γιατί δεν φοράς τουλάχιστον το κράνος?" Θα σε βρίσουν και θα σου πούν εσένα τι σε νοιάζει ....
Σίγουρα ΚΑΙ εμένα και κάθε σύννομο πολίτη αυτής της χώρας τον νοιάζει, διότι άν χτυπήσει αυτός ο απερίσκεπτος (Άλλο θα ήθελα να πω αλλά σέβομαι τους φίλους εδώ...) εγώ θα τον πληρώνω ...
Αρα Δεν είναι οτι δεν σεβονται μονο τον εαυτό τους αλλά ουτε και τους υπόλοιπους απο εμάς !
....

Συμφωνώ αλλά επειδή έχει πολυακουστεί με το ότι θα πληρώνω αν χτυπήσει αυτός, ναι να τον πληρώνω.

Όταν σταματήσω να πληρώνω ανασφάλιστους αλβανούς, γύφτους, γεωργιανούς ....... να σταματήσω να πληρώνω και αυτούς.
Γιατί μεγάλη πληγή αυτοί είναι για τα νοσοκομεία.
Αν έχεις κανένα γνωστό να δουλεύει σε νοσοκομείο ρώτησέ τον.
Η ο KAS θα ξέρει.

donnatella
31-07-2011, 13:13
Αν και το θέμα έχει συζητηθεί επανειλημμένως, κάτι μου λέει ότι δε θα πάψει να μας απασχολεί σύντομα...

Όπως οι περισσότεροι, έχω υπάρξει μάρτυρας παρόμοιων περιστατικών και έχω κουνήσει το κεφάλι μου αποδοκιμαστικά με την επίδειξη τόσης απερισκεψίας γύρω μου.

Θα μου πείτε "γιατί, εσύ δεν 'έτυχε' ποτέ να πας βόλτα άνευ του απαραίτητου εξοπλισμού?" και "τι μας το παίζεις τώρα, ξερόλα?"
Ε, λοιπόν, ομολογώ πως ναι, φίλες και φίλοι, αρκετές φορές -στα πρώιμα νιάτα μου - βρέθηκα να οδηγώ σε νησάκια με εντελώς καλοκαιρινή ενδυμασία..
και δεν ήταν λίγες οι φορές, που από καθαρή τύχη (δική μου? , δική τους?) γλίτωσαν την επαφή με τις ρόδες μου διάφορα συμπαθή τετράποδα, ή δίποδα.
Άρα, δε σας μιλώ ως "αναμάρτητη".

Ωστόσο, ό,τι μου συνέβη ήταν μέσα στην πόλη και μάλιστα το 70% στα δύο βήματα απ' το σπίτι μου, επιβεβαιώνοντας έτσι τις στατιστικές που λένε ότι,
τα σοβαρότερα ατυχήματα συμβαίνουν σε κοντινές και θεωρητικά ακίνδυνες διαδρομές.

Αφενός, το νεαρόν και άπειρον της ηλικίας μου, αφετέρου το παπάκι που είχα στην αρχή της καριέρας μου και δεν προσέφερε ιδιαίτερη ενεργητική ασφάλεια,
μου 'χάρισαν' τρία σχετικά σοβαρά περιστατικά που 'έτυχε' να συμβούν χειμώνα και έτσι φόραγα τον βασικό εξοπλισμό. Χάρη στην τύχη μου αυτή, δεν έπαθα κάτι σοβαρό,
εκτός από ένα ράγισμα και αρκετούς μώλωπες, που με καθήλωναν για σχεδόν ένα ως δύο μήνες την κάθε φορά στο κρεβάτι, ή στο σπίτι.
Είχα, λοιπόν, τον απαραίτητο χρόνο για περισυλλογή και μετάνοια της ανεύθυνης συμπεριφοράς και των παραλήψεών μου...

Αν και τις τρεις φορές που έτυχε να 'φιληθώ' με άλλο όχημα ( τις δύο με αυτοκ/το και μία με μοτοσυκλέττα street ), η υπαιτιότητα ήταν του άλλου οχήματος
( και τα 2 του-τού παραβίασαν STOP, ενώ η μοτο ούσα στα αριστερά μου, έστριψε δεξιά σε φανάρι, μπαίνοντας μπροστά μου και κόβωντάς μου την πορεία,
διότι θεώρησε -όπως ομολόγησε ο οδηγός κατόπιν - ότι ήταν πιο γρήγορη από το ταπεινό παπί που βρισκόταν δίπλα του ) οι επιπτώσεις ήταν μόνο σε 'μένα.

Η ανευθυνότητα και η παράληψή μου, δεν αφορούσε την τήρηση του Κ.Ο.Κ. αλλά την έλλειψη εμπειρίας ή/και καχυποψίας, ακόμη, αναφορικά με τη συμπεριφορά του άλλου οδηγού.
Τώρα, πια, έχοντας γράψει αρκετά χλμ. κι έχοντας συναντήσει αρκετά 'σαϊνια' στο δρόμο, φυλάγομαι κι εκεί που θεωρητικά δεν χρειάζεται.

Κάθε φορά που βγαίνω στο δρόμο, εκτός των απαραίτητων αξεσουάρ που φορώ -κι ας σκάω λίγο- επαναλαμβάνω στον εαυτό μου το ότι είμαι θνητή και εύθραστη και προσπαθώ
να καθαρίζω το μυαλό μου από σκέψεις (που μπορεί να μ' απασχολούν) για να συγκεντρώνομαι στο δρόμο. Μου έχει γίνει πλέον συνείδηση το ότι και το πιο αθώο ατύχημα,
που θα μπορούσα να αποφύγω, αν τελικά μου συμβεί λόγω αφαίρεσής μου, δεν συγχωρείται και είναι σίγουρο ότι θα μου κοστίσει πολύ περισσότερο από ένα φτερό, ή έναν καθρέφτη..

Κλείνοντας κάπου εδώ, θα ήθελα να προσθέσω κάποιο στοιχείο που δεν έχει αναφερθεί από τους προηγούμενους 'συναδέλφους', ίσως γιατί δεν τους έχει απασχολήσει ιδιαίτερα,
ή ίσως γιατί έχει λάβει στην σκέψη τους δευτερεύουσα σημασία.. 'Οταν οδηγούμε πρέπει να σκεφτόμαστε τις πιθανές συνέπειες της πράξης μας, όχι μόνο για τον εαυτό μας,
αλλά και στη ζωή των οικείων μας, που σε περίπτωση ατυχήματός μας θα κληθούν να μας περιθάλψουν..
Αν τους αγαπάμε και τους σεβόμαστε -τουλάχιστον όσο και τον εαυτό μας- θα πρέπει να προσέχουμε την οδική μας συμπεριφορά, για να μην τους βάλουμε
στη δυσάρεστη θέση να παραιτηθούν για κάποιο διάστημα από τη ζωή τους για να μας φροντίζουν μέχρι να αναρρώσουμε.

Είναι θέμα ευθύνης και σεβασμού προς όλους μας.

Αν μη τι άλλο, ως μέλη αυτού, του σοβαρού forum που είμαστε, όντας ενήμεροι από την καθημερινή ανταλλαγή πληροφοριών και εμπειριών, οφείλουμε να δίνουμε πλέον και με το
καλό παράδειγμά μας, ένα σωστό πρότυπο μοτοσυκλετιστικής συμπεριφοράς και ένδυσης και στους άλλους αναβάτες.

egefalikos
31-07-2011, 13:19
'Οταν οδηγούμε πρέπει να σκεφτόμαστε τις πιθανές συνέπειες της πράξης μας, όχι μόνο για τον εαυτό μας,
αλλά και στη ζωή των οικείων μας, που σε περίπτωση ατυχήματός μας θα κληθούν να μας περιθάλψουν..
Αν τους αγαπάμε και τους σεβόμαστε -τουλάχιστον όσο και τον εαυτό μας- θα πρέπει να προσέχουμε την οδική μας συμπεριφορά, για να μην τους βάλουμε
στη δυσάρεστη θέση να παραιτηθούν για κάποιο διάστημα από τη ζωή τους για να μας φροντίζουν μέχρι να αναρρώσουμε.

Είναι θέμα ευθύνης και σεβασμού προς όλους μας. Αν μη τι άλλο, ως μέλη αυτού, του σοβαρού forum, που είμαστε ενήμεροι και ανταλλάσουμε εμπειρίες και πληροφορίες,
οφείλουμε να δίνουμε με το καλό παράδειγμά μας και ένα σωστό πρότυπο μοτοσυκλετιστικής συμπεριφοράς/ένδυσης και στους άλλους αναβάτες.

Μπράβο Κωνσταντίνα για τις σωστές σου σκέψεις! :)

donnatella
31-07-2011, 13:38
Μπράβο Κωνσταντίνα για τις σωστές σου σκέψεις! :)


Η ωριμότητα δεν έρχεται μόνο με το χρόνο..δυστυχώς.. ευχαριστώ πολύ πάντως.

evanslam
31-07-2011, 22:18
Θα συμφωνήσω πλήρως με την donnatella και με αρκετούς παραπάνω αλλα θα ηθελα να ρωτήσω:
Πέρα απο το αυτονόητο για μένα κράνος και παπούτσι σε κάθε είδους δίκυκλο, πόσοι είναι αυτοί που φορούν μπουφάν και παντελόνι μοτο καθώς και γάντια πηγαίνοντας καθημερινά στην δουλειά τους ή για δουλειές στην πόλη και χρησιμοποιούν γι αυτο το σκοπό είτε παπακι είτε κάποιο σκουτερ μικρό ή μεγάλο;

TIME
01-08-2011, 10:51
πάνω απ' όλα θα ήθελα να επισυμάνω ότι η εποχή και το εν λόγω ντύσιμο επιβάλλει πάντόφλα δίχαλο - και ρωτώ - ο εν λόγω "κύριος" φορούσε παντόφλα δίχαλο??????????


πως κατηγορείτε???

η παντόφλα σώζει ζωέεεεεεςς!!!

:sm7::yz για γέλια και για κλάματα!!!

mimis82
21-08-2011, 03:30
Παράδειγμα επι τούτου....
Παρασκευή Βράδυ είμαι με την γυναίκα και ένα φιλικό ζευγάρι μεσα στο αυτοκίνητο,περιμένω να ανάψει το φανάρι και μόλις ανάβει ξεκινάω....απέναντι μου έρχεται GSA ξεκράνοτος 22 αρής maximum με την ανάλογη κοπέλα πίσω, ο οποίος και περνάει με κόκκινο
μοιραία, αν δεν σταματούσα θα τον εμβόλιζα!!!
Ευαισθητοποιημένος ως οδηγός δικύκλου τον ρωτάω με δυνατή φωνή αλλά ήρεμο ύφος και χωρίς βρησίες...
"Που πας ρε αδερφέ ξεκράνοτος και με κόκκινο?"
για να εισπράξω την αφοπλιστικότατη απάντηση...
"και τι σε νοιάζει ρε μπάρμπα??? Τροχονόμος είσαι? Για μ@λ@κ@ με περνάς? θα προλάβαινα να φύγω μηχανή έχω, ξύπνα καραγκίοζη!!!"

τα συμπεράσματα δικά σας....

Ωραίος...

EOD-K9
21-08-2011, 17:40
Παιδιά βρήκα το παρακάτω site εξ Αμερικής.Πρόκειται για βιοτεχνία τζήν η οποία φτιάχνει ρούχα με επένδυση από ύφασμα kevlar.Αν δεν κάνω λάθος έχει αντιπρόσωπο στην Αγγλία.Είναι ιδανικά για τις μετακινήσεις εντός αφού σε γλυτώνουν από εκδορές και καψίματα από την επαφή με την άσφαλτο.Draggin' Jeans (http://www.dragginjeans.com/)

Ενδιαφέρων !!!

Έχει δοκιμάσει κανεναςω?.