PDA

View Full Version : Σάββατο πρωί στο Mont Blanc


gemara
13-06-2011, 01:46
Φόρτωμα τις μηχανές, πάτημα τη μίζα, ξεκίνημα ο κινητήρας και φύγαμε!

Είναι Σάββατο πρωί και αυτή τη φορά δε θα κατέβουμε στο κέντρο, ούτε θα πάμε στη δουλειά. Το δροσερό αεράκι του περιφερειακού μας ξεϊδρώνει γρήγορα από το πρωινό κουβάλημα των ασήκωτων μπαγκαζιέρων. Σε λίγη ώρα περνάμε από τη Κακιά Σκάλα, έχοντας μία άλλη Σκάλα στο μυαλό που θα περνάγαμε σε λίγες μέρες.

Και μετά από αυτό το Adventurous intro χαιρετώ τους καλούς φίλους και φίλες του φόρουμ!

Αρχικώς η συμμετοχή φέτος για ένα ταξιδάκι εξωτερικού προέβλεπε:

1. gemara ----------- > διπλός, οδηγός και σκούπα.

Μόλις όμως έγινε γνωστό στα μέλη ότι το πρόγραμμα περιελάμβανε Μιλάνο η συμμετοχή έγινε,

1. donnatella ------ > μονή και οδηγός!
2. gemara ---------- > μονός και σκούπα...


Αρκετούς μήνες πριν και όταν στην κοπή της πίτας κερδίσαμε ένα διπλό εισιτήριο μετά μοτοσυκλέτας για την Πάρο από το φίλο τον IOTHX που τον ευχαριστούμε και πάλι, του λέμε, Γιάννη, μας κόβεις και άλλο ένα για Πάτρα Ανκόνα τώρα που είναι νωρίς και έχουμε την έκπτωση του 40%;
Το που θα πηγαίναμε μετά, το βλέπουμε. Σε 2 μέρες τα εισιτήρια ήταν σπίτι μας.

Οι μηχανές που ανέλαβαν να μας ταξιδέψουν ήταν μια R1200GS ’07 και μία F650GS ‘03 μονόμπουζη.

Η 1200 είχε γράψει 47.000χλμ στο κοντέρ της και η μόνη προετοιμασία που της έκανα 7.000χλμ μετά το service ήταν να κοιτάξω τον αέρα στα λάστιχα. Ήταν και πτυχιούχος δε ενός Adventure Training προ 20ημέρου οπότε δε μάσαγε! :D

Από αγοράς της δεν έχει κάνει κιχ και δε με έχει απασχολήσει για το παραμικρό. ‘Ότι εξοπλισμό έχει πάνω της είναι από τον κατάλογο της BMW συν μια μπαγκαζιέρα Givi. Κάνει τα πάντα, τα ταξίδια της χειμώνα καλοκαίρι φορτωμένη σα γαϊδούρι, τα μπάνια της, το supermarket της, τα νησιά της, τα χώματά της, τις βόλτες στην πόλη, τους καφέδες της και είναι το κύριο μεταφορικό μέσο για τις δουλειές μου. Έχει περάσει από την αντιπροσωπεία τέσσερεις προγραμματισμένες φορές όλες κι όλες συν μία στην αρχή για την αλλαγή των λαδιών στρωσίματος. Της έχω προσθέσει σύνολο 600-700ml λάδι στα 47.000χλμ το οποίο το έκαιγε όταν τη ζόριζα πολύ στις ζέστες. Φορτώθηκε και πάλι με τρεις ασήκωτες βαλίτσες, ένα tank bag και μια GoPro στο τιμονάκι της για να συλλέγει τα διάφορα που βλέπαμε στο δρόμο. Μια σκέψη που έκανα πριν αναχωρήσουμε, αφορούσε τη μαμά μπαταρία που φοράει γιατί έχει μπει στον 5ο χρόνο που μιζάρει ακατάπαυστα, δεν έχει μπει ποτέ σε φορτιστή, δουλεύει φώτα, θερμαινόμενα, ηλεκτρικά, ηλεκτρονικά και έχω ξεχάσει το zumo δυο μέρες αναμμένο πάνω!:o Δεν μου έχει δείξει κάτι όμως ακόμη, οπότε πάμε λέω. Πήγε, γύρισε, μίζαρε καμιά 20αριά φορές την ημέρα και ακόμη κάνει τζιζζζ. Το ίδιο και τα μπροστινά τακάκια που δεν τα έχω αλλάξει ποτέ…

Ο Rotax μόλις είχε κάνει το service των 60.000χλμ. Σαν μικρότερος, μονοκύλινδρος και πιο απαιτητικός ο κινητήρας των 650 κυβικών, έχει σφραγίσει 13 φορές μέχρι τώρα το βιβλιαράκι στην αντιπροσωπεία και σαφώς το service του με λάδια κάθε 5.000, αλυσίδες και γρανάζια, έχει κοστίσει περισσότερο από του 1200. Το κιχ της το έχει κάνει μία φορά, όχι ο κινητήρας, αλλά το πλαίσιο, όταν αλλάξαμε το ρουλεμάν του τιμονιού κάπου στις 50.000χλμ γιατί στην κεντρική θέση έκανε ένα ανεπαίσθητο κλικ το τιμόνι που το καταλάβαινες μόνο αν σήκωνες τη ρόδα στον αέρα στο κεντρικό σταντ. Έχω καβαλήσει άλλες 4-5 F650GS γνωστών και φίλων και εντύπωση μου έκανε ότι οι 3 το παρουσίαζαν αυτό, δεν το γνώριζαν δε οι ιδιοκτήτες τους. Μόλις αλλάζει το ρουλεμάν όμως, η μηχανή γίνεται αμέσως πιο ευκολοδήγητη. Γενικώς και αυτό το μηχανάκι με καθημερινή χρήση επί 8 συναπτά έτη, δεν έχει παρουσιάσει τίποτε που να ανησυχήσει την αναβάτριά του. Η αυστριακή λοιπόν φορτώθηκε με 3 (άδειες!) βαλίτσες και με ένα λιπαντικό σπρέυ αλυσίδας στο top case.

Ξεκινήσαμε το Σάββατο στις 28 Μαΐου από Αθήνα με προορισμό την Πάτρα. Όμορφος καλοκαιρινός καιρός και όλη η διαδρομή βγήκε με μία στάση λίγο πριν την Πάτρα για να φάμε τα σαντουιτσάκια μας. Ως γνωστόν στα εκλεκτά μέλη αυτού του φόρουμ, το οδήγημα στη μηχανή ανοίγει την όρεξη ακόμη και για διαδρομές μέχρι την Αίγλη ή το Kitchen Bar εντός των Αθηνών, πόσο μάλλον μέχρι την Πάτρα. Αράξαμε στο πλάι σε ένα μικρό πάρκινγκ για να βάλουμε και λίγο αντηλιακό στις μύτες μας που άρχιζαν να μπορντωροδοκοκκινίζουν.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_126.jpg


Το βουνό απέναντι και η ελληνική φύση ανεπηρέαστη από τη μιζέρια μας, έλαμπε με τα καθαρά χρώματά της αφού δεν την είχαμε κάψει πρόσφατα.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_125.jpg

Το θέαμα όμως των σκουπιδιών στο πάρκινγκ δίπλα ακριβώς από τον κάδο απορριμμάτων μας θύμιζε την ελληνική πραγματικότητα και το χαμηλό επίπεδο του πολιτισμού μας. Τι μπορείς να περιμένεις από τον συμπατριώτη σου που σταθμεύει εκεί, πίνει το νερό του και δεν του έχει μάθει κανένας ότι το άδειο το μπουκάλι πρέπει να το πετάξει μέσα στον κάδο αλλά το πετάει ακριβώς δίπλα!!!. Ωχ αδερφέ μου…

Είναι να τρελαίνεσαι όταν ξέρεις ότι αυτός ο άνθρωπος έχει δικαίωμα ψήφου και οι αποφάσεις του καθορίζουν και την δικιά σου ζωή. Υπομονή, λίγο γκρίνιαγμα ακόμη μέχρι να λύσει το καράβι…!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_124.jpg


Λίγο πιο πέρα, αυτοσχέδιες πινακίδες κατασκευασμένες με την αδιαφορία του κράτους από πενθούντες και δυστυχείς συγγενείς, μας θύμιζαν και αυτές το πόσο αγενής, αμόρφωτος και επικίνδυνος λαός είμαστε. Τους τελευταίους αυτούς χαρακτηρισμούς επιβεβαιώνει το ότι χρειαζόμαστε πινακίδα υποχρεωτικής στάσης και απαγόρευσης αναστροφής για να εισέλθουμε σε εθνική οδό, τρομάρα της. Ναι, και αυτός ο οδηγός που πρέπει να του πεις ότι χρειάζεται να κάνει υποχρεωτική στάση πριν εισέλθει στην εθνική οδό, μπορεί να ψηφίσει μαζί με σας. Όταν βλέπαμε από την επομένη τους δρόμους της Ιταλίας τους οποίους και για αυτούς πληρώναμε διόδια, μας ερχόταν το αίμα στο κεφάλι για τα λεφτά που δίνουμε στους δικούς μας δρόμους. Οι εικόνες αυτές μαζί με τα πεταμένα σκουπίδια και το λαθρομετανάστη που έμεινε μια μέρα νηστικός στο γκαράζ πάνω στο διαφορικό μιας νταλίκας και τον τσίμπησαν οι καραμπινιέροι στην Ανκόνα, έμελλε να είναι και οι τελευταίες που μας κατέθλιβαν μέχρι να επιστρέψουμε πάλι στην Πάτρα…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_123.jpg

Με επιγραφές περί θανάτου, καντηλάκια στη μνήμη ανθρώπων που δε γέρασαν, σκουπίδια στο δρόμο και ατελείωτα χιλιόμετρα με ταχύτητες 50-60χλμ/ω λόγω των ατελείωτων έργων, σκόνη και ιπτάμενες πέτρες που σφήνωναν στις ρόδες των νταλικών, στριμωγμένοι ανάμεσα σε φορτηγά και κορίνες φτάσαμε σώοι στην Πάτρα. Φόρτωμα στο πλοίο οι μηχανές, βόλτα στα καταστρώματα και στα άδεια σαλόνια λίγο πριν αποπλεύσουμε.



http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_122.jpg

«Το αίμα νερό δε γίνεται» που λέει ο θυμόσοφος λαός και έτσι έπιασα την κουβέντα με τον Πλοίαρχο του Superfast VI μέσα στη γέφυρα λίγο μετά τον απόπλου, αφού παρακολούθησα τη διαδικασία. Το ότι και αυτός ο κλάδος (της τουριστικής ναυτιλίας) περνάει μεγάλη κρίση όπως είπε ο Καπετάνιος, το έδειχναν και οι εικόνες μέσα στα σαλόνια. Τους χειμερινούς μήνες μπαίνουν για τα καλά μέσα, τους καλοκαιρινούς μπαίνουν πάλι, αλλά λιγότερο. Όσο τα κρατήσει με μείον ο Βγενόπουλος τα πλοία… Επιστρέφοντας το δρομολόγιο της ΑΝΕΚ είχε καταργηθεί και όσοι είχαν βγάλει εισιτήρια ήρθαν με το Superfast…


Άψογος επαγγελματίας, αμίλητος και γελαστός με ελάχιστες κινήσεις των μηχανών απέπλευσε με ευκολία (μεγαλύτερη και από αυτή που παρκάρουν μερικοί τα αυτοκίνητά τους!) και με ασφάλεια το άδειο θεριό (159 επιβάτες, 107 πλήρωμα) των 32.000 τόνων…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_121.jpg

Τι να σου κάνει ένα σαντουιτσάκι όλη μέρα κοτζάμ κορμί, οπότε ακολουθώντας τις συμβουλές γνωστών φίλων ιατρών και ειδικών περί διατροφής, δοκίμασα ένα τυπικό θαλασσινό φαγητό με τις ευλογίες της φωτογράφου μου! Έχοντας περάσει δε σχεδόν 30 χρόνια μέσα σε πλοία πάντα επωμιζόμενος κάποιο καθήκον από του «υπεύθυνου αφοδευτηρίων και σκοπού κλίμακος» στα νιάτα μου μέχρι του Κυβερνήτη, ομολογώ ότι απολαμβάνω πολύ κάθε φορά το γεγονός της ασήμαντης παρουσίας και επιβίβασής μου σε πλοίο άνευ καθηκόντων!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_120.jpg

21 ώρες πέρασαν ήσυχα και ξεκούραστα στο πλοίο μέχρι που φάνηκε η Ανκόνα.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_119.jpg

Αυτό που είχαμε προγραμματίσει και είχαμε κατά νου να κάνουμε, είναι το παρακάτω ταξιδάκι στην Ιταλία. Μαζί με τις βόλτες μας το βγάλαμε σε 3.000 περίπου χιλιόμετρα. Δείτε τις φωτογραφίες, διαβάστε τα κείμενα, διακόψτε με όποτε θέλετε, έτσι αλλιώς δε θα το βγάλω το ποστ όλο με τη μία. Ελπίζω οι πληροφορίες μου να είναι χρήσιμες για όσους θέλουν να ενθαρρυνθούν και να πραγματοποιήσουν παρόμοιο ταξίδι και εφόσον το δημοσιεύω, είμαι στη διάθεσή τους για ότι άλλο θέλουν. Αυτό που λέω, είναι ότι είναι εύκολο ταξίδι, ευκολότερο και ασφαλέστερο από το να ταξιδεύεις στην Ελλάδα και όσο περισσότερη και καλή προετοιμασία κάνεις, τόσο μεγαλύτερη είναι η απόλαυσή του.

Η χώρα αυτή επιλέχθηκε για δυο τρεις σημαντικούς κατά την άποψή μας λόγους. Πρώτον, παραλήδες δεν είμαστε να μας περισσεύουν χρήματα, οπότε οι διακοπές στην Ιταλία είναι μια σχετικά φτηνή και αξιοπρεπής από θέμα διαμονής και προσφοράς υπηρεσιών λύση από το να κάνουμε διακοπές στην χώρα μας. Δεύτερον, ταξιδεύοντας με μοτοσυκλέτες στην Ελλάδα είναι ένα εξαιρετικά επικίνδυνο άθλημα με το πλήθος των ψυχοπαθών, τηλεφωνητών και αμόρφωτων οδηγών ανάμεσά μας. Για άλλη μία φορά πήγαμε και ήρθαμε στην Ιταλία χωρίς το παραμικρό καρδιοχτύπι εξαιτίας των ανωμάλων, ανέραστων και μικροτσούτσουνων οδηγών – θα σου δείξω εγώ - που κυκλοφορούν ανάμεσά μας, χωρίς να κοπανηθούμε σε ούτε μία λακκούβα, χωρίς να μου σπάσει καμία βίδα του top case της Givi, χωρίς να μας βγάλει από το δρόμο καμία κυράτσω που μίλαγε στο κινητό. Συχνά πηγαίνουμε πχ. στην Κρήτη – τι να κάνουμε, έχει ωραίες θάλασσες – αλλά έχω την εντύπωση ότι το συχνό σταυροκόπημα δεν είναι αρκετό για να μας γλυτώνει πάντα από τους άσχετους γενικά με το οδήγημα Κρητίκαρους συμπατριώτες μου… Τρίτον, στην Ιταλία απολαμβάνουμε καλή και ευγενική εξυπηρέτηση και όχι κοροϊδία, φτηνό και καλό φαγητό και χαζεύουμε κυριολεκτικώς με τα αριστουργήματα των αρχιτεκτόνων της Ιεράς Εξέτασης.

Τον οικονομικό προϋπολογισμό μας λοιπόν τον κέρδισε και για φέτος η Ιταλία.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_118.jpg

(συνεχίζουμε αύριο!):)

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQQ3IGZ5UNq4n-fTfpHMEIam_4GiXS-PE_Tkd0kvhV3u0HeMTfT

mario
13-06-2011, 01:58
ουφ πάλι ξαγρυπνοι θα μείνουμε να διαβάζουμε υπέροχα ταξιδιωτικά ,χαλάλι.Γιώργο περιμένουμε την συνέχεια...:)

ΙoannisPanagiotidis
13-06-2011, 03:27
...χαιρομαι για σας ρε παίδες!..πανεμορφες και εμπνευσμένες φωτο!... αναμένουμε τα νεα σας!:)

skippybi
13-06-2011, 04:09
ωραίοι!!!!!!!!!!!!!!!!;)

vasorfa
13-06-2011, 08:18
Καλοτάξιδοι!!!!!!!!!!!!!

aeriko
13-06-2011, 08:25
Το Εργο εκτός από καλή φωτογραφία έχει και καλό σενάριο, λέω να το παρακολουθήσω.;)

frits
13-06-2011, 08:51
Καλά για τις σκηνοθετικές και εικονοληπτικές ικανότητες του Γιώργου γνωρίζαμε, :rolleyes: τώρα προέκυψαν και αυτές του σεναριογράφου..:)

Από όσο γνωρίζω τον Gemara θα πω ότι είμαστε ακόμα στις "διαφημίσεις"

Πάω να πάρω ποπ-πορν....:rolleyes:

gemara
13-06-2011, 09:04
Νά' στε καλά, με κάνατε και γέλασα πρωί πρωί με τα σχόλιά σας, παρόλο που μόλις διάβαζα για να νέα μέτρα! Το ποπ κορν κερασμένο!:D

evanslam
13-06-2011, 09:21
Αχ γιατί βρε Γιώργη μας τα κάνεις αυτά;; Εεε;;

Εγώ που έχω να κάτσω μέσα τριήμερο του Αγ. Πνέυματος απο το 2004; :yz

Εγώ που τα μόνο ακτοπλοικά εισητήρια που θα κρατώ φέτος είναι στην καλύτερη περίπτωση τα: Λαύριο - Τζια; :yz

Εγώ που κόντεψα να πάθω κρυοπαγήματα πέρισυ Αυγουστιάτικα ανεβαίνοντας το Aiguille du Midi στα 3842 με -6 και στην Ελλάδα να χτυπάνε 42c? :yz

Ουφ τα είπα και υσύχασα!

Μπράβο πάντως βρε παιδιά να είστε καλά και να το χαρείτε γιατί μαζί σας μπορούμε να ταξιδεύουμε και εμείς έστω απο φωτορεπορταζ! Περιμένουμε με αγωνία και την συνέχεια!

tsompanis
13-06-2011, 09:21
Καλά για τις σκηνοθετικές και εικονοληπτικές ικανότητες του Γιώργου γνωρίζαμε, :rolleyes: τώρα προέκυψαν και αυτές του σεναριογράφου..:)

Από όσο γνωρίζω τον Gemara θα πω ότι είμαστε ακόμα στις "διαφημίσεις"

Πάω να πάρω ποπ-πορν....:rolleyes:


ανεβάζει ψηλά τον πήχη ο μάστορας...:cool:
Σταύρο θέλω σεμινάρια:D



Εξαιρετικά κ.Γιώργο!

IOTH1X
13-06-2011, 09:43
Ένα ταξιδάκι με το νου είναι ότι πρέπει

Από το trailer δείχνει πρεμιέρα block buster

REK
13-06-2011, 10:20
μπραβο ρε Γιώργο, περιμένουμε καθηλωμένοι την συνέχεια..;):)

lepanto
13-06-2011, 12:37
Μπραβο Γιωργο ομορφο ταξιδι ωραια παρεα ομορφη παρουσιαση.περιμενουμε κ αλλο υλικο ......

Maggellanos
13-06-2011, 12:52
:sm5::sm5:

Ακιs
13-06-2011, 13:02
Εξαιρετικη αρχη.......περιμενουμε εναγωνιως την συνεχεια και τις πολυτιμες πληροφοριες και φωτογραφιες σου γιωργο,μιας και εχουμε κανει την ιδια σκεψη για τον αυγουστο,με καποιες παραλλαγες βεβαια.....;):)

SenseiG
13-06-2011, 13:52
Οπως παντα εξαιρετικος σε λογο φωτογραφιση και σχεδιασμο ταξιδιου.
Περιμενουμε την συνεχεια!!:sm4:

Arkas
13-06-2011, 14:13
Άξιοι, άξιοι !!!

MARK
13-06-2011, 14:22
Άψογα :sm8:

gemara
13-06-2011, 18:19
...Κατεβαίνοντας από το πλοίο, αυτήν τη φορά το ξέραμε καλά και είχαμε και οι δύο άδεια ρεζερβουάρ. Κάψαμε όσο περισσότερη ελληνική νοθευμένη βενζίνη είχαμε και φουλάραμε σε ένα από τα Autogrill + βενζινάδικο που συχνά συναντάς στις ιταλικές autostrada. Για ανεφοδιασμό σε καύσιμα γενικώς σταματάγαμε κάθε 320χλμ περίπου. Ρεζέρβα μου άναβε στα 250, τα έγραφα όλα τα εναπομείναντα χιλιόμετρα και μετά το μηδένισμα του κοντέρ άμα ήξερα που θα βρω βενζινάδικο έγραφα άλλα 20-30.Πάνω από 350χλμ δεν μου βάστηξε να κάνω, μην λέμε ότι θέμε! Και τότε όμως είχα τουλάχιστον 1 λίτρο μέσα.

Η F650 άναβε ρεζέρβα κάπου στα 280χλμ. Πρώτη παρατήρηση, η 1200 και η 650 κάνοντας ακριβώς τα ίδια χιλιόμετρα, με ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες δίπλα δίπλα η μία στην άλλη, αλλά με τελείως διαφορετικά βάρη (370kgr το σύνολο για τη 1200, 280kgr για την 650) η πρώτη φούλαρε συνήθως με 16,5 και η δεύτερη με 15,5 λίτρα. Αναλογικά καίει τα κέρατά της η 650. Στην αρχή μέχρι να ξεθαρρέψει καθότι πρώτη της φορά στο εξωτερικό πήγαινε με 110-120 χλμ. Στις ταχύτητες αυτές η 1200 νομίζεις ότι γεμίζει το ρεζερβουάρ της αντί να αδειάζει! Κατανάλωσε μέχρι και 5,2λ/100χλμ ενώ η 650 έκαιγε γύρω στα 5λ/100χλμ! Αυτά την πρώτη μέρα. Μετά οι ταχύτητες ταξιδίου ήταν περί τα 140 στάνταρ και η κατανάλωση της 1200 βγήκε στα 5,5λ/100χλμ σε όλο το ταξίδι μαζί με τις βόλτες στις πόλεις.

Μετά το γέμισμα με ιταλική βενζίνη, αμέσως η διαφορά έγινε αισθητή. Τερμάτιζα το γκάζι με 6η στα 80 και δεν άκουγα το γνωστό μουγκρητό που ακούω στην Ελλάδα. Ο θόρυβος που υπερτερούσε πλέον ήταν πίσω από την εξάτμιση και όχι το τρίξιμο κάτω απ’ τα πόδια μου. Ο κινητήρας ήρθε στα καλά του πάλι. Κάποια στιγμή μου λέει η Κωνσταντίνα: «Καλέ, πως πάει αυτό έτσι;;;». Δεν είχε ξανακούσει τον κινητήρα της πως πηγαίνει και πως τράβαγε με κανονική βενζίνη! Το 650αράκι τις 160άρες τις είχε για πλάκα και βάσταγε με σταθερότητα τα 140 επ’ αόριστον. Σε γενικές γραμμές είναι μια «μικρή» μηχανή που τα κάνει όλα. Στο ταξίδι ήταν πολύ άνετη και είχε δύναμη για να ανταπεξέρχεται σε όλες τις καταστάσεις. Σε κανένα προσπέρασμα δεν έμεινε πίσω, πουθενά δεν «φρέναρε» το ταξίδι.

Εξυπηρετικότατη και πρακτική ήταν η χρήση των ενδοσυνεννοήσεων Midland BT2 που χρησιμοποιούσαμε. Ακουστική επαφή είχες και όταν ακόμη άρχιζε να χάνεται ο άλλος από τον καθρέφτη σου. Το μάνιουάλ τους το γράφει και μπορεί να είναι έτσι, τις χαρακτηρίζει fully waterproof. Μην το πιστέψετε όμως…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_117.jpg


Πρώτη στάση για επίσκεψη η γενέτειρα της Αναγέννησης ή η Αθήνα του Μεσαίωνα όπως αποκαλείται η Φλωρεντία. Για να μην μπερδευόμαστε, εννοούμε την αρχαία Αθήνα. Τα τελευταία 4-5 χρόνια ακούραστη συνταξιδιώτισσα και tourist guide στις εκδρομές μας, είναι η Αντζελίνα όπως μου ονομάτισε μια φίλη στην Αμερική τη φωνή του GPS όταν έκπληκτη το άκουσε να μιλάει!. Που και που όμως δεν της κάναμε τη χάρη! Έτσι αντί να πάμε μέσω των εθνικών οδών που μας πρότεινε για τη Φλωρεντία, της είπα να μας δείξει το Passo Muraglione που είχα ακούσει παλαιότερα ότι είναι όμορφη διαδρομή, μου το επιβεβαίωσε και ο φίλος Στράτος (Syan). Καταπληκτική διαδρομή μέσα από χωριά και βουνά, ατελείωτες στροφές, ζουζουνίσματα σε κάθε στροφή από μουρλαμένους Ιταλούς κάγκουρες ducatisti και όλοι μαζεμένοι στην κορφή του βουνού στο Muraglione.

(Πατήστε F11 στον υπολογιστή σας για να δείτε καλύτερα τις φωτογραφίες)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_116.jpg

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_115.jpg

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/At_13.jpg


Εγκατάσταση το απογευματάκι στο ξενοδοχείο στη Φλωρεντία, γρήγορο φρεσκάρισμα, μια μικρή νυχτερινή βόλτα για πίτσα και ολίγον sightseeing.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_113.jpg

Όπως σας έγραψα στην αρχή ο προγραμματισμός του ταξιδιού είχε γίνει πολύ νωρίτερα καθώς και το κλείσιμο όλων των ξενοδοχείων. Καθότι αραχτός και χουζούρης τύπος και γω όταν πρόκειται περί διακοπών, προτίμησα από τον Φεβρουάριο και Μάρτιο να περάσω λίγες ώρες «κούρασης» στον καναπέ, πηγαινοφέρνοντας το δάκτυλό μου πάνω κάτω στο touchpad και πληκτρολογώντας μερικές φορές τον αριθμό μιας πιστωτικής κάρτας, από το να φτάνω ξελιγωμένος και νηστικός σε μια πόλη και να ψάχνω εκείνη την ώρα ότι μου κάτσει για να μείνω και να μου πιάνουν τον πωπό last minute booking. Γενικώς προτιμώ να κλείνω στα ξενοδοχεία του ibis.com που είναι αρκετά φτηνά και καλά. Πχ έχουν όλα φυλασσόμενο πάρκινγκ και διαθέτουν το καροτσάκι για να μεταφέρεις τις αποσκευές σου με τη μία στο δωμάτιο. Δοκιμάστε να πάτε στον 2ο με τα χέρια το τριβάλιτσο της BMW να δείτε βλαστήμια που έχει να πέσει, όταν έχουν πέσει και τα χέρια σας από 4-5 ώρες οδήγημα… Έχουν καταπληκτικό και πλούσιο πρωινό, που τρως μια φορά εκεί και μετά ξαναπεινάς το απόγευμα. Τα περισσότερα ξενοδοχεία της αλυσίδας αυτής τα έκλεισα με 49€ - 58€ τη βραδιά. 49€ είχε στη Φλωρεντία, 49 και στο Μιλάνο. Άμα πήγαινες την ίδια μέρα να το κλείσεις και υπήρχε διαθεσιμότητα βέβαια, κόστιζε 79€. Δώδεκα μέρες διακοπών να μένεις σε ξενοδοχεία 3 και 4 αστέρων, το να γλυτώνεις 300-400€ από τη διαμονή, αξίζει την ταλαιπωρία του καναπέ και του όπου γη και πατρίς.

Φρέσκοι και ξεκούραστοι το επόμενο πρωί ξεκινάμε τον περίπατο γύρω από τον Καθεδρικό Ναό της Φλωρεντίας, το Basilica di Santa Maria del Fiore που όπως όλοι οι Καθεδρικοί Ναοί της Ιταλίας αποτελεί το κέντρο της πόλης. Έχει πλάκα όταν τραβάς φωτογραφίες με την Gopro μπροστά ακριβώς από το Duomo, χωράει όλος μέσα και σου «περισσεύει» κι άλλος ουρανός!!!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_112.jpg


Το ότι τα ιταλικά αυτοκίνητα είναι ένας πολύ καλά παγκόσμια συντηρούμενος μύθος, είναι γνωστό! Σαν καλός τουρίστας όφειλα να έχω σε ετοιμότητα τη φωτογραφική μηχανή για να συλλαμβάνει ενδιαφέροντα θέματα. Καθότι το κείμενο και οι φωτογραφίες μου «λογοκρίνονται» (όχι από το φόρουμ!)… σας δείχνω τις πλέον «αθώες»…

Μια Ferrari έξω από το κατάστημα αναμνηστικών Ferrari.
40€ για ένα καπελλάκι Ferrari και 6.000€ για ένα μοντέλο 1:8 μου φάνηκαν πολλά.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_111.jpg


Η ουρά για την επίσκεψη στο Duomo όσο πέρναγε η ώρα μεγάλωνε. Μα καλά σκέφτηκα, απεργία δεν κάνουν εδώ αυτοί οι φύλακες αξιοθέατων;;; Τι λαός, τι ζουλάπια θεέ μου… Με λίγη υπομονή μπήκαμε και μείς μέσα γιατί άξιζε. 170 χρόνια διήρκεσε η κατασκευή του πίσω στο 1200 τόσο. Αχρεωστί παρακαλώ η είσοδος, όπως σε όλους τους ναούς - μουσεία στην Ιταλία. Κοίτα να δεις λέω που οι κουτοπόνηροι Ιταλοί άφησαν ελεύθερη την είσοδο στα σπουδαία αξιοθέατά τους, μαζεύουν χιλιάδες τουριστών οι οποίοι μετά τονώνουν την οικονομία όλης της πόλης με τις αγορές τους, τη διατροφή τους και τη διαμονή τους… Έχετε υπ’ όψη σας πόσο είναι το εισιτήριο για να επισκεφτείτε την Ακρόπολη – αν την πετύχετε ανοιχτή; Έχετε υπόψη σας πόσο κοστίζει μια διανυκτέρευση στην Αθήνα και στα πέριξ; Πριν λίγο καιρό φιλοξενούσα μια Φινλανδική οικογένεια και όταν τους πήγα για να δούνε την Ακρόπολη μου έπεσαν τ’ αυτιά όταν είδα πόσο κόστιζαν τα εισιτήρια… Ήμασταν τυχεροί βέβαια γιατί δεν είχαν απεργία οι εργαζόμενοι φύλαξης.
Θαυμάστε τα πράσινα μάρμαρα του Duomo της Φλωρεντίας!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_110.jpg


Ανάψαμε το κεράκι μας με 80 σεντς το ρεσώ….

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_109.jpg

Και εντυπωσιαστήκαμε με τις τοιχογραφίες του θόλου, του μεγαλύτερου παγκοσμίως που έχει φτιαχτεί ποτέ με τούβλα. Αργότερα θα τις βλέπαμε από πολύ κοντά και θα διαπιστώναμε το πόσο βίαιες παραστάσεις απεικόνιζαν, έδειχναν δε και το φόβο που προκαλούσε η εκκλησία μερικούς αιώνες πριν στους «πιστούς» της, για να μπορεί να ελέγχει αποτελεσματικότερα τις μάζες. Κατά τ’ άλλα, χριστιανοί ήταν κι αυτοί…

Η εφαρμογή των νόμων της φυσικής και των μαθηματικών για τη στήριξη 37.000 τόνων τούβλων στο θόλο, αναγόταν σε πολλούς αιώνες μπροστά από την εποχή τους όπως όλοι οι μετέπειτα μηχανικοί έχουν διαπιστώσει!
Το βλέμμα σταμάταγε 90 μέτρα πιο πάνω…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_108.jpg


Ο περίπατος κάτω από πολύ καλό καιρό όχι όμως και ζέστη συνεχίστηκε για αρκετές ώρες. Η εφαρμογή του Runkeeper στο κινητό που λίγο καιρό πριν πόσταρε ο φίλος gepol μας έδειξε ότι εκείνη την ημέρα διανύσαμε συνολικά 10χλμ ποδαρόδρομο με πολύ χάζι βέβαια.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/At_20.jpg

Χμμμ… αυτοί εδώ από κάπου έκλεψαν την ιδέα μου φαίνεται!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_106.jpg


Πλάκα πλάκα όμως, σκεφτείτε ότι χωρίς καμία συνεννόηση, χωρίς κανείς να βάλει πιο μπρος ή πιο πίσω το σκουτεράκι του, χωρίς κανείς να βάλει το τιμόνι στα δεξιά, χωρίς κανείς να το βάλει με τη μούρη γιατί βολεύει και είναι πιο γρήγορο, τα πάρκαραν έτσι στο χώρο που τους διατίθεται και αυτό θα συνεχίσουν για χρόνια να το κάνουν. Είναι λαός οργανωμένος, με τάξη και πειθαρχία, με σύστημα παιδείας κι ας λέμε ότι θέμε. Μην απορείτε πως καταφέρνουν να φτιάνουν Ferrari και Masserati, να ντύνουν όλο τον κόσμο, ούτε πως καταφέρνουν έχοντας κι αυτοί ένα γελοίο για πρωθυπουργό να είναι μια παγκόσμια δύναμη έστω κι αν «έχασαν» τον τελευταίο παγκόσμιο πόλεμο. Εμείς τον κερδίσαμε όμως ε;

Η Φλωρεντία αποτελεί ένα φωτογραφικό παράδεισο και τα τοπία της είναι πασίγνωστα και χαρακτηριστικά της Ιταλίας. Δεν θα σας κουράσω με «στάνταρ» φωτογραφίες, παρά μόνο με μερικές που άξιζαν για μένα τον κόπο να τις συλλέξω.

Αν και η είσοδος είναι ελεύθερη για το Duomo, εν τούτοις οι αθλητικοί και βιτσίοζοι τουρίστες θα πρέπει να πληρώσουν 8€ έκαστος αν θέλουν να επισκεφτούν εκείείείνη τη χρυσή κορυφούλα στον τρούλο που βλέπετε στη φωτογραφία. Χωρίς να είμαστε αθλητικοί, περιμέναμε σε άλλη μία ουρά πολλών ατόμων. Ο δρόμος για την κορυφή περνάει σκαρφαλώνοντας μέσα από τα τόξα που φαίνονται να στηρίζουν το θόλο και είναι αρκετά δύσκολος όπως κάθε δρόμος για τη κορυφή άλλωστε…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_105.jpg


Θα πρέπει μάλιστα οι επισκέπτες να ανέβουν (και να κατέβουν μετά!) τα 463 τεράστια και κατακόρυφα σκαλιά που οδηγούν εκεί, εφόσον δεν υπάρχει άλλος τρόπος πρόσβασης, ειμή μόνο με ελικόπτερο! Ανά 10 σκαλιά μέτρησα τα χρόνια μου και να’ σου τα παλληκαράκια καταχαρούμενα και ιδρωμένα στην κορυφή!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_104.jpg


Αν δεν έχεις σκοπό να επισκέπτεσαι συχνά τη Φλωρεντία και να ανεβαίνεις περίπου 25 ορόφους από τις σκάλες κάθε φορά, το θέαμα είναι μαγευτικό και αξίζει να το απολαύσεις μια φορά! Κοιτάς όλη την πόλη από ψηλά και ψάχνεις να δεις κάτι που να φαίνεται άσχημο. Τίποτε μα τίποτε.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_103.jpg


Κατεβαίνοντας πάλι, είχαμε την ευκαιρία να «αγγίξουμε» τον πανύψηλο εικονογραφημένο θόλο και να θαυμάσουμε τις ευαγγελικές ιδέες των Καθολικών ευσεβών χριστιανών για το πώς ξεκωλιάζονταν και ευνουχίζονταν οι αμαρτωλοί στην κόλαση. Το θέαμα δε, ήτο απηγορευμένο και αποτρόπαιο για τις παρθένες νεαρές κάτω δεξιά, τόσο που κάλυπταν τους οφθαλμούς τους για να μην το δουν. Στο βάθος ο λύκος με τα κέρατα κυνηγούσε τον άπιστο απειλώντας και αυτού τα οπίσθια. Αυτό ήταν το κύριο θέμα του θόλου του Duomo που επαναλαμβανόταν με διάφορες παραλλαγές με το παλούκι ως βασικό θέμα…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_102.jpg


Δυο χιλιόμετρα βόλτες μας απόμεναν για το απόγευμα και κινηθήκαμε προς τα δυτικά της πόλης, στη μεσαιωνική γέφυρα του Ponte Vecchio. Κάποτε όλα τα κτήριά της ήταν χασάπικα, τώρα είναι κοσμηματοπωλεία. Εκεί πήγαινε και η κυρία, με πολύ στυλ όμως, Ιταλίδα άλλωστε. Σας το έχω ξαναπεί νομίζω ότι από τους χιλιάδες δικυκλιστές που βλέπουμε στην Ιταλία, δεν έχει υπάρξει ούτε ένας χωρίς κράνος…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_101.jpg


Μετά από ένα παγωτάκι χρειαζόταν ένας ιταλικός espresso δυναμίτης για ανάκτηση δυνάμεων. Το παγωτάκι δε σας το δείχνω, δεν είχα χέρι για φωτογραφία άλλωστε! Διαβάζοντας τα πρόσφατα chain emails που κυκλοφορούν με τα παγωτά στην Ελλάδα, που δεν είναι παγωτά, αλλά «γλυκίσματα» λόγω του ότι δεν φτιάχνονται με γάλα και δοκιμάζοντας τα ιταλικά gelati που είναι παγωτά και πιο ωραία από γλύκισμα, αρχίζω και σκέφτομαι ότι μάλλον δεν είναι φάρσα αυτό το email. Μα και κει βρε παιδί μου!!!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_100.jpg


Εκατοντάδες λουκέτα κλειδωμένα που συμβόλιζαν το κλείδωμα της αγάπης αυτών που τα άφησαν εκεί!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_099.jpg


Η πόλη είναι γεμάτη με αγάλματα και μνημεία. Εδώ με τον συνονόματό μας…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_098.jpg


Το δυνατό απογευματινό φως του ηλίου χάριζε πολύχρωμες και φανταστικές φωτογραφίες σε όλους μας, χαρήκαμε και είδαμε από κοντά την Ponte Vecchio, αφήσαμε ένα κλικ όμως για ένα μακρινό πλάνο της από το Piazzale Michelangelo. Στη συνέχεια πήγαμε να ξεκουραστούμε γιατί αύριο θα βλέπαμε από κοντά την πιο διάσημη αρχιτεκτονική και κατασκευαστική αποτυχία των Ιταλών που έμελλε να γίνει το σήμα κατατεθέν της χώρας τους…


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_097.jpg

spirossam
13-06-2011, 19:28
Pop-corn,νάτσος με τυρί και μια μεγάλη Coca light και για μένα....:D

Άψογος...Προχωράμε....;)

gemara
15-06-2011, 00:21
Τελευταία μέρα του Μάη και εμείς δε μασάμε πια. Τα χιλιόμετρα τα καταπίνουμε το ένα μετά το άλλο από νωρίς το πρωί!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_096.jpg

Και να’ σου να’ μαστε στην Ιταλίαααα!:)

Ζήτησα από έναν συμπαθητικό Αμερικάνο τουρίστα να μας τραβήξει την φωτογραφία και είχε πάθει την πλάκα του ο άνθρωπος. Καθίστε έτσι, καθίστε αλλιώς και μας έβγαλε 6-7 φωτογραφίες. Χάρηκα από μέσα μου γιατί διαπίστωσα ότι υπάρχουν και άλλοι βαρεμένοι!:D

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_095.jpg

Ο κόσμος έξω από την Ελλάδα διασκεδάζει και πολύ μάλιστα!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_094.jpg

Κάποια στιγμή το μνημείο κινδύνευσε. Ευτυχώς που ήμουν εκεί κοντά!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_093.jpg

Για διανυκτέρευση είχα σχεδιάσει να πάμε στην πόλη του Lerici. Το Lerici είναι μια μικρή λουτρόπολη στη βόρεια Ιταλία λίγα χιλιόμετρα από τον ιταλικό ναύσταθμο της La Spezia.

Το είχα επισκεφθεί πριν από… 14 χρόνια (πέρασαν κιόλας!) για υπηρεσιακούς λόγους όταν πηγαίναμε στο Luni που είναι η ιταλική βάση των ελικοπτέρων του Ναυτικού και μας έβαζαν με πλήρη ενδυμασία και εξοπλισμό δεμένους μέσα σε αιωρούμενο ομοίωμα ελικόπτερου, το έριχναν με ελεύθερη πτώση μέσα στο νερό, το τούμπαραν και έπρεπε εμείς να λυθούμε από τα καθίσματα αναποδογυρισμένοι και να βρούμε την έξοδο διαφυγής (μέχρι 6 άτομα από μια θυρίδα…) μέσα σε μπουμπουλήθρες, μηδενική ορατότητα, κράτημα της ανάσας και τρομερό θόρυβο. Όταν δεν ξέρεις που είναι το πάνω κάτω και έχεις χάσει τελείως τον προσανατολισμό σου, το ασφαλέστερο είναι να ακολουθείς τις μπουρμπουλήθρες σου μου είχε πει ένας δάσκαλός μου ο Στέλιος που είχε επιβιώσει παρόμοιου ατυχήματος . Μας το τόνιζαν όμως οι Ιταλοί που έχουν χάσει πολλούς χειριστές από τέτοια ατυχήματα, ότι – ως ήταν αναμενόμενο – η πράξη είναι πολύ πιο δύσκολη… Η εκπαίδευση αυτή, ο πανικός που προκαλούσε και η πιθανότητα να συμβεί (έχει συμβεί ήδη 3 φορές στην ιστορία του μεταπολεμικού Ελληνικού Ναυτικού, τη μια με μοιραία κατάληξη), αποτέλεσε και αιτία για να εγκαταλείψουν συνάδερφοι επιστρέφοντας στην Ελλάδα την πτητική τους καριέρα… Όσοι μείναμε όμως, στην συνέχεια πετάγαμε πάνω από το νερό με άλλη αυτοπεποίθηση. Έπρεπε όμως να χάσουμε συναδέρφους και αγαπημένους φίλους την προηγούμενη χρονιά, για να αντιληφθεί η πατρίδα μας ότι το κόστος αυτής της εκπαίδευσης ήταν αμελητέο μπροστά στην πιθανότητα επιβίωσης του προσωπικού...

Αυτήν τη φορά απόλαυσα το Lerici χωρίς να τσούζουν τα μάτια μου και με την ψυχή μου στη θέση της! Οι αναμνήσεις τα ύγραναν πάλι όμως...

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_092.jpg

Πανέμορφη καθαρή και προσεγμένη πόλη.
(Εσείς βλέπετε τις φωτογραφίες, εγώ στην κάθε μία εξασκώ το βίτσιο μου όμως, μα γιατί δεν έχουν πουθενά σκουπίδια πεταμένα κάτω μωρέ;;; )

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_091.jpg

Μια έρευνα στα ξενοδοχεία που από τότε θυμόμουν μου αποκάλυψε τιμές διανυκτέρευσης κοντά στα 2 κατοστάρικα. Περαιτέρω έρευνα έδειξε ένα ξενοδοχείο στο λόφο της πόλης γύρω στα 5’ από το κέντρο με 55€ του πρωινού συμπεριλαμβανομένου. Ήταν ένα μικρό παμπάλαιο ξενοδοχείο μέσα στο δάσος βέβαια, που έπρεπε από τις σκάλες να ανεβάσεις το τριβάλιτσο με τα χέρια δεύτερο όροφοοοο!

Νταναρισμένα τα σκαφάκια τους σαν τα σκουτεράκια τους.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_090.jpg

Όμορφα τα σπίτια τους με στυλ χτισμένα χωρίς καμία απολύτως παραφωνία. Είμαστε στην Ευρώπη, να μην το ξεχνάμε.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_089.jpg

Η πλατεία του χωρίου. Ήσυχη και με λίγο κόσμο, λόγω εποχής μάλλον ή... ώρας! Έχει περάσει η 8η απογευματινή!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_088.jpg

Εδώ βλέπετε Ιταλούς συμφορουμίτες σε προχωρημένη ηλικία που συζητούν και αναλύουν τα κατορθώματα του Μπερλουσκόνι….

Προσέξτε ενδυμασία οι πιτσιρικάδες. Τζηνάκια και αθλητικά αλλά και μαγκούρα και ας έχουν περάσει τα 80 τόσο μερικοί. Όχι μόνο οι γυναίκες, αλλά και οι άντρες έχουν το στυλ τους στην Ιταλία...

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_087.jpg


Με τον ήλιο να δύει στην θάλασσα της Λιγουρίας και έχοντας γευτεί ένα spaghetti frutti di mare στο εστιατόριο που είναι στην πλάτη μας…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_086.jpg

…πήγαμε μια βόλτα μέχρι το ουδέτερο και μάλλον άσχημο λιμάνι της La Spezia και μετά στο ξενοδοχείο μας. Έχω πάει 4 φορές σε αυτό το μέρος αλλά δεν το έχω συμπαθήσει ποτέ.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_085.jpg

Το επόμενο πρωί έχοντας ήδη απολαύσει 4 στεγνές ανοιξιάτικες μέρες στην Ιταλία η 5η έδειχνε να είναι λίγο υγρή. Ξεκινήσαμε με τα αδιάβροχα φορεμένα γιατί το βράδυ έριχνε καρεκλοπόδαρα και ο ουρανός ήταν βαρύς, αλλά δεν τα χρειαστήκαμε καθόλου για τα επόμενα 240χλμ βόρεια μέχρι το Μιλάνο. Μπαίνοντας στον περιφερειακό της πόλης όμως μας περίμενε χειμωνιάτικος καιρός μετά μπόρας. Τόσο πράσινο, κάποιος πρέπει να ποτίζει και αρκετά συχνά μάλιστα…

Εδώ αναχωρούμε από το ορεινό ξενοδοχείο στο Lerici.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_084.jpg

Μηχανόβιος και άντρας με ομπρέλα δεν λέει, το υπογράφει και δημοφιλέστατος συμφορουμίτης άλλωστε, αλλά αδιάβροχα φοράνε και οι γυναίκες!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_083.jpg

Ο βασικός προορισμός του ταξιδείου (έτσι γραφόταν κάποτε, το θυμάστε; ) μόλις είχε ολοκληρωθεί! Στην πλάτη μας τώρα έχουμε το Duomo του Μιλάνου. Επιτέλους οι άδειες βαλίτσες της F650 ήρθε η ώρα να γεμίζουν σιγά σιγά! Δε σας κρατώ σε αγωνία μέχρι το τέλος. Από τις 6 βαλίτσες των 2 τριβάλιτσων που είχαμε συνολικά μαζί μας, συν τα 2 λουκάνικα που ανοίξαμε, επιστρέφοντας η μια καταλάμβανε τα δικά μου πράγματα…

yns
15-06-2011, 01:56
Άφωνος... Και λόγω σπουδών στη γείτονα χώρα απολαμβάνω την περιγραφή του ταξιδιού σας ακόμα περισσότερο! Περιμένω τη συνέχεια με ανυπομονησία!

aeriko
15-06-2011, 12:40
Πολύ καλό, περιμένουμε την συνέχεια.

NLS
15-06-2011, 12:55
Μπράβο. Περιμένουμεεεεε...

vpentza
15-06-2011, 13:00
απολαυστικός και περιγραφικός.....

εν αναμονή της συνέχειας του φωτορεπορταζ...:):):)

TAKIS04
15-06-2011, 13:04
ΕΥΓΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..........
ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟ...

adventure
15-06-2011, 13:15
Εν αναμονή Γιώργο για τη συνέχεια .

;) :) :)

Jefe
15-06-2011, 13:35
Πολύ ωραίο το οδοιπορικό Γιώργο! Αναμένουμε την συνέχεια! ;)




Jefe

gemara
15-06-2011, 13:47
Χαίρομαι που σας αρέσει παιδιά. Το ποστ προσφέρεται προς συζήτηση, θα μ' άρεσε να ακούσω και δικές σας εμπειρίες από αυτά τα μέρη και σπαμμάρετε όσο θέλετε μέχρι να πάρει χαμπάρι το θέμα ο σπάμμερ του φόρουμ που μόλις γύρισε απ΄ότι μαθαίνω!

Γιάννη (yns) σε πόλη είχες ζήσει στην Ιταλία;

Απολογούμαι στους καλούς εκ Πατρών φίλους και φίλες, αλλά δεν είχαμε κανονίσει το χρόνο μας έτσι ώστε να σταθμεύσουμε περισσότερο στην Πάτρα για ένα καφεδάκι στο W!

Jefe
15-06-2011, 13:51
Χαίρομαι που σας αρέσει παιδιά. Το ποστ προσφέρεται προς συζήτηση, θα μ' άρεσε να ακούσω και δικές σας εμπειρίες από αυτά τα μέρη και σπαμμάρετε όσο θέλετε μέχρι να πάρει χαμπάρι το θέμα ο σπάμμερ του φόρουμ που μόλις γύρισε απ΄ότι μαθαίνω!

Γιάννη (yns) σε πόλη είχες ζήσει στην Ιταλία;

Απολογούμαι στους καλούς εκ Πατρών φίλους και φίλες, αλλά δεν είχαμε κανονίσει το χρόνο μας έτσι ώστε να σταθμεύσουμε περισσότερο στην Πάτρα για ένα καφεδάκι στο W!




Την επόμενη φορά Γιώργο, θα σε περιμένουμε! Κ όχι μόνο...;)




Jefe

ARGI
15-06-2011, 14:11
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433}) http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020687.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433}) http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433})

Nα επισημάνω ότι η Φλωρεντία είναι η αγαπημένη μου πόλη
στην Ιταλία, και μελλοντικός προορισμός με 2 τροχούς..!!!
;););)

yns
15-06-2011, 14:34
Γιάννη (yns) σε πόλη είχες ζήσει στην Ιταλία;


Σπούδασα στην Μπολόνια. Στην Φλωρεντία έχω μείνει 2 μήνες και στη Ρώμη κάνα μήνα σύνολο. Όντως η Ιταλία είναι υπέροχη για διακοπές, 6 χρόνια έχω να πάω και μου'χει λείψει..

paschalis
15-06-2011, 15:02
Απολαυστικη παρουσιαση και φωτο.
Εχοντας δει μια πολυ χαλια Ιταλια τα Χριστουγεννα
το αρθρο σου ειναι οτι πρεπει για να την επανεκτιμησω.

NNN
15-06-2011, 18:08
Καταπληκτικό φωτορεπορτάζ !!!!

:sm5::sm5::sm5:

gemara
15-06-2011, 19:47
Είμαστε στο εμπορικό κέντρο του Μιλάνου, δυο βήματα από την καλή τη Σκάλα του και πριν ακόμη ξεκινήσουμε, τα πόδια μου είχαν αρχίσει ήδη να πονάνε σκεφτόμενα (!) τι έχουν να τραβήξουν για 2 μέρες!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_082.jpg


Το φόρτωμα των μηχανών μας είχε γίνει από την Ελλάδα με το εξής σκεπτικό. Όλα τα πράγματα στη 1200 σα να ταξιδεύαμε με μία μηχανή. Η δεξιά και πιο ευρύχωρη βαλίτσα είναι συνήθως η δικιά μου για να χωράει 2-3 τζην, πουκάμισα, παπούτσια περπατήματος, σαγιονάρες, μαγιώ, ξυριστικά, t-shirts, κάλτσες και εσώρουχα που όλα είναι ογκωδέστερα από τα αντίστοιχα γυναικεία τα οποία καταλαμβάνουν την αριστερή βαλίτσα της εξάτμισης. Ζυγισμένη, έφτασε τα 15 κιλά η μια βαλίτσα. Για ταξίδια ανοιξιάτικα – καλοκαιρινά μέχρι 7 ημέρες, οι δυο βαλίτσες χωράνε από μια αλλαξιά για κάθε μέρα για 2 άτομα. Για περισσότερες μέρες, παίρνεις και ένα μικρό απορρυπαντικό μαζί σου. Η τεράστια κεντρική Givi έχει στάνταρ τα αδιάβροχα. Σε αυτό το ταξίδι λόγω αναμενόμενου καιρού μας έδωσε τη δυνατότητα να έχουμε φορεμένα τα καλοκαιρινά μπουφάν και μέσα της τα χειμερινά εναλλάσσοντάς τα αναλόγως. Έμελλε να μας χρειαστούν αργότερα και οι εσωτερικές επενδύσεις των χειμερινών μπουφάν και τα τρία ζευγάρια γάντια που απαιτήθηκαν να έχει μαζί μας ο καθένας! Αν με όλον αυτόν τον εξοπλισμό έπρεπε να σταματήσουμε κάπου για sightseeing για να μην κουβαλάγαμε τα κράνη που περίσσευαν στα χέρια μας, είχα και μια αλυσίδα ποδηλάτου με συνδυασμό και όχι κλειδί (πιο εύκολα χάνω παρά ξεχνάω προς το παρόν!) και τα ασφαλίζαμε στον σκελετό. Μπροστά στο tank bag είχα το τσαντάκι μέσης με τα πορτοφόλια, gps, κινητά κλπ και άλλο ένα βαλιτσάκι με τα φωτογραφικά, φορτιστές και τα τοιαύτα. Στην κεντρική πίσω είχα ένα σετ αυτοφουσκώματος και μπαλώματος ελαστικού που ευτυχώς δε έχει χρειαστεί ποτέ μέχρι τώρα, τυλιγμένα επίσης 2 λουκάνικα των 22 λίτρων το καθένα μαζί με τα χταπόδια τους, γιατί η εμπειρία έχει δείξει ότι πάντα χρειάζονται στο τέλος! Η F650 ξεκίνησε με άδειες τις πλαϊνές, μια γυναικεία τσάντα ώμου και ένα σπρέυ για την αλυσίδα της στην κεντρική.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_081.jpg


Για να πάρετε μια ιδέα από τις τιμές που κυκλοφορούν στα κεντρικά μαγαζιά του Μιλάνου, η πρώτη ρoζ βαλιτσούλα PRADA κάνει ακριβώς όσο μια καινούργια 1200GS του ’10, η δεύτερη δεξιά η Salvatore Ferragamo όσο μία 800GS, το ρολόι όσο μια Adventure του ’10 με το πακέτο 3 μαζί με 2 System 6 και τέλος έβαλα ένα φτηνό τρίφτη παρμεζάνας που η τιμή του διακρίνεται…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_080.jpg


Το κατά κεφαλή εισόδημα της επαρχίας του Μιλάνου είναι 40.000€ μέσο όρο, το υψηλότερο της Ιταλίας. Το 95% των δικύκλων στο Μιλάνο και σε όλες τις ιταλικές πόλεις αποτελούν τα σκούτερ, τα οποία κινούνται πολύ γρήγορα και οι αναβάτες τους είναι μοιρασμένοι μισοί μισοί άντρες γυναίκες.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_079.jpg


Πάρα πολλά και τα ποδήλατα.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_078.jpg


Το ότι εκτός πόλεων οι Ιταλοί και οι Ευρωπαίοι μοτοσυκλεττιστές ταξιδεύουν πάνω σε BMW και δη σε boxer είναι γνωστό κι αυτό. Που και που ξεπετάγονταν και 2-3 Harley, αυτές με τα τιμόνια πάνω από τα αυτιά.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_077.jpg


Διαπίστωση και σε αυτή την ιταλική πόλη είναι ότι ο κόσμος είναι χαρούμενος και γελάει στους δρόμους, κάτι που το έχουμε ξεχάσει τελευταία στην τσιμεντούπολη…

Σταύρο μάλλον πρέπει να πάρουμε κανα δυνατότερο ζουμ, γιατί με το 18-200 της ΝΙΚΟΝ με παίρνουν χαμπάρι! Με γέλιο και κει όμως!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_076.jpg


Το πρωί της επομένης με βρήκε με μια φαεινή ιδέα. Εκτός προγράμματος βλέπω στο χάρτη της Αντζελίνας ότι πολύ κοντά στο Μιλάνο βρίσκεται η Μόνζα. Ανέκαθεν ήταν έτσι, απλά εγώ τώρα το διαπίστωσα... Δεν πεταγόμαστε μια βόλτα λέω μέχρι εκεί, νομίζω ότι υπάρχει ένα γνωστό αξιοθέατο. Η τύχη και η ατυχία μού μου επιφύλασσε μια ευχάριστη έκπληξη. Μπήκαμε στην πίστα την παραμονή του ετήσιου 59ου Ιστορικού Ράλυ της Μόνζα. Αλήθεια, 59 χρόνια πριν, με τι "ιστορικά" αυτοκίνητα έτρεχαν; Χτισμένη από το 1922 είναι η τρίτη αρχαιότερη σε ηλικία στον κόσμο. Δεν μπόρεσα να τη βολτάρω με τη μηχανή λόγω του αυριανού αγώνα, αλλά άλλες μέρες μπορείς να τρέξεις για μισή ώρα με 45€. Αν την θες την πίστα για μια μέρα δικιά σου ολόκληρη, τότε δίνεις 24.000€. Μας άφησαν και περπατήσαμε όλα τα υπόστεγα και τα pits που βλέπουμε στις τηλεοράσεις όταν αναμεταδίδεται ο αγώνας, με τα αυτοκίνητα που προετοίμαζαν. Η συμβολή της ιταλόφωνης οδηγού μου ήταν καθοριστική! Το τι είδα, ακούμπησα και φωτογράφισα δεν περιγράφεται… Δεν το πίστευα! Θα γίνει ξεχωριστή μνεία!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_075.jpg


Το γνωστό σημείο στα pits με μαυρίλες από τα σπινιαρίσματα του Fernando Alonso (http://www.formula1.com/results/driver/2011/30.html) ο οποίος τον προηγούμενο μήνα είχε τερματίσει 3ος στη πίστα της Τουρκίας…

Εικόνες από το πρόσφατο και το παλαιότερο παρελθόν.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/DSC_9059.jpg


Τα αξιοθέατα του Μιλάνου εκατοντάδες, όρεξη να έχουμε να βλέπουμε. Πέρα από τα κτήρια και τα ακίνητα είχε πολλά κινητά και κουνιστά. Καμάρι που θα είχε η μάνα του όταν της έλεγαν, πωπωωω τι ψηλό γιο έχεις καλέ!
Κρίμα το μπόι σου που τραγουδάει μια από τις καλύτερες φωνές της χώρας μας!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_074.jpg

Σπάστε πλάκα με τον τύπο στο βάθος ο οποίος παρόλο που ήταν πίτα στο μεθύσι, έχει φρικάρει με τον πατριώτη του!

Οι γυναίκες στο Μιλάνο κοιτάνε τις βιτρίνες και οι άντρες κοιτάνε τις γυναίκες… Όπως θα’ πρεπε άλλωστε.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_073.jpg


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_072.jpg



Ραντεβού στη Μητρόπολη…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_071.jpg


Ακριβώς πίσω από το Duomo έχει συμπαθητικά café restaurant. Νόστιμο φαγητό και περνάει από μπροστά σου όλο το Μιλάνο. Πάρα πολύ πλούσια πόλη. Και τα πολλά λεφτά πάνε στις ψωνάρες ως συνήθως. Αλλιώς αν δεν είσαι τα έχεις βρει με άλλα πιο ουσιώδη πράγματα...

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_070.jpg


Τι θα πάρετε;

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_069.jpg


Μια salata italiana, ζυμαρικά με pesto και ένα μπουκαλάκι μεταλλικό νερό όχι αφρίζον.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_068.jpg


23,50€ σύνολον. 10€ το λίτρο το νερό, ακριβότερο από τη μπύρα. Το Μιλάνο είναι από τις ακριβότερες ιταλικές πόλεις και δίπλα από τα καταστήματα των Prada, Luis Vuiton, SalvatoreFerragamo και Ferrari, δε θα βρείτε ότι φτηνότερο. Το μαγαζί του ντόπιου Γιωργάκη Armani που ξεκίνησε σχεδιάζοντας σώβρακα, καταλάμβανε ένα τετράγωνο ολόκληρο.

Διάβασα ότι ο Αρμάνης ήταν ο πρώτος σχεδιαστής μόδας που μπανάρισε μοντέλα από τις επιδείξεις του όταν είχαν δείκτη μάζας σώματος κάτω από 18 επειδή πρόσφατα είχε πεθάνει ένα μοντέλο από ανορεξία έχοντας φτάσει τα 40 κιλά βάρος με 1,73 ύψος…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_067.jpg


Μερικά πράγματα τελικά που μας απασχολούν, απασχολούν και άλλους ανθρώπους. Διαπίστωσα ότι δεν ήμουν ο μόνος που με πονούσαν τα πόδια μου μετά από ένα 7ωρο περίπου "περιπάτου"!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/DSC_9364.jpg


Με λιακάδα έκλεισε και αυτή η ημέρα βρίσκοντάς μας ικανοποιημένους και… ψωνισμένους!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_066.jpg


Την επομένη μετά από ένα super breakfast, πως λέμε Superfast και παρόλη τη ζέστη και την καλοκαιρία του Μιλάνου, αναχωρούμε με χειμερινά μπουφάν για να ανέβουμε μέχρι τα σύνορα της Ιταλίας Γαλλίας στα Ευρωπαϊκά Λευκά Όρη, στο Mont Blanc. Εδώ το κόστος των διοδίων ανταποκρίνεται στις παρεχόμενες υπηρεσίες και το πληρώνεις αγόγγυστα.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_065.jpg


Έχουμε περάσει τις 2.000 χλμ από το σπίτι μας και οι μηχανές μας εφόσον γράφουν ευκολότερα χιλιόμετρα από αυτά που γράφουν στην πόλη, είναι καταχαρούμενες και έχουμε την εντύπωση ότι πάνε όλο και καλύτερα. Συμβουλή για τους αγχωμένους κατά περιόδους συναδέρφους μοτοσυκλετιστές που διαβάζω, έχετε από τις καλύτερες και πλέον αξιόπιστες μοτοσυκλέττες που έχουν ποτέ κατασκευαστεί. Αν τις προσέχετε και τους κάνετε αυτά που σας έχουν γράψει να τους κάνετε, να τις απολαμβάνετε άφοβα. Στο εξωτερικό παραπάνω από μία στις δυο μοτοσυκλέττες είναι BMW. Οι ξένοι "δε χαρίζονται".

Την επομένη μετά από ένα super breakfast, πως λέμε Superfast και παρόλη τη ζέστη και την καλοκαιρία του Μιλάνου, αναχωρούμε με χειμερινά μπουφάν για να ανέβουμε μέχρι τα σύνορα της Ιταλίας Γαλλίας στα Ευρωπαϊκά Λευκά Όρη, στο Mont Blanc. Εδώ το κόστος των διοδίων ανταποκρίνεται στις παρεχόμενες υπηρεσίες και το πληρώνεις αγόγγυστα. Ανηφορίζουμε σιγά σιγά.

tsompanis
15-06-2011, 22:24
φίλε εσύ το πήγες μακριά!:)
η υπόθεση σηκώνει ουισκάκι -ταμπάκο και να παίζει απο κάτω αυτό...

YouTube - ‪Coldplay-- "Clocks"‬‏


είστε αχτύπητο δίδυμο!

NLS
15-06-2011, 23:01
βγάζεις και τρομερές φωτό ρε γμτ...

:)

gsmaniac
15-06-2011, 23:47
μπραβο στην κωνσταντινα.........του ξετιναξες την τσεπη:sm8:
βεβαια ο αντρας απο 2 πραγματα ξεχωριζει.......στις 6 βαλιτσες,οι 5 ειναι της γυναικας του...;)

Ακιs
16-06-2011, 00:11
μπραβο στην κωνσταντινα.........του ξετιναξες την τσεπη:sm8:


βεβαια ο αντρας απο 2 πραγματα ξεχωριζει.......στις 6 βαλιτσες,οι 5 ειναι της γυναικας του...;)

+1200.....και η εκτη βαλιτσα ειναι για τα αδιαβροχα και τα κρανη....:D:D
Περιμενουμε με ανυπομονησια την συνεχεια Γιωργο και οι αποριες στο τελος....;)

NLS
16-06-2011, 01:23
δεν μας τα λέτε καλά

ο σωστός άνδρας πρέπει να βρωμάει;
ή πρέπει να ταράξει στην μπουγάδα τη γυναίκα του;

:sm7:

aeriko
16-06-2011, 10:33
Γιώργο μπράβο, βλέπω ποικιλία στις φώτο, από λογοκρισία δεν πέρασαν;;)

vpentza
16-06-2011, 12:01
Γιώργο μπράβο, βλέπω ποικιλία στις φώτο, από λογοκρισία δεν πέρασαν;;)


μη βάζεις ιδέες aeriko.....άσε τον άνθρωπο να μας μορφώσει.....

Uriah Heep
16-06-2011, 20:57
Όταν φτάνεις στην Ιταλία, διακρίνεις την πραγματική Θεά, από τις γήινες απομιμήσεις της!

Τα φαιδρά κλισέ τύπου "una faccia una razza", για να τα πιστέψεις,
.
...πρέπει να έχεις κουλτούρα προθαλάμου επαρχιακού κομμωτηρίου.

Την καψουρεύτηκα πριν 37 χρόνια, όταν κατέβηκα από το Orient Express στον σταθμό του Μιλάνου.

Ήχοι από Fabrizzio de Andre', Antonello Venditi, Francesco de Gregori, Paolo Conte...
Birra alla spina, pizza al forno, farinata, espesso και περιπλάνηση στα δισκάδικα και στα cafe στο κέντρο του Μιλάνου.

Γοητευμένος από μελαχροινή κλασσική Ιταλίδα, βρέθηκα μετά από δύο χρόνια να σπουδάζω στο Politecnico di Torino...

Βλέποντας τις φωτογραφίες, μου 'ρχονται αναμνήσεις δακρυγόνες και αισθάνομαι πολύ τυχερός που έζησα σ' αυτή την τόσο κοντινή αλλά και τόσο μακρινή χώρα!
Μια χώρα που εξάγει κουλτούρα, φινέτσα, στιλ, τεχνολογία,
.
.
...και παρά τα σοβαρότατα πολιτικά προβλήματα, δεν κατάντησε να ψάχνει το πολιτιστικό της στίγμα μπερδεύοντας το σούσι με τη λακέρδα!


Πολύ όμορφη αφήγηση, καλό φραστικό μακιγιάζ, μια ταξιδιωτική extravaganza!:)

gemara
16-06-2011, 22:08
Γιώργο μπράβο, βλέπω ποικιλία στις φώτο, από λογοκρισία δεν πέρασαν;;)
Πέρασαν! Φαντάσου τι άλλο είχα τραβήξει! ;)
Ας μην το κάνουμε τσόντα το θέμα λοιπόν!
Πάω να δω που μείναμε για να συνεχίσω...:D

gemara
16-06-2011, 23:12
Ο Ιούνιος μόλις έχει μπει και εμείς μόλις ξεπεράσαμε το ένα χιλιόμετρο στο υψόμετρο στη Βόρεια Ιταλία. Πιάνοντας το ψιλόβροχο με την θερμοκρασία να αποχαιρετάει το ένα από τα δυο ψηφία της, μια στάση για την προσθήκη της εσωτερικής επένδυσης και του αδιάβροχου θα μας επέτρεπε να συνεχίσουμε χαλαροί το ανηφόρισμα.

Αφήνοντας πίσω την autostrada Α4 που μας έφερε από το Μιλάνο, στρίψαμε βόρεια και ακολουθήσαμε την Α5 ή Strada Statale 26 και μπήκαμε στην κοιλάδα της Aosta. Η ζωή φαντάζομαι στις ορεινές αυτές τοποθεσίες, ανέκαθεν ήταν γύρω από το νερό, όπως και στα περισσότερα μέρη του πλανήτη. Περνάγαμε μέσα από μικρά χωριουδάκια, όλα είχαν το κάστρο τους σε περίοπτη θέση και όλα ήταν χτισμένα στην κοίτη του ποταμού Dora di Baltea, ενός «αριστερού» παραπόταμου του Πάδου (προλάβαμε και τον ονομάσαμε Ηριδανό από τα παλιά τα χρόνια τον Πάδο εμείς όμως!), μήκους 160 χλμ. Ο δρόμος έκανε φιδάκια που διασταυρώνονταν συνέχεια πάνω από τα φιδάκια της Ντόρας που γινόταν ορμητική σε πολλά σημεία, παρόλο που είμαστε στον Ιούνιο. Η οδηγός του κομβόι αναφωνούσε κάθε φορά που έβλεπε το θέαμα. Να είσαι πάνω στη μοτοσυκλέτα, ανεβαίνοντας μια κοιλάδα του Mont Blanc και να περνάς πάνω από ορμητικά ποτάμια, τόσο που τα άκουγες μέσα από το κράνος και το θόρυβο του κινητήρα, είναι κάτι που δεν ήμασταν συνηθισμένοι να ζούμε…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_064.jpg


Λίγα χιλιόμετρα πριν τα σύνορα με τη Γαλλία είχαμε κλείσει 2 βραδιές διανυκτέρευσης σε ένα ξενοδοχείο ονόματι Mont Blanc στην πόλη του Courmayer της Ιταλίας. Η διεύθυνση του ξενοδοχείου είχε περαστεί πολλούς μήνες πριν στο GPS και ακολουθούσα πιστά τις οδηγίες του, βλέποντας αυτό και το δρόμο μπροστά μου. Σε 200μ φτάνεις, σε 100μ φτάνεις, σε 20μ φτάνεις, έφτασες! Φτάσαμε λοιπόν, κοιτάμε δεξιά, κοιτάμε αριστερά, υπήρχε ένα ξενοδοχείο, αλλά δεν το έλεγαν όπως θα θέλαμε να το λένε! Ρωτήσαμε στα ιταλικά έναν κύριο που μίλαγε μόνο γαλλικά και μας είπε ότι το ξενοδοχείο το είχαμε περάσει. Προσηλωμένοι λοιπόν στον τυφλοσούρτη που μάλλον είχε λίγα μέτρα σημειωμένη διαφορετικά τη διεύθυνση του ξενοδοχείου, είχαμε περάσει ακριβώς απέξω, δίπλα από τις τεράστιες ταμπέλες του και δεν το είχα δει!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_063.jpg


Τα φόρτε του ξενοδοχείου είναι από Δεκέμβριο μέχρι Φεβρουάριο αλλά παρόλα αυτά είχε αρκετή κίνηση και τον Ιούνιο. Εσωτερικός διάκοσμος πολύ όμορφος αλλά…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_062.jpg


… και θέα από το δωμάτιο που εναλλάσσονταν κάθε 2-3 ώρες με τα σύννεφα να ανεβοκατεβαίνουν από το υψόμετρό μας. Η πράσινη συστάδα που φαίνεται μπροστά από το παράθυρό μας, ποτίζονταν από τη Ντόρα της Βαλτέας, δεν φαίνεται εδώ, ο θόρυβός της όμως ήταν αρκετά δυνατός που τον καταλάβαινες μόλις άνοιγες το παράθυρο. Τολμώ να πω πως ένιωθες το βρέξιμο από τις σταγόνες των αφρών της στο πρόσωπο.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_061.jpg


Η Ντόρα λίγο πιο πέρα που δίνει ζωή στην κοιλάδα. Παντού με αρδευτικά κανάλια προς εκμετάλλευση.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/DSC_9792.jpg


Μια εξερεύνηση στα πέριξ χωριουδάκια μας άφηνε άφωνους από την γραφικότητα, την καθαριότητα και την πολυτέλεια. Έχουν από τα ομορφότερα τοπία του πλανήτη και μπράβο τους για την κατάσταση που τα διατηρούν.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_060.jpg


Τα τοπίο είναι πραγματικό έστω και αν δε βλέπετε το μικρό σπίτι…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_059.jpg


…το οποίο δεν ήταν στο λιβάδι, αλλά λίγο πιο πάνω στο δάσος. Πιο μέσα στη φύση δε γίνεται!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/DSC_9809.jpg


Περίπατος αργότερα στο Courmayer. Οι βαθιές ανάσες με το μαλακό γιατί τα επίπεδα του οξυγόνου είναι πολύ υψηλά!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_058.jpg


Ένα σπορ το οποίο δεν έχει καταφέρει ποτέ να μας συγκινήσει είναι η ορειβασία, πέρα από ένα απλό περίπατο. Ίσως γιατί έχουμε βάλει άλλους στόχους στο μυαλό και άλλες «κορυφές» για να κατακτήσουμε. Γεγονός είναι ότι η ορειβασία είναι ένα extreme σπορ που έχει πάρει τις ζωές πολλών ανθρώπων. Το νεκροταφείο της πόλης αυτής που μείναμε απ’ ότι κατάλαβα ήταν ένα μνημείο για τους ορειβάτες που είχαν χάσει τις ζωές τους στην περιοχή. Οι περισσότεροι που αναπαύονταν εν ειρήνει εκεί μέσα ήταν νεαροί αλπινιστές. Σε μια περίπτωση ήταν σε έναν τάφο τρεις, ένα ζευγάρι με τον οδηγό τους…

Από το 15αύγουστο του 1912.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/DSC_9845.jpg


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_056.jpg


Οι καταστάσεις εναλλάσσονται στην ζωή και το γέλιο έρχεται και πάλι! Ο καλλιτέχνης δεν μπορεί να εργαστεί κατά παραγγελία ούτε να δημιουργήσει. Άρα μην ζητάτε σε έναν καλλιτέχνη να σας πάρει μια φωτογραφία την ώρα που εσείς θέλετε με το τοπίο που εσείς νομίζετε ότι είναι το κατάλληλο και στην στάση που εσείς θεωρείτε σωστή γιατί εκτός του ότι τον τσαντίζετε, σας την φυλάει και από πάνω!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_055.jpg

"ΜΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΕΙ;;; ΠΕΡΝΑΓΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ;;;":Απορία:

"Μισό λεπτό, θα βγάλω άλλη μία...":rolleyes:

Αν δε βρίσκει κάτι ενδιάμεσα σε σας και το φακό, κάτι θα σκεφτεί να κάνει!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_054.jpg


Μετά μην του πείτε: «Για να δω, για να δω! Πως βγήκα;;;»:D

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_053.jpg


Στα 1200 μέτρα υψόμετρο το Courmayer δεν είναι ιδιαίτερα ψηλά, όταν όμως υπάρχει νέφωση και μάλιστα «χαμηλή» είναι καλό αυτό γιατί τα σύννεφα συνεχίζουν να κατεβαίνουν πιο κάτω, και εκεί που δε βλέπεις τη μύτη σου, έχει λιακάδα!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_052.jpg


Η πρώτη μέρα σουρουπώνει και εμείς ψάχνουμε σε ποια απ’ όλες τις πιτσαρίες θα τσιμπήσουμε.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_057.jpg


Παρόλη τη δροσιά άμα φας μια καυτερή ιταλική πίτσα ”diabola”, η παγωμένη μπυρίτσα είναι ότι χρειάζεται! Η μέρα έκλεινε σιγά σιγά, έχοντας ξεχάσει ποια απ’ όλες είναι.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_051.jpg


Σε πολύ μεγάλη οδική απόσταση στην άλλη πλευρά του Mont Blanc βρίσκεται η γαλλική πόλη του Chamonix. Δεν ξέρω πόσες μίζες και ποιοι Ιταλοί και Γάλλοι πολιτικοί τις πήραν, το γεγονός είναι ότι τα βρήκαν και από το 1965 συντόμευσαν κατά 100χλμ την απόσταση του Μιλάνου από τη Γαλλία, διανοίγοντας το μόνιμα χιονισμένο βουνό που τους χώριζε με μια ευθεία και υπό κλίση (για να φεύγουν τα νερά) σήραγγα μήκους 11,6 χιλιομέτρων.

Την διαβαίνεις με ευλαβική προσοχή, αυστηρότατο ανώτερο όριο ταχύτητας 70χλμ/ω, κατώτερο 50χλμ/ω και απόσταση 150 μέτρων από το προπορευόμενο όχημα. Έτσι διανοηθείς και παραβείς κάτι από τα τρία, βουίζει ολόκληρη η σήραγγα από τα μεγάφωνα του μεγάλου αδερφού που σε κράζουν όχι για να σε τιμωρήσουν με πρόστιμο αλλά για να σε συμμορφώσουν για την κοινή ασφάλεια. Τα αυστηρά μέτρα ασφαλείας πάρθηκαν το 1999 όταν μια νταλίκα που μετέφερε μαργαρίνη πήρε φωτιά, έκαιγε για 56 ώρες, 39 άνθρωποι εγκλωβίστηκαν και έχασαν τη ζωή τους και για 5 μέρες ζεμάταγε όλο το τούνελ.

Παρόμοιο έργο στη Ελλάδα θα είχε δημιουργήσει πλήθος πισινών (από το πισίνα, όχι πισινός), καταθέσεων στο εξωτερικό και τέλεση φαντασμαγορικών σοσιαλιστικών γάμων στο Παρίσι μεσόκοπων αποτυχημένων πολιτικών που βούλιαξαν μαζί με τη χώρα τους στο τέλος της καριέρας και της ζωής τους…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_050.jpg


Για απλή διάβαση του τούνελ το διόδιο είναι 24€ και 30€ μετ’ επιστροφής. Προτιμήσαμε το δεύτερο!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_049.jpg


Η θερμοκρασία στην είσοδο της σήραγγας ήταν 15 βαθμούς, προχωρώντας στα 3-4 χλμ είχε φτάσει τους 28! Η γη βράζει κάτω από τα πόδια μας, όντως!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_048.jpg


Ααααα….φως και δροσιά στη Γαλλία!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_047.jpg


Στις πρώτες στροφές αντικρίζουμε ένα παγωμένο ακίνητο ποτάμι να περιμένει για να κατέβει…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_046.jpg


Οι καλλιτέχνες έχουν τις ώρες τους, τις διαθέσεις τους και τις λόξες τους, η επαγγελματίας φωτογράφος όμως αποδίδει ανά πάσα στιγμή.

Έτσι το να "παγώσει" τον παγετώνα πάνω από ένα boxerάκι που κατέβαινε γουργουρίζοντας τις πλαγιές του Mont Blanc, δεν ήταν κάτι δύσκολο!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_045.jpg


Αν θέλετε να παίξετε με το Google Earth ανοίξτε το συννημένο αρχείο που σας έχω σε αυτό το πόστ και νομίζω ότι έχει πάει στο τέλος του. Είναι το σημείο ακριβώς που τραβήχτηκε αυτή η φωτογραφία βγαίνοντας από το τούνελ και μπαίνοντας στη Γαλλία. Ξεζουμάρετε το Google Earth και θα δείτε πεντακάθαρα τον παγετώνα που πρέπει να είναι πολλά χρόνια εκεί…

Χωρίς καν τη χρήση photoshop εκμεταλλεύεται την ύπαρξη της οδικής σήμανσης για να σημάνει τον αναβάτη της μηχανής με ταυτόχρονο ζουμάρισμα και εκτέλεση τεχνικής panning! (Γιατί να μην βγάζω εγώ τέτοιες φωτογραφίες!)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_044.jpg


Περιηγηθήκαμε τα τριγύρω χωριά και κορυφούλες…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_043.jpg


… και καταλήξαμε στο Chamonix. Σε μια καινούργια εγκατάσταση είχαν φτιάξει ένα τελεφερίκ που ανέβαζε μέχρι τα 4.000 σχεδόν μέτρα από τα 1000. Ευτυχώς δεν το πήραμε γιατί μας ενημέρωσαν ότι η κορυφή είναι μέσα στα σύννεφα. Το εισιτήριο για την χρήση του τελεφερίκ είναι 42€, το άτομο!!!
Πίσω μας φαίνεται η πρώτη κορυφή στα 2300μ.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_042.jpg


Τελικά θυμηθήκαμε τι μέρα είναι! Είναι Σάββατο πρωί και είμαστε στο Mont Blanc!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_041.jpg

staga1200
16-06-2011, 23:40
Μπράβο βρε Γιωργάρα !!!
Απίθανες φωτογραφίες φίλε !!
Καλά η φωτό της Κωνσταντίνας μέσα από το αμάξι δέν υπάρχει λέμε !!! :) :)

gemara
16-06-2011, 23:52
Απολαμβάνουμε στο Chamonix το δυνατό ήλιο μαζί με τους άλλους τουρίστες!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_040.jpg


Πως δουλεύει αυτό το γραναζοκιβώτιο άραγε;;;

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_039.jpg


Τα τιμόνια στ’ αυτιά που λέγαμε!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_038.jpg


Μια τελευταία ματιά στο γαλανό ουρανό και φύγαμε!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_037.jpg


Μέχρι τώρα καλά την είχαμε βγάλει από θέμα καιρού, εκτός από λίγη δροσιά, τίποτε το ενοχλητικό. Την επόμενη μέρα στο πρόγραμμα είχαμε να πάμε προς τα ανατολικά της Ιταλίας, σε ένα όμορφο θέρετρο τη λίμνη La Garda, την μεγαλύτερη της Ιταλίας. Γιαννάκη για 2 μέρες θα σε πετυχαίναμε εκεί! Αναχωρούμε χαρούμενοι μετά από ανεφοδιασμό με βενζίνη από τα ψηλά του Mont Blanc έχοντας στο νου βέβαια ότι το μετεωρολογικό έδειχνε βροχές προς την περιοχή που πηγαίναμε. Τα σύννεφα ήταν χαμηλότερα προς το παρόν από μας όταν αναχωρήσαμε, οπότε δεν έβρεχε. Η διαδρομή που πέρναγε πάλι από το Μιλάνο είχε πολλά τούνελ στην αρχή, 7, 8 των δυο και τριών χιλιομέτρων το καθένα. Βγαίνοντας από κάποιο η βροχούλα άρχιζε να πέφτει right through. Στο επόμενο τούνελ σταματάμε για να βάλουμε τα αδιάβροχα…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_036.jpg


Από κει και πέρα με λίγα λόγια… λαλήσαμε!

Ξεκινήσαμε με καταιγίδα και δυνατή βροχή μόλις βγήκαμε από αυτό το τούνελ, που όσο πέρναγε η ώρα δυνάμωνε. Δε μπορεί λέω, δεν υπάρχει δυνατότερη βροχή, θα μειωθεί κάποια στιγμή. Αμ δε. Δυνάμωνε κι άλλο μέχρι που γινόταν και χοντρό χαλάζι.

Η οδηγός απτόητη προχωρούσε με σύνεση και ασφάλεια. Μεγάλη εξυπηρέτηση και ψυχαγωγία καθ’ όλη της διάρκεια του ταξιδίου ήταν οι ενδοσυνεννοήσεις. Ως συνήθως όμως, όταν κάτι το χρησιμοποιείς συνέχεια, αλλά σου είναι απαραίτητο και το χρειάζεσαι συγκεκριμένη στιγμή, αν αυτό δεν είναι κινητήρας boxer… σε εγκαταλείπει! Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο καταιγιστικής βροχής η ΒΤ2 της Κωνσταντίνας κάνει κάτι funny noises, τουρουρού τουρουρίτ και μουσκεμένη παραδίδει πνεύμα! Μέχρι σήμερα δεν έχει επανέλθει! Μετά από μια ώρα που πήγε να κάνει τα ίδια κι η δικιά μου ενδοσυνεννόηση, την κλείνω αμέσως και μάλλον αυτό την έσωσε! «Ευτυχώς» που πέρσυ είχαν κλέψει το κράνος της Κωνσταντίνας μέσα από τη μπαγκαζιέρα της μέρα μεσημέρι στο Κολωνάκι μαζί με την ενδοσυνεννόηση, αγοράσαμε άλλο ένα ζευγάρι ΒΤ2, οπότε μου είχε μείνει μια σκέτη την οποία την κουβάλαγα μαζί μας. Την διαδικασία ζευγαρώματος των δυο ΒΤ2 τη θυμόμουν απέξω πως γινόταν, αλλά όταν αργότερα την εφάρμοσα καμιά 10αριά φορές, τζίφος, δεν ζευγάρωναν. Έλα μου ντε όμως που «τυχαία» είχα σκεφτεί να βάλω σε pdf μαζί μου το μάνιουάλ της και διάβασα πως γίνεται reset! Με την πρώτη μετά, οκ! Το «χούι» μου έχει μείνει από τη δουλειά. Η καλή προετοιμασία εξασφαλίζει την επιτυχία της αποστολής και αν δε θυμάσαι απέξω καταβατά ολόκληρα που μια φορά μόνο τα έχεις διαβάσει, πάρτα μαζί σου, η τεχνολογία σε εξυπηρετεί. Πόσο κρίμα θα ήταν να βγάζαμε άλλα 1500χλμ στη μουγγαμάρα, ή πόσο θα ανέβαινε ο προϋπολογισμός αν αγοράζαμε καινούργια ενδοσυνεννόηση στο δρόμο, ενώ δούλευαν αυτές που είχαμε;

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_035.jpg


Όταν μιλάμε για νερό, εννοούμε πολύ νερό! Τα αδιάβροχα είναι απαραίτητα ανεξαρτήτως φύλου! Χωρίς καμία συνεννόηση πλέον μεταξύ μας, συνεχίζουμε ασταμάτητα για 3 ώρες υπό δυνατή και ασταμάτητη βροχή τα επόμενα 250χλμ προσπαθώντας αφενός μεν να τηρούμε απόσταση ασφαλείας μεταξύ μας, αφετέρου να παραμένει ο ένας στο οπτικό πεδίο του άλλου!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_034.jpg


Η κατεύθυνσή μας ήταν ανατολική, το ίδιο είναι και όλων των καιρικών φαινομένων στο βόρειο ημισφαίριο. Ευτυχώς ήμασταν ελαφρώς πιο γρήγοροι από το χαμηλό βαρομετρικό και τρεις ώρες μετά, περνώντας έξω από το Μιλάνο ξαναβγήκαμε στη ζέστη και στη λιακάδα για να στεγνώσουμε! Πηγαίνοντας πλέον με 120 και ανοικτή τη ζελατίνα του κράνους η ησυχία που επικρατούσε μετά από τέτοιο βουητό και κρότο της βροχής, ήταν απολαυστική. Το γουργούρισμα του boxer που ακόμη πάει στο ρελαντί με τέτοιες ταχύτητες ξεχωρίζει και ακούγεται σαν μουσική στ’ αυτιά, εκτός από την αίσθηση ασφάλειας που σου παρέχει… Είναι πραγματικά πανάκριβα μηχανήματα γι αυτό δε σε αφήνουν πουθενά. Μην ακούτε τις γνώμες αυτών που δεν τα έχουν ή δεν ξέρουν να τα μεταχειριστούν σωστά και τους βγάζουν ζημιές. Όπου και να γυρίσεις στην Ευρώπη θα δεις μια R1200GS να ταξιδεύει φορτωμένη. Παντού. Αν ένα μηχανάκι το έχεις και το ταλαιπωρείς μέσα σε μια πόλη για 100.000 χλμ και δε σου βγάζει ζημιά, θα σου κάνει τα ίδια για 300.000 χλμ στα ταξίδια.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_033.jpg


Μετά την καταιγίδα, η ξαστεριά. Με ένα ελαφρό βουητό στο κεφάλι κάνουμε check - in στο La Garda Village της πόλης του Sirmione, ένα αυτόνομο θέρετρο που έλεγε πολλά για όσους δεν είχαν υπ' όψη τους ελληνικές παραλίες και ελληνικό καιρό.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_032.jpg

Συμπληρώνοντας σχεδόν 350 χιλιόμετρα για σήμερα και με τα ρεζερβουάρ σχεδόν άδεια, απλώνουμε τα ρούχα μας και ξεκουραζόμαστε. Λίγο αργότερα, να’ σου και το χαμηλό βαρομετρικό μας ξαναβρίσκειειει…! Ευτυχώς που το θέρετρο που είμαστε διαθέτει τα πάντα και περνάμε το βράδυ χαζεύοντας τη λίμνη και τα κουνελάκια το επόμενο πρωί αφήνοντας τις μπέμπες να ξεπλένονται.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_031.jpg

Με συννεφιασμένο, βροχερό, ζεστό καιρό και κατά περιόδους ηλιοφάνεια τις επόμενες 2 μέρες ξεκουραστήκαμε και κάναμε τις βόλτες μας γύρω από τη μεγάλη λίμνη.


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_030.jpg



http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_029.jpg



http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_028.jpg


Η μικρή πόλη La Garda

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_027.jpg


Από συζητήσεις των ντόπιων άκουγα ιστορίες για μια παρέα Γερμανών που πέρασε πριν 2 μέρες, με ένα μουρλό Σαλονικιό που ήταν μαζί τους και έτρωγαν τα λάστιχα των GS τους για πρωινό...!:D

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_026.jpg



http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_025.jpg



http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_024.jpg


Κάποια στιγμή ευρισκόμενοι στο ομώνυμο χωριό της λίμνης και κάτω από τα υπόστεγα των μαγαζιών, ξέσπασε μια δυνατή καταιγίδα όπου κάτι πράγματα σαν κι αυτό έπεφταν από τον ουρανό! Πρέπει να ήταν αυτά που δημιουργούσαν τα κοπανήματα στα κράνη μας προχτές που ερχόμασταν με την καταιγίδα!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_023.jpg


Λοιπόν, έχουμε και σπίτια. Τα ψώνια μας τα κάναμε (αμ δε), άντε να κατηφορίζουμε σιγά σιγά προς Ελλάδα μεριά. Σε χαλαρούς ρυθμούς γράφοντας λίγα και ξεκούραστα χιλιόμετρα κάθε μέρα, ξεκινάμε το άλλο πρωί για τον έναν από τους δύο ενδιάμεσους σταθμούς που είχαμε επιλέξει μέχρι την Ανκόνα, την Μπολώνια.


Τα μηχανάκια μας διανύουν από τα πιο όμορφα κι ευχάριστα χιλιόμετρα της καριέρας τους. Ιταλική autostrada, δροσερός καιρός, λιακάδα, πράσινο παντού, γέφυρες με ποταμάκια, λίμνες και μεις προσεκτικοί και χωρίς να κινδυνέψουμε σε κανένα σημείο, χωρίς να μας ενοχλήσει κανείς Ιταλός οδηγός αλλά και χωρίς να ενοχλούμε και μεις. Δεξιά λωρίδα πάμε πάντα όπως και οι πάντες, αριστερά μόνο για προσπέραση και ελάχιστοι είναι αυτοί που σε προσπερνούν όταν πας με 140. Ούτε και πάει κανείς όμως με 120 στην αριστερή λωρίδα. Το οδόστρωμα με σκληρή και τραχιά επιφάνεια, φθείρει με γρήγορους ρυθμούς τα λάστιχά μας, προσφέροντάς μας όμως αυτό που πρέπει να προσφέρει. Προσπαθούμε να διώξουμε τις κακές σκέψεις από το μυαλό μας, σκεπτόμενοι ότι αργά ή γρήγορα θα είμαστε στην Αθηνών Πατρών πάλι…

Τα μυγάκια επιμένουν να μου χαλάνε τις φωτογραφίες!!!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_022.jpg

gemara
16-06-2011, 23:55
...
Καλά η φωτό της Κωνσταντίνας μέσα από το αμάξι δέν υπάρχει λέμε !!! :) :)

:D

frits
17-06-2011, 00:08
Μπράβο Γιώργο, πάω για ύπνο με χαμόγελο...:):)

gemara
17-06-2011, 00:13
Μπράβο Γιώργο, πάω για ύπνο με χαμόγελο...:):)
:) :)

NLS
17-06-2011, 00:26
το thread παρακαλώ να το κάνεις PDF μετά, να το τυπώσω να το βάλω να το διαβάσει και η γυναίκα μου

:D

(όχι δεν κάνω πλάκα)

ΙoannisPanagiotidis
17-06-2011, 01:22
:sm8:...πανεμορφα ρε φιλε!....απλα πανεμορφα!!!.... εχεις τρελη έμπνευση!...χαιρομαι που περασατε τοσα ομορφα!

.... bella Italia Λεμεεε!!

....


.... εχω γελασει πολυ με το σχόλιο σου για di Garda!!!! :D

yns
17-06-2011, 02:01
Η μικρή πόλη La Garda

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_027.jpg


Έχω φάει εκεί!! :):)




Σε χαλαρούς ρυθμούς γράφοντας λίγα και ξεκούραστα χιλιόμετρα κάθε μέρα, ξεκινάμε το άλλο πρωί για τον έναν από τους δύο ενδιάμεσους σταθμούς που είχαμε επιλέξει μέχρι την Ανκόνα, την Μπολώνια.



Πες μου τώρα πως θα μου δείξεις και φωτογραφίες με τους 2 πύργους και την piazza Maggiore να με τρελάνεις!! :)

adventure
17-06-2011, 06:30
Γιώργο ......

:sm8::sm8:

KRASOPATERAS
17-06-2011, 22:31
Φίλε Gemara η βόλτα σου μου άρεσε ιδιαίτερα….:sm5:

Άντε και του χρόνου με περισσότερα χιλιόμετρα!

teo71
17-06-2011, 22:42
Αυτό ήταν Γιώργο???

Δώσε κι'αλλο πράμα στο λαό....

Super το ταξιδιωτικό σου και οι φωτογραφίες... Όπως πάντα άλλωστε...;)

pirate
17-06-2011, 23:47
S U P E R !!!!!!!!

saitman
18-06-2011, 09:28
τα λυπηθηκα τα παιδια!χαλια περασαν!:sm7:
μπραβο σας!που θα παει υα την κανω και εγω καποια στιγμη!!γυναικα ποσο ειπες ειναι η επιστροφη της εφοριας?:sm7:

Eftixis
18-06-2011, 10:22
Γιώργο μας ταξίδεψες δωρεάν, δεν χριαζόμαστε διακοπές για φέτος, έχουμε αρκετα πράγματα δει έτσι ώστε να ονηρευόμαστε ένα τέτοιο ταξίδι. Σας Ευχαριστούμε να είστε πάντα καλά και να ταξιδέυετε σε όλο και μακρυνότερους προορισμούς ;);):):)

gemara
18-06-2011, 10:27
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά! Μισό λεπτό και θα ολοκληρώσω, αφού σας δείξω πρώτα σε άλλο θέμα κάποιες πιο πρόσφατες φωτογραφίες!:)

dimitrisgsx1400
18-06-2011, 12:15
Εξαιρετικο!!!! Σαν παλιο καλο κρασακι...το απολαμβανεις σιγα σιγα και σου αφηνει διαρκως ενα χαμογελο και μια αισθηση οτι.... εισαι εκει και τους βλεπεις να παιζουν με τις φωτογραφιες!!!! Ευχαριστω!:D

gemara
18-06-2011, 15:35
Παρόλο που είχαμε περάσει και πέρσυ από τη Μπολώνια, εν τούτοις είναι πάντα όμορφη και έχει πολλά αξιοθέατα για να ευχαριστηθείς και να δεις. Στην ιστορία της βλέπουμε ότι εκεί δημιουργήθηκε το πρώτο Πανεπιστήμιο στα παγκόσμια χρονικά, το 1088 όπου μεταξύ άλλων, έχει σπουδάσει και γνωστός Κρητικός συμφορουμίτης μας. Μέχρι και σήμερα θεωρείται φοιτητούπολη και είναι εμφανές όπου και να γυρνάς το κεφάλι σου ότι έχει πολλούς νεαρούς ανθρώπους.

Διαθέτει ένα από τα μεγαλύτερα καλοδιατηρημένα ιστορικά κέντρα, downtown που λέμε, στην Ιταλία το οποίο ξεκίνησε τέλη του 1970 να ανακατασκευάζεται και να συντηρείται. Η Μπολώνια είναι η υπ’ αριθμόν ένα πόλη σε ρυθμούς ανάπτυξης σε ολόκληρη την Ιταλία και μια από τις πλουσιότερές της. Φανταστείτε τι σκέφτηκαν οι άνθρωποι. Σου λέει θα πληρώσουμε ένα σωρό λεφτά, δεν θα τα βάλει κανείς στην τσέπη του, θα φτιάξουμε μια όμορφη πόλη και θα ελκύσουμε επισκέπτες και τουρισμό που με τα έσοδα που θα μας αφήσουν, θα ξεπληρώσουμε την ανακατασκευή, θα μας μείνουν για να έχουμε, να ονειρευόμαστε και να συντηρούμε τα κτίσματα. Άκου τι βάζει ο άνθρωπος με το νού του. Από εμένα προσωπικά "τα έχουν πάρει" τρεις φορές που την έχω επισκεφτεί και δεν αποκλείω πολλές ακόμη. Δεν με δυσαρέστησαν πουθενά όμως, τους διαφημίζω και από πάνω.
Η Μπολώνια επίσης είναι μία από τις πρώτες πόλεις της Ιταλίας σε ποιότητα ζωής. Μπράβο τους που το καταφέρνουν.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_021.jpg


Εμείς βρήκαμε ψώνια να κάνουμε και εκεί! Στο βάθος αριστερά είναι ένα μαγαζάκι με πουκάμισα nakamichi, naracamicie (http://www.naracamicie.it/)ή κάπως έτσι τέλος πάντων που οι κυρίες λένε ότι είναι πολύ καλά. Τα προϊόντα του στην Ιταλία τα βρίσκετε στο 1/3 από την τιμή που τα πουλάνε στην Ελλάδα. Οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν σας λέω πόσα τέτοια πήραμε...

Συνεχίσαμε τις βόλτες μας μέχρι να σουρουπώσει φωτογραφίζοντας τα αξιοθέατα…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_020.jpg


Αγάλματα που στολίζουν τη Fontana del Nettuno και δροσίζουν τους επισκέπτες της!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_019.jpg


Καλοσυνάτα πρόσωπα και γέλια και δω. Τα κορίτσια ξέρουν ότι ζούνε σε μια πόλη και μια χώρα με μέλλον, παρελθόν και μεγάλη ανάπτυξη. Φαίνεται στο πρόσωπό τους. (Για τη δεξιά μιλάω!)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_018.jpg


GSA και τσάντα Luis Vuiton. Στην Ιταλία είπαμε είμαστε, επιτρέπεται!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_017.jpg


H Piazza Maggiore (di note) και οι due Torri για το φίλο το Γιάννη!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/PiazzaMaggiore_2.jpg


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/PiazzaMaggiore_1.jpg

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/duetorriBologna.jpg


Η διανυκτέρευση στη Μπολώνια επιλέχτηκε για να είναι σύντομη η απόστασή μας από την Ανκόνα την τελευταία μέρα. Δε μου αρέσουν τα τρεχάματα την τελευταία στιγμή και τα πολύ πρωινά ξυπνήματα στις διακοπές, όταν μάλιστα έπρεπε στις 1130 το πρωί να κάνουμε check in στο βαπόρι. Έτσι κόψαμε στα τρία την απόσταση από την La Garda μέχρι την Ανκόνα και εκτός από τη Μπολώνια προστέθηκε και μια μέρα στο Σαν Μαρίνο.

Πολύ χαλαρή η αναχώρηση από τη Μπολώνια για να κατέβουμε άλλα 140 χιλιόμετρα μέχρι το Σαν Μαρίνο.

Βλέποντας το χάρτη προς το Σαν Μαρίνο και έχοντας στο νου μερικά ιστορικά στοιχεία, σκέφτηκα ότι θα ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφτούμε την πόλη του Ρίμινι, γνωστή στους ιστοριοδίφες από την «Επιχείρηση Ελιά» κατά τη Μάχη του Ρίμινι. Στο έδαφός της πόλης αυτής έγινε η μεγαλύτερη μάχη από πλευράς υλικού που έχει γίνει ποτέ στην Ιταλία με εκστρατεία 1.200.000 ανδρών τους μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο του 1944. Ακόμη πιο ενδιαφέρον δε, ότι η Γ΄ Ελληνική Ορεινή Ταξιαρχία (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%93%CE%84_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9F%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%AE_%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AF%CE%B1&action=edit&redlink=1) συμμετείχε με επιτυχία στην επιχείρηση, παίρνοντας αργότερα τιμητικά τον τίτλο της «Ταξιαρχίας του Ρίμινι». 1.470.000 οβίδες μόνο από το πυροβολικό έπεσαν τότε. Μάλλον γι αυτό δεν είδαμε ιστορικό κέντρο εδώ.

Ο καιρός είχε τα κέφια του και μας έπιασαν 5 γερές καταιγίδες εναλλασσόμενες με δυνατό ήλιο και ζέστη κάθε 10 λεπτά περίπου. Μόλις έχουμε φορέσει τα αδιάβροχα τα οποία είναι μούσκεμα και σταματάμε να βγάλουμε μια φωτογραφία με το ξαφνικό φως, τον φάρο του Ρίμινι. Σκάμε από τη ζέστη όμως, βγάζουμε και τα αδιάβροχα… Ανεβαίνοντας για το Σαν Μαρίνο στην επόμενη καταιγίδα μετά από 10 λεπτά δεν προλάβαμε να πούμε κιχ και τα μπουφάν μας ίσα που είχαν στεγνώσει την επομένη!

Τις ευχαριστίες μου στον κο Γλάρο που μου στάθηκε στο καλύτερο σημείο για να πλαισιώσει την φωτογραφία!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_016.jpg


Κανά μισάωρο από το Ρίμινι και φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας στο εκτάσεως 61 τετρ. χιλ. κράτος του Σαν Μαρίνο. Η διαδρομή περνάει μέσα από πολλές φουρκέτες και πολύ γρήγορα ανεβαίνεις στο ιστορικό κέντρο, στα 750μ υψόμετρο. Το ιστορικό κέντρο είναι κάτι σαν τη Μονεμβασιά για να καταλάβετε, εξίσου όμορφο, καθαρότερο και πολύ πιο φτηνό. Κολλητά με το κάστρο είναι το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει, στην τιμή των 67€ με το πρωινό, φανταστικό και "ζεστό" δωμάτιο, τζάμπα ίντερνετ, υπόγειο κλειστό πάρκινγκ, τον ιδιοκτήτη να μας περιμένει στην πύλη του ιστορικού κέντρου για να μας οδηγήσει και μια θέα που έβλεπες τη μισή Ιταλία από το παράθυρο του δωματίου. Σαφώς και το συνιστούμε σε όποιον θέλει μια διανυκτέρευση 136χλμ πριν την Ανκόνα.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_015.jpg


Το Σαν Μαρίνο είναι ένα από τα πλουσιότερα κράτη του κόσμου, έχει το αρχαιότερο σε ισχύ σύνταγμα παγκοσμίως από το 1600, δεν έχει εξωτερικό χρέος, δεν έχει ανεργία και έχει πλεόνασμα προϋπολογισμού…

Από την κορυφή του κάστρου αγναντεύουμε το Ρίμινι και την Αδριατική.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_014.jpg


Φέρνοντας λίγο πιο κοντά το Ρίμινι, διακρίνεται ο φάρος που είχαμε προηγουμένως φωτογραφίσει.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_013.jpg


Αυτός είναι ο ένας από τους τρεις πύργους του Σαν Μαρίνο, η La Guaita στέκεται για 10 αιώνες στην κορυφή του βουνού Titano και αρχικώς «φιλοξενούσε» φυλακισμένους. Αργότερα έγινε σύμβολο τιμής και υπερηφάνειας του κράτους και συμπεριλαμβάνεται στην σημαία του μάλιστα με τους άλλους δυο πύργους. Ο άλλος πύργος, La Fratta (δυσ)φημίζονταν για αντρική πορνεία (!) και ο τρίτος και μικρότερος πύργος που είναι κλειστός για τους επισκέπτες χτίστηκε τον 14ο αιώνα. Και οι τρεις πύργοι μαζί είναι γνωστοί σαν cake γιατί η φαντασία των σανμαρινέζων τους φαντάζεται από μακριά σαν κέικ με σοκολάτα που είναι και ένα ντόπιο γλύκισμα!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_012.jpg


Στα δεντράκια που βλέπετε στην επάνω φωτογραφία του κάστρου μέσα είναι ένα περίπτερο τουριστικό και εκεί έχει σκαρφαλώσει μια GSA. Πρόσεξα κάτι περίεργο στη δεξιά βαλίτσα της, αλλά μετά είδα τον ιδιοκτήτη της να φεύγει και κατάλαβα τη χρήση της. Πολύ έξυπνη λύση για τους ζωόφιλους μηχανόβιους!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_011.jpg


Δεξιά από το ξενοδοχείο μας ήταν ένα πολυτελές εστιατόριο που καθίσαμε να φάμε για βράδυ. Στο ψηλότερο σημείο του Σαν Μαρίνο, από τη μια πλευρά βλέπαμε τον Ιταλικό κάμπο με τα Απέννινα όρη και από την άλλη την Αδριατική θάλασσα. Παραγγείλαμε 2 σούπες μινεστρόνε, δύο μεγάλες πίτσες που δεν μπορέσαμε να τις φάμε όλες (εντάξει, εγώ μπόρεσα!!!), δυο μισόκιλες μπύρες, δυο καφέδες και ένα μπουκάλι νερό. Χαλάλι λέω, τελευταία μέρα, ας «το ρίξουμε έξω». Ο λογαριασμός ήρθε στα 35€… Που να καταλαβαίνανε οι φωστήρες μας πως εξαλείφεται η ανεργία και πως υπάρχει πλεόνασμα προϋπολογισμού…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_010.jpg


Η τελευταία νύχτα μας στην Ιταλία όπως φαινόταν από το δωμάτιο του ξενοδοχείου με τα τείχη του κάστρου από πάνω μας, ήταν η ομορφότερη.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_009.jpg


Καλοκαιράκι ξανά και λίγα χιλιόμετρα μένουν για την Ανκόνα. Ο φακός της gopro πρέπει να είναι ελκυστικός για τα μυγάκια, γιατί όλο και κάποιο από δαύτα έρχεται και σκάει πάνω του, θολώνοντάς μου τις φωτογραφίες!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_008.jpg


Η ενθουσιώδης οδηγός μου, βλέπει νταλίκα με ελληνικά νούμερα στο δρόμο και την άκουγα που μου φώναζε: «Α ρε πατρίδααααα!». Την ίδια ακριβώς στιγμή –σας λέγω την αλήθεια - έβλεπα το χέρι του νταλικιέρη να αφήνει το χαρτάκι του τσιγαρόκουτου από το παράθυρο… Μουγκαμάρα για κάμποσο.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_007.jpg


Check in στην ώρα μας και επιβίβαση στο ίδιο πλοίο με αυτό που φύγαμε. Τα χαμόγελα αφορούν τις προηγούμενες μέρες.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_006.jpg


Οι τελευταίοι μοτοσυκλεττιστές φορτώνουν τις μηχανές τους στο ferry boat για τις διακοπές στους στην Ελλάδα. Λίγο αισιόδοξη η στατιστική εδώ, οι 4 στις 5 είναι BMW, όχι όμως και το οι 3 στις 5 είναι boxer που είναι γεγονός για την Ευρώπη ιδίως για τους βόρειους ταξιδιώτες.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_005.jpg


Η όμορφη και «αδικημένη» γιατί κανείς δεν την επισκέπτεται Ανκόνα!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_004.jpg

Η ναυτική παράδοση στο πλοίο τηρείται και στον επανάπλου! Πήγαμε στο Mont Blanc, τρώω και μια μακαρονάδα ίσα με το Mont Blanc!


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_003.jpg


Καλά φάγαμε, καλά ήπιαμε, τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.

Αυτό το πράμα που βλέπετε είναι η Ελληνική Εθνική Οδός Αθηνών Πατρών. Τον κακό τους τον καιρό σκέφτεσαι από μέσα σου που θέλουν και διόδια γι αυτό το πράμα…

Έβλεπα τους συναδέρφους μοτοσυκλεττιστές της ομάδας ΔΙΑΣ που μας χαιρέτισαν κιόλας στην εθνική οδό με το ξεμανίκωτο στην απείρως πιο επικίνδυνη από οποιαδήποτε άλλη του κόσμου εθνική οδό και μου σηκωνόταν η τρίχα. Τους καημένους έτσι που τους έχουν και κυκλοφορούν. Ο φραπές της παρηγοριάς αξεσουάρ του υπηρεσιακού δικύκλου. Τι να κάνουν οι άνθρωποι, μεροκάματο του τρόμου και το δικό τους…

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_002.jpg

Σταματώντας για σουβλάκι στον Ισθμό, όλα τριγύρω θύμιζαν Ελλάδα…
Μια κρυφή σκέψη στο μυαλό μας μας έδινε ελπίδες, άντε πλησιάζει η ώρα να ξεκουμπιστεί από την πατρίδα μας αυτή η αλητοσυμμορία που την καταστρέφει τόσες δεκαετίες και μετά μας λέει ότι φταίμε εμείς... Πλησιάζει;

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2011%20Mont%20Blanc/ItalyFrance_001.jpg

Κάτι καινούργιο για επίλογο δεν έχω να σας γράψω. Τον διαβάσατε και πέρσυ (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%A3%CF%84%CE%B7-%CE%9C%CF%8D%CF%84%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%94%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CF%84%CE%B7-12532/)όταν γυρίζαμε πάλι από την Ιταλία. Δεν άλλαξε κάτι στα 100 χρόνια που έγραψε το ποίημα του ο Σουρής, θα αλλάξει σε ένα χρόνο;

Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι να περάσετε όπου και αν πάτε, με μεγάλη προσοχή! :)



Η Ιταλία είναι μια πολύ όμορφη χώρα, πλήρως εξειδικευμένη στον τουρισμό, φτηνή και φιλόξενη στους τουρίστες. Το una fatsa una ratsa σε ελάχιστες περιπτώσεις ισχύει και μόνο στις άσχημες. Παρ’ όλους τους μπερλουσκόνηδες, τις τσιτσιολίνες και όλα τα άλλα που τους κοροϊδεύουμε, τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα από εμάς. Είναι κατ’ αρχήν Ευρώπη και όχι τρίτος κόσμος. Έχουν νόμους, τους εφαρμόζουν, έχουν θεσμούς, τους σέβονται, έχουν οργάνωση και παραγωγικότητα. Έχουν Maserati, έχουν Ducati, έχουν Aprilia, έχουν Moto Guzzi, Piaggio, έχουν Alfa Romeo, Lamborghini και έχουν Ferrari για τα όνειρά μας. Έχουν μια τεράστια πολεμική βιομηχανία και μία μόδα ρούχων που την έχουν επιβάλλει παγκοσμίως. Είναι μια γειτονική χώρα, ακριβώς δίπλα μας. Προσέχουν τον τόπο τους και τον διατηρούν πεντακάθαρο, γεγονός το οποίο σημαίνει ότι έτσι κινούνται σε όλες τους τις δραστηριότητες. Εμείς κάποτε φτιάναμε MEBEA και συναρμολογούσαμε NISSAN, αλλά από τη φαγωμάρα μας, ούτε αυτά καταφέραμε να συνεχίσουμε. Όλο αυτό το καραγκιοζιλίκι μας, δεν θα πέρναγε έτσι, για αυτό το πληρώνουμε ακριβά σήμερα, όταν – παρά την κρίση που επικαλούμαστε – οι άλλοι λαοί ευημερούν.

Το συμπέρασμά μου επιστρέφοντας κάθε φορά στην τριτοκοσμική Ελλάδα από όλα αυτά τα ταξίδια που κάνω, είναι ότι όσο συνεχίζουμε να πετάμε τις γόπες μας έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου και στην αμμουδιά των ακτών μας, όσο κυκλοφορούμε ξεκράνωτοι και με κοντοπαντέλονα πάνω στις μοτοσυκλέτες, όσο απαιτούμε από τους άλλους να μας σέβονται χωρίς να σεβόμαστε τίποτε εμείς, δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε προκοπή σαν λαός και να φτιάξουμε μια αξιόλογη κοινωνία…

Καλό καλοκαίρι σε όλους και μάθετε τα παιδιά σας να μην πετάνε τα σκουπίδια τους κάτω!

ntinopoulos
18-06-2011, 15:54
τα πες ολα φιλαρακι...:)
αντε και του χρονου(η και πιο συντομα) να ξαναδειτε πολιτισμο!;)

NLS
18-06-2011, 16:05
ΣΟΥΠΕΡ

φτιάχτε το ένα ωραίο PDF να το φυλάξουμε :)

kostasx
18-06-2011, 16:29
Πολύ καλό..
Φοβερές φώτο και περιγραφές..:sm5:

yns
18-06-2011, 16:44
Γιώργη, πραγματικά δεν έχω λόγια!! Απίθανο ταξιδιωτικό, τα κείμενα και οι φωτογραφίες τα σπάνε και συν τοις άλλοις συγκινήθηκα που είδα γνωστά μέρη στα οποία έχω περάσει κάποια από τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου. Grazie mille που λένε και στο χωριό μου. Θα συμπλήρωνα στην περιγραφή σου όσον αφορά την Μπολώνια πως ενώ η πόλη έχει γύρω στους 400.000 κατοίκους, στο Πανεπιστήμιο της φοιτούν πάνω από 90.000 φοιτητές (πηγή (http://it.wikipedia.org/wiki/Bologna))! Και εννοείται πως οι καταλήψεις και τα άλλα όμορφα φαινόμενα των Ελληνικών Πανεπιστημίων απλά δεν υφίστανται.. Βέβαια τα τελευταία χρόνια με την αύξηση των λαθρομεταναστών υπάρχει κι εκεί κάποιο θέμα αλλά τίποτα που να συγκρίνεται με τα δικά μας χάλια.

Και στην επόμενη παιδιά με το καλό, να έχετε πάντα όρεξη να χαίρεστε τα μηχανάκια σας και όταν περάσετε από τα μέρη μας να πάμε για καμιά ρακή! :)

ntinopoulos
18-06-2011, 16:53
για να μην ξεχνιομαστε,η μπολωνια ειναι και η γενετειρα μου...:D,
γι αυτο ειμαι και τοσο φινετσατος ο ατιμος!:cool:

Maggellanos
18-06-2011, 18:48
Συγχαρητηρια,πολυ ομορφες φωτογραφιες και τελεια αφηγηση....:sm4:

Ακιs
18-06-2011, 19:41
Συγχαρητηρια Γιωργο.....εξαιρετικο οδοιπορικο με κορυφαιες φωτογραφιες και αναλυτικοτατη περιγραφη.Να ειστε καλα να ταξιδευετε και σε αλλους προορισμους.:):)
Παω για εισητηρια......:D:D

nivo
18-06-2011, 19:48
ωραιες φωτογραφιες ,τελεια αφηγηση,σας ευχομαι συντομα και αλλο ταξιδακι ...

NLS
18-06-2011, 20:43
εδώ γιατί δεν γράφουν κάποιοι που αλλού σπεύδουν;

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
18-06-2011, 21:09
εδώ γιατί δεν γράφουν κάποιοι που αλλού σπεύδουν;


Αυτό είναι μάλλον προς τιμήν τους, τους κάνει τουλάχιστον για αυτό το thread αναξιόμεμπτους. Φαντάσου να θέλεις να αναιρέσεις την ψυχική ευφορία ενός ταξιδευτή, να αμφισβητίσεις τη δικαιωματική απόλαυση που βίωσε και θέλει συγγραφικά και φωτογραφικά να τη μοιραστεί μαζί σου. Και πόσο κακόγουστο θα ήταν, ειδικά αν μείωνες την αισθαντικότητα της εμπειρίας του λόγω διαφωνίας για το όχημα που επέλεξε, θαρρείς και ταξιδεύουνε τα οχήματα και μας παίρνουνε μαζί τους. Αυτό λέγεται μίζερος υλισμός και δεν χωρά στην κοινότητα των ταξιδευτών που ταξιδεύουνε όχι για να ξεφύγουνε και να διακριθούνε απο το κόσμο, αλλά για να ενωθούν με όλο το κόσμο. Για λαμαρίνες και κυλινδροπίστονα δεν διαφωνώ να διαφωνούμε. Όμως το ταξιδιωτικό δρώμενο είναι κάτι που ενώνει και μάλλον η αποχή των "κακοπροαίρετων" το αποδεικνύει τουλάχιστον με την απουσία αρνητισμού. Ταξιδεύοντας περισσότερο ίσως να αμβλύνουμε τα εσώψυχα πάθη μας που διοχετεύουν κυρίως πίκρα για τον ίδιο τον εαυτό μας, ίσως βρούμε περισσότερα που ενώνουν απο εκείνα που χωρίζουν......Γιώργο πάντα τέτοια, να χαίρεσαι προπαντός τη γυναίκα σου που δεν αρκείται μόνο να σε συνοδεύει. Υπέροχο ντουέτο...

Magelanos
18-06-2011, 21:12
Kαλα έχω μείνει μακακας…..τέλειο ταξιδιωτικό φοβερές Φώτο, απίστευτη αφήγηση, μπράβο και πάντα τέτοια. ;);):):)

skippybi
18-06-2011, 21:34
Απολογούμαι στους καλούς εκ Πατρών φίλους και φίλες, αλλά δεν είχαμε κανονίσει το χρόνο μας έτσι ώστε να σταθμεύσουμε περισσότερο στην Πάτρα για ένα καφεδάκι στο W!
και δεν είναι η πρώτη φορά...:D
γυναικα ποσο ειπες ειναι η επιστροφη της εφοριας?:sm7:
η δική μου επισττριφή φτάνει για 15 μέρες στα 12νησσα...:p


Μπράβο στα φιλαράκια που μας ταξίδεψαν πάλι!!!:)

Vagelis Gar
18-06-2011, 21:45
Γιώργο και Κωνσταντίνα,
ειλικρινά θα ήθελα να σας εκφράσω ότι πιο όμορφο νιώθω διαβάζοντάς το ταξιδιωτικό σας, όμως δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.
Με μια πρόταση θα πω πως είναι ένα από τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει κατά καιρούς.
Δεν θέλω να πω περισσότερα απλά να ευχηθώ κάποια στιγμή να μπορέσουμε να βρεθούμε και από κοντά.
Θα ήταν τιμή μου να σας γνωρίσω.

gemara
18-06-2011, 21:56
...
Τα φαιδρά κλισέ τύπου "una faccia una razza", για να τα πιστέψεις,
.
...πρέπει να έχεις κουλτούρα προθαλάμου επαρχιακού κομμωτηρίου.
...
τόσο κοντινή αλλά και τόσο μακρινή χώρα!
Μια χώρα που εξάγει κουλτούρα, φινέτσα, στιλ, τεχνολογία,
.
...και παρά τα σοβαρότατα πολιτικά προβλήματα, δεν κατάντησε να ψάχνει το πολιτιστικό της στίγμα μπερδεύοντας το σούσι με τη λακέρδα!


Χαίρομαι που βλέπω ότι οι διαπιιστώσεις είναι κοινές για όλους μας! Τα ίδια ακριβώς έλεγα πέρσυ στον επίλογό μου...


Γιώργη, πραγματικά δεν έχω λόγια!! Απίθανο ταξιδιωτικό, τα κείμενα και οι φωτογραφίες τα σπάνε και συν τοις άλλοις συγκινήθηκα που είδα γνωστά μέρη στα οποία έχω περάσει κάποια από τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου. Grazie mille που λένε και στο χωριό μου. Θα συμπλήρωνα στην περιγραφή σου όσον αφορά την Μπολώνια πως ενώ η πόλη έχει γύρω στους 400.000 κατοίκους, στο Πανεπιστήμιο της φοιτούν πάνω από 90.000 φοιτητές (πηγή (http://it.wikipedia.org/wiki/Bologna))! Και εννοείται πως οι καταλήψεις και τα άλλα όμορφα φαινόμενα των Ελληνικών Πανεπιστημίων απλά δεν υφίστανται.. Βέβαια τα τελευταία χρόνια με την αύξηση των λαθρομεταναστών υπάρχει κι εκεί κάποιο θέμα αλλά τίποτα που να συγκρίνεται με τα δικά μας χάλια.

Και στην επόμενη παιδιά με το καλό, να έχετε πάντα όρεξη να χαίρεστε τα μηχανάκια σας και όταν περάσετε από τα μέρη μας να πάμε για καμιά ρακή! :)

Χαίρομαι για τις επιπλέον πληροφορίες, σε κάνουν να εκτιμάς περισσότερο αυτό που βλέπεις και επισκέπτεσαι! Σε τίποτε, μα τίποτε καλό δεν τους μοιάζουμε...

Στην Μπολώνια είδα μερικούς αφρικανούς, δε νομίζω να ήταν λαθρομετανάστες γιατί οι καραμπινιέροι τους κυνηγάνε με την καραμπίνα και δεν τους αφήνουν. Όταν ξεφόρτωνε το βαπόρι στην Ανκόνα, τα ψάχνανε ένα προς ένα τα φορτηγά και τσίμπησαν έναν που ήταν κρεμασμένος από κάτω. Αυτός βέβαια "πέρασε" από τους δικούς μας στην Πάτρα. Τον είχε ένας καραμπινιέρος στα γόνατα με το πιστόλι από πάνω και χειροπέδες περασμένες, περιμένοντας συνάδερφό του να τον μαζέψει...

για να μην ξεχνιομαστε,η μπολωνια ειναι και η γενετειρα μου...:D,
γι αυτο ειμαι και τοσο φινετσατος ο ατιμος!:cool:

Τώρα εξηγείται!!!:D

και δεν είναι η πρώτη φορά...:D


Και' λεγα, θα μου την πει, δε θα μου την πει! :D
Βασίλη όπως είπα και στο Θανάση, την επόμενη φορά θα κάνω έγκαιρη ανακοίνωση και άφιξη!:D

skippybi
18-06-2011, 22:01
Και' λεγα, θα μου την πει, δε θα μου την πει! :D
Βασίλη όπως είπα και στο Θανάση, την επόμενη φορά θα κάνω έγκαιρη ανακοίνωση και άφιξη!:D

Τώρα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος.:p

nikos-x
18-06-2011, 22:43
Τον Αύγουστο, του 2007 ? 2008 ? δεν θυμάμαι ακριβώς, πότε.
Ίσως και να μην ήταν Αύγουστος.
Σίγουρα όμως ήτανε στο λιμάνι της Βενετίας και με το καράβι της ΑΝΕΚ.

Κατέβηκε ένα ζευγάρι, φρεσκοπαντρεμένοι, ο νεαρός με την 1200 και η κοπελιά με το 650, το πρώτο της μεγάλο ταξίδι με μηχανή, πηγαίνανε για Ολλανδία.

Απ' ότι φαίνεται, το ταξίδι σας , σε όλους μας είχε και κάτι να θυμίσει.

Να είστε γεροί και να ταξιδεύετε. :)

ΥΓ: Πανέμορφες φωτογραφίες, αλλά και τα "θέματα" ;)

tsompanis
18-06-2011, 22:45
σε ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου,για τον κόπο που έκανες για να μας ταξιδέψεις και με αυτό το φωτογραφικό υλικό που χρειάστηκε αρκετό χρόνο!
και η συνοδοιπόρος....Άξια!!:)
Εβίβες λοιπόν,στα καλύτερα που έρχονται!


@Δάσκαλε απλά respect για το ποστ:)

nikos-x
18-06-2011, 22:47
για να μην ξεχνιομαστε,η μπολωνια ειναι και η γενετειρα μου...:D,
γι αυτο ειμαι και τοσο φινετσατος ο ατιμος!:cool:

Πήρες όμως και κάτι, από τον περιφερειακό της. :rolleyes:

gemara
18-06-2011, 22:57
Πήρες όμως και κάτι, από τον περιφερειακό της. :rolleyes:
:sm7:

driverman
18-06-2011, 23:28
Πάρτε με μαζί σας μπας και την σκαπουλάρω λίγο από την ελληνική μαυρίλα....

teo71
19-06-2011, 00:59
Ανέβασες ψηλά τον πύχη Γιώργο, με το ταξιδιωτικό σου και να δούμε τώρα πως θα σε ακολουθήσουμε....:hmmm:

Πάντα τέτοια...

Τους χαιρετισμούς μου στην Κωνσταντίνα...

NLS
19-06-2011, 01:02
αφού το είπα και το ξαναείπα, ετοιμάζω εγώ ένα δωράκι στον gemara... το κάνω σιγά σιγά PDF για να το έχει σε μορφή... βιβλίου (100+ σελίδες βγαίνει!!!!!!!)

gemara
19-06-2011, 01:21
Ανέβασες ψηλά τον πύχη Γιώργο, με το ταξιδιωτικό σου και να δούμε τώρα πως θα σε ακολουθήσουμε....:hmmm:

Πάντα τέτοια...

Τους χαιρετισμούς μου στην Κωνσταντίνα...

Έλα τώρα, πετάς μια Silvi εσύ και καθάρισες και άσε μας να τραβάμε τα λιβάδια!

Τους μεταφέρω, μόνο τους χαιρετισμούς, όχι τη Silvi για να μη με καθαρίσουν και μένα!:D

Xanthi
19-06-2011, 10:19
Γιώργο πραγματικά "ζωγράφισες" με το στήσιμο των φωτό και την αφήγησή σου. Κοντά δυόμιση ώρες τώρα ταξίδευα μαζί σας. :)

Γιώργο και Κωνσταντίνα, να είστε πάντα καλά να συνταξιδεύετε. Τα καλύτερα τώρα ξεκινούν.......................;):)





Τα σχόλια από κοντά. Μάλλον χρειάζομαι και κάποια πιο αναλυτικά πρακτικά μαθήματα φωτογραφίας:(, ο Σταύρος είναι περισσότερο του θεωρητικού:p:rolleyes:.

frits
19-06-2011, 10:40
Τα σχόλια από κοντά. Μάλλον χρειάζομαι και κάποια πιο αναλυτικά πρακτικά μαθήματα φωτογραφίας:(, ο Σταύρος είναι περισσότερο του θεωρητικού:p:rolleyes:.

Kάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι υπάρχει και το ταλέντο το οποίο αν εξασκηθεί κιόλας έχουμε τα αποτελέσματα που είδαμε παραπάνω.

Εγώ πάλι μετά από αυτό το ποστ υποσχέθηκα στον ευατό μου να μην ασχοληθώ ξανά με άλλα θέματα στο φόρουμ πέρα από αυτά που με κάνουν να χαμογελώ.:rolleyes:

Ευχαριστούμε και πάλι Γιώργο & Κωνσταντίνα. :)

gemara
19-06-2011, 11:06
Γιώργο πραγματικά "ζωγράφισες" με το στήσιμο των φωτό και την αφήγησή σου. Κοντά δυόμιση ώρες τώρα ταξίδευα μαζί σας. :)

Γιώργο και Κωνσταντίνα, να είστε πάντα καλά να συνταξιδεύετε. Τα καλύτερα τώρα ξεκινούν.......................;):)





Τα σχόλια από κοντά. Μάλλον χρειάζομαι και κάποια πιο αναλυτικά πρακτικά μαθήματα φωτογραφίας:(, ο Σταύρος είναι περισσότερο του θεωρητικού:p:rolleyes:.

Ευχαριστούμε Ξανθή, ευχαριστούμε!
Η θεωρία είναι απαραίτητη, έχω ρίξει πολύ διάβασμα και γω για τη φωτογραφία και εξακολουθώ, γιατί τρέχουν και εξελίσσονται πολύ αυτά τα μηχανήματα και άμα τ' αφήσεις, άντε να τα προλάβεις μετά!

Μικρή είσαι ακόμη όμως και πας πολύ καλά!;)


Kάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι υπάρχει και το ταλέντο το οποίο αν εξασκηθεί κιόλας έχουμε τα αποτελέσματα που είδαμε παραπάνω.

Εγώ πάλι μετά από αυτό το ποστ υποσχέθηκα στον ευατό μου να μην ασχοληθώ ξανά με άλλα θέματα στο φόρουμ πέρα από αυτά που με κάνουν να χαμογελώ.:rolleyes:

Ευχαριστούμε και πάλι Γιώργο & Κωνσταντίνα. :)

Και γω κατά κανόνα Σταύρο αυτό κάνω.;)

aeriko
19-06-2011, 12:20
Γιώργο και Κωνσταντίνα, απλά υπέροχοι!

moby_gr
19-06-2011, 14:14
Αυτά είναι ταξιδιωτικά!


Πραγματικά, ξεχνιέσαι από την καθημερινότητα (συμφωνώντας με τα σχόλια :D), χαζεύεις με τις ωραίες φωτογραφίες, παίρνεις ιδέες, συνταξιδεύεις με το συγγραφέα τους, που άθελά του σου θυμίζει πόσο τυχερός είσαι που έχεις ένα GS...

Doc
19-06-2011, 17:16
Πάρα πολύ καλό ταξιδιωτικό και επαγγελματικές φωτογραφίες με γούστο στο κολάζ...

- ναι, passo Muraglione πέρασα πρόπερσι, καλή εμπειρία...
- ναι στην ιταλική άσφαλτο!
- ναι στις μικρές αποδράσεις
- ναι στην Φλωρεντία
- ναι στα ιταλικά φαγητά [στην Ιταλία] με ιταλική ποιότητα αλλά και πιο φτηνά από την Ελλάδα
- ναι στα πολιτικά/κοινωνικά σχόλιά σου
- ναι στο ότι τα GS είναι τα πιο αξιόπιστα μηχανάκια
[έχω αισίως 120.000 - '97 - στο δρόμο, βροχή, καθημερινότητα, χώμα και ερήμους, μικρές αποστάσεις και χιλιάρες μέσα σε μία μέρα, ποτέ τίποτε, εκτός από αλλαγή μπαταρίας, απλά........ σέρβις και αλληλοσεβασμός]
- ναι στην επόμενή μικρή απόδρασή μου το δεκαπενταύγουστο [δικάβαλος] για μία εβδομάδα στην Ιταλία - μάλλον Ρώμη και Τοσκάνη, δεκτές προτάσεις με άλλο ζευγάρι... [που είσαι jefe? - στρίβω και Σικελία άμα θες ή Πυρηναία εάν προτιμάς... ]
- ναι στα ταξίδια γενικώς, γιατί μόνο έτσι ανοίγονται τα μάτια και ο ορίζοντας δεν τελειώνει στην καφετέρια της πλατείας



Ευχαριστούμε για την ξενάγηση gemara
:sm8::sm8::sm8:

kostas_366
19-06-2011, 19:12
Πάρα πολύ καλό ταξιδιωτικό.
Πολύ καλή περιγραφή.
Πολύ καλές φωτό.
Πολύ καλά σχόλια.
Γιώργο σε ευχαριστώ που μου <<έδωσες>> εικόνες μέσα από το ταξίδι σου.

lempoi
19-06-2011, 19:24
Φοβερος!!!!:sm8::sm8::sm8:

princess
19-06-2011, 20:50
Μας εβγαλες την ψυχή αλλα χαλάλι,άξιζε και το τελευταίο δευτερόλεπτο.Μπράβο στο θηρίο την Κωνσταντίνα για το πρώτο της ταξίδι στο εξωτερικό.Γιώργο όλα τα λεφτά η αφήγηση αλλα και οι φωτογραφίες σας.Ευχαριστούμε που το μοιραστηκατε μαζι μας,ευχαριστούμε που μας ταξιδέψατε προ των πυλών των διακοπών και για τις ιδεες που μας δώσατε.Τα υπόλοιπα απο κοντα.Να είστε καλα και γρήγορα για την επόμενη εξόρμηση.:):):)

Jefe
19-06-2011, 23:53
Μας ταξιδέψατε όμορφα, σε όμορφα μέρη! Σας ευχαριστούμε παιδιά! :)

Respect στην Κωνσταντίνα!




Jefe

Dent
20-06-2011, 23:40
Η πεμπτουσια του ταξιδευειν στο αφηγημα του Γιωργου
Παντα με παλλομενη καρδια,διεισδυτικη ματιά και ανοιχτο μυαλο τα ταξιδια σου;)

gemara
21-06-2011, 00:19
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά για τα καλά σας λόγια! Καλά ταξίδια και σε σας.

Προς το παρόν προσπαθώ να συνέλθω από τη δραματική απόδοση της μηχανής μου. Τις προάλλες που έφευγα για να βολτάρω στο Ράλλυ Ακρόπολις, αναγκαστικά αποχωρίστηκα τις τελευταίες σταγόνες της ιταλικής βενζίνης που έκαναν τη μηχανή και πέταγε στις γνωστές μου διαδρομές στον περιφερειακό και έβαλα από το καλό γνωστό μου βενζινάδικο. Μέχρι να φτάσω στον Καρέα, η μηχανή βόγγαγε. Έβαλα αργότερα και σε επαρχιακά βενζινάδικα και αποτελείωσε. Την γκάζωνα σήμερα μέσα στην Αθήνα και νόμιζα ότι σπάγανε ποτήρια κάτω από τα πόδια μου. Πολύ μεγάλη διαφορά μιλάμε, κρίμα που δεν μπορούμε στη χώρα μας να κάνουμε κάτι και στο θέμα αυτό.

Αναφέρω χαρακτηριστικά ότι στο εξωτερικό πήγαινε με 140, τσίμπαγες λίγο το γκάζι και σαν ηλεκτρικός ο κινητήρας ανέβαζε αμέσως 150, 160, 180. Προχτές το ξανάκανα με 140 και στιγμιαία μπούκωσε ο κινητήρας και με μικρά κομπιάσματα ανέβαζε...

teo71
21-06-2011, 00:29
Πολύ μεγάλη διαφορά μιλάμε, κρίμα που δεν μπορούμε στη χώρα μας να κάνουμε κάτι και στο θέμα αυτό.


Ούτε το σωστό μίγμα στη βενζίνη, ούτε το σωστό μίγμα στην άσφαλτο, ούτε τη σωστή κλίση στις στροφές...

Άστα να πάνε ρε Γιώργο...

vtheo
21-06-2011, 08:30
Όμορφο ταξιδιωτικό με εκπληκτική αφήγηση και φωτογραφίες!Να στε καλά και γρήγορα το επόμενο!

danaos
21-06-2011, 09:57
Πολυ όμορφα όλα τρομερή περιγραφή ...καλά οι φώτο δεν υπάρχουν!!!
Να ειστε καλα πάντα όρθιοι και καλά ταξίδια!!!

Strats
23-06-2011, 07:58
Κωνσταντίνα και Γιώργο, συγχαρητήρια παιδιά, σας ευχαριστούμε για την τόσο πικάντικη, και ενδιαφέρουσα παρουσίαση :) Κωνσταντίνα, είσαι "κομάντο" :D
Οι δε φωτογραφίες σας καταπληκτικές. Τελικά ακόμα κι αν ο προορισμός είναι ήδη γνωστός, μια τέτοια παρουσίαση μπορεί να τον κάνει "εξωτικό" και όχι μόνο.

Να είστε καλά να ξαναπάτε σύντομα :)

italos
02-07-2011, 17:12
Μπράβο Γιώργαρε....και Κωνσταντίνα φυσικά!!!!

Ωραία αφήγηση και φότο!!!!!

Εύχομαι τα καλύτερα!!!!

FZMAN
07-07-2011, 22:59
Γιώργο και Κωνσταντίνα εύχομαι να έχετε πάντα τόσο καλά ταξίδια.
Δυστυχώς μόνο εαν ταξιδέψεις έξω θα καταλάβεις την τεράστια διαφορά.
Respect λοιπόν και να είστε πάντα καλά.:sm8:

gemara
09-07-2011, 16:24
Λοιπόν, αυτή τη φορά δε θα χρειαστείτε δυόμιση ώρες για να διαβάσετε και να δείτε το ταξίδι μας σε φωτογραφίες! Θα κουνιούνται αυτές και θα μιλάνε από μόνες τους.

Με λίγη προσπάθεια, χώρεσα τα 3.000 + 3.000 χλμ και τις 13 μέρες που ταξιδεύαμε σε 13 λεπτά.

Θα πάρετε μια μικρή γεύση για το πως κινούμασταν και ταξιδεύαμε, τι έβλεπαν τα μάτια μας και τι καιρούς συναντούσαμε!

Σε πρώτο πλάνο πάντα βλέπετε το θηρίο την Κωνσταντίνα

Για τους λάτρεις της υψηλής ανάλυσης, η ιστορία παίζει και σε 1080p. Όλα είναι τραβηγμένα με την GoPro στο τιμόνι ή στο χέρι.

Καλό ταξίδι! :)

http://www.youtube.com/watch?v=qB64k7WPp-A (http://www.youtube.com/user/gemara23?feature=mhum)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-07-2011, 16:43
Κάθομαι να φάω και το απολαμβάνω ... σε λίγο εντυπώσεις ... :o

gemara
09-07-2011, 16:56
Κάθομαι να φάω και το απολαμβάνω ... σε λίγο εντυπώσεις ... :o

Για να δούμε πόσα μπορείς να φας σε 13 λεπτά!:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-07-2011, 17:08
Κάθομαι να φάω και το απολαμβάνω ...

Ο υπογράφων: Ρένα, ξαναζέστανέ μου σε παρακαλώ το φαγητό ... :o:o:o

Ρένα: Γιατί ... τόση ώρα δεν έτρωγες ???

Ο υπογράφων: εεεε ... όχι ... έβλεπα το βίντεο του gemara ...

Ρένα: ^&#$@^#%#^ (για τον gemara, για το forum κ.λ.π.)

Ξανά Ρένα: Ούτε για φαγητό δεν διακόπτεις το ρημάδι :mad::mad::mad:

Εγώ: Καλά ... έλα να δεις το βίντεο κ μετά μου λες ... :o:o:o





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-07-2011, 17:09
... σε λίγο εντυπώσεις ... :o


Γιώργο ... απλά τέλειο !!! http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/good.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/good.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/good.gif

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-07-2011, 17:13
Για να δούμε πόσα μπορείς να φας σε 13 λεπτά!:sm7:

χα χα χα ... απ' ότι φάνηκε ... τίποτα ... :D

gemara
09-07-2011, 17:14
Ο υπογράφων: Ρένα, ξαναζέστανέ μου σε παρακαλώ το φαγητό ... :o:o:o

Ρένα: Γιατί ... τόση ώρα δεν έτρωγες ???

Ο υπογράφων: εεεε ... όχι ... έβλεπα το βίντεο του gemara ...

Ρένα: ^&#$@^#%#^ (για τον gemara, για το forum κ.λ.π.)

Ξανά Ρένα: Ούτε για φαγητό δεν διακόπτεις το ρημάδι :mad::mad::mad:

Εγώ: Καλά ... έλα να δεις το βίντεο κ μετά μου λες ... :o:o:o





.

Ωχ! :D

gemara
09-07-2011, 17:15
Ξανά Ρένα: Ούτε για φαγητό δεν διακόπτεις το ρημάδι :mad::mad::mad:

.

:sm7:! :sm7::sm7:

yns
09-07-2011, 19:25
Τα συγχαρητήριά μου στους πρωταγωνιστές, σεναριογράφο, κάμεραμαν, σκηνοθέτη, παραγωγό, μουσικό παραγωγό και λοιπούς συντελεστές της υπερπαραγωγής!!

:sm5:

Xanthi
09-07-2011, 19:38
Απολαυστικότατο το βίντεο Γιώργο και μίσή ώρα να ήταν δεν θα με χάλαγε καθόλου, φανταζομαι ότι έχεις κι άλλο στα σκαριά..............;)

Η άτιμη η κάμερα, στα χέρια του ειδικού βεβαίως-βεβαίως, κάνει απίθανες λήψεις, εντυπωσιάστηκα με τις νυχτερινές και αυτές με τα πουλάκια που τσιμπούν ακόμα και από το πιάτο...............:):)

Μια ακόμα φορά τα συγχαρητήριά μου στην Κωνσταντίνα για την πρώτη της επίσημη μακρινή εξόρμηση, με το καλό και στις επόμενες.....................:Χαμόγελο::sm4:

LastMan78
09-07-2011, 21:00
Μπράβο παιδιά σούπερ ταξιδιωτικό, για μένα ήταν και χρήσιμο αφού θα ταξιδέψω στην Ιταλία το σεπτέμβρη και πάρα πολύ ωραίο βίντεο που μας ταξίδεψε ακόμα περισσότερο. Ακόμα περισσότερα ταξίδια εύχομαι στο μέλλον, και πάλι μπράβο σας.

frits
09-07-2011, 22:00
Τύφλα να έχει το Travel channel !!! :)

Πολύ ωραία δουλειά Γιώργο, και του χρόνου πιό μακριά ακόμα .....

Άψογη η Κωνσταντίνα...... ας την βλέπουν μερικοί που έχουν τις μηχανές για την καφετέρια και θεωρούν το Αθήνα - Λουτράκι ταξίδι...

gemara
09-07-2011, 22:19
...μερικοί που έχουν τις μηχανές για την καφετέρια και θεωρούν το Αθήνα - Λουτράκι ταξίδι...

Σταύρο, εδώ θέλω να σχολιάσω το εξής που είδα πριν λίγες μέρες και δεν το έχω ξαναδεί ποτέ μου.

Είμαι σε συνεργείο εξουσιοδοτημένου και βλέπω ανεβασμένη στη ράμπα για σέρβις, μία GSA λατέρνα που είχε φορτωμένο πάνω της όλο τον κατάλογο της Wunderlich και λίγο από της Touratech. Άστραφτε και γυάλιζε, στα διαφημιστικά δεν βλέπετε τέτοια χλίδα. Θα την είδατε πιθανόν στο Σοφικό που ήρθε και άραξε εκτός σειράς αφού είχαμε στήσει όλες τις μηχανές, πρώτη πρώτη μήπως και δεν τη δει κανείς. Ο "τυχερός" ιδιοκτήτης της λοιπόν αφού ήταν πάνω από το κεφάλι του ταλαίπωρου μάστορα που έκανε τη δουλειά του και του έλεγε το ένα και το άλλο, κράταγε μονίμως και ένα πανάκι στο χέρι και συνέχεια σκούπιζε το παραμικρό πάνω στη μηχανή, τον έβλεπαν όλοι και γέλαγαν! Ήθελα νά' ξερα, άμα του ψιχάλιζε λιγάκι, τι θα την έκανε την καημένη τη μηχανή;;;; :sm7:

frits
09-07-2011, 22:27
Σταύρο, εδώ θέλω να σχολιάσω το εξής που είδα πριν λίγες μέρες και δεν το έχω ξαναδεί ποτέ μου.

Είμαι σε συνεργείο εξουσιοδοτημένου και βλέπω ανεβασμένη στη ράμπα για σέρβις, μία GSA λατέρνα που είχε φορτωμένο πάνω της όλο τον κατάλογο της Wunderlich και λίγο από της Touratech. Άστραφτε και γυάλιζε, στα διαφημιστικά δεν βλέπετε τέτοια χλίδα. Θα την είδατε πιθανόν στο Σοφικό που ήρθε και άραξε εκτός σειράς αφού είχαμε στήσει όλες τις μηχανές, πρώτη πρώτη μήπως και δεν τη δει κανείς. Ο "τυχερός" ιδιοκτήτης της λοιπόν αφού ήταν πάνω από το κεφάλι του ταλαίπωρου μάστορα που έκανε τη δουλειά του και του έλεγε το ένα και το άλλο, κράταγε μονίμως και ένα πανάκι στο χέρι και συνέχεια σκούπιζε το παραμικρό πάνω στη μηχανή, τον έβλεπαν όλοι και γέλαγαν! Ήθελα νά' ξερα, άμα του ψιχάλιζε λιγάκι, τι θα την έκανε την καημένη τη μηχανή;;;; :sm7:



Θα την έβγαζε αγγελία.........:sm7::sm7:

man gs
10-07-2011, 23:59
Πολλα :sm4: στην Κωνσταντινα και στον Γιωργο. Να ειστε παντα καλα να ταξιδευεται.