PDA

View Full Version : Ποιοί και γιατί ήταν στην πορεία των αγανακτησμένων


manis
16-06-2011, 08:52
Η πορεία ξεκίνησε σαν χείμαρρος, κινούμενη από παλμό ,ωθούμενη από τα νέα μέτρα της κυβέρνησης.

Στην πρωτη γραμμη διεκρινα τον Μακη, δεν ξερω τι δουλεια κανει, τοσα χρονια συνδικαλιστη τον ξερω.

Διπλα του η ξαδερφη μου η Μαρθα από τα 37 της συνταξιουχος, γιατι ειχε κλεισει 15ετία στον Ευαγγελισμο με ανηλικο τεκνο.Μαζι της η φιλη της η Στέλα, που 30 χρονια τωρα επαιρνε συνταξη

σαν α#### θυγατερα.

Παραδιπλα ο Σταθης, η εθελουσια από τον ΟΤΕ του ειχε αποφερει 120.000 ευρω και τωρα αγωνιζοταν στο ψαρεμα.
Μαζι και ο Κωστας 46 χρονων, πυροσβεστης, που εχει καταθεσει εδώ και

ένα μηνα τα χαρτια του για συνταξη (ειχε προλαβει να κατοχυρωσει, λεει) και περιμενει και καποιο χοντρο εφαπαξ.
Διπλα τους ο θειος μου, δεξιος από σοι, που κατεβαινει σε πορειες μονο όταν ηταν το ΠΑΣΟΚ κυβερνηση.

Και από κοντα τα δυο αδερφια: ο Στελιος, που του ειχε βαλει το κομμα τα 2 παιδια στο Δημοσιο, και ο Γρηγορης, που επαιρνε τα εργα του Δημου υπερτιμολογημενα λογω γνωριμιων.

Πισω, στην δευτερη σειρα, ακολουθουσε ο Γιαννης, πατερας: εδώ και κατι μηνες εκανε εξασκηση του νεου νομου περι αδειας και του πατερα στο Δημοσιο, αγκαλια με την γυναικα του την Μαρω, που με τρεις γεννες ειχε να πατησει στην δουλεια της 3 χρονια.
Και από κοντα ο Μιχαλης. Εργολαβος με συνεργειο 27 ανασφαλιστους αλλοδαπους και -3 ελληνες..
Στα δεξια τους ο Λακης: φοιτητης ετων 32, παρεα με τον Γιωργο, γιατρο, τον επονομαζομενο και "ταχυδρομο" από τα φακελακια.
Μαζι τους και ο Θοδωρος, γιατρος του ΙΚΑ, που στο ιδιωτικο του ιατρειο δεν εκοβε ποτε του αποδειξεις, με τον Κυριακο της Εφοριας, που δεν ειχε δει ποτε του παραβαση τα τελευταια 6 χρονια...

Και φυσικα δεν θα ελειπε και ο Βασιλης, λιμενικος, πρωτος ταβλαδορος στο τελωνειο.
Να και ο Μηνάς, που ειχε ξεχασει ποτε εκοψε το τελευταιο του τιμολογιο, μαζι με τον Ορεστη επιδοτουμενο χρονια αγροτη, που δεν ηξερε πού ηταν τα χτηματα του.


Ολοι μαζι με αλλους τοσους σηκωσαν τα χερια ψηλα και με σφιγμενες τις γροθιες βροντοφωναξαν,



"Κατω τα χερια από τα ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ !"



Ο Στεφανος, αδερφικος μου φιλος, ανεργος οικοδομος με κοιταξε με γουρλωμενα ματια:



"-Ρε, Κωστα, εμεις εδώ τι κανουμε?"



Ελα, ντε! Βρε, μηπως τελικα "μαζι τα φαγαμε?"...

taksidiotis
16-06-2011, 08:59
η χωρα θελει γενικη αλλαγη νομιζω.να ξηλωθουν κι απο το δημοσιο αρκετοι που ζεσταινουν τις πολυθρονες τους και να μπουν καινουριοι,χωρις μεσον.αλλα εχουν βρει καποιοι τον μηνα που θρεφει τους 11...ας:mad: μην μιλω.

napgeo
16-06-2011, 09:38
Η γενικολογία είναι ο τροφός της πλάνης.

Τα γαϊδούρια που κυβερνούν αυτό προσπαθούν να περάσουν.
Όλοι μαζί τα φάγαμε.......
Όχι στην ισοπέδωση των θεσμών και της περηφάνιας του Έλληνα.
Ευχαριστώ

Fuji
16-06-2011, 09:49
Η γενικολογία είναι ο τροφός της πλάνης.

Τα γαϊδούρια που κυβερνούν αυτό προσπαθούν να περάσουν.
Όλοι μαζί τα φάγαμε.......
Όχι στην ισοπέδωση των θεσμών και της περηφάνιας του Έλληνα.
Ευχαριστώ

Έτσι !!!

NLS
16-06-2011, 11:07
(μπλα μπλα για να νιώσουμε όλοι ένοχοι)

εγώ που δεν είμαι κανένας από αυτούς έχω δικαίωμα να κατέβω αφεντικό;

και εγώ λέω ότι αυτοί υπάρχουν (και φυσικά υπάρχουν) - τουλάχιστον τους μισούς (θέλω να πω όλους αλλά ε ας το μαλακώσω) όμως τους γέννησε το ίδιο το σύστημα

και κάτι άλλο... από πότε ο κλέφτης αχλαδιών και μήλων του μανάβη απαγορεύεται να φωνάξει κλέφτη τον κλέφτη μιας τράπεζας;

giamil
16-06-2011, 11:32
Μήπως γενικολογία θα ήταν αν ήταν και πολύ μικρότερο το ποσοστό αυτών που εμπίπτουν στις παραπάνω (και άλλες μη αναφερθέντες) περιπτώσεις? Μηπως τελικα 7-8 στους 10 ειναι στις παραπανω περιπτωσεις?
Μήπως τελικά ακόμα ζούμε στο παραμύθι που στήθηκε πριν χρονιά απ τα γαϊδούρια τους πολιτικούς όπως λέτε γιατί απλά δεν θέλουμε να δούμε την καμπούρα μας?
Και πες ότι φεύγουν τα γαϊδούρια οι πολιτικοί που έχουμε τώρα και έρχονται νέοι με νέες ιδέες....αν τα παραπάνω "κεκτημένα" κοπούν...τι θα γινει?θα πρέπει να αγανακτήσουμε μετά που δεν θα μπορεί να πάει ακόμα η Ελλάδα μπροστά χωρίς να τα χάσουμε τα παραπάνω?
και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο....άντε να πεις μετα στα κοπρόσκυλα τους συνδικαλιστες ότι τέρμα τώρα το καθισιό....η δουλεία η σπίτι σας...άντε να πεις στα κοπρόσκυλα των φοιτητικών παρατάξεων ότι τώρα διάβασμα και τέλος και οι παρατάξεις στα ΑΕΙ/τει αλλά και το να έχετε λόγο μεσα σ αυτα ωστε να υπάρχει αλληλεξάρτηση με τα ιδρύματα για να περνάτε μαθήματα και να περνετε πετσινα πτυχια....με αποτελεσμα τα ιδρυματα να εχουν καταντησει εκολαπτηρια κοπροσκυλων δημοσιο-λογικης!
άντε να πεις στον δημόσιο υπ. ότι θα ελέγχεσαι για το πόθεν εσχες κάθε έτος....
άντε........
άντε...........
άντε................
άντε στα κομμάτια τόσα χρονιά βαρέθηκα το ίδιο σκηνικό!


Πειραζει που ειμαι αγανακτησμενος πρωτα με ολους αυτους που διατηρουνε το συστηματακι αυτο γιατι απλα "ζουνε τον μυθο" τους στην Ελλαδα?
....Που σου λενε "εγω ειμαι αποφοιτος ΑΣΟΕ" αλλα...δεν κανει ετσι να βγει στην αγορα εργασιας να δει το κ...λου την τρ...πα και να διεκδικισει και να φτασει να τα περνει με την αξια του χοντρα στον ιδιωτικο τομεα παρα μενει ανεργος η πιανει δουλεια ως τηλεφωνητης στο 11880 και περιμενει ποτε θα ανεβουν οι "δικοι" του για να διοριστει με το 800ρι+τα επιδοματα ...γιατι ετσι του λεγανε απο μικρος οι γονεις του....και εχει ο θεος...

Και οι φωνες καλες ειναι στο συνταγμα να τα ταρακουνηθει το συστηματακι...αλλα των περισσοτερων ειναι γιατι ξεβολευονται κι οχι γιατι δεν εχουν να φανε!Αλλιως τους ειχανε μαθει τοσα χρονια...και τωρα με τους πολλους ελεγχους, τους φορους και τις περικοπες....δεν τους τα λενε καλα αυτοι που τους βαλανε στο παιχνιδακι αυτο!Αρα πρεπει να φυγουν!
Οσο για τους υπολοιπους τους κακομοιριδες που πανε με τον σταυρο στο χερι σαν τον "Στεφανο" τον "Κωστα" .....μια ζωη στο κουπι θα ειναι ετσι κι αλλιως...:cool:

pale
16-06-2011, 12:29
Μήπως γενικολογία θα ήταν αν ήταν και πολύ μικρότερο το ποσοστό αυτών που εμπίπτουν στις παραπάνω (και άλλες μη αναφερθέντες) περιπτώσεις? Μηπως τελικα 7-8 στους 10 ειναι στις παραπανω περιπτωσεις?
Μήπως τελικά ακόμα ζούμε στο παραμύθι που στήθηκε πριν χρονιά απ τα γαϊδούρια τους πολιτικούς όπως λέτε γιατί απλά δεν θέλουμε να δούμε την καμπούρα μας?
Και πες ότι φεύγουν τα γαϊδούρια οι πολιτικοί που έχουμε τώρα και έρχονται νέοι με νέες ιδέες....αν τα παραπάνω "κεκτημένα" κοπούν...τι θα γινει?θα πρέπει να αγανακτήσουμε μετά που δεν θα μπορεί να πάει ακόμα η Ελλάδα μπροστά χωρίς να τα χάσουμε τα παραπάνω?
και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο....άντε να πεις μετα στα κοπρόσκυλα τους συνδικαλιστες ότι τέρμα τώρα το καθισιό....η δουλεία η σπίτι σας...άντε να πεις στα κοπρόσκυλα των φοιτητικών παρατάξεων ότι τώρα διάβασμα και τέλος και οι παρατάξεις στα ΑΕΙ/τει αλλά και το να έχετε λόγο μεσα σ αυτα ωστε να υπάρχει αλληλεξάρτηση με τα ιδρύματα για να περνάτε μαθήματα και να περνετε πετσινα πτυχια....με αποτελεσμα τα ιδρυματα να εχουν καταντησει εκολαπτηρια κοπροσκυλων δημοσιο-λογικης!
άντε να πεις στον δημόσιο υπ. ότι θα ελέγχεσαι για το πόθεν εσχες κάθε έτος....
άντε........
άντε...........
άντε................
άντε στα κομμάτια τόσα χρονιά βαρέθηκα το ίδιο σκηνικό!


Πειραζει που ειμαι αγανακτησμενος πρωτα με ολους αυτους που διατηρουνε το συστηματακι αυτο γιατι απλα "ζουνε τον μυθο" τους στην Ελλαδα?
....Που σου λενε "εγω ειμαι αποφοιτος ΑΣΟΕ" αλλα...δεν κανει ετσι να βγει στην αγορα εργασιας να δει το κ...λου την τρ...πα και να διεκδικισει και να φτασει να τα περνει με την αξια του χοντρα στον ιδιωτικο τομεα παρα μενει ανεργος η πιανει δουλεια ως τηλεφωνητης στο 11880 και περιμενει ποτε θα ανεβουν οι "δικοι" του για να διοριστει με το 800ρι+τα επιδοματα ...γιατι ετσι του λεγανε απο μικρος οι γονεις του....και εχει ο θεος...

Και οι φωνες καλες ειναι στο συνταγμα να τα ταρακουνηθει το συστηματακι...αλλα των περισσοτερων ειναι γιατι ξεβολευονται κι οχι γιατι δεν εχουν να φανε!Αλλιως τους ειχανε μαθει τοσα χρονια...και τωρα με τους πολλους ελεγχους, τους φορους και τις περικοπες....δεν τους τα λενε καλα αυτοι που τους βαλανε στο παιχνιδακι αυτο!Αρα πρεπει να φυγουν!
Οσο για τους υπολοιπους τους κακομοιριδες που πανε με τον σταυρο στο χερι σαν τον "Στεφανο" τον "Κωστα" .....μια ζωη στο κουπι θα ειναι ετσι κι αλλιως...:cool:


Πέστα χρυσόστομεεεεεεεεεεεεεεεε;)

pale
16-06-2011, 12:32
Αααα και κάτι άλλο. Μήπως κανένας από εμάς έχει την ψευδαίσθηση οτι οι συγκεντρώσεις στο σύνταγμα και στις άλλες πόλεις θα φοβίσουν κανέναν;;; Ή θα φοβίσουν την τρόικα και θα βάλει πιο ήπια μέτρα;;;;
Λέω μήπως κανένας πιστεύει κάτι τέτοιο:hmmm:

NLS
16-06-2011, 12:56
ε να πάνε στα σπίτια τους τότε

(να περιμένουν τον δήμιο)

napgeo
16-06-2011, 12:58
Και βέβαια έχουν αρχίσει να φοβούνται.

Εάν καταρρεύσει η χρεοκοπήσει η χώρα μας οι ίδιοι θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.
Με μία συγκέντρωση σαν τη χθεσινή ταρακουνήθηκε σε όλο τον πλανήτη η χρηματιστηριακή αγορά.
Αυτό πονά τους δυτικούς. Το χρήμα. Αυτός είναι ο Θεός τους και οι αξίες τους.
Κατά την δική μου ταπεινή άποψη όλοι στον αγώνα μέχρι να φύγουν η να βάλουν μυαλό. Τη χώρα αυτοί τη έφτασαν εδώ και αυτοί πρέπει να την ανορθώσουν.
Να είστε καλά

giamil
16-06-2011, 13:11
Και βέβαια έχουν αρχίσει να φοβούνται.

Εάν καταρρεύσει η χρεοκοπήσει η χώρα μας οι ίδιοι θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.
Με μία συγκέντρωση σαν τη χθεσινή ταρακουνήθηκε σε όλο τον πλανήτη η χρηματιστηριακή αγορά.
Αυτό πονά τους δυτικούς. Το χρήμα. Αυτός είναι ο Θεός τους και οι αξίες τους.
Κατά την δική μου ταπεινή άποψη όλοι στον αγώνα μέχρι να φύγουν η να βάλουν μυαλό. Τη χώρα αυτοί τη έφτασαν εδώ και αυτοί πρέπει να την ανορθώσουν.
Να είστε καλά
ΝΑΙ στον αγωνα αγαπητε...αλλα ποιος ειναι ο δικος σου στοχος και το ιδανικο αποτελεσμα απ τον αγωνα....ποιο το δικο μου...ποιο του NLS....ποιο του ΜΑΝΙ?
Υπαρχει κοινος παρανομαστης....ποιος? να φυγουνε?ποιοι? η ΝΔ και το Πασοκ?και να ρθει ποιος?οι καραπινασμενοι που δεν εχουν αγγιξει ακομα την μεριδα του λεοντος (εξουσια) παρα τρωνε δεξια κι αριστερα οπως μπορουνε (με τους δικους τους μηχανισμους που εχουν εφευρει?) απ το να πουλανε εφημεριδες μεχρι βιβλια?
ΤΕΛΙΚΑ ποιος ειναι ο σκοπος?Βρες μου τον κοινο σκοπο που να τον μαθουν ΟΛΟΙ οι αγανακτησμενοι και να πορευονται μ αυτον στο Συνταγμα...κι εγω αποψε θα μαι εκει... :cool:

NLS
16-06-2011, 13:19
Έχεις μεγάλο δίκιο.

Αλλά το να μην έχεις βρει τη λύση δεν αναιρεί το να μπορείς και να πρέπει να διαφωνήσεις με ότι γίνεται τώρα.

Από τέτοια πράγματα "ανεγείρονται" και οι νέες κινήσεις και οι νέοι άνθρωποι και οι νέες ιδέες.

Στο κάτω κάτω είδαμε και τα χάλια των προηγούμενων (κινήσεων, ανθρώπων και ιδεών).

giamil
16-06-2011, 13:45
Σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι δεν διαφωνω με οτι γινεται!!που τι γινεται ομως?το φυσικο επακολουθο της ατελιωτης "αναβιωσης του μυθου" που ζουνε τα 3/4 της ελλαδος που ανεφερα πριν...κοινος των βολεμενων...τα τελευταια 30χρονια?
Αλλα δεν μπορει να κατεβω στο Συνταγμα και να μην ξερω γιατι ειμαι εκει μαζι με ολους τους αλλους...αφου αλλα ιδανικα εχουμε ο καθενας προφανως!...εγω θελω πληρη καθαρση απ την κορυφη ως τα νυχια γιατι με παιρνει και μετα ξεκινημα σε νεες βασεις...δεν χρωσταω σε κανεναν, δεν τα χω παρει απο κανεναν, δεν εχω δεχτει να με φτιαξει κανενας, δεν ειμαι διπλοθεσιτης, δεν ειχα ιδανικο το δημοσιο, δεν εχω ακαλυπτες επιταγες...δεν δεν δεν.....τους αλλους ολους ομως εκει τους παιρνει για πληρη καθαρση απ τον ΓΑΠ μεχρι τον τελευταιο υπαληλακο του δημοσιου?
και στο κατω κατω που ειναι οι επιλογες που εχω να υποστηριξω για να τα φερουν ολα τουμπα στην Ελλαδα?η μηπως ειναι τα παιδακια που κανανε το κινημα των αγανακτησμενων στο facebook?η μηπως ο κανιβαλος που χτυπησε τον Τελογλου?που αντι να πανε στο Mega και να βγαλουν ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ_ΤΡΕΜΗ και ΚΑΨΗ και να τους πανε σηκωτους στο Συνταγμα και να τους λιντζαρουν καταλληλος....βρηκαν τον Τελογλου μιας και το ΣΚΑΙ ας πουμε ειναι απεργοσπαστες για να ενημερωνουν το κοινο μια και ολα τ αλλα τα κοπροσκυλα εξυπηρετουν τα συμφεροντα...........
τι λεμε τωρα....
ειπαμε....κοινη πορεια...ναι!αλλα ποια ειναι αυτη?
φιλικα παντα:cool:

napgeo
16-06-2011, 13:57
ΝΑΙ στον αγωνα αγαπητε...αλλα ποιος ειναι ο δικος σου στοχος και το ιδανικο αποτελεσμα απ τον αγωνα....ποιο το δικο μου...ποιο του NLS....ποιο του ΜΑΝΙ?
Υπαρχει κοινος παρανομαστης....ποιος? να φυγουνε?ποιοι? η ΝΔ και το Πασοκ?και να ρθει ποιος?οι καραπινασμενοι που δεν εχουν αγγιξει ακομα την μεριδα του λεοντος (εξουσια) παρα τρωνε δεξια κι αριστερα οπως μπορουνε (με τους δικους τους μηχανισμους που εχουν εφευρει?) απ το να πουλανε εφημεριδες μεχρι βιβλια?
ΤΕΛΙΚΑ ποιος ειναι ο σκοπος?Βρες μου τον κοινο σκοπο που να τον μαθουν ΟΛΟΙ οι αγανακτησμενοι και να πορευονται μ αυτον στο Συνταγμα...κι εγω αποψε θα μαι εκει... :cool:


1845 μπροστά στη eurobank. Εκεί είμαστε οι φαντάροι.

MARK
16-06-2011, 14:04
Και βέβαια έχουν αρχίσει να φοβούνται.

Εάν καταρρεύσει η χρεοκοπήσει η χώρα μας οι ίδιοι θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.
Με μία συγκέντρωση σαν τη χθεσινή ταρακουνήθηκε σε όλο τον πλανήτη η χρηματιστηριακή αγορά.
Αυτό πονά τους δυτικούς. Το χρήμα. Αυτός είναι ο Θεός τους και οι αξίες τους.
Κατά την δική μου ταπεινή άποψη όλοι στον αγώνα μέχρι να φύγουν η να βάλουν μυαλό. Τη χώρα αυτοί τη έφτασαν εδώ και αυτοί πρέπει να την ανορθώσουν.
Να είστε καλά



Σωστός ο Νάπο ;)

264George
16-06-2011, 14:41
.....
ο Λακης: φοιτητης ετων 32
......


παρόλο που συμφωνώ με τα περισσότερα,
αν κάποιος φτάνει να σπουδάζει ακόμη
στα 32, συντρέχει κάτι από τα εξής :
1.παράλληλα να εργάζεται
2.ολοκλήρωσε πρώτο κύκλο σπουδών και
εν όψη της σίγουρης πλέον μη απορρόφησης
στην ειδικότητά του, επιλέγει μεταπτυχιακές
σπουδές
Τώρα θα μου πεις, είναι και κάποιοι τεμπέληδες
ή βολεμένοι σε φοιτητικά δικαιώματα (πχ δωρεάν
σε εστίες κλπ) και θα συμφωνήσω και πάλι, όμως
είναι τουλάχιστο άδικο για τέτοιες μειοψηφίες να
υποχρεώνονται ολοι οι υπόλοιποι σε σιγή.......

ortho
16-06-2011, 15:07
Το μόνο που φοβούνται οι κάθε είδους ελίτ είναι οι λαοί στους δρόμους.
ακόμη κι αν δεν υπάρχει κοινός στόχος ή κίνητρα, καθόμαστε και περιμένουμε μοιρολατρικά το τέλος μας;

κατηγορούσαν πολλοί, πολλά χρόνια τους ΔΥ για όλα τα δεινά του τόπου. Το ξεχαρβάλωμα των "προνομίων" τους οδήγησε απευθείας στη χειροτέρεψη της θέσης των ΙΥ.

ποιά είναι η ιδιωτική πρωτοβουλία στην Ελλάδα; το κάθε είδους μικρομάγαζο; επειδή του Ελληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει;

να πάμε στους "μεγαλοεπιχειρηματίες"; που είναι στην πλειοψηφία τους κρατικοδίαιτοι κι ιδιοκτήτες ΜΜΕ ώστε να πιέζουν, εκβιάζουν και κερδίζουν λαδώνοντας πολιτικούς και κρατικούς λειτουργούς και κλέβοντας στην ουσία το λαό;


Είδαμε το Μπόμπολα, με το που κοπήκαν τα δημόσια έργα κλείνει τις εφημερίδες κι απολύει εργαζόμενους.

το σύστημα είναι λάθος από τα θεμέλια. δομημένο με ψέμματα και κλεψιές.

προσωπικά θέλω ειλικρίνεια, θέλω να βγεικάποιος και να μου πει πραγματικά που είμαστε και που πάμε. ετοιμς για θυσίες, αλλά όχι χωρίς αντίκρυσμα, όχι να συνεχίζουν κάποιοι να πλουτίζουν εις βάρος μου.


βγήκαν κι είπαν ότι έπρεπε να πληρώσουν πολλές επιστροφές φόρου λόγω των αποδείξεων. τι δείχνει αυτό; ότι αυτοί που έκοψαν τις αποδείξεις δεν απέδωσαν ΦΠΑ, φόρο. κι έρχονται και πάλι με νέα βάρη. Τα λεφτά υπάρχουν! αλλά δε θέλουν να τα πάρουν από αυτούς που τα χρωστάνε.




Οι δανειστές μας! Αλλο νούμερο κι αυτό. Μας δανείζουν κερδίζοντας πάλι στη πλάτη μας και θέλουν να αγοράσουν και τη χώρα κοψοχρονιά. και ποιοί μας ψέγουν! Ο λουξεμβούργιος διαχειριστής μαύρου και παράνομου χρήματος. Η γερμανίδα καγκελάριος των πολυεθνικών μονοπωλίων; που διαφθείρουν τους πεινασμένους;


μέσα από τις ζυμώσεις γεννιέται το καινούριο. δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι καλύτερο. το υφιστάμενο όμως είναι αποδεδειγμένα διαβρωμένο, σάπιο.

Fuji
18-06-2011, 00:21
Πέστα χρυσόστομε!