PDA

View Full Version : Ανασχηματισμός με δοκιμασμένα στελέχη


MARK
17-06-2011, 10:56
Αναβαθμιση Βενιζέλου - Εκτός Μπιρμπίλη, Κατσέλη, Δρούτσας
Ανασχηματισμός με δοκιμασμένα στελέχη





Νέο υπουργικό συμβούλιο, το οποίο βασίζεται σε όλα τα δοκιμασμένα στελέχη της προηγούμενης κυβέρνησης προκύπτει από τον ανασχηματισμό που ανακοίνωσε ο απερχόμενος κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Γιώργος Πεταλωτής. Η σύσταση της κυβερνητικής επιτροπής αποτελεί βασική καινοτομία του νέου σχήματος, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης κ. Θεόδωρος Πάγκαλος δεν συμμετέχει σε αυτό.

Κεντρικό ρόλο στο νέο κυβερνητικό σχήμα, ως αντιπρόεδρος και υπουργός οικονομικών αναλαμβάνει ο κ. Ευάγγελος Βενιζέλος, ενώ έκπληξη αποτελεί η τοποθέτηση του κ. Σταύρου Λαμπρινίδη στη θέση του υπουργού Εξωτερικών. Πέραν του κ. Βενιζέλου, αναβαθμίζεται ο κ. Μιχάλης Χρυσοχοϊδης, ο οποίος αποκτά επιπλέον αρμοδιότητες καθώς και οι κ. Γιώργος Κουτρουμάνης και Πάνος Μπεγλίτης που γίνονται υπουργοί. Εκτός κυβέρνησης, από το στενό πυρήνα των συνεργατών του κ. Παπανδρέου μένουν ο Τίνα Μπιρμπίλη, Λουκά Κατσέλη και Δημήτρης Δρούτσας.

Η ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης θα γίνει στη μία μετά το μεσημέρι στο Προεδρικό Μέγαρο.

Πρωθυπουργός: Γιώργος Α. Παπανδρέου

Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης : Θεόδωρος Πάγκαλος

Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών: Ευάγγελος Βενιζέλος
Υφυπουργός Οικονομικών: Φίλιππος Σαχινίδης
Υφυπουργός Οικονομικών: Παντελής Οικονόμου

Υπουργείο Διοικητικής μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
Υπουργός: Δημήτρης Ρέπας
Υφυπουργοί: Ντίνος Ρόβλιας, Παντελής Τζωρτζάκης

Υπουργείο Εσωτερικών
Υπουργός: Χάρης Καστανίδης
Υφυπουργός: Πάρης Κουκουλόπουλος

Υπουργείο Εξωτερικών
Υπουργός: Σταύρος Λαμπρινίδης
Αναπληρωτής Υπουργός:Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου
Υφυπουργός: Δημήτρης Δόλης

Υπουργείο Εθνικής Αμυνας
Υπουργός: Πάνος Μπεγλίτης
Αναπληρωτής Υπουργός: Κώστας Σπηλιόπουλος

Υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας
Υπουργός: Μιχάλης Χρυσοχοΐδης
Αναπληρωτής υπουργός Χάρης Παμπούκης
Σωκράτης Ξυνίδης
Θάνος Μωραϊτης

Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής
Υπουργός: Γιώργος Παπακωνσταντίνου
Αναπληρωτής Υπουργός: Νίκος Σηφουνάκης
Υφυπουργός: Γιάννης Μανιάτης

Υπουργείο Παιδείας, Δια βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
Υπουργός: Αννα Διαμαντοπούλου
Αναπληρωτής Υπουργός: Φώφη Γεννηματά
Υφυπουργός: Εύη Χριστοφιλοπούλου


Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων
Υπουργός: Γιάννης Ραγκούσης
Υφυπουργός: Γιάννης Μαγκριώτης


Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης
Υπουργός: Γιώργος Κουτρουμάνης
Υφυπουργός: Γιάννης Κουτσούκος

Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης
Υπουργός: Ανδρέας Λοβέρδος
Υφυπουργός: Χρήστος Αηδόνης
Υφυπουργός: Μιχάλης Τιμοσίδης
Υφυπουργός: Μάρκος Μπόλαρης

Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
Υπουργός: Κώστας Σκανδαλίδης
Υφυπουργός: Γιάννης Δριβελέγκας

Υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
Υπουργός: Μιλτιάδης Παπαϊωάννου
Υφυπουργός: Γιώργος Πεταλωτής

Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη
Υπουργός: Χρήστος Παπουτσής
Υφυπουργός: Μανώλης Οθωνας

Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού
Υπουργός: Παύλος Γερουλάνος
Υφυπουργός: Γιώργος Νικητιάδης

Υπουργός Επικρατείας και Κυβερνητικός εκπρόσωπος:
Ηλίας Μόσιαλος

Υφυπουργός Διακυβέρνησης - Κυβερνητικός Εκπρόσωπος:
Δημήτρης Ρέππας



Κυβερνητική Επιτροπή
Χάρης καστανίδης
Μιχάλης Χρυσοχοΐδης
Γιώργος Παπακωνσταντίνου
Άννα Διαμαντοπουλου
Γιάννης Ραγκούσης
Ανδρέας Λοβέρδος
Κώστας Σκανδαλίδης
Χρήστος Παπουτσής

NLS
17-06-2011, 11:02
Άλλαξε ο Μανωλιός...

Αυτό κατάλαβαν ότι θέλαμε να γίνει;

ntinopoulos
17-06-2011, 11:07
στην κοσμαρα τους...:rolleyes:

CPretenteriS
17-06-2011, 11:11
Καλή η κίνηση του Βενιζέλου... έπρεπε να έχει γίνει καιρό πριν!! Τώρα που το καράβι έχει μισο-βουλιάξει... δεν ξέρω αν προλαβαίνει να ξε-σαβουρώσει για να ξανα-ανέβει στην επιφάνεια...:hmmm::hmmm:

erasel
17-06-2011, 11:19
Το ίδιο πράγμα. Τι σημασία έχουν οι προσωπικότητες?
Τα ίδια μέτρα η ίδια πολιτική!
Μισθοί των 500 ευρώ και πείνα γι αυτούς που δεν έφταιξαν ή έφταιξαν λίγο.
Αυτοί που έφταιξαν πραγματικά κανεις δεν τιμωρήθηκε όχι να μπει φυλακή απλώς να του πάρουν τα λεφτά που πήρε!
Τι να αλλάξει!

Αλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς όπως λέει ο φίλος πιο πάνω!:hmmm:

Arkas
17-06-2011, 11:24
Γιάννη, μήπως θα επιθυμούσες να μεταφερθεί το θέμα στο χιούμορ; :rolleyes::D

CPretenteriS
17-06-2011, 11:24
Γιάννη, μήπως θα επιθυμούσες να μεταφερθεί το θέμα στο χιούμορ; :rolleyes::D


:sm7:

γιαγια αρκουδα
17-06-2011, 11:29
Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών: Ευάγγελος Βενιζέλος
ας επλπιζουμε οτι δεν θα εχει μποφορ και να περνει ο αερας της σημαιες απο της ΔΕΚΟ και βρεθουνε ανεφ ορων σε ξενη κατοχη.....

γιαγια αρκουδα
17-06-2011, 11:30
Γιάννη, μήπως θα επιθυμούσες να μεταφερθεί το θέμα στο χιούμορ; :rolleyes::D

γιατι οχι ρε φιλε? για γελια δεν ειναι ο ανασχηματισμος?

napgeo
17-06-2011, 11:34
Γιάννη, μήπως θα επιθυμούσες να μεταφερθεί το θέμα στο χιούμορ; :rolleyes::D




Ντροπή.
Νεύρα Με 2 Αντιπροέδρους τόσο ??? :Απορία:
να δεις που το καράβι θα βουλιάξει από το ίδιο του το βάρος..:)

NLS
17-06-2011, 11:36
Λες και αυτοί κυβερνούν.

Βρε Μαρκ (που ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ να μη γράφεις τις πηγές σου - πράγμα ξεκάθαρα λάθος), από τον τίτλο που έβαλες... "Ανασχηματισμός με ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΣΤΕΛΕΧΗ" (έτσι το λέμε τώρα αχαχαχα) φαίνεται ότι τα πήρες από καταπράσινο σάιτ ε;

γιαγια αρκουδα
17-06-2011, 11:39
Ντροπή.
Νεύρα Με 2 Αντιπροέδρους τόσο ??? :Απορία:
να δεις που το καράβι θα βουλιάξει από το ίδιο του το βάρος..:)


ANTE NA ΧΑΘΕΙΣ ΣΑΤΥΡΕ:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Jefe
17-06-2011, 12:22
:hmmm::hmmm::hmmm:




Jefe

NLS
17-06-2011, 12:33
Από άρθρο του news247 που λέει για αυτούς που έφυγαν από την κυβέρνηση κρατάω ΔΥΟ quote και τα συμπεράσματα δικά σας:

"Αναφορικά με τη Λούκα Κατσέλη, το γεγονός και μόνο ότι τόλμησε να εκφράσει ενστάσεις και διαφωνίες στους τροϊκανούς φαίνεται ότι δεν ταιριάζει στο νέο κυβερνητικό δόγμα του Γιώργου Παπανδρέου. "

...καλό ε;

Αλλά όμορφο για τους ΣΤΟΚΟΥΣ που δεν καταλαβαίνουν, αφιερώνω και αυτό:

"Σε ό,τι αφορά τον Δημήτρη Δρούτσα φαίνεται ότι πλήρωσε τις δηλώσεις του περί μείωσης του μισθολογίου των βουλευτών και της διακοπής χορήγησης αυτοκινήτων, κάτι που εξόργισε τους εκλεγμένους του ΠΑΣΟΚ, καθώς ο ίδιος είναι εξωκοινοβουλευτικός"

...να σχολιάσω;

Αφού έχουμε πάνσοφους πρασινοφρουρούς να μας πούνε την αλήθεια τι να λέω εγώ.

Fuji
17-06-2011, 13:44
Ανασχηματισμός με δοκιμασμένα στελέχη ...

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:



ΟΥΣΤ!!! ΠΑΛΙΟΛΑΜΟΓΙΑ!!!

CPretenteriS
17-06-2011, 13:52
Λες και αυτοί κυβερνούν.

Βρε Μαρκ (που ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ να μη γράφεις τις πηγές σου - πράγμα ξεκάθαρα λάθος), από τον τίτλο που έβαλες... "Ανασχηματισμός με ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΣΤΕΛΕΧΗ" (έτσι το λέμε τώρα αχαχαχα) φαίνεται ότι τα πήρες από καταπράσινο σάιτ ε;

Είναι πραγματικά προκλητικός ο τίτλος... γι'αυτό αναφέρθηκα μόνο για το Μπένυ... μήπως και βαρέσει και κανένα χέρι στο τραπέζι... κι είναι και βαρύ!!

Όσο για τους υπόλοιπους... αλλαξε ο Μανωλιός όπως είπαν και παραπάνω...

Τουλάχιστον αυτόν... αν μη τι άλλο... θα τον φοβούνται λόγω όγκου...:D:D

MARK
17-06-2011, 14:16
Γιάννη, μήπως θα επιθυμούσες να μεταφερθεί το θέμα στο χιούμορ; :rolleyes::D


Όλη η σύγχρονη πολιτική μας για το χιούμορ είναι φίλε :D

ortho
17-06-2011, 15:17
Εμένα πάλι που δε με διακρίνει καμιά καχυποψία.....
μήπως το όλο σκηνικό περί κυβέρνησης κοινής αποδοχής χωρίς ΓΑπ πρωθυπουργό ήταν μιά ωραία τακτική κίνηση για να συσπειρωθεί η ΚΟ του ΠΑΣΟΚ; Τους άφησε να εκτονωθούν, τους τρόμαξε ότι θα χάσουν την κουτάλα και τους έβαλε πάλι στο μαντρί.

Εδώ έγινε υφυπουργός ο Κουκουλόπουλος που την έκανε την ####τούμπα στις δηλώσεις.

Θα το περάσει το μεσοπρόθεσμο και μετά γαία πυρί μιχθήτω. Χέστηκε για την Ελλάδα, θα πουληθούν όλα κοψοχρονιά και θα μας κάνει είλωτες.

Α ρε ΑΓΠ το τσουτσούνι σου μέσα! Αυτό πληρώνουμε, εν μέρει....

gsmaniac
17-06-2011, 15:31
ο μπενι......μπηκε στον προθαλαμο της αρχηγιας του ΠΑΣΟΚ...
την τεταρτη το απογευμα θα εριχνε την κυβερνηση εαν το ηθελε,αλλα ο ΓΑΠ του ανοιξε την πορτα....;)
σε αλλο νημα,ειπα οτι ο ΓΑΠ δεν εχει καμμια σχεση με τον ΑΓΠ....αυτο εννοουσα,οτι ο ΑΓΠ θα ειχε παρει διαφορετικες αποφασεις:cool:

CPretenteriS
17-06-2011, 16:14
ο μπενι......μπηκε στον προθαλαμο της αρχηγιας του ΠΑΣΟΚ...
την τεταρτη το απογευμα θα εριχνε την κυβερνηση εαν το ηθελε,αλλα ο ΓΑΠ του ανοιξε την πορτα....;)
σε αλλο νημα,ειπα οτι ο ΓΑΠ δεν εχει καμμια σχεση με τον ΑΓΠ....αυτο εννοουσα,οτι ο ΑΓΠ θα ειχε παρει διαφορετικες αποφασεις:cool:

:sm8:

GeorgeP
17-06-2011, 16:56
ο μπενι......μπηκε στον προθαλαμο της αρχηγιας του ΠΑΣΟΚ...

την τεταρτη το απογευμα θα εριχνε την κυβερνηση εαν το ηθελε,αλλα ο ΓΑΠ του ανοιξε την πορτα....;)

σε αλλο νημα,ειπα οτι ο ΓΑΠ δεν εχει καμμια σχεση με τον ΑΓΠ....αυτο εννοουσα,οτι ο ΑΓΠ θα ειχε παρει διαφορετικες αποφασεις:cool:


Οχι στην παρουσα συγκυρια!!!!!!!

MIHALIS TZIMAS
17-06-2011, 17:09
Το μόνο που λείπει είναι να γίνει πρωθυπουργος ο Σημίτης.


Τέτοια χρόνια μου θυμίζει.

ortho
17-06-2011, 17:11
Το μόνο που λείπει είναι να γίνει πρωθυπουργος ο Σημίτης.


Τέτοια χρόνια μου θυμίζει.
:sm8:

gsmaniac
17-06-2011, 18:31
Οχι στην παρουσα συγκυρια!!!!!!!

Αυτό δεν το γνωρίζουμε,αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα τους έγραφε στα φρυδια του,γιατί βλέπει τα ραδικια αναποδα......:D

Gemat
17-06-2011, 19:59
ANTE NA ΧΑΘΕΙΣ ΣΑΤΥΡΕ:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Αντιπροεδρεια Βαρεων βαρων!

taksidiotis
17-06-2011, 20:08
Μια ακόμα απελπισμένη κίνηση πριν τον γκρεμο...τι προσπαθούν να κάνουν σε ένα ήδη βουλιαγμένο πλοίο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nivo
17-06-2011, 20:29
παντως και ο πρωην και ο νυν αντιπροεδρος το τρωνε ολο το φαι τους !!!ειναι και οι δυο μοσχοθρεμενοι .

ntinopoulos
17-06-2011, 20:31
παντως και ο πρωην και ο νυν αντιπροεδρος το τρωνε ολο το φαι τους !!!ειναι και οι δυο μοσχοθρεμενοι .
μπαααααα!απλα εχουν "θεμα" με το μεταβολισμο!:rolleyes:

MARK
17-06-2011, 20:35
μπαααααα!απλα εχουν "θεμα" με το μεταβολισμο!:rolleyes:

Θα ξεκινήσουν GREEN TEA τώρα :sm7:

ntinopoulos
17-06-2011, 20:38
Θα ξεκινήσουν GREEN TEA τώρα :sm7:

μπα!
πλανισμα θελουν...:rolleyes:

adventure
17-06-2011, 21:48
μπαααααα!απλα εχουν "θεμα" με το μεταβολισμο!:rolleyes:

Γιατί έχουν μεγάλο εκτόπισμα και χρειάζονται δίαιτα ????

:sm7::sm7::sm7:

CPretenteriS
17-06-2011, 21:58
Πάντως... δεν ξέρω για εσάς... αλλά βλέποντας όλους αυτούς τους τύπους να ανταλλάσουν χειραψίες γελώντας... μου γυρνάνε τ´άντερα...:hmmm::(

Πως είναι δυνατόν να γελάς...όταν έχεις κόψει το χαμόγελο σε 10.000.000 ανθρωπους:Απορία::Απορία:

Πως ρε πο@στ@ μου:confused::confused: Αδυνατεί να το συλλάβει ο εγκέφαλος μου..:hmmm::mad::mad:

Fuji
17-06-2011, 23:13
Πάντως... δεν ξέρω για εσάς... αλλά βλέποντας όλους αυτούς τους τύπους να ανταλλάσουν χειραψίες γελώντας... μου γυρνάνε τ´άντερα...:hmmm::(

Πως είναι δυνατόν να γελάς...όταν έχεις κόψει το χαμόγελο σε 10.000.000 ανθρωπους:Απορία::Απορία:

Πως ρε πο@στ@ μου:confused::confused: Αδυνατεί να το συλλάβει ο εγκέφαλος μου..:hmmm::mad::mad:

Είναι το χαμόγελο της επιτυχίας, ξέρουν ότι θα μας σώσουν , κι αυτό δε κρύβεται. Το 'χουν ρε παιδί μου!

REK
17-06-2011, 23:17
Γιάννη, μήπως θα επιθυμούσες να μεταφερθεί το θέμα στο χιούμορ; :rolleyes::D


:sm7::sm7::sm7:

REK
17-06-2011, 23:21
:hmmm::mad:Νεύρα....

tsatsos
18-06-2011, 00:15
Γιατι παλι εγω νομιζω οτι ηταν μια κινηση ματ του Γιωργου που (δεν διακρινεται και για την εξυπναδα του)να δωσει το υπ.οικονομικων στον Μπενυ και να τον καψει.Γιατι νομιζω οτι θα ειναι ο υπουργος που θα σκασει η βομβα της χρεοκοπειας στα χερια του...

NLS
18-06-2011, 01:06
δηλ. μου λες ότι όλη η Ελλάδα είναι στα πολιτικά παιχνιδάκια κάποιων - και όχι μόνο κάποιον ξένων όπως λέγαμε μέχρι τώρα αλλά και "ντόπιων" (ας πούμε τον ΓΑΠ ντόπιο καταχρηστικά - εδώ λέγαμε τον Σημίτη)

ltsiorak
18-06-2011, 01:22
Πάντως... δεν ξέρω για εσάς... αλλά βλέποντας όλους αυτούς τους τύπους να ανταλλάσουν χειραψίες γελώντας... μου γυρνάνε τ´άντερα...:hmmm::(

Πως είναι δυνατόν να γελάς...όταν έχεις κόψει το χαμόγελο σε 10.000.000 ανθρωπους:Απορία::Απορία:

Πως ρε πο@στ@ μου:confused::confused: Αδυνατεί να το συλλάβει ο εγκέφαλος μου..:hmmm::mad::mad:


η ολη κατασταση με θυμιζει Ζοζεφινα. ¨ο κοσμος την ελεγαν πειναει θελει ψωμι..."

και αυτη απαντουσε "δωστους παντεσπανι"

Μετα την κρεμασαν.... και ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα

gemara
18-06-2011, 11:28
Τώρα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος.

Arkas
18-06-2011, 13:48
Τώρα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος.
Τώρα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος. ;)

gemara
19-06-2011, 01:34
Θα σας λείψουν πάρα πολύ. Το ξέρω, και μένα...


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/d5b215ff.jpg

erasel
19-06-2011, 01:37
:sm7::sm7:

kostas_366
19-06-2011, 10:21
H Μπιρμπίλη τελικά ήταν αδέξια ή προσπάθησε να υπερασπίσει ΔΕΚΟ.
Είχα το πρώτο στο μυαλό μου αλλά σε κουβέντα με κάποιον, άρχισα να βλέπω λίγο αλλιώς το θέμα.

ortho
19-06-2011, 10:52
Είναι αηδία! ασχολούμαστε με τα παιχνιδάκια τους!
ο ΓΑΠ προσπαθεί να τελειώσει τον Μπέννυ,
ο Μπέννυ θέλει να γίνει αρχηγός όταν θα καταρρεύσει ο ΓΑΠ,
μας έκατσαν ΥπΕξ multikulti παληκάρι
και πάει λέγοντας.


Και μέσα σε όλα έχουμε και τις διαρκείς παπαριές των Ευρωπαίων.

kostas_366
19-06-2011, 11:03
ο ΓΑΠ προσπαθεί να τελειώσει τον Μπέννυ,
ο Μπέννυ θέλει να γίνει αρχηγός όταν θα καταρρεύσει ο ΓΑΠ,
μας έκατσαν ΥπΕξ multikulti παληκάρι


O Βαγγέλας νομίζω όρθο, αν ήθελε τώρα του την έκανε, αλλά δεν έγινε. Δεν ξέρω τώρα τι θα γίνει αργότερα, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για όποιον είναι εκεί. Και ο Βαγγέλας τώρα μπορεί να <<καταστραφει>> πολιτικά σαν Υπ. Οικ.
Ας ελπίσουμε ότι κάτι καλό θα βγει για εμάς, γιατί αυτό έχουμε ανάγκη.

gsmaniac
19-06-2011, 11:53
O Βαγγέλας νομίζω όρθο, αν ήθελε τώρα του την έκανε, αλλά δεν έγινε. Δεν ξέρω τώρα τι θα γίνει αργότερα, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για όποιον είναι εκεί. Και ο Βαγγέλας τώρα μπορεί να <<καταστραφει>> πολιτικά σαν Υπ. Οικ.
Ας ελπίσουμε ότι κάτι καλό θα βγει για εμάς, γιατί αυτό έχουμε ανάγκη.


σωστος......ας ελπισουμε:)

ortho
19-06-2011, 14:13
O Βαγγέλας νομίζω όρθο, αν ήθελε τώρα του την έκανε, αλλά δεν έγινε. Δεν ξέρω τώρα τι θα γίνει αργότερα, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για όποιον είναι εκεί. Και ο Βαγγέλας τώρα μπορεί να <<καταστραφει>> πολιτικά σαν Υπ. Οικ.
Ας ελπίσουμε ότι κάτι καλό θα βγει για εμάς, γιατί αυτό έχουμε ανάγκη.


Δεν νομίζω, διότι θα γινόταν διάσπαση του ΠΑΣΟΚ κι αυτό δε θα ήθελε να το φορτωθεί. Κατά τη γνώμη μου, με το να δεχτεί τη θέση του ΥπΟικ δείχνει ότι έχει ούμπαλα και πέρνει κεφάλι στη διαδοχή. Ούτως ή άλλως ο ΓΑΠ με τις παλινωδίες, φεύγω-μένω έχασε το σεβασμό του ΠΑΣΟΚ. Υποχρεώθηκε να διώξει ή υποβαθμίσει τα φιλαράκια του. Μιλάμε για το κύκνειο άσμα του. Αντε με το καλό να πάει στη Μινεσσότα να στήσει καμιά ΜΚΟ!

gemara
19-06-2011, 17:11
http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/Dontworry.jpg

NLS
19-06-2011, 17:48
όταν θα τους σπάνε στο ξύλο έτσι θα γελάνε;

ή θα έχουν "αυτοεξοριστεί" (έτσι λέμε το "την κοπανάμε για να σωθούμε") πρώτα;

kostas_366
19-06-2011, 18:15
Δεν νομίζω, διότι θα γινόταν διάσπαση του ΠΑΣΟΚ κι αυτό δε θα ήθελε να το φορτωθεί. Κατά τη γνώμη μου, με το να δεχτεί τη θέση του ΥπΟικ δείχνει ότι έχει ούμπαλα και πέρνει κεφάλι στη διαδοχή. Ούτως ή άλλως ο ΓΑΠ με τις παλινωδίες, φεύγω-μένω έχασε το σεβασμό του ΠΑΣΟΚ. Υποχρεώθηκε να διώξει ή υποβαθμίσει τα φιλαράκια του. Μιλάμε για το κύκνειο άσμα του. Αντε με το καλό να πάει στη Μινεσσότα να στήσει καμιά ΜΚΟ!
*Πιστεύω ότι, μια ψιλοδιάσπαση, υπήρχε από τότε, από όταν ήταν και οι δύο υποψήφιοι. Υπάρχουν στελέχη που θέλουν τον Βαγγέλα (Λοβέρδος, αν και με την κίνηση που έκανε πριν δύο μήνες, αποκόπηκε από τον Βαγγέλα, πήρε κεφάλι που λέμε) και άλλα που θεωρούν μοναδικό τον ΓΑΠ.
*Το Οπ. Oik. είναι δίκοπο μαχαίρι τώρα. Φαλτσέτα θα έλεγα. Κόβει και από τις 2 πλευρές. Ή θα τον πάει ψηλά, ή θα τον καθαρίσει. Πάντως ούμπαλα συμφωνώ και εγώ, έχει. Θα μπορούσε να πει όχι, και να περάσει από την κρίση αυτή καθαρός. Αδυναμία βέβαια θα έδειχνε στους άλλους βουλευτές, γιατί στα δύσκολα την κάνει.
*Ναι υποβάθμισε τους στενούς του συνεργάτες. Έχασε την πολύ καλή δύναμη που είχε το 2009.
Θα δούμε, και μακάρι να βγει κάτι καλό για εμάς. Αν κ δύσκολο.

Arkas
19-06-2011, 20:19
Και ο Βαγγέλας τώρα μπορεί να <<καταστραφει>> πολιτικά σαν Υπ. Οικ.


[QUOTE=kostas_366;404929*Το Οπ. Oik. είναι δίκοπο μαχαίρι τώρα. Φαλτσέτα θα έλεγα. Κόβει και από τις 2 πλευρές. Ή θα τον πάει ψηλά, ή θα τον καθαρίσει. [/QUOTE]
Η λογική συμφωνεί μ' αυτά που λες Κωστή!
Ο Παπ. όμως που απομακρύνθηκε,
θεωρείς ότι έπαθε κάτι από τα παραπάνω; :Απορία:

.

kostas_366
19-06-2011, 20:38
Η λογική συμφωνεί μ' αυτά που λες Κωστή!
Ο Παπ. όμως που απομακρύνθηκε,
θεωρείς ότι έπαθε κάτι από τα παραπάνω; :Απορία:

.
Kατά έναν τρόπο ναι.
Έδειξε και αδυναμία εσωκομματική και κατώτερος των περιστάσεων, έως ένα σημείο. Λέω έως ένα σημείο γιατί κάποιες αποφάσεις που πήρε (κατά ΕΜΕΝΑ) ήταν γεναίες, δίκαιες και έπρεπε να παρθούν π.χ. μισθολόγιο που το περιμένουμε, ΔΕΚΟ, επιτροπές.
Κατάφερε και ένα -5%. Όχι με μεγάλη επιτυχία, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις διάλεξε την εύκολη λύση, που είναι μισθωτοί,ΦΠΑ, κλπ