PDA

View Full Version : Που να βρει το δίκιο του ....


Arkas
18-06-2011, 14:03
Χθες το βράδυ, έκατσα λίγο στα goody's στην πλατεία,
να τσιμπήσουμε με τον πιτσιρίκο.

Παραδίπλα, στεκόταν ένας Πακιστανός
και πωλούσε κάτι μπιζουδάκια.

Απέναντι μια παρέα ομοιόμορφων 15χρονων,
με τις πλάκες τους, τους τσαμπουκάδες τους κλπ.

Κάποια στιγμή,
πλησιάζει ένα "μαγκάκι" από αυτά τον Πακιστανό
και ακολουθεί έντονη λογομαχία.

Προσπαθώντας να καταλάβω τί τρέχει,
κοιτάζω τον Πακιστάνο
και στο διασταύρωμα των βλεμμάτων μας,
τον ακούω να μου παραπονείται:

"Κάθε μέρα, το ίδιο πράγμα!
Έρχεται και με κλέβει...."

Τί να του πω κι εγώ,
οι πιτσιρικάδες τον τσαμπουκαλευόντουσαν
και χασκογελούσαν...

Ποιος φταίει
και ποιος και πού να βρει το δίκιο του...

Ο παράνομος μετανάστης που κάνει παραεμπόριο
και τον κλέβουν;

Η "χαμένη" γεννιά των πιτσιρικάδων που καλαμπουρίζουν
σε βάρος των ανυπεράσπιστων;

Η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός του κόσμου;

Κρίμα...

.

erasel
18-06-2011, 14:19
Άστα και κλάφτα !!! Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουν αυτά τα παιδιά ότι θα μπορούσαν κάλλιστα να ήταν στη θέση του πακιστανού!:hmmm::hmmm:

Το λέω έτσι αφού και μεις περάσαμε από αυτήν την ηλικία και δεν κάναμε λίγα, τουλάχιστον εγώ :o

ntinopoulos
18-06-2011, 14:22
το μ**νι που μας πεταγε φιλε...,
με αυτη την παιδεια που εχουμε πλεον ως λαος,με πιτσιρικια να μη σεβονται τιποτα...
με αυτη την ανυπαρξια του κρατους που οποιος θελει μπαινει λαθραια και ζει αναμεσα μας...
απο αυτη τη χωρα,απο αυτους τους πολιτες δεν περιμενω τιποτα πια!

ntinopoulos
18-06-2011, 14:25
[QUOTE=erasel;404352]Άστα και κλάφτα !!! Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουν αυτά τα παιδιά ότι θα μπορούσαν κάλλιστα να ήταν στη θέση του πακιστανού!:hmmm::hmmm:


η με τετοια μυαλα στη θεση του ...γρηγοροπουλου...:rolleyes:
και μετα θα λεγαμε "κριμα το παιδι"...:rolleyes:

Το λέω έτσι αφού και μεις περάσαμε από αυτήν την ηλικία και δεν κάναμε λίγα, τουλάχιστον εγώ :o

πολλα καναμε αλλα ειχαμε σεβασμο και καποιες αρχες...
αν και παιδια ειχαμε μπεσα...

erasel
18-06-2011, 14:32
[QUOTE=erasel;404352]Άστα και κλάφτα !!! Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουν αυτά τα παιδιά ότι θα μπορούσαν κάλλιστα να ήταν στη θέση του πακιστανού!:hmmm::hmmm:


η με τετοια μυαλα στη θεση του ...γρηγοροπουλου...:rolleyes:
και μετα θα λεγαμε "κριμα το παιδι"...:rolleyes:

Το λέω έτσι αφού και μεις περάσαμε από αυτήν την ηλικία και δεν κάναμε λίγα, τουλάχιστον εγώ :o

πολλα καναμε αλλα ειχαμε σεβασμο και καποιες αρχες...
αν και παιδια ειχαμε μπεσα...


Ή στη θέση του συγχωρεμένου ναι...τι σημασία έχει !

Δεν διαφωνώ ότι είχαμε κάποιες αρχές αλλά και αυτά τα παιδιά δεν ξεφύτρωσαν σαν τα μανιτάρια από γονείς σχολείο και κοινωνία σε σύμπραξη δημιούργησαν τους ηθικούς κώδικες που έχουν και νοοτροπίες:(

ntinopoulos
18-06-2011, 14:42
[quote=ntinopoulos;404356]


Ή στη θέση του συγχωρεμένου ναι...τι σημασία έχει !

Δεν διαφωνώ ότι είχαμε κάποιες αρχές αλλά και αυτά τα παιδιά δεν ξεφύτρωσαν σαν τα μανιτάρια από γονείς σχολείο και κοινωνία σε σύμπραξη δημιούργησαν τους ηθικούς κώδικες που έχουν και νοοτροπίες:(

ειναι λυπηρο παντως αντι οι γενιες να βελτιωνονται,να χειροτερευουν...:o

τωρα βλεπεις νεα παιδια να μη σεβονται τους συνανθρωπους τους,τους καθηγητες τους,τις αρχες,να πετανε κατω σκουπιδια,να καπνιζουν,να μην σεβονται ωρες κοινης ησυχιας...
και ολα αυτα θεωρω οτι οφειλονται στην ατιμωρησια!μην τολμησει ο δασκαλος και μαλωσει το παιδι,μην αποβληθει το παιδι και αποκτησει ψυχολογικα κ.α.
η ευθιξια και τα δικαιωματα μας μαραναν...:rolleyes:

erasel
18-06-2011, 14:49
[quote=erasel;404363]

ειναι λυπηρο παντως αντι οι γενιες να βελτιωνονται,να χειροτερευουν...:o

τωρα βλεπεις νεα παιδια να μη σεβονται τους συνανθρωπους τους,τους καθηγητες τους,τις αρχες,να πετανε κατω σκουπιδια,να καπνιζουν,να μην σεβονται ωρες κοινης ησυχιας...
και ολα αυτα θεωρω οτι οφειλονται στην ατιμωρησια!μην τολμησει ο δασκαλος και μαλωσει το παιδι,μην αποβληθει το παιδι και αποκτησει ψυχολογικα κ.α.
η ευθιξια και τα δικαιωματα μας μαραναν...:rolleyes:


Συμφωνώ και το βλέπω δυστυχώς.. αυτά οφείλονται στην ατιμωρησία και στην αδιαφορία! Επίσης θεωρούν ότι αν υπερισχύσουν θα κάνουν ό.τι θέλουν, ότι αφού νικάω ή επειδή έχω και άποψη έχω και δίκιο και άλλοι πολλοί τέτοιοι παραλογισμοί που έχουν να κάνουν και με την κοινωνία μας όμως!:hmmm::(

NLS
18-06-2011, 16:16
αφού δεν έφαγαν τα ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ τη φάπα από εκεί που έπρεπε όταν έπρεπε τι περιμένεις;

υποθέτω και ο Arkas αν δεν ήταν μόνος του με το μικρό κάτι θα έλεγε αλλά με αυτές τις συνθήκες τι να βρεθείς και μπλεγμένος

SenseiG
18-06-2011, 17:10
[QUOTE=NLS;404395]αφού δεν έφαγαν τα ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ τη φάπα από εκεί που έπρεπε όταν έπρεπε τι περιμένεις;

Ετσι ακριβως ο οικογενεια εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης .:mad:

REK
18-06-2011, 17:17
θα συμφωνησω με Ντινόπουλο..KΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ..:mad::(:mad:

SenseiG
18-06-2011, 17:34
θα συμφωνησω με Ντινόπουλο..KΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ..:mad::(:mad:



Γιωργο συμφωνο αλλα μεριδιο για τα παιδια εχουμε εμεις για τα υπολοιπα αστα.:mad:

REK
18-06-2011, 18:27
Γιωργο συμφωνο αλλα μεριδιο για τα παιδια εχουμε εμεις για τα υπολοιπα αστα.:mad:


και βεβαια το λεει και ο Κωστής...:rolleyes:

geolag
18-06-2011, 19:15
θα συμφωνησω με Ντινόπουλο..KΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ..:mad::(:mad:

και για πολλούς γονείς

saitman
18-06-2011, 21:06
θα ερθει η ωρα που ο πατερας τους για να τους ταισει θα κανει την δουλεια του πακιστανου!!

adventure
19-06-2011, 06:53
Συμφωνώ σε πολλά με το Ντινόπουλο .

Νομίζω ότι όλα ξεκινάνε από την οικογένεια και το χρόνο που αφιερώνουν οι γονείς με τα παιδιά τους .

Αν δεν υπάρχει η παιδεία μέσα από το σπίτι και κατ'επέκταση στο σχολείο βλέπουμε αυτά τα φαινόμενα σε μικρή ηλικία .

Κρίμα .

:( :( :(

Strats
19-06-2011, 10:09
Απ όποια πλευρά και να το πιάσεις είναι λυπηρό. Θες κράτος, θες οικογένεια, θες αρχές και ήθη...

paschalis
20-06-2011, 19:57
Να πιασεις τους μπαμπαδες και να τους βαρας μεχρι να καταλαβουν τι εκαναν...κι αν καταλαβουν οι γελοιοι....