PDA

View Full Version : ΧΥΝΟΥΝ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ


xvitos
19-06-2011, 23:42
ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΕΜΠΙΣΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΩΣΟΥΝ, ΔΙΠΥΘΜΕΝΑ ΠΛΟΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΦΟΡΤΙΩΝ ΜΕ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΙΑΠΩΝΙΑ!

ΤΑ.....
ΔΙΠΥΘΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΛΟΙΑ(DOUBLE BOTTOM CONTAINER SHIPS),
http://en.wikipedia.org/wiki/Double_bottom (http://en.wikipedia.org/wiki/Double_bottom)
ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΕΥΣΟΥΝ ΣΕ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΝΑ ΠΥΘΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ.
ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΛΟΙΑ ΓΕΜΙΣΑΝΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΛΙΜΑΝΙΑ ΤΗΣ ΙΑΠΩΝΙΑΣ(ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΡΕΙΣ ΤΗΣ ΙΑΠΩΝΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ! ).
ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΣΑΡΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΩΝ ΤΟΥΣ, ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΟΥΝΕ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΕΡΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ ΒΑΡΟΥΣ ΑΦΟΥ ΞΕΦΟΡΤΩΣΟΥΝΕ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΤΑ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΑ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΝΑ ΞΕΧΥΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΥΔΑΤΑ.
ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΙΔΗΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΩΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΙΓΝΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,
ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ,
ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, ΤΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ,
ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ.
ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΟΛΠ (ΟΣΟΙ ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ)
ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ.
ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΑ ΜΜΕ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.
ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΥΨΗΛΑ ΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΟΕΣ ΚΑΙ ΑΡΑ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΙ,
ΕΙΤΕ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Η COSCO ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ "ΣΙΓΗ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ" ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ.
http.inews.gr/116/afixi-dipythmenon-ploion-apo-tin-iaponia-sto-limani-tou-peiraia.htm

MARK
19-06-2011, 23:50
Αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι πολύ σοβαρό και επικίνδυνο :mad::hmmm::mad:

DERTILAS
19-06-2011, 23:53
Το εχω διαβάσει και το εψαξα λιγο παραπανω, το μονο που μας σωζει ειναι το οτι σχεδον κανενα καραβι δεν ξεφορτωνει απευθειας Ελλαδα, αλλα αδειαζει σταδιακα φορτιο , αρα και σαβουρα πολυ πριν φτασει στα δικά μας χωρικα υδατα. Ας ελπίσουμε οτι εχω δικιο, αλλιως τα ψαρακια του Σαρωνικου θα ........ φωσφορίζουν σε λιγο καιρο!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-06-2011, 00:09
.......αλλιως τα ψαρακια του Σαρωνικου θα ........ φωσφορίζουν σε λιγο καιρο!!!!


.... και θα βγάζουμε ακτινογραφία την νύχτα, με φωτογραφική μηχανή,

με την ραδιενέργια που θα φάμε μαζί με τα ψάρια .... άσε το κολύμπι ... :hmmm:





.

napgeo
20-06-2011, 02:19
Είμαστε με τα καλά μας.
Τι είναι αυτά που γράφεται και τρελάνατε τον κόσμο.

Τώρα έχουμε 2 Αντιπροέδρους.
460kg είναι.
Τι να μας κάνει λίγη ραδιενέργεια.
Και όλη τη Φουκουσίμα να μας φέρουν δεν ανησυχούμε….:)

adventure
20-06-2011, 06:28
Δεν τα ελέγχουμε αυτά τα πλοία αν όντος κουβαλάνε ραδιενέργεια κρίνοντας από που μας έρχονται ???

:hmmm: :hmmm:

EOD-K9
20-06-2011, 08:14
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

SenseiG
20-06-2011, 08:52
:Απορία: :hmmm:

babis66
29-06-2011, 11:46
Δεν τα ελέγχουμε αυτά τα πλοία αν όντος κουβαλάνε ραδιενέργεια κρίνοντας από που μας έρχονται ???

:hmmm: :hmmm:





Έλα ντε;;;;;;;;;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

Jefe
29-06-2011, 11:48
:hmmm::hmmm::hmmm:




Jefe

Kosttis
30-06-2011, 09:49
Ρώτησα μια φίλη για αυτό το θέμα που δουλεύει στο Δημόκριτο.
Μου είπε πως πως υπάρχουν συγκεκριμένοι κανονισμοί για το που αδειάζουν τα διπύθμενα πλοία το νερό που φέρνουν από Ιαπωνία και τα πέριξ.
Βέβαια το κατά πόσο τηρέιται αυτός ο κανονισμός είναι κάτι που ουδείς μπορεί να το απαντήσει.
Δεν υπάρχει όμως και λόγος να μην τηρείται. Πριν τη λεκάνη της Μεσογείου ...πατάς κουμπάκι....ξεφορτώνεις στον ωκεανό και ξαναφορτώνεις καθαρό νεράκι πριν μπεις μέσα! Δύσκολο είναι;

verni
30-06-2011, 12:05
Ρώτησα μια φίλη για αυτό το θέμα που δουλεύει στο Δημόκριτο.
Μου είπε πως πως υπάρχουν συγκεκριμένοι κανονισμοί για το που αδειάζουν τα διπύθμενα πλοία το νερό που φέρνουν από Ιαπωνία και τα πέριξ.
Βέβαια το κατά πόσο τηρέιται αυτός ο κανονισμός είναι κάτι που ουδείς μπορεί να το απαντήσει.
Δεν υπάρχει όμως και λόγος να μην τηρείται. Πριν τη λεκάνη της Μεσογείου ...πατάς κουμπάκι....ξεφορτώνεις στον ωκεανό και ξαναφορτώνεις καθαρό νεράκι πριν μπεις μέσα! Δύσκολο είναι;


Δύσκολο δεν είναι, αλλά δύσκολο μου φαίνεται να το κάνουν:(:mad::hmmm:Νεύρα

evan400f
30-06-2011, 12:25
:Απορία::hmmm:Νεύρα

BOXER
01-07-2011, 01:55
Υπαρχει πολλα χρονια η καταλληλη νομοθεσια για βαπορια που εκτελουν υπερατλαντικα ταξιδια, η οποια αναφερει και υποχρεωνει τα βαπορια να αντικαθηστουν το ερμα τους σε προκαθορισμενα απο τον νομο διαστηματα κατα την διαρκεια του ταξιδιου τους.
Σε ολες τις εταιρειες που εχω κανει το τηρουσαμε αυτο.
Αυτο το εχουν θεσπισει κυριως για να μην μεταφερονται βακτηριδια ή μικροοργανισμοι απο την μια θαλασσα σε αλλη και αυτο εχει ως αποτελεσμα την απορυθμιση του θαλασσιου οικολογικου περιβαλλοντος.
Αυτο και μονο φτανει και για την περιπτωση της ραδιενεργειας, αλλα μην εχουμε αυταπατες....
ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ, ΑΡΓΑ Ή ΓΡΗΓΟΡΑ :(!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-07-2011, 02:42
Υπαρχει πολλα χρονια η καταλληλη νομοθεσια για βαπορια που εκτελουν υπερατλαντικα ταξιδια, η οποια αναφερει και υποχρεωνει τα βαπορια να αντικαθηστουν το ερμα τους σε προκαθορισμενα απο τον νομο διαστηματα κατα την διαρκεια του ταξιδιου τους.
Σε ολες τις εταιρειες που εχω κανει το τηρουσαμε αυτο.
Αυτο το εχουν θεσπισει κυριως για να μην μεταφερονται βακτηριδια ή μικροοργανισμοι απο την μια θαλασσα σε αλλη και αυτο εχει ως αποτελεσμα την απορυθμιση του θαλασσιου οικολογικου περιβαλλοντος.
Αυτο και μονο φτανει και για την περιπτωση της ραδιενεργειας, αλλα μην εχουμε αυταπατες....
ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ, ΑΡΓΑ Ή ΓΡΗΓΟΡΑ :(!!!


Μακάρι να τηρείται Νικόλα ... αν κ έχω κάποιες αμφιβολίες ... :(

pkiriakos
01-07-2011, 08:14
Δεν τα ελέγχουμε αυτά τα πλοία αν όντος κουβαλάνε ραδιενέργεια κρίνοντας από που μας έρχονται ???

:hmmm: :hmmm:



Μα τι είναι αυτά που λές??Στην Ελλάδα έλεγχος??Αχ χειρότερος ρομαντικός και απο μένα που με κοροιδεύουν οι φίλοι μου είσαι αδελφέ.Την καλημέρα μου.