PDA

View Full Version : Συντήρηση


264George
21-06-2011, 18:08
Με τι καθαρίζετε - συντηρείτε τις μπότες σας ?

vpentza
21-06-2011, 18:10
Με τι καθαρίζετε - συντηρείτε τις μπότες σας ?

ανάλογα το υλικό ;););)
συνήθως όμως ξεκινάς με (σχεδόν) στεγνό καθάρισμα...δηλαδή με ένα καλό στυμμένο σφουγγαράκι να πάρει τα χοντρά....

nivo
21-06-2011, 18:13
αν θελεις βαζεις ενα ειδικο σαν λιπος,αυτο βαζω εγω ειναι αχρωμο,απλα για να μην σπαει το δερμα,καλο ειναι να μην βαλεις προιοντα που περιεχουν βαση απο οινοπνευμα,πετρελαιο και αλλα του ειδους γιατι καταστρεφουν και σπανε το δερμα

264George
21-06-2011, 18:14
για δέρμα, να προσθέσω

erasel
21-06-2011, 18:52
Αν είναι ματ η μπότα και της βάλεις κάνα γυαλιστικό μην και δεν σου αρέσει μετά !:hmmm:

staikosn1
21-06-2011, 19:21
Θα προσπαθησω να βοηθησω λιγο αναφεροντας τι χρησιμοποιω εγω για δερματινα καθημερινα! Ειναι μια κρεμα σε σωληναριο που εχω παρει απο τον τσαγκαρη μου που περιεχει νανο-τεχνολογια (μην γελατε) και οτι γρατζουνια γδαρσιμο κτλ εχει το πατουμενο το εξαφανιζει!! Εχει τετοια συσταση που δεν ξεραινει τις ραφες, το δερμα κτλ!! Ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει για δερματινα παπουτσια και κανει καταπληκτικη δουλεια, οποτε σιγουρα θα κανει και για μποτες !! Νομιζω αν θυμαμαι κοστιζει 7 ευρω το σωληναριο!!

vpentza
21-06-2011, 19:40
Θα προσπαθησω να βοηθησω λιγο αναφεροντας τι χρησιμοποιω εγω για δερματινα καθημερινα! Ειναι μια κρεμα σε σωληναριο που εχω παρει απο τον τσαγκαρη μου που περιεχει νανο-τεχνολογια (μην γελατε) και οτι γρατζουνια γδαρσιμο κτλ εχει το πατουμενο το εξαφανιζει!! Εχει τετοια συσταση που δεν ξεραινει τις ραφες, το δερμα κτλ!! Ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει για δερματινα παπουτσια και κανει καταπληκτικη δουλεια, οποτε σιγουρα θα κανει και για μποτες !! Νομιζω αν θυμαμαι κοστιζει 7 ευρω το σωληναριο!!

η νανοτεχνολογία διαβάζω ότι έχει πάμπολλες εφαρμογές....δεν μας δίνεις και μια φωτό από το σωληνάριο ? thnx :)

manis
21-06-2011, 21:44
Λίπος φώκιας είναι το καλύτερο;););)

nikos-x
21-06-2011, 21:49
Φίλος που χρησιμοποιεί σπρέι αδιαβροχοποίησης, από αυτά που βάζουν στις κουκούλες από τα kamprio, είναι απόλυτα ικανοποιημένος.

.

264George
21-06-2011, 23:29
σκεφτομουν για κατι τετοιο

Συντήρηση υλικών-Αδιαβροχοποίηση | Suede proof (http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=1172)

ckk
22-06-2011, 13:02
Με την επιστροφή από ‘βρώμικη’ χρήση, βροχή ή χώμα, πλύσιμο με απλό νεράκι. Στεγνώνουνε μακριά από πηγή θερμότητας.

Την επόμενη ημέρα βάψιμο με Camel. Σαν καινούργιες.

vpentza
22-06-2011, 13:10
Με την επιστροφή από ‘βρώμικη’ χρήση, βροχή ή χώμα, πλύσιμο με απλό νεράκι. Στεγνώνουνε μακριά από πηγή θερμότητας.

Την επόμενη ημέρα βάψιμο με Camel. Σαν καινούργιες.

όσοι έχουν πάει στρατό ;) γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει καλύτερο από το Camel στο μεταλλικό κουτί, αυτό που απλώνεις το βερνίκι με τη μικρή βούρτσα, αφήνεις 15 λεπτά να στεγνώσει και μετά το τρίβεις....

staikosn1
22-06-2011, 14:16
Αυτη εδω ειναι!!