PDA

View Full Version : Πως θα είναι τα Pc μας σε λίγο καιρό ......!!


sliv
23-06-2011, 11:56
Από ότι έχω καταλάβει το forum μας έχει αρκετά μέλη ενημερωμένα και πολύ καλά καταρτισμένα με την τεχνολογία ... δεν σας κρύβω ότι αυτό μου αρέσει πολύ γιατί είμαι και εγώ στο χώρο...και μπορώ ποστάρω τέτοιου είδους θέματα.....

Λοιπόν το συγκεκριμένο PC είναι ένα pc Πρίζα !!!! δεν είναι φανταστικό είναι πλήρως αληθινό... με την τεχνολογία του Virtualization (εικονικοί υπολογιστές)
Το μόνο χρειαζόμαστε είναι αυτό .:)

οικονομικό.....:cool: μιας και θέλει λιγότερο ρεύμα και άκρος διακριτικό ;) ....είναι εντυπωσιακό .....αλλά πιστέψτε με σε λίγο καιρό με την τεχνολογία (VDI - Virtual Desktop Infrastructure - Υποδομή Εικονικών Υπολογιστών ) τα πιο πολλά PCs ,τουλάχιστο σε εταιρικά περιβάλλοντα ...έτσι θα είναι..... !!!!!

Το αντίστοιχο site …
http://www.chippc.com/thin-clients/jack-pc/

adventure
23-06-2011, 12:04
Κάπου το είχα διαβάσει εδώ και λίγο καιρό δεν θυμάμαι πού μάλλον σε κάποιο περιοδικό για υπολογιστές και δεν σου κρύβω εντυπωσιάστηκα .

:rolleyes: :rolleyes:

Ούτως η άλλως η τεχνολογία τρέχει με πολύ γρήγορους ρυθμούς οπότε θέμα χρόνου και αυτό για να το χρησιμοποιήσουμε όσοι ασχολούμαστε με το άθλημα .

:)

Σε ευχαριστούμε .

;) :) :)

NLS
23-06-2011, 12:14
παιδιά είναι thin client
μόνο του κάνει ελάχιστα

πολύ έξυπνο τόσο που το στρίμωξαν (ήδη τα think clients ήταν πολύ μικρά)

προϋποθέτει ότι έχεις και τον server που θα τρέχει αυτά που θα βλέπεις μέσω του thin client ε...

άσε που κάνα σοβαρό game εκεί μην περιμένεις να δεις - για κάνα "ιν" γραφείο όμως (με λεφτά) λέει

sliv
23-06-2011, 12:30
παιδιά είναι thin client
μόνο του κάνει ελάχιστα

πολύ έξυπνο τόσο που το στρίμωξαν (ήδη τα think clients ήταν πολύ μικρά)

προϋποθέτει ότι έχεις και τον server που θα τρέχει αυτά που θα βλέπεις μέσω του thin client ε...

άσε που κάνα σοβαρό game εκεί μην περιμένεις να δεις - για κάνα "ιν" γραφείο όμως (με λεφτά) λέει

Βέβαια...εννοείται ότι υπάρχει Server …που «κρατάει» τα Virtual PCs …

Νίκο ...έτσι που το πάει η VMware με το VMware View ..που δεν είναι (RDP-Remote Desktop Protocol) …μπορεί να παίζουμε και παιχνίδια!!! Σύντομα.....

stef77
23-06-2011, 14:02
Τι είπες τώρα;;;;;
Φοβερή τεχνολογία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NLS
23-06-2011, 14:23
Βέβαια...εννοείται ότι υπάρχει Server …που «κρατάει» τα Virtual PCs …

Νίκο ...έτσι που το πάει η VMware με το VMware View ..που δεν είναι (RDP-Remote Desktop Protocol) …μπορεί να παίζουμε και παιχνίδια!!! Σύντομα.....

Και με το RemoteFX στο Hyper-V θα υπάρχει ενδιαφέρον...

sliv
23-06-2011, 14:46
Και με το RemoteFX στο Hyper-V θα υπάρχει ενδιαφέρον...

Ναι....στα λεφτα θα παιχτει η διαφορα ....νομιζω ...γιατι και οι δυο τεχνολογιες πανε ροδα-ροδα;)

εγω παντως το ψαχνω ....για υλοποιηση στην εταιρια που δουλευω .....

εχω κανει και ενα πιλοτικο ..... ειναι καλο!!!!!! αλλα αν κανεις την οικονομικη ασκηση!! δεν ειναι και φθηνο!!!

NLS
23-06-2011, 15:12
ε βέβαια θέλει και καλό hardware - τουλάχιστον θα ξεφύγουν οι τυπικοί servers με την VGA του 1990 και θα αρχίσουν να βάζουν και δυνατά γραφικά :sm7:

κάνω και εγώ κάτι δοκιμές σε έναν blade