View Full Version : Στα «καραφλά» των Καλαβρύτων...

21-04-2009, 16:49

Στα «καραφλά» των Καλαβρύτων...

12 Απριλίου 2009, 11:26

Νίκος Κορόβηλας

O 3ος Αγώνας για το Κύπελλο Trail Ride 2009 στα Καλάβρυτα, χαρακτηρίστηκε από όλους σας ως ο δυσκολότερος μέχρι σήμερα, τόσο από πλευράς οδήγησης, όσο και από πλευράς πλοήγησης! Τα «καραφλά» των Καλαβρύτων και τα μονοπάτια του «παγκοσμίου» θα μείνουν βαθιά χαραγμένα στην μνήμη των αγωνιζομένων, τόσο για την φυσική τους ομορφιά, όσο και για τις δυνατότητες πλοήγησης που απαιτούσαν...
Ο αγώνας των Καλαβρύτων θα μείνει στην ιστορία και για έναν ακόμη λόγο: Το ρεκόρ συμμετοχών που σημείωσε, αφού 100 αναβάτες με μοτοσυκλέτα, 20 Quad και 37 4Χ4 με 74 συμμετέχοντες είναι αριθμοί που πρώτη φορά συναντάμε σε Trail Ride! Η enduro διαδρομή που είχε μήκος 76 χιλιόμετρα, ταλαιπώρησε αρκετά τους συμμετέχοντες, αφού τρία δύσκολα μονοπάτια περιελάμβαναν δύσκολα βράχια, κορμούς, έντονες ανηφοροκατηφόρες και απότομα κατεβάσματα! Παράλληλα, στα απέραντα ανοιχτά λιβάδια πολλοί ήταν αυτοί που χάθηκαν, ψάχνοντας το σωστό δρόμο από τις οδηγίες του Road Book! Νικητής σε αυτήν αναδείχτηκε ο νικητής ΚΑΙ της Pro κατηγορίας Αλέξανδρος Ψωφάκης με Husqvarna TE 450 επανερχόμενος στις νίκες! Πίσω του στην κατηγορία ήταν ο Γιάννης Καλογήρου με ΚΤΜ 250 ενώ 3ος ήταν ο Σπύρος Τσιμέκας με Honda CRE 450. Στην κατηγορία enduro κέρδισαν οι τοπικοί Διονύσης Τζόβολος και Γιώργος Τσάφος με ΚΤΜ 250, με ελάχιστη διαφορά μεταξύ τους, αφού δεν χάθηκαν στα «γνωστά λημέρια»... 3ος ήταν ο Γιώργος Παπαϊωάννου με Husqvarna TE 510. Στους Βετεράνους ο Σταύρος Κανελλέας με Yamaha WR 250 F κέρδισε τον Λέανδρο Κατσαρό με ΚΤΜ 525 EXC ενώ 3ος τερμάτισε ο Άκης Κατσίβελας με ΚΤΜ 300 EXC.
Η μεγάλη διαδρομή των αυτοκινήτων και των κατηγοριών μοτοσυκλετών Light, On-Off και Quad, έφτανε τα 160 χιλιόμετρα, με απίθανα χώματα, λίγη λάσπη, περιλαμβάνοντας αρκετά Off Road περάσματα σε καταπράσινες πλαγιές όπου η πυξίδα έπαιξε τον πρώτο ρόλο! Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν φυσικά οι αγωνιζόμενοι της κατηγορίας GPS, αφού η καθοδήγηση από το ακριβές στίγμα που είχε μεταφερθεί στα GPS τους, δεν άφηνε αμφιβολία.
Οι αγωνιζόμενοι είχαν την δυνατότητα να διακόψουν τον αγώνα τους νωρίτερα, μετά από 100 περίπου χιλιόμετρα, αναλόγως όρεξης και δυνατοτήτων.
Στην κατηγορία Light, ο Κυριάκος Χάλαρης με ΚΤΜ 450 EXC ήταν πάλι ο νικητής, μπροστά από τον ανερχόμενο Κώστα Βλαχάκη με ΚΤΜ 125, ενώ 3ος ήταν ο Χρήστος Βασιλακόπουλος με ΚΤΜ 250 EXCF.
O Γιάννης Μοίρος με Yamaha Raptor 350 ήταν και πάλι ο νικητής στα Quad, αφήνοντας οριακά 2ο τον Τάκη Ιωνά με Kawasaki KFX 400, ενώ 3ος ήταν ο Θανάσης Κοφινάς στον πρώτο του αγώνα, με Kawasaki KVF 750.
Στα On-Off νικητής αναδείχτηκε ο Αριστείδης Καρτσόλης για πρώτη του φορά με ΚΤΜ 640 Adventure, μπροστά από τον Ευθύμη Τσιάπα με ΚΤΜ 640 LC4. O Στέφανος Μελισσουργός από ανέβηκε πάλι στο βάθρο, στην 3η θέση, με Kawasaki KLX 650.
Στα μεγάλα δικύλινδρα είχαμε την δυνατή εμφάνιση του XTX.COM.GR TEAM, μιας καινούργιας ομάδας πολύ οργανωμένης! Νικητής ήταν ο Ηλίας Τρεβεζάς με ΚΤΜ 950 Adventure, 2ος o Γεράσιμος Κατσακιώρης επίσης με ΚΤΜ 950 Adventure και 3ος ο Αλέξανδρος Σουγιάννης με Honda Africa Twin 650.