PDA

View Full Version : Φοβίες!!!


Akyla
28-06-2011, 13:01
Καλησπέρα συνάνθρωποι χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Το περασμένο Σ/Κ ήμουν στο εξοχικό μου και ασχολήθηκα όλη μέρα με το DAKAR, γυάλισα εξατμίσεις, το πέρασα κρεμούλες κλπ. Το είδα στην πένα και το ερωτεύτηκα εκ νέου!!!! (θα ανεβάσω φωτό αλλά δεν είναι της παρούσης)
Πάνω στον έρωτα είπα να το κάνω μια βόλτα το τετράγωνο...έβαλα το κράνος μου και ξεκίνησα....εξοχική διαδρομή γαρ με ελάχιστο χωματάκι - τσιμεντόδρομο...και εδώ όρχησε ο εφιάλτης μου...με λιγότερο από 10 χλμ/ω πήγα να στρίψω 90 μοίρες σε ένα στενό και το θηρίο με πρόδωσε (ίσως να το πρόδωσα εγώ)....μου έγειρε στο πλάι ευτυχώς η ταχύτητα ήταν μικρή και τα αντανακλαστικά γρήγορα, με αποτέλεσμα να το ακουμπήσω κάτω ευλαβικά και το μοναδικό χτυπηματάκι είναι στην μπαγκαζίερα....εγώ δεν έπαθα τίποτα...μόνο ο εγωισμός μου τραυματίστηκε!!!
από εκείνη τη στιγμή λοιπόν...φοβάμαι να στρίψω σε κλειστή στροφή!!!!!φοβάμαι ότι θα μου γείρει....πήγα να κάνω μια ορεινή διαδρομή με στροφές και τα χέρια μου μούδιασαν από το σφίξιμο στο τιμόνι...και πήρα ΟΛΕΣ τις στροφές λάθος...στο παρελθόν έχω παρακολουθήσει το LVL 1 του California Super Bike School και ομολογουμένως δεν είχα καμία τέτοια φοβία...δεν είχα οδηγήσει ποτέ On/Off όμως...ακούω συμβουλές για να το ξεπεράσω...και αν υπάρχει κάνα καλό σχολείο που να βοηθάει για On/Off οδήγηση???(δεν θέλω μόνο χώμα θέλω και άσφαλτινα μαθήματα)
Κοίτα να δεις κατάντια τώρα στα γεράματα :hmmm::hmmm::hmmm:

Arkas
28-06-2011, 13:08
Βόλτες και πάλι βόλτες!
Το καλύτερο γιατρικό!!!

NLS
28-06-2011, 13:12
:D Το on/off έχει πιο ψηλά το κέντρο βάρους.

Φέρσου του κανονικά αλλά μην παίρνεις τις στροφές τρομερά αργά.

aeriko
28-06-2011, 14:20
Βόλτες και πάλι βόλτες!
Το καλύτερο γιατρικό!!!

θα συμπλήρωνα και 1-2 μπύρες μεταξύ των βολτών.:)

erasel
28-06-2011, 14:39
Ίσως χρειάζεσαι λίγο χρόνο για να συνηθίσεις το dakar μιας και το απέκτησες πρόσφατα !

Πάντως έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για τα πιο σταθερά 650 !:)

diomiles
28-06-2011, 14:59
Φίλε AKYLA πιθανόν να μην έχει σχέση αυτό που θα σου πω αλλά επειδή μου θυμίζει κάτι απο την δική μου περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να το πω.
Για αρκετό καιρό όταν έστριβα ειδικά σε κλειστές στροφές ένοιωθα την μηχανή βαριά σαν να ήθελε να χάσει την προσφυσή της .Σιγα σιγά κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν το τιμόνι και συγκεκριμένα τα ρουλεμάν του τιμονιού.
Ρώτησα και έμαθα ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα σχεδόν όλα είχαν ένα θέμα με τα ρουλεμάν.Τα άλλαξα και ησύχασα.
Τώρα για να δείς αν όντως έχεις πρόβλημα με τα ρουλεμάν βάλε την μηχανή στο διπλό στάντ βάλε κάποιον να καθίσει πίσω ώστε να είναι ελεύθερο το τιμόνι και δες αν σου κάνει ένα κλίκ .Συνήθως το κάνει στο κέντρο.Εμένα το έκανε πολυ έντονα και είχε βαρύνει και πολύ αλλά επειδή γίνεται αργά δεν το καταλαβαίνεις.Αυτά...:)

Akyla
28-06-2011, 16:42
Φίλε AKYLA πιθανόν να μην έχει σχέση αυτό που θα σου πω αλλά επειδή μου θυμίζει κάτι απο την δική μου περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να το πω.
Για αρκετό καιρό όταν έστριβα ειδικά σε κλειστές στροφές ένοιωθα την μηχανή βαριά σαν να ήθελε να χάσει την προσφυσή της .Σιγα σιγά κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν το τιμόνι και συγκεκριμένα τα ρουλεμάν του τιμονιού.
Ρώτησα και έμαθα ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα σχεδόν όλα είχαν ένα θέμα με τα ρουλεμάν.Τα άλλαξα και ησύχασα.
Τώρα για να δείς αν όντως έχεις πρόβλημα με τα ρουλεμάν βάλε την μηχανή στο διπλό στάντ βάλε κάποιον να καθίσει πίσω ώστε να είναι ελεύθερο το τιμόνι και δες αν σου κάνει ένα κλίκ .Συνήθως το κάνει στο κέντρο.Εμένα το έκανε πολυ έντονα και είχε βαρύνει και πολύ αλλά επειδή γίνεται αργά δεν το καταλαβαίνεις.Αυτά...:)

είναι καθαρά ψυχολογικό..."ποτήρια" άλλαξα με το που πήρα την μηχανή...και είναι το μόνο πρόβλημα που είχε...ΕΥΤΥΧΩΣ :p:p:p

adventure
29-06-2011, 06:58
Πολλές βόλτες και όλα θα έρθουν στα ίσια τους .

;) :) :)

squad
29-06-2011, 11:07
και εμενα με πιανουν τετοιες φοβιες στις κλειστες στροφες(ανηφορακι),ειχα και πτωση σε μια απο αυτες..μονο βολτες και το μυαλο μας πανω στην μηχανη.

NLS
29-06-2011, 11:57
μου έχει συμβεί πριν χρόνια - με τον καιρό ξεχνιέσαι
(και έτσι πρέπει)

lab
29-06-2011, 12:17
Όλοι έχουμε περάσει τέτοιες φάσεις:o

Akyla
30-06-2011, 09:27
Να είστε καλά αδέρφια γιατί είχα αρχίσει να απογοητεύομαι

andkoyki
02-07-2011, 00:32
παιξε λιγο με το πισω φρενο, γκαζι και πισω φρενο μαζι

NLS
02-07-2011, 00:43
???

γιατί;

taksidiotis
02-07-2011, 20:46
να μην ανησυχεις φιλε μου,συμπεριφερθηκες αψογα στον χειρισμο κι ευτυχως η μηχανη σου δεν λαβωθηκε.
σε ολους μας εχει τυχει η κακια στιγμη φανταζομαι.κι εμενα μου χουν τυχει κακες στιγμες εστω και λιγες.
η τελευταια ηταν πριν 2 χρονια με το ktm.
σε μια χωματινη διαδρομη απο Αγιο Νικολαο σε μια στροφουλα κι αμεσως μετα ανηφορα εκανε τσαφ ο ψεκασμος με αποτελεσμα να μην προλαβω και να σβησει,το τιμονι τερμα δεξια το ποδι μου κατω,στο σημειο ειχε μαλακο χωμα με αποτελεσμα να βουλιαζει το ποδι χωρις να μπορεσω να βαλω την καταλληλη αντισταση,τελικα επεσα.η μηχανη απαλα,κι εγω στο μικρο χαντακι που βρισκοταν απο κατω ακριβως.εννοειται δε χτυπησα,απλα εγινα σαν κουραμπιες απο την σκονη.η φαση γελοια καθως η μηχανη ισα που κινιοταν για να μπορεσω να παρω την στροφη και να βγω την ανηφορα.κλειστο ηταν το κομματι,επιασε λοξυγγα τον ψεκασμο κι εσκασα κατω,τουλαχιστον πριν φυγω απο την μηχανη φροντισα να πεσει οσο γινεται πιο ###### κατω.
την χειροτερη μου ομως τουμπα την εφαγα παλι με το ktm οταν ο ηλεκτρολογος που ειχε βαλει τα xenon δεν ειχε δεσει σωστα και με ασφαλεια το ballast με αποτελεσμα εν κινηση να φυγει το ballast και να κατσει στο σημειο που στριβει το τιμονι,στριβω λοιπον αριστερα το τιμονι μιας και η πορεια μου ηταν προς τα κει,παω να ισιωσω μετα και το τιμονι δεν ειχε καμια επαναφορα με αποτελεσμα να πεσω.βασικα πηδηξα απο την μηχανη,ευτυχως την γλυτωσε με γρατζουνιες μονο στα καγκελα και στην αριστερη χουφτα.μετα πηγα στον ηλεκτρολογο κι εγινε χαμος.
συμβαινουν λοιπον κι αυτα.δεν χρειαζεται να πανικοβαλεσαι.

jtnakos
02-07-2011, 21:53
φιλε Γιωργο δες το σαν εμπειρια και βαλτο στον φακελο με τα ###### πεσιματα εξαλου οι παριμιες δεμν βγηκαν τυχαια..σιγουρα θελει ΠΟΛΕΣ βολτες αλλα νομιζω θα βοηθεισει λιγο και ενα ποτιρακι μπυρας(ΠΡΟΣΟΧΗ 1 ΜΟΝΟ)για να σου παρει τον φοβο

264George
02-07-2011, 22:03
:D



πριν χρόνια έβαζα λουκέτο στο δισκόφρενο,
και είχα πέσει μέσα σε 10 μέρες 3 φορές γιατί
ξεχνούσα.

Μου έγινε εμμονή και ακόμη και αν πέταξα
το λουκέτο, συνέχισα για καιρό να ελέγχω το δισκόφρενο... :D

θα σου περάσει.....

(το λουκέτο το έβγαλα?)
:D

ziumann
03-07-2011, 11:14
Φιλαρακι μια επισκεψη στο Τεχνολογικο Παρκο Λαυριου με τη παρεα του Τακη Μανιατη θα σε κανει να ξεχασεις ολες τις φοβιες σου.Ειχα κι εγω παρομοια κολληματα αλλα μετα το level 1 με τον Τακη νιωθω πολυ πιο ανετα πανω στη μηχανη μου.Πραγματικα μαθαινεις πραγματα που ενω νομιζες οτι τα ηξερες τελικα μπορει να τα ηξερες λαθος.

sliv
03-07-2011, 19:53
Φίλε μου .. ο κατά την γνώμη μου ο φόβος κάλο είναι να υπάρχει… αλλά ελεγχόμενος , γιατί μας βάζει όρια και αυτό μας προστατεύει.
Όπως όλα τα πράγματα - όχι μονό στην μηχανή- τα φοβόμαστε όταν δεν αισθανόμαστε σίγουροι για τον εαυτό μας . Και ο μόνος τρόπος για να αποκτήσουμε σιγουριά με την μηχανή είναι να αντιμετωπίζουμε το φόβο δυναμικά (όχι παθητικά δηλ.: «τα παραταω»,»δεν μπορώ» και τέτοια…) αλλά και με σεβασμό , σε αυτό βασική προϋπόθεση είναι η απόκτηση γνώσης και η προπόνηση.
Πιστεύω ότι όλοι αντιμετωπίζουμε κατά καιρούς παρόμοιους « φόβους».

NLS
03-07-2011, 21:07
ναι μόνο που αυτός ο φόβος που νιώθει είναι μέχρι και επικίνδυνος (το λέω επειδή μου έχει συμβεί)... με αυτό το φόβο μπορεί να... πέσεις επειδή πας αργά ή να αντιδράσεις λάθος σε κάτι έκτακτο

πρέπει απλώς να χαλαρώσει και να αφήσει τη μηχανή να του ξανα "μιλήσει" (γιατί η μηχανή σου λέει ακριβώς τι μπορεί να κάνει)

sliv
04-07-2011, 14:59
ναι ξέρω τι εννοείς ένα είδους "μικρού πανικού" ας πούμε.... , το είχα πάθει μετά από τρακάρισμα για αρκετό καιρό....μετά πήγα για "training" , ανέβηκα στα Γεράνεια δυο φορές σε μια μέρα (μια πρωί - μια βράδυ) -δεν είχα και άλλη επιλογή-.......και μου φύγανε όλοι οι φόβοι.............. δια μαγείας . :D:D:D

katsab
04-07-2011, 22:13
ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΔΥΟ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΑΝΙΑΤΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ(ΡΑΚΕΣ-ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ ΜΕΤΑ ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑΣ-ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ-ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ-ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΚΑΙ.....ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΙΑΤΗ)ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΒΙΕΣ.ΑΝΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.

taksidiotis
05-07-2011, 08:43
παντως,στην οδηγηση πανω δεν αισθανομαι φοβο,τουλαχιστον για τον εαυτο μου.εκει που μπορω να πω οτι νιωθω φοβο κι οτι κανω και σεναρια ειναι οταν περναω σταυροδρομια η απο κατι παραξενα στενακια που παντα παταω κορνα κι ας μην ειναι κανεις εκει να πεταχτει

Akyla
05-07-2011, 10:50
ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΔΥΟ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΑΝΙΑΤΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ(ΡΑΚΕΣ-ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ ΜΕΤΑ ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑΣ-ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ-ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ-ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΚΑΙ.....ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΙΑΤΗ)ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΒΙΕΣ.ΑΝΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.

Μακάρι να μπορούσα να κατέβω αλλά δεν συμπίπτει με την άδεια μου...επειδή καταλήγω στο ότι πρέπει να ξανακάτσω στα θρανία...υπάρχει κάποια σχολή που να κάνει μαθήματα προσαρμοσμένα σε ον-οφ? γιατί όπως είπα στην αρχή έχω ήδη κάνει στο παρελθόν το lvl 1 του california super bike school...οπότε δεν νομίζω να με βοηθήσει...

napgeo
05-07-2011, 11:12
Όντως είναι ψυχολογικό.
Κατά τη δική μου άποψη με καλή παρέα και ηρεμία, μια μακρινή βόλτα και θα το ξεπεράσεις.
Αυτού του είδους τα προβλήματα δύσκολα τα ξεπερνάς μόνος σου.
Καλή επιτυχία….

taksidiotis
05-07-2011, 12:37
Μακάρι να μπορούσα να κατέβω αλλά δεν συμπίπτει με την άδεια μου...επειδή καταλήγω στο ότι πρέπει να ξανακάτσω στα θρανία...υπάρχει κάποια σχολή που να κάνει μαθήματα προσαρμοσμένα σε ον-οφ? γιατί όπως είπα στην αρχή έχω ήδη κάνει στο παρελθόν το lvl 1 του california super bike school...οπότε δεν νομίζω να με βοηθήσει...

φιλε μου,η γνωμη μου ειναι ασε τα μαθηματα και ξεπερασε μονος σου το ψυχολογικο αυτο που σε χει πιασει,κι εννοω την φοβια.αυτο ειναι κατι που θα ξεπερασεις μονος σου και χωρις κανενα μαθημα,αλλωστε δεν το επαθες και σε καποιο βουνο αυτο.

sliv
05-07-2011, 16:08
Μακάρι να μπορούσα να κατέβω αλλά δεν συμπίπτει με την άδεια μου...επειδή καταλήγω στο ότι πρέπει να ξανακάτσω στα θρανία...υπάρχει κάποια σχολή που να κάνει μαθήματα προσαρμοσμένα σε ον-οφ? γιατί όπως είπα στην αρχή έχω ήδη κάνει στο παρελθόν το lvl 1 του california super bike school...οπότε δεν νομίζω να με βοηθήσει...

σε αυτη... του Μανιατη τα μαθηματα ειναι για οn-οff .....

forester
05-07-2011, 16:14
Καλησπέρα συνάνθρωποι χρειάζομαι την βοήθειά σας.

..με λιγότερο από 10 χλμ/ω πήγα να στρίψω 90 μοίρες σε ένα στενό και το θηρίο με πρόδωσε (ίσως να το πρόδωσα εγώ)....μου έγειρε στο πλάι ευτυχώς η ταχύτητα ήταν μικρή και τα αντανακλαστικά γρήγορα,


:):):):):)
Ξαναπήγαινε και στρίψε 20 φορές την ίδια στροφή;) έτσι ξεπερνιέται το ψυχολογικό σου!
Α και που 'σαι, όχι με 10 χλμ!!!! Είναι πολύ μικρή η ταχύτητα γι αυτό έπεσες, εφόσον δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, όπως σαθρό έδαφος, λάθος πιέσεις ελαστικών, ρουλεμάν τιμονιού κλπ.....