PDA

View Full Version : Νέα κλεψιά στην τσέπη μας !!!!!!!!!!!!!!


transporter
01-07-2011, 12:19
http://www.i-live.gr/wp-content/uploads/2011/06/th-fpa-anapsiktika-23-percent.jpg (http://www.i-live.gr/wp-content/uploads/2011/06/th-fpa-anapsiktika-23-percent.jpg)

Φοβήθηκαν την κατάρρευση της αγοράς κι έτσι αποφάσισαν την επιβολή των νέων μέτρων από φθινόπωρο.
Νέο κύμα ανατιμήσεων σε μια σειρά από βασικά αγαθά θα επιφέρει λοιπόν από 1/9/2011 η μετάταξη προϊόντων στον υψηλό συντελεστή ΦΠΑ (http://www.i-live.gr/index.php?s=%CF%86%CF%80%CE%B1&search=Search), γεγονός που προκαλεί έντονη ανησυχία και προβληματισμό στην αγορά του λιανεμπορίου.
Όπως προβλέπεται στα μέτρα που περιλαμβάνει ο εφαρμοστικός νόμος, από 1η Σεπτεμβρίου τα αναψυκτικά, οι χυμοί, τα ανθρακούχα νερά (εξαιρούνται τα εμφιαλωμένα) και προϊόντα – υπηρεσίες εστίασης, από το 13%, μετατάσσονται στο συντελεστή του ΦΠΑ 23%.
Παράγοντες του λιανικού εμπορίου έχουν ήδη εκφράσει την αντίρρησή τους για την εφαρμογή του παραπάνω μέτρου, όταν ακόμα ήταν υπό σκέψη η εφαρμογή του, καθώς θα επιβαρυνθεί κι άλλο το οικογενειακό καλάθι, γεγονός που θα οδηγήσει και σε νέες περικοπές δαπανών.
Ανάλογες διαμαρτυρίες υπάρχουν και από το χώρο της εστίασης, όπου πολλοί κάνουν λόγο για νέα «επιδημία» λουκέτων…
πηγη News i-live.gr Eιδησεις (http://www.i-live.gr)

tsompanis
01-07-2011, 12:21
μια χαρά! επιτέλους θα απολαύσουμε ξανά νεράκι του θεού (μέχρι να μας το πουλάνε και αυτό οι τροικανοί!)

NLS
01-07-2011, 12:23
συγνώμη δεν έχετε διαβάσει το νομοσχέδιο;
νέο είναι αυτό;

lepanto
01-07-2011, 12:28
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ

commander
01-07-2011, 12:28
Σε κουβέντα να βρισκόμαστε....!!!!:mad:

MARK
01-07-2011, 15:13
Όσες αντιρρήσεις και να έχουν το δικό τους γίνεται πάλι :hmmm:

Translatoras
01-07-2011, 18:13
Μέχρι να τελειώσει το virus scan έχω λίγο χρόνο και θα εκθέσω τις απόψεις μου.

Προς θεού μην νομίσετε ότι είμαι υπέρ των μέτρων.

Απλά κάνω μια αιτιολόγηση με το φτωχό μυαλό μου.

Ο πατέρας μου έλεγε για τις αυξήσεις στα καύσιμα:
"Εγώ ένα πεντοχίλιαρο έβαζα, ένα πεντοχίλιαρο θα βάζω".

Πολλοί από εμάς ακολουθούμε την ίδια τακτική σε πολλά αγαθά.

Όταν λοιπόν το ποσό που ξοδεύει καθένας από εμάς για ένα αγαθό είναι σταθερό (νομίζω το λένε "Ανελαστική αγορά"), τότε αυξάνοντας το φόρο αυξάνεται το ποσό (που αποτελεί ποσοστό της αγοραίας αξίας) που πηγαίνει στα κρατικά ταμεία.

Εμείς συνεχίζουμε να δαπανούμε το ίδιο ποσό (διότι τόσα έχουμε να δώσουμε), απλά αγοράζουμε λιγότερη ποσότητα.

Αυτοί που ζημιώνονται άμεσα είναι οι έμποροι-προμηθευτές-επαγγελματίες που από τον ίδιο τζίρο καλούνται να αποδώσουν μεγαλύτερο ποσοστό.

Επίπτωση στην τσέπη μας υπάρχει μόνο όταν είμαστε ανελαστικοί προς την ποσότητα,
δηλαδή 2 κοκα-κόλες έπινα, 2 κοκα-κόλες θα συνεχίσω να πίνω.

Όπως περίπου συμβαίνει με το τσιγάρο (αν δεν μπορείς να το μετριάσεις) και τις πάνες του μωρού (δεν μπορείς να αναγκάσεις το μπέμπη να χέζεται λιγότερο).

Μια τέτοια περίπτωση επίσης είναι το νερό.

Δεν μπορείς να πεις θα πίνω λιγότερο και ίσως για το λόγο αυτό εξαιρέθηκε της αύξησης.

Και ερχόμαστε στο ΦΑΓΗΤΟ ΕΞΩ.

Δεν ακριβαίνουν τα τρόφιμα, αλλά το φαγητό εκτός του σπιτιού.

Το ρεζουμέ του ποσταρίσματός μου είναι ότι:

Η Κυβέρνηση ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ:):):)

Θέλει να κόψουμε τα ανθυγιεινά αναψυκτικά και τις κοκα-κόλες.
Οι χυμοί έτσι κι αλλιώς είναι συνθετικοί και δεν προσφέρουν όσα υπόσχονται, άσε που είναι τίγκα στη ζάχαρη και παχαίνουν.

Επίσης, θέλει να αναθερμάνει τη σχέση μας με το σπίτι και το οικογενειακό περιβάλλον.
Γιατί να βγεις έξω;
Κάτσε σπιτάκι σου να μαγειρέψεις.
Αφού δουλειά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.ΝεύραΝεύραΝεύρα
Τσάμπα γίνεται παρέλαση συνταγών και μαγείρων στο χαζοκούτι!!


Μόλις λοιπόν συνηθίσουμε και στο καινούριο lifestyle (πατάτα τηγανιτή και νερό από τη βρύση)
θα σκάσει και το κανόνι με τα νερά (που σωστά επισημαίνει ο Tsompanis)
και η απαγόρευση κατανάλωσης τροφίμων που έχουμε δημιουργήσει-καλλιεργήσει μόνοι μας και δεν θα έχουμε που να κρυφτούμε.

Ξέρω, ξέρω...
παρασύρθηκα και το τράβηξα από τα μαλλιά το σκηνικό και ζητώ συγγνώμη.

Άντε ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!!

adventure
01-07-2011, 23:00
ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ .......

:cool: :cool:

erasel
02-07-2011, 11:09
Ναι ! Γιάννης πίνει... Γιάννης κερνάει !!:sm7: