PDA

View Full Version : Σπήλαιο Δυρού


lefteris-kal
05-07-2011, 13:21
Τό Σάββατο 2-7-11 πήρα τον γιό μου και πήγαμε γρήγορη εκδρομή στα σπήλαια του Δυρού στην Μεσσηνία.
Για να σας κατατοπήσω, βρίσκονται 12 χλμ μετά την Αρεόπολη.
Ξεκινήσαμε από Καλαμάτα, πρώτη στάση Οίτυλο για αναψυκτικό και ξεκούραση και μετά κατευθείαν στο σπήλαιο. Μέσα στην Αρεόπολη υπάρχουν κατατοπιστικές πινακίδες για τους επισκέπτες.
το σπήλαιο, που λέγεται και σπήλαιο Βλυχάδας, έιναι από τα ωραιότερα των Βαλκανίων, 1300 μέτρα ξενάγησης γίνονται σε βάρκα και 300 μέτρα με τα πόδια.
προσπάθησα να βγάλω φωτό μέσα στο σπήλαιο, αλλά λόγω του χαμηλού φωτισμού , της κίνησης της βάρκας και της ποιότητας της μηχανής μου οι φωτό δεν βγήκαν καλές.
Στην επιστροφή σταματήσαμε για φαγητό στην Στούπα χαζεύοντας ένα τορνουά beach volley δίπλα από την ταβέρνα.
Απόσταση Καλαμάτα- σπήλαιο 90 χλμ, φανταστική άγρια διαδρομή στην Μεσσηνιακή μάνη, με ωραία στροφιλίκια και φόντο τον Μεσσηνιακό κόλπο.Στην περιοχή του σπηλαίου υπάρχει η δυνατότητα για μπάνιο σε κρυστάλλινα νερά.

marioman
05-07-2011, 13:46
Ημουν το Πασχα εκει...πραγματικα πολυ καλη προταση...και επιπλεον θα προτεινα και Ανατολικη Μανη για αυτους που εχουν χρονο...ελπιζω να τα καταφερω κ μεσα στο καλοκαιρι για να απολαυσω τα πργαματικα κρυσταλλινα νερα!!!!;)

Nondas
05-07-2011, 13:46
ωραίος ο Λεφτέρης !!!!!:sm8:

Nondas
05-07-2011, 13:55
Για όσους φτάσουν εκεί, καλό είναι να συνεχίσουν ακόμα Νοτιότερα προς Γερολιμένα, Βάθεια, Μαρμάρι, Πόρτο Κάγιο, Μιανές και Πάλιρο. Απίστευτα τοπία μοναδικής άγριας ομορφιάς. Προσοχή στα αγροτικά.... και στα βοοϊδή ελευθέρας βοσκής. (έχει και τέτια εκεί που δεν το περιμένεις)

adventure
05-07-2011, 14:14
Πολύ όμορφο .

:sm8:

Eftixis
05-07-2011, 14:20
από τα πιό όμορφα μέρη τις πατρίδας μας το σπήλαιο του Δυρού το βόλταρα πριν μερικά χρόνια φανταστικό.

scoutboy71
07-07-2011, 11:42
Ήμουν και εγώ το Πασχα εκεί με αυτοκίνητο και ζαχάρωνα ένα άσπρο GS που εντελώς τυχαία το έβλεπα μπροστά μου όπου πήγαινα. Εγώ ακόμα δεν είχα δώσει την παλιά μου μηχανή οπότε ούτε στα πιο μακρινά μου όνειρα δεν μπορούσα να φανταστώ ότι και εγώ θα αποκτήσω ένα παρόμοιο μηχανάκι αντιθέτου όμως χρώματος.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-07-2011, 12:19
Μπράβο Λεφ, ωραία παρουσίαση ... ;)

peterv
07-07-2011, 22:26
στα σπήλαια του Δυρού στην Μεσσηνία.


Στην Λακωνία φίλε μου στην Λακωνία .......

χαίρομαι που σου αρέσουν τα μέρη μας....... και μπράβο που πήγες τον γιο σου !!!!

Εχει πολλά να δεί κανείς εκεί ... ειδικά με μηχανή !!!!

όπως λέει και ένα μανιάτικο γνωμικό "Περαστικός βλέπεις τη Μάνη σε τρεις ημέρες, περπατητής σε τρεις μήνες και για να δεις τη ψυχή της θέλεις τρεις ζωές. Μία για τη θάλασσα, μία για τα βουνά της και μία για τους ανθρώπους της."

http://i408.photobucket.com/albums/pp161/petervgr/Valkans%202009/VATHEIAPAN.jpg

Nondas
07-07-2011, 23:06
Αν και μικρό μέρος της Μάνης βρίσκεται στο Νομό Μεσσηνίας και μεγαλύτερο στο Νομό Λακωνίας, θα έλεγα ότι οι Μανιάτες δεν είναι ούτε Μεσσήνιοι ούτε Λάκωνες. Είναι απλά Μανιάτες, πριν της εποχής του Παυσανία και έως τις μέρες μας.....;)

peterv
08-07-2011, 00:06
Σωστός !!!!!


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk.
Peterv

SenseiG
08-07-2011, 00:13
Πολυ ομορφο μερος αξιζει να παει κανεις!:sm8:

peterv
08-07-2011, 07:14
Λευτέρη είδα στο προφίλ σου ότι είσαι Καλαμάτα , ξέρεις κάτι αξιόλογο από τα μέρη σου προς Καρδαμήλη - Στούπα , δάσος Βασιλικής ?

Κάποια διαδρομή - τοποθεσία που να αξίζει να δεί κανείς παράλληλα με τα σπήλαια Δυρού ?

ARGI
08-07-2011, 20:16
Στην Λακωνία φίλε μου στην Λακωνία .......

χαίρομαι που σου αρέσουν τα μέρη μας....... και μπράβο που πήγες τον γιο σου !!!!

Εχει πολλά να δεί κανείς εκεί ... ειδικά με μηχανή !!!!

όπως λέει και ένα μανιάτικο γνωμικό "Περαστικός βλέπεις τη Μάνη σε τρεις ημέρες, περπατητής σε τρεις μήνες και για να δεις τη ψυχή της θέλεις τρεις ζωές. Μία για τη θάλασσα, μία για τα βουνά της και μία για τους ανθρώπους της."

http://i408.photobucket.com/albums/pp161/petervgr/Valkans%202009/VATHEIAPAN.jpg

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433})

Mike_
08-07-2011, 20:39
Τό Σάββατο 2-7-11 πήρα τον γιό μου και πήγαμε γρήγορη εκδρομή στα σπήλαια του Δυρού στην Μεσσηνία.
Για να σας κατατοπήσω, βρίσκονται 12 χλμ μετά την Αρεόπολη.
Ξεκινήσαμε από Καλαμάτα, πρώτη στάση Οίτυλο για αναψυκτικό και ξεκούραση και μετά κατευθείαν στο σπήλαιο. Μέσα στην Αρεόπολη υπάρχουν κατατοπιστικές πινακίδες για τους επισκέπτες.
το σπήλαιο, που λέγεται και σπήλαιο Βλυχάδας, έιναι από τα ωραιότερα των Βαλκανίων, 1300 μέτρα ξενάγησης γίνονται σε βάρκα και 300 μέτρα με τα πόδια.
προσπάθησα να βγάλω φωτό μέσα στο σπήλαιο, αλλά λόγω του χαμηλού φωτισμού , της κίνησης της βάρκας και της ποιότητας της μηχανής μου οι φωτό δεν βγήκαν καλές.
Στην επιστροφή σταματήσαμε για φαγητό στην Στούπα χαζεύοντας ένα τορνουά beach volley δίπλα από την ταβέρνα.
Απόσταση Καλαμάτα- σπήλαιο 90 χλμ, φανταστική άγρια διαδρομή στην Μεσσηνιακή μάνη, με ωραία στροφιλίκια και φόντο τον Μεσσηνιακό κόλπο.Στην περιοχή του σπηλαίου υπάρχει η δυνατότητα για μπάνιο σε κρυστάλλινα νερά.

Υπέροχα τα μέρη μας! Όποιος πάει προς τα εκεί να μην ξεχάσει να επισκεφτεί το Νεολιθικό Μουσείο του Διρού (http://www.dimosoitilou.gr/gr/axiotheata/mouseio.htm)
και την παραλία του χωριού μου :)

Mike_
08-07-2011, 20:44
Για όσους φτάσουν εκεί, καλό είναι να συνεχίσουν ακόμα Νοτιότερα προς Γερολιμένα, Βάθεια, Μαρμάρι, Πόρτο Κάγιο, Μιανές και Πάλιρο. Απίστευτα τοπία μοναδικής άγριας ομορφιάς. Προσοχή στα αγροτικά.... και στα βοοϊδή ελευθέρας βοσκής. (έχει και τέτια εκεί που δεν το περιμένεις)

Έχει και τέτοια...(πριν από 2 ημέρες στη διαδρομή Βάθειας - Γερολιμένα)..

Mike_
08-07-2011, 20:47
Αν και μικρό μέρος της Μάνης βρίσκεται στο Νομό Μεσσηνίας και μεγαλύτερο στο Νομό Λακωνίας, θα έλεγα ότι οι Μανιάτες δεν είναι ούτε Μεσσήνιοι ούτε Λάκωνες. Είναι απλά Μανιάτες, πριν της εποχής του Παυσανία και έως τις μέρες μας.....;)

Σωστό! Μια σύντομη ιστορική αναδρομή βρίσκεται εδώ:

Ιστορική Αναδρομή Μάνης (http://www.mani.org.gr/istor/istor_an/istoriki_anadromi.htm)

peterv
09-07-2011, 10:41

Ευχαριστούμε

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk.
Peterv

lefteris-kal
09-07-2011, 23:06
Λευτέρη είδα στο προφίλ σου ότι είσαι Καλαμάτα , ξέρεις κάτι αξιόλογο από τα μέρη σου προς Καρδαμήλη - Στούπα , δάσος Βασιλικής ?

Κάποια διαδρομή - τοποθεσία που να αξίζει να δεί κανείς παράλληλα με τα σπήλαια Δυρού ?

Στην Καρδαμύλη έιναι η παραλία του "φονιά" 3 χιλμ μετά την πόλη, στην συνέχεια είναι όλα τα λεφτά η Στούπα. από την άλλη μεριά του μεσσηνιακού κόλπου, περνάμε το Πεταλίδι προς Κορώνη, περνάμε τον Άγιο Ανδρέα και 2 χλμ μετά βρίσκουμε την Νέα Κορώνη. Βγαίνουμε από τον κυκλικό κόμβο της πλατείας και 1 χλμ μετά, μετά την κλειστή δεξιά στροφή ακολουθεί μια ανοιχτή αριστερή που γράφει "Βουνάρια - παραλία χωμάτι" προς τα αριστερά. την ακολουθούμε και μέσα στο χωιό κάνουμε αριστερά, αφού μπροστά μας έχει τοίχο:). Ακολουθούμε τον δρόμο μέσα από τις ελιές και σε λίγο πρέπει να φρενάρουμε γιατί ...θα πέσουμε μέσα στην θάλασσα! τώρα τι νερά θα βρείτε, και τι άλλο για φαγητό επί της παραλίας και επί του υψώματος πριν την παραλία, με απίστευτη θέα σε όλο τον μεσσηνιακό κόλπο και όλη την Μάνη, δεν το γράφω! Όποιος τυχερός ασ το ανακαλύψει!!!!!!!!!!!!!

peterv
10-07-2011, 07:14
Ευχαριστούμε !!!!

Αυτό με τα Βουνάρια σίγουρα θα το δοκιμάσω φέτος το καλοκαίρι φαίνεται ενδιαφέρον !!!!