PDA

View Full Version : Midland BT Next ???


solist7
09-07-2011, 02:29
Επειδή φτάνει ο καίρος για το φετινό ταξίδι μας και σκεφτόμαστε με τα φιλαράκια να πάρουμε ενδοσυννενόηση έχουμε ψιλοκαταλήξει στην συγκεκριμένη.Την έχει δοκιμάσει κανείς?Κάθε πληροφορία δεκτή.

achilleas_v
12-07-2011, 08:55
Δεν έχω πείρα από άλλες ενδοσυνεννοήσεις άλλα θεωρώ ότι είναι πολύ καλή.

Έχω τιμή αν ενδιαφέρεσαι!

NLS
12-07-2011, 12:34
Γιατί δεν την λες έτσι κι αλλιώς;

Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή.

solist7
12-07-2011, 18:35
Για πες

Kosttis
14-07-2011, 00:29
Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο για ενδοεπικοινωνία έχω απορήσει για το κατά πόσο
τελικά όλα τα ακριβά μοντέλα που βγάζει η κάθε εταιρία είναι πολύ καλύτερα/ποιοτικότερα από τα φθηνότερα.
Συζητάω βασικά για το θέμα ποιότητας ήχου προκειμένου να συννεννοηθείς με τον συνεπιβάτη σου σε μια φυσιολογική ταχύτητα πορείας (πχ 130χλμ/ώρα).
Παίρνω δηλαδή σαν δεδομένο πως σχεδόν όλα διαθέτουν τις βασικές λειτουργίες
και από εκεί και πέρα οι διαφορές βρίσκονται στον ήχο και στη τιμή.
Έχει κανείς άποψη? Αξίζει πχ να πάρεις το next με τα 350+ ή το αντίστοιχο cardo, sena, interphone κλπ σε σχέση με τα "φθηνότερα μοντέλα των ίδιων εταιρίων? Είναι τελικά τόσο καλύτερα?
Δεν ξέρω αν το βλέπω από λάθος πλευρά, τι λέτε?

NLS
14-07-2011, 00:56
όχι δεν είναι ακριβώς έτσι

1) ανάλογα τι εννοείς "βασικές λειτουργίες" - να μιλάς με τον άλλο ναι το κάνουν όλα - από εκεί και πέρα έχουν μεγάλη διαφορά στις επιπλέον υπηρεσίες και εκεί πατάνε

2) όχι ούτε είναι σίγουρο ότι η ποιότητα είναι η ίδια στον ήχο του φτηνού (της ίδιας εταιρίας) και του ακριβού - το φτηνό μπορεί να μην έχει DSP ή να έχει κάνα πανάρχαιο (stock της εταιρίας) ενώ το νέο θα έχει κάτι πολύ καλύτερο για να κάνει δουλειά ... στο midland δεν το έχω τσεκάρει αλλά πίστεψε με σε άλλα headsets (όχι μηχανής - πχ. τα διάσημα Plantronics) το κάνουν αυτό οι εταιρίες

achilleas_v
14-07-2011, 09:21
Τιμή για το twin 340 euro
και για singe 185 euro

peterv
14-07-2011, 09:41
έχω την BT2 και σίγουρα κάποια στιγμή θα περάσω στην next (έχει ράδιο) ,
φαντάζομαι η στιγμή αυτή θα είναι όταν πέσει λίγο η τιμή της , αφού κάνει τις πρώτες της πωλήσεις .

NLS
14-07-2011, 10:29
η διαφορά δεν είναι μόνο το ράδιο πάντως

Kosttis
14-07-2011, 11:02
Ναι το φαντάζομαι και εγώ πως τα "περιφεριακά" είναι που ανεβάζουν τη τιμή.
Πάντως η βάση για εμένα είναι η καθαρή επικοινωνία με τον συνεπιβάτη. Γι `αυτό δεν κάνω λόγο για κινέζικα κλπ.
Εγώ ήμουν μεταξύ interphone f3 ή f4. Μάλλον πάνε όμως για απόρριψη γιατί δεν έχουν τρόπο να ακούσεις μουσική. (ή μήπως κάνω λάθος?)
Μετά είναι το Midland bt2 ή πλέον το Next. Σίγουρα το ΝΕΧΤ τα κάνει όλα αλλά έχει και πολλά λεφτά....
Μήπως το bt2 τελικά είναι η πιό "δίκαιη" επιλογή?
Καλημέρα σε όλους

kopeli
14-07-2011, 22:44
Μήπως το bt2 τελικά είναι η πιό "δίκαιη" επιλογή?

Tις εχω εδώ και 2 χρόνια και είμαι ικανοποιημένος με τη χρηση τους.Στο φετινο μας ταξίδι ,εφαγε αρκετη βροχή και δεν επαθε τίποτα.Το μόνο κακό είναι τα πανάκριβα ανταλακτικά της.Αν κοπέι κάποιο καλώδιο δεν είναι ευκολο να το φτιάξεις οπως δεν είναι συμβατή με άλλα jack cables.Οτι extra χρειαστεις πρέπει να τα πάρεις απο τους Midland dealers.
Είναι μια απο τις τίμιες ενδοεπικοινωνίες.
Αποψη μου πάντα.:)