PDA

View Full Version : Δυστύχημα σε ναυτική βάση της Κύπρου με 10 νεκρούς


MARK
11-07-2011, 10:43
Δυστύχημα σε ναυτική βάση της Κύπρου με 10 νεκρούς

Ισχυρές εκρήξεις σημειώθηκαν γύρω στις 6 το πρωί στη ναυτική βάση της Εθνικής Φρουράς στο Ζύγι, στο δρόμο ανάμεσα σε Λεμεσό και Λάρνακα.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες από την Αστυνομία, οι εκρήξεις οφείλονται σε φωτιά που πήραν 98 εμπορευματοκιβώτια πυρίτιδας, που είχαν κατασχεθεί το 2009 από συριακό πλοίο που τα μετέφερε παράνομα από το Ιράν.

Το υπουργείο Άμυνας της Κύπρου δεν επιβεβαιώνει τον ακριβή αριθμό νεκρών ή τραυματιών από τις ισχυρές εκρήξεις που σημειώθηκαν το πρωί στη ναυτική βάση.

Πληροφορίες κάνουν λόγο για δέκα νεκρούς και 30 τραυματίες, ενώ εκπρόσωπος του υπουργείου δήλωσε ότι θα γίνει ανακοίνωση μόλις υπάρξουν ακριβή στοιχεία.

Στη βάση μεταβαίνει ο υπουργός Άμυνας Κώστας Παπκώστας.
#
Ο χώρος έξω από τη ναυτική βάση θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο, καθώς ο δρόμος γύρω από αυτή είναι γεμάτος από σπασμένα κλαδιά, σωλήνες, σίδερα, γυαλιά από τζάμια αυτοκινήτων.
#
Από τις εκρήξεις, ο αυτοκινητόδρομος Λευκωσίας - Λεμεσού στο ύψος της κοινότητας Μαρί έχει γεμίσει από θραύσματα.

Δύναμη της Αστυνομίας βρίσκεται στο σημείο για να καθαρίσει το δρόμο και να ρυθμίσει την κίνηση.

Ο Αρχηγός της Εθνικής Φρουράς, αντιστράτηγος Πέτρος Τσαλικίδης, βρίσκεται ήδη στη ναυτική βάση και συντονίζει τη διαχείριση της κρίσης.

«'Μεγάλο το κακό, μεγάλη καταστροφή. Υπήρξε έκρηξη σε εμπορευματοκιβώτια πυρομαχικών τα οποία είχαν κατασχεθεί από ένα πλοίο πριν τρία χρόνια και προσπαθούμε να διαχειριστούμε την κρίση» ανέφερε στη δήλωσή στο ΚΥΠΕ.

Στην περιοχή εξακολουθεί να αναδύεται έντονη μυρωδιά καμένου και η ορατότητα είναι ακόμη χαμηλή λόγω του σύννεφου καπνού που υπάρχει.

Σύμφωνα με μαρτυρίες κατοίκων της περιοχής, λίγα λεπτά πριν τις έξι το πρωί ακούστηκε ένας εκκωφαντικός θόρυβος, ενώ στον ουρανό ανυψώθηκε ένα τεράστιο μανιτάρι καπνού.

CPretenteriS
11-07-2011, 10:55
:(:(:(

Albatros
11-07-2011, 10:58
Από ότι άκουσα στις ειδήσεις η Πυροσβεστική σε έλεγχό της τους είχε προειδοποιήσει για το ενδεχόμενο έκρηξης λόγω κακής αποθήκευσης...
:(:(:(

adventure
11-07-2011, 11:20
Και οι νεκροί αυξάνονται μαζί με τους τραυματίες .

:( :( :(

ortho
11-07-2011, 14:55
Η βλακεία φαίνεται ότι είναι χαρακτηριστικό των απανταχού Ελλήνων.:(:(
Τουλάχιστον εκεί είχε την ευθιξία ο υπουργός άμυνας να παραιτηθεί.

Εδώ θα έλεγε ότι το καθήκον επιβάλλει να παραμείνει στη:( θέση του για να συντονίσει την ΕΔΕ!

Jefe
11-07-2011, 15:19
:hmmm::hmmm::hmmm::(




Jefe

giclas
11-07-2011, 15:24
ειμαστε για κλαματα το λεο με ολοι την πυκρα που με διακατεχει μονο για κλαματα
το πρωη ακουσα τη εγηνε απο το ραδιο ομως τη θα εβλεπα δεν το πιστεβα
το ραδιο μιλησε για 8 νεκρους μετα για 12 την κε πρην απο λυγο για 15 νεκρους μακαρη

μακαρη να βγω ψευτης ομως πρεπη να ειναι κοντα στους 30

μπηκα μεσα στο σταθμο της ΑΗΚ στο βασηληκο κε συναντιθηκα με καπιους κονσαλτα υπευθηνους παραλαβης του νεου υποσταθμου κε με ματια βουρκομενα μου ειπαν οτι ο σταθμος δεν επηδυορθονεται με τοιποτα κε στη συνεχεια ανεβηκαμε σε ενα απο τα μποηλερς κε ειδαμε κε τη ναυτηκη βαση το τη ειδα δεν περηγραφεται
οσοι ηταν στην βαση την ωρα της εκρηκσης αποδημησαν ει κυριο
ο αρηθμος 30 νεκροι ισος ειναι μηκρος δεν θελω να πο μεγαλητρο
πρην απο λυγο με πηρε τηλεφονο φυλος μου κε μου ειπαι για καπιο αλλο φυλο που ειχαι 2 γιους δυδιμους κε ειταν στην βαση κε ειναι κε οι δυο νεκρη 18 χρονο παιδια

οτι κε να πουμαι ειναι λυγο το μονο που θελω να πω ειναι ο θεος να δοση δυναμη στους συγκενοις τους μηλαμε για τραγοδια .....

giclas
11-07-2011, 15:31
Η βλακεία φαίνεται ότι είναι χαρακτηριστικό των απανταχού Ελλήνων.:(:(
Τουλάχιστον εκεί είχε την ευθιξία ο υπουργός άμυνας να παραιτηθεί.

Εδώ θα έλεγε ότι το καθήκον επιβάλλει να παραμείνει στη:( θέση του για να συντονίσει την ΕΔΕ!


αυτος ο βλακας για να ξερης ειναι 75 χρονο για να ξερης περναη εξο απο το νεκροταφοιο κε τρεχουναι τα σαλια του για τη ευθιξια μηλαμαι αν ειναι δυνατο
κονσαλτας μου ειπε οτι η ΑΗΚ εκανανε επηστολε στο υπουργιο αμηνας

φυλακιο ποληβολειο 10*8 μετρα απο το οστικο κυματο ευγαλε απο οπο το εδαφος να ευλεπες δεξαμενες καυσημο 32 μετρο δυαμετροκε 12 μετρα υψος το μετατοπησε καταλαβενεται για τη οστικο κυμα μηλαμε

ckalfas
11-07-2011, 15:40
Δεν νομίζω πως αυτές τις στιγμές πρέπει να μιλάμε για βλακείες και ότιδήποτε άλλο, παρά να σταθούμε στο πλευρό (έστω και με την σκέψη μας) των αδελφών Κυπρίων.

Για τα υπόλοιπα... πολλά σενάρια μπορεί να υποθέσει ο οποιοσδήποτε, ειδικά τέτοιες εποχές!!!

Συλληπητήρια στις οικογένειες των θυμάτων και "καλό ταξίδι" στους νεκρούς!

ckalfas
11-07-2011, 15:52
Κάτι σχετικό...


Ισχυρές ενδείξεις δολιοφθοράς - Σώθηκε από θαύμα η ΜΥΚ! (ανανέωση)



Ισχυρές ενδείξεις δολιοφθοράς έχει η σημερινή τραγωδία στη Ναυτική Βάση "Ευάγγελος Φλωράκης" της Κύπρου και για το λόγο αυτό η Κύπρος ζήτησε από την μητέρα πατρίδα να συνδράμει με ειδικό προσωπικό και μέσα στην έρευνα για τα αίτια της έκρηξης. Όπως αναφέρουν ασφαλείς πηγές στο defencenet.gr περί τις 04.00 τα ξημερώματα και ενώ είχε ξεσπάσει η φωτιά στον σταθμό ηλεκτροπαραγωγής, μία φωτιστική φωτοβολίδα εμφανίστηκε επάνω από την βάση, ένδειξη ότι είχε εντοπιστεί ύποπτη κίνηση. Αυτή την στιγμή γίνεται έρευνα για να διαπιστωθεί αν κάποιος από τους ζώντες φρουρούς την εκτόξευσε.
Πάντως υπάρχει και ένα θαύμα στην όλη υπόθεση: Η μονάδα ειδικών δυνάμεων του Ναυτικού, ως έργο Θεού, απουσίαζε από την βάση γιατί βρισκόταν σε άσκηση στην Αγία Νάπα! Αν δεν είχε άσκηση θα είχε εξοντωθεί ολόκληρη, γιατί τα καταλύματά της βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τα κοντέϊνερ! Μήπως ήταν και η ΜΥΚ στόχος; Πάντως τα βλήματα ΜΜ-40 Exocet ακόμα αγνοείται αν έχουν καταστραφεί ή αν υφίστανται.
Ο πυρκαγιά που εξερράγη στο διπλανό εργοστάσιο της ΑΗΚ δεν μπορεί να θεωρηθεί ως άμεσα γενεσιουργός αιτία, αφού η απόσταση ήταν μεγάλη.
Πριν λίγο ανακοινώθηκε ότι, κατόπιν αιτήματος του υπουργείου Άμυνας της Κυπριακής Δημοκρατίας, η Ελλάδα αποστέλλει με αεροσκάφος C-27 εξειδικευμένο προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, προκειμένου να συνδράμει στις έρευνες των Κυπριακών Αρχών. Το αεροσκάφος θα αναχωρήσει από το αεροδρόμιο της Ελευσίνας στις 15:00.
Το ερώτημα είναι ποιοι και γιατί θα μπορούσαν να τινάξουν στον αέρα ολόκληρη την υποδομή του κυπριακού Ναυτικού. Ας μην βιαστούμε να δώσουμε απαντήσεις. Το βέβαιο είναι ότι θα είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν απαντήσεις. Όπως έγινε και στην μεγάλη έκρηξη της αποθήκης πυρομαχικών στην Μαλακάσα τα Χριστούγεννα του 1987, ποτέ δεν βρέθηκε κάποιο στοιχείο. Απλά ότι πιστοποιούσε ότι είχαν αφαιρεθεί τεράστιες ποσότητες πυρομαχικών από τις αποθήκες της Μαλακάσας και είχε κατευθυνθεί στο Ιράκ για τις ανάγκες του περσοϊρακινού πολέμου, καλύφθηκε πολύ έξυπνα.
Στην σημερινή έκρηξη το επιχειρησιακό ερώτημα είναι τι έχει μείνει ανέπαφο από τη κυπριακή ναυτική υποδομή. Ελάχιστα πράγματα. Ας δούμε τι υλικό είχε πριν την έκρηξη το κυπριακό Ναυτικό:
ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΑ ΣΚΑΦΗ
Shaldag 1 Κατασκευής Israel Shipyards. Με σταθεροποιούμενο πυροβόλο των 30 χλστ., και θερμική κάμερα της Rafael.
Esterel 32L 1 «Σαλαμίς». Με στοιχείο ESM για τη σκόπευση των Exocet MM-39.
Rodman 55 2
Vittoria 2 Των ιταλικών ναυπηγείων Cantiere Navale Vittoria. Σύμβαση 17 εκατ. λιρών (2003). 13 Σεπτεμβρίου 2004 στη Ναυτική Βάση «Ευάγγελος Φλωράκης», επίσημη ένταξη σε υπηρεσία.
«ΠΠ Πλωτάρχης Ελευθέριος Τσομάκης ΠΝ» (Ρ03) και «ΠΠ Πλωτάρχης Νικόλας Γεωργίου ΠΝ» (Ρ04).
«Κερύνεια» P-02 1 Πρώην «A268 Κνωσός».
ΕΠΑΚΤΙΑ ΑΜΥΝΑ
ΜΜ-40 Exocet
Block II 3 Τρεις τετραπλοί εκτοξευτές και 24 βλήματα ΜΜ40 Exocet Block II επί ισάριθμων οχημάτων. Σταδιακά, τα βλήματα υπόκεινται σε πρόγραμμα εργοστασιακής συντήρησης-αναβάθμισης που θα επεκτείνει τη διάρκεια ζωής των βλημάτων κατά 10 έως 12 έτη. Είναι άγωνστο αν επιβίωσαν από την έκρηξη,


Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Lupo
11-07-2011, 15:54
ειμαστε για κλαματα το λεο με ολοι την πυκρα που με διακατεχει μονο για κλαματα
το πρωη ακουσα τη εγηνε απο το ραδιο ομως τη θα εβλεπα δεν το πιστεβα
το ραδιο μιλησε για 8 νεκρους μετα για 12 την κε πρην απο λυγο για 15 νεκρους μακαρη

μακαρη να βγω ψευτης ομως πρεπη να ειναι κοντα στους 30

μπηκα μεσα στο σταθμο της ΑΗΚ στο βασηληκο κε συναντιθηκα με καπιους κονσαλτα υπευθηνους παραλαβης του νεου υποσταθμου κε με ματια βουρκομενα μου ειπαν οτι ο σταθμος δεν επηδυορθονεται με τοιποτα κε στη συνεχεια ανεβηκαμε σε ενα απο τα μποηλερς κε ειδαμε κε τη ναυτηκη βαση το τη ειδα δεν περηγραφεται
οσοι ηταν στην βαση την ωρα της εκρηκσης αποδημησαν ει κυριο
ο αρηθμος 30 νεκροι ισος ειναι μηκρος δεν θελω να πο μεγαλητρο
πρην απο λυγο με πηρε τηλεφονο φυλος μου κε μου ειπαι για καπιο αλλο φυλο που ειχαι 2 γιους δυδιμους κε ειταν στην βαση κε ειναι κε οι δυο νεκρη 18 χρονο παιδια

οτι κε να πουμαι ειναι λυγο το μονο που θελω να πω ειναι ο θεος να δοση δυναμη στους συγκενοις τους μηλαμε για τραγοδια .....Σωστός ως εδώ, και έχει κι άλλα που θέλω/μπορώ ακόμα.
Καλό ταξίδι στους αδικοχαμένους.:(
Μιχάλη, εσύ που είσαι δίπλα, αν χρειάζεται καμμιά βοήθεια πες μου σε παρακαλώ.
Οι αριθμοί που λες, δεν ισχύουν.... δυστυχώς. :( Μόνο αυτό προς το παρόν.Συν το ότι νερό και ρεύμα , δύσκολα για τους υπόλοιπους μας πλέον.

gemara
11-07-2011, 19:53
Θερμά συλλυπητήρια στις οικογένειες αυτών που έχασαν τις ζωές τους και σε όλους τους Κύπριους.
Έχω δει μπροστά μου να ακρωτηριάζεται άνθρωπος από έκρηξη και 25 χρόνια τώρα δεν το έχω βγάλει απ' το μυαλό μου...

giclas
11-07-2011, 20:17
Σωστός ως εδώ, και έχει κι άλλα που θέλω/μπορώ ακόμα.
Καλό ταξίδι στους αδικοχαμένους.:(
Μιχάλη, εσύ που είσαι δίπλα, αν χρειάζεται καμμιά βοήθεια πες μου σε παρακαλώ.
Οι αριθμοί που λες, δεν ισχύουν.... δυστυχώς. :( Μόνο αυτό προς το παρόν.Συν το ότι νερό και ρεύμα , δύσκολα για τους υπόλοιπους μας πλέον.

εγω αυτο που εδα ηταν κρατηρας 20 μετρον βαθος τρια πηροσβεστηκα κε 2 δυπλοκαμπηνα που σημενη οτι το προσοπηκο τον αυτοκηντο ητα γυρο στα 15 ατομα της ΕΜΑΚ δεν θα υπηρχα κε 15 φανταρη ? ολοι αυτη αποκληετε να επεζησαν
για ευθηνες ? πως της αναλαβανη καπιος?
τη θα πουνε τα λαμογια στης μαναδες τον δεκαοκταχρονο που τους εδοσα τα πεδιατους στη πατριδα να φυλανε σκοπιες κε τους τα στηλανε σε ενα κυβωτιο διοτι σε κυβωτιο θα τους βαλου αφου κοματιασμενοι ειναι οι περησοτεροι
ασε που μηλου για αγνοουμενους
ενα πυροσβεστηκο οχημα τον 25 τονο ηταν πεταμενο 30 μετρα

εονια οι μνημη τον πεδιον
μπορη να μηλω σκληρα ομως αμα τα δυται απο κοντα θα καταλαβεται
ενας κονσαλτας που ημου σημερα μαζη του τον εβλεπα που τρεχανε τα ματια του κε γυρνουσα απο την αλλη για να μην με βλεπη που τον εβλεπα κε εκλεγαι

ortho
11-07-2011, 20:38
Δεν το χωρά ανθρώπου νους.....

Τα συλλυπητήριά μου σε όλους τους Κύπριους κι ιδιαίτερα στις οικογένειες των νεκρών.

Κι από ότι ακούω, μέσα στην τραγωδία "ευτυχώς" που η έκρηξη έγινε νωρίς διότι το μακελειό θα ήταν πολύ χειρότερο....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-07-2011, 22:01
12 νεκρούς κ 62 τραυματίες, είπε η τηλεόραση - μέχρι στιγμής ... :(

adventure
11-07-2011, 22:09
Θερμά συλλυπητήρια στις οικογένειες αυτών των ανθρώπων .

:( :( :(

Lupo
12-07-2011, 21:20
Δραματικές ώρες για τον τραυματία εθνοφρουρό | Sigma Live (http://www.sigmalive.com/news/local/401086)

skippybi
12-07-2011, 21:43
κρίμα για τους αδικοχαμένους...:(:(

Syvaris
12-07-2011, 23:56
μεγάλο το κακό
μεγάλη ατυχια


μεγάλη βλακεία..ΝεύραΝεύρα και είχαν κάΝεύρανει και σήμα για το πρόβλημα για την αποθήκευση


ευχαριστούμε Μιχάλη για την άμεση πληροφόρηση

κωστης
13-07-2011, 16:21
Μολις εχει ανακοινωθεί ο θάνατος του κρίσιμα τραυματία. Ετσι, τώρα οι νεκροί ανέρχονται στους 13.
Ανέβηκαν και αυτοί στο πάνθεον των ηρώων.
Αιωνία τους η μνήμη.

Lupo
13-07-2011, 19:54
Μολις εχει ανακοινωθεί ο θάνατος του κρίσιμα τραυματία. Ετσι, τώρα οι νεκροί ανέρχονται στους 13.
Ανέβηκαν και αυτοί στο πάνθεον των ηρώων.
Αιωνία τους η μνήμη.Καλό του ταξίδι.:(
Εγκεφαλικά νεκρός ο 19χρονος Αντώνης Χαραλάμπους | Sigma Live (http://www.sigmalive.com/news/local/401454)