PDA

View Full Version : Δαλματικές ακτές ...


V-STRONG
11-07-2011, 17:39
Καλησπέρα σε όλους... Σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι τον Αύγουστο για 7-8 μέρες στις Δαλματικές ακτές...
καμιά πρόταση και βοήθεια παιδιά???

kostasr850
12-07-2011, 22:11
ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ,ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΒΕΣΠΑ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ.

nikos-x
12-07-2011, 22:18
Γιάννη μου, για πληροφορίες δεν έχω, αλλά από ευχές, όσες θέλεις. :p

Με το καλό να το παραγματοποιήσετε και να το απολαύσετε. :)

264George
14-07-2011, 18:29
όπως και να χει
καλό δρόμο john

egefalikos
14-07-2011, 19:05
Γιάννη εκεί βρίσκονται τώρα οι tsompanis, klangefurth και η παρέα τους! Οπότε σε λίγες μέρες που επιστρέφουν θα μάθεις τα πάντα από πρώτο χέρι!

Jefe
14-07-2011, 19:19
Έχω κάνει το ταξίδι από Βενετία-Τεργέστη-Λιουμπλιάνα-Ζάγκρεμπ-Ριέκα-Ζαντάρ-Σπλίτ-Ντουμπρόβνικ-Κότορ, κ επιστροφή από Μαυροβούνιο-Βοσνία Ερζεγοβίνη-Κόσσοβο-Σκόπια-Ελλάδα. Τι χρειάζεσαι να μάθεις?



Jefe

kopeli
14-07-2011, 22:31
Αντε ρε Γιάννη,μην μασάς,δώσε στην μπέμπα σου αυτό που θέλει......χιλιόμετρα εκτός Ελλάδας.

ilias vara
15-07-2011, 21:42
αποψη απο την εκδρομη που θες να κανεις δεν εχω
αλλα απο ευχες για καλο δρομο και ορθια χιλιομετρα πολλες........... καλα να περασεις Γιαννη και να μας φερεις εμπειριες και φωτο .....!!!!!!!!!!!!:sm8::sm8:

V-STRONG
18-07-2011, 22:26
Έχω κάνει το ταξίδι από Βενετία-Τεργέστη-Λιουμπλιάνα-Ζάγκρεμπ-Ριέκα-Ζαντάρ-Σπλίτ-Ντουμπρόβνικ-Κότορ, κ επιστροφή από Μαυροβούνιο-Βοσνία Ερζεγοβίνη-Κόσσοβο-Σκόπια-Ελλάδα. Τι χρειάζεσαι να μάθεις?



Jefe


σκεφτομαι απο αλβανια- μαυροβουνιο-βοσνια και κροατια μετα κατα μηκος παραλια.απο μαυροβουνιο μπαινοντας βοσνια πρεπει να κανω καποιο σεβαστο κυκλο γιατι δεν εχει παραθαλασσιο δρομο οπως ειδα στον χαρτη. κανω λαθος σε αυτο? περνας με ταυτοτητα, η καπου θελει διαβατηριο?οι οικονομικες συναλλαγες ειναι μεγαλο προβλημα?...καθε μερα θα ειμαι το ποιο πιθανο σε διαφορετικο δωματιο. θα δυσκολευομαι να βρω,λαμβανοντας υπ'οψιν την περιοδο?κοστολογια χονδρικα και οτι νομιζεις κατι σημαντικο tip. σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!:Χαμόγελο:

babisadve
19-07-2011, 08:15
....απο μαυροβουνιο μπαινοντας βοσνια πρεπει να κανω καποιο σεβαστο κυκλο γιατι δεν εχει παραθαλασσιο δρομο οπως ειδα στον χαρτη. κανω λαθος σε αυτο? ........καθε μερα θα ειμαι το ποιο πιθανο σε διαφορετικο δωματιο. θα δυσκολευομαι να βρω,λαμβανοντας υπ'οψιν την περιοδο?

Εγώ από Μαυροβούνι έφυγα για Κόσοβο, οπότε δεν ξέρω για το παραλιακό που λες.
Πάντως στο θέμα δ/ν δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Κατά μήκος των ακτών (μέχρι Τεργέστη) είναι γεμάτο δωμάτια.

theoadon
19-07-2011, 13:10
σκεφτομαι απο αλβανια- μαυροβουνιο-βοσνια και κροατια μετα κατα μηκος παραλια.απο μαυροβουνιο μπαινοντας βοσνια πρεπει να κανω καποιο σεβαστο κυκλο γιατι δεν εχει παραθαλασσιο δρομο οπως ειδα στον χαρτη. κανω λαθος σε αυτο? περνας με ταυτοτητα, η καπου θελει διαβατηριο?οι οικονομικες συναλλαγες ειναι μεγαλο προβλημα?...καθε μερα θα ειμαι το ποιο πιθανο σε διαφορετικο δωματιο. θα δυσκολευομαι να βρω,λαμβανοντας υπ'οψιν την περιοδο?κοστολογια χονδρικα και οτι νομιζεις κατι σημαντικο tip. σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!:Χαμόγελο:

Τα πέρασα πριν ένα μήνα...

1.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιο κύκλο υπάρχει παραλιακός δρόμος... Κροατίας - Βοσνίας - Κροατίας
2.Χρειάζεται διαβατήριο (Αλβανία - Μαυροβούνιο - Βοσνία) θα σου το σφραγίζουν κιόλας.
3. Μαυροβούνιο έχει ευρώ. Αλβανία κάνουν σαν τρελοί για ευρώ. Οι Κροάτες τα δέχονται μεν αλλά προτιμούν τα Κούνα, τα δικά τους. Μπορείς να κάνεις εύκολα συνάλλαγμα... δεν κλέβουν σας εμάς.
4. Και εγώ κάθε μέρα σε διαφορετικό ήμουν. Αλλά ήταν Ιούνιος. Η παραλιακή έχει κίνηση αλλά θα βρεις πολλά δωμάτια και ξενοδοχεία. "apartman" θα έχουν ως επιγραφή.
5. Φθηνότερα από τα ελληνικά νησιά. Βενζίνη στην Αλβανία 1,20 €/λ περίπου, Μαυροβούνιο - Κροατία 1,30-1,35€/λ. Στην Αλβανία θέλει προσοχή στο τρόπο που οδηγούν και "όχι μαγκιές". Μαυροβούνιο δεν τρέχουμε...
Αλβανία - Μαυροβούνιο δεν έχει διόδια - βινιέτα, Κροατία διόδια με χιλιομετρική χρέωση, χαρτάκι παίρνεις στο έμπα και πληρώνεις στο έβγα....
6. Κοτορ - Σβετι Στεφαν - Μπουντβα , Για να επισκεφθείς στο Μαυροβούνιο.
Ντουμπρόβνικ - Σπλιτ - Τσαβτατ - Τρογκιρ - Ζανταρ - Ριjeka - Hvar - Πουλα, Για Κροατία... ότι μπορέσεις. Αν σου αρέσει η φυση Plitziska Jezzera και Κρκα (δυο μεγάλα φυσικά πάρκα).

Επιστροφή μπορείς και από Κροατία - Σερβία -Σκόπια ή μέσω Ιταλίας.....Αν αποφασίσεις για Σερβία μην πάς διπλός....θα "χωρίσεις".

Αυτά, και ελπίζω να βοήθησα.;)

V-STRONG
19-07-2011, 18:51
λιτος και ουσιαστικος!!!!χιλια ευχαριστω:):). ευχομαι συντομα και το μοτο που επιθυμεις:sm8:

Jefe
20-07-2011, 23:36
σκεφτομαι απο αλβανια- μαυροβουνιο-βοσνια και κροατια μετα κατα μηκος παραλια.απο μαυροβουνιο μπαινοντας βοσνια πρεπει να κανω καποιο σεβαστο κυκλο γιατι δεν εχει παραθαλασσιο δρομο οπως ειδα στον χαρτη. κανω λαθος σε αυτο? περνας με ταυτοτητα, η καπου θελει διαβατηριο?οι οικονομικες συναλλαγες ειναι μεγαλο προβλημα?...καθε μερα θα ειμαι το ποιο πιθανο σε διαφορετικο δωματιο. θα δυσκολευομαι να βρω,λαμβανοντας υπ'οψιν την περιοδο?κοστολογια χονδρικα και οτι νομιζεις κατι σημαντικο tip. σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!:Χαμόγελο:

Τα πέρασα πριν ένα μήνα...

1.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιο κύκλο υπάρχει παραλιακός δρόμος... Κροατίας - Βοσνίας - Κροατίας
2.Χρειάζεται διαβατήριο (Αλβανία - Μαυροβούνιο - Βοσνία) θα σου το σφραγίζουν κιόλας.
3. Μαυροβούνιο έχει ευρώ. Αλβανία κάνουν σαν τρελοί για ευρώ. Οι Κροάτες τα δέχονται μεν αλλά προτιμούν τα Κούνα, τα δικά τους. Μπορείς να κάνεις εύκολα συνάλλαγμα... δεν κλέβουν σας εμάς.
4. Και εγώ κάθε μέρα σε διαφορετικό ήμουν. Αλλά ήταν Ιούνιος. Η παραλιακή έχει κίνηση αλλά θα βρεις πολλά δωμάτια και ξενοδοχεία. "apartman" θα έχουν ως επιγραφή.
5. Φθηνότερα από τα ελληνικά νησιά. Βενζίνη στην Αλβανία 1,20 €/λ περίπου, Μαυροβούνιο - Κροατία 1,30-1,35€/λ. Στην Αλβανία θέλει προσοχή στο τρόπο που οδηγούν και "όχι μαγκιές". Μαυροβούνιο δεν τρέχουμε...
Αλβανία - Μαυροβούνιο δεν έχει διόδια - βινιέτα, Κροατία διόδια με χιλιομετρική χρέωση, χαρτάκι παίρνεις στο έμπα και πληρώνεις στο έβγα....
6. Κοτορ - Σβετι Στεφαν - Μπουντβα , Για να επισκεφθείς στο Μαυροβούνιο.
Ντουμπρόβνικ - Σπλιτ - Τσαβτατ - Τρογκιρ - Ζανταρ - Ριjeka - Hvar - Πουλα, Για Κροατία... ότι μπορέσεις. Αν σου αρέσει η φυση Plitziska Jezzera και Κρκα (δυο μεγάλα φυσικά πάρκα).

Επιστροφή μπορείς και από Κροατία - Σερβία -Σκόπια ή μέσω Ιταλίας.....Αν αποφασίσεις για Σερβία μην πάς διπλός....θα "χωρίσεις".

Αυτά, και ελπίζω να βοήθησα.;)




Συγνώμη για την αργοπορία στην απάντησή μου, αλλά όπως ξέρεις η ζωή γράφει τα δικά της σενάρια....
Δεν έχω κάνει την διαδρομή από Αλβανία, κ σε αυτό το θέμα έχει πολλά να σου πει ο Κώστας(tsompanis).
Θα ήταν καλή επιλογή να ανέβεις από Ιωάννινα κ να διασχίσεις την Αλβανία. Κερδίζεις χρόνο κ γλυτώνεις χιλιόμετρα. Θα βγεις στο Μαυροβούνιο κ θα κατευθυνθείς στο Κότορ που είναι όμορφο...
Δεν είναι ανάγκη να μπεις Βοσνία-Ερζεγοβίνη για να πάς στο Κότορ. Από Αλβανία περνάς κατευθείαν Μαυροβούνιο. Εγώ πάντα έχω μαζί μου διαβατήριο, κ πιστεύω πως καλό θα ήταν να έχεις(διαβατήριο).
Μετά το Κότορ ανεβαίνοντας συναντάς το Ντουμρόβνικ, το οποίο είναι εντυπωσιακό. Καλό θα ήταν να βρεις κατάλυμα έξω από την παλιά πόλη γιατί θα σου έρθει πιο οικονομικά. Το Cavtat είναι ένα γραφικό παραθαλάσσιο χωριουδάκι που θα συναντήσεις πριν φτάσεις στο Ντουμπρόβνικ, κ είναι ωραίο για μία στάση.
Μετά το Ντουμπρόβνικ, το Σπλίτ είναι όμορφο(όχι σαν το Ντουμπρόβνικ όμως...).
Αυτοκινητόδρομος είναι ο Α1, καινούργιος κ περνάει μέσα από δάση σε κάποια σημεία του(έχει πολύ πράσινο η Κροατία), αλλά ωραία θα ήταν να χρησιμοποιούσες τον επαρχιακό παραθαλάσσιο δρόμο, αλλά θέλει προσοχή. Από τον επαρχιακό, έχεις πολλά να δεις....
Δωμάτια θα βρίσκεις παντού, αφού οι Δαλματικές ακτές είναι άκρως αξιοποιημένες από τους Κροάτες.
Το Ζαντάρ είναι ο επόμενος σταθμός, όπου οπωσδήποτε πρέπει να πάς στην προβλήτα, για να ακούσει την μουσική που δημιουργεί η θάλασσα στους αυλούς που έχουν βάλει κάτω από την προβλήτα....
Άλλη μία πόλη κ η Ριέκα, η οποία δεν μου άφησε κάτι ιδιαίτερο στην μνήμη...
Ανατολικότερα είναι το Ζάγκρεμπ όπου αξίζει να πάς σίγουρα, αλλά με τίποτα δεν πρέπει να χάσεις την Λιουμπλιάνα, πρωτεύουσα της Σλοβενίας! Πολύ όμορφη πόλη, κ οι Σλοβένες, απίστευτες....
Θα ήταν παράλειψή μου, να μην αναφέρω κ τα νησιά(Krk, Cres, Brac, Hvar κλπ) που εκτείνονται κατά μήκος των Δαλματικών ακτών. Δεν είχα τον χρόνο να τα επισκεφτώ, αλλά συστήνονται ανεπιφύλακτα.
Πολλές πληροφορίες πήρες κ από τον Θοδωρή, κ κάποιες άλλες μπορείς να πάρεις(αν δεν το έχεις κάνει ήδη) από το ταξίδι του GSForum στα Βαλκάνια.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Εύχομαι να σχεδιάσεις ένα όμορφο ταξίδι κ να ευχαριστηθείς κάθε χιλιόμετρό του! :) ;)




Jefe

V-STRONG
21-07-2011, 01:27
αγαπητε μου φιλε σε ευχαριστω για την ενημερωση.καταλαβα μολις χθες τον λογο καθυστερησης και λυπηθηκα πολυ ακομα και αν δεν γνωριζομαστε. την λυπη σου συντομα να την ακολουθησουν χαρες και γλυκες αναμνησεις. με εκτιμηση γιαννης-ιφι.

Jefe
21-07-2011, 07:41
αγαπητε μου φιλε σε ευχαριστω για την ενημερωση.καταλαβα μολις χθες τον λογο καθυστερησης και λυπηθηκα πολυ ακομα και αν δεν γνωριζομαστε. την λυπη σου συντομα να την ακολουθησουν χαρες και γλυκες αναμνησεις. με εκτιμηση γιαννης-ιφι.




http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201F9.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})





Jefe