PDA

View Full Version : Συγχρονισμός Midland BT2 με μοτό BMW K1600 ????


theo
15-07-2011, 10:35
Παιδιά καλημέρα
Επειδή σας βλέπω διαβασμένους σε σχέση με τον άσχετο που είμαι εγώ θέλω μια βοήθειας .
Έχω την MIDLAND BT2 η μηχανη μου κ 1600 έχει Bluetooth αλλά δεν μπορώ να συνδέσω και τα δυο κράνη να ακούνε μουσική από το σύστημα της μηχανής ασύρματα είτε ράδιο είτε mb3 για το zumo 660 ακόμα δεν με έχει απασχόληση να ακούω της οδηγίες .όσο για το τηλέφωνο ο κάθε ένας έχει συνδέσει το δικό του κατευθείαν στο κράνος
Ζηταω συγνώμη αν κάτι δεν έχω γράψει σωστά.:yz

CPretenteriS
15-07-2011, 10:51
Παιδιά καλημέρα
Επειδή σας βλέπω διαβασμένους σε σχέση με τον άσχετο που είμαι εγώ θέλω μια βοήθειας .
Έχω την MIDLAND BT2 η μηχανη μου κ 1600 έχει Bluetooth αλλά δεν μπορώ να συνδέσω και τα δυο κράνη να ακούνε μουσική από το σύστημα της μηχανής ασύρματα είτε ράδιο είτε mb3 για το zumo 660 ακόμα δεν με έχει απασχόληση να ακούω της οδηγίες .όσο για το τηλέφωνο ο κάθε ένας έχει συνδέσει το δικό του κατευθείαν στο κράνος
Ζηταω συγνώμη αν κάτι δεν έχω γράψει σωστά.:yz

Χμμμ....

Λοιπόν... σωστά δεν μπορούν να συνδεθούν 2 ταυτόχρονες συσκευές για Audio Streaming... Αν διάβασες παραπάνω αυτό που είπα για το iPhone είναι ότι υποστηρίζει 2 ταυτόχρονες συνδέσεις μέσω Bluetooth, αλλά ξέχασα να πω ότι θα πρέπει μία μόνο εκ των 2 να χρησιμοποιείται για audio streaming.

Πιθανότατα να έχει τον ίδιο περιορισμό και το Bluetooth της Κ.

Αυτό που σκέφτομαι για την περίπτωση σου αν το Κ έχει AUX IN και AUX out είναι:

1/ Το AUX-out του Zumo το στέλνεις στο AUX-in του Κ (ενσύρματα)
2/ Το AUX-out του Κ το διακλαδώνεις και το στέλνεις στο AUX των 2 ΒΤ2 (ενσύρματα)
3/ Το κινητό σου το κάνεις pair με το Bluetooth της Κ

Με επιφύλαξη....καθώς δε γνωρίζω τι έχει η μηχανή σου...:hmmm:

CPretenteriS
15-07-2011, 11:01
Σύμφωνα με το manual...

"The Bluetooth function of the audio system allows audio, telephone and
navigation signals to be transmitted to rider and passenger helmet speakers.
A special comfort feature is also offered by the Multi-Controller: the volume of
the helmet speakers can be controlled without taking one's hands away from
the handlebars."

...άρα μήπως κάνεις εσύ κάτι λάθος...?

theo
15-07-2011, 11:39
To Bluetooth της μηχανής έχει να κάνη αναζήτηση οδηγό συνοδηγό ξεχωριστά αλλά θα πρέπει η ενδοσηνενοηση να είναι bmw όπως επίσης το zumo 660 να είναι bmw γιατί όταν έβαλα το δικο μου δεν μπορείς να κάνης ζουμ η να αλαξης σελίδα από το τιμόνι.
Επίσης δεν υπάρχει καλώδιο ούτε AUX OUT ούτε in γιατί κουμπώνουν σε βάσης που έχει προεγκατασταση η μηχανή.
Το μόνο καλώδιο είναι για να βάζεις iphone η ΜΒ3 για εξωτερικό ήχο είτε να στο φέρνει στο κράνος είτε στα ηχεία της μηχανής και usb για παροχή ρεύματος

CPretenteriS
15-07-2011, 11:45
To Bluetooth της μηχανής έχει να κάνη αναζήτηση οδηγό συνοδηγό ξεχωριστά αλλά θα πρέπει η ενδοσηνενοηση να είναι bmw όπως επίσης το zumo 660 να είναι bmw γιατί όταν έβαλα το δικο μου δεν μπορείς να κάνης ζουμ η να αλαξης σελίδα από το τιμόνι.
Επίσης δεν υπάρχει καλώδιο ούτε AUX OUT ούτε in γιατί κουμπώνουν σε βάσης που έχει προεγκατασταση η μηχανή.
Το μόνο καλώδιο είναι για να βάζεις iphone η ΜΒ3 για εξωτερικό ήχο είτε να στο φέρνει στο κράνος είτε στα ηχεία της μηχανής και usb για παροχή ρεύματος

Παράξενα πράγματα...

1/ Bluetooth 2.0 λογικά είναι το πρωτόκολλο επικοινωνίας... γιατί να είναι BMW μόνο...??
2/ Το Zumo να είναι BMW??? Της Garmin είναι το Zumo... έχει BMW version...???
3/ AUX in έχεις και το Zumo έχει AUX out... οπότε μπορείς να το ρίξεις εκεί (εσωτερικά... ξέχνα αυτά που βλέπεις)

Jefe
15-07-2011, 11:49
Παράξενα πράγματα...


1/ Bluetooth 2.0 λογικά είναι το πρωτόκολλο επικοινωνίας... γιατί να είναι BMW μόνο...??
2/ Το Zumo να είναι BMW??? Της Garmin είναι το Zumo... έχει BMW version...???

3/ AUX in έχεις και το Zumo έχει AUX out... οπότε μπορείς να το ρίξεις εκεί (εσωτερικά... ξέχνα αυτά που βλέπεις)



Nαί Κώστα! Η BMW συνεργάστηκε με την GARMIN κ το Zumo 660 υπάρχει σαν BMW Motorrad Navigation.




Jefe

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-07-2011, 11:54
Χμμμ....

Λοιπόν... σωστά δεν μπορούν να συνδεθούν 2 ταυτόχρονες συσκευές για Audio Streaming... Αν διάβασες παραπάνω αυτό που είπα για το iPhone είναι ότι υποστηρίζει 2 ταυτόχρονες συνδέσεις μέσω Bluetooth, αλλά ξέχασα να πω ότι θα πρέπει μία μόνο εκ των 2 να χρησιμοποιείται για audio streaming.

Πιθανότατα να έχει τον ίδιο περιορισμό και το Bluetooth της Κ.

Αυτό που σκέφτομαι για την περίπτωση σου αν το Κ έχει AUX IN και AUX out είναι:

1/ Το AUX-out του Zumo το στέλνεις στο AUX-in του Κ (ενσύρματα)
2/ Το AUX-out του Κ το διακλαδώνεις και το στέλνεις στο AUX των 2 ΒΤ2 (ενσύρματα)
3/ Το κινητό σου το κάνεις pair με το Bluetooth της Κ

Με επιφύλαξη....καθώς δε γνωρίζω τι έχει η μηχανή σου...:hmmm:


... τς τς τς ... απαντήσεις στο ... τσακ-μπαμ ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/good.gif





.

theo
15-07-2011, 12:05
Τελικά μια είναι η λύση να αντικαταστήσω την midland με την bmw του Θανάση και αν δεν συμφωνεί να του το επιβάλει του φόρουμ!!!!!!!:sm7::sm7:

Σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε μαζι μου.

Jefe
15-07-2011, 12:58
Τελικά μια είναι η λύση να αντικαταστήσω την midland με την bmw του Θανάση και αν δεν συμφωνεί να του το επιβάλει του φόρουμ!!!!!!!:sm7::sm7:

Σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε μαζι μου.



http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002064B.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={577E53E4-D534-433B-9AE7-7B3BD3306E01})



Jefe

tsatsos
15-07-2011, 14:10
Kαι εγω συνεδεσα το ραδιοφωνο του rt με την ΒΤ2 αλλα οταν ειναι ανοικτες και οι δυο μαλλον δινει πρωτερεοτητα στην ομιλια οδηγου συνοδηγου και κλεινει η μουσικη.