PDA

View Full Version : Ιθακη....!!!!


sliv
19-07-2011, 19:53
Μιας και αυτός ο τομέας είναι κενός …λέω να γράψω δυο λόγια για το νησί μου ….την Ιθάκη ή κατά τους ντόπιους Θιακι .
Είναι ένα μικρό καταπράσινο νησάκι στο ιόνιο με γνώστη τεράστια ιστορία από τν ΟΜΗΡΟ και την Οδύσσεια. Έχει καταγάλανα νερά και κατά κύριο λόγο παράλιες (όχι αμμουδιές) ,
Γενικά έχει ήσυχους ρυθμούς αλλά να θέλεις να ξεσαλώσεις θα τα καταφέρεις …..εύκολα . Οι άνθρωποι είναι φιλόξενοι με αρκετά αναπτυγμένη την αίσθηση του χιούμορ . Χαρακτηριστικοί είναι η χοροί που γίνονται ή πανηγύρια γύρω στα 10 όλο το καλοκαίρι και μην φανταστείτε τίποτα κλαρίνα και τέτοια κυρίως το στυλ είναι Ταγκό , βαλς , ζεϊμπέκικο , συρτό και ελληνικό Rock ……!!! Μέχρι και Olympians …….!!!!
Γενικά είναι οικονομικό νησί με ωραία ταβερνάκια , καφέ και νυχτερινή ζωή από καταλύματα δεν ξέρω πολλά….. γιατί δεν έχω μείνει πότε…..
Πως πάμε :
1. Από πάτρα , καράβι που πάει Σάμη –Ιθάκη
2. Από αστακό με καράβι Ιθάκη

Βάζω μερικές Φώτο και θα επανέλθω με νεοτέρα ….

PACO
19-07-2011, 21:46
σκεφτομαι να ερθω στο νησι σου...απο διαμονη εχει επιλογες?ακριβα?φτηνα?

spirossam
19-07-2011, 21:48
Πολύ ωραία!

Περιμένουμε φώτο και info.

Και μην ξεχνάς ότι όλοι ψάχνουμε να βρούμε την Ιθάκη μας....;)

ckk
19-07-2011, 21:58
Από τους ωραιότερους προορισμούς.

Και η όλη εκεί γειτονιά. Παξοί, Μεγανήσι, Κάλαμος. Παράδεισος.

adventure
19-07-2011, 21:59
Ευχαριστούμε Στρατή .

:) ;)

sliv
19-07-2011, 22:28
σκεφτομαι να ερθω στο νησι σου...απο διαμονη εχει επιλογες?ακριβα?φτηνα?

ρε γαμ@τ@ αυτο ειναι το μεγαλο μου προβλημα ....απο διαμονη δεν ξερω πολλα... γιατι οπως καταλαβαινεις δεν χρειαστηκε να κλεισω ποτε...!!!γενικα εχω ακουσει απο 40€ εωσ 300€ νομιζω με κανα 50-70 θα βρεις ...αλλα πρεπει να κλεισεις γρηγορα γιατι δεν εχει και πολλα .....

Michael Chatzilias
19-07-2011, 22:32
ρε γαμ@τ@ αυτο ειναι το μεγαλο μου προβλημα ....απο διαμονη δεν ξερω πολλα... γιατι οπως καταλαβαινεις δεν χρειαστηκε να κλεισω ποτε...!!!γενικα εχω ακουσει απο 40€ εωσ 300€ νομιζω με κανα 50-70 θα βρεις ...αλλα πρεπει να κλεισεις γρηγορα γιατι δεν εχει και πολλα .....

Μείναμε σε πολύ καλά studios, της κυρίας Βιβής Χανιώτη. Είναι στους Διόσκορους, στο Μύλο. Μέσα στο Βαθύ και πάνω στην προκυμαία. Δίπλα ακριβώς από κει που νοικιάζεις τις βάρκες για βόλτες. Ήταν καταπληκτικά δωμάτια / studios με αυλή και πληρώσαμε 60 Ευρώ την βραδιά. Αν θέλεις να σου δώσω το τηλέφωνό της.

Μου άρεσε που ήταν τυπική και μου έδωσε απόδειξη από μόνη της.
Έμεινα πολύ ικανοποθημένος.
Δες τις φωτογραφίες μας από το άλλο post.

PACO
19-07-2011, 22:35
michael τις ειδα!!!αν θες στειλε πμ το τηλ της κυριας...ευχαριστω πολυ :)...

sliv
19-07-2011, 22:36
Μείναμε σε πολύ καλά studios, της κυρίας Βιβής Χανιώτη. Είναι στους Διόσκορους, στο Μύλο. Μέσα στο Βαθύ και πάνω στην προκυμαία. Δίπλα ακριβώς από κει που νοικιάζεις τις βάρκες για βόλτες. Ήταν καταπληκτικά δωμάτια / studios με αυλή και πληρώσαμε 60 Ευρώ την βραδιά. Αν θέλεις να σου δώσω το τηλέφωνό της.

Μου άρεσε που ήταν τυπική και μου έδωσε απόδειξη από μόνη της.
Έμεινα πολύ ικανοποθημένος.
Δες τις φωτογραφίες μας από το άλλο post.

το καταλαβα απο τις φωτογραφιες ..... εμενα στο απο κατω σπιτι περιπου... μεχρι 5 χρονων......!!!! σας εδωσε πολυ καλη τιμη .....οντος !!!οι πληροφοριες πανε για τον PACO ....thnx !!!!!

PACO
19-07-2011, 22:36
sliv επειδη δεν ξερεις...κερασεις καφε:D

sliv
19-07-2011, 22:38
ξαναλεω οποιος ερθει αν θελει .... ας επικοινωνησει μαζι μου χωρις ντροπες ....θα ειμαι απο 1-15/8

Michael Chatzilias
19-07-2011, 22:42
michael τις ειδα!!!αν θες στειλε πμ το τηλ της κυριας...ευχαριστω πολυ :)...


Σου έστειλα πληροφορίες. Ό,τι χρειστείς πάρε με.

PACO
19-07-2011, 22:47
μιχαλη ευχαριστω πολυ!!!!sliv...ανεβαινω συβοτα,παργα κλπ..κατεβασμα ψαχνομαι...για ιθακη:D...θα σε "τρακαρω" καπου με το μηχαν-ακι σου:cool:

gsmaniac
19-07-2011, 23:22
΄στρατο.....να μου επιτρεψεις να βαλω μερικες φωτο απο το νησι σου,που το εχω λατρεψει και εγω:):)

http://img713.imageshack.us/edit_preview.php?l=img713/96/2009095.jpg&action=rotate

http://img339.imageshack.us/edit_preview.php?l=img339/6241/2009131.jpg&action=rotate

http://img94.imageshack.us/edit_preview.php?l=img94/5215/2009098.jpg&action=rotate

http://img9.imageshack.us/edit_preview.php?l=img9/7051/2009153a.jpg&action=rotate

απιστευτα νερα και πολυ φιλοξενοι ανθρωποι.....:)
οτι πρεπει για ησυχες και ομορφες διακοπες.....;)

zissimo
20-07-2011, 16:37
Kαι εγω εραστης της ΙΘΑΚΗΣ .
Η φωτο απο το εκκλησακι στην μπουκα του Βαθιου , και το Σαρακινικο

vasileiosf
28-07-2011, 21:33
soy einai eykolo na mou steileis kai mena me pm to thl ths kyrias me ta domatia;
se eyxaristo poly!
ego tha eimai apo tis 8/8 eos kai ths 13/8 kai ego me aytokinhto!
an thes steile mou plhrofories gia paralies,faghto,poto kai o,ti allo mporeseis kai exeis thn oreksh!
kai pali se eyxaristo!

sliv
29-07-2011, 11:34
soy einai eykolo na mou steileis kai mena me pm to thl ths kyrias me ta domatia;
se eyxaristo poly!
ego tha eimai apo tis 8/8 eos kai ths 13/8 kai ego me aytokinhto!
an thes steile mou plhrofories gia paralies,faghto,poto kai o,ti allo mporeseis kai exeis thn oreksh!
kai pali se eyxaristo!


Βασιλη, τα στοιχεια τα εχει ο Michael Chatzilias εγω θα ειμαι απο σημερα εως τις 14/8 για τα υπολοιπα επικοινωνησε μαζι.... μου εχω τα παντα στο profile μου.

vasileiosf
31-07-2011, 10:59
Βασιλη, τα στοιχεια τα εχει ο Michael Chatzilias εγω θα ειμαι απο σημερα εως τις 14/8 για τα υπολοιπα επικοινωνησε μαζι.... μου εχω τα παντα στο profile μου.



ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΑ P.M. ΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΟΣ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!