PDA

View Full Version : 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1915 - Γενοκτονία των Αρμενίων.


Arkas
24-04-2009, 20:57
Στην αυγή του 20ού αιώνα, οι καταστροφές στα αρμενικά μνημεία είχαν αφήσει τα ερείπια από 2150 αρμενικές εκκλησίες & μοναστήρια στα τουρκοκρατούμενα αρμενικά εδάφη, ενώ 2000 από αυτά τα μνημεία πυρπολήθηκαν & καταστράφηκαν ολοσχερώς. (Πρακτορείο ειδήσεων της Κασπίας - Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2001)

Σύμφωνα με πληροφορίες της UNESCO για το 1974, τα 464 από τα 913 αρμενικά ιστορικά κτίρια εξαφανίστηκαν από προσώπου γης, τα 252 καταστράφηκαν & τα 197 χρειάζονται γενική επισκευή.

Τον Απρίλιο 1915, οι ομαδικές σφαγές των Αρμενίων από τους Τούρκους είχαν ως στόχο να αφανίσουν το αρμενικό Έθνος και να προωθήσουν το όραμα του Παντουρκισμού.

Η Τουρκία διέπραξε την πρώτη Γενοκτονία του 20ού αιώνα με θύματα 1.500.000 Αρμένιους, ενώ το δυτικό τμήμα της Αρμενίας εξακολουθεί να βρίσκεται υπό την κατοχή της μέχρι και τις μέρες μας.


Σήμερα, 90 χρόνια μετά τη Γενοκτονία, η Τουρκία:

Εξακολουθεί να αρνείται την αναγνώριση της Γενοκτονίας που διέπραξαν οι προκάτοχοι της το 1915 με θύματα 1.500.000 Αρμένιους.
Εξακολουθεί να κατέχει τα 5/6 των ιστορικά αρμενικών εδαφών, όπως αυτά ορίζονται στη Συνθήκη των Σεβρών.
Εξακολουθεί την πολιτική του αποκλεισμού των συνόρων της Αρμενίας και του Ναγκόρνο Καραμπάχ.
Εξακολουθεί να παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα, παρά τις συστάσεις των Διεθνών Οργανισμών.
Η νέα γενιά των Αρμενίων, απαιτεί δικαίως την απονομή δικαιοσύνης προς όλους τους αδικημένους από την Τουρκία λαούς.


Απαιτούν από την Τουρκία να αναγνωρίσει και να καταδικάσει την Γενοκτονία που διέπραξε εις βάρος των Αρμενίων και να επιστρέψει τα ιστορικά αρμενικά εδάφη που παράνομα κατέχει και όπου χρόνια τώρα επιδιώκει να εξαφανίσει κάθε ίχνος της πλούσιας αρμενικής πολιτιστικής κληρονομιάς.
Απαιτούν την άρση του αποκλεισμού των συνόρων της Αρμενίας και του Ναγκόρνο Καραμπάχ.
Απαιτούν από την Τουρκία να συμμορφωθεί με τους κανόνες του Διεθνούς Δικαίου.
Οι νέοι Αρμένιοι σε όλο τον κόσμο αγωνίζονται με την προσδοκία ότι θα έχουν στο πλευρό τους τις νέες γενιές όλων των λαών που οραματίζονται έναν κόσμο πιο δίκαιο, ειρηνικό και πολιτισμένο, των λαών που καταδικάζουν τα λάθη του παρελθόντος για να αποτρέψουν την επανάληψη τους υπό άλλες συνθήκες, με άλλα θύματα.

http://2.bp.blogspot.com/_-AEc53NfCwg/SfGb_8i7H8I/AAAAAAAATS4/zwaUbd2wwvY/s1600/%CE%91%CE%A1%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%99.bmp

http://4.bp.blogspot.com/_-AEc53NfCwg/SfGb68GB4YI/AAAAAAAATSw/_lmEGeuZ1vM/s1600/%CE%91%CE%A1%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%99%2B2.bmp

http://www.greekamericannewsagency.com/gana/images/stories/armenian_genocide.jpg

skippybi
24-04-2009, 21:02
...σε προσπάθειά τους σήμερα στην Αθήνα να παραδώσουν ψήφισμα διαμαρτηρίας στην Τουρκική πρεσβεία,

βρήκαν απέναντί τους τα ΜΑΤ:hmmm::hmmm::hmmm:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-04-2009, 21:10
...σε προσπάθειά τους σήμερα στην Αθήνα να παραδώσουν ψήφισμα διαμαρτηρίας στην Τουρκική πρεσβεία,

βρήκαν απέναντί τους τα ΜΑΤ:hmmm::hmmm::hmmm:


...χωρίς αυτό, να είναι απαραίτητα κατακριτέο ....

Συμπτωματικά, βρέθηκα απ' έξω την ώρα της συγκεντρώσεως.....

Απλά ήταν "όχλος"......

Όχι πάρα πολλά άτομα, αλλά κατά την γνώμη μου ήταν μάλλον επιβεβλημένη η παρουσία των ΜΑΤ ....

.....η γνώμη μου ....;)

skippybi
24-04-2009, 21:14
...χωρίς αυτό, να είναι απαραίτητα κατακριτέο ....

Συμπτωματικά, βρέθηκα απ' έξω την ώρα της συγκεντρώσεως.....

Απλά ήταν "όχλος"......

Όχι πάρα πολλά άτομα, αλλά κατά την γνώμη μου ήταν μάλλον επιβεβλημένη η παρουσία των ΜΑΤ ....

.....η γνώμη μου ....;)
η δική μου άποψη βασίζεται σε ότι εισέπραξα από τηλεοπτικό δελτίο ειδήσεων,
οπότε σαφώς και η δική σου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα Νίκο!!!;)