PDA

View Full Version : Πώς ν' αντιμετωπίσετε την "πετοφοβία" καθώς και άλλες φοβίες


Nondas
26-07-2011, 12:43
Έχετε νοιώσει ποτέ σας πετοφοβία, με αποτέλεσμα να μην ταξιδέψετε με το αεροπλάνο; Πολλοί από τους συνανθρώπους μας υποφέρουν από την λεγόμενη πετοφοβία. Τι είναι η πετοφοβία;

Πετοφοβία: ένας φόβος επίκτητος, που μπορούμε να τον αποβάλουμε με αποφασιστικότητα και επίγνωση

Πρώτο: Ακινητοποίηση της σκέψης
Η πετοφοβία είναι η κατάληξη κάποιων δυσάρεστων σκέψεων μας. Το πρώτο σημαντικό βήμα είναι να σταματήσετε τις δυσάρεστες σκέψεις που προξενούν το φόβο. Για να σταματήσετε τις δυσάρεστες σκέψεις ή πέστε στον εαυτό σας ΣΤΟΠ, και χαλαρώστε.

Δεύτερο: Υποκατάσταση σκέψεων
Είναι εύκολο να κάνουμε δυσάρεστες σκέψεις. Όμως προκειμένου να καταπολεμήσετε την πετοφοβία πρέπει να ακινητοποιήσετε και να διακόψετε την σκέψη σας, να συγκεντρώσετε την σκέψη σας σε μια θαυμάσια εικόνα, και κάντε μια θετική σκέψη. Να θυμάστε ‘φόβος και θετική σκέψη δεν μπορούν να συνυπάρξουν’.

Τρίτο: Ολοκληρώνοντας τους συλλογισμούς μας
Η ενέργεια συνδέεται με την σκέψη. Η αρνητική σκέψη γεννά την αρνητική ενέργεια. Η αρνητική ενέργεια μας κάνει αδύναμους. Και η αδυναμία γεννά τον φόβο. Στόχος είναι να υπερβείτε τα εμπόδια που ορθώνουν εμπρός σας οι ίδιες οι αρνητικές σκέψεις σας.

Τέταρτο: Η δύναμη της θετικής σκέψης
Καθένας μπορεί να εξασκηθεί στην θετική σκέψη. Αποτέλεσμα θα είναι η απορύθμιση του φόβου του και μια συνακόλουθη θετικότερη στάση ζωής.

Πέμπτο: Θεραπευτική απασχόληση
Όλοι μας έχουμε μάθει να ασχολούμαστε με κάτι σε κάθε φάση της ζωής μας. Διαλέξτε να κάνετε κατά την διάρκεια της πτήσης μια δραστηριότητα όπως, να διαβάσετε, να συζητήσετε με τον διπλανό σας, να ακούσετε μουσική, να εργασθείτε ή να κρατήσετε σημειώσεις, να παίξετε κάποιο παιχνίδι, ή να κοιμηθείτε.
Έκτο: Προσδιορισμός του κόστους

Αναλογισθείτε τις σας προσφέρει η πετοφοβία, τι σας στερεί, και τέλος από τι μπορεί να σας γλιτώνει. Φτιάξτε την δική σας λίστα, όπου θα φαίνεται αναλυτικά πόσο ακριβά κόστισε και σε σας η πετοφοβία σας.

Έβδομο: Στα χνάρια των προτύπων
Ανάμεσα από στις φυσιογνωμίες της κοινωνίας μας ο κάθε άνθρωπος διαλέγει τα πρότυπα του, στα οποία πολύ θα ήθελε να μοιάσει. Υπάρχει δυνατότητα να απορυθμίσετε την πετοφοβία σας με την βοήθεια ενός άλλου προσώπου που θα λειτουργήσει ως πρότυπο.

Όγδοο: Αναπνευστικές και χαλαρωτικές ασκήσεις
Η σωστή αναπνοή και η αντι-πετοφοβική χαλάρωση αποτελούν ένα κύριο συστατικό στοιχεία της δραστικής αντιμετώπισης της πετοφοβίας.

Ένατο: Συμπληρώνοντας τα γνωστικά κενά
Κάτι που δεν γνωρίζουμε είναι ικανό να δώσει φτερά στη φαντασία μας, να κεντρίσει την αρνητική σκέψη μας. Συμπληρώστε τα γνωστικά κενά σας με αντικειμενική και λεπτομερή πληροφόρηση για όλα τα θέματα που σας απασχολούν γύρω από το αεροπλάνο και την λειτουργία του.

Δέκατο: Το αντι-πετοφοβικό σεμινάριο
Τα αντι-πετοφοβικά σεμινάρια είναι η καλύτερη μέθοδος καταπολέμησης της πετοφοβίας. Περιλαμβάνουν θεωρία, εκπαίδευση στη χαλάρωση και τη ‘σωστή αναπνοή’, ομαδικές συζητήσεις, ξεναγήσεις και προβολές, ομιλίες πιλότων και αεροσυνοδών, και δουλειά για το σπίτι.

Τολμήστε!

Καταπολεμήσετε τον φόβο σας και απολαύσετε ωραίες πτήσεις, ταξιδεύοντας σε διάφορα μακρινά μέρη της γης μας.


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/281747_10150267800101168_754986167_7556003_1054543_n.jpg

commander
26-07-2011, 13:12
να εισαι καλα Νοντα...!!!! ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-07-2011, 13:21
Ωραίο κ χρήσιμο ...

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την καταπολέμηση, οποιασδήποτε φοβίας κουβαλάει ο καθένας ... ;)


Μεταφέρεται στα "χρήσιμα" ...

gemara
26-07-2011, 14:06
Νώντα η ψυχολογία των πτήσεων είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο!

Να μου επιτρέψεις να συμπληρώσω ότι ο φόβος για την πτήση είναι ένα απόλυτα φυσιολογικό συναίσθημα και έγκειται στο γεγονός ότι δεν είμαστε φτιαγμένοι για να πετάμε!

Ο φόβος για την πτήση παρατηρείται από τη βρεφική ακόμη ηλικία όπως περιέγραψε ο Ernst Moro με το λεγόμενο "Moro reflex". Είναι η αντίδραση πού κάνει πχ ένα βρέφος όταν εκεί που το κρατάς, του αφήσεις το κεφάλι. Ασυναίσθητα επειδή καταλαβαίνει ότι πέφτει (πετάει) τινάζεται προς τα πάνω.

Moro reflex - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Moro_reflex)


Οι χειριστές αεροσκαφών το ξεπερνούν κατά κύριο λόγο με το διάβασμα και την γνώση του αεροσκάφους, οι επιβάτες... λίγο πιο δύσκολα! Μου έχει τύχει σε πτήση να κάθομαι επιβάτης και η διπλανή άγνωστη κυρία την ώρα της απογείωσης να μου έχει σχεδόν μελανιάσει το χέρι από το φόβο της!:)

commander
26-07-2011, 14:24
Μου έχει τύχει σε πτήση να κάθομαι επιβάτης και η διπλανή άγνωστη κυρία την ώρα της απογείωσης να μου έχει σχεδόν μελανιάσει το χέρι από το φόβο της!:)
σορυ Νωντα......! :)
Δεν μας λες και την ηλικία της χρώμα μαλλιών ,ματιών, υψος για να δουμε εάν το μελανιασμα θα παραμείνει για καιρό??? :D


Ααα και κατι ακομα το ξέρη η Κωνσταντινα ?? :D:D

gemara
26-07-2011, 15:09
σορυ Νωντα......! :)
Δεν μας λες και την ηλικία της χρώμα μαλλιών ,ματιών, υψος για να δουμε εάν το μελανιασμα θα παραμείνει για καιρό??? :D


Ααα και κατι ακομα το ξέρη η Κωνσταντινα ?? :D:D



Εσύ τώρα δηλαδή, είσαι συμφορουμίτης;;;;;;ΝεύραΝεύραΝεύρα








:p

commander
26-07-2011, 15:17
Εσύ τώρα δηλαδή, είσαι συμφορουμίτης;;;;;;ΝεύραΝεύραΝεύρα


:p


Εμ δεν ειμαι????? :oΑπό τη στιγμη που ρωτάω για την υγεια σου( μελανιασμα) δεν ειμαι ??? :D:o

gemara
26-07-2011, 15:23
Εμ δεν ειμαι????? :oΑπό τη στιγμη που ρωτάω για την υγεια σου( μελανιασμα) δεν ειμαι ??? :D:o


Καλά, άμα με δεις με περισσότερα μελανιάσματα, να μου πεις μετά!!!Νεύρα

commander
26-07-2011, 15:29
Καλά, άμα με δεις με περισσότερα μελανιάσματα, να μου πεις μετά!!!Νεύρα

:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
26-07-2011, 15:33
πολυ χρησιμο.....ειμαι ενας απο αυτους που τρεμουν στον αερα
δωσε μου φουρτουνες,αλλα στον αερα ειμαι κοτοπουλο και μαλλον θα παραμεινω....:o:o:o:o:o

gemara
26-07-2011, 15:39
πολυ χρησιμο.....ειμαι ενας απο αυτους που τρεμουν στον αερα
δωσε μου φουρτουνες,αλλα στον αερα ειμαι κοτοπουλο και μαλλον θα παραμεινω....:o:o:o:o:o



Θα σε πάρουμε καμμιά βολτίτσα και θα σου περάσει! ;)

MARK
26-07-2011, 15:41
http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=155&pictureid=2098

gemara
26-07-2011, 15:48
http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=155&pictureid=2098


Συμφωνώ! :sm7:

commander
26-07-2011, 15:52
Συμφωνώ! :sm7:
και εγω μαζι σου...!!!! :D:D

καμια φορα αυτο το παιδι με εκπλησσει με τις απαντησεις του!!!

:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
26-07-2011, 15:52
Θα σε πάρουμε καμμιά βολτίτσα και θα σου περάσει! ;)

Οκ.....:)

commander
26-07-2011, 15:54
Θα σε πάρουμε καμμιά βολτίτσα και θα σου περάσει! ;)

Οκ.....:)

Μεχρι και η απαντηση του μουδιασμένη ειναι!!!
:D:D

adventure
26-07-2011, 23:01
Ευχαριστούμε πολύ χρήσιμο .

:) :) ;)

BOXER
27-07-2011, 02:34
πολυ χρησιμο.....ειμαι ενας απο αυτους που τρεμουν στον αερα

δωσε μου φουρτουνες,αλλα στον αερα ειμαι κοτοπουλο και μαλλον θα παραμεινω....:o:o:o:o:o



Εμ, με τοσες πτησεις.... εδαφους-"ουρανου" :D που εχεις δει..............


Μια φοβια Κωστα, ειναι λογικο να την εχεις :sm7: :sm7: :sm7: