PDA

View Full Version : Ενδοσυνεννόηση made in China


element
26-07-2011, 14:39
Παίδες αγόρασα την παρακάτω ενδοσυνεννόηση μέσω e-bay και μετά από δύο μέρες που την έχω είμαι πολύ ικανοποιημένος.Η τιμή της βγήκε γύρω στα 50 Ευρώ για οδηγό και συνεπιβάτη και πιστεύω είναι σούπερ!!

2×BT interphone bluetooth motorcycle helmet intercom | eBay (http://cgi.ebay.com/2-BT-interphone-bluetooth-motorcycle-helmet-intercom-/250848982315?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a67c3b52b)

vasorfa
26-07-2011, 14:46
Εχει παιξιε και παλιοτερα!!!!!

την εχω εδω και 2 χρονια!!!

(μαλιστα την φέρνει σαν επισημος εισαγωγεας τιο μελος μας Techlink~:D:D)

vpentza
26-07-2011, 14:50
είχα αντίστοιχη εδώ και 1 χρόνο.....με FM....πολύ εξυπηρετική και ποιοτική για τα χρήματα που έδωσα με μια ένσταση ως προς τη μπαταρία η οποία κρατουσε περίπου μέχρι 3-4 ώρες...
τώρα την έχω παροπλισμένη (το ζευγάρι του είναι αχρησιμοποίητο) λόγω του ότι πήρα μία CARDO σε εκπληκτικά χαμηλή τιμή.....
έχω πάντως να πω ..τα καλύτερα

MARK
26-07-2011, 14:50
Καλό δείχνει ;)

kostasx
27-07-2011, 12:56
Μεγιές..:)

vpentza
27-07-2011, 13:04
είχα αντίστοιχη εδώ και 1 χρόνο.....με FM....πολύ εξυπηρετική και ποιοτική για τα χρήματα που έδωσα με μια ένσταση ως προς τη μπαταρία η οποία κρατουσε περίπου μέχρι 3-4 ώρες...
τώρα την έχω παροπλισμένη (το ζευγάρι του είναι αχρησιμοποίητο) λόγω του ότι πήρα μία CARDO σε εκπληκτικά χαμηλή τιμή.....
έχω πάντως να πω ..τα καλύτερα


η δική μου η Κινέζικη σε λίγο ταξιδεύει για.....Άργος ;) , οπότε ο Νέος της ιδιοκτήτης να μας κάνει τα σχόλιά του :):):)

siraxanz
27-07-2011, 17:07
:D

BOXER
28-07-2011, 04:14
Εχει παιξιε και παλιοτερα!!!!!

την εχω εδω και 2 χρονια!!!

(μαλιστα την φέρνει σαν επισημος εισαγωγεας τιο μελος μας Techlink~:D:D)


Kαι πανω που ημουν ετοιμος να ανοιξω την σελιδα :p, ειδα το ποσταρισμα σου και καταλαβα οτι δεν χρειαζεται :rolleyes:...

Την εχω δει απο κοντα :D!!!

Αυτο που εχω να πω ειναι, οτι ξερω οτι σε εχει βολεψει παρα πολυ ;)!

voorspeler
28-07-2011, 17:40
Την ίδια είχα αγοράσει κι εγώ από Hong Kong και μέσα σε μια βδομάδα η μία από τις δύο συσκευές κάηκε. Emails απανωτά στον κινέζο πωλητή ώσπου τελικά τον έπεισα να μου την αντικαταστησει. Την έστειλα ξανά κίνα με κόστος 6ευρώ (μέσω ΕΛΤΑ) και φυσικά ακόμα και τώρα που έχουν περάσει 8 μήνες υποτίθεται οτι μου στέλνει την καινούργια.

Η άλλη συσκευή απο το ζευγάρι λειτουργεί κανονικά. Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις. Δεν είναι τυχαίο πιστεύω που η interphone F4 ας πουμε χτυπάει τρακοσαρού (όπως και όλες οι αντίστοιχες επώνυμες).

Ίσως απλά να έπεσα στην περίπτωση αλλα προσωπικά δεν θα ξαναέπαιρνα.

Black_Shadow
28-07-2011, 21:37
Παίδες αγόρασα την παρακάτω ενδοσυνεννόηση μέσω e-bay και μετά από δύο μέρες που την έχω είμαι πολύ ικανοποιημένος.Η τιμή της βγήκε γύρω στα 50 Ευρώ για οδηγό και συνεπιβάτη και πιστεύω είναι σούπερ!!

2×BT interphone bluetooth motorcycle helmet intercom | eBay (http://cgi.ebay.com/2-BT-interphone-bluetooth-motorcycle-helmet-intercom-/250848982315?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a67c3b52b)


Πολύ καλή ενδοσυνενόηση (για μια φτηνη λύση), με πολύ καλούς χρόνους αναμονής!
και τι δεν τραβηξε οταν την ειχα , δουλευε συνεχεια και ασταματητα με gps,τηλεφωνο και mp3 συνδεδεμενα συνεχεια. Δυστυχώς ύστερα απο 2 χρονια συνεχόμενης χρήσης και ύστερα απο πολλά διανυθέντα χλμ σε Ευρώπη κ Ελλάδα , απεβίωσε στην Ελλάδα σε μια καταιγίδα.....
Θα σου συτνηστούσα όταν βρέχει "καρέκλες" να είσαι σίγουρος ότι το λαστιχένιο κάλυμα της υποδοχής των ακουστικών και της θύρας usb να ειναι σωστά κλεισμένο γιατί αν παρει νερο (οπως η δικιά μου) ξέχνα τη.....

sliv
18-08-2011, 17:30
μονο ebay υπαρχει? ή μπορουμε να την παρουμε και απο ελλαδα ?

Skyhigh
18-08-2011, 18:32
Συνφορουμιτες μόλις την παρηγγειλα από eBay συνολικό κόστος 55€ ! Έψαχνα από καιρό λύση στο πρόβλημα ενδοεπικοινωνια αλλά δεν ήθελα να δώσω τόσα λεφτά σε ένα επώνυμο προϊόν... Αν αντέξει 2χρονια όπως είπε ο φίλος Black_Shadow πιο πάνω θα είναι πολυ ευχάριστη έκπληξη!!! Όταν με το καλό έρθει θα σας κάνω αναλυτική παρουσίαση της συσκευής γιατί πιστεύω απασχολεί αρκετό κόσμο το θέμα Bluetooth... ;-)


---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=40.470679,22.866993

Aggelos-Syros
19-08-2011, 08:11
Περιμένω και εγώ να μας πείς!
Με ενδιαφέρει!:cool:

siraxanz
19-08-2011, 08:42
Το θέμα με την φτηνή είναι ότι δεν κραταει η μπαταρία,

από ποιότητα επικοινωνίας είναι ικανοποιητική, αλλά η μπαταρία γύρω στις 4-5 ώρες

αν πεις ότι κάνει βαρειά χρήση ίσως 3 ωρες με το ζόρι...εκεί είναι η διαφορά!

Πατεντα με ηλιακό φορτιστή μόνιμο στο κράνος είναι το ζητούμενο η 300ρου για την καλή

napgeo
19-08-2011, 13:03
Θα εκφράσω μόνο μια απορία. Όταν ταξιδεύεις γιατί δεν πρέπει να έχεις την ησυχία σου και να την ακούς συνέχεια. Τόσο εξάψαλμο ακούμε κάθε μέρα…..:sm7:

Aggelos-Syros
19-08-2011, 13:36
Θα εκφράσω μόνο μια απορία. Όταν ταξιδεύεις γιατί δεν πρέπει να έχεις την ησυχία σου και να την ακούς συνέχεια. Τόσο εξάψαλμο ακούμε κάθε μέρα…..:sm7:
Ναι, και γιαυτό βάζουμε την χαλασμένη μπαταρία στην σύζυγο.......:sm7::sm7::sm7:

MARK
22-08-2011, 09:58
Παιδιά παράγγειλα και μου ήρθε,κόστος 60 ευρώ.Την άνοιξα δεν την χρησιμοποίησα και μάλλον δύσκολα θα την χρησιμοποιήσω.Αν κάποιοιος ενδιαφέρεται την παίρνει 60...:)

commander
22-08-2011, 11:46
Παιδιά παράγγειλα και μου ήρθε,κόστος 60 ευρώ.Την άνοιξα δεν την χρησιμοποίησα και μάλλον δύσκολα θα την χρησιμοποιήσω.Αν κάποιοιος ενδιαφέρεται την παίρνει 60...:)
Έχεις καταλάβει ότι σε πήρα τηλ?? Η να βάλω τις φωνές!!!!:sm7:

vasorfa
22-08-2011, 12:03
Το θέμα με την φτηνή είναι ότι δεν κραταει η μπαταρία,

από ποιότητα επικοινωνίας είναι ικανοποιητική, αλλά η μπαταρία γύρω στις 4-5 ώρες

αν πεις ότι κάνει βαρειά χρήση ίσως 3 ωρες με το ζόρι...εκεί είναι η διαφορά!

Πατεντα με ηλιακό φορτιστή μόνιμο στο κράνος είναι το ζητούμενο η 300ρου για την καλή





η συγκεκριμεμη που λεει ο φιλος ΔΕΝ εχει προβλημα με την αυτονομια....π.χ.ειμαι δεκα ημερες on the road και την εχω φορτισει...Προληπτικα 3 φορες...και μιλαμε για πολλλλες ωρες λειτουργιας!!!

vasorfa
22-08-2011, 12:05
Παιδιά παράγγειλα και μου ήρθε,κόστος 60 ευρώ.Την άνοιξα δεν την χρησιμοποίησα και μάλλον δύσκολα θα την χρησιμοποιήσω.Αν κάποιοιος ενδιαφέρεται την παίρνει 60...:)





χμ....λες και το ηξερα....αν δεν γραφει bt midland......:o:rolleyes:


τι δεν σου αρεσε γιαννη;

fonta
22-08-2011, 12:13
η συγκεκριμεμη που λεει ο φιλος ΔΕΝ εχει προβλημα με την αυτονομια....π.χ.ειμαι δεκα ημερες on the road και την εχω φορτισει...Προληπτικα 3 φορες...και μιλαμε για πολλλλες ωρες λειτουργιας!!!

Δεν σε αμφισβητώ φίλος, αλλά αυτά που λες δεν παίζουνε καθόλου.Εκτός και αν την ανάβεις 10 λεπτά την ημέρα.
Την έχω ένα χρόνο και κρατάει 4 ώρες μαξιμουμ με μουσική, χωρίς τηλεφωνήματα ή κράνος/κράνος.
Είναι μια φτηνή -φτηνιάρα-ενδοσυνενόηση.Τίποτα άλλο.
Μόλις μαζέψω τα ριάλια την πετάω στα σκουπίδια και πάω για ΒΤ2;)

MARK
22-08-2011, 14:13
Έχεις καταλάβει ότι σε πήρα τηλ?? Η να βάλω τις φωνές!!!!:sm7:

:sm7::sm7::sm7:

MARK
22-08-2011, 14:16
χμ....λες και το ηξερα....αν δεν γραφει bt midland......:o:rolleyes:


τι δεν σου αρεσε γιαννη;

Βασίλη δεν έχω πρόβλημα κανένα,απλά δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσω,ας την πάρει κάποιος που θα την χρησιμοποιήσει να μην μου πιάνει και χώρο :)

vasorfa
22-08-2011, 18:23
Δεν σε αμφισβητώ φίλος, αλλά αυτά που λες δεν παίζουνε καθόλου.Εκτός και αν την ανάβεις 10 λεπτά την ημέρα.
Την έχω ένα χρόνο και κρατάει 4 ώρες μαξιμουμ με μουσική, χωρίς τηλεφωνήματα ή κράνος/κράνος.
Είναι μια φτηνή -φτηνιάρα-ενδοσυνενόηση.Τίποτα άλλο.
Μόλις μαζέψω τα ριάλια την πετάω στα σκουπίδια και πάω για ΒΤ2;)





φιλος οταν με,το καλο ερθω αθηνα....σε λαω κοντρα σε...αντοχη...οπου και οπως θες...επςναλαμβανω...μιλαω Μονο για την συγκεκριμενη αυτονομια.....



οσο για το on the road...ισως σας μπερδεψα...σορρυ.....μιλαω για 8 με 10 ωρες οδηηησης και περιπου 6ωρες στερεοφωνικη μουσικη...και μπιρι μπιρι με την copilot μου..!!!


αν εξακολουθεις να μξν πιστευεις,οταν με το καλο επιστρεψω ελλαδα....παμε μια κοντρα:D:D





φιλικα παντα,και μη. ξεχνιομαστε απο βαλενσια!!!(ειπαμε on the road):rolleyes:

vasorfa
22-08-2011, 18:25
Βασίλη δεν έχω πρόβλημα κανένα,απλά δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσω,ας την πάρει κάποιος που θα την χρησιμοποιήσει να μην μου πιάνει και χώρο :)




μαλλον αποφασοσες τα πολλα πιτσι πιτζι με την γυναικα...ε;:p

siraxanz
22-08-2011, 18:28
η συγκεκριμεμη που λεει ο φιλος ΔΕΝ εχει προβλημα με την αυτονομια....π.χ.ειμαι δεκα ημερες on the road και την εχω φορτισει...Προληπτικα 3 φορες...και μιλαμε για πολλλλες ωρες λειτουργιας!!!


Πιθανόν και για να το λες έτσι θα είναι, Βασίλη, δηλ πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να πάρει κάποιος την φτηνη αλλά το συγκεκριμένο η η καλή αξίζει τα λεφτά?

Εγώ πήρα μια μεταχειρισμένη να δω αν με βολεύει η όλη φάση και είδα ότι αξίζει, όχι τόσο να μιλάς με τον συναναβάτη σου όσο για την μουσική αλλά κ το τηλ, επίσης για το ζουμο,
τελικά είμαι σε αναζήτηση καλής ενδοσυννενοησης ...

Η εμπειρία μου από την φτηνή είναι ότι αν την θες για χρήση μέχρι 3-5 ωρες αξίζει

MARK
22-08-2011, 19:44
μαλλον αποφασοσες τα πολλα πιτσι πιτζι με την γυναικα...ε;:p

Σωστός :sm7::D

vasorfa
22-08-2011, 23:59
Πιθανόν και για να το λες έτσι θα είναι, Βασίλη, δηλ πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να πάρει κάποιος την φτηνη αλλά το συγκεκριμένο η η καλή αξίζει τα λεφτά?

Εγώ πήρα μια μεταχειρισμένη να δω αν με βολεύει η όλη φάση και είδα ότι αξίζει, όχι τόσο να μιλάς με τον συναναβάτη σου όσο για την μουσική αλλά κ το τηλ, επίσης για το ζουμο,
τελικά είμαι σε αναζήτηση καλής ενδοσυννενοησης ...

Η εμπειρία μου από την φτηνή είναι ότι αν την θες για χρήση μέχρι 3-5 ωρες αξίζει




το εχω πει πο την αρχη του νηματος....!!!!



για τα λευτα της.....ξεφτιλιζει πολλες ενδοεπικοινωνιες της πιατσας......!!!καρατσςκαρισμενο!που λενε και στα παρατραγουδα!!!!

KRASOPATERAS
23-08-2011, 00:19
Ναι, και γιαυτό βάζουμε την χαλασμένη μπαταρία στην σύζυγο.......:sm7::sm7::sm7:
:sm7::sm7:

Skyhigh
07-09-2011, 14:24
Τελικά το intercom ήρθε εχτες το βράδυ, λέω να σας γράψω κάποιες πρώτες εντυπώσεις μιας και δεν το εχω δοκιμάσει σε κάποιο ταξιδι για να εχω ολοκληρωμένη άποψη... Κατ´αρχην τα περιεχόμενα του κουτιου είναι αυτά που φαίνονται στη φωτό

http://img691.imageshack.us/img691/6577/img0233p.jpg


(μέσα στα φακελάκια υπάρχουν 4 βιδες για τις βάσεις που περιέχουν σφιγκτηρα).Συνολικά υπήρχαν 4 βάσεις, 2 μόνο με 3Μ κολλητικη ταινία ( εμένα αυτές με βολεψαν στα κράνη) και 2 με σφιγκτηρα, 2 φορτιστες για πριζα μαζι με καλωδια απο mini-usb σε κανονικο usb, οι μοναδες και τα ακουστικα τους.

Η ποιότητα της μονάδας από θέμα αδιαβροχοποιησης είναι μάλλον μέτρια μιας και δεν είναι όλη φτιαγμένη απο ένα θερμοκολλημενο κομμάτι καοτσουκ όπως άλλες, αλλά η πλακέτα της ειναι ¨χωνευτή¨ μέσα σε ένα κομμάτι σαν σακουλακι με μια ταπα κολλημένη στον πάτο της.

http://img585.imageshack.us/img585/9941/img0234sp.jpg


Πάντως αυτό με ένα πιστολακι ζεστης σιλικονης για εξτρα στεγανοτητα λύνεται πολυ εύκολα ;)
Η Αχιλλειος πτέρνα της συσκευής είναι η υποδοχή των ακουστικων και η υποδοχή της mini-USB θύρας, απο εκει ειναι το πιο πιθανο να παρει νερο σε καποια δυνατη βροχη.

http://img11.imageshack.us/img11/1074/img0235tp.jpg

Απο αυτονομια τωρα , το χρησιμοποιουσα τις τελευταιες 4 μερες καθημερινα ακουγοντας μουσικη και σε λειτουργια intercom καθε μερα περιπου 1,5 ωρα και αδειασε στην αρχη της πεμπτης μερας. Πιστευω ειναι μια χαρα απο αυτονομια μιας και στα χερια μου εφαγε πολυ παιδεμα και αντεξε τοσο…

Η συνομιλια μεταξυ οδηγου και συνεπιβατη γινεται πατωντας ενα κουμπακι, το πατας μια φορα και μιλας μαζι της οσο θελεις, οταν την βαριεσαι το ξαναπατας και γυριζεις στη μουσικη. Δυστυχώς ομως μπορει και η συνεπιβατης να σε καλεσει χωρις να μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο...:rolleyes: Παραλληλα να μιλας και να ακους μουσικη δεν γινεται. Οπως επισης δεν γινεται να ακουνε και οι 2 μουσικη απο 1 τηλεφωνο η 1 GPS, ο καθενας πρεπει να ακουει μουσικη απο το δικο του τηλεφωνο. Μεχρι 3 intercom μπορουν να συνδεθουν μαζι και να μιλανε ολοι μεταξυ τους.

Η ποιοτητα του ηχου ειναι καλη μονο αν τα ακουστικα ειναι κολλημενα στα αυτια, αν ειναι πιο μακρια και χρειαζεται να αυξησεις την ενταση κοντα στο τερμα. Ομως περιπου 2 σκαλες απο το τερμα τα ηχεια ¨μπουκωνουν¨ και ακουγεται τελειως παραμορφωμενος ο ηχος… Αυτο δεν ξερω αν γινεται λογω φτηνιαρικης κατασκευης ηχειων η λογω μη επαρκους ενισχυτη της συσκευης… Αν ειναι το πρωτο διορθωνεται σχετικα ευκολα αλλα το δευτερο δεν φτιαχνεται με τιποτα… Μεχρι τα 160-170 με τα ηχεια κολλημενα στα αυτια δεν ειχα προβλημα παντως!

Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι για το αντιτιμο των 55 $ που εδωσα ειμαι ευχαριστημενος, ειναι μια αξιοπρεπης κατασκευη για low badget Bluetooth intercom.

Καλους δρομους να εχουμε και με προσοχη.. ;)

KRASOPATERAS
11-09-2011, 14:47
Όλα καλά ρε παιδιά και καλά κάνουμε και ψαχνόμαστε αλλά…..μπορεί να κάνουμε την δουλειά μας με κάθε τι φθηνό και να βολευτούμε για λίγο καιρό αλλά θα έρθει ο καιρός που πάλι το καλό θα πάρουμε γιατί της φθήνιας τα πράματα έχουν προσωρινή διάρκεια λειτουργίας….
Αποτέλεσμα τα πληρώνεις δύο φορές….βλέπεις ο νόμος της αγοράς που λέει «ότι πληρώνεις παίρνεις» είναι γεγονός….

Σε προσωπικό επίπεδο πάντως αυτό έχω πάθει….σε λίγο καιρό έψαχνα για το καλό…..μέχρι που το έκοψα το παραμύθι….

KAS
11-09-2011, 18:49
Τη χρησιμοποιώ 2 χρόνια . Και μπορεί να τη πλήρωσα ποιο ακριβά ωστόσο τα βασικά της και αυτό που θέλω στα ταξίδια μου τα προσφέρει πολύ καλά . (Επικοινωνία με συνεπιβάτη , χρήση τηλεφώνου μέσω GPS , μουσική ).

3ple black
01-11-2011, 20:28
Βασίλη δεν έχω πρόβλημα κανένα,απλά δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσω,ας την πάρει κάποιος που θα την χρησιμοποιήσει να μην μου πιάνει και χώρο :)



Αν παιζει ακομα η ενδοσυνεννοηση φιλε MARK με ενδιαφερει.....
(ειναι σετακι για οδηγο και συνεπιβατη ετσι; )

hairentin
03-11-2011, 13:17
Καλησπέρα
Μιάς και είχω την συγκεκριμένη , αλλά έχω και την midland bt1 μπορώ ίσως να βοηθήσω με μιά μίνι σύγκριση ...

Την bt1 , την είχα χρυσοπληρώσει πρίν 2 χρόνια , καλή ποιότητα κατασκευής , τρομερή ποιότητα συνομιλίας μέχρι τα 140 που δοκίμασα , και με την μπαταρία την φόρτιζα μετά απο κάθε μεγάλη βόλτα ή ανα δύο μέρες στην πόλη . Ωστόσο ο λόγος που με έκανε να την παροπλήσω και να την έχω μόνιμα σε ένα συρτάρι να σκονίζεται (αν ενδιαφέρεται κάποιος το συζητάμε ...) , είναι τα ευαίσθητα αναλόσιμα της ... Εντάξυ , δεν είμαι και ο πλέον προσεχτικός , αλλά αυτό το βυσματάκι που συνδέει τα ηχεία/μικρόφωνο με την συσκευή μου χάλασε 2-3 φορές , με κόστος όχι ευκαταφρόνητο , και ήταν τέτοιο που δεν μπορούσα να το φτιάξω μόνος μου .
Η απόσταση επικοινωνίας είναι 10 μέτρα , στα 6-7 αρχίζει ο θόρυβος , αλλά είναι οδηγού συνεπιβάτη , οπότε δεν χρειάζεται παραπάνω .

Την κινέζικη την πείρα με έναν φίλο (2 ζευγάρια), είναι εξαιρετική μέχρι τα 110-120 , μετά αρχίζει και έχει πολύ θόρυβο , ωστόσο λογικά παίζει να φτιάχνει με καλύτερη θέση στο μικρόφωνο . Στα 150-160 η συνεννώηση είναι αρκετά δύσκολη , αλλά κάνει ακριβώς αυτό που χρειάζεται , δηλαδή να μπορείς να καταλάβεις οτι ο μπροστά ή ο πίσω κάτι θέλει να πεί και να κοψεις ταχύτητα για να συνεννωηθείς.
Επίσης η απόσταση επικοινωνίας που ονομαστικά είναι 500 μέτρα είναι επαρκέστατη , αν και σε ευθεία πρέπει να πιάνει πολύ περισσότερο , μιάς και πολλές φορές έχασε ο ένας τον άλλο και ακόμα μιλούσαμε .
Βασικός λόγος που την επέλεξα είναι τα αναλώσιμά της . Απλό καρφάκι είναι , αν πάθει κάτι το κόβω και βάζω άλλο .
Απο αυτονομία την κρίνω αρκετά καλή για τα δικά μου δεδομένα , 4 ώρες συνεχούς μπουρου μπούρου , αλλά τελείως απότομα τα φτήνει ...
Τέλος για την ποιότητα κατασκευής , είναι αρκετά καλή ,αν και είχαμε μια απώλεια στο usb της μιάς , πρέπει να αντικατασταθεί , αλλά ακόμα και καινούρια να έπερνα το κόστος της είναι περίπου όσο τα ακουστικά της midlant.

Αυτά απο μένα και ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

nikos-x
03-11-2011, 16:32
ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Και με το παραπάνω.
Να είσαι καλά :)