PDA

View Full Version : Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;


NLS
27-07-2011, 12:57
Και στο εξωτερικό κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλές ιδέες ή τι καίει τον καθένα. Θα γράψω εδώ μερικές και μπορείτε να επιλέξετε ή να πείτε άλλες.
Θα ήθελα σχετικό ρεαλισμό και όσο μπορούμε να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ GS! Δηλ. αν κάποιος πει, θέλω να έχει 200 άλογα και να γίνεται και υποβρύχιο άστε μην το γράψετε.

Έχω διαβάσει:

- Να σταματήσει να έχει boxer. (να έχει τι;...)

- Να βάλει υδρόψυκτο boxer.

- Να ΜΗΝ βάλει υδρόψυκτο boxer. (για μερικούς είναι απαγορευτικό για το GS)

- Να βγάζει 120 άλογα ή να βγάζει 150 άλογα.

- Να αποκτήσει όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια του MultiStrada1200.

- Να βασιστεί περισσότερο στο HP (λεγόταν ειδικά την περίοδο που είχε βγει), δηλ. πιο "απόλυτο" και από εκεί να χτιστεί βάση για πιο "adventure".

- Να κόψει τα paralever-telelever.

- Να κόψει τον άξονα (!). (ναι έχει ακουστεί και αυτό)

- Να γίνει πιο ON ακόμα και λιγότερο OFF (για να μπει στο χορό μιας κατηγορίας που δεν είναι;...).

- Να γίνει πιο OFF και ας είναι λιγότερο ON (όπως ίσως οι πρώτες G/S).

- Να αυξηθεί η εγγύηση. :P

- Να ελαττωθεί η παραγωγή. (αχαχα)

...εσείς τελικά πως βλέπετε να θέλατε την επόμενη GS σχετικά ρεαλιστικά;

Εγώ θα ήθελα το εξής:

Θέλω να παραμείνει boxer οπωσδήποτε (ποιος να μου το έλεγε ότι θα το έλεγα αυτό κάποτε), μάλλον δεν με ενοχλεί να γίνει υδρόψυκτος εφόσον δεν αυξηθεί ο όγκος και το βάρος (ή το "φάνε" από αλλού δηλαδή).
Θα ήθελα να πιάσει καμιά 120αριά αλογάκια.
Τα ηλεκτρονικά της θέλω (ως computerάς) να εκσυγχρονιστούν, στο κάτω κάτω πάντα έδειχνε το δρόμο σε τέτοια η BMW και οι άλλοι ακολουθούσαν, οπότε θέλω να ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ του MultiStrada αλλά (προσοχή!) θέλω να είναι optional! Δηλ. αν κάποιος θέλει "ξερή μηχανή" (για να πάει στο πράσινο ακρωτήρι) να γίνεται.
Θέλω πραγματικά NEXT GENERATION (δείτε του 1600GT) cockpit display. Να δείχνει παπάδες. Χρώματα, touch screen κλπ. Το λέω γιατί η τεχνολογία έχει φτάσει και έχει περάσει προ καιρού τα όρια σε αυτό το θέμα. Δεν θέλω τσίρκο βέβαια.
ΔΕΝ θέλω να κοπούν telelever-paralever αλλά θα ήθελα τα εξής σε αυτά. Μεγαλύτερη διαδρομή και έστω και σαν paid factory option ΚΑΛΥΤΕΡΗ μάρκα (λέγε με Ohlins).
Ο άξονας θέλω να γίνει πιο στιβαρός.
Θέλω full black option (και εννοώ και ο άξονας και το μοτέρ).
Θέλω να συνεχίσουν οι ακτίνες να υπάρχουν.
Θέλω μεταλλική σχάρα πίσω σε όλα τα μοντέλα (αυτό ζηλεύω από το adventure).
ΔΕΝ θέλω να χάσει περαιτέρω χωμάτινο χαρακτήρα στο όνομα του δρομίσιου! Έχουμε βρομίσει από τέτοια.
Θέλω να παραμείνει η παραγωγή στη Γερμανία και θέλω να αυξηθεί η εγγύηση!

vpentza
27-07-2011, 13:02
θέλω απλά να βελτιώσουν το Quality control στην έξοδο του εργοστασίου...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-07-2011, 13:20
θέλω απλά να βελτιώσουν το Quality control στην έξοδο του εργοστασίου...


Όταν έβγαιναν "λίγα" μηχανάκια, αυτό ήταν εφικτό ...

Τώρα, μ' αυτή την ζήτηση κ κατ' επέκταση παραγωγή, είναι μάλλον δύσκολο ...

Αυτό άλλωστε συμβαίνει κ σε "καλά" κ ακριβά αυτοκίνητα ....

Κάποτε, τα τσέκαραν όλα ... σήμερα ... ενδεικτικά/δειγματολειπτικά ... :cool:




.

NLS
27-07-2011, 13:40
Συμφωνούμε αλλά μη χάνουμε το θέμα.
Νίκο πες τι θα ήθελες...

Ίσως να το πω και αλλιώς... τι θα σε έκανε να άλλαζες την τωρινή σου. Ή αν δεν την άλλαζες να θεωρούσες ότι να πράγματι πήγαν βήματα μπροστά.

nivam
27-07-2011, 13:43
Θέλω να πέσει η τιμή της 50%:sm7::sm7::sm7:

CPretenteriS
27-07-2011, 13:45
Θέλω να πέσει η τιμή της 50%:sm7::sm7::sm7:

Όχιιιιι γιατί μετά θα αρέσει και στους Χονδάκηδες......:D:p:o

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-07-2011, 13:49
Συμφωνούμε αλλά μη χάνουμε το θέμα.
Νίκο πες τι θα ήθελες...

Ίσως να το πω και αλλιώς... τι θα σε έκανε να άλλαζες την τωρινή σου. Ή αν δεν την άλλαζες να θεωρούσες ότι να πράγματι πήγαν βήματα μπροστά.

Τί να πούμε ρε φίλε ???

Με τόσα που ζήτησες εσύ, μας κάλυψες ... ;)

Πάντως, μια επέκταση εγγύησης - έστω κ πλΕρωτική - θα την ήθελα ... :o

CPretenteriS
27-07-2011, 13:50
Τί να πούμε ρε φίλε ???

Με τόσα που ζήτησες εσύ, μας κάλυψες ... ;)

Πάντως, μια επέκταση εγγύησης - έστω κ πλΕρωτική - θα την ήθελα ... :o




Αυτό και μόνο θα μου αρκούσε...:)

vpentza
27-07-2011, 13:55
Τί να πούμε ρε φίλε ???

Με τόσα που ζήτησες εσύ, μας κάλυψες ... ;)

Πάντως, μια επέκταση εγγύησης - έστω κ πλΕρωτική - θα την ήθελα ... :o





Αυτό και μόνο θα μου αρκούσε...:)



χαζός είναι ο Γερμανός ???? εάν ήταν σίγουρος δεν θα το είχε κάνει ??? αλλά ας μην δίνω τροφή στους παλιοHondάκηδες....:D:D
εγώ τοποθετήθηκα παραπάνω.....έχω αλλάξει πάρα πολλά BMW και το συγκεκριμένο που καβαλάω είναι η κορυφή σε ότι έχω καβαλήσει...δεν θέλω κάτι άλλο.....

Gemat
27-07-2011, 13:56
1.Οχι μποξερ!

2.Υδροψυξη.

3.Να "γεμισει" λιγο οπτικα ο κwλος της. (ωστε να μη μοιαζει με bell-47 ελικοπτερο... http://www.helicopters4hire.co.uk/media/bell47helicopter.jpg )

Arkas
27-07-2011, 14:03
Στο GS,
λίγο μεγαλύτερη ζελατίνα για μεγαλύτερη κάλυψη.

Στο Adventure,
δυνατότητα επιλογής χαμηλότερης σέλας.

Και στα δύο,
μια κλειδαρίτσα για τα κράνη,
δε θα με χάλαγε...

.

ckk
27-07-2011, 14:05
Εγώ θα ήθελα όταν φρενάρει και μπαίνει στα ABS, να μην ‘αμολάει’. Να κάνει ‘τρρρρρρρρρ’ :D δηλαδή τα ‘αμολήματά’ της να είναι άπειρα και στιγμιαία. Όπως στα αυτοκίνητα.

CPretenteriS
27-07-2011, 14:05
1.Οχι μποξερ!

2.Υδροψυξη.

3.Να "γεμισει" λιγο οπτικα ο κwλος της. (ωστε να μη μοιαζει με bell-47 ελικοπτερο... http://www.helicopters4hire.co.uk/media/bell47helicopter.jpg )

Εσύ δε θέλεις να αλλάξει προς το καλύτερο... θέλεις να γίνει μια κοινότυπη varadero...:hmmm::D

Φαντάζομαι ότι η ερώτηση του Νίκου, ήταν για να πάμε τη GS 1 βήμα μπροστά...όχι 3 πίσω...;)

CPretenteriS
27-07-2011, 14:07
Στο GS,
λίγο μεγαλύτερη ζελατίνα για μεγαλύτερη κάλυψη.

Στο Adventure,
δυνατότητα επιλογής χαμηλότερης σέλας.

Και στα δύο,
μια κλειδαρίτσα για τα κράνη,
δε θα με χάλαγε...

.


Όλα GS είναι... τα 'χουμε πει αυτά..........:p:o

platon
27-07-2011, 14:27
Boxer, Xenon και εγγύηση, τα υπόλοιπα ως έχουν .-
:D

NLS
27-07-2011, 14:31
Θέλω να πέσει η τιμή της 50%:sm7::sm7::sm7:

ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ!

Είπαμε πια. Ήδη έχει βρομίσει ο τόπος με GSάδες που δεν ξέρουν τι έχουν.

(ρατσίστας μεγάλος ναι)

NLS
27-07-2011, 14:33
1.Οχι μποξερ!

2.Υδροψυξη.

3.Να "γεμισει" λιγο οπτικα ο κwλος της. (ωστε να μη μοιαζει με bell-47 ελικοπτερο... http://www.helicopters4hire.co.uk/media/bell47helicopter.jpg )

Κράτα ότι έχεις. Αυτό που λες δεν είναι GS. :)

Εντάξει πλάκα κάνω, γνώμες είναι όλα. Αλλά θες το Super Tenere, μην ψάχνεσαι.

Εγώ δεν θέλω ούτε το #1 ούτε το #3 (εννοώ είμαι και αρνητικός στο να τα έκαναν αυτά).

NLS
27-07-2011, 14:34
Στο Adventure,
δυνατότητα επιλογής χαμηλότερης σέλας.

Και στα δύο,
μια κλειδαρίτσα για τα κράνη,
δε θα με χάλαγε...

.


Δεν δίνεται ήδη και με χαμηλότερη σέλα;
Το άλλο ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!

NLS
27-07-2011, 14:35
Boxer, Xenon και εγγύηση, τα υπόλοιπα ως έχουν .-
:D

Xenon; Σιγά το option. Στο δίνει ο dealer και το χρυσοπληρώνεις. Ή το βάζεις μόνος σου και καταλαβαίνεις ότι κοστίζει μόνο όσο ένα γέμισμα του adventure.
Άσε που αν μιλάμε για εργοστασιακά (που για αυτό μιλάμε) υπάρχουν καλύτερα options από Xenon πιστεύω.

gsmaniac
27-07-2011, 15:07
;)να πω κατι για τον αεροψυκτο boxer....:o
οταν η harley,εβγαλε υγροψυκτο μοτερ οι πωλησεις επερσαν κατακορυφα και ο λογος ηταν εμφανης.....;)
το ιδιο πιστευω θα συμβει και μετο gs,εαν το κανουν υγροψυκτο....θα το αγορασουν καποιοι σαν τον γιωργο(gemat),που δεν εχουν γνωρισει την χαρα που σου προσφερει ο κινητηρας θρυλος των γερμαναραδων.;)

στο θεμα μας τωρα.....οι αλλαγες που κανει η μαμα εδω και τοσα χρονια ειναι επιτυχημενες και νομιζω οτι καλυπτει πολυ κοσμο....;)

nikos900
27-07-2011, 16:05
Eννοείται οπωσδήποτε boxer και αν γινεται να παραμείνει αεροελαιόψυκτος. Από εκεί και πέρα λεπτομέρειες:

1. Πιό αξιόπιστο και εύκολο τσεκάρισμα λαδιού.
2. "get you home" παρακάμψεις για γνωστά ευάλωτα και μη υποσυστήματα (π.χ ελεγκτη αντλίας βενζίνης κλπ)
3. Καλύτερη σχάρα στο απλό GS (ας μπει του adventure που ειναι μια χαρα)
4. Προσοχή να μην ανέβει το βάρος, αν μπορεί ας κατεβει στα επίπεδα του πρώτου 1200
5. Λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο στο απλό GS

Θα έλεγα και καλύτερη εξάτμιση, αμορτισερ, και hugger στην πίσω ρόδα, αλλά πρέπει να ζήσουν και οι εξατμισάδες, αμορτισεραδες, αξεσοράδες κλπ

Το βασικό ειναι να μην αλλάξει ο χαρακτήρας και το πολυεργαλείο που είναι τώρα.

siraxanz
27-07-2011, 16:36
Εξελιγμένα ηλεκτρονικά που να μην χαλάνε ESA, ABS ESP κλπ, ποιότητα επιπέδου NASA

Αν υδρόψυξη για τα euro5, να μας δώσουν κ αξιόπιστους 130 ίππους

Ανάρτηση τοπ,

ναι να είναι boxer

βάρος.......μείωση....

τιμή..... μείωση...αλλιώς 5 χρόνια η 100.000κμ φουλ εγγύηση...

τζελ σέλα

ευκολόχρηστη κλειδαριά κράνους

γκριπ που να μην λειώνουν σαν βουτυρο,

χαμήλωμα εξάτμισης ωστε να έχουν κ οι 2 βαλίτσες ιδια χωρητικότητα

σκληρότερες οι ακτινωτές ζάντες....

Σοβαρή βελτίωση φωτισμού...

kostas_366
27-07-2011, 16:47
Να μην αλλάξει τπτ φοβερό. Ψιλομαζέματα όπως κάνει έως τώρα.
Αν αλλάξει μπόξερ κλπ, θα κερδίσει λίγο κόσμο, και θα θέλει να ανταγωνιστεί, όλες τις μοτο της αγοράς.

NLS
27-07-2011, 16:54
1. Πιό αξιόπιστο και εύκολο τσεκάρισμα λαδιού.
Θα έλεγα και καλύτερη εξάτμιση, αμορτισερ, και hugger στην πίσω ρόδα, αλλά πρέπει να ζήσουν και οι εξατμισάδες, αμορτισεραδες, αξεσοράδες κλπ

Το βασικό ειναι να μην αλλάξει ο χαρακτήρας και το πολυεργαλείο που είναι τώρα.

Νομίζω ότι ήδη έχει από τα πιο εύκολα τσεκαρίσματα λαδιού που έχει μηχανή.
Φυσικά δεν θα με χάλαγε καλύτερο να μη σκύβω. :)

Η εξάτμιση είναι από τις καλύτερες εργοστασιακές και στο 2010+ ακόμα και στον ήχο. Μπορούσε να είναι ομορφότερη, αλλά ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που δεν είναι από αυτές στο σχήμα καραμούζας (!!!) που ψιλοείναι στη μόδα σε κάτι... Ιάπωνες (ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΜΠΛΙΑΧ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ).

Hugger ΔΕΝ θέλω γιατί απλά χαλάει το ύφος της (θα μπουκώνει στις λάσπες κλπ.). Όποιος θέλει άλλη χρήση ας αγοράσει. Προτιμώ να ήταν μαμίσιο το ψηλό κάλυπτρο (αυτό που σχεδόν ακουμπάει το πίσω αμορτισέρ) της Touratech (και άλλων) που ούτε καν φαίνεται αν δεν το προσέξεις - και κάνει ΜΕΓΑΛΗ δουλειά.

NLS
27-07-2011, 16:58
τζελ σέλα

γκριπ που να μην λειώνουν σαν βουτυρο,

χαμήλωμα εξάτμισης ωστε να έχουν κ οι 2 βαλίτσες ιδια χωρητικότητα


Τζέλ σέλα; Είναι κανένα εργοστασιακό έτσι; (δεν ξέρω, ρωτάω) Μακάρι βέβαια, αλλά όπως λέμε και ξαναλέμε τι θα κάνουν οι σελάδες; :)

Για τα γκριπ μεγάλο δίκιο. Εκεί να μπουν τζελ! Συμβατά με την θέρμανση όμως.

Χαμήλωμα εξάτμισης σε GS;;; Με τίποτα όμως! Εγώ παραλίγο να γράψω στο δικό μου wishlist ΨΗΛΩΜΑ εξάτμισης (και ας την έβαζαν κάτω από τη σέλα για να μην έχουμε πρόβλημα βαλιτσών - αν ΔΕΝ θυσιαζόταν διαδρομή αμορτισέρ όμως). Παιδιά είναι GS! Όσοι έχουν περάσει ποταμάκι ξέρουν τι λέω πολύ καλά.

Είπαμε να παραμένει GS. Αν θέλετε να γίνει LT, RT κλπ. υπάρχει και το LT, RT κλπ. :D

danaos
27-07-2011, 17:41
Να ξανα γίνει μηχανή και όχι ενα τεράστιο παιχνίδι με πολλά πολλά ηλεκτρονικά!!!!

Τα οποια χαλάνε και όλας!!!!

Το λέω και τι ξανά λέω!!!! Η τελευταία μοτο που έβγαλε η μαμα BMW ηταν το 1150gs adventure
παει και τελειώσε!!!!

Μια μοτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ!!!!

NLS
27-07-2011, 17:58
Μπορεί να έχεις δίκιο. Ωστόσο η 1200GS έγινε μακράν πιο εμπορική. Για κάποιο λόγο μάλλον. Αποκλείεται να κάνουν πίσω σε αυτό τον τομέα ε.

Εσύ γιατί προτίμησες το HP2 από κάποιο 1150 φτιαγμένο HPN;
(θα ερχόταν και φτηνότερα ίσως)

danaos
27-07-2011, 18:17
Συμφωνω οτι εγινε η ποιο εμπορικη μοτο της μαμας....
γιατι και "εμεις" σαν αναβάτες εχουμε αλλάξει νοοτροπία!!!
το οτι ειναι εμπορικη δεν σημανει και πολλά!!
δηλ με το varadero δεν πας παντου?!?!?!?!

Παλιά γυρνάγαμε ολη την Ελλάδα και την ευρώπη με XR και KLE και τωρα θέλουμε αν ηταν δυνατόν η μοτο να οδήγει και για εμάς!!!

Και φυσικά εχουμε και το κομπλεξ του ποιο "τουμπανο"
δηλ να βαζουμε να βάζουμε επάνω πραγματα που παλια ουτε θα το σκεφτομασταν....δηλ μην τρελαθω οτι δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις τα προστατευτικα για τα νερα που βάζουμε στα πόδια...που ειναι το πρωτο πράγμα που θα σου χτυπήσει το πόδι σε περίπτωση πτωσεις

Πας σε καφετερια και το μονο που ακους ειναι έβαλα εξάτμιση εβαλα αυτο εβαλα εκείνο!!!
.."τι μηχανή έχεις?"
..."varadero"
...α...καλά
..."τι μηχανη εχεις GS..."
..΄."ελα ρε μαγκα δεν παιζεσαι"

και φυσικά ειναι πολύ μαστ να βλέπεις μια μπουμπου καλο γιαλισμένη στην καφετερια.
μακάρι οσοι εχουν gs να ήξεραν γιατι έχουν gs
και μακάρι να χρεισιμοποιούσαν και g εκτος του s
υπάρχουν ατομα που ξέρω τα οποια ειναι με μισθο και πάνε και αγοράζουν 1200 απλα για να ειναι μαστ!! και μετα πανε απο τα κινεζικα και αγοραζουν φρενα γιατι δεν βγαίνουν

οσο γιατι πήρα το ΗΡ φίλε

ειναι κατι το διαφορετικο σαν στήσιμο μοτο γενικά

και για το χώμα που το θέλω εγω δεν μπορώ να πάω με gs ή gsadv

για αυτο και μονο τον λόγο

οριακά ειμουν για 1150gs adv οριακα

NLS
27-07-2011, 18:25
πολύ σωστά τα λες
όμως δεν αλλάξαμε ΕΜΕΙΣ σαν νοοτροπία (με την περιορισμένη ομάδα που εννοείς), όλος ο πλανήτης έχει αλλάξει

danaos
27-07-2011, 18:32
ναι αυτο λέω φίλε μου οτι μέσα σε όλα εχουμε μπεί και εμεις στο τρυπάκι.....και χώνουμε χώνουμε!!!

αστα....

δηλ για εμένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα τα έσκαγα για να πάρω μια 1150 σαν του commander....

το ειχα το 1150adv και "λεει" πολλά πιστεψε με...

Να είσαι καλα!

Ακιs
27-07-2011, 19:00
ναι αυτο λέω φίλε μου οτι μέσα σε όλα εχουμε μπεί και εμεις στο τρυπάκι.....και χώνουμε χώνουμε!!!

αστα....

δηλ για εμένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα τα έσκαγα για να πάρω μια 1150 σαν του commander....

το ειχα το 1150adv και "λεει" πολλά πιστεψε με...

Να είσαι καλα!
spam on....
Δεν προλαβες Δαναε....αυτο το ζητησανε στο προπελομουσειο στο Μοναχο......:D
spam off...

Στο θεμα μας....
1.Να μην αλλαξει τον μποξερ,γιατι ειναι αξιοπιστος...

2.Να μην αλλαξει τα τελεπαπαρολεβερ,γιατι οντως ''κραταει''....

3.Να μην αλλαξει τα φρενα,[με μια βελτιωση στο πισω ενδεχομενως] γιατι φρεναρει εκπληκτικα.....

Να αλλαξει ολους της τους προμηθευτες στα περιφεριακα της εξαρτηματα......ειναι κριμα ενας τοσο αξιοπιστος κινητηρας να ''χαντακωνεται'' απο ευτελη περιφεριακα......:D

nikos900
27-07-2011, 19:03
Νομίζω ότι ήδη έχει από τα πιο εύκολα τσεκαρίσματα λαδιού που έχει μηχανή.
Φυσικά δεν θα με χάλαγε καλύτερο να μη σκύβω. :)
.

Για να τσεκάρεις λάδι πρέπει να ζεστάνεις, να αφησεις στο πλαινό stand 5 λεπτά, και μετά να ανεβάσεις στο κεντρικό. Είναι γνωστό θέμα με πολλές σχετικές συζητήσεις σε forums (πχ. πρόσφατα στο Αdvrider) Αυτό ίσως να μπορούσε να βελτιωθεί. Αυτό εννοώ πιο αξιόπιστο και εύκολο.:)

kostas_366
27-07-2011, 19:24
Συμφωνω οτι εγινε η ποιο εμπορικη μοτο της μαμας....
γιατι και "εμεις" σαν αναβάτες εχουμε αλλάξει νοοτροπία!!!
το οτι ειναι εμπορικη δεν σημανει και πολλά!!
δηλ με το varadero δεν πας παντου?!?!?!?!

Παλιά γυρνάγαμε ολη την Ελλάδα και την ευρώπη με XR και KLE και τωρα θέλουμε αν ηταν δυνατόν η μοτο να οδήγει και για εμάς!!!

Και φυσικά εχουμε και το κομπλεξ του ποιο "τουμπανο"
δηλ να βαζουμε να βάζουμε επάνω πραγματα που παλια ουτε θα το σκεφτομασταν....δηλ μην τρελαθω οτι δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις τα προστατευτικα για τα νερα που βάζουμε στα πόδια...που ειναι το πρωτο πράγμα που θα σου χτυπήσει το πόδι σε περίπτωση πτωσεις

Πας σε καφετερια και το μονο που ακους ειναι έβαλα εξάτμιση εβαλα αυτο εβαλα εκείνο!!!
.."τι μηχανή έχεις?"
..."varadero"
...α...καλά
..."τι μηχανη εχεις GS..."
..΄."ελα ρε μαγκα δεν παιζεσαι"

και φυσικά ειναι πολύ μαστ να βλέπεις μια μπουμπου καλο γιαλισμένη στην καφετερια.
μακάρι οσοι εχουν gs να ήξεραν γιατι έχουν gs
και μακάρι να χρεισιμοποιούσαν και g εκτος του s
υπάρχουν ατομα που ξέρω τα οποια ειναι με μισθο και πάνε και αγοράζουν 1200 απλα για να ειναι μαστ!! και μετα πανε απο τα κινεζικα και αγοραζουν φρενα γιατι δεν βγαίνουν

οσο γιατι πήρα το ΗΡ φίλε

ειναι κατι το διαφορετικο σαν στήσιμο μοτο γενικά

και για το χώμα που το θέλω εγω δεν μπορώ να πάω με gs ή gsadv

για αυτο και μονο τον λόγο

οριακά ειμουν για 1150gs adv οριακα
Σαν να τα λες καλά. Πολύ καλά θα έλεγα.

nivo
27-07-2011, 19:46
Να μην αλλαξει το boxer αλλωστε οταν λες bmw το πρωτο που σου ερχετε στο μυαλο ειναι ΒΟΧΕR !!! Να κανει ενα μπραφ και να βγαλει το 1150 ADVE με τα δεδομενα τις τωρα εποχης ,με λιγα αλογα παραπανω απο οτι εχει,με καλουδια για να χορταινει το ματι ,και να δεις τι θα γινει στην αγορα...........αν ειχα το 1200 θα ζητουσα αλλα πραγματα ......:D

J-P-HELLAS
27-07-2011, 20:13
λοιπον. να παραμεινει αεροψυκτος,
. να φτιαχτει πλαισιο απο την αρχη και να μην παιζει αυτον τον ρολο ο κινητηρας (σε στυλ hp2),
. καλυτερη ποιοτητα σε ολα τα εξαρτηματα (φυσικα αυτο ανεβαζει πολυ το κοστος),
. επιλογη τελειως απλης εκδοσης χωρις κανενα ηλεκτρονικο μπιμπλικι,
. να κανει αυτο που υποσχονται οι γερμανοι π.χ παει "παντου",
. διαμορφωση της μοτο σε βασικα πραγματα απο την παραγγελια χωρις εξτρα επιβαρυνση, (ζαντες, λαστιχα, σελλα, ζελατινα)
. ενα μηχανακι και οχι δυο (απλο gs - adventure) με επιλογη απο την παραγγελια για τις αναρτησεις (για πιο on, και πιο off)

πιστευω να μην ζηταω πολλα

J-P-HELLAS
27-07-2011, 20:17
:sm7::sm7::sm7::sm7:

wet & dirty
27-07-2011, 21:11
ΤΙΠΟΤΑ.....ετσι οπως ειναι στημενες κανουν την δουλεια τους μια χαρα....και τα ψηφιακα καλουδια κανουν και αυτα την δουλεια τους...τωρα για το αν χαλανε οκ γι αυτο το λογο εχει ενα after sale που μαμαει και δερνει...;)

Mike_
27-07-2011, 22:34
Στο GS,
λίγο μεγαλύτερη ζελατίνα για μεγαλύτερη κάλυψη.
.


:sm8:

forester
27-07-2011, 23:14
Εσύ δε θέλεις να αλλάξει προς το καλύτερο... θέλεις να γίνει μια κοινότυπη varadero...:hmmm::D

Φαντάζομαι ότι η ερώτηση του Νίκου, ήταν για να πάμε τη GS 1 βήμα μπροστά...όχι 3 πίσω...;)


+1200 και βάλε!!!!
άκου να "γεμίσει ο ####ς της" :(:(Νεύρα
Η πιο όμορφη ουρά της αγοράς, ΜΑΚΡΑΝ!!!!

forester
27-07-2011, 23:20
1. Υδρόψυξη
2. Μεγαλύτερες διαδρομές/ποιοτικότερες αναρτήσεις, ανάλογες των 16000€
3. Καλύτερη ποιότητα συναρμολόγησης (σ' αυτό εμπλέκονται και οι κατά τόπους εισαγωγείς, ίσως...)

Να συνεχίσει να είναι διαφορετική κι ας την αντιγράφουν! Να κρατήσει το χαρακτήρα της, ίσως λίγο ποιο G, ας πούμε:):):):)

Gemat
27-07-2011, 23:52
Εσύ δε θέλεις να αλλάξει προς το καλύτερο... θέλεις να γίνει μια κοινότυπη varadero...:hmmm::D

Φαντάζομαι ότι η ερώτηση του Νίκου, ήταν για να πάμε τη GS 1 βήμα μπροστά...όχι 3 πίσω...;)


Δηλαδη το να φυγει ο κινητηρας που σχεδιαστηκε το 1821 και να γινει υδροψυκτη ειναι βηματα πισω ?????

Οσο αφορα στο 3, ειναι αισθητικο και βεβαια υποκειμενικο....

ΙoannisPanagiotidis
28-07-2011, 00:38
... να ναι οπωσδηποτε , παλι, boxer !
... να εχει παλι Τelelever , Paralever!...(και Duolever δεν θα με χαλουσε)
... να χει 130 αλογακια ... ακομα και αν θα πρεπει να γινει για αυτο υδροψυκτο!
... να μην αλλαξει καθολου εμφανιση!
... ακομα καλυτερο ABS ... παντα συνεργαζομενο integral!
... δεν θελω ESA...δεν θελω antspin....θελω μπρος πισω σκληρες ÖHLINS !
... θελω μπροστα ,option για μη χωματερους με 17αρα ζαντα!
... θελω να λειτουργουν σωστα οι ενδειξεις στο κοντερ ... και κυριως ο δεικτης της βενζινης που μου την σπαει απ την ωρα που την αγορασα!


...και θελω να ειχα τα λεφτα να την αγοραζα!

BOXER
28-07-2011, 02:23
...και θελω να ειχα τα λεφτα να την αγοραζα!

Το πιο βασικο ειναι αυτο...

:sm7: :sm7: :sm7:

egefalikos
28-07-2011, 02:41
Το μηχανάκι έχει αγγίξει την τελειότητα, ίσως μόνο μια μικρή βελτίωση στα φώτα!

forester
28-07-2011, 07:29
Το μηχανάκι έχει αγγίξει την τελειότητα, ίσως μόνο μια μικρή βελτίωση στα φώτα!


:sm4:
Τα φώτα!!!! τα ξέχασα, αν και κάθε βράδυ που την καβαλάω τα σκέφτομαι συνέχεια!!!

NLS
28-07-2011, 09:32
Το GS έχει έναν "άτυπο" συνδυασμό πραγμάτων (ακόμα ΚΑΙ το όνομα, είπαμε ΑΤΥΠΟ συνδυασμο) που το κάνουν να είναι ο αφέντης της κατηγορίας.

Όμως το να λέμε ότι έχει αγγίξει την τελειότητα είναι κοντόφθαλμο. Θα θέλαμε για να είναι αυτό που έχουμε το "τέλειο", αλλά δεν είναι έτσι. Η ζωή και η τεχνολογία και η μηχανολογία κλπ. προχωράνε.

Θα βγει επόμενο GS και θα μας αρέσει και αυτό. Ακόμα και αυτοί που ακόμα λένε για το 1150 (και κάποιοι για το 1100 καλύτερα από το 1150) θα φτάσουν να έχουν ένα επόμενο GS ή να το θέλουν κρυφά ή φανερά (ναι οκ με κάποιες εξαιρέσεις σε αυτά).

Ο μόνος τρόπος να χάσει το θρόνο του το GS είναι να συνεχίσει μια αυξανόμενη τάση μείωσης αξιοπιστίας και να μην αντιδρούν σε ότι κάνει η υπόλοιπη αγορά. Σύμφωνα με το παρελθόν της BMW το δεύτερο ξέρω ότι θα το κάνουν (συνήθως το κάνουν... προσπερνώντας), το πρώτο θα δείξει.

Jefe
28-07-2011, 09:42
Εξελιγμένα ηλεκτρονικά που να μην χαλάνε ESA, ABS ESP κλπ, ποιότητα επιπέδου NASA

Αν υδρόψυξη για τα euro5, να μας δώσουν κ αξιόπιστους 130 ίππους

Ανάρτηση τοπ,

ναι να είναι boxer

βάρος.......μείωση....

τιμή..... μείωση...αλλιώς 5 χρόνια η 100.000κμ φουλ εγγύηση...

τζελ σέλα

ευκολόχρηστη κλειδαριά κράνους

γκριπ που να μην λειώνουν σαν βουτυρο,

χαμήλωμα εξάτμισης ωστε να έχουν κ οι 2 βαλίτσες ιδια χωρητικότητα

σκληρότερες οι ακτινωτές ζάντες....

Σοβαρή βελτίωση φωτισμού...



Συμφωνώ απόλυτα με τον Χάρη! ;)




Jefe

CPretenteriS
28-07-2011, 10:00
Δηλαδη το να φυγει ο κινητηρας που σχεδιαστηκε το 1821 και να γινει υδροψυκτη ειναι βηματα πισω ?????

Οσο αφορα στο 3, ειναι αισθητικο και βεβαια υποκειμενικο....

Φαντάσου... για να είναι κατασκευής 1821 και να "παίζει" ακόμη... για τι διαστημικό κινητήρα μιλάμε...;)

taksidiotis
28-07-2011, 12:26
1.να εχει υδροψυκτο boxer
2.telever-paralever
3.καλυτερα φωτα
4.120 αλογα θα ειναι μια χαρα
5.καταργηση esa,επιστροφη στην χειρονακτικη λυση.
6.να μην χασει σε ογκο μηχανης αλλα να γινει πιο επιθετικο το look της
7.να μην θελει λυσιμο ολη η μηχανη για μια αλλαγη δισκου
8.περισσοτερη αξιοπιστια
9.επεκταση εγγυησης

NLS
28-07-2011, 12:40
5. γιατί σε υποχρέωσε κανείς να ΒΑΛΕΙΣ ESA;
7. χλωμό

gsmaniac
28-07-2011, 13:45
Φαντάσου... για να είναι κατασκευής 1821 και να "παίζει" ακόμη... για τι διαστημικό κινητήρα μιλάμε...;)



για την παλαια τεχνολογια του,εχει δικιο ο γιωργος......αλλα οι πωλησεις δειχνουν οτι ο κοσμος εχει αγαπησει τον κινητηρα του 1821 και δεν τον αλλαζει ευκολα;)

dionysisgs
28-07-2011, 13:46
Μόνο περισσότερη αξοπιστία απαιτείται...ολα τα αλλα τα έχει...

NLS
28-07-2011, 15:08
η αξιοπιστία της είναι στα πλαίσια ΟΛΩΝ των εταιριών (ΑΣΧΕΤΑ με ότι θέλουν να περάσουν κάποιοι) - ότι καλό θα είναι να επιστρέψει στην ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ αξιοπιστία από ότι άλλες εταιρίες, ναι μαζί σας

taksidiotis
28-07-2011, 17:53
5. γιατί σε υποχρέωσε κανείς να ΒΑΛΕΙΣ ESA;
7. χλωμό

Ναι,όταν μου την έχουν ετοιμοπαραδοτη μόνο φουλ έκδοση

NLS
28-07-2011, 18:06
Και τι αλλάζει αυτό σε αυτό που σου είπα.

taksidiotis
28-07-2011, 19:57
Ότι πρέπει να περιμένεις κανά δίμηνο συν για να παραλαβεις χωρίς esa.τεσπα μας βγάζει ζημιά εκτός εγγύησης?την ξηλωνουμε

kostas_366
28-07-2011, 20:09
Ότι πρέπει να περιμένεις κανά δίμηνο συν για να παραλαβεις χωρίς esa.τεσπα μας βγάζει ζημιά εκτός εγγύησης?την ξηλωνουμε
Φιλαράκι να ούμε εγώ στο λέω γιατί σ αγαπάω. Πάρε 1150 και γράφτα όλα στον .....πάγο.
Αν σε χαλάσει, αντάλλαξέτο με vara.

vasileiosf
28-07-2011, 21:47
ego poy exo to f800gs ti na po;
na eimai eyxaristhmenos;

cliper
28-07-2011, 21:49
Αν σε χαλάσει, αντάλλαξέτο με vara.
:sm7::sm7::sm7:

NLS
28-07-2011, 23:18
ego poy exo to f800gs ti na po;
na eimai eyxaristhmenos;

γιατί τι σε χαλάει - μια χαρά είναι

το μοτέρ αυτό είναι μωρό έως έμβρυο ακόμα

δεν μιλάμε για το 800 εδώ

taksidiotis
30-07-2011, 20:40
Φιλαράκι να ούμε εγώ στο λέω γιατί σ αγαπάω. Πάρε 1150 και γράφτα όλα στον .....πάγο.
Αν σε χαλάσει, αντάλλαξέτο με vara.

ευτυχως που με αγαπας....ωραια ευχη μου δινεις και με τις 2 προτασεις:sm7::sm7::sm7:

napgeo
30-07-2011, 22:23
Τίποτα να μην αλλάξει . Όπως είναι τώρα έχει φτάσει στα όρια της τελειότητας.
Και επειδή μετά το τέλειο δεν υπάρχει κάτι καλύτερο , ας σταματήσει την παραγωγή.
:sm7:

NLS
30-07-2011, 23:44
...που ΟΥΤΕ αυτό θα βοηθήσει τις πωλήσεις του NT700.
Μόνο η λοβοτομή μπορεί να βοηθήσει στις πωλήσεις αυτής της μηχανής.

Major_Goose
31-07-2011, 18:45
Μετά απο 2 χρόνια με το GS και έχοντας αλλάξει πάραπολλές μηχανές στα 30 συνεχή και αδιάλειπτα έτη μοτοσυκλεττισμού που έχω διανύσει, έχω να πω ότι είναι μακράν η καλύτερη μηχανή που είχα ποτέ και δεν την αλλάζω με τίποτα.

Αν θάθελα κάτι ....

Λίγα παραπάνω Γκάζια (τα 120 άλογα που λέγαμε ..)
Καλύτερα φώτα
Λίγο πιο μπάσσο και έντονο εξατμισιακό ήχο

Αυτά μόνο ...τίποτα άλλο

NLS
31-07-2011, 23:47
και τα δυο από τα τρία τα φτιάχνεις από τώρα εύκολα ;)

...μεταξύ μας τώρα... δεν μπορεί να μας το παίζεις σχετικός με τέτοια γνώμη ...τι είναι 30 ψωροχρόνια αναβάτης

εδώ επιστήμονες του μοτοσυκλετισμού εδώ μέσα και φωνάζουν για το πόσο χάλια επιλογή είναι η 1200GS
να σέβεσαι ...μόνο αυτό σου λέω

Major_Goose
01-08-2011, 23:04
και τα δυο από τα τρία τα φτιάχνεις από τώρα εύκολα ;)

...μεταξύ μας τώρα... δεν μπορεί να μας το παίζεις σχετικός με τέτοια γνώμη ...τι είναι 30 ψωροχρόνια αναβάτης

εδώ επιστήμονες του μοτοσυκλετισμού εδώ μέσα και φωνάζουν για το πόσο χάλια επιλογή είναι η 1200GS
να σέβεσαι ...μόνο αυτό σου λέω

Έχεις δίκιο , τα 2 φτιάχνονται σχετικά εύκολα απλά δεν είμαι σε ...κατάσταση ευχερή να το κάνω τώρα..μόλις μπορέσω όμως .. Όσο για το άλλο και εκεί έχεις δίκιο , δεν με νοιάζει καθόλου που είμαι άσχετος, γιατί μέσω της ασχετοσύνης μου με τις μηχανές διάλεξα την καλύτερη !!!! χαχαχαχαχαχα. :sm7::sm7:

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι γράφοντας αυτό που έγραψα συνηδειτοποίησα ότι περασαν 30 χρόνια πάνω σε σέλλα απο το πρώτο παπί στα 13 και δεν τα θυμάμαι όλα ρε γαμώτο..:yz:yz

Γιά πάμε ...2 χρόνια νηπιαγωγείο, έξι χρόνια στο δημοτικό , 3 χρόνια στο γυμνάσιο, 3 χρόνια στο λύκειο, 4 στο πανεπιστήμιο, 2 στο μεταπτυχιακό ...πολύ δουλειά.....άστο καλύτερα....πάω βόλτα με την μπέμπα στην άδεια Αθήνα !!!:sm7::sm7::sm7:

NLS
01-08-2011, 23:15
έτσι έτσι

Uriah Heep
03-08-2011, 09:13
Στο νεο μοντελο περιπετειας, θα προτεινα να τοποθετηθουν και χειρολαβες ορθιων,
.
.
.
...γιατι οι ...His Master's boys που οδηγουν σε σταση ημιεκτοξευσης ακομη και σε autostrada, αυξανονται με γεωμετρικη προοδο!;)

squad
06-08-2011, 10:16
θα ηθελα να εβαζαν λασποτηρες,πισινους..!!!

NLS
06-08-2011, 10:36
χαμηλούς; μπαααα όχι βέβαια

(τελικά πολύ κόσμος έχει μπερδεμένη αυτή τη μηχανή)

taksidiotis
06-08-2011, 16:03
Χρειάζεται εδώ που τα λέμε φτερό πίσω αλλα και μπροστά προέκταση,όμως υπάρχουν οi after market προτάσεις με φυσιολογικές σχετικά τιμές,αν υπήρχαν μαμά δε θα ήθελα να ξέρω πόσο θα ειχαν

Dr.KC
06-08-2011, 16:16
Θα ήθελα:

1. Να μην έχει ξυρό συμπλέκτη…με μούφα τρόμπα υδραυλικού.
2. Επανασχεδιασμός του crank shaft με τρίτο ρουλεμάν στο κέντρο.
3. Τα σημεία όπου κομπλάρει ο άξονας μετάδοσης να βρίσκονταν εντός κλειστού συστήματος λίπανσης, μαζί και τα ρουλεμάν τους...και όχι χύμα.
4. Η καμπάνα του διαφορικού να είχε καλύτερη σχεδίαση και πιο αξιόπιστα υλικά….βλέπε Honda και Guzzi
5. Ποιοτικότερα περιφερικά (βλέπε αντλίες καυσίμου / μπαταρίες / φωτιστικά σώματα…ήμαρτον με τις H7 τις λάμπες / φούσκες balljoint / ….κτλ)
6. Υγρόψυξη
7. Ένα συρταράκι (βλέπε RT) να βάλεις πέντε πραματάκια.
8. Προστασία από τα νερά που πετά ο πίσω τροχός.
9. Άλλα grips….ήμαρτον στα 5.000χλμ γίνονται αλοιφή.

NLS
06-08-2011, 18:06
Πολύ ενδιαφέροντα μερικά και δεν τα έχει πει κανείς μας. :)

forester
07-08-2011, 11:57
Θα ήθελα:

1. Να μην έχει ξυρό συμπλέκτη…με μούφα τρόμπα υδραυλικού.
2. Επανασχεδιασμός του crank shaft με τρίτο ρουλεμάν στο κέντρο.
3. Τα σημεία όπου κομπλάρει ο άξονας μετάδοσης να βρίσκονταν εντός κλειστού συστήματος λίπανσης, μαζί και τα ρουλεμάν τους...και όχι χύμα.
4. Η καμπάνα του διαφορικού να είχε καλύτερη σχεδίαση και πιο αξιόπιστα υλικά….βλέπε Honda και Guzzi
5. Ποιοτικότερα περιφερικά (βλέπε αντλίες καυσίμου / μπαταρίες / φωτιστικά σώματα…ήμαρτον με τις H7 τις λάμπες / φούσκες balljoint / ….κτλ)
6. Υγρόψυξη
7. Ένα συρταράκι (βλέπε RT) να βάλεις πέντε πραματάκια.
8. Προστασία από τα νερά που πετά ο πίσω τροχός.
9. Άλλα grips….ήμαρτον στα 5.000χλμ γίνονται αλοιφή.


1,2,3 και 4 δεν ξέρω ακόμα, θα δείξει. Εύχομαι να κάνεις λάθος;)
Για το 5, +1200 όσον αφορά στις λάμπες Η7!!! Τα άλλα μου είπαν ότι στο μοντέλο του 10 είναι βελτιωμένα. Θα δούμε...
6,7 και 8 ΣΩΣΤΟΣ!!!!
9, το έχω λύσει φορώντας πάντα γάντια. Πράγματι λιώνουν:mad::mad::mad:, με τα γάντια βελτιώνεται η :mad:κατάσταση. Έχω :mad:9.300 χλμ και είναι ΟΚ ακόμα, αλλά η τάση τους να φθείρονται τάχυστα, είναι παραπάνω από εμφανής:(:(

NLS
07-08-2011, 12:07
τι σας χαλάνε οι H7;

εγώ γκριπ άλλαξα στα 45000 περίπου (θέλανε τουλάχιστον από τα 40000 αλλά βαριόμουν)

φοράω γάντια πάντα

ΤΩΡΑ δεν φοράω μερικές φορές :sm7:

forester
07-08-2011, 12:50
Οι Η7 για μεγάλη σκάλα ειδικά, είναι επιεικώς απαράδεκτες. για μεσαία ΟΚ.
Επανερχόμενος στο πόστ του δόκτωρ, όσον αφορά στην λειτουργία της μετάδοσης, ίσως να έχει δίκιο -έτσι φαίνεται από τα γραφόμενά του- και αν αλλάξουν μάλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση με τα "γκλανγκ και γκάπα-γκούπα" στις αλλαγές και στο άσε - πάτα του συμπλέκτη. Είπα πριν ότι εύχομαι να κάνει λάθος, αναφερόμενος σε θέματα αξιοπιστίας.

forester
07-08-2011, 12:52
Θα ήθελα:

..........
4. Η καμπάνα του διαφορικού να είχε καλύτερη σχεδίαση και πιο αξιόπιστα υλικά….βλέπε Honda και Guzzi
.........

Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς;;;;:hmmm:

Dr.KC
07-08-2011, 14:03
Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς;;;;:hmmm:

Το λοιπόν….
RealOEM.com � BMW K25 R 1200 GS 08 (0303,0313) Rear-axle-drive parts (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0303&mospid=51557&btnr=33_1265&hg=33&fg=10) το No7 και 9 συνήθως λένε αντίο….κοντά στα 25.000χλμ και αυτό γίνεται αντιληπτό κοντά στα 30.000 με 40.000χλμ…..

Τα ρουλεμάν είναι κλειστού τύπου, και της πλάκας….και πρακτικά κρατάν όλο το βάρος του ματρακά....χωρίς να είναι τύπου heavy duty....σαν αυτά που φορούν όλος τυχαίος τα διαφορικά της HONDA.

Το 80% των R1200 έχουν αρπαγμένα ρουλεμάν…απλά δεν το έχουν πάρει είδηση ακόμα. Ο επιτρεπόμενος τζόγος είναι στα 1mm το πολύ.

Αν το ψάξετε λοιπόν….όλοι έχουμε τζόγο.

Τα σημεία 1, 2, 3 (μαζί και τα pressure bearing…στο σασμάν…) που αναφέρω πιο πάνω, είναι μικρές ωρολογιακές βόμβες. Επίσης μη συγκρίνεται τα 1100 και 1150 με τα 1200…..το μεγάλο πρόβλημα με τα 1200 είναι ότι έδωσαν άλογα χωρίς λόγο και δεν ανάπτυξαν καθόλου την προστασία του μοτέρ / μετάδοσης.

Το νέο 1200 είναι το απόλυτο φιάσκο….και σε περιφερικά (πχ η αντλία καυσίμου είναι η ίδια…και δεν προστατεύεται από κανένα φυσικό φαινόμενο) αλλά και σε μοτέρ….Για μένα, αφού ήθελαν παραπάνω δύναμη, θα έπρεπε να πάρουν αυτούσιο το μοτέρ του HP και όχι να κάνουν τραβεστί μηχανή.

Όλα αυτά είναι πάντα προσωπικές θέσεις, απόψεις και εμπειρίες καθαρά λόγω δουλειάς και ενασχόλησης. Δεν είναι αντιBMWδάκιας αλλά ούτε και κανένας ψυχωτικός….απλά η BMW περνά μια κρίση κλιμακτηρίου και έχει χάσει τον δρόμο της…..λογικά αν και θα το ήθελα….η επόμενη μοτό μετά από 3 BMW, δεν θα είναι BMW.

erasel
07-08-2011, 14:31
Πάντως το ζήτημα των επόμενων bmw μοντέλων αρχίζει να απασχολεί και μένα !
Επίσης αν αυτά τα παράπονα έφταναν στην "μαμα" ίσως και να τα έφτιαχνε !
Από την άλλη αν συνεχίσουμε να "βλογάμε τα γένια μας" τα επόμενα χειρότερα θα είναι και καλά θα μας κάνουν !!!

Εγώ ήλπιζα σε "πολεμικά" μηχανάκια από την bmw !!! Σε τέρατα αντοχής και ποιότητας!!

Επίσης κάτι που θέλω να πω είναι ότι υπήρχε η τάση να αξιολογείται θετικά μηχανάκι "παλιό" της bmw λόγω αξιοπιστίας και ποιότητας δηλαδή το αγοραστικό κοινό τότε αγόραζε bmw γι αυτούς τους λόγους, τώρα αγοράζουν για να έχουν το καινούριο μοντελο αυτό δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με συμπεριφορα μηχανόβιου, απεναντίας, έχει να κάνει με θύμα του καταναλωτισμού !

Αν συνεχίζουν να υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν το ένα μοντελο πίσω από το άλλο τότε και η bmw θα φθίνει σε ποιότητα για το κέρδος ..απλό !!

forester
07-08-2011, 15:11
Κώστα, ποιο εξάρτημα ονομάζεις "καμπάνα διαφορικού";
Κατ' αρχήν να διευκρινίσουμε ότι μιλάμε για μια γωνιακή μετάδοση κι όχι για διαφορικό. Πέραν τούτου, ποια είναι η "καμπάνα"; Πες νούμερα στο διάγραμμα που παραθέτεις.

Dr.KC
07-08-2011, 15:35
Κώστα, ποιο εξάρτημα ονομάζεις "καμπάνα διαφορικού";
Κατ' αρχήν να διευκρινίσουμε ότι μιλάμε για μια γωνιακή μετάδοση κι όχι για διαφορικό. Πέραν τούτου, ποια είναι η "καμπάνα"; Πες νούμερα στο διάγραμμα που παραθέτεις.

To crown bell ή για πολλούς η καμπάνα της γωνιακής μετάδοσης...πολλοί το καταλαβαίνουν και σα "διαφορικό"...anyway...μικρή σημασία έχει...μιας και τα ρουλεμάν τα παίζουν αργά ή γρήγορα (για 1200 μιλάμε, τα 1100 και 1150 έχουν άλλη σχεδίαση).....ειδικά αυτό το 6013-2RS (ρουλεμάν Νο7)......τουλάχιστον να ήταν SKF ρε παιδιά.....ήμαρτον….μιλάμε αυτό το σύνολο καλείτε να κρατήσει 250 κιλά μηχανής, και κανένα 240 κιλά άμα και είσαι δικάβαλος και τριβάλιτσος…..κοινός….καλά 40ντα.

Επίσης....βρε καλή μου BMW, βάλε και μια Pressure Relive valve κάπου στην κορώνα, έτσι για το ξεκάρφωμα δηλαδή...όλοι οι άλλοι είναι βλάκες που βάζουν

Νομίζω ότι στου 2010 έβαλε.

forester
07-08-2011, 17:23
To crown bell ή για πολλούς η καμπάνα της γωνιακής μετάδοσης...πολλοί το καταλαβαίνουν και σα "διαφορικό"...anyway...μικρή σημασία έχει...μιας και τα ρουλεμάν τα παίζουν αργά ή γρήγορα (για 1200 μιλάμε, τα 1100 και 1150 έχουν άλλη σχεδίαση).....ειδικά αυτό το 6013-2RS (ρουλεμάν Νο7)......τουλάχιστον να ήταν SKF ρε παιδιά.....ήμαρτον….μιλάμε αυτό το σύνολο καλείτε να κρατήσει 250 κιλά μηχανής, και κανένα 240 κιλά άμα και είσαι δικάβαλος και τριβάλιτσος…..κοινός….καλά 40ντα.

Επίσης....βρε καλή μου BMW, βάλε και μια Pressure Relive valve κάπου στην κορώνα, έτσι για το ξεκάρφωμα δηλαδή...όλοι οι άλλοι είναι βλάκες που βάζουν

Νομίζω ότι στου 2010 έβαλε.

:):):):)
Τώρα κατάλαβα!
Σαφώς κι έχεις δίκιο, αν είναι έτσι τα πράγματα. Τα έχω πει κι εγώ γενικά (όχι ειδικά όπως εσύ γιατί δεν τα ξέρω, δεν έχω ψάξει τη μηχανή ακόμα), όμως μου δίνει την εντύπωση φτήνιας σε πολλά σημεία (πλαστικά, συναρμογή, καλωδιώσεις, ακόμα και αναρτήσεις) που δε δικαιολογούνται από την υψηλή της τιμή. Παρόλο που η αίσθηση όταν την καβαλάω είναι ποιοτική, αισθάνομαι ότι είναι μια καλοκρυμένη απάτη... Μη με φάτε, ίσως δεν αποδίδουν οι λέξεις ακριβώς αυτό που εννοώ. Ο Κώστας όμως μου δίνει απαντήσεις....:(
Και πάλι όμως, μετά από 9600 χλμ σε 2+ κάτι μήνες, δεν μετανιώνω που την αγόρασα! Ο λόγος είναι η απίστευτη οδηγησιμότητά της, ακόμα και με ΠΛΗΡΕΣ φορτίο σε κακό , πάνκακο χωματόδρομο!
Αυτό με τα ρουλεμάν, αν και απαράδεκτο, φτιάχνεται πιστεύω. Μόλις πάρω χαμπάρι ότι παίζει αντικατάσταση τρέχω σε SKF και KOYO και βρίσκω!!! Τα υπόλοιπα (συμπλέκτης, σύνδεσμοι άξονα μετάδοσης κλπ) βλέπουμε...
Ίσως βελτιωθούν στο υδρόψυκτο του 12, αλλά τότε θα απαξιωθούν τα δικά μας:(:(:mad::mad:

Dr.KC
07-08-2011, 17:34
Και πάλι όμως, μετά από 9600 χλμ σε 2+ κάτι μήνες, δεν μετανιώνω που την αγόρασα! Ο λόγος είναι η απίστευτη οδηγησιμότητά της, ακόμα και με ΠΛΗΡΕΣ φορτίο σε κακό , πάνκακο χωματόδρομο!


Έτσι είναι, πέρα από την γκρίνια και την μουρμούρα:D, αυτές οι μηχανές είναι πολύ όμορφες και σε ταξίδι αλλά και σε βόλτα......και....η ενεργητική τους ασφάλεια είναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά μοτό.

forester
07-08-2011, 17:39
Έτσι είναι, πέρα από την γκρίνια και την μουρμούρα:D, αυτές οι μηχανές είναι πολύ όμορφες και σε ταξίδι αλλά και σε βόλτα......και....η ενεργητική τους ασφάλεια είναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά μοτό.

+1200
και όπως λέει κι ο erasel, η μουρμούρα -αν φτάσει και στ' αυτιά του εργοστασίου- καλό θα κάνει!!!! Αλλιώς το επόμενο θα είναι ακόμα πιο υποβαθμισμένο!!!

NLS
07-08-2011, 17:46
Παιδιά μπορεί πράγματι να έχουν κάνει λάθη (χλωμό!) και "οικονομικότερες παραλείψεις" (πιθανότερο) λόγω της αλλαγής (δυστυχώς) target group και όγκου παραγωγής. Δεν είναι ίσως το τανκ που ήταν. ΟΜΩΣ δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα με την έννοια ότι και με αυτά τα λάθη/στραβά/παραλείψεις έχουν ένα μηχάνημα που στατιστικά είναι σε ανεκτά πλαίσια ώστε 7 χρόνια που έχει παρουσιαστεί να είναι η βασίλισσα και η πλειοψηφία να είναι μια χαρά μαζί της για εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα.

Σίγουρα θα ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο, να τη ρίχνεις στον τοίχο και να πέφτει ο τοίχος κλπ. αλλά είπαμε...

Θα πω και το άλλο, στους τυφλούς κυριαρχεί ο μονόφθαλος (αν και θεωρώ τραβηγμένο και η 1200GS να είναι ο μονόφθαλμος και οι υπόλοιποι τυφλοί - αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ).

Κάτι άλλο, είχα πει ότι περίμενα την υδρόψυκτη GS άνοιξη 2012. Αρχίζω να νομίζω ότι θα πάει ένα χρόνο πιο πίσω. Αυτά με βάση την (λίγη) εμπειρία μου στο πως κινείται η BMW πριν παρουσιάσει νέα μοντέλα κλπ.

Θα είμαι πιο σίγουρος τον Σεπτέμβρη.

Εγώ προσωπικά με την κρίση... δεν βιάζομαι. :)

NLS
07-08-2011, 17:52
+1200
και όπως λέει κι ο erasel, η μουρμούρα -αν φτάσει και στ' αυτιά του εργοστασίου- καλό θα κάνει!!!! Αλλιώς το επόμενο θα είναι ακόμα πιο υποβαθμισμένο!!!

Αυτό το ξανάπες. Πιστεύεις ότι επί 7 χρόνια ΔΕΝ έχει φτάσει στα αυτιά της BMW τι είναι στραβό στην 1200GS; Πιστεύεις δεν έχει αντιπροσώπους της incognito σε κάτι advrider και ukgser κλπ. (και δεν εννοώ από το εργοστάσιο αν και δεν το αποκλείω, αλλά εξουσιοδοτημένοι άπειροι - που μεταφέρουν ότι είναι σοβαρό). Μήπως το εργοστάσιο δεν ξέρει τι έχει καλύψει περισσότερες φορές στην εγγύηση; Τι ΔΕΝ έχει καλύψει περισσότερες φορές στην εγγύηση; Πόσα γράμματα διαμαρτηρίας έχει πάρει και για τι πράγμα; Φυσικά και ξέρουν.

Όμως το θέμα είναι ισορροπία (και αυτό δεν το κάνουν καν οι μηχανικοί, αλλά οι "project managers" του εκάστοτε μοντέλου) μεταξύ πωλήσεων και αλλαγών. Δηλ. κάτι μπορεί να χαλάει συνεχώς, αλλά να έχουν δει ότι δεν επιρρεάζει σοβαρά τις πωλήσεις και ταυτόχρονα είναι δύσκολο σχεδιαστικά ή κοστολογικά να αλλάξει στο παρόν μοντέλο (ή να σας στεναχωρήσω ίσως ακόμα και στο επόμενο!).

Αντιμετωπίστε την ως καταναλωτικό αγαθό. Με τις ατέλειες της και τις ιδιοτροπίες της και με το ΠΟΣΟ πλησιάζει σε αυτό που θέλει να μας "πουλήσει" σε σχέση με άλλα τέτοια οχήματα.

black_hawk
09-08-2011, 02:07
Δεν εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες (μονο την πρωτη..) αλλα εγω θα'θελα ΑΥΤΟ! με 180 κιλα και 120 αλογακια!!

(Και ας ειναι και αερο-ελαιο-υδροψυκτο!! :sm7: )

http://www.motorcyclenews.com/upload/252934/images/BMW%20GS%201250%20R%20O.B..jpg

:p:p

ntinopoulos
09-08-2011, 07:55
Δεν εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες (μονο την πρωτη..) αλλα εγω θα'θελα ΑΥΤΟ! με 180 κιλα και 120 αλογακια!!

(Και ας ειναι και αερο-ελαιο-υδροψυκτο!! :sm7: )

http://www.motorcyclenews.com/upload/252934/images/BMW%20GS%201250%20R%20O.B..jpg

:p:p
παρα εισαι ...συγκεκριμενος!:sm7:
καλο φαινεται!;)

NLS
09-08-2011, 10:19
Πάρε ένα τηλέφωνο τον Bezzi και την Touratech, δώσε τους κάνα πεντοχίλιαρο (για να ξεκινήσουν) και άσε τους να στο φτιάξουν.

forester
09-08-2011, 14:30
Δεν εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες (μονο την πρωτη..) αλλα εγω θα'θελα ΑΥΤΟ! με 180 κιλα και 120 αλογακια!!

(Και ας ειναι και αερο-ελαιο-υδροψυκτο!! :sm7: )

http://www.motorcyclenews.com/upload/252934/images/BMW%20GS%201250%20R%20O.B..jpg

:p:p

Όμορφα πλαστικά εμπρός, ενδιαφέρον χρωματισμός!!!! Αλλά η εξάτμιση είναι όλα τα λ7!!!! Να τα βλέπουν οι σχεδιαστές στη "μαμά":)

NLS
09-08-2011, 15:38
να σημειώσουμε ότι αυτό το σχέδιο κυκλοφορεί κάτι χρόνια

black_hawk
10-08-2011, 00:18
..Να τα βλέπουν οι σχεδιαστές στη "μαμά":)
.. αυτό το σχέδιο κυκλοφορεί κάτι χρόνια

"Φωνή βοῶντος ἐν τῇ ἐρήμῳ"??? :hmmm:

:mad:

taksidiotis
10-08-2011, 02:53
Πάντως το ζήτημα των επόμενων bmw μοντέλων αρχίζει να απασχολεί και μένα !
Επίσης αν αυτά τα παράπονα έφταναν στην "μαμα" ίσως και να τα έφτιαχνε !
Από την άλλη αν συνεχίσουμε να "βλογάμε τα γένια μας" τα επόμενα χειρότερα θα είναι και καλά θα μας κάνουν !!!

Εγώ ήλπιζα σε "πολεμικά" μηχανάκια από την bmw !!! Σε τέρατα αντοχής και ποιότητας!!

Επίσης κάτι που θέλω να πω είναι ότι υπήρχε η τάση να αξιολογείται θετικά μηχανάκι "παλιό" της bmw λόγω αξιοπιστίας και ποιότητας δηλαδή το αγοραστικό κοινό τότε αγόραζε bmw γι αυτούς τους λόγους, τώρα αγοράζουν για να έχουν το καινούριο μοντελο αυτό δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με συμπεριφορα μηχανόβιου, απεναντίας, έχει να κάνει με θύμα του καταναλωτισμού !

Αν συνεχίζουν να υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν το ένα μοντελο πίσω από το άλλο τότε και η bmw θα φθίνει σε ποιότητα για το κέρδος ..απλό !!

Εδώ τόσα χρόνια και δεν έχουν διορθώσει τίποτα το σπουδαίο απο μας θα ακούσουν και θα διορθώσουν???κι έπειτα,χαζοι ειναι?δεν βλέπουν τις αλλαγές που γινοντε μέσα στην εγγύηση ώστε να καταλάβουν που πάσχει η μηχανη?Που δε πάσχει ειναι βεβαια το θέμα αλλα αυτο ειναι άλλο καπελο

taksidiotis
10-08-2011, 02:56
Δεν εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες (μονο την πρωτη..) αλλα εγω θα'θελα ΑΥΤΟ! με 180 κιλα και 120 αλογακια!!

(Και ας ειναι και αερο-ελαιο-υδροψυκτο!! :sm7: )

http://www.motorcyclenews.com/upload/252934/images/BMW%20GS%201250%20R%20O.B..jpg

:p:p

Μπα,με τα κιλά δεν έχω πρόβλημα και για να πω και την αλήθεια Δε θα το ήθελα 200 κιλά,θέλω σταθερότητα στον δρόμο κι όχι φτερό στον άνεμο.
Κατα τα φωτό ειναι αλητεια λεμε,αλλα κάπως τολμηρό σαν εικόνα για bmw

erasel
10-08-2011, 03:04
Εδώ τόσα χρόνια και δεν έχουν διορθώσει τίποτα το σπουδαίο απο μας θα ακούσουν και θα διορθώσουν???κι έπειτα,χαζοι ειναι?δεν βλέπουν τις αλλαγές που γινοντε μέσα στην εγγύηση ώστε να καταλάβουν που πάσχει η μηχανη?Που δε πάσχει ειναι βεβαια το θέμα αλλα αυτο ειναι άλλο καπελο


Τώρα..τι τακτική ακολουθεί η bmw ..δεν έχω ιδέα! Από την άλλη ακόμα και αυτά που αλλάζονται κατά τη διάρκεις της εγγύησης δεν αποτελούν κόστος για την bmw?? Φυσικά και αποτελούν..οπότε γιατί δεν τα φτιάχνει εξαρχής..

Αν συνεχίσει να φθίνει σε ποιότητα για το κέρδος ..ε .. τότε και ο καθένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες του γι' αυτό που αγοράζει !

Εδώ τώρα που το σκέφτομαι η Γερμανία πρέπει να έχει πλουτίσει μόνο από τις πωλήσεις των gs !!

NLS
10-08-2011, 10:41
Που δε πάσχει ειναι βεβαια το θέμα αλλα αυτο ειναι άλλο καπελο

Αν είναι τόσο χάλια ρε φίλε μη σκέφτεσαι το triple black, χαζομάρα θα είναι.

Μήπως έχεις έναν ελαφρύ διχασμό προσωπικότητας;

NLS
10-08-2011, 10:44
Μπα,με τα κιλά δεν έχω πρόβλημα και για να πω και την αλήθεια Δε θα το ήθελα 200 κιλά,θέλω σταθερότητα στον δρόμο κι όχι φτερό στον άνεμο.
Κατα τα φωτό ειναι αλητεια λεμε,αλλα κάπως τολμηρό σαν εικόνα για bmw

Εγώ θέλω ούτε ΖΩΟΝ σαν το Adventure (ας υπάρχει Adventure για όποιον θέλει - αν και θα το προτιμούσα σαν ΕΝΑ μοντέλο και όλα αυτά να είναι options) και το Varkadero, ούτε πολύ ελαφρύ. Στα κιλά που είναι τώρα ας μείνει (το απλό GS).

Δεν είναι τολμηρή η BMW; Τα HP, HP2 κλπ. είναι άτολμα; Το σχέδιο του S1000RR; Ακόμα και η ίδια η GS με τις στραβωμουτσουνιές της;

Άτολμα...

taksidiotis
10-08-2011, 14:11
Αν είναι τόσο χάλια ρε φίλε μη σκέφτεσαι το triple black, χαζομάρα θα είναι.

Μήπως έχεις έναν ελαφρύ διχασμό προσωπικότητας;

πιο triple black.....adventure.... κανενας διχασμος προσωπικοτητας...ειναι η απολυτη αληθεια...και δεν ειπα οτι ειναι χαλια,καμια σχεση...οχι ομως επειδη ειμαι bmwδακιας οτι δε θα γραψω και την αληθεια...αυτο δε προκειται να μου το κοψει κανεις.τι στην ευχη,εξωτερικο-ελλαδα βλεπουμε τοσα.

Dr.KC
10-08-2011, 14:23
Δε θα το ήθελα 200 κιλά,θέλω σταθερότητα στον δρόμο κι όχι φτερό στον άνεμο.


Μην μπερδεύεται την στιβαρότητα με τα κιλά.....;)

Πάρε νταλίκα.:sm7: (taksidioti η διάθεση μου είναι χιουμοριστική....)

Στη μηχανή τα λίγα κιλά είναι σύμμαχος και σε θέμα ενεργητικής ασφάλειας αλλά και σε ευελιξία στην στραβή που θα κάτσει.:)

Με τίποτα δεν θα ήθελα εξάτμιση κάτω από την σέλα....πολύ ζέστη.

Και θα ήθελα να δω και ένα 1200GS με νέας σχεδίασης συμπλέκτη και νέα μετάδοση. (κοινός να έφευγαν από την μέση όλα αυτά που προκαλούν τα προβλήματα).

NLS
10-08-2011, 14:25
Triple-black adventure δεν είπες;

Ε τι λάθος λέω.

taksidiotis
10-08-2011, 15:00
Triple-black adventure δεν είπες;

Ε τι λάθος λέω.

αααααααααα....sorry,ναι...τα μπερδεψα με το απλο.
καλα και το ανθρακι adv δεν με χαλαει καθολου,μα καθολου:sm7:

napgeo
10-08-2011, 15:19
Τι θα επιθυμούσα στην επόμενη…
Απλά πράγματα από έναν κατασκευαστή με σοβαρό όνομα.
1, Αντικατάσταση στις αναρτήσεις. Να μην σπάνε κλπ
2, Βελτίωση σέλλας και σωστής θέσης οδήγησης
3,Λιγότερα και πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά
4,Βελτίωση άξονα οδήγησης
4,Σωστός και πιο αξιόπιστος φωτισμός . Αλλαγή λαμπτήρων κάθε μήνα. Έλεος
5, Να μην καίει λάδια
6,Πιο αξιόπιστο μοτέρ. Να μην τρυπάει τους κυλίνδρους
7,Τοποθέτηση σκελετού. Για μια αντικατάσταση να μην λύνουμε όλη τη μηχανή
8, Να εκσυγχρονιστεί στο μοτέρ. Υδρόψυκτη η βελτίωση . Να μην ζεσταίνεται
9,Το σύστημα τροφοδοσίας. Να σταματήσει τους ταχυσυνδέσμους.
10.Να μην φεύγουν οι βίδες από τους κραδασμούς.
11.Αντοχή στις καταπονήσεις
12, Να σουλουπωθεί και να μοιάζει με μοτοσυκλέτα
Θα μπορούσα να γράψω άλλους 88 λόγους αλά ας βελτιωθεί πρώτα σε αυτούς…………………

:hmmm::yz:cool:

NLS
10-08-2011, 15:47
Ευχαριστώ για τη συνεισφορά στο θέμα σοβαρά αλλά αυτά που ζητάς τα λες με ποια εμπειρία στο μοντέλο;

ΠΧ.

1. Θα κάνουμε ντα την Showa.
2. ???
4. Αλλαγή λαμπτήρων κάθε μήνα?????? :confused:
5. Συνήθως δεν καίει.
6. Έχεις δίκιο είναι συνηθισμένο πράγμα.
7. Υπάρχει λόγος που είναι έτσι (προσωπικά δεν θέλω και να αλλάξει αυτό).
8. Ζεσταίνεται όσο όλα τα μοτέρ. Ούτε παραπάνω, ούτε λιγότερο.
10. Κατά κανόνα ότι βίδα έχει λυθεί σε άνθρωπο, είναι επειδή κάποιος την είχε ξαναλύσει πριν (και δεν την είχε σφίξει όπως πρέπει).
11. ΠΟΛΥ παραπάνω από πολλές που ξέρω.
12. Περί όρεξης... Δηλ. όταν ένας έχει μέσα στα πράγματα που θέλει να βελτιωθούν "να σουλουπωθεί και να μοιάζει με μοτοσυκλέτα"... ε κανονικά δεν έπρεπε να γράψει τίποτα άλλο, τα έχει πει όλα για το τι θέλει και τι πιστεύει μόνο από αυτό.

Δεν θα ρωτήσω τι θεωρείς σουλούπωμα (πχ. το NT700!) γιατί συζήτηση επ' αυτού εκτός του αντικρούει το "περί ορέξεως" που λέω, θα χαλάσει και το θέμα.

:cool:

Πάντως μη το κουράζουμε: Δεν θες GS ούτε όπως ήταν, ούτε όπως είναι, ούτε όπως θα είναι στα επόμενα 200 χρόνια.

taksidiotis
10-08-2011, 17:29
Τι θα επιθυμούσα στην επόμενη…
Απλά πράγματα από έναν κατασκευαστή με σοβαρό όνομα.
1, Αντικατάσταση στις αναρτήσεις. Να μην σπάνε κλπ
2, Βελτίωση σέλλας και σωστής θέσης οδήγησης
3,Λιγότερα και πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά
4,Βελτίωση άξονα οδήγησης
4,Σωστός και πιο αξιόπιστος φωτισμός . Αλλαγή λαμπτήρων κάθε μήνα. Έλεος
5, Να μην καίει λάδια
6,Πιο αξιόπιστο μοτέρ. Να μην τρυπάει τους κυλίνδρους
7,Τοποθέτηση σκελετού. Για μια αντικατάσταση να μην λύνουμε όλη τη μηχανή
8, Να εκσυγχρονιστεί στο μοτέρ. Υδρόψυκτη η βελτίωση . Να μην ζεσταίνεται
9,Το σύστημα τροφοδοσίας. Να σταματήσει τους ταχυσυνδέσμους.
10.Να μην φεύγουν οι βίδες από τους κραδασμούς.
11.Αντοχή στις καταπονήσεις
12, Να σουλουπωθεί και να μοιάζει με μοτοσυκλέτα
Θα μπορούσα να γράψω άλλους 88 λόγους αλά ας βελτιωθεί πρώτα σε αυτούς…………………

:hmmm::yz:cool:
1.σωστο αν και νομιζω οτι απο το 2010 κι επειτα περα του οτι αλλαξαν οι αναρτησεις,βελτιωθηκε και η αξιοπιστια τους.

2.η σελα και η θεση οδηγησης ειναι σε κορυφαιο επιπεδο.

3.σε αυτο θα συμφωνησω αν και φαινεται οτι στο επομενο θα προσθεσουν κι αλλα.προσωπικα ενα abs,αντε κι ενα antispin θα ηθελα και τιποτα παραπανω.

4.τα φωτα ειναι σε καλα επιπεδα στο θεμα φωτισμου,δε θα την χαλουσε ομως και λιγο περισσοτερο φως.

5.οι περισσοτεροι κινητηρες πλεον καινε.

6.δεν ειναι συνηθες φαινομενο αυτο.

7.εδω σηκωνει συζητηση,προσωπικα μου αρεσει οπως ειναι,κινητηρας,υποπλαισιο...ομως συμφωνω οτι για να βαλει ο μηχανικος χερι θα πρεπει να μεινει μονο ο κινητηρας κατι που εκτοξευει το κοστος συντηρησης.αλλα και τι αλλο να γινοταν,πλαισιο?μπα.πιο λογικες τιμες ομως σε τετοιες συντηρησεις,ναι.

8.ερχεται η υδροψυξη.αν και ο κινητηρας δεν ειχε και θεμα με την ζεστη,σε κανονικα επιπεδα οπως και οι περισσοτερες μηχανες ειναι και οι θερμοκρασιες του gs.

9.συστημα τροφοδοσιας???χμ,απλα να μην καιει ευκολα την αντλια θα ελεγα εγω.

10.ποτε δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα με βιδες,στο ρελαντι μονο εχει λιγο παραπανω κραδασμους και στα 170χλμ στα μοντελα 08+ που ο κινητηρας δειχνει μια δυσανασχετηση σε αυτα τα χιλιομετρα λογω κιβωτιου με αποτελεσμα να κανει εναν κραδασμο.

11.συμφωνω σε αυτο.σχεδον 20.000 κοστιζει.

12.η εμφανιση της ειναι κατι αντικειμενικο,εμενα με τρελαινει,μιλαω για το adv,το μικρο δεν μου αρεσει πλεον καθολου,το adv ομως με κατι μικρες προσθηκες ειναι τερας.

efthimis petroupoli
15-08-2011, 22:18
Πάντως το ζήτημα των επόμενων bmw μοντέλων αρχίζει να απασχολεί και μένα !
Επίσης αν αυτά τα παράπονα έφταναν στην "μαμα" ίσως και να τα έφτιαχνε !
Από την άλλη αν συνεχίσουμε να "βλογάμε τα γένια μας" τα επόμενα χειρότερα θα είναι και καλά θα μας κάνουν !!!

Εγώ ήλπιζα σε "πολεμικά" μηχανάκια από την bmw !!! Σε τέρατα αντοχής και ποιότητας!!

Επίσης κάτι που θέλω να πω είναι ότι υπήρχε η τάση να αξιολογείται θετικά μηχανάκι "παλιό" της bmw λόγω αξιοπιστίας και ποιότητας δηλαδή το αγοραστικό κοινό τότε αγόραζε bmw γι αυτούς τους λόγους, τώρα αγοράζουν για να έχουν το καινούριο μοντελο αυτό δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με συμπεριφορα μηχανόβιου, απεναντίας, έχει να κάνει με θύμα του καταναλωτισμού !

Αν συνεχίζουν να υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν το ένα μοντελο πίσω από το άλλο τότε και η bmw θα φθίνει σε ποιότητα για το κέρδος ..απλό !!
ποσο μα ποσο σωστα το εθεσες...νεος και απειρος ειμαι στο χωρο για να εχω εμπεριστατομενη αποψη αλλα σε συζητησεις με κοσμο που εχει Bob Marley and the Wailers πολλες φορεσ στο τελος της κοιυβεντας σχηματιζω μια αποψη του τυπου... ΡΕ...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ tdm ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

erasel
16-08-2011, 01:23
ποσο μα ποσο σωστα το εθεσες...νεος και απειρος ειμαι στο χωρο για να εχω εμπεριστατομενη αποψη αλλα σε συζητησεις με κοσμο που εχει Bob Marley and the Wailers πολλες φορεσ στο τελος της κοιυβεντας σχηματιζω μια αποψη του τυπου... ΡΕ...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ tdm ΚΑΛΥΤΕΡΑ?


Φίλε, είτε το θέλουμε είτε όχι έχει γίνει ζήτημα η αξιοπιστία των καινούριων gs :o, αυτό "πονάει" βεβαια αλλά τι να κάνεις..


τώρα σαν μοτοσυκλέτες τις θεωρώ καλύτερες από πολλές μάρκες αν όχι όλες

NLS
30-09-2011, 16:25
Παιδιά όποιος θέλει παίρνει TDM πράγματι. Βάζετε και φωναχτή εξάτμιση σαν σύγχρονοι παπάκιδες και όλα καλά. Σας παίρνω δώρο και ένα "μπαμπά μη τρέχεις" με φουντίτσα.

Πάμε πάλι στο θέμα;

Ένα σχόλιο περί υδρόψυξης γιατί έχει γίνει θέμα κατά πόσο επιρρεάζει ή όχι το "adventure" aspect του οχήματος.

Πρώτα από όλα η υδρόψυξη έχει εξελιχτεί εδώ και πολλά χρόνια. Ευελπιστώ δηλαδή ότι δεν θα μας χαλάσει το θέμα βάρος (εξάλλου κερδίζεις σε μέταλλο, λιγότερες ψύκτρες, τρύπες για την υδρόψυξη κλπ.). Δεύτερον, σίγουρα υπάρχουν σε ΚΑΘΕ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΤΟ πολλά πράγματα να χαλάσουν πριν την ψύξη. Δεν άκουσα κανέναν KTMα να γκρινιάζει επειδή το 950/990 του είναι υδρόψυκτο, ενώ υπάρχουν σούπερ καθαρόαιμα, μια χαρά υγρόψυκτα. :D Εξάλλου θεωρητικά ένας υδρόψυκτος μπορεί να δουλέψει σε μεγαλύτερο εύρος περιβάλλοντος μια και κρατάει όσο μπορεί σταθερή την θερμοκρασία του (όχι ότι προβληματίστηκε με τα διαφορετικά περιβάλλοντα η GS αλλά λέμε τώρα). Το θέμα υδρόψυξη είναι όπως το θέμα ψεκασμός vs. καρμπιλατέρ ("στη μέση της ερήμου" και μπλα μπλα μπλα).

Προσωπικά από αδιάφορα (αρνητικός δεν ήμουν ποτέ) αρχίζω και το βλέπω και θετικά αν γίνει με τον σωστό τρόπο.

Η GS για μένα είναι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ο boxer και το στήσιμο της. Όλα τα άλλα μετά.

taksidiotis
30-09-2011, 18:15
ποσο μα ποσο σωστα το εθεσες...νεος και απειρος ειμαι στο χωρο για να εχω εμπεριστατομενη αποψη αλλα σε συζητησεις με κοσμο που εχει Bob Marley and the Wailers πολλες φορεσ στο τελος της κοιυβεντας σχηματιζω μια αποψη του τυπου... ΡΕ...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ tdm ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

οχι αγαπητε μου,δε θα παρω προσωπικα tdm....θελω ασφαλεια...θελω φρενα,θελω καλο στησιμο...ποιοτηκοτερα υλικα...αλλα πανω απο ολα ερχεται η ασφαλεια.
οσες φορες εχω προτιμησει bmw εχω βγει κερδισμενος στο θεμα ασφαλειας...με χει σωσει.και το εννοω.με αλλες μηχανες το λιγοτερο σε καποιες περιπτωσεις θα ειχα γινει χαλκομανια...
σε μια φαση που μου ειχε συμβει με το adv,ενας τυπος πηρε γκομενα απο ενα <<μπαρ>>.την βαζει στο αμαξι και χωρις καν να ελεγξει απο τα αριστερα του αν ερχεται κανεις πεταγεται μες στην μεση του δρομου,εγω εκεινη την στιγμη ανεβαινα την λεοφορο με καμια 140αρα χλμ,μου πεταχτηκε την τελευταια στιγμη,γραπωσα τα φρενα κι επεσα πανω του...επεσα ομως σχεδον σταματημενος πανω του,φρεναρε απιστευτα μεσα σε ενα μικρο χρονκο οριο που ειχα...το αμαξι του,φτερο,πορτα εγινε καινουριο,η δικια μου,καγκελα...
με οποιαδηποτε αλλη μηχανη πιστευω οτι θα χα περασει πανω απο το αμαξι.
ναι,συμφωνω οτι πλεον η αξιοπιστια της bmw εχει πεσει πολυ,ισως κι αδιακαιολογητα...ομως στο θεμα ασφαλειας οχι...εκει δεν υπηρξε συμβιβασμος.
σκεπτομενος λοιπον πολλες απο τις φασεις που μου εχουν τυχει κατα καιρο,το αποτελεσμα ειναι ενα.bmw και παλi bmw.
το tdm καλο,ασπαστο,συμπαθητικο...αλλα μπροστα σε πολλες μηχανες της bmw,πολυ μετριο.

AKIS_21
01-10-2011, 08:50
Αν η μηχανη δε εχει τα κουσουρια της δεν ειναι μηχανη ειναι μεταφορικο μεσο.Ολοι εχουμε συχτιρισει με μικροπροβληματα η με πιο σοβαρα αλλα το παθος για τους boxer δε καταλαβαινει απο τετοια.αν μια γκομενα ειναι ολο ναι και ναι θα ηταν παπαδια θελει και την αρνηση και τα κολπακια :hmmm: