PDA

View Full Version : Δίπλωμα στην Ευρώπη....


gepol
27-07-2011, 15:22
Εχω το κλασικό ροζακί(:p) δίπλωμα. Ξέρει κανείς αν μπορώ με αυτό να ταξιδέψω ή πρέπει να τα χώσω στην ΕΛΠΑ? Το 2007 με αυτό ταξίδεψα πάντως στην Ευρώπη....

Vagelis Gar
27-07-2011, 15:24
2010, 2011 με το ροζάκι. (Βέβαια δεν με σταμάτησε κάποιος για να σου πω αν ισχύει :D)

commander
27-07-2011, 15:25
ακομα ισχυει.....!! :)

siraxanz
27-07-2011, 16:48
βροομ βροομ, εφυγες λέμε

αλλά προσοχή ισχύει αυτο με τα λατινικα στοιχεια;)

NLS
27-07-2011, 17:02
Ακριβώς, μόνο αν έχει τα λατινικά γράμματα.

gepol
27-07-2011, 19:30
Είναι αυτό....

http://www.toufexis.gr/wp-content/uploads/2010/11/diploma.jpg

και έχει λατινικούς χαρακτήρες, αλλά όχι το όνομά μου στην πίσω πλευρά...

tsatsos
28-07-2011, 12:27
Τετοιο εχω και πηρα την ΕΛΠΑ και μου ειπε οτι θελει να το κανω διεθνες,50 ευρω και μια φωτογραφεια και το πηρα επιτοπου.Για Τουρκια εγω βεβαια ρωτησα..

NLS
28-07-2011, 12:40
Άλλο η Τουρκία άλλο η Ευρώπη.

Ή έχεις ψηθεί και εσύ ότι η Τουρκία είναι Ευρώπη; (λόγω μιας Κωνσταντινούπολης)

gepol
28-07-2011, 14:54
Αρα? Να μην τα χώσω στην ΕΛΠΑ?

tsatsos
28-07-2011, 19:12
Άλλο η Τουρκία άλλο η Ευρώπη.

Ή έχεις ψηθεί και εσύ ότι η Τουρκία είναι Ευρώπη; (λόγω μιας Κωνσταντινούπολης)
Απο οτι ακουω απο φιλους που ταξιδεψαν τελευταια μαλλον εμεις δεν ειμαστε Ευρωπη παρα αυτοι που εχουν γινει ενα απεραντο εργοταξιο με τα δημοσια εργα που κατασκευαζουν.Και με την ευγενεια που φερονται στους τουριστες.Και πιστεψε με δεν ειμαι και πολυ χαρουμενος για αυτο..

siraxanz
28-07-2011, 20:04
ποια Τουρκια κ μουρκία εφυγες λέμε...

σιβηρια πας με αυτό:sm7:


η Τουρκια ειναι πιο μπροστα σε αυτά τα εχει κανει αποδεκτα νωριτερα...

καιγετε να μπει βλεπεις


Στην ΕΛΠΑ κ Θεσσαλονικη να τους πεις οτι πας θα σου πουν οτι χρειαζετε το δικο τους

gepol
28-07-2011, 21:02
Θενκς γκαηζ.....:)

ckk
29-07-2011, 16:22
Θενκς γκαηζ.....:)


Γιού αρ χάιλυ γουέλκαμ :sm7:


(φτου γαμότο (γαμ@το), μια ώρα έκανα να το γράψω)

SenseiG
29-07-2011, 17:09
Εγω για να ειμαι ετοιμος εχω βγαλει το καινουριο...:)

Cherouvim
05-06-2012, 11:26
Καλησπέρα, ξέρω οτι για χώρες εκτός Ε.Ε. ( όπως πχ Σκόπια, Σερβία ) χρειάζεται το Διεθνές Δίπλωμα Οδήγησης απο την ΕΛΠΑ, επειδή θα τις διασχίσω τις συγκεκριμμένες χώρες αξίζει να σκάσω το 50άρικο η τσάμπα κόπος; Πέρυσι που τις διέσχισα με αυτοκίνητο πάντως πουθενά δεν χρειάστηκε το δίπλωμα της ΕΛΠΑ.

TASOS GS
05-06-2012, 11:44
να το αλλαξεις και να βγαλεις την καρτα.

https://encrypted-tbn3.google.com/images?q=tbn:ANd9GcTa4of-m95f32gu_cRN4UqFMIs2g1-1Vd7yGc8gtsYlukDxHRFm

teacher
05-06-2012, 11:44
Τό δίπλωμά σου ισχύει κανονικά όταν ταξιδεύεις ΕΝΤΟΣ Ευρωπαικής Ενωσης.
Είναι το επίσημο έγγραφο.Τό δίπλωμα αυτό ισχύει μέχρι το 65 ετος ηλικίας .Δέν ειναι υποχρεωτικό να το αλλάξεις .Δέν το ανανεώνεις αν ειναι κατηγορία Α η Β.
Αν θέλεις να πάς ΕΚΤΟΣ Ευρώπης , πάς ΕΛΠΑ , το κάνεις "διεθνές" γιά ένα χρόνο μόνο !
Αν , καί μόνο αν- θέλεις την 'καρτουλα' πάς σέ μιά σχολή οδηγών και στο φτιάχνουν σέ 20 ημέρες περίπου.
Αν γιά κάποιο λόγο τό χάσεις (π.χ. κλοπή) υποχρεωτικά οταν βγεί καινούργιο θά βγεί 'κάρτα'.

Cherouvim
05-06-2012, 11:50
Την κάρτα έχω, ρωτάω συγκεκριμμένα για Σκόπια, Σερβία που δεν ανήκουν στην Ευρωπαική Ένωση!!!

teacher
05-06-2012, 12:00
Την κάρτα έχω, ρωτάω συγκεκριμμένα για Σκόπια, Σερβία που δεν ανήκουν στην Ευρωπαική Ένωση!!!
Οπως τό είπες "Δέν ανήκουν Ευρωπαική ενωση " αρα κανονικά θέλεις διεθνές .
Τώρα αν θέλεις να τό παίξεις "Ελληνάρας" "Ελα μωρέ ντάξξξξξ ! " οτι σού κάτσει, αμα εισαι τυχερός... παίξε καί κανένα ΛΟΤΤΟ .....

Cherouvim
05-06-2012, 12:11
Πάντως στην Ελληνική Πρεσβεία της Σερβίας αναφέρει ότι αναγνωρίζεται το Ροζάκι ή η Κάρτα σας δίπλωμα οδήγησης.

teacher
05-06-2012, 12:13
Πάντως στην Ελληνική Πρεσβεία της Σερβίας αναφέρει ότι αναγνωρίζεται το Ροζάκι ή η Κάρτα σας δίπλωμα οδήγησης.
Αυτό εχει νά κάνει με διακρατικές συμφωνίες .

arnhths
05-06-2012, 14:28
Στις Βαλκανικές χώρες αναγνωρίζεται παντού το Ευρωπαϊκό (ροζ). Σε οποιαδήποτε άλλη Χώρα έδειξα το "international" της ΕΛΠΑ, συμπεριλαμβανομένης και της Αμερικής, δεν το γνώριζαν πουθενά σαν έντυπο. Στη Σουηδία που δεν είχα το ροζ αλλά το παλιό Ελληνικό και της ΕΛΠΑ με πήγαν στο Τμήμα για εξακρίβωση και στην Αμερική δεν περνούσε κανένα απ όλα και έβγαλα Αμερικάνικο με εξετάσεις εξ αρχής. Τζάμπα το 50άρικο. :(

georged
08-06-2012, 16:07
Τό δίπλωμά σου ισχύει κανονικά όταν ταξιδεύεις ΕΝΤΟΣ Ευρωπαικής Ενωσης.
Είναι το επίσημο έγγραφο.Τό δίπλωμα αυτό ισχύει μέχρι το 65 ετος ηλικίας .Δέν ειναι υποχρεωτικό να το αλλάξεις .Δέν το ανανεώνεις αν ειναι κατηγορία Α η Β.
Αν θέλεις να πάς ΕΚΤΟΣ Ευρώπης , πάς ΕΛΠΑ , το κάνεις "διεθνές" γιά ένα χρόνο μόνο !
Αν , καί μόνο αν- θέλεις την 'καρτουλα' πάς σέ μιά σχολή οδηγών και στο φτιάχνουν σέ 20 ημέρες περίπου.
Αν γιά κάποιο λόγο τό χάσεις (π.χ. κλοπή) υποχρεωτικά οταν βγεί καινούργιο θά βγεί 'κάρτα'.



Εδώ θα σε διορθώσω. Εγώ σε ΚΕΠ πήγα πέρσι τα Χριστούγεννα, δεν το βγάζουν μόνο οι σχολές οδηγών. Πήρε κάνα δίμηνο να το φτιάξουν. Όταν πήγα να το παραλάβω τους ρώτησα αν θέλουν το παλιό (το κλασσικό ροζ - χάρτινο). Μου απάντησαν πως δεν χρειάζεται να το αφήσω και τώρα έχω 2, το νέο/κάρτα και το ροζ/χάρτινο...

Erevos
08-06-2012, 17:25
Το διεθνές δίπλωμα είναι αλήθεια ότι μπορεί να μην στο ζητήσει κανείς εκτός ίσως αν πέσεις σε κάποιον τυπικοτατο έλεγχο. Όμως σε περίπτωση, χτυπάω ξύλο ατυχηματος, μπορεί η έλλειψη του να δε ταλαιπωρησει...

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

teacher
08-06-2012, 23:12
Εδώ θα σε διορθώσω. Εγώ σε ΚΕΠ πήγα πέρσι τα Χριστούγεννα, δεν το βγάζουν μόνο οι σχολές οδηγών. Πήρε κάνα δίμηνο να το φτιάξουν. Όταν πήγα να το παραλάβω τους ρώτησα αν θέλουν το παλιό (το κλασσικό ροζ - χάρτινο). Μου απάντησαν πως δεν χρειάζεται να το αφήσω και τώρα έχω 2, το νέο/κάρτα και το ροζ/χάρτινο...
Νά κάνω καί εγώ διόρθωση.... Αν πήγες ΚΕΠ εισαι τυχερός πού τό πήρες σέ δύο μήνες μονο...
Φάουλ ..... Κακώς δέν σού πήραν τό παλαιό δίπλωμα.... Η κοπελίτσα στό ΚΕΠ θά βρεί τον μπελά της.....
Ο φάκελος στό υπουργείο ειναι ηδη σέ εκρεμότητα......