PDA

View Full Version : Αφορά και τις μοτοσυκλέτες...περαστικά μας;!, τέλη Κυκλοφορίας-καύσιμα... !!!!!!!!!


riko46
26-04-2009, 09:04
Στη σημαντική αύξηση των τελών κυκλοφορίας που θα κληθούν να πληρώσουν εντός του διμήνου Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2009 περίπου 4.000.000 ιδιοκτήτες οχημάτων, για το έτος 2010, αναμένεται να προχωρήσει η κυβέρνηση.

Βασικός στόχος είναι να αποδοθούν υπεραυξημένα ποσά εσόδων από τέλη κυκλοφορίας στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ώστε να καλυφθούν σε σημαντικό βαθμό οι απώλειες εσόδων που υπέστησαν οι οργανισμοί αυτοί εξαιτίας της μείωσης του τέλους παρεπιδημούντων και της κατάργησης των τελών που επιβάλλονταν στις μεταβιβάσεις μεταχειρισμένων αυτοκινήτων. Ετσι, ενώ η αγορά Ι.Χ. έχει ήδη γίνει φθηνότερη με τη μείωση κατά 50% των τελών ταξινόμησης, η χρήση του αυτοκινήτου θα γίνει ακριβότερη.

Εσοδα 1,3 δισ. ευρώ

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΕΤ, τα ποσά των τελών κυκλοφορίας του έτους 2010 που θα κληθούν να πληρώσουν στο τέλος του 2009 οι κάτοχοι αυτοκινήτων θα είναι αυξημένα από 25% έως και 50%! Στόχος είναι τα έσοδα που θα εισπραχθούν φέτος από τέλη κυκλοφορίας να υπερβούν το 1,3 δισ. ευρώ, έναντι πρόβλεψης για είσπραξη 1 δισ. ευρώ στον Προϋπολογισμό του τρέχοντος έτους.

Ωφελημένοι από μια τέτοια απόφαση του υπουργείου Οικονομίας θα είναι περισσότερο οι OTA αʼ βαθμού, δηλαδή οι δήμοι και οι κοινότητες, δεδομένου ότι ποσοστό 90% των εισπράξεων του Δημοσίου από τα τέλη κυκλοφορίας αποδίδεται στους οργανισμούς αυτούς. Στους ΟΤΑ βʼ βαθμού, δηλαδή στις νομαρχίες, αποδίδεται το 10% των εσόδων από τα τέλη κυκλοφορίας.

Οπως ήδη έχει επισημάνει ο ΕΤ, η αύξηση των ΕΦΚ στα καύσιμα κατά το τρέχον έτος θα ανέλθει σε 10% ή 15% και θα αποφέρει στο φετινό Κρατικό Προϋπολογισμό πρόσθετα έσοδα ύψους 200-300 εκατ. ευρώ. Τυχόν αύξηση του φόρου κατά 10% θα οδηγήσει σε πρόσθετη επιβάρυνση των τιμών της απλής και της σούπερ αμόλυβδης κατά 4,3 λεπτά του ευρώ ανά λίτρο, ενώ εάν η αύξηση του ειδικού φόρου ανέλθει στο 15%, τότε η επιβάρυνση των τελικών τιμών της αμόλυβδης θα φθάσει τα 6,4 λεπτά το λίτρο.

Αντιστοίχως, στο πετρέλαιο κίνησης, η αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης κατά 10% θα επιβαρύνει την τελική τιμή με αύξηση κατά 3,6 λεπτά το λίτρο, ενώ η αύξηση του φόρου κατά 15% θα οδηγήσει σε άνοδο της τελικής τιμής κατά 5,4 λεπτά το λίτρο.

Από την 1η-1-2010, οι ΕΦΚ των καυσίμων θα αυξηθούν επιπλέον κατά 10% ή 15%, ενώ εάν τελικά επιλεγεί η συνολική αύξηση των ΕΦΚ καυσίμων κατά 30% σε τρεις δόσεις, τότε θα επιβληθεί και μία ακόμη αύξηση της τάξης του 10% από την 1η-7-2010. Τα πρόσθετα φορολογικά έσοδα που θα προκύψουν για τον Προϋπολογισμό του 2010 από την αύξηση των ΕΦΚ των καυσίμων θα κυμανθούν από 400 έως 600 εκατ. ευρώ...........:cool:

ΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ!!!:Απορία::Απορία:ΝεύραΝεύρα


"Ελεύθερος Τύπος"

Arkas
26-04-2009, 11:13
Σκέψεις στα οικονομικά επιτελεία, υπάρχουν πολλές.
Τώρα κατά πόσο θα υλοποιηθούν, είναι άλλο θέμα.

Σε ευχαριστούμε Μάικ!

arisxios
26-04-2009, 11:17
Κουράγιο :hmmm:
Σε ευχαριστούμε Μιχάλη !!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-04-2009, 12:13
Κουράγιο :hmmm:

Σε ευχαριστούμε Μιχάλη !!!!!!




:yz

NLS
26-04-2009, 12:40
ελπίζω να μη γίνει

ντροπή πια!
προτιμούσα να είναι (εφάπαξ είναι εξάλλου) πιο ακριβά τα οχήματα, παρά η ζωή μας με αυτά!

εντωμεταξύ εγώ τα παίρνω για ένα βαθμό ακόμα... όσοι μένουν Πειραιά ξέρουν ότι πληρώνουμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ δημοτικά τέλη μέσα στη ΔΕΗ (μιλάμε ότι μάλλον είναι μεγαλύτερα από Κηφισιά κλπ.) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ μια και είμαστε ένας από τους βρωμερότερους δήμους με ΚΑΡΑ-ΑΙΣΧΟΣ δρόμους (πέρα από καμιά 20αριά στο κέντρο που έφτιαξαν πρόπερσι)

σιγά μη μου αρέσει να πάρουν ΚΙ ΑΛΛΑ οι κηφήνες

arisxios
26-04-2009, 16:12
ελπίζω να μη γίνει

ντροπή πια!
προτιμούσα να είναι (εφάπαξ είναι εξάλλου) πιο ακριβά τα οχήματα, παρά η ζωή μας με αυτά!

εντωμεταξύ εγώ τα παίρνω για ένα βαθμό ακόμα... όσοι μένουν Πειραιά ξέρουν ότι πληρώνουμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ δημοτικά τέλη μέσα στη ΔΕΗ (μιλάμε ότι μάλλον είναι μεγαλύτερα από Κηφισιά κλπ.) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ μια και είμαστε ένας από τους βρωμερότερους δήμους με ΚΑΡΑ-ΑΙΣΧΟΣ δρόμους (πέρα από καμιά 20αριά στο κέντρο που έφτιαξαν πρόπερσι)

σιγά μη μου αρέσει να πάρουν ΚΙ ΑΛΛΑ οι κηφήνες





Σωστά !!!!!!!!!!!!

Dionisis
26-04-2009, 20:26
:yz:yzβαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια ..........

skippybi
26-04-2009, 20:34
δε ********** λέω εγώ!!!ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

με το συμπάθιο κι όλας, που λένε και στο χωριό μου...

vtheo
26-04-2009, 22:04
Όλα αυτά σε μία περίοδο που οι απολύσεις και οι περικοπές στους εργαζόμενους δίνουν και παίρνουν.Μπράβο σε όσους παίρνουν τέτοια μέτραΝεύραΝεύρα σέβονται και είναι κοντά στον πολίτη.

Γιατί ψηφίζουμε ρε παιδιά;;;

kostas_366
27-04-2009, 00:02
Όλα αυτά σε μία περίοδο που οι απολύσεις και οι περικοπές στους εργαζόμενους δίνουν και παίρνουν.Μπράβο σε όσους παίρνουν τέτοια μέτραΝεύραΝεύρα σέβονται και είναι κοντά στον πολίτη.

Kαλά τα λέει ο Τεό..
Τελικά το χόμπυ μας παιδιά θα γίνει ακριβό. Θα μπορούμε να το κάνουμε πια..
Τώρα δεν ξέρω αν με το μαύρο, θα γίνει κάτι..

NLS
27-04-2009, 00:20
μαύρο χρήμα;
μα γι' αυτό ζει η Ελλάδα ακόμα

SenseiG
27-04-2009, 10:08
Περαστικα μας.Μακαρι να μην γινει αλλα η ευκολη λυση ειναι αυτη..

vellos
28-04-2009, 01:46
:yz:yz:yz