PDA

View Full Version : Δυσκολεύομαι να βρώ παντελόνι!


Kosttis
28-07-2011, 14:27
Καλημέρα σε όλους!
Δεν φαντάστικα ότι για ένα άνθρωπο ύψους 1.73 και περί τα 77-78 κιλά θα είναι αδύνατον να βρει παντελόνι μοτοσυκλέτας τουλάχιστον στη dainese!
Δοκίμασα όλα τα μοντέλα και δυστυχώς:
- το 50 που μου ήταν σωστό στο ύψος (για να κάθονται τα προστατευτικά σωστα στα γόνατα και τα καλάμια) ήταν στενό και δεν μου έμπαινε κάν.
- το 52 που άρχισε να μου μπαίνει γινόταν και μακρύ στα πόδια
-το 54 που ήταν καλό επάνω μου έπρεπε να είμαι 2.00μέτρα για να μου κάτσει καλά στο μήκος.

Με τα δεδομένα αυτά μου είπαν πως έπρεπε να παραγγείλω τα ίδια παντελόνια με κοντό μπατζάκι...και το έκανα.
Σήμερα ήρθαν και τα δοκίμασα....αλλά...στα πιο "κοντα" έχει αλλάξει απ` ότι κατάλαβα όλο το πατρον και πάλι δεν μου έκαναν, άλλο φαρδυ , άλλο στενο κλπ.

Μα τόσο ιδιαίτερο τύπο σώματος έχω ???
Κάποιος με το ίδιο "πρόβλημα"?
Αύριο θα πάω σε γνωστά μαγαζιά της Καλλιρόης με πολλές και διαφορετικές εταιρίες μπας και βρώ τίποτα.

ΥΓ Μου προτάθηκε η λύση να το πάρω μακρύ και να τραβάω το μπατζάκι μέχρι να κάτσει στο γόνατο η προστασία.....!
Δεν νομίζω πως αυτό είναι λύση. ένα μακρύ και λάθος στημένο ρούχο σαφώς και δεν θα προσφέρει την ίδια προστασία...έτσι δεν είναι?

Ευχαριστώ για τη προσοχή!
Kosttis

voorspeler
28-07-2011, 17:21
Υπο φυσιολογικές συνθήκες πρέπει σε όρθια στάση το προστατευτικό να είναι ελαφρώς κάτω απο το γόνατο έτσι ώστε όταν καβαλήσεις και διπλώσεις τα πόδια να πέσει ακριβώς πάνω στο γόνατο.

Σε αντίθετη περίπτωση το γόνατο θα έμενε εκτεθειμένο.

Εγώ προσωπικά με την Rev'IT δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα στο μέγεθος και δεν απέχω πολύ απο τις διαστάσεις σου.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
28-07-2011, 17:26
και εγω επειδη παχυνα ομως οχι επειδη αδυνατισα

kornlaz
25-08-2011, 13:54
Υπο φυσιολογικές συνθήκες πρέπει σε όρθια στάση το προστατευτικό να είναι ελαφρώς κάτω απο το γόνατο έτσι ώστε όταν καβαλήσεις και διπλώσεις τα πόδια να πέσει ακριβώς πάνω στο γόνατο.

Σε αντίθετη περίπτωση το γόνατο θα έμενε εκτεθειμένο.

Σωστός!!;);)

Kosttis
25-08-2011, 14:13
Revit δεν έχω δοκιμάσει. (ποιός τα έχει στην Αθήνα;)

Για τη θέση της επιγονατίδας το ξέρω και έχεις δίκιο...και καλύτερα από μένα φάνηκε να το ξέρει και ο πωλητής!
Όμως στα μεγέθη που μου έμπαιναν άνετα μάλλον επικαλαμίδα την έλεγες και όχι επιγονατίδα ακόμα και καβάλα στη μηχανη! :)
Άντε πάλι δίαιτα:)

napgeo
25-08-2011, 14:41
Λύση υπάρχει. Μετά τους καφέδες να μας συνοδεύεις. Σε 3-4 μήνες θα σου κάνουν όλα τα ρούχα........:)

sliv
25-08-2011, 16:27
κι εγω Rev'IT ( το SAND) πηρα προσφατα.... και ειμαι πολυ ικανοποιημανος ..οταν πηρα το XL ειμουν 1,85 - 85 κιλα.... τωρα θα εχω παρει κανα δυο τρια απο τη μασα το καλοκαιρι.... αλλα εχει ρυθμιζομενη μεση οποτε κανενα προβλημα .......

yannis
25-08-2011, 18:31
Λύση υπάρχει. Μετά τους καφέδες να μας συνοδεύεις. Σε 3-4 μήνες θα σου κάνουν όλα τα ρούχα........:)

:sm7::sm7::sm7:
Η μόνη λύση... αλλιώς πάρε φουστανέλα!!!!!!!!!

vpentza
25-08-2011, 18:45
Τα Revit εχουν στα ιδια μεγεθη και ενδειξη L , S...δηλαδη πχ 42L σημαινει οτι αυτος που φοραει 42 αλλα του τραβαγαν τα ποδια οταν ηταν μικρος, βρισκει παντελονι στα μετρα του....

Φορας το παντελονι και καβαλας τη μοτο με το παπουτσι που θα ταξιδευεις....το παπουτσι πρεπει σαφως να καλυπτεται απο το μπατζακι....τα "γονατα" πρεπει ννα ερχονται στη θεση τους. Να μην σε ενδιαφερει πως θα "δειχνει" οταν θα εισαι ορθιος αφου θα το φορας για λογους ασφαλειας, αλλιως ταξιδευε με το τζην.

Επισης, μη κανεις εκπτωσεις στην ανεση που σου δινει ο εξοπλισμος....τη πρωτη μιση ωρα ολα ειναι ροδινα...αν δεν εχεις κανει τη σωστη επιλογη το προβλημα εμφανιζεται μετα τη πρωτη μιση ωρα......

Sent from my BlackBerry 9780 using Tapatalk

Arkas
26-08-2011, 21:38
Καλημέρα σε όλους!
Δεν φαντάστικα ότι για ένα άνθρωπο ύψους 1.73 και περί τα 77-78 κιλά θα είναι αδύνατον να βρει παντελόνι μοτοσυκλέτας τουλάχιστον στη dainese!
Δοκίμασα όλα τα μοντέλα και δυστυχώς:
...................................................
Ευχαριστώ για τη προσοχή!
Kosttis
Τα dainese δυστυχώς, δεν ταιριάζουν σε όλους τους σωματότυπους.

Δοκίμασε και άλλης εταιρίας !

Kosttis
29-08-2011, 20:49
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Τώρα που μαζεύτηκα θα ξεκινήσω την αναζήτηση....
και όπως σωστά ειπώθηκε υπάρχει και η λύση της μάσας :sm7::sm7::sm7:

gelasios
30-08-2011, 19:31
Δες και τα IXS. Κάποια μοντέλα βγαίνουν και για κοντούς και για ψηλούς αναβάτες. Εγώ το έχω βολευτεί, πολύ καλή ποιότητα, ελβετική, και πολύ καλή εφαρμογή!

D_Artagian
01-09-2011, 16:51
Rev'IT κοντό , ή Held Stocky (στην ουσία με λίγο πιο κοντό τελείωμα, ή νορμαλ τελείωμα , με λίγο πιο φαρδια γραμη, όπως το θες το βλεπεις..)

stelth1
01-09-2011, 17:19
spidi h2out pants!!θα το βρεις motomarket κ εχει διαφορα μοντελα απο 150 εως 400 euro.Το επομενο μου παντελονι.....καλη ποιοτητα αξιοπιστια κ δοκιμασμενο!

z_atomic
09-09-2011, 17:56
revit εχει ο γιασσαρης οπως κατεβαινεις την πειραιως προς πειραιά αμέσως μετά το ιδρυμα μειζονως πολιτισμού στην επόμενη καμπύλη λίγο μετά το πεζοφάναρο. Είναι υπόγειο οπότε πρέπει να δεις με προσοχή την ταμπέλα που είναι πάνω στη στροφή.
Πήρα το dakar.. αψογο παντελόνι και με κρύο και με ζέστη το δοκίμασα σε όλες τι συνθήκες στο ταξίδι μου στην Ιταλία φέτος. στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Έχει π.χ. small short, small long medium short medium long κλπ. Δεν έχεις να χάσεις αν πας απο εκεί.
Είναι ο εισαγωγέας οπότε θα έχει από ολα
Καλή τύχη. Αν θες κάτι να με ρωτήσεις δες το τηλέφωνο στο προφίλ μου
Ουτε να παχύνεις ούτε να αδυνατίσεις χρειάζεται.

skippybi
09-09-2011, 18:00
revit εχει ο ...


και ο Γιάννης τι πουλάει, κουλούρια;;;:D

www.motoraid.gr (http://www.motoraid.gr)

Kosttis
09-09-2011, 19:05
revit εχει ο γιασσαρης οπως κατεβαινεις την πειραιως προς πειραιά αμέσως μετά το ιδρυμα μειζονως πολιτισμού στην επόμενη καμπύλη λίγο μετά το πεζοφάναρο. Είναι υπόγειο οπότε πρέπει να δεις με προσοχή την ταμπέλα που είναι πάνω στη στροφή.
Πήρα το dakar.. αψογο παντελόνι και με κρύο και με ζέστη το δοκίμασα σε όλες τι συνθήκες στο ταξίδι μου στην Ιταλία φέτος. στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Έχει π.χ. small short, small long medium short medium long κλπ. Δεν έχεις να χάσεις αν πας απο εκεί.
Είναι ο εισαγωγέας οπότε θα έχει από ολα
Καλή τύχη. Αν θες κάτι να με ρωτήσεις δες το τηλέφωνο στο προφίλ μου
Ουτε να παχύνεις ούτε να αδυνατίσεις χρειάζεται.

Ευχαριστώ πολύ, θα πάω από εκεί σύντομα!
το ξέρω πως έχει και το motoraid! Άλλωστε όλα από εκεί τα ψωνίζω. Αλλά το παντελόνι πρέπει να το δοκιμάσω πριν το πάρω;)

z_atomic
15-09-2011, 11:56
και ο Γιάννης τι πουλάει, κουλούρια;;;:D

www.motoraid.gr (http://www.motoraid.gr)

φιλε εγώ του έδωσα οδηγίες που να πάει να βρει νούμερο...ο καθένας ψωνίζει από όπου θέλει. Δεν έκανα διαφήμιση απλά του είπα να πάει στον εισαγωγέα για να βρει όλα τα νούμερα.
Προφανώς και δεν κάνω υποδείξεις από που θα ψωνίσει....
Φιλικά πάντα

pattakos
27-10-2011, 16:49
Motoraid!!!!!!!!!!!!!!!!

Προσωπικά 100% ευχαριστημένος κ το διαφημίζω !!!!!!:D

MOYTPO
31-10-2011, 21:26
φιλος και εγω το ιδιο προβλημα εχω.
Ειμαι 1.75 και 88 κιλα.
το 50 δεν κουμπωνει αλλα το μηκος ειναι τελειο και το 52 ειναι σουπερ στην μεση και επικαλαμιδες για προστασια.
Δοκιμασα στον Τζορτζοπουλο στην καλιροης IXS το οποιο εβγαζε 52 κοντο και ηταν τελειο.
Revit δοκιμασα σημερα στην Σαλονικη αλλα ειχα το ιδιο προβλημα.
Δοκιμασα σημερα triumph explorer sympatex και το παντελονι οσο και το μπουφαν κουμπωσαν γαντι επανω μου. Το παντελονι νουμερο 34.
Σε clover το ιδιο προβλημα. Dainese τα ιδια.
Αυριο θα παω να δω σε alpinestar γιατι τα ρουχα της triumph τα φτιαχνει η alpinestar.
Σε bering τα ιδια.

Kosttis
06-11-2011, 16:30
Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχτηκα αρκετά και τελικά κατέληξα στα REVIT Sand ή Cayenne Pro από FC-moto μάλλον.
Από εδώ και από εκεί κατάφερα να καταλήξω σε μέγεθος αφού δοκίμασα κάποια νούμερα σε μαγαζιά, συμφορουμίτες, κλπ.
Για να ξέρουν λοιπόν και οι μελλοντικοί ενδοιαφερόμενοι καταναλωτές....

Για σωματότυπο 1,73 και 82 κιλά σε παντελόνι μου κάνει το L στο κανονικό μήκος.

Το κοντό δεν μου κάνει γιατί ανεβαίνοντας στη μηχανή τα μπατζάκια σηκώνονται πολύ ψηλά!

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές
Kosttis

paschalis
06-11-2011, 18:21
Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχτηκα αρκετά και τελικά κατέληξα στα REVIT Sand ή Cayenne Pro από FC-moto μάλλον.
Από εδώ και από εκεί κατάφερα να καταλήξω σε μέγεθος αφού δοκίμασα κάποια νούμερα σε μαγαζιά, συμφορουμίτες, κλπ.
Για να ξέρουν λοιπόν και οι μελλοντικοί ενδοιαφερόμενοι καταναλωτές....

Για σωματότυπο 1,73 και 82 κιλά σε παντελόνι μου κάνει το L στο κανονικό μήκος.

Το κοντό δεν μου κάνει γιατί ανεβαίνοντας στη μηχανή τα μπατζάκια σηκώνονται πολύ ψηλά!

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές
Kosttis

1.78 90 κιλα XL κανονικο μηκος!!
Kαλες αγορες;)