PDA

View Full Version : Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?


Major_Goose
31-07-2011, 21:33
Τώρα τελευταία που κάνω μακρύτερες διαδρομές με το Adve έχω την εξής εμπειρία. Μετά απο κανα 20 λεπτο οδήγησης αρχίζω να νιώθω μούδιασμα στον δεξί καρπο που ξεκινάει ανάμεσα στον αντίχειρα και τον δείκρη και βαθμιαία επεκτείνεται και στα υπόλοιπα δάχτυλα του καρπού. Και μετά απο λίγο συμβαίνει και στο αριστερό χέρι. Οταν δεν οδηγώ δεν μου συμβαίνει , όπως και 30 χρόνια τώρα που οδηγώ μηχανή ποτε δεν είχα κατι ανάλογο .

Εχει συμβεί σε κανένα κάτι παρόμοιο ? Θα πάω άμεσα σε γιατρό αλλά με τα δεδομένα που έχω προφανώς θα μου πεί ότι ευθύνεται η οδήγηση .... αφού δεν μου συμβαίνει τις υπόλοιπες ωρες ποτέ .....

Για ρίχτε καμμιά ιδέα παίδες :yz

nikleve
31-07-2011, 22:14
Το προβλημα σου λεγεται "συνδρομο καρπιαιου σωληνα" και ταλαιπωρει αρκετους που κανουν χειρωνακτικη εργασια! Το μουδιασμα εμφανιζεται κατα την παρατεταμενη θεση του χεριου με ανοικτο το γκαζι, γι αυτο και σου ξεμουδιαζει οταν αφηνεις το γκαζι και καμπτεις το χερι (σαν κουταλα) προσ τα κατω.. Ωστοσο, επειδη οφειλεται στην πιεση του μεσου νευρου, λογικα πρεπει να μουδιαζουν τα δυομιση δακτυλα(μικρο, παραμεσος και ο μισος μεσος). ισως στη δικη σου περιπτωση πιεζονται και διπλα νευρα. Μου συμβαινει και εμενα, γι αυτο το cruise control ειναι πολυ χρησιμο.. Στην αντβε μου ειχα βαλει ενα χειροκινητο cruise control απο το motoraid..H k1300gt που εχω τωρα εχει ηλεκτρονικο!
Δυστυχως η θεραπεια ειναι χειρουργικη.. Γινεται σχαση του περιβληματος στον καρπο (εξου και καρπιαιος σωληνας) που περιβαλει τενοντες και νευρα ωστε να μην υπαρχει πιεση..

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-07-2011, 22:39
Με ταλαιπώρησε για δυό χρόνια περίπου ....

Δυσκολευόμουν, να κάνω κλικ και στο ποντίκι ... :(

Μου είχαν πει και σε μένα για χειρουργείο στον καρπιαίο σωλήνα,

αλλά εδώ και ένα εξάμηνο, με έχει "ξεχάσει" τελείως .... :o

Πάντως, θέλει ξεκούραση ... ;)

Arkas
31-07-2011, 22:40
Πιστεύω ότι λίγο - πολύ, όλοι πιανόμαστε.
Αλλά το 20λεπτο είναι πολύ νωρίς....

gsmaniac
31-07-2011, 22:44
Εάν υπάρχει πρόβλημα με τον καρπιαιο σωλήνα,χρειάζεται ηλεκτρομυογρφημα και το κύριο χαρακτηριστικό του προβλήματος είναι το μούδιασμα του χεριού στο πρωινό ξύπνημα....
Είχε η κυρά μου πριν 10 Χρόνια και έκανε χειρουργείο,το οποιο είναι υπόθεση ρουτίνας....
Έτσι και αλλιως πρέπει να γίνει επίσκεψη σε γιατρό...
Καλα ξεμπερδεματα...:)

adventure
31-07-2011, 22:51
Στο γιατρό και γρήγορα δεν νοείτε με 20 λεπτά οδήγηση να μουδιάζει το χέρι σου .

Άποψη μου πάντα .

:cool: :cool:

gepol
31-07-2011, 23:01
Δοκίμασε να το κάνεις χωρίς μπουφάν αν δεν φοβάσαι. Αν οι προστασίες του μπουφάν στους ώμους πιέζουν προς τα κάτω, κοντά στην κλείδα, και σου πιέζουν την πλεξούδα με τα νεύρα μπορεί να συμβεί αυτό, μήπως είναι καινούργιο το μπουφάν σου, ή άλλαξες στάση/ύψος σέλας?

Αλλιώς όπως οι προλαλήσαντες, στο γιατρό γρήγορα....

Καλή τύχη :)

petros
31-07-2011, 23:46
Καμμιά φορά το παθαίνω κι εγώ,σε μακρινά ταξίδια,και ιδίως όταν χρησιμοποιώ γαντια,οταν ομως αφήσω για μερικά δευτερόλεπτα το χέρι απο το γκάζι,κανένα πρόβλημα,οχι ομως απο τα 20 λεπτά,συνηθως μετά απο μια με μιάμιση ωρα οδήγησεις ξεκινάει..........

commander
01-08-2011, 00:00
Το προβλημα σου λεγεται "συνδρομο καρπιαιου σωληνα" και ταλαιπωρει αρκετους που κανουν χειρωνακτικη εργασια! Το μουδιασμα εμφανιζεται κατα την παρατεταμενη θεση του χεριου με ανοικτο το γκαζι, γι αυτο και σου ξεμουδιαζει οταν αφηνεις το γκαζι και καμπτεις το χερι (σαν κουταλα) προσ τα κατω.. Ωστοσο, επειδη οφειλεται στην πιεση του μεσου νευρου, λογικα πρεπει να μουδιαζουν τα δυομιση δακτυλα(μικρο, παραμεσος και ο μισος μεσος). ισως στη δικη σου περιπτωση πιεζονται και διπλα νευρα. Μου συμβαινει και εμενα, γι αυτο το cruise control ειναι πολυ χρησιμο.. Στην αντβε μου ειχα βαλει ενα χειροκινητο cruise control απο το motoraid..H k1300gt που εχω τωρα εχει ηλεκτρονικο!
Δυστυχως η θεραπεια ειναι χειρουργικη.. Γινεται σχαση του περιβληματος στον καρπο (εξου και καρπιαιος σωληνας) που περιβαλει τενοντες και νευρα ωστε να μην υπαρχει πιεση..




Ότι ειπε ο συνφορουμιτης..Δεν είναι τπτ εάν δεν θες να σε τραβάνε στα χειρουργια ένα cruise και τελειωσες...... Το δουλεύω εγω και είναι τέλειο,και μην σε φοβηζουν ότι ( δεν θα κλείσει και τι θα κανείς άμα θες να κοψεις) κτλ, σε πληροφορώ ότι κοβεις κα-νο-νι-κα!!!!!!!!

giclas
01-08-2011, 00:37
ηταν πολυ επημορφωτηκο !:sm8:

napgeo
01-08-2011, 02:14
Τώρα τελευταία που κάνω μακρύτερες διαδρομές με το Adve έχω την εξής εμπειρία. Μετά απο κανα 20 λεπτο οδήγησης αρχίζω να νιώθω μούδιασμα στον δεξί καρπο που ξεκινάει ανάμεσα στον αντίχειρα και τον δείκρη και βαθμιαία επεκτείνεται και στα υπόλοιπα δάχτυλα του καρπού. Και μετά απο λίγο συμβαίνει και στο αριστερό χέρι. Οταν δεν οδηγώ δεν μου συμβαίνει , όπως και 30 χρόνια τώρα που οδηγώ μηχανή ποτε δεν είχα κατι ανάλογο .

Εχει συμβεί σε κανένα κάτι παρόμοιο ? Θα πάω άμεσα σε γιατρό αλλά με τα δεδομένα που έχω προφανώς θα μου πεί ότι ευθύνεται η οδήγηση .... αφού δεν μου συμβαίνει τις υπόλοιπες ωρες ποτέ .....

Για ρίχτε καμμιά ιδέα παίδες :yz

Να μην πας σε γιατρούς διότι στο τέλος θα σε τρελάνουν. Να βρεθούμε σε κάποιον καφέ και να σου δανείσω ένα πλαστικό δακτύλιο για να κρατάς σταθερό το γκάζι με την παλάμη , έτσι όταν οδηγείς πάνω από 20 λεπτά όπως αναφέρεις να κάνεις κινήσεις στα δάχτυλα ώστε να μην μουδιάζουν. Το χρησιμοποιώ 4 χρόνια και στα ταξίδια με βοηθά. Τα λέμε.............

jonyp
01-08-2011, 10:16
Φίλε μου είναι κοινό σύμπτωμα σε ανθρώπους που δουλεύουν πολύ με υπολογιστές. Σε εμένα συμβαίνει συντομότερα από τα 20 λεπτά και στα δύο χέρια όπως και σε σένα. Και χειρουργείο να κάνεις μάλλον θα το ξαναποκτήσεις αν συνεχίσεις να δουλεύεις πολλές ώρες σε υπολογιστή. Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν γυναικά για να τους σιδερώνει γιατί δεν μπορούν από το μούδιασμα να πιάσουν το σίδερο. Εγώ έχω μάθει να ζω με αυτό, κάθε 10 λεπτάκια αφήνω λίγο τα γκριπς και τινάζω λίγο το χέρι μου (βοηθάει και το γκάζι μου που έχει σφηνώσει λίγο και αργεί να ρίξει τις στροφές!).

Arkas
01-08-2011, 10:29
Φιλαράκια, μεγάλη προσοχή στα μηχανικά cruise controls!

Στο RT έχω ηλεκτρονικό,
το οποίο απενεργοποιείται είτε πατώντας φένο,
είτε κλείνοντας το γκάζι
και πάλι έχει μια πολύ μικρή καθυστέρηση στην απόκριση!
Πόσο μάλλον το μηχανικό...

squad
01-08-2011, 12:11
Στο γιατρό και γρήγορα δεν νοείτε με 20 λεπτά οδήγηση να μουδιάζει το χέρι σου .

Άποψη μου πάντα .

:cool: :cool:


ρε φιλε ηρεμισε λιγο,τι ειναι αυτα που λες???δεν ειναι αρρωστος ο ανθρωπος.σε παρακαλω πολυ μην τρομοκρατεις ετσι τους ανθρωπους,θα τρελαθουμε τελειως εδω μεσα??και με εμενα με επιασε για πρωτη φορα χθες ο δεικτης αλλα μετα απο 10λεπτα εφυγε.ειναι η κακη σταση του σωματος τιποτα παραπανω.

nikleve
01-08-2011, 13:23
physio.gr | (http://www.physio.gr/article_read.asp?id=82)

evan400f
01-08-2011, 14:17
Τα εύκολα πρώτα. Σκρίπτ τα οποία έχουν ξεραθεί από την πολυκαιρία και περνάνε πολλούς κραδασμούς στο χέρι.
Θερμαινόμενα σκρίπτ τα οποία κατά κανόνα είναι ποιο χοντρά από τα κοινά με αποτέλεσμα να πιέζετε το κομμάτι τις παλάμης μεταξύ αντίχειρα και πρώτου δάκτυλου. Αυτό έπαθα εγώ όταν έβαλα θερμαινόμενα σκρίπτ. Το έλυσα κουνώντας τα δάκτυλα κάθε λίγο και λιγάκι.
Γάντια σφικτά, μπουφάν σφικτό στα χέρια και ώμους.
Τα δύσκολα αναφέρθηκαν πριν από τους φίλους εκτός από ένα. Μπορεί να ξεκινάει από τον αυχένα. Συνήθως αν είναι από εκεί θα σου μουδιάζει το χέρι και το βράδυ που κοιμάσαι.
Καλά ξεμπερδέματα….:):)

CPretenteriS
01-08-2011, 14:28
Φιλαράκια, μεγάλη προσοχή στα μηχανικά cruise controls!

Στο RT έχω ηλεκτρονικό,
το οποίο απενεργοποιείται είτε πατώντας φένο,
είτε κλείνοντας το γκάζι
και πάλι έχει μια πολύ μικρή καθυστέρηση στην απόκριση!
Πόσο μάλλον το μηχανικό...

Κι εμένα μ' αρέσει η ιδέα του cruise... αλλά μηχανικό ρε γαμώτο...:hmmm::hmmm:

z_atomic
01-08-2011, 14:55
Εγώ επειδή δουλεύω και σε υπολογιστή τα τελευταια 12 χρόνια και 10 ώρες μέσο όρο θα σου πο το εξής. Έψαχνα να βρω 1 ολόκληρο χρόνο τι ακριβώς έχει το χέρι μου και μουδιάζει. Σε πληροφορώ μετά από πόσους γιατρούς, φάρμακα, θεραπείες βελονισμούς, μαγνητικές κλπ κλπ τη λύση μου τη βρήκε ένας φυσιοθεραπευτής που εντόπισε το πρόβλημα μου που? σε έναν σπόνδυλο ψηλά στην πλάτη μου. έκανα φυσιοθεραπείες και τέλος ο πόνος. Δεν θα το γενικεύσω και δεν θα παίξω το γιατρό αλλά όπως είπαν και κάποια άλλα παιδιά παίζει να φταίει η πλάτη - αυχένας και γενικά η στάση του σώματος. Πρόσεξε και αυτό αν θέλεις.

klagenfurt
01-08-2011, 15:32
ρε, πολυ βουτυρο####ι εισαστε μου φαινεται...

καντε κανενα ταξιδι με βεσπα μεχρι τον πυργο του αιφελ
και σας υποσχομαι οτι θα μουδιαζουν μεχρι και τα αυτια σας...:sm7:

εγω καθε φορα που εχω καιρο να οδηγησω μηχανη, στην αρχη
μουδιαζουν καρποι, δαχτυλα κλπ
μετα τα πρωτα 400χλμ μουδιαζει το στομαχι,
μολις κατσω και φαω,περναν ολα...:sm7:

φετος μουδιασαν τα χερια μου και ο ##### μου οταν περναγα
τα κατσαβραχα της Αλβανιας,αλλα ειχα τον τσομπανη μπροστα μου και δεν εβγαλα τσιμουδια...
αυτουνου ,παλι δεν του μουδιαζει τιποτα...,
εγω κτυπησα μερικες φορες το δεξι χερι στο ποδι μου και εκανα ,
μερικα πανω -κατω στον καρπο και το ξεχασα
μετα οταν γυρνουσα απο Σκοπια μεχρι Πειραια χωρις σταση,
εκει μετα τα Τεμπη κατι μου μουδιασε, αλλα δεν θυμαμαι τι ηταν,
παντως οταν εφτασα σπιτι ηπια εναμισυ λιτρο νερο...

δεν πιστευω οτι ειναι τιποτα σοβαρο,χωρις να ειμαι ειδικος,
αλλα αφου το παθαινουμε ολοι,λιγο πολυ μαλλον θεμα εξασκησης ειναι

Α, και αν ειναι να βαλω αυτο το αυτοματο,το πως το λετε,
θα εβλεπα τηλεοραση καλυτερα και δεν θα ταξιδευα με μηχανη...
οπως λεει μια παροιμια, αν δεν βρεξεις ####,δεν τρως ψαρι...

pkar
01-08-2011, 16:13
Και εμένα με πιάνει στο μικρό και παράμεσο του δεξιου κατα κύριο λόγο χεριού...
Όταν με πιάσει ανοιγοκλείνω λίγο το χέρι και είμαι εντάξει...

Major_Goose
01-08-2011, 21:22
Για αυτό ειμαι σίγουρος ότι εκτός απο το καλύτερο εργαλείο (ADVE) είμαι μέλος και στο καλύτερο φόρουμ. Εκπληκμτική ανταπόκριση και πάρα πολλές σωστές απόψεις και παρατηρήσεις .

Λοιπόν το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα παίζει παρα πολύ μάλλον γιατί ....Είμαι πάρα πολλά χρόνια , πάρα πολλές ώρες την ημέρα πάνω σε υπολογιστή.
Τις υπόλοιπες ώρες ήμουνα με ενα πινέλλο στο χέρι και έβαφα μινιατούρες ως χόμπυ και δεύτερη δουλειά. Τώρα ειναι η βασική μου δουλειά , οπότε γενικά η καταπόνηση των καρπών μου ειναι συνεχής επι πολλά χρόνια.

Όντως με το μπουφάν και τα γάντια ζορίζομαι περισσότερο και το μούδιασμα είναι πιο έντονο.

Όντως ξεκινάει απο το μικρό και παράμεσο δάχτυλο όπως σήμερα παρατήρησα λεπτομερειακά και επεκτείνεται και στα υπόλοιπα , αλλά όχι στον αντίχειρα.

Όταν οδηγώ σε ινδιάνικους ρυθμούς με πολλές εναλλαγες ταχύτητας, κινήσεις του καρπού, αλλαγές πορείας κ.λ.π. ειναι πολύ ασθενέστερο το φαινόμενο. Σε εθνική με σταθερή ταχύτητα και γενικά σταθερή πορεία γίνεται πολύ έντονο.

Το αριστερό μου γκρίπ ειναι φαγωμένο ( 3ο σετ μεσα σε 2 χρόνια ..έλεος !! :sm7::yz) αλλά το αριστερό μου χέρι μουδιάζει ελάχιστα , οπότε δεν νομίζω να ευθύνεται το γκρίπ.

Το βράδυ στον ύπνο ή το πρωί στο ξύπνημα δεν έχω μουδιάσματα , η σε άλλες περιπτώσεις , όπως στον υπολογιστή ή στο βάψιμο . Οι περιγραφές πάντως των συναδέλφων με το ίδιο πρόβλημα ταιριάζουν πολύ σε αυτό που αισθάνομαι και εγώ . Μέχρι πριν 2 χρόνια με το Βαρκαντέρο δεν μου χε συμβεί ποτέ οπότε συμπεραίνω ότι ήταν πολύ ψόφιο για να μπορέσει να με ζορίσει σε σχέση με την μπουμπού :sm7::sm7: (καλά ρε μη βαράτε οι Βαρκαντερατζήδες, μια πλάκα έκανα)
Έχω διαβήτη , ο οποίος απο ότι είδα μπορεί να το επιδεινώνει σημαντικά

Έκλεισα ραντεβού με τον ορθοπεδικό

Το μηχανικό cruise το ψιλοφοβαμαι σαν ιδέα επειδή δεν το χω χρησιμοποιήσει ποτέ


Ευχαριστώ θερμά όλους τους συναδέλφους για το ενδιαφέρον και την μεγάλη απόκριση. ¨

¨οτι άλλο νομίζετε ότι πρέπει να ακουστεί ..χαρά μου !!!!!

napgeo
02-08-2011, 01:02
Κι εμένα μ' αρέσει η ιδέα του cruise... αλλά μηχανικό ρε γαμώτο...:hmmm::hmmm:




Ναι ρε γαμώτο μηχανικό.
Αυτό σίγουρα και στον ήλιο να είναι η μηχανή δουλεύει. :hmmm::hmmm:

thbgs
02-08-2011, 02:16
Ξεκούρασέ το για λίγο καιρό και θα ξεντώσει, που λένε και στο χωριό μου:)

taksidiotis
02-08-2011, 03:36
Δεν γίνεται να ήμαστε όλοι προβληματικοι,κι εγώ το χω πάθει,3-4 φορές κι αυτες με το GT,παίζει μεγάλη σημασία το βάρος που ρίχνουμε στα χέρια ίσως.

paramedic
03-08-2011, 10:36
Με το Ζ750S που είχα πριν το μούδιασμα ήταν καθημερινό φαινομενο απο τους κραδασμούς του κινητήρα. Είσαι σίγουρος οτι δεν φταίει η μηχανή? Στο κάνει μόνο στην μηχανή? Αν ναι τότε το ΣΚΣ είναι δεύτερο στην αναζήτηση σου και πρώτο οι κραδασμοί απο την μοτοσυκλέτα.

J-P-HELLAS
03-08-2011, 18:38
επειδη το ειχα-εχω και εγω, ολα ειναι συνδυασμος,
του τενοντα στην κλειδωση του αγκωνα απο το κατω μερος, λογω που δουλευει σαν ακουμπηστηρι στον υπολογιστη (το αριστερο), συν τον αυχενα και συν οι τενοντες στον ωμο.
ολα αυτα ειναι απο την κακη καθημερινη σταση του σωματος συν το βαρος και θεση οδηγησης της μηχανης.
για το βαρος της μηχανης εννοω οταν την τραβας να την βαλεις στο διπλο σταντ, και οταν πας να την φερεις στα ισια οταν εχεις ανεβει επανω,
προσπαθησε να την εχεις μονο στο πλαινο, και οταν πας να την φερεις στα ισια δωσε δυναμη με τα ποδια πιο πολυ παρα με τα χερια.
για την θεση οδηγησης βαλε αποστατες στο τιμονι και εαν μπορεις αλλαξε σελλα να πας λιγο πιο κατω (δοκιμασε με μια απο το απλο gs) γιατι το adv σε βαζει σε στυλ "επιθετικης"- γρηγορης θεσης και οχι αναπαυτικης ταξιδιαρικης θεσης (εισαι συνεχεια λιγο σκυφτος και ολο το βαρος του σωματος κοντραρει στα χερια, δεν το καταλαβαινεις αλλα γινεται ασυναισθητα η ολη κοντρα)
για να διορθωσεις τωρα τους πονους μονο σε φυσιοθεραπευτη με μασαζ, και δεν χρειαζεται να παρεις φαρμακα

J-P-HELLAS
03-08-2011, 19:50
αφου θα πας σε ορθοπεδικο, πες του να σου γραψει-κανει ηλεκτρομυογραφημα ανω και κατω ακρων για να ξερεις μηπως εχεις και αλλου προβλημα(στη μεση π.χ) ;)

Major_Goose
03-08-2011, 20:32
επειδη το ειχα-εχω και εγω, ολα ειναι συνδυασμος,
του τενοντα στην κλειδωση του αγκωνα απο το κατω μερος, λογω που δουλευει σαν ακουμπηστηρι στον υπολογιστη (το αριστερο), συν τον αυχενα και συν οι τενοντες στον ωμο.
ολα αυτα ειναι απο την κακη καθημερινη σταση του σωματος συν το βαρος και θεση οδηγησης της μηχανης.
για το βαρος της μηχανης εννοω οταν την τραβας να την βαλεις στο διπλο σταντ, και οταν πας να την φερεις στα ισια οταν εχεις ανεβει επανω,
προσπαθησε να την εχεις μονο στο πλαινο, και οταν πας να την φερεις στα ισια δωσε δυναμη με τα ποδια πιο πολυ παρα με τα χερια.
για την θεση οδηγησης βαλε αποστατες στο τιμονι και εαν μπορεις αλλαξε σελλα να πας λιγο πιο κατω (δοκιμασε με μια απο το απλο gs) γιατι το adv σε βαζει σε στυλ "επιθετικης"- γρηγορης θεσης και οχι αναπαυτικης ταξιδιαρικης θεσης (εισαι συνεχεια λιγο σκυφτος και ολο το βαρος του σωματος κοντραρει στα χερια, δεν το καταλαβαινεις αλλα γινεται ασυναισθητα η ολη κοντρα)
για να διορθωσεις τωρα τους πονους μονο σε φυσιοθεραπευτη με μασαζ, και δεν χρειαζεται να παρεις φαρμακα


Ολα αυτά που περιγράφεις τα κάνω και γίνονται καθημερινα.....εννοώ τα όσα μπορούν να θεωρηθούν ως αίτια ..τώρα τα προτεινόμενα πρέπει να τα κάνω.....:yz

Major_Goose
03-08-2011, 20:34
αφου θα πας σε ορθοπεδικο, πες του να σου γραψει-κανει ηλεκτρομυογραφημα ανω και κατω ακρων για να ξερεις μηπως εχεις και αλλου προβλημα(στη μεση π.χ) ;)

Εχω κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου στον Ο4 - Ο5 και πιεστικά φαινόμενα στις ρίζες των εκεί νεύρων. Το ηλεκτρομυογράφημα το χω σκοπό όμως ...

minaskapetanakis
05-08-2011, 12:59
Πολυ πιθανο να σε σφιγγει το μπουφαν ή τα γαντια. Αν σου περναει αφηνοντας ενα-ενα τα χερια απο το τιμονι (αν εχεις cruise control βοηθαει), τοτε μαλλον σε στενευουν τα ρουχα και δενε χεις τιποτα αλλο. Το παθαινω κι εγω με το χειμερινο μπουφαν αν απο μεσα βαλω χοντρη μπλουζα. Αν δεν συμβαινει αυτο, τοτε κοιταξε το ιατρικα. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω ειχα ανησυχησει.

kokowgr
05-08-2011, 16:55
Βαλσαμόλαδο ή σπαθόλαδο


Το θεωρώ ένα απο
τα πιο χρήσιμα φυτικά προϊόντα που μπορεί να υπάρχουν σ'ένα σπίτι.Το έχω χρησιμοποιήσει σε όλα τα μέλη της οικογένειας για διαφορετική αιτία στον καθένα.


Το βαλσαμόχορτο έχει αντισηπτικές, αντιοξειδωτικές, αντιφλεγμονώδεις, στυπτικές και επουλωτικές ιδιότητες. Θεωρείται αποτελεσματικό για την ισχιαλγία και τους ρευματικούς πόνους, και τους πόνους των αρθρώσεων. Επιπλέον, χρησιμοποιείται σαν άριστο επουλωτικό σε πληγές, μώλωπες και εγκαύματα πρώτου βαθμού. Λόγω της ηρεμιστικής και αναλγητικής του δράσης, τα τελευταία χρόνια έχει γίνει της μόδας στις ΗΠΑ καθώς θεωρείται το εναλλακτικό prozaκ!

---------------------------------------------------------------------------------------------

To παρασκευάζω μόνος μου μαζεύοντας το .απο τους πρόποδες της Οίτης που θεωρείται απο τα πιο πλούσια βουνά.... σε βότανα ......


όποιος περάσει απο τα μέρη μου..........................κερνάω ...βαλσαμόλαδο

Kimwnas
09-08-2011, 20:43
Τα εύκολα πρώτα. Σκρίπτ τα οποία έχουν ξεραθεί από την πολυκαιρία και περνάνε πολλούς κραδασμούς στο χέρι.
Θερμαινόμενα σκρίπτ τα οποία κατά κανόνα είναι ποιο χοντρά από τα κοινά με αποτέλεσμα να πιέζετε το κομμάτι τις παλάμης μεταξύ αντίχειρα και πρώτου δάκτυλου. Αυτό έπαθα εγώ όταν έβαλα θερμαινόμενα σκρίπτ. Το έλυσα κουνώντας τα δάκτυλα κάθε λίγο και λιγάκι.
Γάντια σφικτά, μπουφάν σφικτό στα χέρια και ώμους.
Τα δύσκολα αναφέρθηκαν πριν από τους φίλους εκτός από ένα. Μπορεί να ξεκινάει από τον αυχένα. Συνήθως αν είναι από εκεί θα σου μουδιάζει το χέρι και το βράδυ που κοιμάσαι.
Καλά ξεμπερδέματα….:):)


Πλάκα-πλάκα κι εμένα που είχαν ξεραθεί και είχαν αρχίσει να λιώνουν, ένοιωσα ότι περνάγανε κραδασμούς...
Πέρασα από πάνω ένα σετάκι Wilson Pro Overgrip σε κάθε γκρίπ (ταινία για ρακέτες Τέννις) και βρήκα την χαρά μου... Αυξήσαν ελαφρώς την διάμετρο το οποίο εμένα με βολεύει και απορροφάνε τους κραδασμούς τέλεια (και τα θερμαινόμενα δουλεύουν μια χαρά από κάτω).

Το μούδιασμα επίσης μπορεί να το πάθεις κι άμα κουβαλάς στην πλάτη καμιά τσάντα φορτωμένη (κάποιος νομίζω την είχε πάθει έτσι εδώ στο φόρουμ)...

pkiriakos
09-08-2011, 21:43
Και μένα μουδιάζει.Είναι μάλλον σύνδρομο.