PDA

View Full Version : Για να λέμε και του "στραβού το δίκιο" !!!


erasel
01-08-2011, 22:21
Έχασαν το φως τους προεκλογικά

Οι 700 από τους 35.000 κατοίκους νησιού του Ιονίου έχουν πιστοποιητικά που αποδεικνύουν ότι είναι τυφλοί εκ γενετής. Το ποσοστό κίνησε το ενδιαφέρον δύο υπουργείων. Τι έδειξαν οι πρώτοι έλεγχοι
| Σχολιάστε (http://news247.gr/ellada/eidiseis/exanan_to_fws_toys_proeklogika.1314480.html#commentsList)





http://news247.gr/ellada/eidiseis/article1314509.ece/ALTERNATES/w620/island.jpg

Δημοσιεύτηκε: Αύγουστος 01 2011 21:56 Ενημερώθηκε: Αύγουστος 01 2011 21:59

Μια πολύ περίεργη διαπίστωση έκαναν στελέχη του υπουργείου Υγείας και του υπουργείου Εργασίας, σχετικά με τον αριθμό των τυφλών σε νησί του Ιονίου.
Σύμφωνα με "Το Βήμα", το ποσοστό τύφλωσης στη συγκεκριμένη περιοχή ήταν ιδιαίτερα υψηλό, με τους περισσότερους να έχουν έγγραφα ότι είναι τυφλοί εκ γενετής και να λαμβάνουν για χρόνια επιδόματα.
Τα υπουργεία ξεκίνησαν έρευνα, με αποτέλεσμα να ανακαλύψουν ότι πολλοί από τους 700 "εκ γενετής" τυφλούς, είχαν αποκτήσει τα απαραίτητα έγγραφα μετά από εξέταση υγιεινομικής επιτροπής, σε... προεκλογική περίοδο.
Από τη Δευτέρα ξεκίνησαν επανέλεγχοι και όσοι δήλωναν τυφλοί στο νησί, χωρίς να είναι αναμένεται να λογοδοτήσουν. Ήδη τα πρώτα αποτελέσματα δείχνουν ότι έχουμε να κάνουμε με ένα κραυγαλέο παράδειγμα του τι σημαίνουν πελατειακές σχέσεις στην Ελλάδα.
Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε στο "Βήμα" ο υφυπουργός Υγείας Μ. Μπόλαρης, από τους 35.000 κατοίκους του νησιού, οι 700 (δηλαδή το 2%) εμφανίζονταν επισήμως τυφλοί.
Ο κ. Μπόλαρης πρόκειται να προχωρήσει την Τρίτη σε επίσημες ανακοινώσεις για το ζήτημα, ενώ όσοι εξαπάτησαν το κράτος με τις ευλογίες της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας θα τιμωρηθούν, χάνοντας το επίδομα και πληρώνοντας πρόστιμο.

Jefe
01-08-2011, 22:22
:hmmm::hmmm::hmmm:




Jefe

GEO_K
01-08-2011, 22:32
ΝεύραΝεύραΝεύρα

adventure
01-08-2011, 22:35
:( :( :(

nikos-x
01-08-2011, 22:45
Με τόσα που θα βλέπουν στις παραλίες κατά τους θερινούς μήνες και πάλι μικρό είναι το ποσοστό.
Κάποιοι δε από αυτούς, βγάζουν τα ματάκια τους με τις τουρίστριες και σε κάποιους τους τα βγάζουν οι σύντροφοί τους, όταν ανακαλύπτουν το κέρατο. :rolleyes:

kostas_366
01-08-2011, 23:03
Μπας και πάνε κ Σύνταγμα δεν ξέρω τώρα :)

GeorgeP
02-08-2011, 09:04
Μπας και πάνε κ Σύνταγμα δεν ξέρω τώρα :)
:sm8: Να'σαι σιγουρος!!!! Μπορει οχι οι συγκεκριμενοι αλλα κατι ομοιδεατες τους Αθηναιοι.....σιιιιιιιγουρα!!

ckk
02-08-2011, 09:10
Ε ναι, διότι εμείς οι πολίτες τους τα εγκρίναμε και τα εκταμιεύαμε από τα δικά μας ταμεία.

Όχι οι πολιτικοί… από τα δικά μας ταμεία ΠΑΛΙ.

Ρε πίσσα και πούπουλα και κλωτσιές στους αλήτες...

kostasx
02-08-2011, 10:11
Γιατί να φάνε πρόστιμο όσοι έκαναν την απάτη:Απορία:
Προτείνω να παέι κάποιος να τους βγάλει τα μάτια και να συνεχίσουν να περνουν το επίδομα κανονικά...εεεε..τι λέτε??
Αλλιώς αν τελικά τους ρίξουν το πρόστιμο,να μάθουμε όλες τις εμπλεκόμενες μεριές της απάτης..:mad:

CPretenteriS
02-08-2011, 10:28
:mad::mad::mad:

ortho
02-08-2011, 15:06
Και πόσοι παίρνουν "αναπηρικές" συντάξεις σε όλη τη χώρα.....

Τι να λέμε φιλαράκια! Αφού ποτέ δεν έγινε ένας έλεγχος.....

Να μην ξεχνάμε βέβαια με το ΝΑΤ και τους αναξιοπαθούντες παλινοστούντες...

lepanto
02-08-2011, 15:16
λες να αρχισει να βλεπει αυτη η χωρα:cool:

ckalfas
02-08-2011, 15:35
Και ύστερα περιμένουμε να δούμε "φως" σ' αυτήν την χώρα...
Τελικά (γενικά πάντα μιλώντας), τέτοιοι που είμαστε, τέτοιους επιλέγουμε για να μας κυβερνήσουν!
Όταν ο πολίτης, ως μονάδα, επιλέγει, ψηφίζει και λειτουργεί ως πολίτης σύμφωνα με το προσωπικό του και μόνο ώφελος και το "Εγώ" του... τότε το "Όλοι", το "Μαζί", η "Κοινωνία", το "Έθνος", η "Ελλάδα" πάνε κατά διαόλου!
Θυμηθείτε το όταν θα έρθουν οι επόμενες εκλογές για να πάμε να ψηφίσουμε...

kostas_366
02-08-2011, 15:42
Φταίνε και οι πολιτικοί, μάλλον κάποιοι βολευτές, αλλά και εμείς. Τα έχουμε ξαναπεί. Και αν κάποιος πολιτικός, δήμαρχος, πάρεδρος δεν ήταν στην λαμογιά, ήταν γνήσιος και σωστός, απλά δεν ξαναέβγαινε, το έχω ξαναγράψει. Δεν κάνει δουλειές αυτός λέγαμε!!!

gemara
02-08-2011, 16:21
Ρε παιδιά είναι στον τρίτο χρόνο που έχει πεθάνει ο πατέρας μια φίλης μου και εξακολουθούν να του βάζουν κάθε μήνα τη σύνταξη στο λογαριασμό. Τι έχει πάει και τους το έχει πει, τι έχει κάνει διαμαρτυρία, τι, τι, τι.

Τα λεφτά δεν τα πειράζει βέβαια από την τράπεζα, αλλά όταν το "λάθος" ανακαλυφθεί, ο γάτος υπάλληλος που θα το ανακαλύψει, θα τα βάλει πίσω στο δημόσιο, εσείς τι λέτε;;;:cool:

GeorgeP
02-08-2011, 17:08
Ρε παιδιά είναι στον τρίτο χρόνο που έχει πεθάνει ο πατέρας μια φίλης μου και εξακολουθούν να του βάζουν κάθε μήνα τη σύνταξη στο λογαριασμό. Τι έχει πάει και τους το έχει πει, τι έχει κάνει διαμαρτυρία, τι, τι, τι.

Τα λεφτά δεν τα πειράζει βέβαια από την τράπεζα, αλλά όταν το "λάθος" ανακαλυφθεί, ο γάτος υπάλληλος που θα το ανακαλύψει, θα τα βάλει πίσω στο δημόσιο, εσείς τι λέτε;;;:cool:

Δεν υπαρχει τροπος να τα βαλει σε άλλον λογαριασμο εκτος απο αυτον απο τον οποιον βγηκαν για να μπουν στον θανοντα συνταξιουχο!
Αυτος ειναι ο νομος τον οποιον οι τραπεζες, ιδιωτικες και μη, εφαρμοζουν παραυτα!
Αν βρει τροπο να τα βαλει σε άλλον λογαριασμο τοτε οι συγγενεις του θανοντος οι οποιοι θα κληθουν να λογοδοτησουν, αφου αυτοι πρωτοι θα κατηγορηθουν, θα ζητησουν και θα παρουν την κινηση του λογαριασμου οπου θα φαινεται που πηγαν τα λεφτα! Μαζι με αυτον που επωφεληθηκε των χρηματων (π.χ. Δ. υπαλληλος) θα λογοδοτησει, αφου πρωτα χασει την δουλεια του, και ο υπαλληλος της τραπεζας που βοηθησε στην λαμογια!
Συνεβηκε πριν 3 χρονια σε συγγενη μου του οποιου ο πατερας πεθανε και η συνταξη του εμπαινε κανονικα στην τραπεζα για 16 μηνες. Η τραπεζα ηταν Δημοσιου συμφεροντος!

erasel
02-08-2011, 17:11
Ρε παιδιά είναι στον τρίτο χρόνο που έχει πεθάνει ο πατέρας μια φίλης μου και εξακολουθούν να του βάζουν κάθε μήνα τη σύνταξη στο λογαριασμό. Τι έχει πάει και τους το έχει πει, τι έχει κάνει διαμαρτυρία, τι, τι, τι.

Τα λεφτά δεν τα πειράζει βέβαια από την τράπεζα, αλλά όταν το "λάθος" ανακαλυφθεί, ο γάτος υπάλληλος που θα το ανακαλύψει, θα τα βάλει πίσω στο δημόσιο, εσείς τι λέτε;;;:cool:


Το τι θα κάνει ο υπάλληλος άλλη ιστορία !!


Το μπελά της μην βρεί η φίλη σου που το έχει αναφέρει τόσες φορές !!



"Γιατί στο ελλαντα νικάει το "ισχυρό" και το "αντικο" !"

GeorgeP
02-08-2011, 17:12
Και πόσοι παίρνουν "αναπηρικές" συντάξεις σε όλη τη χώρα.....

Τι να λέμε φιλαράκια! Αφού ποτέ δεν έγινε ένας έλεγχος.....

Να μην ξεχνάμε βέβαια με το ΝΑΤ και τους αναξιοπαθούντες παλινοστούντες...


Χωρις μηχανοργανωση μπορει να υπαρξει ελεγχος? με το να κατεβαζεις μπλε δετους φακελλους απο τα ντεξιον και να ψαχνεις ποιος εχει πεθανει......δεν μπορεις να ελεγξεις περαν απο 2 την εβδομαδα!! Και οταν πηγε να μηχανοργανωθει το συστημα αντεδρασαν οι Δ.Υ. των υπηρεσιων που παρεχουν συνταξεις!!! Απηργησαν δηλαδη!!! Και φυσικα τα ψηφαλακια ηταν πολλα και οι κυβερνηση του τοτε το καταπιε! Οχι ομως πια....ελπιζουμε!

adventure
02-08-2011, 22:09
Τελικά στη Ζάκυνθο είναι το θέμα από ότι άκουσα στις ειδήσεις .

:o :o :o

635 τυφλοί άνθρωποι είναι στο νησί μας έχουμε σοβαρό πρόβλημα δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν οι άνθρωποι αυτοί λόγω του προβλήματος που έχουν γιατί εγώ δεν έχω δει κανέναν δυστυχώς .

ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ckk
02-08-2011, 22:22
προβλήματος που έχουν γιατί εγώ δεν έχω δει κανέναν δυστυχώς .

ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα



… δεν πιστεύω…:sm7:

gemara
02-08-2011, 22:25
… δεν πιστεύω…:sm7:

:sm7::sm7::sm7:

adventure
02-08-2011, 22:41
… δεν πιστεύω…:sm7:

Καλά κατάλαβες γράφω με τυφλό σύστημα και μου διαβάζει ο υπολογιστής .

:sm7: :sm7: :sm7:

Fuji
03-08-2011, 23:31
Γιατί να φάνε πρόστιμο όσοι έκαναν την απάτη
Προτείνω να παέι κάποιος να τους βγάλει τα μάτια και να συνεχίσουν να περνουν το επίδομα κανονικά...εεεε..τι λέτε??
Αλλιώς αν τελικά τους ρίξουν το πρόστιμο,να μάθουμε όλες τις εμπλεκόμενες μεριές της απάτης..:mad:



Απόλυτα σύμφωνος!