PDA

View Full Version : Πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι σε βορ. Ιταλία και Αυστρία


plusangel
04-08-2011, 09:18
Όπως όλα τα καλά μέλη του forum έτσι και εγώ τον Αύγουστο (18 με 28 περίπου) θα είμαι πάνω στα γνωστά βουνά και γειτονίες (δολομίτες, Άλπεις κλπ) που έχουμε θαυμάσει από τα ταξιδιωτικά των μελών.

Ως πρωτάρης σε ταξίδια εξωτερικού με μηχανή θα ήθελα με βοηθήσετε στις ακόλουθες 2 απορίες:
- Αν έχουμε σύνδεση κινητού με internet (πχ. cosmote internet on the go) έχω ακούσει ότι δεν ισχύουν τα δωρεάν MB και γίνεται data roaming με κάτι τρελές τιμές!!!! – αλήθεια μια που το internet υποθέτω θα χρειάζεται για να βρίσκεις ξενοδοχεία που βολεύουν κλπ πως το αντιμετωπίζετε;
Μόνο σε καφέ με free wifi?
- Για το διαμονή σας επιλέγεται ξενοδοχεία με κλειστό parking, έχει νόημα; εξαρτάται από τη πόλη ή τη χώρα;
- Υπάρχει κάτι άλλο του στυλ «δεν ήξερες δε ρώταγες» που σας έρχεται στο μυαλό και θέλετε να μου πείτε?

Διαφορετικά, τα λέμε εκεί!

vasorfa
04-08-2011, 09:28
Καλημέρα φίλε!!!

Και οι 2 προορισμοι σου ειναι κατα γενικη ομολογια safe---δηλαδη ουτε πολλες κλεψιες ουτε πολλες βαβούρες και όσον αφορα την οδικη συμπεριφορα των οδηγων...ΕΙΝΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ υποδειγματικη......σαν tip θα σου ελεγα οτι μονο ΕΛΛΑΔΑ εχουμε προτεραιοτητα στις πλάτειες κατα την εισοδο μας.....ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου στην ΕΥΡΩΠΗ:cool::cool::cool:

Τωρα ΟΤΙ αφορα συνδεση κινητου....mb για ιντερνετ κ.τ.λ...ειναι αρκετα τσιμπημενα:yz:yz

κανε οτι κανουμε ολοι μας:D:D:Dξενοδοχειο με wifi....και καθαρισες....

όσον αφορα wifi spots....υπαρχουν σε παρα πολλα σημεια με ελευθερη προσβαση:cool::cool:


οσον αφορα το.....


[[[[Υπάρχει κάτι άλλο του στυλ «δεν ήξερες δε ρώταγες» που σας έρχεται στο μυαλό και θέλετε να μου πείτε?]]]]



απλά Goooooooooooooooooooooooooooooooo:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

kostasx
04-08-2011, 09:49
Καλημέρα και από μένα..

Δεν έχω πάει στα μέρη που θα εκδράμεις..υπάρχουν άλλοι ποιο ειδικοί να σου πούν:D
Το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει για κανένα λόγο να κάνεις χρήση του νετ από το κινητό
γιατι θα πλερώσεις τις Άλπεις χρυσές ;)
Κάνεις μία γενική έρευνα πρίν φύγεις για τα ξενοδοχεία και τις τιμές που παίζουν στις
περιοχές που θα επισκεφτείς για να έχεις μια ιδέα τι παίζει και όταν φτάσεις εκεί κάνε
παιχνίδι με wifi..

Καλό δρόμο να έχεις και θα περιμένουμε νέα από το μέτωπο:):):)

evanslam
04-08-2011, 09:49
Καλημέρα φίλε!!!

Και οι 2 προορισμοι σου ειναι κατα γενικη ομολογια safe---δηλαδη ουτε πολλες κλεψιες ουτε πολλες βαβούρες και όσον αφορα την οδικη συμπεριφορα των οδηγων...ΕΙΝΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ υποδειγματικη......σαν tip θα σου ελεγα οτι μονο ΕΛΛΑΔΑ εχουμε προτεραιοτητα στις πλάτειες κατα την εισοδο μας.....ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου στην ΕΥΡΩΠΗ:cool::cool::cool:

Τωρα ΟΤΙ αφορα συνδεση κινητου....mb για ιντερνετ κ.τ.λ...ειναι αρκετα τσιμπημενα:yz:yz

κανε οτι κανουμε ολοι μας:D:D:Dξενοδοχειο με wifi....και καθαρισες....

όσον αφορα wifi spots....υπαρχουν σε παρα πολλα σημεια με ελευθερη προσβαση:cool::cool:


οσον αφορα το.....


[[[[Υπάρχει κάτι άλλο του στυλ «δεν ήξερες δε ρώταγες» που σας έρχεται στο μυαλό και θέλετε να μου πείτε?]]]]



απλά Goooooooooooooooooooooooooooooooo:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:


Δυστυχώς και σε πολλά hotel - camping το wi-fi χρεώνεται με χρονοχρέωση αλλά και πάλι σε συμφέρει να το κάνεις απο το να χρησιμοποιήσεις έστω και ενα kb απο data roaming!

Καλημέρα! Βασιλάκη κατάντησες ταξιδιωτικός οδηγός!:D

klagenfurt
04-08-2011, 21:07
... οσο για τις πλατειες,
και εκει εχει προτεραιοτητα οποιος μπαινει σε πλατεια απο δεξια,
εκτος αν υπαρχει σημανση,
εκει η σημανση υπαρχει στην ασφαλτο
(που εμεις δεν εχουμε συνηθησει να κοιταμε),
με την μορφη μικρων τριγωνων,
που σε υποχρεωνει να παραχωρησεις προτεραιοτητα,
αν δεν υπαρχουν αυτα, η σημανση σε πινακιδα,
τοτε εχει προτεραιοτητα οποιος μπαινει σε πλατεια

plusangel
05-08-2011, 09:03
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!!!

Για να δούμε λοιπόν...:)

solist7
06-08-2011, 02:46
Φίλε μου σχετικά με τα ξενοδοχεία,αυτό που κάνω εγώ είναι να σημειώνω κάπου κάποια ξενοδοχεία που έχω βρεί στο ίντερνετ(διευθύνσεις και όνομα)έτσι ώστε όταν φτάνω στο μέρος που θέλω να διανυκτερεύσω πέρνάω τη διευθυνση στο gps και με πάει για να τα τσεκάρω.
Επίσης μην ξεχάσεις όταν μπείς Αυστρία να προμηθευτείς την vigniette γιατί οι κάμερες και τα μπλόκα παραμονευουν παντού.
Καλά να περάσεις και οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.

EOD-K9
06-08-2011, 10:59
Καλο ταξίδι πρώτα απο ολα !!!!

Περα απο 3-4 φόρες δεν χρειαστήκαμε ιντερνετ αν και ουτε αυτές χρειαζόταν
στα ξενοδοχεια ειχε αλλα και σε καποιες καφε οχι απο το τηλ φριειιιιι
Ασε το ίντερνετ κανε βόλτες !!!!!

κλειστο παρκιν γιατι δεν θέλαμε να μάθουμε αν αξίζει ο κοπος και τα 10€ ή οχι ;) (αν και είδαμε πολλές έξω)

προσοχή στους πεζούς και τα ποδήλατα εχου προτεραιότητα και οπος σου έγραψαν μην ξεχάσεις πριν μπεις να παρεις το σήμα κυκλοφορίας

Μετα το τελος της Αουτοστρατα παρε το από κάποιο καφέ

μην ξεχάσεις να παρεις αδιαβροχο !! οταν αρχισεις στις βολτες στις Αλπεις αστο κιαν σκαει ο τζιτζικας όταν ξεκινάς :D;)

κατι λιγα εδω (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/garmisch-partenkirchen-bmw-motorrad-days-21753/) απο μενα αν και έχουμε πολλά ποστ για την περιοχή που θες

αν θες κατι ρωτα !!!!