PDA

View Full Version : service 20.000


kifinas
27-04-2009, 20:59
Όπως λέει και ο τίτλος ήρθε η ώρα για το service των 20.000.(R1200GS) Ρωτάω τους εμπειρότερους τι πρέπει να γίνει-προσεχτεί περισσότερο?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-04-2009, 22:29
Θα το κάνεις μόνος σου

ή σε εξουσιοδοτημένο ;;;;:confused:

kifinas
28-04-2009, 00:15
Φυσικά και μόνος μου. Τι ερώτηση:sm7::sm7::sm7::sm7:

nikosf800
28-04-2009, 00:44
Καλό κουράγιο φιλαρακι ...:sm7:

emix
28-04-2009, 09:00
Σου εχει ληξει η εγγυηση και θα το κανεις μονος σου;
Γιατι αν δεν εχει ληξει καλο ειναι να μην το κανεις εσυ, διοτι αν γινει καμια στραβη δεν θα σε καλυψει κανεις. Και αφου μας ρωτας τι πρεπει να κανεις, σημαινει οτι δεν πρεπει να εχεις μεγαλη εμπειρια. Αρα γιατι να το κανεις εσυ και να γινει καμια στραβη;
Χωρις παρεξηγηση ετσι; Απλα συμβουλευτικα το λεω.
Αν επιμενεις ομως (και μαλλον καλα κανεις) μπορεις ν αγορασεις το πολυ καλο βιβλιο της Hayens, οπου τα γραφει ολα και με κειμενο και με φωτογραφιες. Το εχω αγορασει και υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν ηξερα και εχω μαθει πλεον να τα κανω μονος μου.

kifinas
28-04-2009, 10:19
Ρε παίδες μια πλακίτσα κάναμε. Μόνο τα λάδια αλλάζω μόνος μου και αυτό για να λέω οτι κάτι κάνω. Σε εξουσιοδοτημένω θα το πάω. Απλά ρωτάω γιατί εχω ακούσει διάφορα. Σε κάθε εξουσιοδοτημένο οσον αφορα τα 20.000χλμ, έχουν διαφορετικές "απόψεις" για το τι είναι απαραίτητο και το τι όχι.

droggitiszak
28-04-2009, 10:43
... ν αγορασεις το πολυ καλο βιβλιο της Hayens, οπου τα γραφει ολα και με κειμενο και με φωτογραφιες

εγκυκλοπεδικά μιλώντας ,καθώς δεν γνωρίζω, αυτό το βιβλιαράκι έχει βγει κ για r1200gs 08' ?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-04-2009, 11:00
Υπάρχουν καθορισμένες εργασίες από την "μαμά" ....

Αυτό που "παίζεται", είναι τα τακάκια ....






Στο τέλος θα πάρεις ένα χαρτί, (υπογγεγραμμένο από τον αρχιμηχανικό)

για όλες τις εργασίες κ τους ελέγχους,

που έγιναν στην μοτό σου ....;)

emix
28-04-2009, 11:23
Ρε παίδες μια πλακίτσα κάναμε. Μόνο τα λάδια αλλάζω μόνος μου και αυτό για να λέω οτι κάτι κάνω. Σε εξουσιοδοτημένω θα το πάω. Απλά ρωτάω γιατί εχω ακούσει διάφορα. Σε κάθε εξουσιοδοτημένο οσον αφορα τα 20.000χλμ, έχουν διαφορετικές "απόψεις" για το τι είναι απαραίτητο και το τι όχι.

Κουβεντα γινεται και απλα σε συμβουλευω λιγα πραγματα.
Παντως το βιβλιο της Haynes να το παρεις. Θα μαθεις κι αλλα.

droggitiszak
28-04-2009, 11:59
... ο ψαχνων ευρίσκει! μπήκα στο site της Haynes και διαπίστωσα ότι το βιβλίο της καλύπτει τα μοντέλα μέχρι το 2006. έστειλα κ ένα mail να δω αν προβλέπεται τίποτα για το '08...

gbmw
28-04-2009, 12:19
Υπάρχουν καθορισμένες εργασίες από την "μαμά" ....

Αυτό που "παίζεται", είναι τα τακάκια ....






Στο τέλος θα πάρεις ένα χαρτί, (υπογγεγραμμένο από τον αρχιμηχανικό)

για όλες τις εργασίες κ τους ελέγχους,

που έγιναν στην μοτό σου ....;)

Σου εχει ληξει η εγγυηση και θα το κανεις μονος σου;
Γιατι αν δεν εχει ληξει καλο ειναι να μην το κανεις εσυ, διοτι αν γινει καμια στραβη δεν θα σε καλυψει κανεις..




:sm8: