PDA

View Full Version : Καθαρισμος ζελατινας


squad
08-08-2011, 10:05
εμφανίστηκαν γρατσουνιές στην ζελατίνα της μηχανης,εχει εμφανισθει σε καποιον κατι αναλογο,και πως το αντιμετωπισε,και τι αποτελεσμα ειχε? προτεινετε καποια αλοιφη?

FANISGS
08-08-2011, 10:30
κυκλοφορει μια αλοιφη σε πρασινο σωληναριο την οποια ειχα παρει απο καποιο ξενο site αλλα τζιφος.δεν κανει τιποτα.απλα να προσεχεις στο καθαρισμα της ζελατινας.οχι τριψιμο με σφουγγαρι.καλο βρεξιμο στην αρχη μετα απλωνεις ενα τεραστιο πανι πχ βετεξ το οποιο εχει το καταλληλο σαμπουαν ,και αφου μαλακωσουν ολα τα εντομοειδη της ζελατινας,τοτε βγαινουν με ελαχιστο τριψιμο.;)

WhiTeRaN
08-08-2011, 11:01
Στο R1150GS μου εμφανίστικαν σημάδια (θαμπάδες) και ανεπαίσθητες γρατσουνιές....

Η διάγνωση ήταν ότι έφταιγε η κουκούλα και το υλικό της εσωτερικά...

Δεν έφευγαν με τίποτε.... στο τέλος άλλαξα την ζελατίνα... :(:(:(

adventure
08-08-2011, 11:39
Μιά άλλη λύση είναι τη βγάζουμε την πάμε σε ένα φανοποιό και μας την καθαρίζει με αλοιφαδόρο με αλοιφές finish που χρησιμοποιούν η να αγοράσουμε εμείς μια καλής ποιότητας αλοιφή και να το κάνουμε μόνοι
μας αλλά δεν θα έχουμε το αποτέλεσμα του αλοιφαδόρου αν είναι χάλια από γρατζουνιές .

;) :)

Για τον καθημερινό καθαρισμό η όταν αυτό χρειάζεται καλό είναι να την βρέχουμε πρώτα με ένα βέτεξ με ζεστό νερό μέχρι να ξεκολλήσουν τα έντομα και μετά χαλαρό σκούπισμα .

:) ;)

georgepip
08-08-2011, 14:08
Εμένα κάποιες ψιλογρατζουνιές έφυγαν με αυτή (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1214)...καθαρό πανάκι,βάζεις αλοιφή,αφήνεις για λίγο και μετά με το πανί.

erasel
08-08-2011, 14:21
Στο R1150GS μου εμφανίστικαν σημάδια (θαμπάδες) και ανεπαίσθητες γρατσουνιές....

Η διάγνωση ήταν ότι έφταιγε η κουκούλα και το υλικό της εσωτερικά...

Δεν έφευγαν με τίποτε.... στο τέλος άλλαξα την ζελατίνα... :(:(:(


Ισχύει αυτό με την κουκούλα? Ηδικιά μου η ζελατίνα μια διάφανη που έχω εμφάνησε σαν μικρά σπασιματάκια μέσα της και δεν ξέρω αν είναι από την παλιότητα και τον ήλιο ή από την κουκούλα :hmmm::confused:

WhiTeRaN
08-08-2011, 15:58
Ισχύει αυτό με την κουκούλα? Ηδικιά μου η ζελατίνα μια διάφανη που έχω εμφάνησε σαν μικρά σπασιματάκια μέσα της και δεν ξέρω αν είναι από την παλιότητα και τον ήλιο ή από την κουκούλα :hmmm::confused:

Αυτή την εξήγηση μου έδωσε ο μηχανικός της αντιπροσωπείας εδώ στο Ηράκλειο ο οποίος ξέρει τι λέει...

Η κουκούλα είχε αυτό το χνούδι από μέσα, την είχα πάρει για πολύ καλή και την είχα πληρώσει ένα σκασμό λεφτά...:mad:

Μετά όταν την άλλαξα έβαζα πρώτα μια μπλούζα...... στην ζελατίνα και μετά από πάνω την κουκούλα... :cool:

Πάντως από τον ήλιο και την παλαιότητα μπορεί να εμφανίσει τέτοια σημάδια που περιγράφεις καθώς και ένα ανεπαίσθητο κίτρινο χρώμα...

Υ.Γ. Φορούσα στο R1150GS την εργοστασιακή ζελατίνα του adventure

erasel
08-08-2011, 16:04
Αυτή την εξήγηση μου έδωσε ο μηχανικός της αντιπροσωπείας εδώ στο Ηράκλειο ο οποίος ξέρει τι λέει...

Η κουκούλα είχε αυτό το χνούδι από μέσα, την είχα πάρει για πολύ καλή και την είχα πληρώσει ένα σκασμό λεφτά...:mad:

Μετά όταν την άλλαξα έβαζα πρώτα μια μπλούζα...... στην ζελατίνα και μετά από πάνω την κουκούλα... :cool:

Πάντως από τον ήλιο και την παλαιότητα μπορεί να εμφανίσει τέτοια σημάδια που περιγράφεις καθώς και ένα ανεπαίσθητο κίτρινο χρώμα...

Υ.Γ. Φορούσα στο R1150GS την εργοστασιακή ζελατίνα του adventure



Ευχαριστώ για την απάντηση !!

squad
08-08-2011, 17:16
Εμένα κάποιες ψιλογρατζουνιές έφυγαν με αυτή (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1214)...καθαρό πανάκι,βάζεις αλοιφή,αφήνεις για λίγο και μετά με το πανί.

τι ειναι αυτο το μπλε χαρτι,που το ετριψε στην αρχη;το περιεχει με η συσκευασια;

georgepip
09-08-2011, 08:59
Το περιέχει στη συσκευασία αλλα εγώ δεν το έκανα με αυτό.Καθαρό βαμβακερό πανάκι.Το μπλε χαρτί είναι κάτι σαν πολύ ψηλό γυαλόχαρτο, το οποίο εγώ δεν το χρησιμοποίησα καθόλου.

minaskapetanakis
09-08-2011, 11:32
Παιδια η ζελατινα θελει νερο να μουλιασουν καλα τα εντομα και μετα ριχνοντας νερο χαλαρα τριψιμο και καθαρισμα μονο με το χερι, χωρις σφουγγαρια κλπ. Το σφουγγαρι μπορει να εχει πετραδακια ή σκονη και να την γρατζουνισει. Επισης μονο νερο, κανενος ειδους απορρυπαντικο !!!

squad
17-08-2011, 16:31
φιλε μηνα εδω μιλαμε για γρατζουνιες?αν εβγαζε το νερο τις γρατζουνιες δεν θα εβγαζαν τιποτα προιοντα τα εργοστασια.αρα αυτα που λες δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση :)

f800gs
04-09-2011, 23:06
paidia tha tripsete tin zelatina me ntoykoxarto (Noymero 2000)se syndiasmo me nero panta
kai meta me aloifadoro i me to xeri me xontri aloifi kai telos me psili kai i zelatina tha ginei kainoyrgia etsi ekana stin diki moy :cool:

saitman
04-09-2011, 23:10
3m με βαμβακι για να φυγουν οι κιτρινιλες αλλα ψαξε στο youtube εκεινο το χοντρο με τα φεγγαρια κατι να δεις πως το κανει!!

squad
19-09-2011, 14:06
Αλοιφή για διάφανα πλαστικά xerapol - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1214)

η συγκεκριμενη υπαρχει και στα praktiker, γυρω στα 13e.