PDA

View Full Version : Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-08-2011, 22:20
... κι εκεί που όλο το νησί (Αίγινα), κοιμόταν ήσυχα ήσυχα,

κατά τις 08.00, ακούγεται ένα βουιτό κ σείεται το σπίτι ...

Ξυπνάω "έντρομος" κ τί να δω ???

Ένα ελικόπτερο της ΠΑ, να προσπαθεί να προσνηωθεί σε ένα πολεμικό πλοίο ...

Και αφού μετά από 2-3 προσπάθειες τα κατέφερε,

έφυγε για να ξαναπροσπαθήσει ... ξανά κ ξανάααααα .... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-31.gif


http://img828.imageshack.us/img828/594/88299912.jpg


http://img832.imageshack.us/img832/5162/14410297.jpg

http://img708.imageshack.us/img708/5182/26198826.jpg



... επιτέλους ... τα κατάφερε ...

http://img153.imageshack.us/img153/6528/86366073.jpg






.






.









.



















.









.
.... γι' αυτό φαίνεται βιαζόταν ο captain να πάει στο λιμάνι ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-29.gif


http://img36.imageshack.us/img36/6318/55602988.jpg

siraxanz
10-08-2011, 23:38
:D

ΙoannisPanagiotidis
10-08-2011, 23:53
... αποκλειετε να ταν ο Γιωργης!...αυτος θα το κατεβαζε με την πρωτη και α####χι με σβηστες τις μηχανες !:D

gsmaniac
11-08-2011, 01:01
... αποκλειετε να ταν ο Γιωργης!...αυτος θα το κατεβαζε με την πρωτη και α####χι με σβηστες τις μηχανες !:D

Σωστά......σβηστες μηχανές και αναμμένο τσιγαρο:D

gemara
11-08-2011, 01:15
Διαβάζω τον τίτλο και λέω, ώρε γαμώτη μου τι έκανα πάλι;;;; Ποιο πρωί και που ήμουν;;;;:Απορία:

Αλλά επροκλήθην και θ' απαντήσω!:D

Το ελικόπτερο αυτό, δεν είναι της ΠΑ, αλλά του ΠΝ. Κανένα ελικόπτερο της ΠΑ, του ΣΞ ή του ΛΣ δεν έχει την δυνατότητα προσνήωσης σε Φρεγάτα τύπου ΜΕΚΟ που είναι αυτή, λόγω μη εκπαίδευσης των χειριστών. Για να προσνηώσει ένας χειριστής ως κυβερνήτης ένα ελικόπτερο σε Φρεγάτα, θέλει κανα 5άρι χρόνια εκπαίδευση και 500 με 600 ώρες πτήσης τουλάχιστον.

Είναι τύπου S-70B-6 της εταιρείας Sikorsky και το nickname του είναι "Aegean Hawk", κατά το αμερικάνικο "Sea Hawk". Το κόστος του, όσο 1,5 F-16, απ' τα καλά.

Ο κάθε χειριστής για να θεωρείται ετοιμοπόλεμος, όπως όλοι οι χειριστές αεροσκαφών, μαχητικών και μη, πρέπει να συντηρείται (προπονείται) σε αντικείμενα του τύπου του αεροσκάφους που χειρίζεται, είτε αυτά είναι βολές όπλων ή στο συγκεκριμένο, εκτέλεση προσνηώσεων που θα πρέπει να εκτελεί 60 κατ' ελάχιστον ανά 6μηνο.

Έτσι που τα έχουν κάνει με την "κρίση", τις περικοπές δαπανών κλπ, τα πλοία μας ΔΕΝ ταξιδεύουν πλέον και κατά συνέπεια οι χειριστές ΔΕΝ συντηρούνται όπως θα έπρεπε. Γι αυτό εκμεταλλευόμαστε έστω και τους μικρούς πλόες των Φρεγατών για να εκτελούν προσνηώσεις και απονηώσεις συνεχόμενες οι χειριστές, όπως και μάλλον θα γινόταν στην περίπτωση αυτή. Μπορεί κάποιος χειριστής να πήγαινε για αξιολόγηση και να εξεταζόταν, όχι μόνο σε απλές προσνηώσεις, αλλά σε προσνηώσεις με εικονικές βλάβες. Εν κατακλείδι, εάν ένας χειριστής οποιουδήποτε αεροσκάφους δεν επαναλαμβάνει τις ασκήσεις που πρέπει, αυξάνει κατακόρυφα τις πιθανότητες να σκοτωθεί σε μία λίγο περίπλοκη κατάσταση, λόγω μη εθισμού του με το αντικείμενο. Τόσο απλά. Γιατί αυτή είναι μια πολύ απλή περίπτωση για να προσνηωθεί ένα ελικόπτερο, όταν όμως πηγαίνει το κατασκότεινο βράδυ με οριακό καύσιμο, να πιάσει στο ελικοδρόμιο μιας Φρεγάτας που σκαμπανεβάζει 4-5 μέτρα πάνω κάτω στο Ικάριο και κουνιέται δεξιά κι αριστερά (Δεκέμβριος 96), θα πρέπει να του έχει φύγει η μαγκιά στην εκπαίδευση προηγουμένως και να είναι σίγουρος ότι το καταφέρνει...

Οι φωτογραφίες Νίκο με γέμισαν με ένα διάπλατο χαμόγελο, θυμίζοντάς μου τις ευχάριστες στιγμές που έχω ζήσει καμιά 30αριά χρόνια σε αυτά τα σιδερένια καραβάκια και πουλάκια! Ο κάγκουρας που πέτυχε ο paparazzi στο τέλος πάνω στο πενηντάχρονο BMW (αντέχουν τόσο αυτά;;; ), όλα τα λεφτά! Thanks!!!

Αφιέρωση στο φόρουμ,
Ο υιός gemara με τον μπαμπά στο βάθος να "δουλεύει" στις 31 Δεκεμβρίου 2002 στην ανατολική Μεσόγειο, έξω από το Λίβανο,

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Navy/162873_1793288751017_1203612888_32080562_4129077_n.jpg

και ένα φασαριόζικο βίντεο, μέσα από το "γραφείο" μου κυνηγώντας το πλοίο που έτρεχε με 32 κόμβους...:)
‪AB-212 Frigate Landing 45kn relative wind‬‏ - YouTube


.. και α####χι με σβηστες τις μηχανες !:D

Αυτό Γιαννάκη αν δεν ξέρεις να το κάνεις απέξω κι ανακατωτά, να το προσγειώνεις με σβηστές τις μηχανές δηλαδή, δεν σου δίνουν ελικόπτερο να πετάξεις ούτε γι αστείο.;)

Αλλιώς... ο καπνιστής σε περιμένει!!!:p

NLS
11-08-2011, 01:24
Αυτά είναι. Μας φτιάξατε βραδιάτικα. :)

ΙoannisPanagiotidis
11-08-2011, 02:13
Αυτό Γιαννάκη αν δεν ξέρεις να το κάνεις απέξω κι ανακατωτά, να το προσγειώνεις με σβηστές τις μηχανές δηλαδή, δεν σου δίνουν ελικόπτερο να πετάξεις ούτε γι αστείο.;)


χεχε!...πλακα με κανεις!...εγω για πλακα το ειπα!...δεν ηξερα οτι γινεται και στα αληθεια !:D

...ρεσπεκτ!

1200GS
11-08-2011, 02:20
Απο τα ωραιοτερα ποσταρισματα!!!

gemara
11-08-2011, 02:37
χεχε!...πλακα με κανεις!...εγω για πλακα το ειπα!...δεν ηξερα οτι γινεται και στα αληθεια !:D

...ρεσπεκτ!


S-92 helicopter autorotation (power off landing) - YouTube

autorotation, no power recovery - YouTube

αλλά και...

180 Autorotation accident - Low rotor RPM - YouTube

EOD-K9
11-08-2011, 02:42
Καλά καλά αυτά τα λένε στους κλειδόνους

Παραδεξουτω ρε Γιώργη είχες πιει τον Δουναβη και είχες καπνίσει τα Ζωνιανά
Οπότε δεν τα καταφερες με την πρώτη

Δεν είναι κακό οτι άλλο ένα κάστρο αντικαπνιστικο έπεσε !!!!

staga1200
11-08-2011, 02:45
Γιώργη στο 3 (τρίτο ) βιντεάκι ....έτσι ήθελε να το κατεβάσει ? :)

napgeo
11-08-2011, 03:01
Για μας που υπηρετήσαμε στο πλοία του ΠΝ μπορούμε να πούμε για τις δυσκολίες αυτών των Ανθρώπων.
Οι πτητικές μηχανές αυτές είναι η πιο δύσκολες. Πόσο μάλλον τη νύχτα και με μποφόρ.
Και οι Άνθρωποι αυτοί έχουν σώσει πολλή κοσμάκη...........

adventure
11-08-2011, 06:31
Ωραίο πόστ .

:) :) :)

NLS
11-08-2011, 08:10
Είναι από τους άχρηστους του Πάγκαλου.

diomiles
11-08-2011, 08:15
Είναι από τους άχρηστους του Πάγκαλου.

Ναι βέβαια...σιγά το δύσκολο να προσγειώσεις ένα ελικόπτερο σε ένα πολεμικό που τρέχει με 32 κόμβους.

kostasx
11-08-2011, 09:14
Ναι βέβαια...σιγά το δύσκολο να προσγειώσεις ένα ελικόπτερο σε ένα πολεμικό που τρέχει με 32 κόμβους.

..για κάντο με τον μπουχέσα μέσα..
εκεί να σε δώ..:D

diomiles
11-08-2011, 09:24
..για κάντο με τον μπουχέσα μέσα..
εκεί να σε δώ..:D
:sm7::sm7:

gemara
11-08-2011, 09:30
Παδιά, αφήστε τους όλους αυτούς. Δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα και τιμή τους κάνετε! :)

gemara
11-08-2011, 09:43
Καλά καλά αυτά τα λένε στους κλειδόνους

Παραδεξουτω ρε Γιώργη είχες πιει τον Δουναβη και είχες καπνίσει τα Ζωνιανά
Οπότε δεν τα καταφερες με την πρώτη

Δεν είναι κακό οτι άλλο ένα κάστρο αντικαπνιστικο έπεσε !!!!

Xarmanis Eimai Ap' to Prwi - apostolos nikolaidis (Vamvakari - YouTube

(Όλα τα λεφτά τα σχόλια απ΄ τα μαστούρια στο youtube!):sm7:

kostasx
11-08-2011, 09:52
Έχεις ένα δίκιο..κακώς τους πιάσαμε στο στόμα μας..:(
Το "καρούμπαλο" στο πάνω μέρος τι είναι..κάτι σαν ραντάρ ??

Arkas
11-08-2011, 10:00
Νίκο, συγχαρητήρια για το thread!
Έτσι, μας δίνεται η δυνατότητα να μάθουμε
λίγα πράγματα για τη "δουλειά" του συμπαθούς αντικαπνιστού μας ! :D

Γιώργο, ο σεβασμός μας προς το πρόσωπό σου, απεριόριστος ! ;)

.

gemara
11-08-2011, 10:02
Έχεις ένα δίκιο..κακώς τους πιάσαμε στο στόμα μας..:(
Το "καρούμπαλο" στο πάνω μέρος τι είναι..κάτι σαν ραντάρ ??

Πλυντήριο το λέμε εμείς, αλλά ναι, ραντάρ είναι! :D

gemara
11-08-2011, 10:06
Νίκο, συγχαρητήρια για το thread!
Έτσι, μας δίνεται η δυνατότητα να μάθουμε
λίγα πράγματα για τη "δουλειά" του συμπαθούς αντικαπνιστού μας ! :D

Γιώργο, ο σεβασμός μας προς το πρόσωπό σου, απεριόριστος ! ;)

.

Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ, καθήκον το λέγαμε και το λέμε εμείς και αξίωμα το θεωρούμε. Είναι εκατοντάδες άνθρωποι εκεί που φτύνουν αίμα καθημερινώς για τη δουλειά αυτή και τα μισά λεφτά να παίρνανε (που παίρνουν πιά), πάλι τα ίδια θα κάνανε.

ortho
11-08-2011, 10:39
Μπράβο!

Είναι ανακούφιση να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι με υψηλό φρόνημα που εξασφαλίζουν τη δυνατότητά μας να ζούμε ελεύθεροι κι ασφαλείς.

adventure
11-08-2011, 10:45
Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ, καθήκον το λέγαμε και το λέμε εμείς και αξίωμα το θεωρούμε. Είναι εκατοντάδες άνθρωποι εκεί που φτύνουν αίμα καθημερινώς για τη δουλειά αυτή και τα μισά λεφτά να παίρνανε (που παίρνουν πιά), πάλι τα ίδια θα κάνανε.

Recpect .

:sm8:

EOD-K9
11-08-2011, 11:10
Είναι από τους άχρηστους του Πάγκαλου.

Ναι βέβαια...σιγά το δύσκολο να προσγειώσεις ένα ελικόπτερο σε ένα πολεμικό που τρέχει με 32 κόμβους.

αν δεις το βιντεο του Γιώργου κατα την προσνηωση ειναι ενας απο εξω με πορτοκάλι και του λεει πως να παρκαρει
Αυτόν είδε το χοντρούλης και κατάλαβε οτι οι άνθρωποι ειναι άσχετοι !!
δεν ξερουν ουτε να παρκαρουν
:p


..για κάντο με τον μπουχέσα μέσα..
εκεί να σε δώ..:D

δεν ειμαι αρμοδιος αλλα νομιζω οτι τα ελικοπτερα αυτα δεν μπορουν να πετάξουν με πολλη σαβουρα

IOTH1X
11-08-2011, 11:24
respect σε όσους έχουν ακόμα αξίες και τις υπηρετούν :sm8:

stari
11-08-2011, 11:59
respect σε όσους έχουν ακόμα αξίες και τις υπηρετούν :sm8:

+ 1200

gsmaniac
11-08-2011, 12:24
Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ, καθήκον το λέγαμε και το λέμε εμείς και αξίωμα το θεωρούμε. Είναι εκατοντάδες άνθρωποι εκεί που φτύνουν αίμα καθημερινώς για τη δουλειά αυτή και τα μισά λεφτά να παίρνανε (που παίρνουν πιά), πάλι τα ίδια θα κάνανε.


αντε ρε λαμογια..........που σουλατσαρετε με τα ελικοφτερα και μετα παιρνετε και συνταξη:p:D
ουστ ρεμαλια.......που κανετε και τσιριτζαντζουλες:D

p.s......εγω ανατριχιαζω μονο που τα βλεπω προσγειωμενα..:o:o:o
πραγματικοι ηρωες,με αστειους μισθους και ακομα πιο αστεια αντιμετωπιση απο την πολιτεια(γενικα)
respect στον αντιπαθητικο αντικαπνιστη:)

vpentza
11-08-2011, 12:29
respect στον αντικαπνιστη:)


και μάλιστα από το καιρό που δεν ξέραμε ότι ήταν ιπτάμενος...μας έφτανε που είχε κλασσική BMW και γνώσεις πάνω σε αυτή...:)

cosem
11-08-2011, 12:33
+ 1200

:sm8:

ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ
11-08-2011, 12:33
Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ, καθήκον το λέγαμε και το λέμε εμείς και αξίωμα το θεωρούμε. Είναι εκατοντάδες άνθρωποι εκεί που φτύνουν αίμα καθημερινώς για τη δουλειά αυτή και τα μισά λεφτά να παίρνανε (που παίρνουν πιά), πάλι τα ίδια θα κάνανε.

Αγαπητέ κ.Gemara
...απλά τα σέβη μου.

gsmaniac
11-08-2011, 12:33
και μάλιστα από το καιρό που δεν ξέραμε ότι ήταν ιπτάμενος...μας έφτανε που είχε κλασσική BMW και γνώσεις πάνω σε αυτή...:)


τιποτα τυχαιο.....;)

vpentza
11-08-2011, 12:57
και μάλιστα από το καιρό που δεν ξέραμε ότι ήταν ιπτάμενος...μας έφτανε που είχε κλασσική BMW και γνώσεις πάνω σε αυτή...:)


τιποτα τυχαιο.....;)



ξεπετάχτηκε και ο έταιρος "κλασσικός".......;)

napgeo
11-08-2011, 13:15
και μάλιστα από το καιρό που δεν ξέραμε ότι ήταν ιπτάμενος...μας έφτανε που είχε κλασσική BMW και γνώσεις πάνω σε αυτή...:)



Για φαντάσου αυτό το άτομο να είχε ένα κλασικό μοντελάκι της Honda?????????????

ntinopoulos
11-08-2011, 13:20
Για φαντάσου αυτό το άτομο να είχε ένα κλασικό μοντελάκι της Honda?????????????

για να χει honda θα πρεπε να οδηγει αυτα τα ελικοπτερακια που υπαρχουν στα περιπτερα οπου ριχνεις ευρω και ανεβοκατεβαινουν παιζοντας μουσικη...:sm7:

napgeo
11-08-2011, 13:23
για να χει honda θα πρεπε να οδηγει αυτα τα ελικοπτερακια που υπαρχουν στα περιπτερα οπου ριχνεις ευρω και ανεβοκατεβαινουν παιζοντας μουσικη...:sm7:
Θα τα πούμε οι δυό μας:cool::)

vpentza
11-08-2011, 13:27
για να χει honda θα πρεπε να οδηγει αυτα τα ελικοπτερακια που υπαρχουν στα περιπτερα οπου ριχνεις ευρω και ανεβοκατεβαινουν παιζοντας μουσικη...:sm7:

Θα τα πούμε οι δυό μας:cool::)


καλά σου λέει.....μη μπερδεύουμε διαφορετικά πράγματα......
(η κόρη μου ξετρελένεται με τα ελικοπτεράκια στα περίπτερα....λες να μου ζητάει αργότερα HONDA ???? φτου κακά...:D:D:D)

kostasx
11-08-2011, 14:05
για να χει honda θα πρεπε να οδηγει αυτα τα ελικοπτερακια που υπαρχουν στα περιπτερα οπου ριχνεις ευρω και ανεβοκατεβαινουν παιζοντας μουσικη...:sm7:
:sm7::sm7:

frits
11-08-2011, 14:36
Σωστά......σβηστες μηχανές και αναμμένο τσιγαρο:D

Και το κινητό στο αυτί θα συμπληρώσω....:sm7:


Μπράβο Γιώργο, φαντάζομαι τις αναπολείς αυτές τις μέρες....έ;:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-08-2011, 14:41
........ελικοπτερακια που υπαρχουν στα περιπτερα οπου ριχνεις ευρω και ανεβοκατεβαινουν παιζοντας μουσικη...:sm7:


http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/387659080/coin_operated_kiddie_rides_in_any_place.jpg (http://ledu.en.alibaba.com/productshowimg/387657353-209791311/2011_kids_plane_ride_of_helicopter_with_revolving_and_go_up_and_down.html#inSearch)

SenseiG
11-08-2011, 15:22
Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ, καθήκον το λέγαμε και το λέμε εμείς και αξίωμα το θεωρούμε. Είναι εκατοντάδες άνθρωποι εκεί που φτύνουν αίμα καθημερινώς για τη δουλειά αυτή και τα μισά λεφτά να παίρνανε (που παίρνουν πιά), πάλι τα ίδια θα κάνανε.


Μπραβο Γιωργο....:sm8:

MARK
12-08-2011, 10:10
Δύναμη ο Γιώργος ;)

gemara
16-08-2011, 23:39
Λαμβάνω πριν από λίγο πμ από συμφορουμίτη:

"Εσύ δεν ήσουν τότε στη Φρεγάτα Λήμνος που είχα έρθει με απόσπαση σαν Αξιωματικός Ελέγχου Αεροπορίας (ΑΕΛΑ) και 10 μέρες που ταξιδεύαμε μαζί στο πλοίο όποτε με έβλεπες στο καρέ Αξιωματικών να καπνίζω μου έβαζες τις φωνές;;; Τώρα το συνδύασα! Στα ελικόπτερα του Ναυτικού, και αντικαπνιστής! ΕΣΥ ΗΣΟΥΝ!!!"

Κάγκελο. Μεγάλε λέω, μας ξαναπιάσανε, 2 φορές μέσα στο ίδιο ποστ πάει πολύ!:Απορία::Απορία::Απορία:













Φίλοι μου, η ιστορία αληθινή πέρα για πέρα!

Έλαβα σήμερα ένα πμ από τον φίλο Νίκο τον ΝΝΝ και με την άδειά του γράφω το ποστ αυτό. Μου θύμισε την μικρή συνυπηρεσία μας κάπου στο 98 ή 99, όταν ως Αξιωματικός της Αεροπορίας αυτός, είχε έρθει για συνεργασία μαζί μας στο πλοίο. Είχαμε πετάξει μαζί και με το ελικόπτερο. Επειδή "καμιά φορά" βγάζω που και που καμιά φωτογραφία, θα ψάξω το αρχείο μου και πολύ πιθανόν να τον εντοπίσω κι αυτόν!

Ο Νίκος τότε πέταγε το Α7. Με το Ναυτικό κάναμε πολλές ασκήσεις συνεργασίας όπου τα Α7 έκαναν εικονικές προσβολές στα πλοία. Για λόγους ασφαλείας είχαμε πάντα στο πλοίο έναν Αξιωματικό της Αεροπορίας για να τους ελέγχει και να τους διαχωρίζει κατά την προσέγγιση.

Για να καταλάβετε το πόσο χαμηλά και κοντά στα πλοία πέταγαν, δείτε τους στη φιλμάτη φωτογραφία. Την είχα τραβήξει από τη γέφυρα του πλοίου. Βλέπαμε και το πρόσωπό τους!

Νίκο χάρηκα πολύ για την (ξανα)γνωριμία και σε ευχαριστώ για το χαρούμενο αυτό μήνυμα!:)


ΥΓ. Το έχεις κόψει;:p
http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Navy/A7ontopFrigateLemnos.jpg

NNN
16-08-2011, 23:48
Και εγώ χάρηκα Γιώργο !!
Τελικά ο κόσμος είναι πολύ μικρός ....:o:o

Υ.Γ. Δυστυχώς, όχι μόνο δεν το έκοψα αλλά καπνίζω πολύ πιο βαριά τσιγάρα από τότε .... :sm7::sm7:
ΟΜΩΣ εδώ και πολύ καιρό αποφεύγω να καπνίζω σε κλειστούς χώρους !!

mario
17-08-2011, 01:00
Πολυ καλο ποστ τελικά

NNN
17-08-2011, 10:31
Έχει πολύ "πλάκα" το όλο σκηνικό....

Τον Gemara δεν το έχω δει ποτέ. Μόνο μία φορά στο παρελθόν είχαμε ανταλλάξει ΠΜ (του είχα ζητήσει το manual της GS σε PDF αν θυμάμαι καλά). Όλα τα χρόνια του φόρουμ παρακολουθούσα τα ποστ του (ειδικά τα ταξιδιωτικά του) λόγω του συγγραφικού του ταλέντου και κυρίως των πολύ καλών φωτογραφιών που τραβάει. Από τις φωτογραφίες πάντα είχα την αίσθηση ότι φυσιογνωμικά μου είναι γνωστός αλλά πίστευα τελικά ότι ήταν ιδέα μου. Και φυσικά δεν ήξερα το επάγγελμά του.

Και εχτές, με το παρόν πόστ του Λεοντόκαρδου άρχισαν να "χτυπάνε" καμπανάκια.... Όταν είδα ότι πετούσε ελικόπτερα στο Πολεμικό Ναυτικό το μυαλό μου πήγε αμέσως σε εκείνες τις 7-10 μέρες που είχα περάσει στη Φρεγάτα, κάπου μεταξύ 1996-9. Θυμήθηκα αμέσως εκείνον τον Πλωτάρχη και κυβερνήτη του ελικοπτέρου. Όμως και πάλι δεν ήμουν σίγουρος. Σκέφτηκα: "Μπά ... αποκλείεται. Παραείναι μεγάλη σύμπτωση. Άσε που ο Gemara φαίνεται πολύ καλό παιδί, ενώ εκείνος ο Πλωτάρχης ήταν λίγο στριμμένος..... :D:D:D".

Λόγω της άσκησης οι περισσότεροι αξιωματικοί πήγαιναν στο καρέ μόνο για φαγητό και για κανά καφέ (και αυτόν στα γρήγορα). Εγώ όμως και το πλήρωμα του ελικοπτέρου είχαμε περισσότερη ώρα ελεύθερη. Οπότε, ως μανιώδης καπνιστής από τότε, τις άπειρες ώρες που περνούσα στο καρέ κάπνιζα συνέχεια. Ο Πλωτάρχης μου την είχε "πει" καναδυό φορές, οπότε από την δεύτερη-τρίτη μέρα και μετά περίμενα να πάει να πετάξει για να κάνω κανά τσιγαράκι με την ησυχία μου.... Είχε δίκιο ο άνθρωπος και τον καταλαβαίνω απόλυτα τώρα (το καρέ είναι κλειστός χώρος και από τα πολλά τσιγάρα γίνονταν τόσο "τεκές" που ούτε οι καπνιστές δεν αντέχαμε που λέει ο λόγος ...) αλλά εκείνα τα χρόνια ήταν άλλες εποχές.

Διαβάζοντας όμως το ποστ παρακάτω βλέπω ότι ο Gemara είναι φανατικός ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΗΣ !!! Σε εκείνο το σημείο τα "καμπανάκια" έγιναν "καμπάνες" Καθεδρικού ναού .... "Δεν υπάρχει περίπτωση..." σκέφτηκα, "αυτός είναι ο Πλωτάρχης...".
Και έτσι αποφάσισα να στείλω ΠΜ στον Gemara.

Φίλε Γιώργο και πάλι χάρηκα για την (ξανά) γνωριμία και φυσικά σου ζητώ συγγνώμη - αναδρομικά - για την καπνούρα που αναγκάστηκες να αναπνεύσεις εξαιτίας μου....

frits
17-08-2011, 10:41
Αφού δεν σε πέταξε στην θάλασσα πάλι καλά.....:sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-08-2011, 10:44
Εδώ Γιώργο (gemara), θα μας δυσκόλευε το κουίζ ... :o

Σ' αυτό θα σκοράριζες 15 - 0 ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/CRY-34.gif


http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/XA55.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/XA55.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/XA55.gif





.

gsmaniac
17-08-2011, 11:46
Εγω απο αυτα που έγραψε ο ΝΝΝ....κρατάω το ήταν στριμμενος:sm7:

kostasx
17-08-2011, 12:34
Υ.Γ. Δυστυχώς, όχι μόνο δεν το έκοψα αλλά καπνίζω πολύ πιο βαριά τσιγάρα από τότε .... :sm7::sm7:


Ετοιμάσου να στο κόψει μαχαίρι..όσο κάπνισες κάπνισες:sm7:

Εγω απο αυτα που έγραψε ο ΝΝΝ....κρατάω το ήταν στριμμενος:sm7:

ο Γιώργος στρίντζος ??? :sm7::sm7:

gemara
17-08-2011, 12:48
Αφού δεν σε πέταξε στην θάλασσα πάλι καλά.....:sm7::sm7:

Άμα ήταν ο από κάτω, το μπανάκι μεσοπέλαγα... το είχε σίγουρα!:sm7:
Και άνευ έρευνας και διάσωσης!

Εγω απο αυτα που έγραψε ο ΝΝΝ....κρατάω το ήταν στριμμενος:sm7:

giclas
17-08-2011, 13:23
μηκρος που ειναι ο κοσμος ....

θα μου πητε τωρα μεγαλο που ειναι το gs forum !!!!