PDA

View Full Version : Honda Varadero 2009


Black_Shadow
28-04-2009, 21:38
Αφιερωμένο σε όλους τους Varaderomaniac του forum μας !





My all time favorite trail has just grown bigger and badder. Forget Beemers, KTM, Aprilia, Guzzis. The African King is here the real deal built to digest miles on end with superb reliability. Enter the Varadero 2009 rumored to be powered by a V4 1200 cc with 120 HP on tap and tipping the scale at 220kg, I would rather have Honda beef up the V-twin to 1200 and introduce a shaft a la BMW, while keeping the weight. Whatever Honda decide, I will go with Varadero over any bike out there.



http://lh3.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1G-aD4RaI/AAAAAAAAC88/aShwWjH2nYA/varadero_2009_1200_cross_thumb%5B3%5D.jpg?imgmax=800 (http://lh3.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1G7nxXuhI/AAAAAAAAC84/0EZtyXji8mA/s1600-h/varadero_2009_1200_cross%5B5%5D.jpg)
http://lh6.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1HAkzqrkI/AAAAAAAAC9A/i2tkMC5B7Vo/varadero_2009_1200_black_thumb%5B3%5D.jpg?imgmax=800



http://sl.glitter-graphics.net/pub/32/32542f8ah19mmdt.gif

Arkas
28-04-2009, 22:20
Αφιερωμένο σε όλους τους Varaderomaniac του forum μας !







My all time favorite trail has just grown bigger and badder. Forget Beemers, KTM, Aprilia, Guzzis. The African King is here the real deal built to digest miles on end with superb reliability. Enter the Varadero 2009 rumored to be powered by a V4 1200 cc with 120 HP on tap and tipping the scale at 220kg, I would rather have Honda beef up the V-twin to 1200 and introduce a shaft a la BMW, while keeping the weight. Whatever Honda decide, I will go with Varadero over any bike out there.


Γιωργάκη, θα σου βάλω πιπέρι στο στόμα!!! :sm7:

arisxios
28-04-2009, 22:23
Εμένα για TRANSALP μου φαίνεται !!!!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-04-2009, 22:49
Η αλήθεια - αλήθεια ....

Ωραίος ο Ιάπωνας !!!;)

DERTILAS
28-04-2009, 22:59
Καλο φαινεται αλλα πολυ πλαστικο βρε παιδια!!!Να δουμε και τις παιδικες του ασθενειες!!!

Dionisis
28-04-2009, 23:42
καλο βρε φιλαρακια αλλα δεν ειναι bmw..........:sm7:

Vakalos
29-04-2009, 00:14
Φίλε μας άναψες φωτιές:yz:yz

NLS
29-04-2009, 00:20
οκ V4 ωραία κίνηση
και ο άξονας ωραία αντιγραφή (ευχαριστούμε που μας παραδέχεστε)

αλλά γιατί τόσο αηδία σχέδιο;

και φυσικά είναι τουλάχιστον αστείο ότι θα ζυγίζει κάτι τέτοιο 220 κιλά

vtheo
29-04-2009, 00:42
Ωραίο μηχανάκι!Ειδικά αυτό με τις ακτινωτές και τα χωμάτινα.Είναι και Ηοnda.Ένα όνομα που σέβομαι και θαυμάζω από μικρός , στους 2 αλλά και στους 4 τροχούς.Πολύ καλή η κίνηση της Ηοnda έπρεπε να κάνει αλλαγή.

Δε ξέρω κατά πόσο θα γίνουν πράξη και οι φήμες για το Yamaha Tenere 1200 καθώς και το ΚΤΜ Αdventure 1200.Αν ναι,έχει να γίνει μάχη σ'αυτή τη κατηγορία.

ntinopoulos
29-04-2009, 01:04
καλα ρε γιωργο,δεν ειπαμε να σοβαρευτεις και να πας σε bmw?
τι ειναι αυτα που κοιτας παλι?:sm7:

NLS
29-04-2009, 01:05
vtheo χαίρομαι για την αναφορά σου γιατί μου δίνεις ευκαιρία να σχολιάσω λίγο ακόμα

1) τη Honda και εγώ τη σέβομαι και δίτροχη και τετράτροχη...

2) ...πέρα από αυτό όμως, τη γνώμη μου για τα rumor designs παραπάνω ήδη την είπα, αυτό που δεν είπα είναι ότι το πρώτο (και 2ο varadero) -και σόρρυ από τους ιδιοκτήτες του αλλά γνώμη μου είναι- ήταν ΜΕΓΑΛΕΣ αηδίες... χοντρομπαλάδες χωρίς λόγο, μάλιστα το πρώτο varadero δεν εισήχθη στην Αγγλία γιατί ο εισαγωγέας είχε πει "δεν μπορεί αυτό να λέγεται honda"... από εκεί και πέρα κύλισε νερό στο αυλάκι, το τελευταίο (όχι η αηδία αυτού του thread) είναι αρκετά όμορφο και ω τι θαύμα πιο αδύνατο από τα παλιότερα varadero (αλλά πάλι ούτε καν 2ο στην κατηγορία, αλλά οκ γνώμη μου πάντα)

3) όπου ακούτε φήμες κρατάτε και μικρό καλάθι (παράφραση)

4) tenere 1200... θα είναι ενδιαφέρουσα κίνηση, αλλά μείνανε πολύ καιρό μακριά από αυτό το παιχνίδι... βέβαια ξέροντας ότι υπάρχει και TDM και άλλα και άρα η yamaha δεν είναι πια "τα λεφτά μου να'χα", ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις... που πάει όμως ο καραμήτρος εν έτη 2009 οι άλλοι έχουν κάνει πολλά βήματα από τότε

5) ktm 1200... μάλλον η πιο ρεαλιστική από τις φήμες, αλλά για μένα είναι απλά παραδοχή από την ktm για το τι εστί 1200GS... από εκεί και πέρα ειδικά αυτές οι δυο εταιρίες (KTM/BMW) αν δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι πίσω από την πλάτη μας συνεργάζονται και έχουν μοιράσει την πίτα (άστε που το 950/990 δεν είναι ίδιο είδος μηχανής με το 1200GS, μόνο στην Ελλάδα τα μπλέκουμε), ψάχτε το καλύτερα

η επόμενη 5ετία τι φέρνει κατ' εμέ;
καλύτερα GS και καλύτερα KTM Adventure και τους άλλους να εξακολουθούν να ψάχνονται

vtheo
29-04-2009, 11:44
1) τη Honda ......

2) ........

3) όπου ακούτε φήμες κρατάτε και μικρό καλάθι (παράφραση)

4) tenere 1200... θα είναι ενδιαφέρουσα κίνηση, αλλά μείνανε πολύ καιρό μακριά από αυτό το παιχνίδι... βέβαια ξέροντας ότι υπάρχει και TDM και άλλα και άρα η yamaha δεν είναι πια "τα λεφτά μου να'χα", ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις... που πάει όμως ο καραμήτρος εν έτη 2009 οι άλλοι έχουν κάνει πολλά βήματα από τότε

5) ktm 1200... μάλλον η πιο ρεαλιστική από τις φήμες, αλλά για μένα είναι απλά παραδοχή από την ktm για το τι εστί 1200GS...

η επόμενη 5ετία τι φέρνει κατ' εμέ;
καλύτερα GS και καλύτερα KTM Adventure και τους άλλους να εξακολουθούν να ψάχνονται

Eγώ πιστεύω ότι τους Ιάπωνες δεν τους ενδιαφέρει γι αυτό και δεν επενδύουν σ'αυτή την κατηγορία και κάνουν ένα λιτό καλό αλλά και πάνω απ' όλα προσιτό σ'όλους μηχανάκι.Αντίθετα με τα street που είναι οι ηγέτες.

Όσον αφορά την ΚΤΜ δε χρειάζεται να πω κάτι το όνομα της σημαίνει πρωταθλητής στο χώμα και το χω δει με τα μάτια μου το 990 adventure πως συμπεριφέρεται στο βουνό.Εκεί το μηχανάκι είναι H Γ Ε Τ Η Σ!

Τέλος το 1200 GS (Προσωπικά είμαι κάτοχος ενος 1200 GSA) είναι ένα καλό μηχανάκι το οποίο σε πάει παντού σε μερικούς τομείς άριστα και κάπου αλλού μέτρια,από αυτή την άποψη σωστός ο χαρακτηρισμός ένας ταξιδευτής παντός εδάφους,αλλά για μένα δε σημαίνει ότι αυτό το μηχανάκι αξίζει τα λεφτά του δηλαδή 18,500 + κάποια περιφερειακά που βάζουν κάποιοι και πάει αρκετά παραπάνω.Αλλά δεν έχει και κάποιο άλλο να το ανταγωνιστεί.Το ΚΤΜ είναι άλλη κατηγορία και πολύ πιο σπορ- άγριο μηχανάκι.Αυτά,ίσως να έγινα λίγο κουραστικός.

SenseiG
29-04-2009, 11:49
Αφιερωμένο σε όλους τους Varaderomaniac του forum μας !






My all time favorite trail has just grown bigger and badder. Forget Beemers, KTM, Aprilia, Guzzis. The African King is here the real deal built to digest miles on end with superb reliability. Enter the Varadero 2009 rumored to be powered by a V4 1200 cc with 120 HP on tap and tipping the scale at 220kg, I would rather have Honda beef up the V-twin to 1200 and introduce a shaft a la BMW, while keeping the weight. Whatever Honda decide, I will go with Varadero over any bike out there.



http://lh3.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1G-aD4RaI/AAAAAAAAC88/aShwWjH2nYA/varadero_2009_1200_cross_thumb%5B3%5D.jpg?imgmax=800 (http://lh3.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1G7nxXuhI/AAAAAAAAC84/0EZtyXji8mA/s1600-h/varadero_2009_1200_cross%5B5%5D.jpg)
http://lh6.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1HAkzqrkI/AAAAAAAAC9A/i2tkMC5B7Vo/varadero_2009_1200_black_thumb%5B3%5D.jpg?imgmax=800



http://sl.glitter-graphics.net/pub/32/32542f8ah19mmdt.gif
ΠΡΟΣΚΥΝΩ.......

kostas_366
29-04-2009, 12:32
Όμορφο μηχανάκι και νομίζω ότι θα κάνει και αυτό μια καλή πορεία.
Ακόμα θα συμφωνήσω και με τα παρακάτω λόγια του Τεό.
Eγώ πιστεύω ότι τους Ιάπωνες δεν τους ενδιαφέρει γι αυτό και δεν επενδύουν σ'αυτή την κατηγορία και κάνουν ένα λιτό καλό αλλά και πάνω απ' όλα προσιτό σ'όλους μηχανάκι.Αντίθετα με τα street που είναι οι ηγέτες.

Όσον αφορά την ΚΤΜ δε χρειάζεται να πω κάτι το όνομα της σημαίνει πρωταθλητής στο χώμα και το χω δει με τα μάτια μου το 990 adventure πως συμπεριφέρεται στο βουνό.Εκεί το μηχανάκι είναι H Γ Ε Τ Η Σ!

Τέλος το 1200 GS (Προσωπικά είμαι κάτοχος ενος 1200 GSA) είναι ένα καλό μηχανάκι το οποίο σε πάει παντού σε μερικούς τομείς άριστα και κάπου αλλού μέτρια,από αυτή την άποψη σωστός ο χαρακτηρισμός ένας ταξιδευτής παντός εδάφους,αλλά για μένα δε σημαίνει ότι αυτό το μηχανάκι αξίζει τα λεφτά του δηλαδή 18,500 + κάποια περιφερειακά που βάζουν κάποιοι και πάει αρκετά παραπάνω.Αλλά δεν έχει και κάποιο άλλο να το ανταγωνιστεί.Το ΚΤΜ είναι άλλη κατηγορία και πολύ πιο σπορ- άγριο μηχανάκι.Αυτά,ίσως να έγινα λίγο κουραστικός.

GeorgeP
29-04-2009, 15:04
Αφιερωμένο σε όλους τους Varaderomaniac του forum μας !





My all time favorite trail has just grown bigger and badder. Forget Beemers, KTM, Aprilia, Guzzis. The African King is here the real deal built to digest miles on end with superb reliability. Enter the Varadero 2009 rumored to be powered by a V4 1200 cc with 120 HP on tap and tipping the scale at 220kg, I would rather have Honda beef up the V-twin to 1200 and introduce a shaft a la BMW, while keeping the weight. Whatever Honda decide, I will go with Varadero over any bike out there.



http://lh3.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1G-aD4RaI/AAAAAAAAC88/aShwWjH2nYA/varadero_2009_1200_cross_thumb%5B3%5D.jpg?imgmax=800 (http://lh3.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1G7nxXuhI/AAAAAAAAC84/0EZtyXji8mA/s1600-h/varadero_2009_1200_cross%5B5%5D.jpg)
http://lh6.ggpht.com/_oE3X0DuGApA/ST1HAkzqrkI/AAAAAAAAC9A/i2tkMC5B7Vo/varadero_2009_1200_black_thumb%5B3%5D.jpg?imgmax=800



http://sl.glitter-graphics.net/pub/32/32542f8ah19mmdt.gif
δεν ειναι πραγαμτικοτητα!! Ενα απλο φοτοσοπ καποιανου που γουσταρει πολυ τα Βαραντερο!! Παιζει στο διαδυκτιο και δη στο IVF (International Varadero Forum) κανα χρονο τωρα!!!

αν υπαρξει νεο μοντελο θα σας το πω πρωτος εγω μιας και ειμαι μελος της Honda Japan & Honda Europe και καθε νεο μοντελο μου ερχεται με εμαιλ 3-4 μηνες πριν την επισημη παρουσιαση του στα σαλονια του Οκτωμβρίου!!

GeorgeP
29-04-2009, 16:19
Aπο ενα τετοιο καλοπροαιρετο ποστ δεν θα μπορουσε να λείπει ο σχολιασμος του ετσι για να εξηγησουμε τα πως και τα γιατι και φυσικα συζητηση να γινεται!!!

Παμε λοιπόν παράγραφο-παράγραφο


1) τη Honda και εγώ τη σέβομαι και δίτροχη και τετράτροχη...
και πολυ καλα κανεις διότι χωρις αυτην θα καβαλαγαμε ακομη triumph Boneville & Norton Commando τεχνολογιας παρελθοντος φευγα!!!!!! Χωρις αυτην και το CB 750 του 1969 θα ειμαστε ποιος ξερει που!!!! Ηρθε το CB 750 και μαθαμε οτι περαν του ενος αντε δυο κυλινδρων υπηρχαν και οι 4ρεις!!! Ηρθε το CB 750 και μαθαμε οτι περαν των ταμπουρων υπηρχαν και τα δισκοφρενα!!!!
Eιναι αλλωστε γνωστη η εμμονη των Ευρωπαιων στα καλως υπαρχοντα του σημερα, οπως συνεβαινε τότε και εξακολουθουσε να συμβαινει μεχρι το 1980 όπου μεσα στα 750-900-1000 της εποχης γιαπωνεζικα παραγοντο ακομη Boneville & Guzzi V2 που σταζανε λαδια!!! Μετα ξυπνησαν κι αυτοι και η μεν Triumph εκλεισε (για να ξανανοιξει το 1992 με μηχανακια που μεχρι σημερα ειναι μισα γιαπωνεζικα) και η guzzi ξαναεβγαλε καινουριο μοντέλο το 2000!!


2) ...πέρα από αυτό όμως, τη γνώμη μου για τα rumor designs παραπάνω ήδη την είπα, αυτό που δεν είπα είναι ότι το πρώτο (και 2ο varadero) -και σόρρυ από τους ιδιοκτήτες του αλλά γνώμη μου είναι- ήταν ΜΕΓΑΛΕΣ αηδίες... χοντρομπαλάδες χωρίς λόγο, μάλιστα το πρώτο varadero δεν εισήχθη στην Αγγλία γιατί ο εισαγωγέας είχε πει "δεν μπορεί αυτό να λέγεται honda"... από εκεί και πέρα κύλισε νερό στο αυλάκι, το τελευταίο (όχι η αηδία αυτού του thread) είναι αρκετά όμορφο και ω τι θαύμα πιο αδύνατο από τα παλιότερα varadero (αλλά πάλι ούτε καν 2ο στην κατηγορία, αλλά οκ γνώμη μου πάντα)

Μεγάλες αηδιες και χοντρομπαλαδες ναι αλλα οχι το 2ο μονον το 1ο!!! Το δευτερο ειναι ιδιο με το 3ο του σημερα σχεδιαστηκα!!!! Διαφορες υπαρχουν ως προς την διαχειριση καυσιμου λογω περισσοτερων αισθητηρων στο 3ο και του αισθητηρα ‘’λ’’! Το δε 3ο ειναι πιο δυνατο απο το 2ο αλλα κι απο το 1ο!!! Το 1ο εβγαζε 95 ονομαστικους ίππους, το 2ο 92 ιππους και το 3ο πάλι 95!! Ομως, το 1ο εβγαζε 86 ίππους στον τροχο, το 2ο 81-83 και το 3ο 87!!!!!!!!
Και γιατι χοντρομπαλας το 1ο? Διότι απο ένα πανεμορφο αλλα αδυναμο μηχανακι το Africa Twin με τους 60 ιππους έπρεπε να παει η Χοντα σε κατι που να κτυπεισει τον αλλο χοντρομπαλα, παμβαρο και δυνατοτερο ανταγωνιστη κατα 15 αλογα του Αφρικα το GS 1100 της BMW. Ετσι το 1999 εβγαλε τον χοντρολιακα Βαραντερο με 95 ίππους!! Που και δυνατοτερος ηταν, και καλυτερα φρενα ειχε (λογω του συνδυασμενου συστηματος) και αξιοπιστότερο ηταν αλλα και σημαντικοτατα φτηνοτερο του GS!!!
Eτσι φτασαμε το 1ο Βαραντερο να πουλαει σαν τρελο – παρα την ασχημια του – και το GS ισα που να συντηρειται!!! Τότε!!!!!
Μετα αλλαξε σχημα κι οψη εγινε πιο αδυνατουλικο αλλα τα κιλα παρεμειναν μεχρι σημερα!!! Κι αυτο γιατί? Διοτι χωρις κιλα το ταξιδι στον ανοικτο δρόμο ειναι σαν βαρκα στην τρικυμια!!!! Εχεις ακουσει κανα GT αυτοκινητο ¨η μοτοσυκλετα ελαφρυ/α?
Αλλα αυτο ειναι άλλη συζητηση σε καποιο καινουριο thread ισως!!!!! Και μην μου πεις για τα –30 κιλα του 1200 GS απο το 1150 διότι εχουν κιαυτο τα μειονεκτηματα του!!



3) όπου ακούτε φήμες κρατάτε και μικρό καλάθι (παράφραση)
Η αληθεια ειναι αυτη που λες, εξαλλου η Χοντα μειωσε το προσωπικο της στο R&D αλλα και στο σχεδιαστικο τμημα της κατα 40% λογω οικονομικης κρισης οποταν καλο θα ηταν το καλαθι για το 2010 να ειναι μεγεθους λιγων βατόμουρων!!!!


4) tenere 1200... θα είναι ενδιαφέρουσα κίνηση, αλλά μείνανε πολύ καιρό μακριά από αυτό το παιχνίδι... βέβαια ξέροντας ότι υπάρχει και TDM και άλλα και άρα η yamaha δεν είναι πια "τα λεφτά μου να'χα", ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις... που πάει όμως ο καραμήτρος εν έτη 2009 οι άλλοι έχουν κάνει πολλά βήματα από τότε

Τα τενερε 600 του ’85 ηταν η αρχη γιαυτα που εμεις καβαλαμε σημερα (μεσα κι η BMW) κι αποκαλουμε ‘’μαστοδοντα’’!! Ομως εχει μεινει εξω απο το παιχνιδι, κι αυτο που παρουσιασε δεν ειναι της κατηγορίας της δικιας μας οντας μονοκυλινδρο κ.λ.π., κ.λ.π.
Για το TDM ας μην μιλησουμε καλυτερα μιας και αυτο δεν εχει σχεση με την ακτηγορια την δικια μας.



5) ktm 1200... μάλλον η πιο ρεαλιστική από τις φήμες, αλλά για μένα είναι απλά παραδοχή από την ktm για το τι εστί 1200GS... από εκεί και πέρα ειδικά αυτές οι δυο εταιρίες (KTM/BMW) αν δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι πίσω από την πλάτη μας συνεργάζονται και έχουν μοιράσει την πίτα (άστε που το 950/990 δεν είναι ίδιο είδος μηχανής με το 1200GS, μόνο στην Ελλάδα τα μπλέκουμε), ψάχτε το καλύτερα
Οι ευρωπαιοι κατασκευαστες εχουν μια εμονη με τα κυβικα μιας και ειναι ο ευκολοτερος τροπος να αυξηθει η ιπποδυναμη ενος κινητηρα, ανεξοδα κι ευκολα!!! Στην περιπτωση του GS αυτο ειναι λογικο και η μονη λυση σε εναν κινητηρα σχεδιασμου 70 χρονια πριν!! Στην ΚΤΜ ομως δεν θα επρεπε να ηταν ετσι διότι περισσοτερα κυβικα=ακριβοτερη συντηρηση, περισσοτερα καυσαερια (παρα τον καταλυτη) κ.α.
Μετα, ταλανιζονται (και η BMW αλλα και η ΚΤΜ ιδίως) απο το αισθημα της αναξιοπιστιας απαιτωντας συντηρηση χειριυργικης ακριβειας (ειδικα το ΚΤΜ) εν σχεση με το Γιαπωνεζο και δευτερον ειναι ειδικες μοτοσυκλετες για ειδικη χρηση!!!! Αν ταξιδεψεις με ενα ΚΤΜ καθε 150κμ θα σταματας γιατι πιαστηκαν τα ###### σου μορια, το γενετικο σου υλικο περναει απο τα τρια κινεζικα βασανιστηρια λογω στενης σελας και τα αυτια σου θα βουιζουν απο τον θορυβο κινητηρα κι εξατμισεων!!! Αν ομως τελικα φτασεις στον προορισμο σου κι αφου ξεκουραστεις 1 εβδομαδα (!!) τοτε θα πας και καμια βολτα, αν δε συναντησεις χωματοδρομο και μπεις μεσα (αν εχεις τις ικανοτητες διοτι 220 κιλα δεν ειναι λιγα για το χωμα) τοτε θα ευγνωμονεις τον Θεο που εχεις τετοια μοτοσυκλετα!!! Θα ευγνωμονεις παλι τον Κυριο που εχει στενη σελλα αφου σου επιτρέπει να κινεισαι ανετα επανω της βαζοντας το σωμα σου ετσι όπως πρεπει αναλογα των χωματινων συνθηκων, θα ηδονιζεσαι με τις βροντες απο τις εξατμισεις και το γενετικο σου υλικο δεν θα καταλαβει μια αφου δεν καθεται ποτε στην σελλα κιοταν το κανει παντα κινειται επανω της!!!
Αν πας να κανεις τα ιδια στο χωμα με το Βαραντερο (οποιο μοντελο και να εχεις) καλα θα κανεις να εχεις καλες σχεσεις με το τμημα ανταλλακτικων του Σαρακακη!!!
Και το GS μην νομιζεις οτι κανει τα πραγματα που κανει το ΚΤΜ στο χωμα, απλως τα κανει καλυτερα απο το Βαραντερο!!!! Κι αυτο οχι γιατι ειναι καλυτερα στημενο αλλα διοτι 30 κιλα μειον ειναι ενα αξιοσεβαστο ποσον μειωση βαρους για χρηση χωματος!! Αλλο να οδηγας 275 κιλα (Βαραντερο με ABS και GS 1100-1150 φουλ υγρων) κι αλλο 240 (GS 1200 παλι φουλ υγρων). Δεν μιλω για το adventure, διοτι χωματινες διαδρομες κανει κι αυτο σαν το Βαραντερο!!!


η επόμενη 5ετία τι φέρνει κατ' εμέ;
καλύτερα GS και καλύτερα KTM Adventure και τους άλλους να εξακολουθούν να ψάχνονται
Αυτο το καλυτερα πως το εννοεις? Καλυτερα σε κρατηματα? Σε φρενα? Σε καταναλωση? Σε αξιοπιστια? Που εννοεις?
Διοτι σε δυο τουλαχιστον απο τα παραπανω ο Ιαπωνας (για Χοντα μιλαμε) ακομα δεν πιανεται!!!!
Θα κανει την υπερβαση η BMW κι όπως διορθωσε αυτους τους αντιεργονομικους διακοπτες που χρησιμοποιουσε αλλαζοντας τους να τοποθετησει ενα high tech ABS οπως εχει το Βαραντερο κι ολες οι μοτοσυκλετες της που διαθετουν το συστημα αυτο (το καλλυτερο ABS που φορεθηκε ποτε σε μοτοσυκλετα συμφωνα με ολα τα περιοδικα του κοσμου-δεν ειναι υπερβολη αυτο πραγματικοτητα ειναι) κι οχι το 4ης γενιας που επιμονως χρησιμοποιει μεχρι σημερα?
Θα βαλουν και οι δυο (ΚΤΜ/BMW) το κεφαλι κατω να δουν γιατι τοσα προβληματα στις καινουριες μοτοσυκλετες τους (τα ΚΤΜ/BMW φορουμς ειναι γεματα απο σοβαρα προβληματα) και να φτιαξουν κατι αξιοπιστο στο επιπεδο του Γιαπωνεζου? Να βαζω λαδια – ξυδια βρε αδερφε και να μην με απασχολει οτι εκανα 9500κμ και πρέπει να κανω το σερβις των 10000 (ΒMW 10.000km, KTM 7500km με λαδια 3000), να μην με απασχολει η εξατμιση των υγρων του ψυγείου λογω τεραστιας θερμοκρασιας που δεν εχει καλη απαγωγη (ΚΤΜ 990,950), να μην με απασχολει το νερο της βροχης για το ανα θαεισχωρησει στα οργανα (ΚΤΜ) κ.α. οταν ο φτηνοτερος κατα πολυ γιαπωνεζος αυτα τα εχει λυσει προ πολλου (σερβις 24000, λαδια 12000) και το ‘’βαζω λαδια ξυδια και ξεχναω το μηχανακι γαι 24000κμ’’ ειανι πραγματικοτητα!!!

Αν εννοεις λοιπόν σε αυτα να γινουν καλλυτεροι τοτε με βλέπω με BMW ξανα!!!

leonidas
29-04-2009, 17:54
δεν ειναι πραγαμτικοτητα!! Ενα απλο φοτοσοπ καποιανου που γουσταρει πολυ τα Βαραντερο!! Παιζει στο διαδυκτιο και δη στο IVF (International Varadero Forum) κανα χρονο τωρα!!!

αν υπαρξει νεο μοντελο θα σας το πω πρωτος εγω μιας και ειμαι μελος της Honda Japan & Honda Europe και καθε νεο μοντελο μου ερχεται με εμαιλ 3-4 μηνες πριν την επισημη παρουσιαση του στα σαλονια του Οκτωμβρίου!!


Εμένα πάντως μ' άρεσε

ΙoannisPanagiotidis
29-04-2009, 18:19
...και μενα μ αρεσε!..ποσο μαλλον η ιδεα του V4 1200!

..παντως καπως ετσι το φανταζομαι!:)

GeorgeP
29-04-2009, 20:09
...και μενα μ αρεσε!..ποσο μαλλον η ιδεα του V4 1200!

..παντως καπως ετσι το φανταζομαι!:)
καλά μην τρελαινεσαι!!!! V4 1200 σε αυτον τον τυπο μοτοσυκλετας απλα.......ξεχασε το!!!!! τα 270 κιλα θα γινουν 300+ οποτε κατι σε BMW 1300 RT θα φερνει κι οχι σε ''ψευδοεντουρο''!!!!

NLS
29-04-2009, 20:39
...

Φυσικά συζήτηση να γίνεται.

1) Πάσο, σύμφωνοι. Βέβαια δεν ξεχνάει κανείς τι πρόσφερε η Honda, αλλά είναι και too much να ξεχνάμε ότι και η Ευρώπη κάτι έκανε.

2) Πάσο, για το μάθημα ιστορίας. Για το 2ο μέρος συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω. Φυσικά τα περισσότερα κιλά έχουν (καλή) σημασία σε ένα ανοιχτό δρόμο, μέχρι ένα σημείο, αλλά ξεχνάς δυο πράγματα.
(α) Μετά από ένα σημείο δεν έχεις πιο σταθερή μηχανή, αλλά μια αντικειμενικά ΠΟΛΥ βαριά μηχανή. Το σημείο αυτό το έχει περάσει το Varadero (γνώμη μου πάντα) και ενώ συζητάς για το πόσο πιο μοντέρνο είναι από ένα BMW και ένα KTM, τελικά βλέπουμε μια άποψη του χτες σε ένα πολύ σημαντικό πράγμα.
(β) Ξεχνάς μια μαγική λέξη: Boxer. Ο boxer εκ φύσεως (δηλ. της φοράς των ροπών που παλεύουν μέσα του), δίνει τέτοια σταθερότητα σε στροφές και ευθείες, που ΚΑΜΙΑ σχέση με κάτι άλλο. Ακόμα και το (κακό για πολλούς) σχήμα του βοηθάει σε αυτή τη σταθερότητα, δεν θα ξεχάσω ότι όταν είχα μονοκύλινδρο (τέσπα κάτι που δεν εξείχε), το κόλπο των παλιών ήταν "όταν φυσάει από πλάι, να ανοίγεις τα γόνατα σου όσο μπορείς, είτε το ένα από εκεί που φυσάει, είτε και τα δυο" (πράγμα που πράγματι δούλευε, δοκίμασε το και εσύ). Ίσως έχεις ξεχάσει λοιπόν τι προσφέρει ο boxer στην σταθερότητα (ή δεν επιτρέπεις στον εαυτό του να το θυμάται αφού τώρα έχεις κάτι άλλο), αλλά καμία σχέση. Συμβαίνει και οδηγώ ψιλοσυχνά άλλες μηχανές και πάντα μου θυμίζουν χωρίς να το θέλουν αυτό το πράγμα.

3) -

4) Δεν λέω ότι έχει σχέση το TDM με την κατηγορία, απλά ότι με αυτό η Yamaha μας έχει δείξει ότι όταν θέλει να φτιάξει ΠΟΛΥ καλή μηχανή, μπορεί.

5) Εδώ υπάρχουν κάποιες υπερβολές ή ανακρίβειες. Ο σημερινός boxer, λίγα θυμίζει από αυτόν πριν 70 χρόνια. Αν το πάρουμε έτσι, πρέπει να καταδικαστούν και όλοι οι V, όλοι μα όλοι οι μονοκύλινδροι και όλα τα μοτέρ γενικώς. Τα περισσότερα κυβικά δεν είναι ο εύκολος τρόπος να πάρεις περισσότερους ίππους, αλλά πρωτίστως, περισσότερη ροπή και στο on-off αυτό έχει ΜΕΓΑΑΑΑΛΗ σημασία και εκεί το GS δεν έχει αντίπαλο. Η σέλα του KTM είναι ότι λες, αλλά κανείς δεν σε εμποδίζει να την αλλάξεις. Μετά πάλι μιλάμε για τα κιλά (αλλά για χώμα). Αν πιστεύεις ότι η διαφορά του GS από το Varadero στο χώμα είναι τα κιλά και του GSA καμιά, τότε μάλλον πάλι ξεχνάς πολλά πράγματα. Τιμόνι, ζύγισμα, κέντρο βάρους. Καμία σχέση με το Varadero (ειδικά το τρίτο ΚΑΜΙΑ). Το GSA προσωπικά δεν με τρελαίνει (το GS vs. GSA είναι άλλο θέμα), αλλά πρέπει να φέρω εδώ ένα φίλο μου (με KTM 950 btw και πολύ χεράς στο χώμα) να σου πει πόσο καλό είναι το GSA που έχει κολητός του στο χώμα που πάνε... μαζί. Άλλο είδος οδήγησης από το KTM στο χώμα, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Για το δρόμο δεν το συζητάμε, αν δεν είσαι "motardάς" με balls (ώστε να οδηγήσεις motardάδικα κάτι με 220+ κιλά)... που αν είσαι το KTM "μαμάει", τότε με το GS είσαι και εκεί καλύτερος (είσαι δηλαδή "καλύτερος με τον εύκολο τρόπο").

6) Τι φέρνει το μέλλον. Μιλάς για κρατήματα, φρένα, κατανάλωση, αξιοπιστία και ότι σε δυο τουλάχιστον από αυτά ότι ο Ιάπωνας είναι καλύτερος. Για κρατήματα δεν το συζητάω καν, της GS απλά δεν παίζονται, συγκρίνονται με άλλου είδους μηχανές (τους λόγους τους είπα πιο πάνω). Τα φρένα μάλλον είναι το ένα που εννοείς. Περιέργως όλα τα περιοδικά του ειδικού τύπου λένε ότι η GS έχει τα καλύτερα φρένα ίσως όχι μόνο απλά της κατηγορίας. Άσε που το συνδιασμένο φρενάρισμα του GS είναι πιο κοντά στο ρόλο της μηχανής, από ότι του Varadero. Το μπροστινό "πιάνει λίγο" και το πίσω, το πίσω όμως (στο GS) είναι και φυσικά ΜΕ ΛΟΓΟ, μόνο του. Κατανάλωση; Παρόμοια έχουμε με της BMW ελαφρώς καλύτερη. Αξιοπιστία; Μάλλον εκεί είναι το δεύτερο που συζητάς για την Honda. Οι Honda είναι ασυζητητί σούπερ σε αξιοπιστία, οι BMW όμως δεν είναι και τόσο αίσχος όσο θες να παρουσιάσεις. ΦΥΣΙΚΑ σε φόρα θα δεις τις γκρίνιες πρώτα και μετά τα καλά - και σε ένα Honda forum να μπεις το ίδιο θα γίνει. Δεν σημαίνει και πολλά αυτό. Της 1200GS(A) τα προβλήματα ήταν συγκεκριμένα και όλα μα όλα αυτή τη στιγμή είναι λυμένα. Αναμενόμενο εξάλλου εφόσον όταν η 1200 βγήκε, δεν ήταν βασισμένη στην 1150 αλλά κάτι τελείως νέο. Αν τώρα θες να μου πεις ότι το Varadeo 1ης γενιάς δεν είχε κανένα πρόβλημα που μάθαμε ή δεν μάθαμε (ας είναι καλά τα εξουσιοδοτημένα σέρβις), τότε σόρρυ δεν θα σε πιστέψω.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι θα έπρεπε να έχουν λιγότερες απαιτήσεις συντήρησης οι μηχανές. Η BMW δεν έχει όσο μεγάλη διαφορά θες να παρουσιάσεις. Η KTM οκ ίσως έχει, αλλά είναι λογικό μια και μιλάμε για ένα μοτέρ που έχει φτάσει στα όρια του και πωλείται κοντά στα όρια του (παγίδα που δεν έπεσε ούτε η BMW ούτε η Honda). Το BMW αλλάζει λάδια κάθε 10000 και σέρβις θέλει κάθε 10000 επίσης (αλλά είναι "διασταυρωμένα", άρα κάθε 5000 κάτι πρέπει να κάνεις), ενώ το μεγάλο της (που είναι btw φτηνότερο από της "Σαρακακοκαταραμένης") είναι κάθε 20000. Το Honda από ότι ξέρει αλλάζει λάδια κάθε 12000 και σέρβις (συμπεριλαμβανόμενης ρύθμισης βαλβίδων) θέλει κάθε 12000 επίσης. Αν μάλιστα είναι "διασταυρωμένα" (που μάλλον είναι), τότε κάθε 6000 είσαι στο συνεργείο. Δεν ξέρω αν κάνω τόσο λάθος. Βέβαια η αλλαγή λαδιών δεν είναι κάτι τόσο τρομερό ώστε να μη μπορείς να κάνεις ταξίδι 10000χλμ. (ποιος κάνει 10000 και δεν ξέρει να αλλάξει λάδια; όχι πείτε μου ΕΝΑΝ), ενώ και το 10000 σέρβις, δεν είναι τόσο τρομερό (είναι πάντως δυσκολότερο από παλιά) και ο μόνος λόγος που κάποιος θέλει να πάει στο συνεργείο, είναι επειδή θέλει σφραγγισμένο το service book του (και εκεί "τα βρίσκεις" αν είσαι πράγματι γνώστης). Το 20000 οκ, έχει πραγματάκια που θέλουν οργανωμένο συνεργείο.

Τα περί μέλλοντος που είπα και η άποψη μου ή κάπως δογματική, έχει να κάνει με το ότι είναι σαφές τι κάνει ένα GS και πως το κάνει και τι κάνει ένα KTM και πως το κάνει. ΟΛΟΙ οι άλλοι, θέλουν να κάνουν "περίπου" αυτό (οι περισσότεροι προς GS, παρά προς KTM), αλλά για μένα έχουν χάσει κάποια διασταύρωση. Απόψεις είναι αυτές.

Αυτά είχα να πω. Θα ήθελα μια διασταύρωση στο θέμα σέρβις/λάδια από άλλους κατόχους 1200GS και Varadero. Εγώ έτσι τα ξέρω όπως τα είπα.

Κύρος Γρανάζης
29-04-2009, 22:33
καλά μην τρελαινεσαι!!!! V4 1200 σε αυτον τον τυπο μοτοσυκλετας απλα.......ξεχασε το!!!!! τα 270 κιλα θα γινουν 300+ οποτε κατι σε BMW 1300 RT θα φερνει κι οχι σε ''ψευδοεντουρο''!!!!

BMW R1200RT 229.0 kg στεγνό και 259 kg με λάδια ξύδια για την τάξη.
http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_r1200rt_2007.php
Δεν υπάρχει BMW 1300 RT μάλλον Κ 1200 LT θα εννοείς στεγνό 353 Kg βοήθεια μας

nikosf800
30-04-2009, 01:21
BMW R1200RT 229.0 kg στεγνό και 359 kg με λάδια ξύδια για την τάξη.
http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_r1200rt_2007.php
Δεν υπάρχει BMW 1300 RT μάλλον Κ 1200 LT θα εννοείς στεγνό 353 Kg βοήθεια μας



130 Kg λάδια - ξύδια ;;;;;;;; (30% ;;;;;):sm1::sm1::sm1:

Κύρος Γρανάζης
30-04-2009, 05:33
130 Kg λάδια - ξύδια ;;;;;;;; (30% ;;;;;):sm1::sm1::sm1:

Όχι 359 αλλά 259 Kg ο δέμον του πληκτρολογίου.

EOD-K9
30-04-2009, 06:31
V4 1200 cc with 120 HP

Δηλαδή με αυτό το μηχανάκι θα πηγαίνω τα παιδιά στο φροντιστήριο πιο εύκολα ??:sm7::sm7:

EOD-K9
30-04-2009, 06:34
130 Kg λάδια - ξύδια ;;;;;;;; (30% ;;;;;):sm1::sm1::sm1:

Ναι γιατί θα καίει πολλά λάδια και έχει και ένα βαρέλι λάδια δίπλα :sm7:

MIKEVIII
30-04-2009, 14:01
το βρίσκω πολύ άσχημο πραγματικά...το προηγούμενο ήταν όμορφο...

GeorgeP
30-04-2009, 15:35
Αγαπητε NLS
Δεν θελω να εξελιχθει το νημα σαν debate GS vs VARADERO διότι δεν ειναι αυτος ο σκοπός της δημιουργίας του!!!
‘Ομως μιας και η ηλικια μου (46) ειναι κάμποση την περισσοτερη εκ της οποιας ειμαι πανω σε μια σελλα (30 χρονια), αρα θεωρουμαι ‘’παλιος’’, η ενασχοληση μου με την μηχανολογια (μηχανικος αεροσκαφων) αλλα και της αεροναυπηγικης η οποια αποτελει αναποσπαστο κομματι της πρωτης και η οποια περικλιει και μαθηματα αεροδυναμικης θα σου απαντησω παραγραφο παραγραφο και πάλι και μονον στα κομματια που θεωρω οτι εισαι λάθος!!
Και φυσικα ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ετσι για να εμπλουτισουμε το νημα και τις γνωσεις μας!!!

Φυσικά συζήτηση να γίνεται.

1) Πάσο, σύμφωνοι. Βέβαια δεν ξεχνάει κανείς τι πρόσφερε η Honda, αλλά είναι και too much να ξεχνάμε ότι και η Ευρώπη κάτι έκανε.
Πιος ειπε το αντιθετο? Οταν η Ευρωπη ειχε ροδες αυτοβουλως κινουμενες (auto/moto) η Ιαπωνια ηταν μια κλειστη θρησκευτικη χωρα που δεν την ηξερε κανενας!!! Η διαφορα ειναι οτι η Ιαπωνια επιασε το νημα της εξελιξης απο εκει που το παρατησανε οι Ευρωπαιοι (αντιγραφοντας σχεδια εν πρωτοις) αφου ειχαν επαναπαυθει στις δαφνες τους, και το εφτασε εδω που ειναι σημερα! Διότι το 1952 οταν παρουσιαστηκε το πρωτο παπι Χοντα οτι κυκλοφορουσε στο δρομο (πλην ΒΜW αλαλ πανακριβη) απο μοτοσυκλετιστικης αποψης ηταν αναξιοπιστο, δυσκολοοδηγητο, εσταζε λαδια, εκαιγε λαδια κ.λ.π. κ.λ.π.!!! Με το παπι ο κοσμος γνωρισε τι θα πει αθραυστος κινητηρας, στεγνοτητα απο διαρεοντα λαδια, γρασφοντας κμ επι κμ!!! Να σου πω οτι το πρωτο μου παπι, 6βολτο αγορασμενο το 1981 επωληθη το 1992 με 350,000κμ στο κοντερ του χωρις καμια επισκευη περαν ενος ρεκτιφιε στα 200,000κμ!!! Αλλα οι Ευρωπαιοι δεν πτοηθηκαν, απλα το υποτιμησαν!!! Ελεγαν οτι φτιαχτηκε απο τις κονσερβες που πεταξε ο αμερικανικος Στρατός κατα την διαρκεια του Β’Παγκοσμιου Πολέμου!! Μετα ηρθαν οι αγωνες όπου χρονιοι πρωταθλητες όπως Agusta, Μorini, Guzzi κ.λ.π. με μοτοσυκλετε μεγαθηρια για την εποχη 500+ κ.ε. παθανε την πλακα τους οταν τους κερδιζε ενα ταπεινο 6κυλινδρο χοντα μολις 250 κ.ε.!!!! Και παλι δεν βαλανε το κ...ο κατω να μαθουν κατι παραπανω!! Το 1969 οπερ και η πρωτη Χοντα σουπερ μπαικ (CB750) αρχισαν πια να αντιλαμβανονται (οι Ευρωπαιοι) οτι κατι δεν παει καλα, ομως δεν προλαβαν και τα κλεισιματα μεγαλων εργοστασιων (Agusta, Norton, BSA, Triumph το 1980 κ.λ.π.) ηταν πραγματικότητα, οπως πραγατικοτητα ηταν και η αναστολη εργασιων κατασκευης π.χ της Ducati η οποια κι ξανααναστηθηκε το 1990!!!!




2) Πάσο, για το μάθημα ιστορίας. Για το 2ο μέρος συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω. Φυσικά τα περισσότερα κιλά έχουν (καλή) σημασία σε ένα ανοιχτό δρόμο, μέχρι ένα σημείο, αλλά ξεχνάς δυο πράγματα.
(α) Μετά από ένα σημείο δεν έχεις πιο σταθερή μηχανή, αλλά μια αντικειμενικά ΠΟΛΥ βαριά μηχανή. Το σημείο αυτό το έχει περάσει το Varadero (γνώμη μου πάντα) και ενώ συζητάς για το πόσο πιο μοντέρνο είναι από ένα BMW και ένα KTM, τελικά βλέπουμε μια άποψη του χτες σε ένα πολύ σημαντικό πράγμα.
(β) Ξεχνάς μια μαγική λέξη: Boxer. Ο boxer εκ φύσεως (δηλ. της φοράς των ροπών που παλεύουν μέσα του), δίνει τέτοια σταθερότητα σε στροφές και ευθείες, που ΚΑΜΙΑ σχέση με κάτι άλλο. Ακόμα και το (κακό για πολλούς) σχήμα του βοηθάει σε αυτή τη σταθερότητα, δεν θα ξεχάσω ότι όταν είχα μονοκύλινδρο (τέσπα κάτι που δεν εξείχε), το κόλπο των παλιών ήταν "όταν φυσάει από πλάι, να ανοίγεις τα γόνατα σου όσο μπορείς, είτε το ένα από εκεί που φυσάει, είτε και τα δυο" (πράγμα που πράγματι δούλευε, δοκίμασε το και εσύ). Ίσως έχεις ξεχάσει λοιπόν τι προσφέρει ο boxer στην σταθερότητα (ή δεν επιτρέπεις στον εαυτό του να το θυμάται αφού τώρα έχεις κάτι άλλο), αλλά καμία σχέση. Συμβαίνει και οδηγώ ψιλοσυχνά άλλες μηχανές και πάντα μου θυμίζουν χωρίς να το θέλουν αυτό το πράγμα.
α) Σε μια βαρια μοτοσυκλετα τουρισμου κυριαρχο ρολο παιζει η κατανομη των μαζων!! Ετσι το ‘’Yamaha XS 1100 midnight eleven special’’ toy 1983 ζυγιζε οσο ενα βαραντερο του σημερα!! Οταν πηγαινεο κατοχος να το σηκωσει απο το πλαινο σταντ χρειαζοτανε και βοηθεια απο τους περαστικους(!!!) και οταν το ταξιδευε η μαζα του ηταν συγκεντρωμενη σε ενα σημειο -κατω απο το τεποζιτο- κανοντας το δυστροπο και κουραστικό. Οταν το εστριβε ο οδηγος του ειχε μια ταση να θελει να παει ευθεια λογω ακριβως αυτης της λαθος σημειου συγκεντρωμενης μαζας!!! Το Βαραντερο δεν ειναι ετσι!!! Η μαζα του ειναι συγκεντρωμενη πολυ χαμηλα παρα το υψος του και στριβει σαν ανεμος αρκει η στροφη να μην ειναι φυρκετα!! Σηκωνεται δεν στο κεντρικο σταντ αλλα και απο το πλαινο σαν πουπουλο!!!
Β) o υπαρχων boxer του GS δεν ειναι κατι μαγικό αλλα κατι τεχνολογικα προηγμενο εν σχεση με αυτο του 1930 οταν πρωτοπαρουσιαστηκε. Μεχρι το 1990 τα GS ειχαν....... ωστηρια για την κινηση των βαλβιδων μην το ξεχνάς!!!!!
Η φορα των ροπων που αναφερεις ειναι της ταξεως των 180 μοιρων δηλαδη φλατ ως προς τον διαμηκη αξονα της μοτο!!!! Αυτο εχει ενα μειονεκτημα, οταν καθεσαι στο φαναρι με νεκρα κι ανοιξεις το γκαζι στιγμιαια εχει την ταση ολη η μοτο να τινει να γειρει δεξια!!! Αυτο οφειλεται επειδη ο στροφαλος περιστρεφεται δεξιοστροφα και στο στιγμιαιο ανοιγμα του γκαζιου ολη η ροπη παει προς τα δεξια ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΙΣΟΡΟΠΗΘΕΙ οταν το γκαζι ειναι σταθερα ανοικτο σε ορισμενες στροφες!! Ομως υπαρχει εκει σε ΚΑΘΕ ανοιγμα-κλεισιμο του γκαζιου σε οποιαδηποτε ταχυτητα κι αν κινειται η μοτο!!! Αυτο το ιδιωμα ηταν και ο κυριος υπαιτιος των 850-1150 μποξερ που ετιναν να ανοιξουν τις τροχιες τους κυρίως στις αριστεες στροφες αφου σε καθε στροφη ψιλοκλινει το γκαζι για να ανοιξει αμεσως μετα στην κορυφη της στροφης!!! Αντιθετα στις δεξιες στροφες η δεξιοστροφη ροπή του 180 μοιρων στροφάλου εσπρωνε την μοτο στο εσωτερικο της στροφής!! Πραγματα που χρειαζοντουσαν εξεικιωση απο τον οδηγο στα πρωτα κμ!!!! Το φαινομενο αυτο βελτιωθηκε / εξαλιφτηκε στα 1200 με την τοποθετηση αντιθετων περιστρεφόμενων αντιβαρων στον στροφαλο!!!!
Αυτα τα πραγματα δεν συμβαινουν σε ενα ‘’V’’ κινητηρα 90μοιρων ο οποιος ειναι τοποθετημενος κατα τον διαμηκη αξονα της μοτο (π.χ Βαραντερο, Ντουκατι) διοτι η οποια ροπης φορας του στροφαλου ειναι προς τα εμπρος (Χοντα ολα τα ‘’V’’) ¨η προς τα πισω (παλια μοντελα Ducati). Ακομα ενας ‘’’’V’’ κινητηρας σε διαταξη όπως προειπα προσφερει περισσοτερη ακαμψια πλαισίου σαν αποτελων μερος αυτου, αυτος ειναι και ο λογος που αυτο το ειδος κινητηρα / διαταξης χρησιμοποιειται στους αγωνες παρα το υωηλοτερο κοστος κατασκευης του λογω περισσοτερων κινουμενων μερών!!!
Το θεμα του ποδιου θεωρω οτι δεν δουλευει αλλα θα το δοκιμασω, γιατι οχι????

5) Εδώ υπάρχουν κάποιες υπερβολές ή ανακρίβειες. Ο σημερινός boxer, λίγα θυμίζει από αυτόν πριν 70 χρόνια. Αν το πάρουμε έτσι, πρέπει να καταδικαστούν και όλοι οι V, όλοι μα όλοι οι μονοκύλινδροι και όλα τα μοτέρ γενικώς. Τα περισσότερα κυβικά δεν είναι ο εύκολος τρόπος να πάρεις περισσότερους ίππους, αλλά πρωτίστως, περισσότερη ροπή και στο on-off αυτό έχει ΜΕΓΑΑΑΑΛΗ σημασία και εκεί το GS δεν έχει αντίπαλο.
Γιατι τον θυμιζει λιγο? Ειναι και οι δυο αεροψυκτοι, μεχρι την GS 850 ειχαν κινηση βαλβιδων με ωστηρια, ενα μπουζι μεχρι το 2000 αν θυμαμαι καλα και ειδικη ισχυ (hp/per litre) την ιδια!!! Η R75 του 1970 εβγαζε 50 ιππους απο 750 κυβικα (ειδικη ισχυς 80 ιππους) και η GS 850 του 1990 70 ιππους (ειδικη ισχυς 80 ιππους). Ειχαν δε και κοινη διαδρομη εμβολου τα 70mm!!!!
Παμε και στα πιο νεα μοντέλα, GS 1200 105 ιππους (ειδικη ισχυς 75), GS 1150 85 ιππους (ειδικη ισχυς 75). Και μαλιστα τα δυο τελευταια με την ιδια διαδρομη με τα προγενεστερα του 1990 και του 1970!!!! Το 1200 μονον την αυξησε στα 73mm διοτι αλλιως δεν θα επαιρνε 1200 κυβικα αφου το ξεχειλωμα του κυλινδρου δεν επαιρνε άλλο!!!!!!!!!
Παμε και στην ροπη τωρα, η ροπη κατα κανονα μεταβαλεται με καθε μεταβολη των διαστασεων (διαμετρος Χ διαδρομη) του κινητηρα!! Αυξανεται με την αυξηση των διαστασεων και μειωνεται με την μειωση αυτων!! Μαζι με την ροπη στρεψης αυξανεται/μειωνεται και η υποδυναμη αφου διοτι ως γνωστόν BHP(ιπποι)= torque(ροπη) x rpm (στροφες)! Αρα με την αυξηση των κυβικων αυξανονται και τα δυο μεγεθη και οχι μονον η ροπη!!! Η ροπη ειναι ευθεως αναλογη της διαδρομης του εμβόλου κι εδω ειναι η διαφορα μεταξυ 1150και 1200 αφου το δευτερο ειναι κατα 0.3mm μεγαλυτερη του 1150 ενω η διαμετρος παραμενει η ιδια στα 101mm!!!!! Με αλλα λογια το 1200 πηρε +1,7 κιλα ροπης στις 5750 εναντι του 1150 που εχει 10 κιλα στις 5300 κυριως λογω των + 0,3mm της διαδρομης του εναντι του 1150 αφου μοιραζονται και τα δυο την ιδια διαμετρο των 101mm!!!
Κι εδω εχει την σημασια της η ‘’ειδικη ισχυς’’ που αναφερω παραπάνω η οποια αν παρατηρησεις ειναι η ιδια ¨απειροελαχιστα διαφερουσα (υπαρχουν κι αλλοι παραμετροι αλλα τωρα δεν ειναι η ωρα να αναφερθουν) απο το μοντελο του .......1970 αφου τα βασικα π.χ διαδρομη παραμενουν τα ιδια!!!!!!!!!!
Να μην θεωρεις οτι επειδη εχουν διαφορετικη ‘’οψη’’ και χρησιμοποιουνται άλλα μεταλα ειναι και ‘’ουδεμια σχεση εχουν μεταξυ τους’’!! Ιδιοι ειναι στο βαθος – βαθος!!!



Η σέλα του KTM είναι ότι λες, αλλά κανείς δεν σε εμποδίζει να την αλλάξεις.
Αλλα λεφτα στα ηδη παρα πολλα? Και μετα τι γινεται στο ‘’αερα-πατερα’’ του χωματος που γιαυτο εχει κυριως κατασκευαστεί¨


Μετά πάλι μιλάμε για τα κιλά (αλλά για χώμα). Αν πιστεύεις ότι η διαφορά του GS από το Varadero στο χώμα είναι τα κιλά και του GSA καμιά, τότε μάλλον πάλι ξεχνάς πολλά πράγματα. Τιμόνι, ζύγισμα, κέντρο βάρους. Καμία σχέση με το Varadero (ειδικά το τρίτο ΚΑΜΙΑ).
Γυρναμε στα παραπανω που σου ειπα, για ΓΡΗΓΟΡΗ κινηση στο χωμα τα κιλα ειναι το Α και το Ω!!!!! Το GSA με 270 τοσα κιλα και το Βαραντερο με τα ιδια δεν παει κανενα καλυτερα στο χωμα απο το άλλο!!! Το ιδιο αργα πανε και τα δυο!! Δεν εχει αμφισβητηθει απο κανενα περιοδικο ελληνικο και ξενο αυτο!!!!



6) Τι φέρνει το μέλλον. Μιλάς για κρατήματα, φρένα, κατανάλωση, αξιοπιστία και ότι σε δυο τουλάχιστον από αυτά ότι ο Ιάπωνας είναι καλύτερος. Για κρατήματα δεν το συζητάω καν, της GS απλά δεν παίζονται, συγκρίνονται με άλλου είδους μηχανές (τους λόγους τους είπα πιο πάνω). Τα φρένα μάλλον είναι το ένα που εννοείς. Περιέργως όλα τα περιοδικά του ειδικού τύπου λένε ότι η GS έχει τα καλύτερα φρένα ίσως όχι μόνο απλά της κατηγορίας. Άσε που το συνδιασμένο φρενάρισμα του GS είναι πιο κοντά στο ρόλο της μηχανής, από ότι του Varadero. Το μπροστινό "πιάνει λίγο" και το πίσω, το πίσω όμως (στο GS) είναι και φυσικά ΜΕ ΛΟΓΟ, μόνο του. Κατανάλωση; Παρόμοια έχουμε με της BMW ελαφρώς καλύτερη.

Θα σου δωσω τρια μεγεθη για να καταλαβεις που παιζουν τα φρενα της μεν και της δέ. Α) το CBS της Χοντα απο μονο του δεν χρειαζεται ABS στο 70% των περιπτωσεων αφου ολα τα φρενα ειτε ενεργοποιηθουν με την μανετα ειτε με το ποδοφρενο συνδυαζονται κι ετσι εχεις μια μοτοσυκλετα που ‘’καθεται’’ στις δυο ροδες οταν φρεναρει. Στην BMW επειδη μονον το μισο CBS της χοντα εχει τοποθετηθει λογω πατεντας αυτο δεν συμβαινει!! Β) το CBS + abs Της Χοντα σαν συστηματα απο κοινου τοποθετημενα σε μια μοτοσυκλετα δεν εχουν αντιπαλο!! Πρεπ[ει να βρεις γαρμπιλι για να ενεργοιποιηθει το ABS και μαλιστα ελαχιστα πριν πεσει ο αναβατης ¨η βρεγμενο γυαλι δρόμο!!! Δεν τα λεω εγω αυτα!!!
Εξάλλου το ABS της χοντα δεν χρειαζεται να απενεργοποιηθει σε χρηση χωματος διότι απλα δεν ενεργοποιειται τοσο ευκολα οπως ειπα στο (β), γιαυτο και δεν διαθετει τον σχετικο διακοπτη που διαθετει όμως η GS!!



Αξιοπιστία; Μάλλον εκεί είναι το δεύτερο που συζητάς για την Honda. Οι Honda είναι ασυζητητί σούπερ σε αξιοπιστία, οι BMW όμως δεν είναι και τόσο αίσχος όσο θες να παρουσιάσεις. ΦΥΣΙΚΑ σε φόρα θα δεις τις γκρίνιες πρώτα και μετά τα καλά - και σε ένα Honda forum να μπεις το ίδιο θα γίνει. Δεν σημαίνει και πολλά αυτό. Της 1200GS(A) τα προβλήματα ήταν συγκεκριμένα και όλα μα όλα αυτή τη στιγμή είναι λυμένα. Αναμενόμενο εξάλλου εφόσον όταν η 1200 βγήκε, δεν ήταν βασισμένη στην 1150 αλλά κάτι τελείως νέο. Αν τώρα θες να μου πεις ότι το Varadeo 1ης γενιάς δεν είχε κανένα πρόβλημα που μάθαμε ή δεν μάθαμε (ας είναι καλά τα εξουσιοδοτημένα σέρβις), τότε σόρρυ δεν θα σε πιστέψω.
Συγκεκριμενες βλαβες τα BMW? Μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει!! Εγω και στα 4 φορα BMW ελληνικα και ξενα που ειμαι μελος μονον συγκεκριμενες βλαβες δεν βλεπω!!!
Το 1200 κατι νεο εν σχεση με το 1150? Μπα, δεν νομιζω (διαβασε παραπανω) αν εξαιρεσεις τα κιλα και το νεοτερο τελελεβερ που διαθετει η 1200 το οποιο διαφερει μονον ως προς τις γωνίες του και στο υλικο κατασκευης το οποιο ελαχιστοποιει το αναρτωμενο βαρος συμβαλλοντας στην ευστάθεια και πουθενα αλλου!!! Τωρα αν εννοεις το can bus ναι ειναι μια καινουρια καινοτομια και μπραβο στην BMW! Θα ακολουθησουν και οι άλλοι!!!


Το BMW αλλάζει λάδια κάθε 10000 και σέρβις θέλει κάθε 10000 επίσης (αλλά είναι "διασταυρωμένα", άρα κάθε 5000 κάτι πρέπει να κάνεις), ενώ το μεγάλο της (που είναι btw φτηνότερο από της "Σαρακακοκαταραμένης") είναι κάθε 20000. Το Honda από ότι ξέρει αλλάζει λάδια κάθε 12000 και σέρβις (συμπεριλαμβανόμενης ρύθμισης βαλβίδων) θέλει κάθε 12000 επίσης. Αν μάλιστα είναι "διασταυρωμένα" (που μάλλον είναι), τότε κάθε 6000 είσαι στο συνεργείο. Δεν ξέρω αν κάνω τόσο λάθος.
Κανεις λαθος και συμπαθα με!!!
Το βαραντερο θελει λαδια καθε 12000 μαζι με φίλτρο λαδιου. Αν ο κατοχος ειναι ‘’αρρωστος’’ με το μηχανακι του αλλαζει και μια φορα στα 6000 ΧΩΡΙΣ φιλτρο κι αυτο ειναι όλο!!! Στα 12000 τα ξαναλλαζεις μαζι με φιλτρο κια υτο ειναι όλο μεχρι τα 18000 που αλλαζεις και το φιλτρο αερα!
Στα 24000 το μονο που ελεγχεις ειναι οι βαλβιδες οι οποιες δεν θελουν ΠΟΤΕ ρυθμισμα λογω συστηματος καπελοτων!!!! # βαραντερο ολων των γενιων περασαν απο τα χερια μου γραφοντας 200,000κμ και χρειαστηκε μια φορα 2 καπελοτα ρυθμισμα στο ενα απο αυτα στα 80,000κμ. Ειναι τετοιο το συστημα που η συντηρηση του ειναι μηδαμινη!!!!!


............οι BMW όμως δεν είναι και τόσο αίσχος όσο θες να παρουσιάσεις

απο που το συμπεραινεις αυτο? Απο πια παραγραφο μου? Που ανεφερα οτι ειναι αισχος? Απλως δεν ειμαι ο τυπος του να προσεχω τα λαδια καθε 500κμ, να κανω σερβις καθε 10000κμ που για μενα ειναι 6 μηνες, δεν ειμαι ο τυπος του παλιομοδιτικου αεροψυκτου κ.λ.π. Αλλα ολα αυτα απεχουν πολυ απο το να ειναι καποιο οχημα αισχος!! Ακομα και για μενα!!!

Κύρος Γρανάζης
30-04-2009, 16:57
Συγγνώμη αν παρεκκλίνω του θέματος αλλά παραθέτω την εξέλιξη του boxerσε εικόνες

R1200
http://www.imageshack.gr/files/cd5ovcijg5rrl38tb6bd.jpg (http://www.imageshack.gr/files/cd5ovcijg5rrl38tb6bd.jpg)

1200 HP2 sport

http://www.imageshack.gr/files/nbxqvkac3szww98fhsvq.jpg (http://www.imageshack.gr/files/nbxqvkac3szww98fhsvq.jpg)

NLS
30-04-2009, 22:16
Γιώργο θα ήταν ενδιαφέρον να έσπαγε η συζήτηση μας από κάποιον admin. Εγώ θεωρώ κρίμα να το χάσουμε μια και (νομίζω) παρουσιάζει ενδιαφέρον και για τους άλλους.

Όσο παλιός είσαι εσύ εγώ δεν είμαι μια και έχουμε μια δεκαετία διαφορά (μοτοσικλετιστική και ηλικιακή). :) Επιπλέον η ενασχόληση σου σίγουρα βοηθάει στα στοιχεία που γράφονται.

1) Πάλι είσαι λίγο απόλυτος. Νομίζω και μεταγενέστερα οι Ευρωπαίοι είχαν κάτι να δείξουν. Τέσπα αυτό ας το αφήσουμε εκεί.

2) (α) Να με συγχωρείς αλλά το GS δεν είναι μια μοτοσυκλέτα τουρισμού όπως θέτεις το τι είναι μοτοσυκλέτα τουρισμού. Μοτοσυκλέτα τουρισμού η BMW έχει άλλη (και η Honda επίσης) και έχουν πράγματι αρκετά μεγαλύτερο βάρος. Όσο για τις βελτιώσεις του Varadero σε σχέση με το XS1100 του 83 ε αυτονόητες είναι. Δεν έχει το ζύγισμα της GS όμως με τίποτα. Το λέω με την άνεση που μου δίνει όχι μια επιστήμη, αλλά πολύ απλά το να έχω τις δυο δίπλα δίπλα και να δοκιμάσω να κάνω τα ίδια πράγματα.
(β) Δεν είπα ότι είναι κάτι μαγικό. Είπα ότι δεν έχει σχέση με τον τότε. Οι αναφορές στη γεωμετρία δεν μου λένε κάτι, δεν έπρεπε να λένε και σε σένα. Θες να μου πεις ότι δυο V με ίδια γεωμετρία είναι και ίδια μοτέρ; Τα ωστήρια του 90 γιατί τα αναφέρεις; Πάνε 19 χρόνια από τότε (ναι έχω το ίδιο πρόβλημα, μου φαίνεται χτες, δεν είναι όμως). Η περιγραφή της λειτουργίας των ροπών του boxer που κάνεις είναι μεν σωστότατη, η πράξη όμως λέει κάποια πράγματα. Όπως είπα και πιο πάνω η πράξη μετράει. Ο boxer καταφέρνει όταν πας ευθεία να σε κρατάει ευθεία, όταν πας πλαγιαστός να σε κρατάει έτσι. Χωρίς να αντιτίθεται σε αυτό που θες "ενδυναμώνει" αυτό που θες. Χωρίς να θέλει να μείνει εκεί που ήταν, πάει με... "ευχαρίστηση του" εκεί που θες αλλά όταν πάει μένει. Με άλλα λόγια αφεντικό της κατεύθυνσης της μηχανής είναι ο αναβάτης. Αυτό ταυτόχρονα και στην ευθεία και στο πλάγιασμα δεν το έχω δει σε ΚΑΜΙΑ άλλη μηχανή - το έχω δει φυσικά σε καλύτερο βαθμό είτε μόνο στην ευθεία (κάτι μηχανές touring πάναργης γεωμετρίας ή και -μπλιαχ- τσόπερ) είτε μόνο σε στροφές (SS μηχανές). Οι μηχανές με boxer χαίρονται να πηγαίνουν ευθεία και χαίρονται να πλαγιάζουν το ίδιο. Πιθανά σε αυτό πέρα από τον boxer φταίει και το ιδιαίτερο μπροστινό τους αφού δίνει χαρακτηριστικά και αυτό "διπλής" γεωμετρίας.

5) Πάλι μου παραθέτεις γεωμετρίες κινητήρων ενώ ξέρεις καλύτερα από μένα ότι δεν αρκεί αυτό για να τον περιγράψεις (ούτε και τα υλικά). Ξέρεις καλύτερα από μένα ότι ακόμα και ένα περιφερειακό σωληνάκι να αλλάξει διαδρομή μπορεί να έχει αλλάξει η συμπεριφορά του μοτέρ. Επιμένω, ο boxer του 2008/9 δεν είναι ούτε ο boxer του 1990, ούτε του 1970, ούτε φυσικά του 1930. Ή να το πω αλλιώς, είναι όσο ένας V κινητήρας του 1930 είναι ίδιος με έναν του 21ου αιώνα.

Σέλα) Ναι πράγματι. Αλλά τελικά που καταλλήγουμε με αυτό; Ότι (1) το KTM κακώς μπαίνει (μόνο στη χώρα μας εξάλλου γίνεται αυτό) στην κατηγορία του Varadero ή και του GS, αφού είναι κάτι διαφορετικό και (2) ο κάθε κατασκευαστής έχει κάνει επιλογές με βάση τους στόχους του. Εκεί που τα όρια συγχέονται είναι ότι και το KTM και το GS και το Vara θέλουν να κάνουν λίγο από όλα, πολύ καλά. Για μένα το KTM και το GS "overall" (δηλ. αν αθροίσεις αυτό το "λίγο απ΄' όλα") είναι πιο κοντά σε αυτό το "απ' όλα καλά" από ότι το Varadero. Η αγορά μάλλον συμφωνεί μαζί μου επίσης. Όσο αφορά τα χρήματα, μεγάλη και διαφορετική συζήτηση.

Χώμα) Δεν ξέρω τι λένε τα περιοδικά (ή μάλλον ξέρω, ότι δεν έχω διαβάσει ούτε ένα άρθρο που να λέει αυτό που λες - αν έχεις κάποιο που το λέει, ευχαρίστως να μας το σκανάρεις), ξέρω ότι αν πας μια βόλτα με το Θέμη και τη GSA του, στο πρώτο 3 λεπτο θα έχεις μείνει... 3 λεπτά πίσω.

6) Ώπα ώπα ανακρίβιες. ;)
(α) Ούτε το ABS της GS χρειάζεται για πάνω από το 30% των περιπτώσεων (θα έλεγα μάλιστα αρκετά λιγότερο, εγώ άντε να το νιώσω 2-3 φορές το μήνα με 900 χλμ/μήνα όταν ΔΕΝ κάνω ταξίδι). Σημείωση δεν μιλάω για τα ηλεκτροϋδραυλικά που είχε μέχρι πριν 2.5 χρόνια, μιλάω για τα σημερινά φρένα.
(β) Η μοτό που φημίζεται ότι κάθεται στις ρόδες της (αντί να γονατίζει) είναι γνωστή: Είναι φυσικά η GS. Αυτό επιτυγχάνεται πρώτα από όλα από τις ιδιαίτερες αναρτήσεις της (μάλιστα σε χαμηλή ταχύτητα το μπροστινό θα "σηκωθεί" αντί να γονατίσει) και δεύτερων και από τα συνδιασμένα φρένα (εδώ και η ανακρίβεια σου). Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου, το μπροστινό φρένο (αυτό δηλαδή που φρενάρουμε) "πιάνει" και το πίσω. Οπότε δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό: "Στην BMW επειδη μονον το μισο CBS της χοντα εχει τοποθετηθει λογω πατεντας αυτο δεν συμβαινει!!"
(γ) Μην βγάλουμε και μείον ότι η BMW έχει διακόπτη για το ABS. :) Μην τρελαθούμε. Ε μην τον χρησιμοποιείς αν δεν θες. :D Εγώ πχ. σπάνια το κλείνω (πχ. σε μια ΠΟΛΥ απότομη χωμάτινη κατηφόρα από αυτές που δεν πλησιάζουν ποτέ τα Varadero). Ο Σπανός εξάλλου το λέει και το ξαναλέει, αν δεν θέλετε μην το κλείνετε.

Αξιοπιστία) Τυχαίνει να είμαι και εγώ μέλος σε BMW fora και εδώ και έξω και οι βλάβες είναι συγκεκριμενότατες (αυτές που λέμε "τυπικές"). Φυσικά θα δεις σε κάθε forum και την περίεργη βλάβη για οποιαδήποτε μηχανή. Δεν ξέρω τι μήνυμα θες να περάσεις, αλλά η GS (και η 1200 στη γενιά που έχει φτάσει) είναι αξιόπιστότατη μηχανή. Ναι έχει ατέλειες. Ω τι περίεργο όλες οι μηχανές (και όλες οι κατασκευές του ανθρώπου και ναι και οι ακριβές) έχουν.

Πάσο για το θέμα συντήρηση. Θα επιστρέψω περισσότερο διαβασμένος κάποια στιγμή.

Χαίρομαι που δεν σου φαίνεται αίσχος. Καμιά φορά οι περιφερειακοί χαρακτηρισμοί (πχ. ένας που έβαλες στην ίδια παράγραφο με το ότι δεν σου φαίνεται αίσχος, "παλιομοδίτικος") λένε πλαγίως το τι θα ήθελες να πεις (ή έτσι μου φαίνεται). :D Αν οι Boxer της 1200GS είναι παλιομοδίτικος, χίλιες φορές με παλιομοδίτικο.

...α και μου έδωσε και μια δεύτερη ευκαιρία και μια τρίτη ευκαιρία να έχω δεξί πόδι. Αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης.

frappe rider
30-04-2009, 23:26
Δεν νομίζω να είναι τελικό σχέδιο και μη κολλάτε σε μάρκες.Ολες οι μοτό όμορφες είναι.Καλώς σας βρήκα κιόλας.Βαγγελης.

NLS
01-05-2009, 00:03
ούτε τελικό αλλά ούτε αρχικό δεν είναι το σχέδιο - το σχέδιο κατέβηκε από το μυαλό ενός αναβάτη με γνώσεις photoshop και ευτυχώς γιατί είναι σαν παραφουσκωμένο transalp 2009 και προσωπικά το βλέπω κακάσχημο (γούστα είναι αυτά)

όσο για μάρκες δεν κολλάμε, εγώ είμαι κρυφοχοντάκιας (και στα τετράτροχα btw), αλλά έλα που μια κυρία μου έχει δείξει την αξία της

frappe rider
01-05-2009, 00:13
Φίλε μου τις ίδιες σκέψεις κάνω κι εγώ με εσένα ότι μοιάζει με παραφουσκωμένο ΤΑ.Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι τελικό σχέδιο.Μερικές φορές σκέφτομαι "μοτοσικλέτα να 'ναι κι ότι να 'ναι".Και το GS βασικά δεν διεκδικεί δάφνες ομορφιάς αλλά το συνηθίσαμε με τα χρόνια.Το 1100 και 1150 ειδικά δεν βλέπονται το 1200 είναι πιο προσεγμένο και λίγο πιο όμορφο.

GeorgeP
03-05-2009, 00:13
Γιώργο θα ήταν ενδιαφέρον να έσπαγε η συζήτηση μας από κάποιον admin. Εγώ θεωρώ κρίμα να το χάσουμε μια και (νομίζω) παρουσιάζει ενδιαφέρον και για τους άλλους.

Όσο παλιός είσαι εσύ εγώ δεν είμαι μια και έχουμε μια δεκαετία διαφορά (μοτοσικλετιστική και ηλικιακή). :) Επιπλέον η ενασχόληση σου σίγουρα βοηθάει στα στοιχεία που γράφονται.

1) Πάλι είσαι λίγο απόλυτος. Νομίζω και μεταγενέστερα οι Ευρωπαίοι είχαν κάτι να δείξουν. Τέσπα αυτό ας το αφήσουμε εκεί.

2) (α) Να με συγχωρείς αλλά το GS δεν είναι μια μοτοσυκλέτα τουρισμού όπως θέτεις το τι είναι μοτοσυκλέτα τουρισμού. Μοτοσυκλέτα τουρισμού η BMW έχει άλλη (και η Honda επίσης) και έχουν πράγματι αρκετά μεγαλύτερο βάρος. Όσο για τις βελτιώσεις του Varadero σε σχέση με το XS1100 του 83 ε αυτονόητες είναι. Δεν έχει το ζύγισμα της GS όμως με τίποτα. Το λέω με την άνεση που μου δίνει όχι μια επιστήμη, αλλά πολύ απλά το να έχω τις δυο δίπλα δίπλα και να δοκιμάσω να κάνω τα ίδια πράγματα.
(β) Δεν είπα ότι είναι κάτι μαγικό. Είπα ότι δεν έχει σχέση με τον τότε. Οι αναφορές στη γεωμετρία δεν μου λένε κάτι, δεν έπρεπε να λένε και σε σένα. Θες να μου πεις ότι δυο V με ίδια γεωμετρία είναι και ίδια μοτέρ; Τα ωστήρια του 90 γιατί τα αναφέρεις; Πάνε 19 χρόνια από τότε (ναι έχω το ίδιο πρόβλημα, μου φαίνεται χτες, δεν είναι όμως). Η περιγραφή της λειτουργίας των ροπών του boxer που κάνεις είναι μεν σωστότατη, η πράξη όμως λέει κάποια πράγματα. Όπως είπα και πιο πάνω η πράξη μετράει. Ο boxer καταφέρνει όταν πας ευθεία να σε κρατάει ευθεία, όταν πας πλαγιαστός να σε κρατάει έτσι. Χωρίς να αντιτίθεται σε αυτό που θες "ενδυναμώνει" αυτό που θες. Χωρίς να θέλει να μείνει εκεί που ήταν, πάει με... "ευχαρίστηση του" εκεί που θες αλλά όταν πάει μένει. Με άλλα λόγια αφεντικό της κατεύθυνσης της μηχανής είναι ο αναβάτης. Αυτό ταυτόχρονα και στην ευθεία και στο πλάγιασμα δεν το έχω δει σε ΚΑΜΙΑ άλλη μηχανή - το έχω δει φυσικά σε καλύτερο βαθμό είτε μόνο στην ευθεία (κάτι μηχανές touring πάναργης γεωμετρίας ή και -μπλιαχ- τσόπερ) είτε μόνο σε στροφές (SS μηχανές). Οι μηχανές με boxer χαίρονται να πηγαίνουν ευθεία και χαίρονται να πλαγιάζουν το ίδιο. Πιθανά σε αυτό πέρα από τον boxer φταίει και το ιδιαίτερο μπροστινό τους αφού δίνει χαρακτηριστικά και αυτό "διπλής" γεωμετρίας.

5) Πάλι μου παραθέτεις γεωμετρίες κινητήρων ενώ ξέρεις καλύτερα από μένα ότι δεν αρκεί αυτό για να τον περιγράψεις (ούτε και τα υλικά). Ξέρεις καλύτερα από μένα ότι ακόμα και ένα περιφερειακό σωληνάκι να αλλάξει διαδρομή μπορεί να έχει αλλάξει η συμπεριφορά του μοτέρ. Επιμένω, ο boxer του 2008/9 δεν είναι ούτε ο boxer του 1990, ούτε του 1970, ούτε φυσικά του 1930. Ή να το πω αλλιώς, είναι όσο ένας V κινητήρας του 1930 είναι ίδιος με έναν του 21ου αιώνα.

Σέλα) Ναι πράγματι. Αλλά τελικά που καταλλήγουμε με αυτό; Ότι (1) το KTM κακώς μπαίνει (μόνο στη χώρα μας εξάλλου γίνεται αυτό) στην κατηγορία του Varadero ή και του GS, αφού είναι κάτι διαφορετικό και (2) ο κάθε κατασκευαστής έχει κάνει επιλογές με βάση τους στόχους του. Εκεί που τα όρια συγχέονται είναι ότι και το KTM και το GS και το Vara θέλουν να κάνουν λίγο από όλα, πολύ καλά. Για μένα το KTM και το GS "overall" (δηλ. αν αθροίσεις αυτό το "λίγο απ΄' όλα") είναι πιο κοντά σε αυτό το "απ' όλα καλά" από ότι το Varadero. Η αγορά μάλλον συμφωνεί μαζί μου επίσης. Όσο αφορά τα χρήματα, μεγάλη και διαφορετική συζήτηση.

Χώμα) Δεν ξέρω τι λένε τα περιοδικά (ή μάλλον ξέρω, ότι δεν έχω διαβάσει ούτε ένα άρθρο που να λέει αυτό που λες - αν έχεις κάποιο που το λέει, ευχαρίστως να μας το σκανάρεις), ξέρω ότι αν πας μια βόλτα με το Θέμη και τη GSA του, στο πρώτο 3 λεπτο θα έχεις μείνει... 3 λεπτά πίσω.

6) Ώπα ώπα ανακρίβιες. ;)
(α) Ούτε το ABS της GS χρειάζεται για πάνω από το 30% των περιπτώσεων (θα έλεγα μάλιστα αρκετά λιγότερο, εγώ άντε να το νιώσω 2-3 φορές το μήνα με 900 χλμ/μήνα όταν ΔΕΝ κάνω ταξίδι). Σημείωση δεν μιλάω για τα ηλεκτροϋδραυλικά που είχε μέχρι πριν 2.5 χρόνια, μιλάω για τα σημερινά φρένα.
(β) Η μοτό που φημίζεται ότι κάθεται στις ρόδες της (αντί να γονατίζει) είναι γνωστή: Είναι φυσικά η GS. Αυτό επιτυγχάνεται πρώτα από όλα από τις ιδιαίτερες αναρτήσεις της (μάλιστα σε χαμηλή ταχύτητα το μπροστινό θα "σηκωθεί" αντί να γονατίσει) και δεύτερων και από τα συνδιασμένα φρένα (εδώ και η ανακρίβεια σου). Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου, το μπροστινό φρένο (αυτό δηλαδή που φρενάρουμε) "πιάνει" και το πίσω. Οπότε δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό: "Στην BMW επειδη μονον το μισο CBS της χοντα εχει τοποθετηθει λογω πατεντας αυτο δεν συμβαινει!!"
(γ) Μην βγάλουμε και μείον ότι η BMW έχει διακόπτη για το ABS. :) Μην τρελαθούμε. Ε μην τον χρησιμοποιείς αν δεν θες. :D Εγώ πχ. σπάνια το κλείνω (πχ. σε μια ΠΟΛΥ απότομη χωμάτινη κατηφόρα από αυτές που δεν πλησιάζουν ποτέ τα Varadero). Ο Σπανός εξάλλου το λέει και το ξαναλέει, αν δεν θέλετε μην το κλείνετε.

Αξιοπιστία) Τυχαίνει να είμαι και εγώ μέλος σε BMW fora και εδώ και έξω και οι βλάβες είναι συγκεκριμενότατες (αυτές που λέμε "τυπικές"). Φυσικά θα δεις σε κάθε forum και την περίεργη βλάβη για οποιαδήποτε μηχανή. Δεν ξέρω τι μήνυμα θες να περάσεις, αλλά η GS (και η 1200 στη γενιά που έχει φτάσει) είναι αξιόπιστότατη μηχανή. Ναι έχει ατέλειες. Ω τι περίεργο όλες οι μηχανές (και όλες οι κατασκευές του ανθρώπου και ναι και οι ακριβές) έχουν.

Πάσο για το θέμα συντήρηση. Θα επιστρέψω περισσότερο διαβασμένος κάποια στιγμή.

Χαίρομαι που δεν σου φαίνεται αίσχος. Καμιά φορά οι περιφερειακοί χαρακτηρισμοί (πχ. ένας που έβαλες στην ίδια παράγραφο με το ότι δεν σου φαίνεται αίσχος, "παλιομοδίτικος") λένε πλαγίως το τι θα ήθελες να πεις (ή έτσι μου φαίνεται). :D Αν οι Boxer της 1200GS είναι παλιομοδίτικος, χίλιες φορές με παλιομοδίτικο.

...α και μου έδωσε και μια δεύτερη ευκαιρία και μια τρίτη ευκαιρία να έχω δεξί πόδι. Αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης.

Οι κινητηρες ''V'', ¨η οι εν σειραδεν ειναι ολο ιδιοι οπως και οι μποξερ δεν Ειανι ολοι ιδιοι οποταν και να κατασκευαστηκαν! Ομως ο μποξερ της BMW (γιαυτον μιλαμε) ειναι ιδιος εδω κι εβδομηντα χρονια διοτι κραταει πολλα στοιχεια του τοτε, οποταν και σχεδιαστηκε, κοινα με το τωρα που εξελισεται!! Δεν ειναι τυχαιο οτι η διαδρομη ειναι παντα η ιδια απο το 1950 μεχρι σημερα και το μονο που αλλαζει ειναι η διαμετρος του εμβολου!!!
Και γιατι συμβαινει αυτο? διοτι αν η διαδρομη ανεβαινε π.χ. στα 75 χιλιοστα (αντι του μεγιστου 73) τοτε οι δυναμεις θα ηταν τεραστιες λογω του δικυλινδρου και απλα θα.....εσπαγε!!!!!! Οι μπιελες θα γινοντουσαν φιτιλια!! Το ιδιο προβλημα εχουν ολοι οι δικυλινδροι ''V'' & boxer! Ο μοξερ της BMW εχει φτασει στο τελος της εξελιξης του!! Δεν ειναι τυχαιο που πριν 10 χρονια οι Βαυαροι ηθελαν να σταματησουν την παραγωγη του!! αυτο που τον εσωσε, μεχρι τωρα, ειναι η εξελιξη της μεταλουργιας που επετρεψε μεγαλυτερη αντοχη στις μπιελες ουτως ωστε να αυξηθει (σημαντικα) η διαμετρος του εμβολου!!! Αν δεν γινοταν αυτο οι μποξερ θα ηταν παρελθον λογω της παλαιοτητας σχεδιασης τους!! Δεν ειανι σαν τον μποξερ της subaru π.χ όπου εχει ξεκινησει σχεδιαση και παραγωγη απο το 0 πριν 10 χρονια και αντεχει απο 130 μεχρι 330 άλογα!!!
Το ιδιο προβλημα με τους μποξερ εχουν και οι V κινητηρες. Oμως ο V της χοντα που κινει ταο βαραντερο σχεδιαστηκε το 1995 και απο 1000 κυβικα με την ιδια παντα διαμετρο χ διαδρομη αποδιδει απο 95 εως και 150 ιππους!! Δεν ειναι το ιδιο!!! Ομοιως και της Ντουκατι απο το 916 και μετα, τελειως νεος κινητηρας που φοριεται μεχρι σημερα στο 1098!!!!!!
Σου μιλαω καθαρα απο μηχανολογικης αποψης κι οχι απο αντιπαθεια για την BMW

Οσο για την αξιοπιστία δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι η GS ειανι αναξιοπιστη!! >Ουτε θελω να περασω καποιο μυνημα!!! αλιμονο να προσπαθουσα να κανω κατι τετοιο σε φορα BMW!!! Ειχα GS, δεν ειμαι χθεσινος!!!
Αλλα επαναλαμβανόμενες βλαβες απο το 1999 π.χ αξονα κινησης δεν μπορουν να εκλειφθουν ουτε σαν τυχαιες ουτε σαν τυπικες βλαβες!!!


Τεσπα, επειδη αναγεται η συζητηση σε debate BMW vs Honda & Europe vs Japan αστο να το συζητησουμε εκτενως σε καμια συναντηση μας στο μελλον σε κανα καφε του φορουμ που ελπιζω να παραβρεθω!!!!!

boxer-1200
03-05-2009, 00:38
....αργά ή γρήγορα ....στην bmw θα έρθετε .....
Από όλα τα παραπάνω γραφόμενα των Varaδων .... δεν μας είπαν και κάτι εντυπωσιακό για να πεισθούμε και μεις να αλλάξουμε μάρκα ....:Απορία::hmmm::hmmm::hmmm:

NLS
03-05-2009, 12:29
Γιώργο διαφωνώ ότι είναι ο ίδιος κινητήρας. Υπάρχει πολύ βιβλιογραφία που εξηγεί πολύ καλύτερα από μένα.

Όσο για το... βρώμικο κόλπο :sm7: με τις φωτό του σπασμένου άξονα... έχει λυθεί προ πολλού το συγκεκριμένο γνωστό (ναι από τα 2-3 γνωστά) θέμα. Ο άξονας της 1200GS που είχε μεγάλες αλλαγές από της 1150, έχει αλλάξει 3 φορές από τότε που βγήκε η 1200 (τρεις ξέρω εγώ, μπορεί να είναι περισσότερες).

mjtir
04-05-2009, 14:29
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γραφονται τοσα πολλα πραγματα για varadero , ΚΤΜ κλπ σε ενα χωρο που η καρδια του ανηκει στην γερμανικη κυρια.
Και ειναι δεδομενο οτι οποιος εχει δαπανησει τοσα χρηματα τα περισσοτερα του ανταγωνισμου το ελαχιστο που εκανε πριν αποφασισει ειναι να οδηγησει - αξιολογησει αλλες λυσεις . Εκτος και αν μετα το παπι αγορασε Gs η απλα του αρεσει περισσοτερο να βλεπει αυτη μονιμα στο γκαραζ του .
Σε καθε περιπτωση οι περισσοτεροι απο εμας εχουν προσωπικη αποψη και εχουν κανει την επιλογη τους . Τωρα αν κυκλοφορησει καινουργιο μοντελο χ εταιριας εμεις ειμαστε οι πρωτοι που θα γουσταρουμε και θα το καβαλησουμε για να επιβεβαιωσουμε τον κανονα. :cool:

ntinopoulos
04-05-2009, 19:11
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γραφονται τοσα πολλα πραγματα για varadero , ΚΤΜ κλπ σε ενα χωρο που η καρδια του ανηκει στην γερμανικη κυρια.
Και ειναι δεδομενο οτι οποιος εχει δαπανησει τοσα χρηματα τα περισσοτερα του ανταγωνισμου το ελαχιστο που εκανε πριν αποφασισει ειναι να οδηγησει - αξιολογησει αλλες λυσεις . Εκτος και αν μετα το παπι αγορασε Gs η απλα του αρεσει περισσοτερο να βλεπει αυτη μονιμα στο γκαραζ του .
Σε καθε περιπτωση οι περισσοτεροι απο εμας εχουν προσωπικη αποψη και εχουν κανει την επιλογη τους . Τωρα αν κυκλοφορησει καινουργιο μοντελο χ εταιριας εμεις ειμαστε οι πρωτοι που θα γουσταρουμε και θα το καβαλησουμε για να επιβεβαιωσουμε τον κανονα. :cool:
ειναι σαν να μιλανε για audi στο forum της porche:p

antonis1150GSA
04-05-2009, 20:39
Οπως και να εχουν τα πραγματα τελος παντον, με οοοοσα διαβασα ,που ξεστραβωθηκα που συζητατε φιλαρακια εγω ενα εχω να πω......οσο παει και ασχημαινει το μηχανακι...μακαρι να μην εχει την καταληξη του Transalp που δεν πουλησε σχεδον καθολου γιατι του φερνει πολυ....αλλα.....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..

vtheo
05-05-2009, 00:18
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γραφονται τοσα πολλα πραγματα για varadero , ΚΤΜ κλπ σε ενα χωρο που η καρδια του ανηκει στην γερμανικη κυρια.
...............................Τωρα αν κυκλοφορησει καινουργιο μοντελο χ εταιριας εμεις ειμαστε οι πρωτοι που θα γουσταρουμε και θα το καβαλησουμε για να επιβεβαιωσουμε τον κανονα. :cool:

Επομένως σωστά γίνεται η αναφορά σε νέα μοντέλα άλλων κατασκευαστών σ'αυτόν τον ιστοχώρο.Γιατι μπορεί η ηλεκτρονική αυτή κοινότητα να έχει το λογότυπο της ΒΜW αλλά η αγάπη της μοτοσυκλέτας δεν περιορίζεται σε μία κατασκευαστική εταιρεία.Το θέμα είναι να μην φανατιζόμαστε, ο καθένας οδηγεί το μηχανάκι που τον εκφράζει.

NLS
05-05-2009, 00:45
συμφωνώ με τα προαναφερόμενα

όσο για τον boxer ο Γιώργος ας μην ανησυχεί... και πριν 10 χρόνια τα ίδια έλεγαν για αυτόν... α και πριν 20 μπορώ να σου πω (κάτι θυμάμαι ως παιδί)

μάλλον σε 10 χρόνια θα μας ξαναπεί πως ο τότε boxer είναι στο τέλος της καριέρας του

να είμαστε όλοι καλά να τον ακούσουμε :D

GeorgeP
05-05-2009, 13:55
συμφωνώ με τα προαναφερόμενα

όσο για τον boxer ο Γιώργος ας μην ανησυχεί... και πριν 10 χρόνια τα ίδια έλεγαν για αυτόν... α και πριν 20 μπορώ να σου πω (κάτι θυμάμαι ως παιδί)

μάλλον σε 10 χρόνια θα μας ξαναπεί πως ο τότε boxer είναι στο τέλος της καριέρας του

να είμαστε όλοι καλά να τον ακούσουμε :D
ενταξει, γελασα :)κι εγω με το χιουμορ σου (πραγματικα οχι ειρωνικα) αλλα σε 10 χρονια δεν θα υπαρχει μποξερ BMW με την υπαρχουσα δομη διοτι ερχονται οι EURO 4 προδιαγραφες ρυπων τις οποιες αυτος ο μποξερ δεν μπορει να υπερκερασει λογω παλαιοτητας!!! Eνω o ''V2'' της Χοντα ειναι σχεδιασμενος για μεχρι την Euro 5!!
Πριν 10 χρονια ναι λεγαμε τα ιδια διοτι οι ιδιες βλαβες συνεβαιναν στα GS (εγω αντεξα κατι παραπανω απο 6 μηνες κατοχης της 1100 μου) αλλα πριν 20 χρονια δεν λεγαμε τιποτα και το ''βουλώναμε'' ολοι οι Γιαπωνεζακιδες οταν ερχοταν η συζητηση στην αξιοπιστια εκεινου του μποξερ κι εκεινων των BMW που εφεραν τον μποξερ!!! Υμνουσαμε το οτι η BMW nταν η μονη εταιρεια κατασκευης μοτοσυκλετων με 6ψηφιο χιλιομετρητη (+ τις εκαντοταδες των μετρων 7ψηφιος) το οποιο απεδικνυε την αξιοπιστια τους για εκαντοταδες χιλιαδες κμ εναντι των δεκαδων χιλιαδων τοτε των Γιαπωνεζων και κλαιγαμε που δεν μπορουσαμε να αποκτησουμε μια RT100 (μποξερ), για να ταξιδευουμε ανετα ΚΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, αφου στοιχιζε μια περιουσια!!!!
Και για να λεμε τα του καισαρος τω καισαρι ο ‘’συγχρονος’’ μποξερ σαν κινητήριος δυναμη δεν βγαζει προβληματα ιδιωνυμα προς αυτον. Δεν εχει την αξιοπιστια του τοτε (θεωρητικως και μονον αναλυοντας τον τεχνολογικα), όπου 200,000κμ ηταν οτι για τους γιαπωνεζους τα 50,000, αλλα σαν κινητηρας δεν εχει αφησει και κανεναν στο δρομο. Η όποια θεωρητικη μειωση της αξιοπιστιας που τυχον παρατηρείται οφειλεται κυρίως στο υπερβαλλον ‘’ξεχειλωμα’’ του (101mm διαμετρος εμβολου αντι των 88, 90,100 των προηγουμενων μοντέλων απο το 1974 και μετα ¨η των 67,73,82mm των R50,60,75 του 1970- η διαδρομη παρεμεινε η ιδια σε ολα τα μοντελα στα 70mm πλην του 1200=73mm) το οποιο εγινε ως προειπα για αυξηση ιπποδυναμης/Ροπης ¨η ροπης/ιπποδυναμης με οποια σειρα θελεις εσυ!!! Μια καταναλωση λαδιου που εχει ειναι φυσικο επακολουθο της αεροψυκτης φυσης του και ο κατοχος την αποδεχεται ¨η οχι, εγω π.χ δεν μπορεσα να εγκλιματιστω σε αυτο!!! Παρόλο που ταξιδευα ΑΣΥΓΚΡΙΤΩΣ ΑΝΕΤΟΤΕΡΑ και ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ απο τα προηγουμενα αφρικα μου αυτο το καθε 500κμ να προσθετω λαδι μου καθοταν στον λαιμό!!!

Τα προβληματα των GS ειναι στα περιφεριακα τους, σημερα διαβαζα για το σερβο καποιου συμφουρμιτη σε αυτον τον ιστοχωρο αλλα κ ιαλλου πριν καιρο σε άλλα φορουμς μιας και δεν ειναι ο μονος!! Εξάλλου δυο χρονια μετα την παρουσιαση του συγκεκριμενου συστηματος κι ενα χρονο μετα το περασμα του στην παραγωγη η ιδια η BMW σταματησε να εφοδιαζει τις μοτοσυκλετες της με αυτό!!!
Διαβαζω εδω σε αυτον τον ιστοχωρο (και οχι μονο) για ηλεκτρικα, για διαροες βαλβολινων, για μην λειτουργια του ταδε οργανου στο πανελ των οργανων, για εισροη νερου στον προβολεα, για αναξιοπιστο οργανο ενδειξης σταθμης βενζινης κ.α. προβληματακια τα οποια ειχα κι εγω στο 1100 μου το 1999!! Κι εχουν περασει 10 χρονια απο τοτε!!!
Αυτο δεν σημαινει οτι ο μποξερ ειναι αναξιόπιστος ουτε και η GS εν γενει, απλως ειναι προβληματακια τα οποια ''δυσκολευουν'' τινά την ζωη του κατοχου σε κάποιες στιγμες της συμβιωσης μαζι της!!! Καποιοι συμβιβαζονται και κάποιοι οχι!!!!
Ο φιλος με το GS με το προβλημα στο σερβο αναρωτιεται αν πρέπει να εγκαταλειψει την BMW!! Αυτο δηλωνει απογοητευση και στενοχωρια απο,νομιζω, δεδηλωμενο φαν της εταιρείας!!! Για κάποιους αρκει μια μοτο να φρεναρει σαν την Μ1 του Ροσσι, να στριβει σαν τρενο, και να εχει ονομα, για άλλους να φρεναρει αριστα (κι ας μην φτανει τα επιπεδα της Μ1), να στριβει γρηγορα εως ταχιστα (κι ας μην ειναι τρενο), να εχει ονομα (κι ας μην ειναι βαρυγδουπο) και να μην ασχολειται ΠΟΤΕ μαζι της παρα μονον οταν την πλενει και στα σερβις της

Σου παραθετω ενα σαιτ (http://www.motorcyclistonline.com/motorcycle_recalls/01/bmw/index.html) με ολες τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ ανακλησεις ΟΛΩΝ των μοτοσυκλετων παγκοσμιως, μετρα ποσες ειναι των GS αλλα και τι αφορουν αυτες, ειναι πολυ σημαντικο αυτο διοτι αν κοιταξεις την τελευταια (17/04/2009) του 1200 GS, και την οποια δεν διαβασα να εχει ανακοινωθει απο την BMW Hellas, αναφερει επι λεξη:

‘’ BMW IS RECALLING MODEL YEAR 2008 R1200 GS AND R1200 GS ADVENTURE MOTORCYCLES. IN CERTAIN SITUATIONS, SUCH AS HIGH GENERATOR SPEEDS COMBINED WITH LARGE DEMANDS FOR ELECTRICAL CURRENT, SPURIOUS SIGNALS COULD EMERGE WITHIN THE MOTORCYCLE'S ELECTRICAL SYSTEM. IF THIS WERE TO OCCUR, IT COULD AFFECT THE PRESSURE SENSOR SIGNALS OF THE ANTI-LOCK BRAKE SYSTEM (ABS) CONTROL UNIT. IF THIS HAPPENED, THE ABS COULD SWITCH OFF; HOWEVER, IN SUCH A SITUATION, A WARNING LAMP WOULD ILLUMINATE. NORMAL BRAKING WOULD STILL BE AVAILABLE TO SLOW AND STOP THE MOTORCYCLE’’.
Σκεψου να ειναι ο κατοχος σε φρεναρισμα πανικου με το ABS εν λειτουργια και ξαφνικα να συμβει αυτό, το αποτέλεσμα θα ειναι η πτωση λογω μπλοκαρισματος του τροχου!!
Απο αυτο το σαιτ μπορειτε να τσεκαρετε τι απο αυτες εχει ανακοινωσει και η BMW Hellas!!!
Ειναι κιαυτος ενας λογος (περαν του οικονομικου) που οι πωλησεις της ειναι καλες μεν αλλα οχι οσες θα μπορουσε να ειναι στην πραγματικοτητα!!! Διότι αν ειναι καποιος να δωσει 15000- 18000ε και να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις.....ε, ειναι λιγο οξυμωρο δεν νομιζεις???

Και για να μην θεωρηθει οτι ευλογαω τα γενια μου το Βαραντερο την περιοδο 2003-2006 παρουσιαζε προβλημα στο ιμμομπιλαιζερ!! Δηλαδη εκει που πηγαινες με 60¨η 160, σε στροφη ¨η σε ευθεια ξαφνικα ο κινητηρας επαυε να λειτουργει(!!!) αφου ξαφνικα δακοπτοταν η επαφη μεταξυ κλειδιου και ECM!! Αυτο αν συνεβαινε σε στροφη.......ειχες σιγουρη θεση στο ΚΑΤ το λιγοτερο, αν συνεβαινε μεσα στην πολη την ωρα που εστριβες στην γωνια με μικρη ταχυτητα το τιμονι διπλωνε και παρτον κατω, αν συνεβαινε σε ευθεια γονατιζες στον δρομο και ευχαριστουσες τον θεο που δεν συνεβησαν οι δύο παραπανω περιπτωσεις!!! Απο το 2007 ομως και μετα το προβλημα διορθωθηκε με αλλαγη του προμηθευτη του εν λογω συστηματος (ηταν εγγλεζος κι εγινε Γερμανοισπανος!!!!)

Αλλα περαν τουτου ουδεν!!! Τιποτε το σοβαροτερο αυτου δεν παρουσίασε!! Το ΜΕΓΑ λαθος της χοντα ηταν που δεν ανακοινωσε ανακληση θεωρωντας το μεμονωμένη περιπτωση, η οποια και ασφαλως δεν ηταν μιας και στην Ευρωπη τα 3 απο τα 10 τουλαχιστον Βαραντερο παρουσίαζαν αυτο το προβλημα!! Και το κοστος επιδιορθωσης δεν ηταν αμελητεό αφου μαζι με τα εργατικα αγγιζε τα 250ε.
Και μια και μιλαμε για βλαβες σου παραθετω αυτες που εβγαζαν και βγαζουν τα βαραντερο μεχρι και σημερα:
MK1 (1999-2002) = α) ανορθωτης τασης (50,000κμ και πλεον) λογω μη επαρκους αερισμου του με αποτέλεσμα την υπερθερμανση του και β) τρομπα καυσιμου (60,000κμ και πλεον, λογω ληξης της ζωης της μιας και ηταν κοινη αυτοκινηταδικου τυπου)
ΜΚ2 (2003-2006) χωρις ABS= α)ιμμομπιλαιζερ, β) ανακληση για τον διακοπτη του πλαινου σταντ, γ) ανορθωτης τασης (50,000κμ και πλεον) λογω μη επαρκους αερισμου δ) μπαταρία, παρεδιδε το πνευμα της στο 6μηνο αντε 10μηνο απο την αγορα της ΜΟΤΟ αγνωστο γιατί. Λεγεται οτι αυτο συνεβαινε λογω του κλεισιματος του εργοστασιου της YUASA στην Ιαπωνια και μεταφορα αυτου στην Ταιβαν, ε) τα μαυρα πλαστικα εσωτερικα του εξωτερικου φερινγκ τα οποια......ασπριζαν με τον καιρό και στ) ‘’καψιμο’’ των πλαστικων του εξωτερικου μαυρου πλαστικου των οργανων σε ορισμενες περιπτωσεις
ΜΚ2 (2003-2006) με ABS= α)ιμμομπιλαιζερ, β) ανακληση για τον διακοπτη του πλαινου σταντ, δ) μπαταρία, παρεδιδε το πνευμα της στο 6μηνο αντε 10μηνο απο την αγορα της ΜΟΤΟ αγνωστο γιατί. Λεγεται οτι αυτο συνεβαινε λογω του κλεισιματος του εργοστασιου της YUASA στην Ιαπωνια και μεταφορα αυτου στην Ταιβαν, , ε) τα μαυρα πλαστικα εσωτερικα του εξωτερικου φερινγκ τα οποια......ασπριζαν με τον καιρό και στ) ‘’καψιμο’’ των πλαστικων του εξωτερικου μαυρου πλαστικου των οργανων σε ορισμενες περιπτωσεις
ΜΚ3 (2007-σημερα) χωρις ABS= δακρυσμα πισω αμορτισερ στα πρωτα 10,000κμ και τιποτε απο τα παραπανω μεχρι τωρα
ΜΚ3 (2007-σημερα) με ABS= δακρυσμα πισω αμορτισερ στα πρωτα 10,000κμ και τιποτε απο τα αραπανω μεχρι τωρα

Αν μου ξεφευγει κανενα και το ξερεις κανεις άλλος ας το προσθεσει!!

Και επαναλαμβανω, δεν θελω να πω οτι το ενα ειναι αξιοπιστοτερο του άλλου, απλα εγω και αρκετοι άλλοι δεν θελουμε να ασχολουμαστε με την μοτο μας πλην του πλυσιματος και των σερβις της, αυτο και τιποτε αλλο!!

GeorgeP
05-05-2009, 14:12
ενταξει, γελασα :)κι εγω με το χιουμορ σου (πραγματικα οχι ειρωνικα) αλλα σε 10 χρονια δεν θα υπαρχει μποξερ BMW
-------------------------------------------------------------------------
Και επαναλαμβανω, δεν θελω να πω οτι το ενα ειναι αξιοπιστοτερο του άλλου, απλα εγω και αρκετοι άλλοι δεν θελουμε να ασχολουμαστε με την μοτο μας πλην του πλυσιματος και των σερβις της, αυτο και τιποτε αλλο!!

μια παρενθεση στο παραπανω ποστ, οταν το 1999 παντρευτηκα η συζυγος μου με πηγε στον αδερφο του πατερα της στην Κερκυρα οπου κατοικει, αφου του εξηγησα την αγαπη μου για τις μοτοσυκλετες με πηγε στο υπογειο όπου φυλασσει την παλαια BMW του RT100 χρωματος υπεροχου μπλε σε αριστη κατασταση!! ειχε στο κοντερ της 230,000κμ ολα σε ταξιδια αλλα και στον αγωνα του Πειραια μιας και ηταν εκτελωνιστης!!! Την χαιδεψα, την επλυνα, εκατσα επανω της και την εβαλα εμπρος με μια μιζια παρόλο που ειχε να δουλεψει χρονια!!! Ρελαντι αμεσως!! Κι ας ειχαν να δουλεψουν τα bing (kαρμπυρατερ) ο Θεος ξερει για ποσο!! Καθομουν κι ακουγα αυτο το μπασσο γλυκο γουργουρητο ΑΥΤΟΥ του μποξερ και τρελαινομουν!! μετα την πηγα μια βολτα (μικρη) και καπου στον δρομο με πηραν τα κλαματα απο συγκινηση διοτι μετα απο 30 τοσα χρονια εκανα ΕΠΙΤΕΛΟΥς το παιδικο μου ονειρο (και τις ονειρωξεις μου επισης γιαυτην) πραγματικοτητα αφου την πηγα μια βολτα!!!! Κλεισιμο παρενθεσης!!!!

mjtir
05-05-2009, 16:04
Φιλε Γιωργο χαρας το κουραγιο σου να γραφεις αυτα που γραφεις με τοση θερμη και παθος.
Αποδυκνειεις οτι εισαι το ιδιο κολυμενος με την varadero σου οσο εμεις με την GS μας.

Υγ. Οσο και να πιεσα τον εαυτο μου να γινει κατοχος varadero παρα τις τοσες πιεσεις συγκενων και φιλων η αισθηση πανω στην gs για μενα και το οδηγικο μου στυλ ηταν μερα με νυχτα...και αυτο τελικα μετρησε

Υγ.Αυτο με τα καυσαερια για την Ελλαδα τουλαχιστον με εκανε και:sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
05-05-2009, 21:00
Φιλε Γιωργο χαρας το κουραγιο σου να γραφεις αυτα που γραφεις με τοση θερμη και παθος.
Αποδυκνειεις οτι εισαι το ιδιο κολυμενος με την varadero σου οσο εμεις με την GS μας.

Υγ. Οσο και να πιεσα τον εαυτο μου να γινει κατοχος varadero παρα τις τοσες πιεσεις συγκενων και φιλων η αισθηση πανω στην gs για μενα και το οδηγικο μου στυλ ηταν μερα με νυχτα...και αυτο τελικα μετρησε

Υγ.Αυτο με τα καυσαερια για την Ελλαδα τουλαχιστον με εκανε και:sm7::sm7::sm7:

το κουραγιο δεν μου λειπει ειναι αληθεια??
Αλλα δεν εχω κωλυμα με το Βαραντερο ειδικα, κωλυμα εχω με την μη ενασχοληση μου με τα οχηματα γενικα που κατα καιρους κατεχω!! Αν ειμουν κωλημενος με το βαραντερο ¨η την Χοντα δεν θα επαιρνα GS το 1999!!

NLS
05-05-2009, 23:12
ενταξει, γελασα :)κι εγω με το χιουμορ σου (πραγματικα οχι ειρωνικα) αλλα σε 10 χρονια δεν θα υπαρχει μποξερ BMW με την υπαρχουσα δομη διοτι ερχονται οι EURO 4 προδιαγραφες ρυπων τις οποιες αυτος ο μποξερ δεν μπορει να υπερκερασει λογω παλαιοτητας!!! Eνω o ''V2'' της Χοντα ειναι σχεδιασμενος για μεχρι την Euro 5!!
...
Και επαναλαμβανω, δεν θελω να πω οτι το ενα ειναι αξιοπιστοτερο του άλλου, απλα εγω και αρκετοι άλλοι δεν θελουμε να ασχολουμαστε με την μοτο μας πλην του πλυσιματος και των σερβις της, αυτο και τιποτε αλλο!!

1) Εδώ είσαι και εδώ είμαι. Μακάρι να είμαστε εδώ σε 10 χρόνια και υγιείς και θα δούμε αν θα υπάρχει boxer. Μπορεί να έχει γίνει ακόμα και υδρόψυκτος (και να βρουν χώρο για αυτό - εξάλλου το έχουν ήδη κάνει πριν 10-15 χρόνια δοκιμαστικά), αλλά δεν τον βλέπω να σταματάει σύντομα. Περιττό επίσης να πω ότι ότι ακούγαμε για το Euro 4 άκουγα και για το Euro 3 (δεν είχα boxer τότε). Χωρίς να σε προσβάλω και δεν σε μειώνω, αλλά αμφιβάλλω ότι έρχεσαι ευθεία απέναντι στο μηχανολογικό επιτελείο των Γερμανών της κυρίας.

2) Το σάιτ για τις ανακλήσεις το ξέρω. Μην κινδυνολογείς τόσο. Όλα τα οχήματα έχουν ανακλήσεις και μερικές μάλιστα από τις περιγραφές είναι τρομαχτικές. Υπάρχουν και τα ποδήλατα.

3) Δεν θες να λες για την αξιοπιστία αλλά όλο και λες ε. Σχεδόν στεναχωριέμαι που το λέω, αλλά τις περισσότερες ζημιές σε μοτό τις έφαγα από Honda. Λυπάμαι επίσης που το λέω, αλλά οι δυο BMW που είχα μέχρι τώρα ΟΧΙ μόνο προσέχω ΜΟΝΟ το σέρβις τους (και αυτό καμιά φορά όχι τόσο - ειδικά με την προηγούμενη - α και φυσικά όχι το πλύσιμο τους), όχι μόνο έχω συμπληρώσει μια και μοναδική φορά λάδι στα τελευταία 20000 χλμ. που έχω στην τωρινή μου (και αυτό ήξερα πως, πότε και γιατί κάηκε) αλλά ρε γμτ... συγνώμη κιόλας, δεν μου έχει βγάλει τίποτα (άκυρο, σχεδόν τίποτα, read below).



Βέβαια όταν μου την έφερε η αντιπροσωπεία, ξέχασε να βάλει την ποδιά κάτω από το μοτέρ (!) και ήρθε μετά από 2 μήνες (να χαρώ εγώ διαδικασίες).
Στο πρώτο enduro training μου έσκασε το μπροστινό αμορτισέρ (βέβαια αυτό δεν είναι BMW, αλλά τέσπα), φυσικά αλλάχτηκε. Ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι σχεδόν ήταν απαρατήρητο αυτό στο δρόμο λόγω της περίεργης γεωμετρίας του μπροστινού μου.
Εκείνη την μέρα (μάλλον λόγω λάσπης) κόλλησε η ένδειξη θερμοκρασίας (του... καιρού, όχι του μοτέρ) όλη μέρα και ξεκόλλησε την επόμενη.
Επίσης μου ράγισε (και είχα έτσι για 5-6000 χλμ. μέχρι που αποφάσισα να το πω στην αντιπροσωπεία να την αλλάξει εγγύηση) το παρμπρίζ δίπλα από βίδα του αλλά μάλλον από αλλοδαπό που την έπλυνε με πιεστικό σε πίεση για αυτοκίνητο (δεν το πρόσεξα τότε).
...α και από όταν έβαλα το πίσω LED (fidemporaaaaaaa!?) συχνά πυκνά το canbus διαμαρτύρεται ότι έχω ζημιά πίσω λάμπας (όχι πάντα), χωρίς να σημαίνει ότι δεν δουλεύει (απλά βγαίνει η ένδειξη).


Αρκετά πραγματάκια θα έλεγα ε. Α και ενδιάμεσα, έχει πέσει μια φορά αυτοκίνητο επάνω μου (από το πλάι) και ένα περιπολικό αποφάσισε να ανοίξει την πόρτα του την ώρα που πέρναγα και εγώ την βρήκα "κόχη" όχι καν ανοιγμένη τελείως (μαχαίρι δηλαδή). Αποτέλεσμα; Κάποιες ζημιές "ομορφιάς" για την μοτό (ελάχιστες, αφού καν δεν ασχολήθηκα να τις φτιάξω ακόμα, οπότε και μπορείς να τις δεις άμα βρεθούμε) και εκείνοι, ο πρώτος έπεσε το δεξί του φανάρι στο δρόμο και το δεξί του φτερό γύρισε και συνάντησε την δεξιά του πόρτα (καλό ε) ενώ το περιπολικό απέκτησε μια πόρτα που έγινε φυσαρμόνικα και μπορούσες να πιάσεις την εσωτερική πετούγια, από την έξω μεριά. Α και τις δυο φορές δεν έπεσα αλλά και το πόδι μου δεν έπαθε τίποτα (χαίρομαι που είχα boxer και έχω ακόμα πόδι).

Κατά τα άλλα, δεν θυμάμαι κάτι. Βέβαια μόνο 2-παρά χρόνια την έχω και μόνο 20000+ έχω κάνει. Έχουμε μέλλον.

Δεν ξέρω πόσο χάλια σου βγήκε η 1100 σου (που σημειωτέο έχει μεγάλη διαφορά από την τωρινή 1200 σε όλα - άλλα καλά, άλλα για τους φανατικούς κακά), αλλά υπάρχουν "lemons" σε όλες τις μάρκες και μοντέλα. Μεμονωμένες περιπτώσεις δεν χαρακτηρίζουν τίποτα.

Ανέφερες ένα παιδί που είπε εδώ στο forum για το πρόβλημα με τα servos του (που επίσης είπες άρα ξέρεις ότι πια δεν χρησιμοποιούνται - πράγμα που διαφεύγει και από το παιδί όταν φτάνει να λέει ότι από αυτά χαρακτηρίζεται όλη η μάρκα και μπορεί να μην την ξανασκεφτεί). Δεν νομίζω όμως κανείς από όλους τους άλλους εμάς να μπήκε στο forum για να γράψει "α τι ωραία που ήταν τα φρένα μου σήμερα". Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει. Το ξανάπαμε, τις γκρίνιες (και βάσιμες ΚΑΙ αβάσιμες) θα ακούς σε τέτοιους χώρους, λογικό είναι.

Παράδειγμα ακόμα και εσύ ο ίδιος. Αν κάποιος πάρει 100% αυτά που λες, τότε:

1) Πρέπει αμέσως να πουλησει την BMW του.
2) Να μην ξαναπάρει BMW γιατί δεν θέλει μόνο σέρβις και πλύσιμο (!).
3) Κάθε 500 χλμ. βάζουμε λάδι.
4) Αν εχουμε boxer την κάναμε, έχουμε ένα μοτέρ 50 χρόνια παλιότερο από του varadero.
5) ...το οποίο μοτέρ δεν θα ξαναδούμε κιόλας γιατί δεν θα καλύπτει τις μελλοντικές προδιαγραφές ρύπων (ξέρεις δηλαδή ήδη τι μπορεί να φτιάξει η BMW, άρα μάλλον πρέπει να σε πάρουν στην εταιρία να τους το λες).

Συγνώμη Γιώργο χωρίς παρεξήγηση, επιλέγω να μη λάβω τελείως υπόψη τα - δεν λέω, τεκμηριωμένα με κάποιο τρόπο - λεγόμενα σου.

Μάλλον επίσης για ένα περίεργο λόγο η μεγαλύτερη μάζα αγοραστών mega on-off moto, έχουν λάθος κριτήρια και επιλέγουν την GS.

Επιλέγω να είμαι ένα από αυτά τα... θύματα.
:D

NLS
05-05-2009, 23:47
και μια ερώτηση επειδή τώρα παρατήρησα κάτι...

Απο αυτο το σαιτ μπορειτε να τσεκαρετε τι απο αυτες εχει ανακοινωσει και η BMW Hellas!!!
Ειναι κιαυτος ενας λογος (περαν του οικονομικου) που οι πωλησεις της ειναι καλες μεν αλλα οχι οσες θα μπορουσε να ειναι στην πραγματικοτητα!!! Διότι αν ειναι καποιος να δωσει 15000- 18000ε και να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις.....ε, ειναι λιγο οξυμωρο δεν νομιζεις???Υπονοείς ότι η αντιπροσωπία... "κρύβει" ανακλήσεις; Μας αφήνει δηλαδή στον κίνδυνο για να μη χάσει πωλήσεις; (και μάλιστα ειδικά η Ελληνική αντιπροσωπία, οι ξένες αν κατάλαβα δεν έχουν αυτό το θέμα)
Όχι γιατί αν λες κάτι τέτοιο αν ισχύει είναι θέμα εισαγγελέα να τους τυλίξει σε πολλές κόλλες χαρτί (καλό θα ήταν να πεις και τις πηγές σου, που δηλαδή βασίζεις κάποιο τέτοιο συμπέρασμα), ενώ αν δεν ισχύει μπορεί να σημαίνει και κάνα εξώδικο (minimum) προς εσένα αν το πάρει χαμπάρι η BMW Hellas (πράγμα όχι περίεργο, public forum είμαστε, όχι κάνα κλειστό δωμάτιο).
Ελπίζω βέβαια απλά να μην κατάλαβα τα λεγόμενα σου.

Όσο για το τελείωμα του παραπάνω quote: "να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις", ε προσπαθώ να μην παρεξηγήσω πάλι τα λεγόμενα σου, αλλά μπορεί εύκολα να χαρακτηριστεί εμπαθές (και είναι φυσικά σίγουρα αναληθές όπως θα επιβεβαιώσουν ΟΛΟΙ οι εδώ χρήστες/αναβάτες).

Αυτά είχα να συμπληρώσω. Please ξεκαθάρισε μου την ερώτηση που κάνω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

GS_maniac
05-05-2009, 23:56
μια παρενθεση στο παραπανω ποστ, οταν το 1999 παντρευτηκα η συζυγος μου με πηγε στον αδερφο του πατερα της στην Κερκυρα οπου κατοικει, αφου του εξηγησα την αγαπη μου για τις μοτοσυκλετες με πηγε στο υπογειο όπου φυλασσει την παλαια BMW του RT100 χρωματος υπεροχου μπλε σε αριστη κατασταση!! ειχε στο κοντερ της 230,000κμ ολα σε ταξιδια αλλα και στον αγωνα του Πειραια μιας και ηταν εκτελωνιστης!!! Την χαιδεψα, την επλυνα, εκατσα επανω της και την εβαλα εμπρος με μια μιζια παρόλο που ειχε να δουλεψει χρονια!!! Ρελαντι αμεσως!! Κι ας ειχαν να δουλεψουν τα bing (kαρμπυρατερ) ο Θεος ξερει για ποσο!! Καθομουν κι ακουγα αυτο το μπασσο γλυκο γουργουρητο ΑΥΤΟΥ του μποξερ και τρελαινομουν!! μετα την πηγα μια βολτα (μικρη) και καπου στον δρομο με πηραν τα κλαματα απο συγκινηση διοτι μετα απο 30 τοσα χρονια εκανα ΕΠΙΤΕΛΟΥς το παιδικο μου ονειρο (και τις ονειρωξεις μου επισης γιαυτην) πραγματικοτητα αφου την πηγα μια βολτα!!!! Κλεισιμο παρενθεσης!!!!




Φίλε έγραψες σε λίγες μόνο γραμές τι σημαίνει αγάπη και σεβασμός για την μοτοσυκλέτα

:sm4::sm4:

NLS
05-05-2009, 23:58
(άκυρο)

NLS
05-05-2009, 23:58
Φίλε έγραψες σε λίγες μόνο γραμές τι σημαίνει αγάπη και σεβασμός για την μοτοσυκλέτα

:sm4::sm4:

συμφωνώ πολύ ωραία παρένθεση
(και για ότι μηχανή και να αφορούσε)
όμορφο

GeorgeP
06-05-2009, 13:01
και μια ερώτηση επειδή τώρα παρατήρησα κάτι...

Υπονοείς ότι η αντιπροσωπία... "κρύβει" ανακλήσεις; Μας αφήνει δηλαδή στον κίνδυνο για να μη χάσει πωλήσεις; (και μάλιστα ειδικά η Ελληνική αντιπροσωπία, οι ξένες αν κατάλαβα δεν έχουν αυτό το θέμα)
Όχι γιατί αν λες κάτι τέτοιο αν ισχύει είναι θέμα εισαγγελέα να τους τυλίξει σε πολλές κόλλες χαρτί (καλό θα ήταν να πεις και τις πηγές σου, που δηλαδή βασίζεις κάποιο τέτοιο συμπέρασμα), ενώ αν δεν ισχύει μπορεί να σημαίνει και κάνα εξώδικο (minimum) προς εσένα αν το πάρει χαμπάρι η BMW Hellas (πράγμα όχι περίεργο, public forum είμαστε, όχι κάνα κλειστό δωμάτιο).
Ελπίζω βέβαια απλά να μην κατάλαβα τα λεγόμενα σου.

Όσο για το τελείωμα του παραπάνω quote: "να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις", ε προσπαθώ να μην παρεξηγήσω πάλι τα λεγόμενα σου, αλλά μπορεί εύκολα να χαρακτηριστεί εμπαθές (και είναι φυσικά σίγουρα αναληθές όπως θα επιβεβαιώσουν ΟΛΟΙ οι εδώ χρήστες/αναβάτες).

Αυτά είχα να συμπληρώσω. Please ξεκαθάρισε μου την ερώτηση που κάνω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Δεν κρυβω καμια εμπαθεια για καμια εταιρεια!! Εξηγησα τους λογους για τους οποιους δεν εχω πια BMW!! Αν ειναι αναληθη τα σαιτ που παρεθεσα τοτε ναι κι εγω λεω ψεματα!!

Οσο για τα υπόλοιπα εχεις ΠΜ!!