PDA

View Full Version : ... κάθε τόσο ακούω και απο 1 περιστατικό ESA!!!


evanslam
11-08-2011, 20:05
Είναι τραγικό πλεον να συνειδητοποιείς πόσο συχνό και πιθανό είναι να σκάσει πλεον η πανάκριβη σου ESA!

Ελεος πια!!!! :(:mad::mad::mad:ΝεύραΝεύραΝεύρα

Εχω πειστεί πλεόν πως κάποια μέρα θα έρθει και η σειρά μου που θα κοιτάξω απο κάτω και θα διαπιστώσω τα συνήθη ύποπτα λαδάκια κάτω απο το αμορτισερ!

Είμαι δεν είμαι στην εγγύηση ή στην καλή θέληση της 'μαμας' δεν μου αρκει πλεον να ξέρω οτι είναι πολύ πιθανό να μου συμβεί και εμένα και να μετράω μέρες!

Γι' αυτό και θα το ξαναπώ..... τι στο καλό όλο και κάποιοι απο τους ιθύνοντες της BMW Hellas θα το προσέξουν σε ένα forum με 5000 περίπου BMWδάκηδες και οι περισσότεροι GSαδες!

ΝεύραBMW Hellas ξεκίνα επιτέλους την ανάκληση με WP και ESA II τώρα.....!!!!!Νεύρα

ortho
11-08-2011, 20:10
Μπα!!!

Προφανώς τους κοστίζει λιγότερο να αντιμετωπίζουν κάθε περίπτωση βλάβης που σκάει στην εγγύηση ή auf Kulanz, καλή θέληση.

EOD-K9
11-08-2011, 20:14
:hmmm::hmmm::hmmm:

vpentza
11-08-2011, 20:22
γίνε πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ...

αναφέρεσαι στη μπροστινή ή την πίσω ανάρτηση ;) ???

:hmmm:

tattoopanther
11-08-2011, 22:21
.,.,για την ριμάδα την πίσω μιλάμε.,.,

άσε που άρχισε να πετάει και η μπροστά.,.,.,.,

pale
11-08-2011, 22:24
Να συνυπολογίσεις το πόοοοοοοοοοοοοοσα μηχανάκια κυκλοφοράνε και σε πόσα ακούγεται οτι έχουν πρόβλημα
Γιατί απλά όποιος δεν έχει πρόβλημα απλά δεν το γράφει.Εγώ δεν έχω:o

tattoopanther
11-08-2011, 22:26
και πόσοι έχουν και δεν το λένε.,.,.,.,.,.

vasorfa
11-08-2011, 22:44
και πόσοι έχουν και δεν το λένε.,.,.,.,.,.



και ποσοι εχουν και ΔΕΝ το ξερουν.....:o

vasorfa
11-08-2011, 22:46
γίνε πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ...

αναφέρεσαι στη μπροστινή ή την πίσω ανάρτηση ;) ???

:hmmm:


στην αρχη...ηταν μονο πισω.....δθστυχως ομως....εμφανιζετε το προβλημα και μπροστα...:yz:yz:yz

erasel
11-08-2011, 22:50
Είναι τραγικό πλεον να συνειδητοποιείς πόσο συχνό και πιθανό είναι να σκάσει πλεον η πανάκριβη σου ESA!

Ελεος πια!!!! :(:mad::mad::mad:ΝεύραΝεύραΝεύρα

Εχω πειστεί πλεόν πως κάποια μέρα θα έρθει και η σειρά μου που θα κοιτάξω απο κάτω και θα διαπιστώσω τα συνήθη ύποπτα λαδάκια κάτω απο το αμορτισερ!

Είμαι δεν είμαι στην εγγύηση ή στην καλή θέληση της 'μαμας' δεν μου αρκει πλεον να ξέρω οτι είναι πολύ πιθανό να μου συμβεί και εμένα και να μετράω μέρες!

Γι' αυτό και θα το ξαναπώ..... τι στο καλό όλο και κάποιοι απο τους ιθύνοντες της BMW Hellas θα το προσέξουν σε ένα forum με 5000 περίπου BMWδάκηδες και οι περισσότεροι GSαδες!

ΝεύραBMW Hellas ξεκίνα επιτέλους την ανάκληση με WP και ESA II τώρα.....!!!!!Νεύρα





Αν και δεν έχω το ίδιο μηχανάκι και καταλαβαίνω περίπου πόσο ωραίο θα είναι να το καβαλάει κανείς και όντως έτσι θα είναι παρ'όλα αυτά έχεις δίκιο έτσι θα όφειλε η bmw !:(
Δεν φτιάχνεται κάνα συλλογικό γράμμα προς την "μαμά" μπορεί και να οφελήσει :hmmm:

IOTH1X
11-08-2011, 22:58
Αγαπητοί συνφορουμήτες

πολύ φοβάμαι ότι η λύση είναι μία, χρυσή και Σουηδέζα

REK
11-08-2011, 23:36
εχεις απόλυτο δικιο φίλε Βαγγελη,απορώ με τον τρόπο που σκέφτεται ο Γερμανός..:Απορία::hmmm::Απορία:

για ακομη μια φορά και δεν θέλω να ευλογίσω τα γενια μου(ουτε του φίλου μου, που με επεισε να την παραγγείλω χωρίς ESA)νομίζω οτι ηταν "μαγική"κινηση που την πηρα ανευ...

REK
11-08-2011, 23:37
Αγαπητοί συνφορουμήτες

πολύ φοβάμαι ότι η λύση είναι μία, χρυσή και Σουηδέζα


ακριβη λυσή..αλλα ιδανική..;)

jarhead
11-08-2011, 23:46
εχεις απόλυτο δικιο φίλε Βαγγελη,απορώ με τον τρόπο που σκέφτεται ο Γερμανός..:Απορία::hmmm::Απορία:

για ακομη μια φορά και δεν θέλω να ευλογίσω τα γενια μου(ουτε του φίλου μου, που με επεισε να την παραγγείλω χωρίς ESA)νομίζω οτι ηταν "μαγική"κινηση που την πηρα ανευ...

Kαι εγω καταφερα να πεισω το αδελφακι μου και την πηρε χωρις και ολα μια χαρα!!!

vasorfa
11-08-2011, 23:50
μαγκες....ΔΕΝ φταιει το esa.....απλα...σκιζετε και δακρυζει η τσιμουχα του βακτρου...μην τρελαθουμε...το esa...(ηλεκμτρο.ικο κομματι της αναρτησης) ΔΕΝ παθαινει τιποτα....;)

evanslam
12-08-2011, 00:17
μαγκες....ΔΕΝ φταιει το esa.....απλα...σκιζετε και δακρυζει η τσιμουχα του βακτρου...μην τρελαθουμε...το esa...(ηλεκμτρο.ικο κομματι της αναρτησης) ΔΕΝ παθαινει τιποτα....;)

Έχει δίκιο ο Βασιλης! Δεν φταίει η ESA και δεν χαλάει εκείνη! Απλά είναι φιξ με το αμορτισέρ που σπάει η τσιμούχα και η μονη λύση είναι η αντικατάσταση!
Απλά αν τύχει σε μηχανή χωρίς ESA το μαλλί πάει κανά 500αρικο ενώ με ESA περνάει το 2000αρο!
Προσφατα προστεθηκε και η λύση της επισκευής του χαλασμενου αμορτισέρ εκτός BMW με πολυ χαμηλό κόστος!
Το ερώτημα όμως παραμένει:
γιατί να μπαίνουν σε μπελάδες οι κάτοχοι των gs με ESA εφόσον υπάρχει πρόβλημα διαπιστωμένη με παρτίδα ελαττωματικων Showa και δεν τα αλλάζει με τα wp όπως εφοδιάζει πολλά απο τα νέα μοντέλα του 2011;

Και εντάξει να το δεχτώ ότι θα μου το αλλάξει μέσα στην εγγύηση η με καλή θέληση.
Στις καλύτερες των περιπτώσεων αυτο έγινε σε διάστημα τουλάχιστον μιας εβδομάδας με 10 ημερών! Πρόσφατο παράδειγμα: ο Παναγιωτης (aeriko) ο οποίος έχασε το ταξίδι του!

evanslam
12-08-2011, 00:20
Γί αυτο και μου τη δίνει παρα πολυ το όλο θέμα!

Όλα τα αλλα είναι μια χαρα με τη μπουμπου και τη ´μαμά´ της!

gsmaniac
12-08-2011, 00:23
Εγω πάντως αν είχα επιλογή το 2007.....με ESA θα την επαιρνα:o

evanslam
12-08-2011, 00:43
Εγω πάντως αν είχα επιλογή το 2007.....με ESA θα την επαιρνα:o

Ας πούμε ότι μου αρέσει να ρισκαρω οπότε και εγω το ίδιο θα εκανα! Πριν το adventure που έχω είχα το απλό του 08 και το είχα πάρει χωρίς ESA.
Σίγουρα δεν θα ηθελα να ξαναγυρισω πάλι στα χειροκινητα σεταρισματα!

napgeo
12-08-2011, 01:06
Εάν κάμει ανάκληση η εταιρεία θα κλείσει.

Κάντε ένα καφεδάκι μπροστά αντί να κρυβόσαστε στα Λιοντάρια. Σας το έχω προτείνει πόσες φορές…Νεύρα

adventure
12-08-2011, 06:54
Είναι θέμα πάντως κάτι πρέπει να γίνει .

Η καλύτερη λύση νομίζω είναι αυτή που πρότεινε ο φίλος erasel ανοίξτε νέο θέμα στο φόρουμ να μαζευτείτε όσοι από εσάς έχουν ESA και κάντε μια ομαδική επιστολή στη μαμά να δούμε τη θα γίνει .

;) :)

:cool: :cool: :cool:

marioman
12-08-2011, 08:35
Υπομονη....κατι θα΄ρθει....

Spied: BMW R1200GS with Ohlins electronic suspension - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/New-bikes/2011/July/jul111-spied-bmw-r1200gs-with-ohlins-electronic-suspension/);)

GregoryA
12-08-2011, 11:52
Καντε γράμμα και δημοσιευστε το στο διεθνή τυπο, αυτό τους πονάει!!!!

evanslam
12-08-2011, 12:28
Υπομονη....κατι θα΄ρθει....

Spied: BMW R1200GS with Ohlins electronic suspension - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/New-bikes/2011/July/jul111-spied-bmw-r1200gs-with-ohlins-electronic-suspension/);)

Ευχαριστούμε Μάριε αλλά για τα καινούρια τι να το κάνουμε αφου ήδη τα αμορτισερ έχουν πλεον αλλάξει και μάρκα WP και κωδικό προφανώς για να λυθεί το πρόβλημα! Ακόμα δεν εχει πάρει το αφτί μου να χτυπήσει ESA II με WP, αν και είναι νωρίς ακόμα!

evanslam
12-08-2011, 12:35
Πάντως να πούμε για τους "ατυχους" που τους τύχει και χτυπήσει η ESA εκτός εγγύησης και καλής θέλησης, πως υπάρχουν 2 λύσεις οικονομικότερες απο την αντικατάστση της μαμας!

1. Επισκευή του κατα τα άλλα μη επισκευάσιμου showa αμορτισερ σε κάποιον εδώ στην Αθήνα. ( δεν θυμάμαι όνομα και τηλέφωνο αλλά μπορούν να βρεθούν)

2. Η λύση της wilbers με το σετ που περιλαμβάνει και ESA και για εμπρος και για πίσω περίπου στα 1500 αν θυμάμαι καλά ( και πλέον επισκευάσιμα αμορτισερ)!

Αν αναμονή της λύσης της χρυσής σουηδέζας με επιλογές ESA και κατα πολλά ευρώ παραπάνω βεβαίως αυτές είναι οι 2 άμεσες λύσεις για τους κατακαημένους:(:D

evanslam
12-08-2011, 12:38
Εάν κάμει ανάκληση η εταιρεία θα κλείσει.

Κάντε ένα καφεδάκι μπροστά αντί να κρυβόσαστε στα Λιοντάρια. Σας το έχω προτείνει πόσες φορές…Νεύρα

Καντε γράμμα και δημοσιευστε το στο διεθνή τυπο, αυτό τους πονάει!!!!


Μήπως να βάλουμε τον Ναπό να συντάξει μια επιστολή παραπόνων προς την BMW και να την υπογράψουμε όλοι εμείς; :D;)

aeriko
12-08-2011, 12:56
Ευχαριστούμε Μάριε αλλά για τα καινούρια τι να το κάνουμε αφου ήδη τα αμορτισερ έχουν πλεον αλλάξει και μάρκα WP και κωδικό προφανώς για να λυθεί το πρόβλημα! Ακόμα δεν εχει πάρει το αφτί μου να χτυπήσει ESA II με WP, αν και είναι νωρίς ακόμα!
Βαγγέλη μην είσαι τόσο σίγουρος.

evanslam
12-08-2011, 13:16
Βαγγέλη μην είσαι τόσο σίγουρος.

Μακάρι να ήμουν και να ήταν και η BMW αλλά τα στατιστικά θα μιλήσουν ξανα.:(

Αν υπάρχει κάποιος που του εσκασε η ESA με WP ας το πει εδώ!

Πάντως για να αλλάξουν προμηθευτή αυτό κάτι λέει.

Απο την άλλη το κουλό είναι πως σε όσους κάνει αντικατάσταση με παλιό Showa τους ξαναβάζει πάλι Showa τη στιγμή που εφοδιάζει πλεον όλα της τα 11αρια με WP!!!

evanslam
12-08-2011, 13:23
χε χε όποιος παρακολουθήσει το thread μπορεί και να νομίσει οτι την έχω πάθει και εγώ την δουλειά με την ESA :D.

Που να την πάθω και εγω δηλαδή τι έχει να γίνει....:D:D:D.


Anyway ακόμα και ετσι όπως έχουν τα πράγματα.... εγώ δηλώνω ερωτευμένος με την χοντρούλα μου και ας μου κάτσει και ESA κάποια στιγμή!

Κάτοχος GS απο το 2004 (F650GS 2002, R1200 GS 2008, και τώρα R1200 GSA 2010) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για τις επιλογές μου.

aeriko
12-08-2011, 13:33
Οπως έχεις αναφέρει και παραπάνω είμαι προσφάτως παθών με την μπροστινή ανάρτηση. Το νέο κομμάτι που μου τοποθέτησαν και υποτίθεται ότι έχει νέο αμορτισέρ διατηρεί τον ίδιο κωδικό με το παλαιό. Τυχαίο;;; Ανάθεμα αν ξέρουν και αυτοί τι βάζουν.

REK
12-08-2011, 13:48
Μήπως να βάλουμε τον Ναπό να συντάξει μια επιστολή παραπόνων προς την BMW και να την υπογράψουμε όλοι εμείς; :D;)

:sm8:
:sm8:
:sm8: