PDA

View Full Version : ταξιδι προς την σαμοθρακη


efthimis petroupoli
14-08-2011, 19:15
καλησπερα σε ολο το forum!! μιας και η καλοκαιρινη αδεια πλησιαζει σκεφτηκα να παρω την καλη μου (g650gs) και να ξεκινησουμε απο την αχρωμη και δυσοσμη αθηνα και να καταληξουμε στην μαγευτικη σαμοθρακη.Η καλη μου μου ζητησε σαν χαρη να μην την παω απο την ελλειπη τοπιων εθνικη αλλα απο το επαρχιακο δικτυο οπου ειναι πλουσιο σε φυση.Εχει κανεις κατα νου τη διαδρομη να με βοηθησει καθως επισης και ποση ειναι η χιλιομετρικη αποσταση γιατι το ψαξιμο που εκανα στο net δεν απεφερε και πολλα αποτελεσματα...ααα!!! θα ξεκηνισω στις 5 το πρωι απο ορχομενο και θελω μεχρι τις 5 το απογευμα να ειμαι αλεξανδρουπολη...ζηταω πολλα? ευχαριστω εκ των προτερων :D

egefalikos
15-08-2011, 01:24
Ευθύμη από Θεσ/νίκη πάρε τον επαρχιακό για Ασπροβάλτα-Καβάλα-Ξάνθη! Περνάει κοντά από την θάλασσα και πριν την Ξάνθη στο χωριό Παράδεισος κάτσε για καφέ δίπλα στα δροσερά νερά του Νέστου! Από Ξάνθη πάρε πάλι τον επαρχιακό για Κομοτηνή να δείτε τον υδροβιότοπο στο Πόρτο Λάγος και τον Άγιο Νικόλαο που είναι μέσα στο νερό! Μετά φτάνεις Κομοτηνή και μπαίνεις στην Εγνατία για Αλεξ/πολη! Μόλις φτάσεις παίρνεις τηλέφωνο (στο προφίλ μου είναι) και κερνάω καφεδάκι! :) Καλό δρόμο να έχεις φίλε, αναμένω! :)

giclas
15-08-2011, 07:13
οταν φτασης Σαμοθρακη δοσε τα χερετισματα στι γηνεκα του προεδρου απο τους γενεους της Σαμοθρακης !!!!!

efthimis petroupoli
15-08-2011, 13:13
καλημερα φιλΕ egefalike :) ευχαριστω για τις οδηγιες και θα τις ακολουθησω κατα γραμμα! θα ηθελα επιπλεον να ρωτησω κατι..μηπως εχεις υποψην σου ποση ωρα μπορει να ειναι αυτη η διαδρομη χωρις τα καφεδακια? υπολογιζω μια μεση ταχυτητα στα 120 καθως θα κανω και καλο φορτωμα. επισης οι φιλοι απο τα "νοτια" ας ριξουν και αυτοι καμια ιδεα για καμια καλη διαδρομη απο αθηνα μεχρι θεσσαλονικη φυσικα με ωραια τοπια και γιατι οχι και χωρις διοδια ;)

efthimis petroupoli
15-08-2011, 13:13
η γυναικα του προεδρου??? δεν την θυμαμαι...καλη καλη?:sm7:

giclas
15-08-2011, 13:44
η γυναικα του προεδρου??? δεν την θυμαμαι...καλη καλη?:sm7:
θα ηταν καλητερα να ρωτησης τον οδηγο του δικητη !!!:sm7:
(ατακες απο την τενια οι γενεοι της Σαμοθρακης )

ενας γενεος ειναι ετημος να κουτουποση τη γηνεκα του δημαρχου κετι τετιο κε λεη....
-ειμαι γηνεκα δημαρχου
-ειμαι οδηγος δικητη !!!!!:sm7:

Kosttis
15-08-2011, 15:27
Φίλε μου καλησπέρα!
Πότε ξεκινάς για Σαμοθράκη;
Εγώ είμαι ήδη καθοδόν προς τα εκεί.

http://www.gsforum.gr/Εκδρομές-εντός-Ελλάδος-13/Προγραμματισμός-Εκδρομής-Αθήνα-Ορμένιο-Πτολεμαίδα-21170/index4.html#post429936
(Post 40)
Τώρα σου γράφω από παραλία της Καβάλας:)

Τώρα για το ταξίδι από τα νότια:
Από Αθήνα το Μάιο έκανα ένα ταξίδι
προς Αλμυρό Βόλου, όλο από επαρχιακό δίκτυο. Για να πάρεις ιδέες:
http://www.gsforum.gr/Εκδρομές-εντός-Ελλάδος-13/21-5-2011-Αθήνα-Ν-Αγχίαλος-Αν-δεν-υπήρχε-η-Ν-Ε-Ο-20791/

Καλό δρόμο!

Kosttis
15-08-2011, 15:39
...ααα!!! θα ξεκηνισω στις 5 το πρωι απο ορχομενο και θελω μεχρι τις 5 το απογευμα να ειμαι αλεξανδρουπολη...ζηταω πολλα?
Αν πας όλο το ταξίδι ή έστω μεγάλο μέρος του από επαρχιακό δίκτυο νομίζω πως οι δώδεκα ώρες δεν σε φτάνουν με τίποτα και είναι πάρα πολύ κουραστικό! 800-900 χλμ σε μια μέρα δεν είναι και παιχνίδι.
(Προσωπική μου άποψη και δεν είμαι έμπειρος)
Προτείνω αν είναι να πας σερί πάρε την εθνική.
Kosttis

efthimis petroupoli
15-08-2011, 18:11
Καλησπερα κωστη! ειδα τα 2 προηγουμενα posts και ανυπομονω να ξεκινησω το ταξιδι μου!! θελω να σου πω και εσενα ενα ευχαριστω για τις σημαντικες πληροφοριες καθως επισης και να σου ευχηθω καλο δρομο και καλα να περασεις!! Εγω που λες λεω να ξεκινησω στις 19/8 το απογευμα απο την παλια εθνικη με πρωτη σταση και διανυκτερευση στον ορχομενο.Την αλλη μερα το αγριο χαραμα ξεκιναω το ταξιδι μου...τωρα που βλεπω και τις φωτογραφιες (ζηλεψα) αρχιζω να συνηδητοποιω πως σε μια μερα ειναι δυσκολο να φτασω γιατι με τοσο ομορφα μερη που θα δω οι στασεις μαλλον δεν θα ειναι οι απαραιτητες για ανεφοδιασμο μα σιγουρα παραπανω. :) Καπου με βλεπω να κατασκηνωνω και στις 21/8 που θα φτασω Αλεξανδρουπολη και αφου ΠΡΩΤΑ γνωρισω και πιω ενα καφεδακι με τον egefaliko περναω απεναντι στο μαγευτικο νησι...εσυ θα εισαι ακομα σαμοθρακη μεχρι τοτε? Αν ναι θα χαρω πολυ να συναντηθουμε :D

efthimis petroupoli
15-08-2011, 18:18
οπα!!βλεπω πως οι ημερομηνιες συμπιπτουν...μα τι διαβαζα τοοοοση ωρα? φταιει που δουλευω ολο το 3ημερο και παρουσιαστηκε προβλημα στην τρομπα βενζινης :sm7:μαλλον θα το πιουμε παρεα το καφεδακι

Kosttis
15-08-2011, 18:36
Αν έχεις προγραμματίσει να προλάβεις το πρωινό πλοίο σίγουρα θα το πιούμε παρέα και θα συνταξιδέψουμε:)
Εισητήρια για το πλοίο έχεις κλείσει;
Αν όχι.... Σύμφωνα με τον egefaliko πρέπει :) ! Εγώ έκλεισα τηλεφωνικως στο πρακτορείο της Σαμοθράκης και έστειλα τα λεφτά με έμβασμα. Θα τα πάρω το πρωί της Κυριακής από συνεργαζόμενο πρακτορείο της Αλεξανδρούπολης

efthimis petroupoli
15-08-2011, 19:26
λογω του festival που γινεται στο νησι θα εχει πολυ κοσμο οποτε την τριτη το πρωι θα παω να τα κλεισω.εσυ τι ωρα εχεις κλεισει τα εισητηρια σου?το πιθανοτερο ειναι πως θα κλεισω για απογευμα για να εχω και λιγο χρονο αβατζο οποτε το καφεδακι θα το πιουμε ολοι μαζι παρεα :)

Kosttis
16-08-2011, 00:40
Έκλεισα με το πλοίο των 12:00 για να μην χάσω όλη τη μέρα!
Βέβαια εγώ θα κατεβαίνω Αλεξανδρούπολη από Ορεστιάδα. Θα είμαι κοντά.
Μακάρι να σου βγει το πρόγραμμα και να συναντηθούμε!

efthimis petroupoli
16-08-2011, 01:12
Έκλεισα με το πλοίο των 12:00 για να μην χάσω όλη τη μέρα!
Βέβαια εγώ θα κατεβαίνω Αλεξανδρούπολη από Ορεστιάδα. Θα είμαι κοντά.
Μακάρι να σου βγει το πρόγραμμα και να συναντηθούμε!
χμμμμ....πολυ πιθανο να τα πουμε εξαρταται που θα με βρει η νυχτα το προηγουμενο βραδυ.λογικα θα εχω καταφερει να "μαζεψω" αρκετα χιλιομετρα την πρωτη μερα του ταξιδιου καλα χιλιομετρα λοιπον!!!

adventure
16-08-2011, 06:48
Καλά να περάσετε παιδιά καλούς δρόμους και φυσικά περιμένουμε τις φώτο έτσι για να μην ξεχνιόμαστε .:D

:) :) ;)

Kosttis
16-08-2011, 09:06
Ευχαριστούμε και εννοείται πως αμέσως μετά έχει φώτο!!!!

efthimis petroupoli
16-08-2011, 14:49
Να σαι καλα φιλε adventure εννοειτε πως θα αποσταλουνε φωτος στο forum αν καποια στιγμη μαθω πως γινονται αυτα τα κολπα:sm7:

egefalikos
16-08-2011, 15:00
Ευθύμη η διαδρομή από την παλαιά Ε.Ο.Θεσ/νικη-Αλεξ/πολη θα σου βγει 3.30-4 ώρες με χαλαρούς ρυθμούς, συν ένα καφεδάκι και το εκκλησάκι στο Πόρτο Λάγος ΄βάλε ένα πεντάωρο!
Με τα εισητήρια έκανες τίποτα?

efthimis petroupoli
16-08-2011, 21:50
καλησπερα!!! εισητηρια εβγαλα για τις 23 για να εχω την ευελιξια να τα αλλαξω αν χρειαστει.μου ειπαν πως αλλαγες γινονται το πολυ 24 ωρες πριν!!! ανυκουστο αλλα τεσπα αποφασισα πως το ταξιδι θα γινει 2ημερο για να το απολαυσω οποτε στις 21 το πρωι εχει συναντηση για καφεδακι μαζι και με κωστη στην ομορφη αλεξανδρουπολη :D:D:D

egefalikos
20-08-2011, 10:12
καλησπερα!!! εισητηρια εβγαλα για τις 23 για να εχω την ευελιξια να τα αλλαξω αν χρειαστει.μου ειπαν πως αλλαγες γινονται το πολυ 24 ωρες πριν!!! ανυκουστο αλλα τεσπα αποφασισα πως το ταξιδι θα γινει 2ημερο για να το απολαυσω οποτε στις 21 το πρωι εχει συναντηση για καφεδακι μαζι και με κωστη στην ομορφη αλεξανδρουπολη :D:D:D

Ευθύμη όλα καλά φίλε? Που βρίσκεσαι, ανηφορίζεις?

ARGI
20-08-2011, 13:14
Kαλά να περάσετε παιδιά, και καμιά βουτιά για εμάς που τελείωσε το καλοκαίρι...!!!!;)

Kosttis
20-08-2011, 19:24
Όλα καλά από Αρδα ποταμό!!!
Και βουτιές για όλους :)

Ευθύμη αν διαβάζεις το φόρουμ πάρε τα κινητά μας από το προφίλ μας. Σε περιμένουμε!

efthimis petroupoli
12-09-2011, 20:26
καλησπερα στην παρεα! μετα απο αρκετες μερες ξανα εδω! τι να πω? απο που να ξεκινησω? απιστευτη διαδρομη πανεμορφες διαδρομες αλλα ενα παραπονο απο τον ιδιο μου τον εαυτο...φιλε egefalike και kosti ειλικρινα στεναχωρηθηκα που δεν βρεθηκαμε και αυτο οπως καταλαβατε οφειλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε δικη μου αμελεια!:( εχασα το χαρτακι στη διαδρομη με τα τηλεφωνα σας και λογω του οτι αργησα λιγο απο τις καμποοσες στασεις εφυγα σφαιρα για το νησι χωρις καν να μπω σε καποιο καφε για να συνδεθω στο ιντερνετ.Μετα ειπα δεν πειραζει θα τα πουμε στην επιστροφη αλλα και εκει εφυγα παλι με την ψυχη στο στομα αυτη τη φορα για οικογενειακους λογους...ευελπιστω οτι το χειμωνα που σχεδιαζω παλι ενα ταξιδακι μαλλον προς τουρκια θα κανω καλυτερα κουμαντα και θα ειμαι συνεπης