PDA

View Full Version : GPS αδιαβροχο


ltsiorak
15-08-2011, 09:12
Γεια σας Βαραντερακιδες..... σορυ μπεμβεδακιδες ηθελα να πω

με το βαραντερομανια αγορασαμε αυτα τα gps με ομαδικη

Peaklife - 3.5 Inch Motorcycle GPS Navigator (All Terrain Edition) (http://www.chinavasion.com/portable-gps/cvugtr16/)

ειναι πολυ φθηνα και παρα πολυ καλα

τοποθετησαμε ολα τα λειτουργικα λογισμικα τις αγορας...

igo, garmin, dont panic, destinator, navigon, ktl

ειναι μια πολυ καλη αγορα για καποιον που δεν θελει να ξοδεψει 600 ευρα

εχει ολες τις λειτουργιες ενος zumo

gepol
15-08-2011, 09:16
Καλό φαίνεται, αλλά εκτός από την μικρή οθόνη, δεν βλέπω να έχει Bluetooth, πράγμα βασικό για μένα τουλάχιστον...

gepol
15-08-2011, 09:51
...τελικά έχει bluetooth μόνο για ακουστικά..

ltsiorak
15-08-2011, 12:54
γεια σου Γιωργο,

εχει πληρες λειτουργιες bluetooth,

αν και με 3.5 ιντσες οθονη πραγματικα ειναι τελειο και πολυ ευαναγνωστο.

WhiTeRaN
15-08-2011, 17:00
Λάζαρε καλησπέρα,

φαίνεται καλό...

Μπορείς να μας δώσεις κάποιες λεπτομέρειες ακόμα ?? π.χ. για την βάση στήριξης, για το ρεύμα αν έχει αντάπτορα για πρίζα, αν έχει χάρτες εγκατεστημένους ή αν έβαλες εσύ μετά και από που...? Λειτουργία με γάντια...? Ταχύτητα συνδεσης με δορυφόρο.. ανανέωση πορείας κτλ...

Πόσταρε και καμιά φώτο αν το έχεις βάλει στην μηχανή σου...

(Δεν σου ζήτησα και πολλά έ??? :):) )

ltsiorak
15-08-2011, 17:32
λοιπον

λογο του σκιαστρου που εχει ακομη και με δυνατο ηλιο βλεπεις παρα πολυ καλα,
επισης εχει δυο καλωδια

1) για μονιμη εγκατασταση στη μηχανη οπου παιρνεις ρευμα απο την μπαταρια η καπου αλλου και μεσω συνδεσμου για ευκολη εγαγωγη της βασης παιρνη ρευμα η βαση

2) για εγκατασταση στο αυτοκινητο στη δευτερη βαση που εχει με βεντουζα

ερχετε με δυο βασης, μια με βεντουζα για αυτοκινητο και μια με μπιλια για τη μηχανη

σχετικα με τα λογισμικα,

ο κινεζος το στελνει με οτι θελεις, αλλα εμεις στο βαραντερομανια εχουμε ενα παιδι που μας εβαλε 6 διαφορετικα σε ενα δικο του μενου, μπορειτε να ερθεται σε επικοινωνια να σας τα κανει σε περιπτωση ομαδικης η μεμονομενα.

ΗΤΑΧΥΤΗΤΑ με το δορυφορο στη συνδεση ειναι κατω απο 30 δευτερολεπτα, επισης η ταχυτητα του μηχανηματος ειναι κορυφαια μιας και τρεχει το garmin σε εμενα με ολους τους χαρτες στα 200 χωρις να κολλαει ... οταν αλλα των 500 ευρω κολουσαν...

γενικα με γαντια το δοκιμασα εχθες εν βροχη και ηταν αψογο

ειναι πληρος αδιαβροχο

οσο για συνδεσεις με bluetooth, εγω το συνδεω με την κινεζικη ενδοεπικοινωνια, με την midland και με ολες τις αλλες χωρις προβλημα,


σας παραθετω εικονες για το πως ειναι εγκατεστημενο

evanslam
15-08-2011, 18:17
Να το παίξω λίγο αντιΝΑΠΟ;

Το συγκεκριμένο forum είναι zumoκρατούμενο!
Έχουμε το zumo όχι γιατί είναι το καλύτερο αλλα γιατί είναι το πιο ακριβό!
Ακριβώς όπως και η μηχανή που καβαλαμε!
Αν θέλαμε φτηνό πράγμα που να τα κάνει όλα και αξιόπιστα όπως θα έλεγε ο Ναπό θα ειχαμε όλοι Honda!

Πάντως πέρα απο την πλάκα φαίνεται να είναι μια πολυ καλή λύση σε εξευτελιστικη τιμη!
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τις φωτο!

gepol
15-08-2011, 18:46
γεια σου Γιωργο,

εχει πληρες λειτουργιες bluetooth,

αν και με 3.5 ιντσες οθονη πραγματικα ειναι τελειο και πολυ ευαναγνωστο.

Ναι Λάζαρε, για όσους έχουν μάτια :p:p

Εγώ και με το Zumo που δανείστηκα κάποιες πληροφορίες δεν τις βλέπω, πχ τα όρια ταχύτητας. Αν το είχαν στις 4,3-5 το χτύπαγα αβλεπί :)

WhiTeRaN
15-08-2011, 18:49
Εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ καλό για την τιμή του...

Δεν σας κρύβω ότι σκέφτομαι να το αγοράσω...

Δεν ξέρω βέβαια ο επεξεργαστής Samsung S3C2416 400mHz τι δυνατότητες έχει... από μνήμη φαίνεται πολύ καλύτερο από τα "ακριβά"

Κάποιος εμπειρότερος χρήστης πλοηγού έχει άποψη για το θέμα...???

gepol
15-08-2011, 18:55
Δεν ξέρω βέβαια ο επεξεργαστής Samsung S3C2416 400mHz τι δυνατότητες έχει... από μνήμη φαίνεται πολύ καλύτερο από τα "ακριβά"

Κάποιος εμπειρότερος χρήστης πλοηγού έχει άποψη για το θέμα...???

Με Navigon που είναι ίσως το πιο βαρύ ίσως να έχει ένα θεματάκι, αλλά θέλω να ακούσω απόψεις....

GAGARIN
15-08-2011, 23:54
με igo8 και ndrive γυρισα τον ιουλιο 6 χωρες σε ολα ΑΡΙΣΤΟ μονο στην Αυστρια μου κολησε το igo8 αλλα πιστευω ηταν θεμα χαρτη Αυστριας γιατι με το ndrive δουλευε κανονικα ..........αν παθει κατι θα ξαναπαρω το ιδιο και λειτουργια κατα 90% με γαντια ολα αψογα

KRASOPATERAS
16-08-2011, 00:23
Βύσμα για ακουστικά έχει ?

ltsiorak
16-08-2011, 00:34
με igo8 και ndrive γυρισα τον ιουλιο 6 χωρες σε ολα ΑΡΙΣΤΟ μονο στην Αυστρια μου κολησε το igo8 αλλα πιστευω ηταν θεμα χαρτη Αυστριας γιατι με το ndrive δουλευε κανονικα ..........αν παθει κατι θα ξαναπαρω το ιδιο και λειτουργια κατα 90% με γαντια ολα αψογα

βρε καλος τον.... που χαθηκες εσυ? σε εστειλε την καρτα το σταθης???

ltsiorak
16-08-2011, 00:42
Με Navigon που είναι ίσως το πιο βαρύ ίσως να έχει ένα θεματάκι, αλλά θέλω να ακούσω απόψεις....

φιλος δουλευω καθε μερα το navigot στη θεσσαλονικη και παει τελεια....

για εμενα το προβλημα που ειχα με ολα τα gps ηταν το garmin που με κολουσε σχεδον με ολους τους επεξεργαστες ειδικα οταν ετρεχα η οταν ημουν σε χωματοδρομους... με αυτο απλα δεν εχω κανενα προβλημα....


οσο αφοα το zumoκρατουμενο σιτε....

Ρε παιδια το ιδιο gps προτυνα και σε αλλο βαραντερο φορουμ και ολοι με την ειπαν... με ειχαν ριξει στα σ**** ημαρτον.... δεν με ενδιαφερει αν ειστε επιδηξιες... απλα ενημερωσα μηπως και καποιο παιδι θελει ενα φθηνο gps ...

δεν νομιζω ολοι να πηραν το gs με κασερια...

και μην κοιτατε το δεντρο... δειτε λιγο το δασος... να μην χαθουμε στους δρομους ...

GAGARIN
16-08-2011, 07:20
βρε καλος τον.... που χαθηκες εσυ? σε εστειλε την καρτα το σταθης???

Λαζο ειχαμε βρεθει στα Γιαννενα 1 ωρα και μου το μονταρε........τελικα κρατησα μονο igo8 και ndrive και το garmin το χω σε αλλη καρτα για καβατζα ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-08-2011, 05:14
Ρε παιδια το ιδιο gps προτυνα και σε αλλο βαραντερο φορουμ

και ολοι

με την ειπαν...

με ειχαν ριξει στα σ****

ημαρτον....


δεν με ενδιαφερει αν ειστε επιδηξιες...

δεν νομιζω ολοι να πηραν το gs με κασερια...






... δεν ξέρω τι σου είπαν σε άλλο ή άλλα φόρουμ,

ούτε και που σε είχαν ρίξει - ούτε και μας ενδιαφέρει άλλωστε ...

Το ήμαρτον ... πού κολλάει ???

Το είστε /είμαστε επιδειξιομανείς (γιατί επιδειξίας σημαίνει άααααλλο πράγμα),

από πού το συμπεραίνεις ????

Απ' ότι διάβασα στα παραπάνω ποσταρίσματα,

όλοι έδειξαν ενδιαφέρον για να μάθουν λεπτομέρειες - χάρτες, λειτουργικό, φωτογραφίες ...

Εγώ δεν είδα καμιά απαξίωση του προϊόντος που προτείνεις, ούτε κάτι που να υπονοεί κασέρια κ κεφαλοτύρια ...

Για ξαναδιάβασε το thread κ τα ξαναλέμε ...

Εξάλλου, έχουμε κάνει ομαδική GPS κ φτηνότερης αξίας ΕΔΩ (http://www.gsforum.gr/%CE%9F%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-94/%CE%9F%CE%9C%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%91-gps-2541/) ... TIBO A4050 με 255€,

κ μάλιστα με αρκετά μεγάλη συμμετοχή κ επιτυχία ...



.

griv_gs
17-08-2011, 23:15
Την ίδια απορία είχα και εγώ με τον Λεοντόκαρδο:confused:

zortal
18-08-2011, 11:06
Καλό φαίνεται,



φαίνεται καλό...

Μπορείς να μας δώσεις κάποιες λεπτομέρειες ακόμα ?? )


Πάντως πέρα απο την πλάκα φαίνεται να είναι μια πολυ καλή λύση σε εξευτελιστικη τιμη!
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τις φωτο!

Εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ καλό για την τιμή του...



.....θέλω να ακούσω απόψεις....

.... σε ολα ΑΡΙΣΤΟ

Βύσμα για ακουστικά έχει ?


Όλες μα ΟΛΕΣ οι απαντήσεις ήταν θετικές ή ερωτηματικές, αλλά με ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ για το προιόν.
Είναι άδικο κατά τη γνώμη μου, να μας συγκρίνεις με άλλα σάιτς που πιθανόν σε έβρισαν ή σου ξεφτίλισαν την πρόταση;;;;:(:(:(:yz:yz:yz
Καλές πωλήσεις στους μανιακούς;)

aeriko
18-08-2011, 11:31
Να το παίξω λίγο αντιΝΑΠΟ;

Το συγκεκριμένο forum είναι zumoκρατούμενο!
Έχουμε το zumo όχι γιατί είναι το καλύτερο αλλα γιατί είναι το πιο ακριβό!
Ακριβώς όπως και η μηχανή που καβαλαμε!
Αν θέλαμε φτηνό πράγμα που να τα κάνει όλα και αξιόπιστα όπως θα έλεγε ο Ναπό θα ειχαμε όλοι Honda!

Πάντως πέρα απο την πλάκα φαίνεται να είναι μια πολυ καλή λύση σε εξευτελιστικη τιμη!
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τις φωτο!
Να αντιλαμβανόμαστε και το χιούμορ που διαθέτουν πολλά μέλη μας, με τάση ορισμένες φορές, τον αυτοσαρκασμό

Gemat
18-08-2011, 13:13
Βύσμα για ακουστικά έχει ?

Εξαιρετικη ερωτηση.... αν μπορει καποιος να την απαντησει...

Στις φωτογραφιες δεν φαινεται τιποτα σχετικο.

Οσο αφορα τον μικρο επεξεργαστη, εχω παιξει με διαφορα GPS και δεν ειναι παντα εκεινο με τα περισσοτερα Mhz ταχυτερο! Εχω αγορασει ενα κινεζικο GPS με ARM Dual Core στα 600Mhz και δεν μπορω να πω οτι παει σφαιρα!

Για το "ακριβο" της υποθεσης, αποψη μου ειναι οτι σε μια κατηγορια προιοντων που αλλαζει τεχνολογια 2 φορες τον χρονο, προτιμο το φθηνοτερο που μου κανει τη δουλεια!

katsab
18-08-2011, 15:50
ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΥ.ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

WhiTeRaN
18-08-2011, 17:11
ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΥ.ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

Δεν κάνουμε καμία ομαδική....??????

EvVas
18-08-2011, 18:58
τελικά βύσμα για ακουστικά έχει;

KRASOPATERAS
19-08-2011, 00:34
τελικά βύσμα για ακουστικά έχει;

Έλα μου ντέ! Ακόμα περιμένω την απάντηση.

Αν έχει βύσμα πιστεύω ότι είναι μια ενδιαφέρων αγορά, παρόλο που έχω τρία και κάθονται το ποσό που κάνει είναι πολύ δελεαστικό για αδιάβροχο!

mAthosalas
19-08-2011, 06:21
Tσεκαρα για το GPS Navigator που λεμε στο Τοπικ...ΔΕΝ εχει υποδοχη για ακουστικα οπως με ενημερωσε ανθρωπος που μιλησα εκει.Επισης για 1 κομματι η τιμη ειναι 90.17,τα εξοδα αποστολης ειναι 25.62 δηλαδη συνολο για αποστολη Ελλαδα 115.79 ευρω.Να σημειωσω οτι η αποστολη γινεται με EMS.
Aυτα προς ενημερωση τυχοντα ενδιαφεροντος...:)
Ισως καποιος που εχει ηδη τη συσκευη μπορει να δωσει παραπανω στοιχεια ;)

WhiTeRaN
19-08-2011, 09:53
Tσεκαρα για το GPS Navigator που λεμε στο Τοπικ...ΔΕΝ εχει υποδοχη για ακουστικα οπως με ενημερωσε ανθρωπος που μιλησα εκει.Επισης για 1 κομματι η τιμη ειναι 90.17,τα εξοδα αποστολης ειναι 25.62 δηλαδη συνολο για αποστολη Ελλαδα 115.79 ευρω.Να σημειωσω οτι η αποστολη γινεται με EMS.
Aυτα προς ενημερωση τυχοντα ενδιαφεροντος...:)
Ισως καποιος που εχει ηδη τη συσκευη μπορει να δωσει παραπανω στοιχεια ;)

116 ευρώ για αυτό το μηχάνημα νομίζω είναι πάρα πολύ καλό ποσό.

Εγώ θα το παραγγείλω, αν ενδιαφέρεται άλλος για να κάνουμε ομαδική και να μειωθεί κι άλλο η τιμή ας το πει...

GAGARIN
19-08-2011, 11:02
δεν εχει βυσμα για ακουστικα...........ενα κομπακι αριστερα για on-off και δεξια ενα καπακι με θυρα usb και κουμπακι reset

mAthosalas
19-08-2011, 11:32
Εγώ θα το παραγγείλω, αν ενδιαφέρεται άλλος για να κάνουμε ομαδική και να μειωθεί κι άλλο η τιμή ας το πει...
Kι εγω το βρισκω ενδιαφερον...:cool:
δεν εχει βυσμα για ακουστικα...........ενα κομπακι αριστερα για on-off και δεξια ενα καπακι με θυρα usb και κουμπακι reset
Θοδωρη για πες μου.Με το κρανος εν κινησει,ο ηχος ειναι αντιληπτος πχ για οδηγιες πλοηγησης;Επαρκει ή δεν ακουγεται;:hmmm:Ο μοναδικος ενδοιασμος μου για παραγγελία ειναι αυτος.Αν λυθει κι αυτο,τοτε παμε για παραγγελιά!

yns
19-08-2011, 11:46
Ίσως να ενδιαφερόμουν κι εγώ αν φορτώνει ανάβαση, όπως και να'χει θα το δω μετά την Παγκρήτια.

GAGARIN
19-08-2011, 12:07
Kι εγω το βρισκω ενδιαφερον...:cool:

Θοδωρη για πες μου.Με το κρανος εν κινησει,ο ηχος ειναι αντιληπτος πχ για οδηγιες πλοηγησης;Επαρκει ή δεν ακουγεται;:hmmm:Ο μοναδικος ενδοιασμος μου για παραγγελία ειναι αυτος.Αν λυθει κι αυτο,τοτε παμε για παραγγελιά!

Kωστα δεν το συνδεσα με το bt του κρανους .......δεν μπορω να ακουω οδηγιες και στο προηγουμενο ειχα κοψει το βυσμα και στο αυτοκινητο σε κανα ταξιδι το χαμηλωνω εντελως.......οπως εγραψα και παραπανω του τρεξα igo8 + ndrive και ολα οκ μετο ndrive καλυτερο μεσα σε μεγαλες πολεις και πολυπλοκα round about σιγουρα τρεχει και αλλα εξισου καλα που αν εχεις ανθρωπο να στα μονταρει σε μια sd ειναι ιδανικο για τα λευτα του και αν παρειγγειλεις 2-3 οπως εκανα εγω (2) θα μοιραστειτε μτφ και ειναι super για την τιμη του

Gemat
19-08-2011, 12:53
δεν εχει βυσμα για ακουστικα...........ενα κομπακι αριστερα για on-off και δεξια ενα καπακι με θυρα usb και κουμπακι reset

μου φαινεται λιγακι ατοπο να ειναι σχεδιασμενο για μοτο και να μην εχει εξοδο για τα ακουστικα....

mAthosalas
19-08-2011, 15:22
μου φαινεται λιγακι ατοπο να ειναι σχεδιασμενο για μοτο και να μην εχει εξοδο για τα ακουστικα....
Ετσι ειναι,εχει ομως bluetooth για συνδεση με ακουστικο...

ltsiorak
19-08-2011, 17:09
δεν εχει βυσμα για ακουστηκα,

εγω το συνδεω και με τη Midlant και με την κινεζικη που εχω και ειναι καμπανα
ο ηχος..

εμας με 15 κομματια μας βγηκε περιπου 105 ευρώ ολα μαζι. μαζι με την αποστολη απο τον υπευθηνο του φορουμ στο σπιτι μας.

EvVas
19-08-2011, 18:18
και ενώ ετοιμαζόμουν να το πάρω..... δεν έχει υποδοχή για ακουστικά:yz:yz:yz
Κρίμα γιατί φαίνεται ωραίο. :hmmm::hmmm:

katsab
19-08-2011, 20:29
ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ,ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΩ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ.

mAthosalas
19-08-2011, 21:04
και ενώ ετοιμαζόμουν να το πάρω..... δεν έχει υποδοχή για ακουστικά:yz:yz:yz
Κρίμα γιατί φαίνεται ωραίο. :hmmm::hmmm:
Και γιατι κολλας στα ακουστικα και δεν παιρνεις και ενα bluetooth ακουστικο να το συνδεσεις και να ακους χωρις καλωδια χωρις τιποτα...Ετσι απλα...:cool:

mAthosalas
19-08-2011, 21:06
εμας με 15 κομματια μας βγηκε περιπου 105 ευρώ ολα μαζι. μαζι με την αποστολη απο τον υπευθηνο του φορουμ στο σπιτι μας.

Πληρωσατε Τελωνειο ή οχι;...:hmmm:

ltsiorak
20-08-2011, 00:33
Πληρωσατε Τελωνειο ή οχι;...:hmmm:

δεν ξερω..... το κανονισε ενα ατομο απο το φορουμ, το πως δεν το ξερω...

αλλα μπορειτε να ερθετε σε επικοινωνια μαζι του, ισως να μπορεί να αναλάβει και το σεταρισμα αλλα και την παραγγελεια.


Ζητω συγνώμη αν παρεξηγηθήκατε απο τα γραφόμενα μου, έδωσα λάθος νόημα.

gepol
20-08-2011, 07:49
Πράγματα απο Κίνα σπάνια τρώνε δασμούς, αλλά ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος. Χρειάζεται πολύ προσοχή στην επιλογή του μεταφορέα όμως. Αν σταλούν με κούριερ (DHL, FEDEX κλπ), τότε όχι μόνε τρώνε δασμούς στα σίγουρα αλλά και διαδικαστικές χρεώσεις.

WhiTeRaN
20-08-2011, 09:31
ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ,ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΩ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ.

Εγώ είμαι μέσα.... ;)

aleckan
20-08-2011, 10:22
Πράγματα απο Κίνα σπάνια τρώνε δασμούς, αλλά ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος. Χρειάζεται πολύ προσοχή στην επιλογή του μεταφορέα όμως. Αν σταλούν με κούριερ (DHL, FEDEX κλπ), τότε όχι μόνε τρώνε δασμούς στα σίγουρα αλλά και διαδικαστικές χρεώσεις.

Παιδια το συγκεκριμενο gps και απο την συγκεκριμενη εταιρια το πηρα το χειμωνα που μας περασε.Οντας ασχετος μεχρι τοτε σε αγορες εκτος Ευρωπαικης Ενωσης ζητησα να μου το στειλουν με DHL .Και ετσι εγινε μονο που κοστισε αλλα τοσα χρηματα (εξοδα λεει φυλαξης ,διαικπεραιωσης κλπ κλπ) και πολυ προσωπικο τρεξιμο στο τελωνειο του Ελ Βενιζελος. Αν δεν το αναλαμβανα εγω και αφηνα την DHL να μου το φερει νου ζητουσε αλλα 180 ευρω!!!
Τελος παντων αν δεν παθεις δεν θα μαθεις και ετσι εμαθα πως η μονη μεταφορικη που συμφερει ειναι η EMS που συνεργαζεται μετα ΕΛΤΑ και σου φερνει το πακετο σπιτι με μηδενικη σχεδον επιβαρυνση.
Ελπιζω να βοηθησα...:)

WhiTeRaN
20-08-2011, 10:38
Παιδια το συγκεκριμενο gps και απο την συγκεκριμενη εταιρια το πηρα το χειμωνα που μας περασε.Οντας ασχετος μεχρι τοτε σε αγορες εκτος Ευρωπαικης Ενωσης ζητησα να μου το στειλουν με DHL .Και ετσι εγινε μονο που κοστισε αλλα τοσα χρηματα (εξοδα λεει φυλαξης ,διαικπεραιωσης κλπ κλπ) και πολυ προσωπικο τρεξιμο στο τελωνειο του Ελ Βενιζελος. Αν δεν το αναλαμβανα εγω και αφηνα την DHL να μου το φερει νου ζητουσε αλλα 180 ευρω!!!
Τελος παντων αν δεν παθεις δεν θα μαθεις και ετσι εμαθα πως η μονη μεταφορικη που συμφερει ειναι η EMS που συνεργαζεται μετα ΕΛΤΑ και σου φερνει το πακετο σπιτι με μηδενικη σχεδον επιβαρυνση.
Ελπιζω να βοηθησα...:)

Ευχαριστούμε Αλέκο,

Και ποια είναι η γνώμη σου από την χρήση του gps ? Είσαι ευχαριστημένος? Χάρτες από που έβαλες?

aleckan
20-08-2011, 11:02
Και ποια είναι η γνώμη σου από την χρήση του gps ? Είσαι ευχαριστημένος? Χάρτες από που έβαλες?[/QUOTE]

Μανωλη γενικα αξιζει τα λεφτα του .(μιλαω για τα εκατο τοσα που ειναι η χρεωση μαζι με τα ταχυδρομικα)
Ειναι οντως αδιαβροχο (δοκιμαστηκε), του λειπει μια υποδοχη για ακουστικα οπως αναφερθηκε, εγω το συνδεω με bluetooth, και εχεις πολυ καλη ακροαση στο κρανος και εχει ηχειο που ακουγεται πολυ καθαρα και δυνατα αν το χρησιμοποιησεις σε αυτοκινητο. με οδηγιες στα ελληνικα, οθονη αφης ,δεν εχει εχειριδιο για οδηγιες χρησης,εχει ομως μενου βοηθειας (επισης στα ελληνικα)στην οθονη ,που σχεδον καλυπτει τις οποιες αποριες σου σχετικα με την χρηση του.
Το πρωτοχρησιμοποιησα στο ταξιδι μας στα Βαλκανια με τους προεγκατεστημενους χαρτες που εχει.Εντυπωσεις? σ αλλες χωρες αψογες (Αυστρια-Σλοβενια) σ αλλες ανυπαρκτες (Βοσνια ) και σ αλλες αντιφατικες (Σερβια.Σκοπια),οπου επαθε κλακαζ και μας τυρανησε μη βρισκοντας το ξενοδοχειο μας στο Βελιγραδι.
Τελος ισως πρεπει Μανωλη να σκεφτειτε και το θεμα της πιθανης βλαβης (εμενα μου παρουσιασε πριν μια βδομαδα )και οπως καταλαβαινεις δεν παιζει θεμα εγγυησης...
Τελικα για να μη σας μπερδευω για το κατοσταρικο που στοιχιζει δεν μετανοιωσα.

Οτι αλλο νομισεις πως μπορω να σου απαντησω μη διστασεις:)

gepol
20-08-2011, 11:42
Η χρήση του με γάντια πως είναι?

Γιατί δεν παίζει θέμα εγγύησης? Οι 12 μήνες που γράφουν στο σάιτ τους?

WhiTeRaN
20-08-2011, 12:08
Η χρήση του με γάντια πως είναι?

Γιατί δεν παίζει θέμα εγγύησης? Οι 12 μήνες που γράφουν στο σάιτ τους?

Μήπως γιατί λόγω της χαμηλής αξίας κτήσης του, τα μεταφορικά μπρος πίσω καθιστούν ασύμφορη την αποστολή του για επισκευή στην Κίνα???

WhiTeRaN
20-08-2011, 12:17
Οτι αλλο νομισεις πως μπορω να σου απαντησω μη διστασεις:)


Αλέκο,
Από αυτά που περιγράφεις εσύ αλλά και από αυτά που είχε γράψει και ο Λάζαρος καταλαβαίνω ότι όντως για τα 100 ευρώ που κοστίζει το gps αξίζει...

Τώρα να ρωτήσω κάτι ακόμα...

Χάρτη Ελλάδας είχε προεγκατεστημένο ? Εαν ναι το δοκίμασες?

Τι ζημιά έπαθες ? Την έφτιαξες κάπου ή μπα....?

Πω πω... Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις νοιώθω άσχημα...:):):)

aleckan
20-08-2011, 12:19
Μήπως γιατί λόγω της χαμηλής αξίας κτήσης του, τα μεταφορικά μπρος πίσω καθιστούν ασύμφορη την αποστολή του για επισκευή στην Κίνα???

Aκριβως ετσι! οσον αφορα τη χρηση με γαντια ειναι δυνατη αλλα θελει λιγο εξασκηση η λεπτα δαχτυλα!!! κι οχι σαν τα δικα μου (εχω κοψει απο το γαντι του αριστερου χεριου το δειχτη στην ακρη για να με διευκολυνει στη χρηση του αλλα και στη χρηση των κουμπιων της ενδοσυνενοησης στο κρανος...

aleckan
20-08-2011, 12:36
Αλέκο,
Από αυτά που περιγράφεις εσύ αλλά και από αυτά που είχε γράψει και ο Λάζαρος καταλαβαίνω ότι όντως για τα 100 ευρώ που κοστίζει το gps αξίζει...

Τώρα να ρωτήσω κάτι ακόμα...

Χάρτη Ελλάδας είχε προεγκατεστημένο ? Εαν ναι το δοκίμασες?

Τι ζημιά έπαθες ? Την έφτιαξες κάπου ή μπα....?

Πω πω... Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις νοιώθω άσχημα...:):):)

Χαρτη της Ελλαδας εχει προεγκατεστημενο (και πολυ καλο μαλιστα),οπως και για καμμια 40ρια χωρες της Ευρωπης.(για αλλες αναλυτικους -Γαλλια,Γερμανια,Ιταλια) και γι αλλες συνοπτικους (τεως ανατολικες χωρες) οπου εχει μονο το βασικο Εθνικο δικτυο (Εθνικες οδους)
στις χωρες που εχει καλυψη,(και στην Ελλαδα)
εχει πληροφοριες για τα παντα! (Ξενοδοχεια,βενζιναδικα,νοσοκομεια κλπ κλπ)
Εμενα δεν λειτουργει το ηχειο του οποτε κατα τη χρηση στο αυτοκινητο δεν ακουω τις φωνητικες οδηγιες του, παρα μονον βλεπω την οθονη αλλα ειναι προβλημα... οσον αφορα το φτιαξιμο ειναι ακομα ετσι και μολις το επιοτρεψει ο χρονος θα το δωδω εδω στην Αθηνα για ελεγχο και βλεποντας και κανοντας.
Μεσα παντως στο κρανος εξακολουθει να ειναι πολυ καλο.
Και μην ξανακουσω -διαβασω ...συγνωμες χαρα μου αν σας βοηθαω στο ν αποφασισετε φιλοι.:D

gepol
20-08-2011, 12:36
Μήπως γιατί λόγω της χαμηλής αξίας κτήσης του, τα μεταφορικά μπρος πίσω καθιστούν ασύμφορη την αποστολή του για επισκευή στην Κίνα???

Δεν είμαι τόσο σίγουρος για αυτό. Εστειλα κάποιο χαλασμένο σκεύος σε παρόμοιες διαστάσεις στην Κίνα πριν μερικούς μήνες και πλήρωσα 14€ μεταφορικά. Επειδή ήταν σε εγγύηση μου το έστειλαν πίσω χωρίς χρέωση....δεν ξέρω η ChinaVasion τι κάνει, αλλά μια ερώτηση μπορούμε να κάνουμε....

WhiTeRaN
20-08-2011, 12:53
Δεν είμαι τόσο σίγουρος για αυτό. Εστειλα κάποιο χαλασμένο σκεύος σε παρόμοιες διαστάσεις στην Κίνα πριν μερικούς μήνες και πλήρωσα 14€ μεταφορικά. Επειδή ήταν σε εγγύηση μου το έστειλαν πίσω χωρίς χρέωση....δεν ξέρω η ChinaVasion τι κάνει, αλλά μια ερώτηση μπορούμε να κάνουμε....

Δεν έχεις άδικο.... φυσικά και μπορούμε να ρωτήσουμε!

WhiTeRaN
20-08-2011, 12:53
Χαρτη της Ελλαδας εχει προεγκατεστημενο (και πολυ καλο μαλιστα),οπως και για καμμια 40ρια χωρες της Ευρωπης.(για αλλες αναλυτικους -Γαλλια,Γερμανια,Ιταλια) και γι αλλες συνοπτικους (τεως ανατολικες χωρες) οπου εχει μονο το βασικο Εθνικο δικτυο (Εθνικες οδους)
στις χωρες που εχει καλυψη,(και στην Ελλαδα)
εχει πληροφοριες για τα παντα! (Ξενοδοχεια,βενζιναδικα,νοσοκομεια κλπ κλπ)
Εμενα δεν λειτουργει το ηχειο του οποτε κατα τη χρηση στο αυτοκινητο δεν ακουω τις φωνητικες οδηγιες του, παρα μονον βλεπω την οθονη αλλα ειναι προβλημα... οσον αφορα το φτιαξιμο ειναι ακομα ετσι και μολις το επιοτρεψει ο χρονος θα το δωδω εδω στην Αθηνα για ελεγχο και βλεποντας και κανοντας.
Μεσα παντως στο κρανος εξακολουθει να ειναι πολυ καλο.
Και μην ξανακουσω -διαβασω ...συγνωμες χαρα μου αν σας βοηθαω στο ν αποφασισετε φιλοι.:D


:sm8::sm8::sm8:

aleckan
20-08-2011, 12:57
Δεν είμαι τόσο σίγουρος για αυτό. Εστειλα κάποιο χαλασμένο σκεύος σε παρόμοιες διαστάσεις στην Κίνα πριν μερικούς μήνες και πλήρωσα 14€ μεταφορικά. Επειδή ήταν σε εγγύηση μου το έστειλαν πίσω χωρίς χρέωση....δεν ξέρω η ChinaVasion τι κάνει, αλλά μια ερώτηση μπορούμε να κάνουμε....

Γιωργο ουτε εγω εχω καθολου πληροφοριες σχετικα μ αυτο κα δεν προσπαθησα καν να επικοινωνησω με την CHINAVASION.κατα την αρχικη παραγγελια παντως ηταν και γρηγοροι και επεξηγηματικοι στις ερωτησεις μου.

gepol
20-08-2011, 13:16
Πάντως επειδή το έχω αρκετά χρόνια ακουστό το σάιτ αυτό, δεν έχω ακούσει παρά μόνο τα καλλίτερα...

ltsiorak
20-08-2011, 16:39
μαγκες,,

οσοι ειστε απο θεσσαλονικη, βεροια, κοζανη, τρικαλα. καρδιτσα, λαρισα, βολο ,σερρεσ κτλ

κανονιζουμε καφε θεσσαλονικη και σας το παρουσιαζω ....

αν θελετε παρτε το δικο μου να το δοκιμασετε

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-08-2011, 16:48
μαγκες,,

οσοι ειστε απο θεσσαλονικη, βεροια, κοζανη, τρικαλα. καρδιτσα, λαρισα, βολο ,σερρεσ κτλ

κανονιζουμε καφε θεσσαλονικη και σας το παρουσιαζω ....

αν θελετε παρτε το δικο μου να το δοκιμασετε

Εμείς ????

Παρακατιανοί είμαστε ??? :yz

Λάζαρε, αν μπορείς, κάνε μας μια παρουσίαση ... ;)





.

CPretenteriS
20-08-2011, 17:27
Φαίνεται πολύ καλό από πλευράς τεχνικών προδιαγραφών... κ´ με τιμή αστεία...

Αν δεν είχα ήδη, σίγουρα θα το "τιμούσα"... ;)


---
- CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ltsiorak
20-08-2011, 23:56
Εμείς ????

Παρακατιανοί είμαστε ??? :yz

Λάζαρε, αν μπορείς, κάνε μας μια παρουσίαση ... ;)





.


Ναι..... αφου ειστε παρα-κατιανοι... δηλαδι απο κατω..:sm7::sm7::sm7:

σοβαρα τωρα οσοι ειστε απο βορρα μπορουμε να το δουμε... οι υπολοιποι θα σας φτιαξω βιντεο στο you tube αυριο

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-08-2011, 01:54
Ναι..... αφου ειστε παρα-κατιανοι... δηλαδι απο κατω..:sm7::sm7::sm7:

σοβαρα τωρα οσοι ειστε απο βορρα μπορουμε να το δουμε... οι υπολοιποι θα σας φτιαξω βιντεο στο you tube αυριο


:sm7:


Έχεις pm ... ;)

paramedic
21-08-2011, 16:07
επειδή έχω αγοράσει αρκετά πραγματακια απο αυτούς ανα περιόδους να σας πληροφορήσω οτι όσοι πιο πολλοί μαζεύεστε τόσο πιο πολύ μειώνεται η τιμή. Για 15 άτομα που έβαλα πχ η τιμή αγοράς του έπεσε στα 80 € και η αποστολή στα 12 οπότε σύνολο 92. Εννοείται με EMS που είναι ουσιαστικά το κινέζικο ταχυδρομείο και είναι φτηνό και συνήθως δεν παίζει τελωνείο. Το Chinavasion μετα απο συννενόηση μπορεί να δήλώσει και πιο χαμηλή τιμή αγοράς μιας και για 15 gps η τιμή είναι 1200€ και η πθιανότητα τελωνείου είναι πιο μεγάλη. Ίσως να συμφέρει η ατομική αγορά στα 115€ που κατα ένα πολυ μεγάλο ποσοστό δεν θα περάσει τελωνείο εφόσον έρθει με EMS βέβαια και όχι με άλλο Courier που σίγουρα θα το περάσει τελωνείο για να πάρει το ποσοστό του.

o_sakis
21-08-2011, 16:55
Κι εγώ θέλω ένα αλλά το θέμα είναι πώς θα περαστούν τα ελληνικά προγράμματα...δεν σκαμπάζω καθόλου!!!

Skyhigh
21-08-2011, 20:17
Αν γινει ομαδικη παντως υπολογιστε κι εμενα, μια χαρα φαινεται το μηχανημα και αφου εχει και bluetooth και "σηκωνει" τοσα προγραμματα, αφηστε που πιστευω θα εχω καπως πιο ησυχο το κεφαλι μου αν μου σκασει κατω απο κουλαμαρα ;)

paramedic
21-08-2011, 21:32
Μιας και το site έχει online helpdesk μίλησα με εναν αντιπρόσωπο και σας παραθέτω τα μέρη της κουβέντας με τα κόστη και τι μπορούν να κάνουν για να μην περάσει τελωνείο ή αν περάσει να έχει μικρή τιμή η απόδειξη


Σε γενικές γραμμές θα δηλώσουν .............

o_sakis
21-08-2011, 22:09
Να κάνουμε μια ομαδική ρε παιδιά...να στείλουμε τα χρήματα σε κάποιον ο οποίος θα κάνει την αγορά αλλα και θα ξέρει να περάσει μέσα μετά ελληνικό λογισμικό,χάρτες κλπ με το αζημίωτο φυσικά...

WhiTeRaN
22-08-2011, 11:07
Μέχρι στιγμής ενδιαφέρον για ομαδική βάση των posts σε αυτό το thread έχουν δείξει

1.o_sakis (http://www.gsforum.gr/members/o_sakis-4704/)

2.http://www.gsforum.gr/avatars/katsab-1864.gif?dateline=1291922339 (http://www.gsforum.gr/members/katsab-1864/) katsab (http://www.gsforum.gr/members/katsab-1864/)
3.http://www.gsforum.gr/avatars/skyhigh-2027.gif?dateline=1312387301 (http://www.gsforum.gr/members/skyhigh-2027/) Skyhigh (http://www.gsforum.gr/members/skyhigh-2027/)
4.http://www.gsforum.gr/avatars/whiteran-4968.gif?dateline=1310378267 (http://www.gsforum.gr/members/whiteran-4968/) WhiTeRaN (http://www.gsforum.gr/members/whiteran-4968/)
5 ????



Άντε να δούμε αν βγει ομαδική...

Μπορεί μήπως κάποιος διαχειριστής να συντονίσει την ομαδική...??? (Λόγω εμπειρίας σε ομαδικές, εύκολη πρόσβαση σε όλους κτλ κτλ) Λεοντόκαρδε μας ακούς...???:cool::cool:

komvot
22-08-2011, 11:11
Καλημέρα,
και εμένα θα με ενδιέφερε αν γίνει ομαδική παραγγελία

WhiTeRaN
22-08-2011, 11:22
1.o_sakis (http://www.gsforum.gr/members/o_sakis-4704/)

2.http://www.gsforum.gr/avatars/katsab-1864.gif?dateline=1291922339 (http://www.gsforum.gr/members/katsab-1864/) katsab (http://www.gsforum.gr/members/katsab-1864/)
3.http://www.gsforum.gr/avatars/skyhigh-2027.gif?dateline=1312387301 (http://www.gsforum.gr/members/skyhigh-2027/) Skyhigh (http://www.gsforum.gr/members/skyhigh-2027/)
4.http://www.gsforum.gr/avatars/whiteran-4968.gif?dateline=1310378267 (http://www.gsforum.gr/members/whiteran-4968/) WhiTeRaN (http://www.gsforum.gr/members/whiteran-4968/)
5.komvot (http://www.gsforum.gr/members/komvot-1354/)
6. ?????


Μήπως πρέπει να ανοίξουμε άλλο thread στις ομαδικές?????

gepol
22-08-2011, 11:31
Εγώ πιθανά να βάλω στο σάκο κάποιο άλλο αν δεν σας δημιουργώ πρόβλημα...

PapaSouzas
22-08-2011, 13:15
κι εμενα με ενδιαφερει αν γινει ομαδικη

WhiTeRaN
22-08-2011, 14:53
1.o_sakis (http://www.gsforum.gr/members/o_sakis-4704/)

2.http://www.gsforum.gr/avatars/katsab-1864.gif?dateline=1291922339 (http://www.gsforum.gr/members/katsab-1864/) katsab (http://www.gsforum.gr/members/katsab-1864/)
3.http://www.gsforum.gr/avatars/skyhigh-2027.gif?dateline=1312387301 (http://www.gsforum.gr/members/skyhigh-2027/) Skyhigh (http://www.gsforum.gr/members/skyhigh-2027/)
4.http://www.gsforum.gr/avatars/whiteran-4968.gif?dateline=1310378267 (http://www.gsforum.gr/members/whiteran-4968/) WhiTeRaN (http://www.gsforum.gr/members/whiteran-4968/)
5.komvot (http://www.gsforum.gr/members/komvot-1354/)
6. http://www.gsforum.gr/avatars/papasouzas-1228.gif?dateline=1257251126 (http://www.gsforum.gr/members/papasouzas-1228/) PapaSouzas (http://www.gsforum.gr/members/papasouzas-1228/)
7. ??????

siraxanz
22-08-2011, 18:32
Τελικά γιατί ψαχνόσαστε για ομαδική κλπ, τι σας εμποδίζει να το παραγγείλετε??η τιμή δεν αλλάζει κ πολύ κ ποιός ξέρει τι θα παιχτεί στο τελωνείο με μια κούτα μηχανήματα..
η γνώμη μου προσωπικά ο καθένας να παραγγείλει, κάθε αρχή κ δύσκολη, στην τράπεζα για καρτούλα και βουρ...
Μετα για φόρτωμα με χάρτες θα βρούμε τη λύση...

Gemat
22-08-2011, 19:09
Τελικά γιατί ψαχνόσαστε για ομαδική κλπ, τι σας εμποδίζει να το παραγγείλετε??η τιμή δεν αλλάζει κ πολύ κ ποιός ξέρει τι θα παιχτεί στο τελωνείο με μια κούτα μηχανήματα..
η γνώμη μου προσωπικά ο καθένας να παραγγείλει, κάθε αρχή κ δύσκολη, στην τράπεζα για καρτούλα και βουρ...
Μετα για φόρτωμα με χάρτες θα βρούμε τη λύση...

Συμφωνω και εγω σε αυτο!

o_sakis
22-08-2011, 23:35
Εγώ προσωπικά θα το είχα πάρει ήδη.απλά δεν θα καταφέρω να το στήσω και θα πρέπει να μάθω κινέζικα μετά...η στην καλύτερη να το χρησιμοποιώ στα αγγλικά και δεν λέει...οπότε μια ομαδική απο κάποιον που ξέρει απο αυτά και έχει χρόνο να ασχοληθεί (με το αζημείωτο ξαναλέω) θα βολέψει!!!

ltsiorak
22-08-2011, 23:39
λοιπον

αυριο θα μιλησω με το παλικαρι που μας εκανε την ομαδικη , αν μπορει να αναλαβει να κανει και αυτην αλλα να σεταρει και τα μηχανιματα.

θα εχετε νεα μου αυριο

Skyhigh
22-08-2011, 23:46
Εγώ προσωπικά θα το είχα πάρει ήδη.απλά δεν θα καταφέρω να το στήσω και θα πρέπει να μάθω κινέζικα μετά...η στην καλύτερη να το χρησιμοποιώ στα αγγλικά και δεν λέει...οπότε μια ομαδική απο κάποιον που ξέρει απο αυτά και έχει χρόνο να ασχοληθεί (με το αζημείωτο ξαναλέω) θα βολέψει!!!

+1200 !!!


---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=40.470625,22.867121

pkar
23-08-2011, 00:00
Εδώ δεν μπορούμε να το βρούμε κάπου???

WhiTeRaN
23-08-2011, 10:48
Παιδιά μόλις μίλησα με τον Νίκο (Λεοντόκαρδο) και μου εξήγησε κάποιους λόγους για τους οποίους δεν μπορεί να γίνει ομαδική μέσω φόρουμ.

Έχει δίκιο και σκέφτεται σωστά.

Όποτε περιμένουμε τον Λάζαρο να μας πει τι μπορεί να γίνει με αυτό που πρότεινε... (καλό θα είναι οι οικονομικές συνεννοήσεις να γίνουν με Π.Μ. )

Υ.Γ. Gemat & siraxanz η ομαδική δεν είναι για να γλυτώσουμε 10€ αλλά όπως εξήγησαν και τα παιδιά πιο πάνω γιατί μάλλον πέσαμε πολλοί άσχετοι μαζί και το θέλουμε έτοιμα χωρίς ταλαιπωρίες.... :):):):):)


Υ.Γ. 2 Λεοντόκαρδε, ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον και την όμορφη επικοινωνία.

pkar
23-08-2011, 11:39
Παντως και εμένα με ενδιαφέρει σχεδόν άμεσα...

paramedic
23-08-2011, 11:45
Ρε παιδιά δεν χρειάζεται σετάρισμα το gps. Με το που το ανοίγεις θα σου έχει γλώσσα λογικά αγγλικά και απλά θα κοιτάξεις λίγο τις ρυθμίσεις. Και άσχετος με αγγλικά να είσαι δεν θα είναι τόσο δύσκολο πια ασε που το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων μιλάει αγγλικά και όλο και κάποιον θα βρει κάποιος που δεν μιλάει να του το σετάρει(που ξαναλέω δε νομίζω να χρειάζεται).
Το ζήτημα είναι οι χάρτες και αν μπείτε λίγο σε κανα δύο φόρουμ πχ Navimania.gr που σχετίζονται με το θέμα θα τα καταφέρετε άνετα.
Και ξαναλέω ομαδική αγορά δε νομίζω να συμφέρει λόγω τελωνείου. Λόγω κρίσης ανοιγουν πιο πολλά δέματα πια και βαράνε αλύπητα.

siraxanz
23-08-2011, 12:25
Το στησιμο δεν είναι τπτ, τι εννοείται??Στημενο είναι κ δουλεύει,
αν χρειαστείτε κάποιο δύσκολο χάρτη πχ Συρία εδω είμαστε να ψαξουμε να βοηθήσουμε..
Ποιό χάρτη φοβάστε ότι δεν θα βρείτε???
πμ να το ψάξω..

ltsiorak
23-08-2011, 20:17
Το στησιμο δεν είναι τπτ, τι εννοείται??Στημενο είναι κ δουλεύει,
αν χρειαστείτε κάποιο δύσκολο χάρτη πχ Συρία εδω είμαστε να ψαξουμε να βοηθήσουμε..
Ποιό χάρτη φοβάστε ότι δεν θα βρείτε???
πμ να το ψάξω..

οχι δεν ειναι ετσι

στησιμο εννοουμε το να βαλεις 6 διαφορετικα λογισμικα σε ενα μενου,
να ειναι ολα τελευταιας εκδοσης και με ολους τους χαρτες

και δεν το κανουμε επειδη δεν ξερουμε ..... αλλα επειδη δεν προλαβαινει ο καθενας να μαθει και αυτο....

pkar
24-08-2011, 11:07
Πές οτι βάζουμε ελληνικούς χαρτες και προγράμματα ...
Δέχεται Ελληνικούς Χαρακτήρες ή θα τα βλέπουμε .... Κινέζικα. !!!

pkar
24-08-2011, 14:57
Τωρα πάει ...
Το παρήγγειλα !
Να δούμε ποτε θα έρθει...

ltsiorak
24-08-2011, 15:27
ΛΟΙΠΟΝ

ο Διονυσης απο το varaderomania θα μπορεσει τελικα να κανει την ομαδικη παραγγελεια αλλα και να σας στείλει τα gpa σπιτι σας,

περιμενω την απάντηση του σταθη (απο varaderomania ) για το αν μπορει να τα κανει ενα σεταρισμα.

μπορειτε να μαζευεται συμετοχες σε μια ψηφοφορια.

τωρα παω να τραβηξω το βιντεο να το βαλω στο you tube

erasel
24-08-2011, 15:29
Ευχαριστούμε φίλε γι αυτή την προσπάθεια που κάνεις !:)

o_sakis
24-08-2011, 16:50
;)

Skyhigh
06-09-2011, 15:22
Έχουμε τίποτα νεότερο για το θέμα παιδιά ??????????

THANOSEOD
06-09-2011, 17:19
Ίσως μέσα κ γω,αν κ θα περιμένω το video στο youtube!

pkar
08-09-2011, 10:03
Ήρθε μετα απο μια εβδομάδα...
Έχει προεγκατεστημένο το IGO 8.3.2 με χαρτες teleatlas 1/2/2009 και με υποστηριξη Ελληνικών.
Το softwaRE toy GPS δεν εχει Ελληνικα αλλα Αγγλικα...
Δεν το εχω εγκαταστησει ακομα διοτι εχω κάνει επεμβαση στα μάτια για μυωπια και ειμαι ακόμη λίγο γκαβός για να το κοιτάξω...

pkar
11-09-2011, 16:38
Μολις σημερα παρατηρησα οτι η τιμή του ανέβηκε στα 90 euro...
(Υποθέτω και λόγω συνναλλαγματικής διαφορας...)
Εγώ το προλαβα με 82 Euro !
:sm2:

WhiTeRaN
11-09-2011, 19:22
Μολις σημερα παρατηρησα οτι η τιμή του ανέβηκε στα 90 euro...
(Υποθέτω και λόγω συνναλλαγματικής διαφορας...)
Εγώ το προλαβα με 82 Euro !
:sm2:

Τελικά το δοκίμασες ???

pkar
12-09-2011, 10:44
Τελικά το δοκίμασες ???

Στη μηχανή ακόμη οχι γιατι δεν εχει ξεθολώσει η οραση μου αρκετα...

Στο μάξι σαν συνοδηγός φαινεται πολύ καλό....
Ψάχνω για χάρτες τώρα νεώτερους, αν μπορεί καποιος να βοηθήσει καλοδεχούμενος....

fmargaritis
12-09-2011, 11:21
...εδώ (http://www.simplegr.com/forum/forumdisplay.php?519-Navigation-PDA-Handhelds-Mobile-Applications).

pkar
12-09-2011, 14:16
...εδώ (http://www.simplegr.com/forum/forumdisplay.php?519-Navigation-PDA-Handhelds-Mobile-Applications).

Ευχαριστώ...

eolos
15-09-2011, 19:02
Αν δεν το ξέρεις, δες κι εδώ.https://www.naviextras.com/shop/

padelis1100gs
20-09-2011, 00:12
ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΈΦΕΡΕ ΚΑΙ ΈΜΕΝΑ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ GPS ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΘΑ

margot
21-09-2011, 11:52
Να αντιλαμβανόμαστε και το χιούμορ που διαθέτουν πολλά μέλη μας, με τάση ορισμένες φορές, τον αυτοσαρκασμό
Καλά τα λές Aeriko:) :):)

kostas_366
21-09-2011, 16:29
Θα με ενδιέφερε και εμένα.

PapaSouzas
06-10-2011, 12:04
...εδώ (http://www.simplegr.com/forum/forumdisplay.php?519-Navigation-PDA-Handhelds-Mobile-Applications).

Καλημερα,
επειδη προσφατα το αγορασα κι εγω και σαν ολιγο ασχτος , πιο αρχειο κατεβαζω γιατι μπερδευτηκα.
Καποια λενε igo8 my way, καποιοα pna,pda
Υπαρχει καποιο που να εχει και ελληνικα?

ποιο να κατεβασω μην την κανω την μ@λ@κια


Θα αναβασω και φωτο να το δειτε τοποθετημενο πανω στην μηχανη
1) με την βαση του
2) με πατεντα δικια μου που του αλλαξα το σημειο τοποθετησης

Ευχαριστω

WhiTeRaN
06-10-2011, 13:32
Το πήρα και εγώ,

Τοποθετημένο στην μηχανή είναι άψογο... γρήγορος επεξεργαστής χωρίς κολλήματα, με 2 βάσεις αυτοκινήτου και μηχανής (ram mount) Πολλή καλή ποιότητα κατασκευής, προσεγμένο στην λεπτομέρεια...,

Έχει χάρτες IGO μέσα αλλά είναι παλιοί... Προμηθεύτηκα σε micro SD το software της ginius (http://www.gsforum.gr/www.giniusdriver.gr)(maps 06.2011)

Είμαι Υπερευχαριστημένος!!!!

θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες τοποθετημένο στην μηχανή!

WhiTeRaN
06-10-2011, 14:17
Να και οι φωτογραφίες...

PapaSouzas
07-10-2011, 10:23
Καλημερα,
επειδη προσφατα το αγορασα κι εγω και σαν ολιγο ασχτος , πιο αρχειο κατεβαζω γιατι μπερδευτηκα.
Καποια λενε igo8 my way, καποιοα pna,pda
Υπαρχει καποιο που να εχει και ελληνικα?

ποιο να κατεβασω μην την κανω την μ@λ@κια


Θα αναβασω και φωτο να το δειτε τοποθετημενο πανω στην μηχανη
1) με την βαση του
2) με πατεντα δικια μου που του αλλαξα το σημειο τοποθετησης

Ευχαριστω


Κάποιος να μας πει πιο αρχειο να κατεβασουμε μπας και το αναβαθμισουμε το ΣΚ. :cool:

PapaSouzas
08-10-2011, 19:22
Λοιπόν οι φωτο που υποσχεθηκα

Επειδη δεν μου αρεσε στο σημειο κοντα στο καθρεπτη εκανα μια τροποποιηση της μαμα βασης και του αλλαξα θεση

http://img215.imageshack.us/img215/2314/img2140320x200.jpg

http://img267.imageshack.us/img267/995/img2141320x200.jpg

http://img840.imageshack.us/img840/2826/img2145320x200.jpg

http://img811.imageshack.us/img811/8267/img2148320x200.jpg

siraxanz
08-10-2011, 20:04
ωραιο φαινετε αν δεν βαζεις τανκμπαγκ

αν δεν βρηκες ακρη με τα αρχεια, στειλε πμ στον Φίλλιπο (http://www.gsforum.gr/members/fmargaritis-51/) αν εχει τον χρονο να σου στειλει 1-2 sd cards κ θα εχεις πολυ προχω εργαλειο, οταν ειδα το δικο του το καλοκαιρι μου πεσανε τα σαγονια!

MOYTPO
08-10-2011, 20:30
Πολυ ενδιαφερων. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι το Bluetooth δεν ειναι διζωνικο. Να εχω δηλαδη και το κρανος και το κινητο συνδεδεμενο με το gps.
Αληθεια δεν ειπε κανεις mp3 παιζει????
Ειμαι ενα βημα πριν το παραγγειλω!!!!!! :D

PapaSouzas
09-10-2011, 10:49
ωραιο φαινετε αν δεν βαζεις τανκμπαγκ

αν δεν βρηκες ακρη με τα αρχεια, στειλε πμ στον Φίλλιπο (http://www.gsforum.gr/members/fmargaritis-51/) αν εχει τον χρονο να σου στειλει 1-2 sd cards κ θα εχεις πολυ προχω εργαλειο, οταν ειδα το δικο του το καλοκαιρι μου πεσανε τα σαγονια!

Εχω μικρο τανκμπαγκ οποτε δεν εχω προβλημα.

Ευχαριστω για την ενημερωση θα στειλω πμ

geod
09-10-2011, 20:15
Λοιπόν οι φωτο που υποσχεθηκα

Επειδη δεν μου αρεσε στο σημειο κοντα στο καθρεπτη εκανα μια τροποποιηση της μαμα βασης και του αλλαξα θεση

http://img215.imageshack.us/img215/2314/img2140320x200.jpg

http://img267.imageshack.us/img267/995/img2141320x200.jpg

http://img840.imageshack.us/img840/2826/img2145320x200.jpg

http://img811.imageshack.us/img811/8267/img2148320x200.jpg


Αμορτισέρ τιμονιού είναι το χρυσαφή τσιμπιρδώνη στην τιμονόπλακα? Αν δώσε μας παραπάνω πληροφορίες!:)

GAGARIN
09-10-2011, 20:51
πουλαω το δικο μου γιατι βρηκα κατι καλυτερο να παρω ειναι κομπλε εχει τα παντα στο κουτι του και απο χαρτες στην μνημη του και σε μια sd εχει

-igo
-ndrive
-dest7
-dest9
-ndrive
-don't panic

ολους σε εικονιδια στην αρχικη οθονη ωστε να επιλεγεις αυτον πιου θες αμμεσα

ΤΙΜΗ 70€
επικοινωνια με πμ

ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΝΤΟΜΑ (αν προλαβει)

PapaSouzas
09-10-2011, 21:21
Αμορτισέρ τιμονιού είναι το χρυσαφή τσιμπιρδώνη στην τιμονόπλακα? Αν δώσε μας παραπάνω πληροφορίες!:)


Stabilizer ειναι ...

Ρυθμιζεις την σκληροτητα του τιμονιου

geod
09-10-2011, 22:46
Stabilizer ειναι ...

Ρυθμιζεις την σκληροτητα του τιμονιου

Αυτό το κατάλαβα, τις εντυπώσεις και την διαφορά χωρίς το αμορτισέρ πες μου αν θές!:)

PapaSouzas
10-10-2011, 00:16
Σε συνδυασμό με αλλαγή μπροστινού ελατηρίου εχεις ενα εντελώς διαφορετικό μπροστινό απο οτι πριν.
Τελος τα κοσκινισματα που ειχα πανω απο τα 120χλμ, τα χαζα βυθισματα κλπ. Τωρα το μπροστινο ειναι πιο στιβαρο και πιο σταθερο.
Στο χωμα ομως ειναι εκει που βλεπεις την διαφορα.

geod
10-10-2011, 07:09
Κοσκίνισμα στα 120km έχω κι εγώ τώρα αλλά η πίσω ζ΄ντα μου είναι σε σχήμα 8, πριν δεν είχα κανένα κοσκίνισμα ακόμα και στην τελική 204km με gps. Πάντως αυτό με την καλύτερη συμπεριφορά στις εκτός δρόμου δαιδρομές είναι πολύ ενδιαφέρον.:)

sterzam
10-10-2011, 13:36
πουλαω το δικο μου γιατι βρηκα κατι καλυτερο να παρω ειναι κομπλε εχει τα παντα στο κουτι του και απο χαρτες στην μνημη του και σε μια sd εχει

-igo
-ndrive
-dest7
-dest9
-ndrive
-don't panic

ολους σε εικονιδια στην αρχικη οθονη ωστε να επιλεγεις αυτον πιου θες αμμεσα

ΤΙΜΗ 70€
επικοινωνια με πμ

ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΝΤΟΜΑ (αν προλαβει)
Εχεις πμ... :D

pkar
10-10-2011, 13:54
πουλαω το δικο μου γιατι βρηκα κατι καλυτερο να παρω ειναι κομπλε εχει τα παντα στο κουτι του και απο χαρτες στην μνημη του και σε μια sd εχει

-igo
-ndrive
-dest7
-dest9
-ndrive
-don't panic

ολους σε εικονιδια στην αρχικη οθονη ωστε να επιλεγεις αυτον πιου θες αμμεσα

ΤΙΜΗ 70€
επικοινωνια με πμ

ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΝΤΟΜΑ (αν προλαβει)
Πώς μπορούμε να έχουμε μια κόπια της SD καρτούλας ?????

GAGARIN
10-10-2011, 14:35
Πώς μπορούμε να έχουμε μια κόπια της SD καρτούλας ?????

δεν ειναι ολα στην sd .........βασικα ειναι μια sd 2gb και σχεδον πληρης η μνημη του gps αλλα 2gb..........

και μενα αλλος μου τα μονταρε αλλα αν βρεις τροπο μια κοπια απο τον φακελο που τα χω μεσα στον υπολογιστη στην κανω .........;)

VaGaBond
25-10-2011, 16:14
Στην ιστοσελιδα λεει οτι δεν ειναι πια διαθεσιμο το gps.:o
Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να το βρουμε?
Μηπως ειναι κανεις αλλος που το μετανοιωσε και θελει να το δωσει?
Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα ουτε με τη μικρη οθονη ,ουτε με το μή διζωνικο bluetooth,ουτε με το αγγλικο μενου.
Απο οτι καταλαβα, αυτα ειναι τα μειονεκτηματα του.Υστερει και καπου αλλου μηπως?

billy the kid
17-04-2012, 06:23
Για οποιον ενδιαφερεται ακομα (καλοκαιρακι ερχεται, ολο και καποια πιο μακρυνη εξορμηση θα κανουμε :) ) το gps υπαρχει παλι στα 105,67 και με air mail +16,99 παει στα 122,66 euro. Εγω το παρηγγειλα ηδη, οταν το παραλαβω θα σας πω εντυπωσεις..

nightwish
17-04-2012, 08:10
με air mail θα περασει τελωνειο..............!!!!!!!που σημαινει και αλλα εξοδα!!!

με απλο ταχυδρομειο (δεμα) δεν περναει τιποτα και εισαι και μαγκας!!!:D

Παιδια ειναι χρονοβορα διαδηκασια,γιατι θα πρεπει να ερθουν λιγα λιγα για να αποφυγετε τον εκτελωνισμο!!!και το σεταρισμα που θα πρεπει να γινει στην Πατρα και μετα να αποσταλουν στους κατωχους τους!!!!!!
Εχω και εγω Αυτο το gps ειμαι στο varaderomania και ξερω την διαδηκασια!!!!!

Να δουμε τι θα πει και ο Λαζαρος!!!

siraxanz
18-04-2012, 08:08
με air mail θα περασει τελωνειο..............!!!!!!!που σημαινει και αλλα εξοδα!!!

με απλο ταχυδρομειο (δεμα) δεν περναει τιποτα και εισαι και μαγκας!!!:D

Παιδια ειναι χρονοβορα διαδηκασια,γιατι θα πρεπει να ερθουν λιγα λιγα για να αποφυγετε τον εκτελωνισμο!!!και το σεταρισμα που θα πρεπει να γινει στην Πατρα και μετα να αποσταλουν στους κατωχους τους!!!!!!
Εχω και εγω Αυτο το gps ειμαι στο varaderomania και ξερω την διαδηκασια!!!!!

Να δουμε τι θα πει και ο Λαζαρος!!!

:ye32:

eolos
18-04-2012, 18:22
Για όποιον ενδιαφερεται για το συγκεκριμένο gps, σε λίγες μέρες θα έχω ένα πρός πώληση και αυτό γιατί έκανα παραγγελία και απο λάθος παράγγειλα δύο.
Οπότε το ένα ...

sterzam
18-04-2012, 19:06
Για όποιον ενδιαφερεται για το συγκεκριμένο gps, σε λίγες μέρες θα έχω ένα πρός πώληση και αυτό γιατί έκανα παραγγελία και απο λάθος παράγγειλα δύο.
Οπότε το ένα ...
Με ενδιαφέρει, αρκεί να μπορείς να μου το στείλεις στη Βέροια, εννοείται με δικά μου έξοδα.

billy the kid
18-04-2012, 21:30
Για όποιον ενδιαφερεται για το συγκεκριμένο gps, σε λίγες μέρες θα έχω ένα πρός πώληση και αυτό γιατί έκανα παραγγελία και απο λάθος παράγγειλα δύο.
Οπότε το ένα ...
Μπορεις να μου πεις λιγο αν πληρωσες τελωνειο?? Τους εστειλα μυνημα και μου ειπαν πως στη χρεωση θα φαινεται 45$ οποτε πιστευω να μην εχω προβλημα..:cool:

eolos
18-04-2012, 22:43
Μπορεις να μου πεις λιγο αν πληρωσες τελωνειο?? Τους εστειλα μυνημα και μου ειπαν πως στη χρεωση θα φαινεται 45$ οποτε πιστευω να μην εχω προβλημα..:cool:

Άλλη μία παραγγελία που έκανα παλιότερα απο Κίνα, δέν πλήρωσα τελωνείο, ούτε και κόλλησε κάπου.
Τώρα, απότι είδα στην φόρμα παρακολούθησης της παραγγελίας, έφτασε Ελλάδα, μπήκε τελωνείο και έφυγε απο το τελωνείο, οπότε βρίσκεται στο δρόμο προς παραλαβή.
Απλά, για πιό φτηνά, επέλεξα την αργή οδό οπότε έρχεται με ταχυδρομείο.

eolos
18-04-2012, 22:46
Με ενδιαφέρει, αρκεί να μπορείς να μου το στείλεις στη Βέροια, εννοείται με δικά μου έξοδα.
Το πακέτο θα σταλεί στον ενδιαφερόμενο όπου χρειάζεται.Εννοείται.Όταν παραλειφθεί τα λέμε.

vasorfa
19-04-2012, 00:12
οταν με το καλο παραλαβεις,πες μας αν εχει τιποτα καινουριο:)

κμβ
19-04-2012, 00:18
Να πω κατι και εγω και ας ειναι και χαζομαρα.
Απο οτι ξερω παραγουμε και εμεις εδω στην Ελλαδα gps, και ειναι τα TURBOX.
Το πλαισιο τα πουλαει.

Και να πω οτι δεν εχω φυσικα καμια σχεση με το Πλαισιο, και δεν ξερω αν εχει αδιαβροχα μηχανηματα.

Απλα το λεω σε περιπτωση που ειναι καποιος πιο ψαγμενος, αν αξιζει να κοιταξει καποιος και εκει.

:confused::confused::Απορία::Απορία::Απορία:

billy the kid
19-04-2012, 00:47
Να πω κατι και εγω και ας ειναι και χαζομαρα.
Απο οτι ξερω παραγουμε και εμεις εδω στην Ελλαδα gps, και ειναι τα TURBOX.
Το πλαισιο τα πουλαει.

Και να πω οτι δεν εχω φυσικα καμια σχεση με το Πλαισιο, και δεν ξερω αν εχει αδιαβροχα μηχανηματα.

Απλα το λεω σε περιπτωση που ειναι καποιος πιο ψαγμενος, αν αξιζει να κοιταξει καποιος και εκει.

:confused::confused::Απορία::Απορία::Απορία:
Αδιαβροχα gps δυστυχως δε παραγει το Πλαισιο. Απο οσο εχω ψαξει αυτη εδω ειναι η πιο συμφερουσα προταση σε gps μοτοσυκλετας.

sterzam
19-04-2012, 09:04
Το πακέτο θα σταλεί στον ενδιαφερόμενο όπου χρειάζεται.Εννοείται.Όταν παραλειφθεί τα λέμε.
Ευχαριστώ και θα περιμένω... :ha16:

κμβ
19-04-2012, 10:27
Αδιαβροχα gps δυστυχως δε παραγει το Πλαισιο. Απο οσο εχω ψαξει αυτη εδω ειναι η πιο συμφερουσα προταση σε gps μοτοσυκλετας.

Κριμα, θα ηταν ωραια να περναμε κατι Ελληνικης παραγωγης.:hmmm:
Αν γινει ομαδικη, το σκεφτομαι, να συμμετεχω

siraxanz
19-04-2012, 16:54
Να πω κατι και εγω και ας ειναι και χαζομαρα.
Απο οτι ξερω παραγουμε και εμεις εδω στην Ελλαδα gps, και ειναι τα TURBOX.
Το πλαισιο τα πουλαει.

Και να πω οτι δεν εχω φυσικα καμια σχεση με το Πλαισιο, και δεν ξερω αν εχει αδιαβροχα μηχανηματα.

Απλα το λεω σε περιπτωση που ειναι καποιος πιο ψαγμενος, αν αξιζει να κοιταξει καποιος και εκει.

:confused::confused::Απορία::Απορία::Απορία:

Στην αρχη σκέφτηκα οτι εκανες πλακα...

προς ενημερωση λοιπόν τιποτα τετοιο δεν παραγει η Ελλάδα ουτε προκειτε...:(

Φασον στην Κίνα παραγονται τα πάντα όλα;):)

brasidas12
19-04-2012, 18:03
οπως λεει κ ο φιλος απο πανω τα turbox βρομανε κινεζια......απλα βαζουν την μαρκα πανω κ καλα οτι ειναι του πλαισιο....αν ψαξεις στο νετ θα βρεις ακριβως τα ιδια προιοντα με δεκαδες αλλες ονομασιες.....μην σας μπαρουφιαζει το πλαισιο.....

eolos
19-04-2012, 18:18
οταν με το καλο παραλαβεις,πες μας αν εχει τιποτα καινουριο:)
:ye35:

κμβ
19-04-2012, 23:07
Οπως ειπα και στην αρχη, ειμαι ασχετος με gps, το μονο που έχω είναι αυτο του κινητου, και αυτο δεν το εχω δουλεψει ποτε!!! χαχαχαχαχαχα

δουλευω με τον παλιο τροπο, ""ρωτωντας πας στην πόλη""
:lo19::lo19::lo19::lo19: :wo20:

eolos
27-04-2012, 21:41
οταν με το καλο παραλαβεις,πες μας αν εχει τιποτα καινουριο:)
Λοιπόν.
Τα πακέτα παραλήφθηκαν και το ένα ταξιδεύει προς τον νέο του κάτοχο.

vasorfa, δεν είχα και παλιότερα την ίδια συσκευή για να μπορώ να συγκρίνω αλλά, αυτή τώρα εκτός τα αξεσουάρ που φαίνονται και στις φωτογραφίες, η συσκευή έχει το igo8 περασμένο μέσα στην εσωτερική μνήμη με όλους τους χάρτες Ανατολικής και Δυτικής Ευρώπης, Ρωσίας κλπ.
και ελεύθερη εξωτερική sd έως 8 GB να βάλεις ότι θές.
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και χωρίς να λείπει κάποιο αξεσουάρ, είτε για αυτοκίνητο είτε για μηχανή.
Το ωραίο είναι οτι του βάζεις όποιους χάρτες θέλεις και δεν περιορίζεσαι σε συγκεκριμένους.
Το επίσης ωραίο είναι η πολύ καλή και φορτιζόμενη βάση μηχανης με το βιδάκι απο πίσω που δένει την συσκευή με την βάση και έτσι δεν μπορεί ο άλλος να την ξεκουμπώσει και πάρει πάνω απο την βάση.
Γενικά, είναι πολύ αστεία η τιμή της γι'αυτά που προσφέρει, ή οι άλλες είναι πολύ ακριβές.(Αυτό είναι το τίμημα βέβαια που πληρώνουμε τώρα ως κρίση.Γιατί όταν ο μισθός πάει 300€, θα μας φαίνεται κι αυτή ακριβή).
Αλλά, αυτούς τους χάρτες πού τους αναβαθμίζουμε ρε παιδιά ?
Εννοώ τους υπάρχοντες του igo. Ξέρει κανένας ?

siraxanz
27-04-2012, 21:52
Λοιπόν.
Τα πακέτα παραλήφθηκαν και το ένα ταξιδεύει προς τον νέο του κάτοχο.

vasorfa, δεν είχα και παλιότερα την ίδια συσκευή για να μπορώ να συγκρίνω αλλά, αυτή τώρα εκτός τα αξεσουάρ που φαίνονται και στις φωτογραφίες, η συσκευή έχει το igo8 περασμένο μέσα στην εσωτερική μνήμη με όλους τους χάρτες Ανατολικής και Δυτικής Ευρώπης, Ρωσίας κλπ.
και ελεύθερη εξωτερική sd έως 8 GB να βάλεις ότι θές.
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και χωρίς να λείπει κάποιο αξεσουάρ, είτε για αυτοκίνητο είτε για μηχανή.
Το ωραίο είναι οτι του βάζεις όποιους χάρτες θέλεις και δεν περιορίζεσαι σε συγκεκριμένους.
Το επίσης ωραίο είναι η πολύ καλή και φορτιζόμενη βάση μηχανης με το βιδάκι απο πίσω που δένει την συσκευή με την βάση και έτσι δεν μπορεί ο άλλος να την ξεκουμπώσει και πάρει πάνω απο την βάση.
Γενικά, είναι πολύ αστεία η τιμή της γι'αυτά που προσφέρει, ή οι άλλες είναι πολύ ακριβές.(Αυτό είναι το τίμημα βέβαια που πληρώνουμε τώρα ως κρίση.Γιατί όταν ο μισθός πάει 300€, θα μας φαίνεται κι αυτή ακριβή).
Αλλά, αυτούς τους χάρτες πού τους αναβαθμίζουμε ρε παιδιά ?
Εννοώ τους υπάρχοντες του igo. Ξέρει κανένας ?

Κυκλοφορουν χαρτες αν ψαξεις....

sterzam
30-04-2012, 14:59
Μου ήρθε κι εμένα, ευχαριστώ eolos. :ye02:
Δύο πράγματα μόνο θέλω, πως περνάμε άλλα προγράμματα gps και αν έχετε να προτείνετε κάποια ακουστικά bluetooth για το κράνος.

vasorfa
30-04-2012, 15:02
Λοιπόν.
Τα πακέτα παραλήφθηκαν και το ένα ταξιδεύει προς τον νέο του κάτοχο.

vasorfa, δεν είχα και παλιότερα την ίδια συσκευή για να μπορώ να συγκρίνω αλλά, αυτή τώρα εκτός τα αξεσουάρ που φαίνονται και στις φωτογραφίες, η συσκευή έχει το igo8 περασμένο μέσα στην εσωτερική μνήμη με όλους τους χάρτες Ανατολικής και Δυτικής Ευρώπης, Ρωσίας κλπ.
και ελεύθερη εξωτερική sd έως 8 GB να βάλεις ότι θές.
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και χωρίς να λείπει κάποιο αξεσουάρ, είτε για αυτοκίνητο είτε για μηχανή.
Το ωραίο είναι οτι του βάζεις όποιους χάρτες θέλεις και δεν περιορίζεσαι σε συγκεκριμένους.
Το επίσης ωραίο είναι η πολύ καλή και φορτιζόμενη βάση μηχανης με το βιδάκι απο πίσω που δένει την συσκευή με την βάση και έτσι δεν μπορεί ο άλλος να την ξεκουμπώσει και πάρει πάνω απο την βάση.
Γενικά, είναι πολύ αστεία η τιμή της γι'αυτά που προσφέρει, ή οι άλλες είναι πολύ ακριβές.(Αυτό είναι το τίμημα βέβαια που πληρώνουμε τώρα ως κρίση.Γιατί όταν ο μισθός πάει 300€, θα μας φαίνεται κι αυτή ακριβή).
Αλλά, αυτούς τους χάρτες πού τους αναβαθμίζουμε ρε παιδιά ?
Εννοώ τους υπάρχοντες του igo. Ξέρει κανένας ?


σε ευχαριστώ!
:ye02:

siraxanz
30-04-2012, 15:19
Μου ήρθε κι εμένα, ευχαριστώ eolos. :ye02:
Δύο πράγματα μόνο θέλω, πως περνάμε άλλα προγράμματα gps και αν έχετε να προτείνετε κάποια ακουστικά bluetooth για το κράνος.

Συνήθως αυτά τα μηχανήματα ερχονται ξεκλειδωτα,

οπότε για να εγκαταστήσεις άλλα προγράμματα δεν είναι δύσκολο.

Ποιό πρόγραμμα επιθυμείς?

Σε ρωτώ γιατι το igo8.3 που συνήοως φοράνε είναι κορυφαίο.

Όλα όσα ρωτάς-ρωτάμε υπάρχουν στο ιντερνετ...

Κάνε αναζητήσεις και ψάξε σε φόρα για το πως

Χάρτες για το igo8.3 υπάρχουν για όλο τον πλανήτη...

sterzam
30-04-2012, 15:25
Εχω μια επαφή μαι και ξεκλείδωσα πριν δύο χρόνια το mls destinator 4800 που έχω για το αυτοκίνητο με οδηγίες που βρήκα στο νετ.
Υποθέτω κι αυτό κάπως έτσιθα ξεκλειδώνει...
Με ενδιαφέρει έντονα να βάλω το navitel που δουλέυει με χάρτες της ανάβασης...
Κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα, αν συνδέσω το Bluetooth με το iphone, θα ακούω τις οδηγιες από τα ενσύρματα ακουστικά του iphone;

eolos
30-04-2012, 16:57
Σε ρωτώ γιατι το igo8.3 που συνήοως φοράνε είναι κορυφαίο.



:ye02:

siraxanz
01-05-2012, 00:20
Συνήθως αυτά τα μηχανήματα ερχονται ξεκλειδωτα,

οπότε για να εγκαταστήσεις άλλα προγράμματα δεν είναι δύσκολο.

Ποιό πρόγραμμα επιθυμείς?

Σε ρωτώ γιατι το igo8.3 που συνήοως φοράνε είναι κορυφαίο.

Όλα όσα ρωτάς-ρωτάμε υπάρχουν στο ιντερνετ...

Κάνε αναζητήσεις και ψάξε σε φόρα για το πως

Χάρτες για το igo8.3 υπάρχουν για όλο τον πλανήτη...

Εχω μια επαφή μαι και ξεκλείδωσα πριν δύο χρόνια το mls destinator 4800 που έχω για το αυτοκίνητο με οδηγίες που βρήκα στο νετ.
Υποθέτω κι αυτό κάπως έτσι θα ξεκλειδώνει...
Με ενδιαφέρει έντονα να βάλω το navitel που δουλέυει με χάρτες της ανάβασης...
Κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα, αν συνδέσω το Bluetooth με το iphone, θα ακούω τις οδηγιες από τα ενσύρματα ακουστικά του iphone;

Δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα....

anegis
01-05-2012, 00:23
Σήμερα το παρήγγειλα κι εγώ. Αναμένεται την άλλη εβδομάδα. Για να δούμε τι θα δούμε...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

billy the kid
01-05-2012, 00:47
Παρελαβα κι εγω,αν και με ενα συντομο ψαξιμο δε βρηκα να εχει προεγκατεστημενους καποιους χαρτες. Θα δω μηπως μπορεσω και κατεβασω καποιο προγραμμα. Το μονο προβλημα ειναι πως το τιμονι μου ειναι clip on οποτε η βαση δε μπορει να μπει ετσι οπως ειναι, μαλλον θα χρειαστει να βαλω καποιο μπαρακι στο τιμονι.

eolos
01-05-2012, 10:02
Παρελαβα κι εγω,αν και με ενα συντομο ψαξιμο δε βρηκα να εχει προεγκατεστημενους καποιους χαρτες. Θα δω μηπως μπορεσω και κατεβασω καποιο προγραμμα. Το μονο προβλημα ειναι πως το τιμονι μου ειναι clip on οποτε η βαση δε μπορει να μπει ετσι οπως ειναι, μαλλον θα χρειαστει να βαλω καποιο μπαρακι στο τιμονι.

Καλημέρα και καλό μήνα.
Δεν έχει καθόλου χάρτες μέσα ???
Το pc την διαβάζει την συσκευή ?

Gasgs
01-05-2012, 10:04
Καλημέρα παιδιά
Από οτι διάβασα στα προηγούμενα ποστ έχει igo8 που είπε και ο χάρης ότι είναι πολύ καλή έκδοση

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2

sterzam
01-05-2012, 11:34
Ενα μικρό update.
Λοιπόν, το gps είναι πολύ γρήγορο, τo Igo 8.3 θα καλύψει τους πάντες και με λίγη έρευνα βρίσκει κανείς αρκετά καινούργιους χάρτες και pois.
Εχω περάσει με αρκετή ευκολία Igo primo και ginius.
Δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα, αλλά πέρασα το vista lite menu από το navimania.gr για καλύτερο έλεγχο των προγραμμάτων.
Θα επανελθω, με νεώτερα αν έχω.

billy the kid
01-05-2012, 14:44
Καλημέρα και καλό μήνα.
Δεν έχει καθόλου χάρτες μέσα ???
Το pc την διαβάζει την συσκευή ?
Ναι τη διαβαζει αλλα ουτε στο TFAT ουτε στη καρτα sd εχει κατι...:confused:
Τωρα κατεβαζω το igo primo κι ελπιζω να το εγκαταστησω χωρις προβληματα.Αν καποιος συμφορουμιτης εχει να μου στειλει χαρτες θα το εκτιμουσα πολυ..:ye33:

billy the kid
01-05-2012, 14:49
Καλο μηνα και σε εσενα Παναγιωτη..πανω στη βιασυνη μου ξεχασα να ευχηθω..:cool::cool:

sterzam
01-05-2012, 18:59
Ναι τη διαβαζει αλλα ουτε στο TFAT ουτε στη καρτα sd εχει κατι...:confused:
Τωρα κατεβαζω το igo primo κι ελπιζω να το εγκαταστησω χωρις προβληματα.Αν καποιος συμφορουμιτης εχει να μου στειλει χαρτες θα το εκτιμουσα πολυ..:ye33:
Δώσε με πμ ενα email

κμβ
01-05-2012, 20:54
Καλο μηνα σε ολους, εντυπωσεις έχει κάποιος που να το δουλεψε????
Αξιζει???, είναι αδιάβροχο?????? φωτεινοτητα????

siraxanz
01-05-2012, 21:00
Συνήθως αυτά τα μηχανήματα ερχονται ξεκλειδωτα,

οπότε για να εγκαταστήσεις άλλα προγράμματα δεν είναι δύσκολο.

Ποιό πρόγραμμα επιθυμείς?

Σε ρωτώ γιατι το igo8.3 που συνήοως φοράνε είναι κορυφαίο.

Όλα όσα ρωτάς-ρωτάμε υπάρχουν στο ιντερνετ...

Κάνε αναζητήσεις και ψάξε σε φόρα για το πως

Χάρτες για το igo8.3 υπάρχουν για όλο τον πλανήτη...

Εχω μια επαφή μαι και ξεκλείδωσα πριν δύο χρόνια το mls destinator 4800 που έχω για το αυτοκίνητο με οδηγίες που βρήκα στο νετ.
Υποθέτω κι αυτό κάπως έτσιθα ξεκλειδώνει...
Με ενδιαφέρει έντονα να βάλω το navitel που δουλέυει με χάρτες της ανάβασης...
Κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα, αν συνδέσω το Bluetooth με το iphone, θα ακούω τις οδηγιες από τα ενσύρματα ακουστικά του iphone;

Δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα....

Ενα μικρό update.
Λοιπόν, το gps είναι πολύ γρήγορο, τo Igo 8.3 θα καλύψει τους πάντες και με λίγη έρευνα βρίσκει κανείς αρκετά καινούργιους χάρτες και pois.
Εχω περάσει με αρκετή ευκολία Igo primo και ginius.
Δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα, αλλά πέρασα το vista lite menu από το navimania.gr για καλύτερο έλεγχο των προγραμμάτων.
Θα επανελθω, με νεώτερα αν έχω.


:re25: :ye02:

anegis
11-05-2012, 20:35
Παιδιά το gps ήρθε, αλλά δυστυχώς δεν έχει προεγκατεστημένους χάρτες ούτε στην κάρτα microSD ούτε στη μνήμη Flash.
Η σύνδεση με το PC είναι απλή.
Αν κάποιος φίλος ξέρει πού μπορώ να βρω πρόγραμμα please send PM!!!:sm2:

KRASOPATERAS
12-05-2012, 00:22
Από την σελίδα αυτή που πήρατε τα gps είναι αξιόπιστη, την προτείνετε γενικός η θα έχουμε κανένα θέμα?
Λέω να πάρω και εγώ κάτι αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός.

Peaklife - 3.5 Inch Motorcycle GPS Navigator (All Terrain Edition) (http://www.chinavasion.com/portable-gps/cvugtr16/)

anegis
12-05-2012, 01:43
Εγώ ψώνισα για πρώτη φορά και όλα εξελίχθηκαν ο####.
Αν τελικά ψωνισεις επέλεξε ως Μεταφορική την εταιρεία EMS που είναι τα κινεζικά ταχυδρομεία και συνεργάζονται με τις ταχύ μεταφορές των ΕΛΤΑ.
Με την EMS απο φεύγεις το τελωνείο...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

eolos
12-05-2012, 09:19
Από την σελίδα αυτή που πήρατε τα gps είναι αξιόπιστη, την προτείνετε γενικός η θα έχουμε κανένα θέμα?
Λέω να πάρω και εγώ κάτι αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός.

Peaklife - 3.5 Inch Motorcycle GPS Navigator (All Terrain Edition) (http://www.chinavasion.com/portable-gps/cvugtr16/)

Εγώ πήρα απο δω,Peaklife - 3.5 Inch Motorcycle GPS Navigator (All Terrain Edition)_Products_Brothershopping - Cheap Electronics Gadgets - Consumer Electronics Products – Electrical Goods (http://www.brothershopping.com/products/Peaklife---3.5-Inch-Motorcycle-GPS-Navigator-All-Terrain-Edition.html) και είχε το igo8 με φούλ χάρτες μέσα.

Αλλά ανακάλυψα κι αυτό, $139.99 Peaklife Waterproof GPS - Portable Car Motorcyle Gps Navigators (http://www.lettouch.com/bussines/Mall/goods.aspx?gi=3198) με δωρεάν μεταφορικά.

Στείλτους ένα μέιλ και ρώτα τους αν έχει κάποιο λειτουργικό μέσα το gps.
Επίσης, νομίζω οτι σου περνάν όποιο θές εσύ, αλλά ρώτησέ τους.

Το Chinavision είναι ίσως το πιό έγκυρο on-line shop.

billy the kid
12-05-2012, 23:51
Κι εγω δεν ειχα κανενα προβλημα με το chinavision και το help desc τους ειναι καλο. Τελικα δε χρεωθηκα τελωνειο, ηρθε με το κινεζικο ταχυδρομιο και στην αποδειξη κατοπιν αιτηματος μου ειχαν γραψει 45$.

sterzam
30-05-2012, 12:47
Εχει καταφέρει να ζευγαρώσει το gps με iphone 3gs και bluetooth interphone F4?

anegis
30-05-2012, 16:05
Το έχω ζευγαρωσει με Midland 1 αλλά όχι με iPhone 4 δυστυχώς...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

serkostas
08-06-2012, 11:32
Σκέφτομαι να το παραγγείλω . Αλλά το βιάζομαι.

Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θέλει για να έρθει?

Το έχει δουλέψει κανένας στο εξωτερικό?

anegis
08-06-2012, 13:51
Υπολόγιζε 7-10 ημέρες με EMS απο το κινέζικο site. Εχε υπόψη σου επίσης ότι έρχεται χωρίς χάρτες πάντα απο το κινέζικο site.
Εγώ έχω φορτώσει το Destinator και δουλεύει μια χαρά Ελλάδα. Εξωτερικο δεν ξερω. Εξαρταται όμωσ απη τουσ χαρτεσ.
Το Ram mount της μαμάς είναι για τα πανηγύρια. Πήρα ένα απο τη ΜΑΚΑΝ και όλα ΟΚ.

serkostas
08-06-2012, 17:43
Υπολόγιζε 7-10 ημέρες με EMS απο το κινέζικο site. Εχε υπόψη σου επίσης ότι έρχεται χωρίς χάρτες πάντα απο το κινέζικο site.
Εγώ έχω φορτώσει το Destinator και δουλεύει μια χαρά Ελλάδα. Εξωτερικο δεν ξερω. Εξαρταται όμωσ απη τουσ χαρτεσ.
Το Ram mount της μαμάς είναι για τα πανηγύρια. Πήρα ένα απο τη ΜΑΚΑΝ και όλα ΟΚ.

Thanks.

WhiTeRaN
09-06-2012, 13:32
Περίπου 10 μέρες με το απλό Κινέζικο ταχυδρομείο EMS (όχι courier)

Εγώ του έχω βάλει χάρτες της Ginius και είναι άψογο...

Το ram mount της μαμάς μου κάθετε πάρα πολύ καλά στο 800 χωρίς πρόβλημα...

Ααααα και κάτι ακόμα σε κάποιο πρόβλημα που είχα με την φόρτιση οι Κινέζοι μου ζήτησαν να το επιστρέψω και μου το αντικατέστησαν δωρεάν σε 20 μέρες μέσα (πάλι με απλό ταχυδρομείο...)



Eίπατε κάτι? :re26: