PDA

View Full Version : Περίεργη συμπεριφορά μπροστινου τροχου.


dmistak
16-08-2011, 17:20
Γεια σε όλους και χρόνια πολλα.
Οδηγω πολλα χρόνια μηχανές Αλλα Μόλις τον τελευταίο χρόνο Πήρα το Όνειρο!!
Μια gs 1200 του 2005.
Μετα απο 40000 χιλιόμετρα αποφάσισα να σας πω τον πόνο μου.
Η μηχανη συμπεριφέρεται περίεργα στις στροφές με πολλα χιλιόμετρα. Ο μπροστινος τροχός μου δίνει την αίσθηση Ότι χάνει πολυ εύκολα την πρόσφυση όταν δε υπάρχει και η παραμικρή ανωμαλία στον δρόμο η κατάσταση είναι δραματικη. Διάβασα διαφορα μέχρι και για πρόβλημα του ρουλεμαν σε διαφορα
Μοντελα. Το πιο πιθανο είναι να φταίει η απειρία μου στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα Αλλα πως να τσεκαρω αν Όντως υπάρχει πρόβλημα . Απο που ν αρχίσω.;;;

frits
16-08-2011, 17:47
η μόνη λύση είναι ένα εξουσιοδητημένο συνεργείο που θα σε βεβαιώσει ότι όλα έχουν καλώς, δεν ρωτάω για κατάσταση ελαστικού και ζάντας πιστεύω ότι είναι αυτονοήτο ότι είναι σε καλή κατάσταση.

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί όταν εγώ πρωτοαγόρασα το GS μετά από πολλά χρόνια γιαπωνέζικα είχα τη εντύπωση ότι ήμουν ο Ρόσσι στα καλά του.

Θυμάμαι την πρώτη βόλτα μόλις την πήρα και πήγα μέχρι το Κάστρο, στην Υλίκη είχα χεστεί από την χαρά μου για το πόσο σιγουριά μου έδινε το μηχανάκι.:)

Mariosg
16-08-2011, 18:08
μηπος ελατωματικο αμορτησερ:(?

ntsmrtz
16-08-2011, 18:19
Απο που ν αρχίσω.;;;

πίεση και κατάσταση πέλματος ελαστικών. γιατί όχι και ζάντα...?
εαν όλα καλά με αυτά και συνεχίζει το πρόβλημα τότε πας εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
δεν θα αγχωνόμουν στη θέση σου, πάντως έκανες αρκετά χλμ πριν μας το ξεστομίσεις :)

giamil
17-08-2011, 16:44
Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις το SAG (υπαρχει κ σχετικο ποστ τι ειναι και πως ρυθμιζεται εδω (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-25/%CE%A1%CE%A5%CE%98%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%97-sag-14453/)) και γενικα μηπως ειναι πολυ χαλαρη η μπροστινη σου αναρτηση και ειναι η μουρη πολυ ψηλα...

aeriko
17-08-2011, 16:50
η μόνη λύση είναι ένα εξουσιοδητημένο συνεργείο που θα σε βεβαιώσει ότι όλα έχουν καλώς, δεν ρωτάω για κατάσταση ελαστικού και ζάντας πιστεύω ότι είναι αυτονοήτο ότι είναι σε καλή κατάσταση.

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί όταν εγώ πρωτοαγόρασα το GS μετά από πολλά χρόνια γιαπωνέζικα είχα τη εντύπωση ότι ήμουν ο Ρόσσι στα καλά του.

Θυμάμαι την πρώτη βόλτα μόλις την πήρα και πήγα μέχρι το Κάστρο, στην Υλίκη είχα χεστεί από την χαρά μου για το πόσο σιγουριά μου έδινε το μηχανάκι.:)
......και όπως έχει πεί ο μεγάλος αρχιτέκτονας : οι μηχανές αυτές μας έκαναν μάγκες στα στροφιλίκια.

ralisp
17-08-2011, 17:06
Τη μοτό την πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένη;;;:confused:

cermy
17-08-2011, 17:09
Τη μοτό την πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένη;;;:confused:

Τι σου έρχεται στο μυαλό;;;;Γιατί και εγώ κατι τέτοιο σκέφτηκα:hmmm:

ralisp
17-08-2011, 17:17
Τι σου έρχεται στο μυαλό;;;;Γιατί και εγώ κατι τέτοιο σκέφτηκα:hmmm:

Αν είναι μεταχειρισμένη μήπως έχει κανένα στραβωμένο σκελετό:yz

zitsos
17-08-2011, 21:17
φιλαράκο το πρώτο που μπορείς να κοιτάξεις είναι η ζάντες...έχω στραβή ζάντα και ξέρω....!! το δεύτερο είναι η πίεση του ελαστικού , μετά πάμε στο λάστιχο και τελευταίον αν κάνεις κάτι εσύ λάθος μέσα στην στροφή!!! τώρα όλα αυτά μπορείς να τα τσεκάρεις ξεκινώντας να δόσεις την μότο σου σε έναν φίλο που ξέρει από μότο να την κάνει μια βόλτα και να σου πει την γνώμη του απο εκει και πέρα ξεκινάς το ψάξιμο!!!καλή τύχη και θα πάνε ολλα καλα!!!;)

paschalis
18-08-2011, 07:16
Ελα σε εναν καφε και αν δε βρουμε
τι εχει θα σε κερασω ....την μπυρα:)

dmistak
20-08-2011, 14:01
Στην επόμενη συνάντηση στην Θεσσαλονικη θα είμαι παρών!
Ευχαριστώ πολυ παιδια για τις συμβουλές.

frits
20-08-2011, 14:20
Στην επόμενη συνάντηση στην Θεσσαλονικη θα είμαι παρών!
Ευχαριστώ πολυ παιδια για τις συμβουλές.

Nα δεις και τα ρουλεμάν του λαιμού....:)